Hitler opent het Winter hulpw erk Sterk binnenlandse» front steunt de actie der weermacht EERSTE BLAD Donderdag 5 September 1940 Voor BADEN, GEYSERS, enz. Fa. C. C. VAN DER HEIJDEN, Tijd om te verduisteren I 93ste Jaargang. No. 22571. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 693Ö0 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND „Voor een schotel linzen" GROOTE MARKT 31-33 TELEFOON 67621 Voor Uw BEHANGWERK W. S. DE GOOYER De „Diplo" over het Engelsch- Amerikaansch accoord Brïtsche vliegers boven Berlijn De schending van Zwitsersch rechts gebied door Engelsche vliegtuigen Roemeensch regeering afgetreden Principieel accoord tusschen Roemenië en Bulgarije VANDAAG: 20.18 u. MORGEN: 20.16 u. f}-f' v Date courant veraohijnt dagelijks, met uit- tendering van Zon- en Feestdagen. prijs per kwartaal f 2-—: franco per post Q,50. Prys per week: 15 ets. Afzon- dórijjke nummera 5 ets.,Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advortentiiin voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elt uur aan het Bureau heaorgd zijn, 's Zaterdags vóór V uur. Eon bepaalde plaats van advertenticn wordt niet gewaarborgd. Prijs der Advertentiën: van 1—5 rogels i 1.55; iedere regel meer 10.30; in het Zaterdagnumraer i 15 regels f t.80, iedere regel meer f 0.35. Reclames f0.75 per regel. Incassokosten5cta.; gostkwitanties15 ets. Tarieven van advertentiën ij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine - Advertentiën opgenomen l 0.5Ü t/ra. 15 woor den, f 0.75 t/m.. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. '8 WoensdagsKleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond G uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 114)0, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. In een geweldige betooging is gisteren in het Sportpalast te Berlijn het achtóto winterhulpwérk van het Dnitscihe volk door den Führer geopend, die in een grootè en meesleepende redevoering het Duitsch© volk opriep om opnieuw te werken vooe het geweldigste sociale werk van alle tijL den. Tevoren 'had' rijksminister dr. Goeb- bels rapport uitgebracht over het eerste winterhulp werk van den oorlog, welks reusachtige getallen getuigen van de on wrikbare in innige verbondenheid tussohen front en vaderland. Hitier weeg in de inleiding van zjjm red'e op de successen van het eerste oor logsjaar. Talrijke tegenstanders zijn uit den weg geruimd. Alleen aan zijn gelukkige geographische ligging en aan zijn buitengewone snel heid in het vluchten heeft Engeland het te danken, dat hetzelfde lot het nog niet ten deel is gevallen. Het groote gebiedi, dat door de Duitse he troepen op het ©ogenblik wordt beheerscht, is nog uitgebreid door onzen bondgenoot Italië, die vanzijn kant in Oost-Afrika het initiatief heeft genomen, daar zijn positie versterkte en Engeland terugsloeg. Natuurlijk staan ook daartegenover Engelscke „successen". Maar het zijn suc cessen, die het normale,, gezonde men- sohenverstand! niet begrijpt. iWij beleven steeds weer, dat de Engelsche propaganda van de eenige hoogte in do andere diepte valt, weliswaar om enkele dagen later ep nog grootere hoogten te zweven. Britsche propaganda. Telkens onderbroken door het luide lachen van zijn toehoorders, gat de Fülirer eenige voorbeelden van Engelsche oorlogs- bcrichtgeving, die haar onbetrouwbaarheid kenmerken. jWjj rukten juist, zoo zeide spr. o.m., Polen binnen, toen de Engel sche propagandisten verklaarden dat zij uit welingelichte kringen wisten, dat do Duitscliers reeds een heele reeks zeer zware nederlagen hadden geleden en dat de Polen zegevierend naar Berlijn op rukten. a Toen wij reeds voor Warschau stonden, wist men weer, dat men gerechtigd' was om aan te nemen, dat thans in het Westen de aanval der geallieerden zijn eerste groote en doorslag gevende -succes bereikt had. Vervolgens zeide men: „Er is een groote nachtmerrie van ons weggenomen. Die Polen in hel Oosten waren steeds onze zwakke zijde. Nu kunnen wij ons op het Westen concentreeren, waar wijl met de Duitscliers zullen afrekenen." Toen kwam oen