nzmm STADS EU WS WANDGEDIERTE De bloedtransfusiedienst D.E.S. „Polyantha" De schoenenbon De flikkerlicht-installatie Minerale smeeroliën en vetten Toeslagkaarten textieldistributie L. BOON, Huysmansstr. 78, Tel. 69718 Uniforme kleeding Avondscholen In de wintermaanden Winkels 's winters vroeger dicht Fa, W. VAN LOON STADHOUDERSLAAN 37. Sport Voetbal Hermes-D.V.S. Xerxes 3-2 Martinit Excelsior 6-3 Cricket Noord tegen Zuid VRIJZ.-GODSDIENSTIGE PREDIKING Dr. H. FABER OmSiggende Gemeenten Het politiebureau GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN Kennisgeving Burgerlijke Stand Schiedam heeft 1010 oorlogsdo- nors. Eenige interessante cijfers, iedere Schiedammer, die zich m het begin van dit jaar als ooriogs- doaor voor den Bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis beeft aangemeld en geschikt bevonden is, heeft thans daarvan het bewijs in handei in den vorm van een kaart De administratie is thans veiled g byge rerlct, zoodat men ons de nauwkeurige cijfers kon verstrekken, die we hier laten volgen: Als adspirant oorlogsdonor hebben zich te Schiedam aangemeld bijna 1500 per sonen. Een paar honderd zijn niet opge komen of...... zijn dubbel genoteerd. Als iemand opgeroepen was om in de dr. Nolet- stichtiug te verschijnen, ten eirde voor onderzoek cenig bloed af te staan en de opgeroepene was verhinderd, maar ver scheen op een anderen dag, dan kwam hij in het voorloopig register tweemaal voor Daardoor is het aantal werkelijke aanmel dingen wel iets beneden de 1530 gebleven. Het resultaat der keuring. Ex zijn gekenrd 1225 personen. Daarvan zijn als ooiiogsdoaor inge schreven: 363 vrouwen en 647 mannen totaaJ 1010 Ongeschikt bevonden: 140 vrouwen en 104 mannen totaal 250 Deze ongeschikt bevondenen behoeven zich niet ongerust te maken, dat zij ziek zijn, zander het zelf te weten. Als onge schikt worden b.v. ook aangemerkt zij, hij wie de ader in den arm, die hij voor keur bij de bloedtransfusie wordt opge zocht, te diep ligt of te weinig bloedstu- wing vertoont om vlug een bloedtransfusie tot stand te kunnen brengen, zooals voor al in oorlogstijd vaak noodzakelijk is. De bloedgroepen. Bij het onderzoek van de bioojgroep is aan het licht gekomen, dat van de 3o3 Schiedamsehe vrouwen, die als oor logsdonors zijn ingeschreven, belmo ren: 146 tot bloedgroep nul lfc» 49 B en 15 AB Voor de mannen zijn deze cijfers: 2S1 tot bloedgroep nul 284 A 63 B en 19 AB Zoo men weel kan wie tot bloedgroep A behoort alleen bloed afslaan aan iemand, die ook lot bloedgroep A behoort; dat zelfde geldt voor de bloedgroepen A en AB. Alleen wie tot bloedgroep nul behoort, kan aan alle anderen dus zoowel aan nul, A, B en AB bloed geven. Bij hel bloedonderzoek is ook nagegaan, wie de bitste donors zijn. Bij de admini stratie berusten daaromtrent gegevens, die uiteraard geheim zijn. Nog bijna dagelijks komt het voor, dat oarlogsdonors worden opgeroepen om bloed af te staan. Rotterdam heeft ruim 3090 oorlogsdo nors, zoodat Schiedam met zijn ruiin 1030 een goed figuur slaat. Bovendien komen hij de 3000 Botterdamsche oorlogsdonors pog ongeveer 1000 vredesdonors. Het is de bedoeling het aantal vredes- .janors te Schiedam op te voeren, want steeds meer wordt in de geneeskunde ge bruik gemaakt van bloedtransfusie. Te Rot terdam alleen kwarnen het vorig jaar dus vóóx Nederland bij den oorlog recht streeks betrokken was 403 bloedtrans- fusie's tot stand. Kindervoorslelllingen. Gistermiddag organiseerde de Coöperatie D.E.S. in bet Passage-theater twee kinder voorstellingen, waarvan de tweede niet zoo