geruimen tijd van kalm te. Die rust was natuurlijk ook een ont zaglijk, duurzaam succes der Britsche weer macht en een. even constant wansucces van Duitscliiand. Wat hebben, de Eingelschcn in die maanden al niet gewerkt en wat hebben wij mét al verslapen. Tot Noor wegen kwam. Toen de Operaties begonnen, verheugde de Engelsche oorlogsbericht- ge ving zich over den ontzaglijken 'fout, dien wij, Duitscliers, hadden gemaakt. En men verheugde zich in Engeland er over, dat men eindelijk de gelegenheid kreeg om zich te kunnen meten met de Duilsdh'ers. Zij kregen de. gelegenheid en de krachtme ting -kwam ook. liet is oen ironie van heUot, dat de voor de Engefechen toen tertijd - ergste slag te' danken was aan hun eigen propaganda. Toen wij n.l. de Noren ten slotte lol voorbij Hamar en Lille- haimner hadden verslagen, marcheerde' een Bntspiie brigady zonder van iets te weten, op den weg naar Hamar. Zij had naar achteren geenerleiverbinding, want die ver- bmding hadden onze duikbommenwerpers S^d^tdshombardèraenlslóestellen veir- T5-+ iv J i^islorcloii dus allen naar de Britsche radio. En door de Britsche radio vernam da brigade-commandant, dat wij nc® ver achter Lilléhammer zaten en dat wij eo.i 7,waren nederlaaghadden geledén. Nu marcheert de: Britsche brigade-corn- manaant aan het hoofd van,;kijn brigade I^llchammer binnen en gaat .daar rustig pp een tos-, zitten,- gevuld met documen- -T ir-s hij nu nog Tenzelfcen nacht met zijn kostbaren winkel door onze troepen gevat 'Dat komt er van, wanneer iemand vertrouwtop dé engelsche berichtgeving. Denkbeeldige successen. Zoo was het overal'. Zij hebben gelogen en gelogen. Zij zijn de zee in geworpen en het was, zooals zij zeggen, een „heel groote overwinning'Toen kwam de trotsche krachtmeting in het Westen. Juist bij dezen veldtocht heeft de geallieerde combinatie werkelijk niets anders dan alleen maar nederlagen moeten incasseeren. Nu is Frankrijk, eveneens ineengeslagen. En wat heeft men thans voor een verklaring? Men zeide: „Tnans kan Engeland zich einde lijk met zrjngeheele kracht concentreeren, thans heeft Engeland de strategische po sitie bereikt, die het voortdurend gewensaht en gehoopt heeft te krijgen. De bal'ast van Frankrijk heeft ons alleen maar kostbaar Britsch bloed gekost." Men zeide, zoo verklaarde de Führer ten aanzien van Engeland verder, dat de oorlog drie jaar duurt en dat men zich instelde ■op drie jaar. Maar ik heb toentertijd tegen den rijksmaarschalk gezegd: Goering, be reid alles voor op vijf jaar. Wij handelen zoo niet, omdat ik geloof, dat de oorlog vijf jaar zal duren. Maar wat ook móge komen, Engeland zal ineenstor ten (minuten lang donderend applaus). Ik ken geen anderen termijn dan alleen dezen (applaus). Wanneer men. nu in Engeland zeer nieuwsgierig is en vraagt: „Ja, .waar om komen jelui dan eindelijk'niet?" Dan antwoord ik: „Stelt u gerust, wij komen". (Donderend applaus). Men moet niet steeds 7,oo nieuwsgierig zijn. Deze wereld, zoo riep' de Führer uit, zal vrij worden. Eens en voor altijd moet worden afgerekend niét het schandaal, dat het een nalic mogelijk lean zijn al naar believen een geheel vaste land te blokkeeren. De Führer herinnerde er vc volgens aan, dat hij het Engelsche volk reeds zoo vaak de hand der overeenstemming had gereikt. „Ik prefereer thans te strijden lot ein delijk een volkomen duidelijke beslissing tot stand is gebracht. En die duidelijke beslissing kan alleen deze zijn, dat liet regime van erbarmelijke en laaghartige oor- logsöpruiers uit den weg wordt geruimd en dat een toestand in het leven, wordt geroepen, waarin het onmogelijk is, dat een natie in hét vervolg geheel Europa vermag te tyranniseeren. Duilschland en Italië zullen er zorg vobr dragen, dat dit zich in de geschiedenis niet herhaalt Toen men in Engeland een jaar geleden ten oorlog trok, zeide menWij hebben een bondgenoot, hij heet generaal revolutie. Zij hadden geen begrip van den nationaal-sociu- listischen Duitschen volksstaat. Deze gene raal revolutie was niet te vjnden. Toen zei den zijl ,dat zij nog een anderen bondgenoot hadden, generaal honger. Ook deze generaal was slechts een ver keerde spieculatie. Thans is men een derde generaal op, het spoor gekomen. Het is gene raai winter. De Engelschen moesten', wan neer zij al werkelijk zulke generaals ne men, niet vergeten hun belangrijksten ge neraal misschien tot Britschen rrjksgene- raal-veldmaarschalk' te benoemen, n.l. den generaal B'luf. Dat is liun eenige solide bondgenoot. Ons veyslaat men echter mei dezen generaal niet meer. F.n wanneer het uur geslagen heeft, zullen wij in de plaats van generaal hon- ger, of revolutie, of winter, of bluf, weer dén generaal der.daad stellen, d.w.z. dó actie. En dan zullen wij zien, wie zicli hier het beste lioudt. V In zijn vroegere uiteenzettingen gaf de Führer uitdrukking aan den dank van het Diu.ilsclie volk aan zijn soldaten. In deze dagen, zoo zeide hij)worden wij allen be wogen ;door dank jegens ons luchlwapen. Ik zou thans, zoo ging hij voort,- vooral dank willen .uitspreken; aan het moederland voor dit achter ons liggende jaar. Het is iets wonderbaarlijks, ons volk in den oorlog to zien, in zijn gausehe discipline. Juist ten aanzien van dezen strijd ech ter, zoo ging dè Führer verder, is het nood zakelijk te begrijpen, lioe belangrijkdé opbouw en vorming van onze Duitscho volksgemeenschap is. Wat den Duitschen soldaat sterk maakt, is het bewustzijn en liet weten, dat achter hem in ijzeren aan eensluiting en met fanatieken wil een ge- Iteel volk slaat. En' wel 'een volk, dat vervuld is van zijn. hoog© doelstelling. En alleen maar wmnen van den oorlog. Neen, wij willen een nieuwen staat opbouwen. En zoo is het winterwerk, deze gewel dige sociale nulpinstelling, de grootste, die er ook maar op aarde is, een machtige demonstratie van dezen geest. Menscben, die, van elkander gescheiden, ieder huns weegs gaan, kan men breken; 85 millioen echter, die denzelfden wil heb ben, hetzelfde besluit en bereid zijn tot dezellde daad, breekt niemand. Naar aanleiding van den afstand door Engeland van vloot- en -luchtbases op de Britsche bezittingen in den. AllanLischeni Oceaan aan de Ver. Staten, verklaart men in bevoegde Italiaanschc leringen, dat deze aangelegenheid beschouwd van het stand punt der zoogenaamde Monroeleer, Italië geen belang inboezemt. Italië heeft nim mer bezwaar gemaakt tegen den inhoud van de Monroeleer, behalve dan in geval len, waarin déze leer van Amerikaanscbe zijde op eenzijdige Wijwo' uitgelogd werd, te weten als uitsluiting van alle inmenging van andere landen in de Amerikaansche aangelegenheden en als het recht der Ver. Staten om zich in de aangelegenheden en- belangen van Europa te mengen Maar wat 1 talie wel interesseert, is do treffende voorstellen der Britsche regee ring „met genoegen" aangenomen heeft. Wel verre daarvan, dat het van Amerika voor zulke grootmoedige gaven ook slechts principieel© concessies in de kwestie der oorlogsschulden heeft verkregen, is Enge land derhalve verder gegaan op den weg van den uitverkoop. Nadat de Britsche troepen, meer geschoven dan gegaan, hun oude steunpunten in Oost-Azië hebben prijs gegeven, nadat zij in „roemrijke terugtoch ten" de verschillende Baldwinsche grenzen aan de Weichsel, den Donau en den Rijn hebben opgegeven en het beroemde „pistool van Antwerpen" thans aan hun Duitsche te genstanders hebben overgelaten, terwijl de andere, asmogendheid het eene succes na het andere in bet Afrikaansche koloniale rijk behaalt, is de Britsche wereldmacht thans ook op het Westelijk halfrond, voor het eerst sedert de bevrijding van Washing ton, op den terugtocht. De Vereenigdo Sta ten schijnen bezig, daar ditmaal niet met geweld, doch als erfgenamen, do heerschap pij en de macht over te nemen. Te Wash ington verheugt men zioh, zooals vanzelf spreekt, over het goedkoope voordeel. De prijs, die men in materieel opzicht betaald beeft, was niet noemenswaardig, in hoe verre de koopprijs in moreel opzicht te rechtvaardigen is, daarover moet echter eens diegenen nadenken, wier voorvaderen afstand der vloot; en luchtbases in ruil door hun nakomelingen