druk bezocht was ais de eerste. Het ge- varieerdo programma bleek wel in den smaak te vallen. Het was samengevat on der den titel: Kinderrevue „Hoera, we zijn er weer!" en omvatte een aanla! voor kinderen wel geschikte soorten van ver maak. Er waren drie downs en voor de streken van dergelijke snaken zijn de jon gens en meisjes altijd wel te vinden. Met eenvoudige middelen werd het be kende verhaal van Aladin en zijn won derlamp opgevoerd en in soms ademlooze spanning, slechts onderbroken door gelach, weiden de lotgevallen van den nobelen Aladin gevolgd. Verder werd er gegoocheld, er was goede harmonicamuziefc en dan was er nog Ja cob Hamel, die al zijn bekende liedjes liet zingen en verscheidene debutantjes op het tooneel riep. De voorzitter van de propaganda commis sie van de D.E.S., de heesr A. Bakker, sprak een kort inleidend woord voor de eerste voorstelling; de hoer C. Schriel, voorzitter van de coöperatie nam bij de tweede voorstelling zijn taak over. Drie „tramkoreu" op bezoek. In het Boeren.iorp op de „Polyantha" zal Zen tag a.s. weer oen muzikaal evene ment v. orJcn georganiseerd, als pendant van het succes, dat behaald werd met het Rotterdamsch Philharmomsch Orkest en Schiedams Mannenkoor „ürpheus", on der lei bi n,? van Eduard El ipse. De nieuwe muzikale gebeurten s is het bezoek van drie mannenkoren, het R.E.T.- mannmuooi (dT. W. F. Kools), het Ain- sterdanische Tramkoor „Kunst en Broeder schap" (dir L. C. Keerewcer), en het Haagscba Iram Mannenkoor (dir. P. Zwa ger), Als solisten verieenen hun mede werking mevr. Oskam (sopraan en J. Th. Bogers (bas). De koren zullen gezamenlijk (160 zangers) uitvoeren: „Hymne an die Mosik", "an Lach nor. Enkele wijzigingen in tie distri butiebepalingen aangebracht. Blijkens een beschikking van dien secre taris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, opge nomen in de Staatscourant, is de schoenen- distributiebeschikking 1940 I gewijzigd. Onder schoenen werden volgons den ouden tekst verstaan, alle soorten schoenen, met inbegrip van kindicrsch oenen, laarzen, sportschoenen en pantoffels met uitzonde ring van leerloos schoeisel en zomerachoei- sel en van huispantoffels. Deze uitzonde ringen zijn thans in den tekst vervallen, d'och in een apart besluit opgenomen. Men kan thans zonder bon de vol gende soo/len koopen: leerloos en zennersfhoeisel en bovendien kinder schoenen in de maten 17 tot en met 23, alhletieksehoenen (spikes) race schoenen voor wielrenners, korfbal schoenen, cricketscboenen, klompsok ken en huispantoffels. Volgens artikel 4 van den ouden tekst kon de distributiedienst den noodigen bon „slechts afgeven op vertoon van de distri- buüestamkaart aan hen, die ton genoegen van dien dienst aantoonen, dat zij niet be schikken over een paar schoenen, dat rede lijkerwijze bruikbaar kan worden geacht". De nieuwe tekst luidt, dat de distributie- dienst een schoenenboa „slechts (zal) af geven op vertoon van de distributiestam kaart van dengene, voor wien de goederen bestemd zijn". Blijkens het nieuwe lid van artikel 3 kunnen de distribntiediensten de schoenen- bonnen uitreiken overeenkomstig' d.,or den secretaris-generaal te geven aanwijzingen. Behalve met een bon kan men ook schoe nen koopen indien men een schriftelijke vergunning heeft, afgegeven door den se cretaris generaal of namens dezen door een daartoe aangewezen ambtenaar. Onder Kethel. Ete flikkerlicht installatie op den over weg tusschen Schiedam en Kethel, welke bij hc-t uitbreken van den oorlog buiten bedrijf werd gesteld, is dezer dagen weer gaan fimctioneeren. Als het donker wordt, worden de lich ten echter afgedekt en posteert zich een spoorwegbeambte bij het naderen van een trein nabij den overweg om met een roode lantaarn het wegverkeer te waarschuwen. Om ongeveer 10 uur 's avonds passeert de laatste trem en dan rukt de man met de roode lantaarn in, om 's morgens bij het naderen van den eersten trein als het nog donker is zijn plicht weer te hervatten, lot dat het daglicht door breekt en de flikkerlichten „de schellen van de oogen" kunnen worden genomen. Termijn inlevering aanvraag formulieren verlengd. Volgens de smeerohebeschikking 1940, no. 1 dienden grootverbruikers van mi nerale smeeroliën en vetten uiterlijk op 19 Augustus 1940 hun aanvraagformulier bij het rijksbureau voor aardolieproducten te Den Haag in te nienen. Kleinleveranciers en kleinverbruikers moesten hun aanvraag formulier uilerlrjk op 19 Augustus bij hun leverancier inleveren. De door de leveran ciers ontvangen aanvragen moesten uiter lijk 26 Augustus 1940 op verzamellijsteu verzameld hij het rijksbureau voor aard olieproducten ingeleverd worden. De directeur van voornoemd rijksbureau stelt belanghebbenden alsnog in de ge legenheid bovengenoemde formulieren 14 dagen later bij het rijksbureau resp. den leverancier in te leveren, zoodat grootver bruikers en kleinleveranciers hun formu lier dus uiterlijk op 2 September 1940 bij het rijksbureau, kleinverbruikers en kleinleveranciers hun formulier uiterlijk 9 September 1940 bij hun leverancier kunnen indienen. De verzamellijsten met bijbehoorend'e kleinverbruikers- en klein- leveianciersformulieren kunnen uiterlijk: op 9 September 1940 bij het rijksbureau worden ingeleverd. Met nadruk wordt gewezen op artikel 9 van bovengenoemde beschikking, hetwelk- als volgt luidt: „Aanvraagformulieren en verzamellijslen, welke Diet tijdig of- onvolledig ingevuld zijn ingediend, worden niet in behandeling ge nomen". Wie is ai a de beurt. Morgen kunnen aan de vier bekende lo kalen (Oude Kerkhof, Alidabewaarschool, Lange Singeistraat en Ostadeiaan) zij, die daarop recht hebben en wier naam met T, U, V, W, Y en Z begint, hun toeslagkaar ten voor de textieldistributie afhalen. Brandstoffenhandel, Goederenvervoer EEN OUD VERTROUWD ADRES Bij de gemeentepolitie. Bij de lioogere autoriteiten schijnt het voornemen te bestaan te komen tot uni formiteit in de klecding en de rangen van de gemeentepolitie over ,het goheole land. Er is reeds een voorstel in dien geest gedaan, waarover de beslissing binnen a£- zienbaren tijd tegemoet kan worden gezien. Naar ons ter oore komt zal de vast te stellen uniform vermoedelijk weinig afwij ken van die, welke hierdoor de politie gedragen wordt. Door den maatregel bereikt men. dat de g:oot,-; verscheidenheid m kleeJing van de politie /an verschillende gemeenten tot het verleden gaat behooren. Bij het ver leenen van onderlinge hulp moet dit als een groot voordeel worden beschouwd. Een verandering in de uniformen van de Rijksvclduacht en de marechaussee ligt niet m de bedeel ng. De Gemeentelijke Middelbare Han delsavondschool begint volgende week. Naar we vernemen is het de bedoeling de lessen van de Gemeentelijke Mid delbare Handelsavondschool de volgen de week normaal te hervatten. Er is over at of niet voortzetten van het onderwijs veel gedacht en ook gespro ken. Ongetwijfeld biengt het zijn groote Dezwaren mee 's avonds in het donker jongens en meisjes te verplichten zich over straat te begeven; vooral als dat per fiets geschiedt. De wethouder van onderwijs stelt zich echtea op het standpunt: Laten we al vast beginnen! Doem zich moeilijkheden voor, dan Eau aan de hand van concrete gegevens overwogen worden of de bezwa ren ondervangen kunnen worden. In sommige plaatsen overweegt men de lessen van dergelijke scholen op Woens dag- en Zaterdagmiddag te geven, en laat door e Kanjer vand Koophandel en Fa brieken dat geschiedt o.a. te Haarlem bij het bedrijfsleven onderzoeken, of daartegen groote bezwaren zijn. Hier volgt men een andere methode: De school be gint en dan zal zoo noodig met de leer lingen overleg gepleegd warden, welke maatregelen noodig cn mogelijk zijn. Dat lijkt wel de meest practische metbode. De school, waarin bet onderwijs wordt gegeven, is bebooorlijk tegen lichtuifstraling afgeschermd. Ook de lessen van de Hanze Handels avondschool, met inbegrip van de 3 jarige cursus vestigingswet, vangen de volgende week weer aan. De Nijverheidsavondschool Ten aanzien van de Nijverheidsavond school is nog, geen beslissing genomen. Deze cursus, die door plm. 603 jongens wordl bezocht, begint ook pas in October, zoodat men nog een maand respijt heeft. Bij deze school doet zich ook nog het huisvestingsvraagstuk voor, omdat het ge bouw, waarin de scbool is ondergebracht, thans slechts gedeeltelijk ter beschikking van de gemeente is. Met het kerten der dagen gelei delijk eerder gesloten. Binnenkort is een landelijke regeling te wachten, waarbij de sluitingstijd der winkels za] worden gewijzigd. Het ligt in de bedoeling om, in afwïjfcug van de Winkelsluitingswet, een sluitingstijd in te voeren, d e steeds vroeger zal worden gesteld, al naar gelang de duisternis "vroeger intreedt aldus De Tel. Men zal hierbij echter als grens stellen het tijdstip van zes uur in den namiddag. De Zaterdag zal met den gewonen werk dag worden gelijkgesteld. De sluitingstijd zal in perioden van een half uur bij den korter wordenden dag worden aangepast. Voor bet eerst zal een vervroeging plaats vinden, zoodra de zon om acht uur onder gaat. Daarna wordt op bepaalde tijdstippen het uur van sluiting resp. op zeven uur, halfzeven en zes uur bepaald. Zuiveraars van Gebouwen en Schepen AGENDA. SCHIEDAM. Passage Theater, 2.15, 7 en 9 uur. Nanon. Üo het tooneel: Willy Derby. Monopole Theater, 2 en 8 uur: In 't Witte Paard. ROTTERDAM. 30 Aug. Arena, half 8. Het hart van Rot terdam. Heden: Casino Schouwburg, terrein Ro- chussenstraat, 2 uur, 7 uur. Groot Neder]. Volks tooneel. Rooie Sien. Bioscopen. Capitol, 2.15 u-, 7 u., 9 u. De familie van m'n vrouw. Prinses, 2.15 u,, 8 u. Concert in Tirol. Het zag er gisteravond ge turende de eerste helft van den vriendschappelijken wedstrijd Hermes-D. V. S.Xerxes aan de Damlaaa niet naar uit, dat er tenslotte nog een aardig partijtje voetbal ten beste zou worden gegeven. Het spel was zeer lauw en er werd voor de doelen veel te kort gespeeld om tot doelpun'en te komen. De Rotterdammers, waren er weliswaar in de meerderheid, doch zij konden het niet verder brengen dan één doelpunt, namelijk van den midvoor Kok. Na de rust speelden de Schiedammers, die in de eerste helft de handicap hadden gehad tegen zon in te moeten spelen, heel wat beter en zoo kwam er meer tempo. Een ongelukkige hal, die via bet lichaam van Janse van richting veranderde, maakte den voorsprong van Xerxes eerst nog wat grooter (02). 