geenszins ged-e- een VAKKUNDIG ADRES Ruime keuze uit de nieuwe slalencoileciie Burg. Knappertlaan 2 - Telefoon 68677 Stoffeerden], Beddenmakerij, Compl. Woninginrichting voor vijftig torpedojagers, die weliswaar oud zijn, maar niettemin oorlogsmateriaal vormen. Deze contraprestatie, die de Ver. Staten van Engeland leveren, kan geen aanspraak maken op waardeering van de zijde der almogendheden, "die rnet het Brit sche rijk in oorlog zijn." i In bevoegde kringen wijst men er ander zijds op, dat de afstand der bases een symptoom te meer is, is van de afbrokke ling van liet Engelsche Imperium, dat terwijl het Somaliland verliest, dat doorj de Italianen veroverd is verplicht is belangrijke gebieden af te slaan om zich oud oorlogsmateriaal te verschaffen. Tenslotte onderstreept men het zware prestigeverlies van de Engelsche kroon, daar zich onder de aan do V.S. afgestane koloniën ook de Bahama-eilandon bevin den, tot gouverneur waarvan ex-koning Eduard VIII, de huidige hertog van Wind- Lsotri.-onlangs benoemd w'asv savouoerd in het geval Van Alabama zich op het standpunt gesteld hebben, dat het verlecnen van steun van dezen aard in strijd is met het volkenrecht en tót aanspraken op schadeloosstelling zou kun nen leiden. Van - semi officieelë zijde -wordt te Ber lijn gemeld Omtrent hei aceoord tusschen Engeland en de Vereenigdo Staten, waarbij aan Enge land vijftig oude Amerikaansche torpedo jagers worden afgestaan in ruil voor de beschikbaarstelling van waardevolle vlieg tuig- en vlootsteunpunten door Engeland, heeft men zich in politieke kringen al daar voorloopig slechts in liet kort uitgela ten. Volgens deze uitlatingen schijnt men hier op hetzelfde standpunt te staan, dat reeds van Italiaansche zijde lot uiting is gebracht en dat. culmineert in de vergelij king met een Bijbeisch verhaal, n.l. iu den verkoop van het eerstgeboorterecht door Ezau voor een schotel linzen. De woordvoerder van het'ministerie van huiionlandsche zaken heeft heden tegen over huiterdandsc-he persvertegenwoordi gers do opmerking gemaakt, dat het ver kwanselen van waardevolle gebieden van hel Britsche rijk tegen 50 oude torpedo jagers een eigenaardig licht op de Britsche positie werpt. Dit optreden van Churchill moot men beschouwen als het begin der algemeene liquidatie van Groot Brittan- nië. Naar aanleiding van liet Britsch-Ameri- kaanscho accoord schrijft de Deutsche Di- plomatiscli-Politisclie Korrespondenz Engeland heeft met de Vereenigd-e Staten een eigenaardige ruiltransactie gesloten. De reden hiervan is, dat de middelen, waar over liet beschikt om zijn heerschappij over do zeeën te handhaven, In tegenstelling met de voortdurende beweringen der Brit sche propaganda over de „geringe Britsche ylootverliez-en" zeer aanzienlijk ineenge schrompeld zijn. Vijftig zooals van Ame rikaansche zijdefmet nadruk verklaard wordt - oudé torpedojagers zijn zo ©dringend noodig, dat Engeland zich' bereid ver klaart, de belangrijkste strategische punten, die hef op het Westelijk halfrond bezit, voor 89 jaren, d.w.z. to t St. Jutt'èrais, aan de Vereenigde Staten te „verpachten". De nood van Engeland is, naar dus toegegeven wordt, reeds tot liét onméfeliijfce gestegen. Want vioor vergankelijke materialen, zoo- als torpedojagers yan oude, ja zelfs van moderne constructie zijn, biedt Engeland belangrijke concrete en duurzame waarden aan. Daarenboven doét bet toezeggingen ten aanzien van toekomst van de Brit sche vloot, die, boe de loop der-dingen ook moge zijn, 'door de v'oerige dominions, d.w.z. Canada', gestand z.ullen Worden ge- daan.; dit alles maakt hét alleszins Iwgrijl- die doelstelling gaat ver uit boven het'peltjk, dat staatssecretaris Huil de desbe- Het DNB meldl uit Berlijn: Naar officieel bekend wordt, hebban weer tal van Britsche vliegers gepoogd door den gordel van luchtdoelariillerie van Berlijn heen te breken. Dank zij het sterke afweer geschut, waardoor een vijandelijk toestel reeds voor liet bereiken van Berlijn kon woolen neergeschoten, gelukte het slechts aan enkele afzonderlijke vliegtuigen het