1 Wij noteerden een hard schot van Bor- rani, dat den Xerxes-keeper wel deed wan. kelen, maar geen verdere gevolgen had. Lengkeek had nog een goede kans, maar hij trapte hoog over. Enkele gevaarlijke corners liepen evenmin op doelpunten uit, totdat Lex Janse uit een goeden pass van rechts in het uiterste hoekje kon inschieten (12). De jongens op de tribune voelden zich toen geroepen hun favorieten wat geestdrift in te blazen, door een gemeen schappelijk gejuich aan te heffen. Dit werkte blijkbaar nogal gunstig, want Lengkeek nam een run en stuuurde den bal voor de tweede maal in de touwen (22), Borrani was intusschen midvoor gaan spelen, hetgeen wel meer activiteit voor het Rotterdamsche doel teweegbracht. Het derde doelpunt kwam van don voet van Stolk, die een keurigen voorzet van Bob Janse op de juiste manier verwerkte (32). Lex Janse probeerde het daarna nog eens, maar het harde schot deed den ba] tegen de lat belanden, zoodat hij weer in het veld terugsprong. Met 82 kwam het einde. Gisteravond werd op Boschhoek. de vriendschappelijke wedstrijd Martin tEx celsior gespeeld. Het is een vrij tamme partij voetbal geweest, welke door Marti- nit verdi-.nJ gewonnen werd. Beide elf lal len kwamen met een groot aantal inval lers uit, wat goed merkbaar xvas in het vertoonde spel. Vijf minuten na het begin kon Excelsior de leiding nemen. Ruiter- mnn loste een tam schot, dat tusschen de bcenen van Troost in het net verdween. Martinit viel verwoedt aan en na ongeveer een kwartier maakte Koenderman nit een voorzet van de \Vilt den gelijkmaker. Het spel golide nu op en neer, met Martinit iets in de meerderheid. Deze meerderhied drukte rich uit in twee doelpunten. Eerst was het Rerjngoudt die een voorzet van de Wilt inkopte, (21), daarna maakte d© Bout het derde doelpunt Na de rust zette Excelsior aKes op alles om den achterstand in te loopeii. Na verloop van 10 minuten scoorde Van Dijk met ven goed' schot, 3t2. Direct daarop maakte C. H. de Bout uit een voorzet van rechts 42. Excelsior nam daarna het spel weer eenigen tijd in handen en toen Verlinde goed schot er 43 van. Excelsior bleef goed schot er 3—4 van. Excelsior bleef in de meerderheid, maar de doelpunten kwamen, waar zij 'niet verwacht werden. Toen van Harmeien terug wilde spelen, trapte lm den hal naar de Wilt, die in buitonspelposihe welke echter, daar hij de bal van de tegenpartij kreeg, opgehe ven werd' zonder moeite kon scoren, 53. E\ren voor het einde bracht Koen derman met een ver schot den sfand op 63. Eenige wijzigingen in de elfiallen In de samenstelling van de elftallen voor de ontmoeting tusschen Noord en Zuid, welke op a.s. Zaterdag en Zondag op het terrein van H.C.C. in Den Haag zal wor den gespeeld, is eenige wijziging geko men. In plaats van P. Sanders Jr., die door een verwonding aanrijn hand niet zal kunnen, spe.'ea, is H. Klink (V.R.A.) ge kozen, terwijl de plaatsen van W. Kramer, P. Hagenaar en L. X Sodderland door W. Roodenburg (V.V.V.), van Spanje er Dix (Hercules) ingenomen zullen worden, A. Nieuw enburg (V.O.C.), W. R. Duets (H. C.C.), A. Molenaar en J. Kouzekaxnp (Her mes-D. V. S.) zullen de plaatsen van Ten Bosch', Gallois, Herklots en*'van der Luur innemen. 1 Als umpires rijn aangewezen: Lieftïmk en Luyendfijk. Kerk Ned. Prot. Boud Westvest 90 ZONDAG 1 SEPTEMBER voorm. 10.30 Hv. Schiedam VLAARDINGEN. De uitbreiding. De voorgenomen uitbreiding van het po litiepersoneel maakt het noodig het po litiebureau te verbouwen, ten einde het personeel behoorlijk te huisvesten. Die bedoeling is het pand, ten vorige jart» door de gemeente aangekocht van. A. J. Vers tee ve, l>ij het bureau te trekken, naar welk pand tevens het bureau vau den armenraad zal worden verplaatst. Voor de verbouwing wordt den raad een crediel gevraagd van f5533. BeJTankt. Cand. H. van Leeuwen te Rijswijk (Z.H.) heeft het beroep naar de Chr. Geref. Kerk! te Ermelo aangenomen en bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk vanj Vlaardingen en naar 12 andere plaatses, waarbij o.a. Maassluis. 1 Kapdaansbenoeming. Door den bisschop van Haarlem is be noemd tot opvolger van kapelaan G. A. W. Coïsten, kapelaan J. A. M. Schmidt, thans te Passenheim. De Burgemeester van Schiedam; brengt m herinnering, dat op 30 Juli ji. de Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied de volgende bekend making heeft vastgesteld „Met het oog op de in de volgende „weken naderende gedenkdagen van leden „van hel Huïc van Oranje wordt de be- „volking van het bezette Nederlands'-he „gebied met den meesten nadruk er op- „merkzaam op gemaakt, dat elke dc non- „stratieve gedraging in het algeme i en „elke botooging van personen, helzij i zon- „derlijk, heizij gezamenlijk, welke mi „eliijfc „of rechtstreeks, op welke wijze dan ook, „tegen de bezettingsmacht gericht is. dien overeenkomstig zal worden vervo'gd. Als „demonstraties en betoogingen tegen de „bezettingsmacht zijn ook te beschouwen „demonstraties en betoogingen voor de ,,Kon main of andere leden van het Huis „van Oranje, dat den oorlog tegen het „Grooiduusrhe Rijk volhardend voorzet. „Het bevestigen en dragen van loenteei-e- „ntn, bloemen, kleuren ol andere vosw- „werpen, welke een gehechtheid aan het „Huis van Oranje uitdrukken, kan even min geduld worden als het uitsteken „van vlaggen of het aanbrengen van an- „dere versieringen aan gebouwen ter eera „van een lid van het Huis van Oranje. „Hetzelfde geldt voor elke andere gedra- „ging. welke tot het vermelde doel strekt „of strekken kan. „Hij, die tegen den inhoud van deze „bekendmaking handelt, wordt streng en „in het bizon-Ier zwaar gestraft, wanneer „hij tot demonstraties en betoogingenin „den zin dezer bekendmaking aanzet, of „deze veroorzaakt of begunstigt. Aan de „bepaling van par. 2 der Verordening No. „52/1940 van den Rijkscommissaris aan- „gaande de Dnitsche jurisdictie in straf zaken, wordt in het bizonder herinnerd. „Al naar gelang van liet geval zal de „Verordening No. 33/1940 betreffende het „verbeurd' verklaren van vermogens toege past worden. „De Duiisehe en de Nederlandsdie poli- „tie zijn er mede belast, de naleving van deze bekendmaking te verzekeren." De Burgemeester van Schiedam doet een dringend beroep op de burgerij om zoo wel in het eigen belang als in dat van de geheel© gemeenschap met den inhoud daarvan ernstig rekening te houden eu dezen stipt na te leven. De Burgemeester van Schiedam, VAN HAAREN. Schiedam, 29 Augustus 1940. 4125 75 SCHIEDAM. Geboren: 26 Augustus. Christina Anna Maria, doch ter van A. G. van Dorp en C. M. Knijpers, Singel 47. 28 Augustus. Peternella, dochter van J. Pijnacker en C. M. van Krieken, Huys- mansstraat 88. Sander Jan, zoon wan. Th. W. van Maaren en W. F. Tempelaar, Boerhavelaan 1. Gehuwd!: 28 Augustus. C. J. Palto 27 jaar en D. Limburg 23 jaar. J. Smeets 20 jaar en N. Damen 18 jaar. L. Immerzeel 62 jaar en H. v. Goch 57 jaar. A. Wapenaar 27 jaar en J. G. Bras 24 jaar. J. C. Schoonenberg 27 jaar en E. v. d. Bosch 23 jaar. J. Wolthuis 24 jaar ea G. v. d. Linden 23 jaar. G. v. Pelt 28 jaar eu A. Bouman 25 jaar. J- Munnik 23 jaar en J. Maan 21 jaar. A. v. d. Berg 57 jaar en M. v. d. Wdijde 45 jaar. Overleden: 26 Augustus. W. Aufderheide 53 jaar, ecihtg. van J. D. van der Schalk, Dr. No- letstraat 1. i 27 Augustus. C. K. v. d. Lubbe 61 jaar, eehtg. van J. H. v. d. Water, Vondellaan 3.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2