stadscentrum te hereiken. Op twee plaat sen werden vier brisantbommen uitgewor pen Een bom sloeg in den Tïcrgarten en doodde een. politiebeambte: Een tweede trof een opslagplaats van de weermacht in een Noordwestelijke voorstad, zónder schade van groolen omvang aan to richten. In een Zuidwestelijke voorstad werd een huis door vallende scherven van een lucht doelgranaat beschadigd. In een sladje ten Zuidoosten van Berlijn sloeg een brisant bom in een arbeiderswijk. Daarbij werd een arbeider gedood en een gewand. Van semi-officieele Du-ilsche- zijde wordt "gemeld Betreffende de voortdurende schending van het Zwifsersche rechtsgebied in de lucht door Britsche vliegers, wordt in po- lilieke leringen aldaar opgemerkt, dat Zwit serland in vroegere gevallen anders gerea geerd heeft dan tegenwoordig. Men wijst er te Berlijn op, dat de Zwit- serschc pers en de Zwitsersch© politici vroeger van hun luchtwapen als een in strument ter bescherming van het Zvit- sersche luchlruim spraken. Men herinnert zich verder, dat toen bepaalde types jacht vliegtuigen opstegen om vreemde vliegtui gen, die de neutraliteit van Zwitserland geschonden hadden, neer te schieten of tot dalen tc dwingen. Thans echter constateert de Zwilsersclie pers zonderling genoeg ten aanzien van de Engelsche vluchten, waar om liet heden uitsluitend gaat, hoe moeilijk liet is des nachts vreemde vliegtuigen te raken of te verhinderen boven Zwitsersch gebied te vliegen, jfen gelooft in de ge noemde kringen hierin een wijziging in de opvatting van de Zwilsersclie neutraliteit te zien. De R-oemeensche regeering is afgetreden. Generaal Anlonescu is door den koning belast met de vorming van oen nieuw ka binet. Hij heeft in den loop van den mid dag verscheidene besprekingen gevoerd om zoo spoedig mogelijk tot resultaten te ko men. Hijzelf zal de portefeuilles van bin- nenlandsche zaken en oorlog op zich no men, om de eenheid der uitvoerende macht te waarborgen. Het is de bedoeling, dat George Bralianu vice-president en minister van buitenlandsche zaken wordt. Do eco nomische departementen zullen worden be zet met vakministers en de vroegere mi nister van economische zaken, Cancicov, zal op dezen post terugkeeren. Gisteravond zou Antonescu een bespre king liehhen mot Horia Sima, leider der IJzeren Garde, om zich te verzekeren van diens medewerking aan do regeermg. Antonescu geldt als oen. der kundigste Roemoensche officieren. Hij is minister van oorlog geweest in de regeering-Goga en in het eerste kabinet van Miron Ghristca, doch trad af, toen onder regeering Christea het autoritaire regime werd ingevoerd. Naar uit Boekarest word.it gemeld! zijn die technische commissies der Roemeen- sche en Bulgaarsche delegatie C. Clrajova over d'en verdragstekst tot een principi- eele overeenkomst gekomen. Men verwacht de spoedige opheldering ook van de laatste nog .hangende kwesties.-- -•- Engelsche aanval op Bad--Kissingen. - - Britsche "'Vliegers hebben vannacht hot wereldberoemde Bad' Kissingen met bom men aangevallen. Daarbij werd een woon huis getroffen en in Jarand geschoten. Eenige personen werden licht gewond'. Uit bet dak van een huis waarin verscheidene zieken zijn Ondergebracht, sloegen de vlam men. Een arts slaagde erin een vrouwe- lijlce patiënt, die van schrik het bewust zijn verloren had, door moedig optreden via den reeds brandenden trap te redden. De brand kon kort daarop door den vei-, IigheMisdienst gebluscht worden. Weer luel lalsrni la Zwitserland. In verscheidene streken "van Zwitser land is vannacht weer luchtalarm gemaakt, fn Bern duurde d'e toestand van alarm zelfs veertig minuten, meldt het Zwitser sch© telegraaf agentschap. Engeland heeft gebrek aan transportmiddelen. In dó twaalf havens van Angola liggen duizenden tonnen exportgoederen, die als gevolg van gebrek aan transportmiddelen niet vervoerd kunnen worden. ZONSOPGANG MORGEN: 6,59 II. Ongevaarlijke bommen. In een basis-haven van Duitsche dnikboo-tén in" Noorwegen worden vaten met duinwater geladen. (Sckerl.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1