GEEN BELEMMERING VAN HET NORMALE LEVEN TWEEDE; BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT m f"Dn vërdüisféritigs-maairegeleii De overheid dient voorzorgen te treffen, zoodat het verkeer in de avonduren niet wordt lamgelegd Deskundig overzicht van deze voorzieningen De straten moeten begaanbaar zi:n Maatregelen ten behoeve van het verkeer Het gebruik van witte verf BINNENLAND De verhooging der omzetbelasting Nieuwe schenkingen voor den wederopbouw Departement van onderwijs Kerk en School Gemengd Nieuws WMÊeËÉÊÈÊÊ^ÊÈM Do rijksinspectie luchtbescherming deelt ons het volgende mede: Vele gebruikers vain den weg, die ook des avonds zich over straat moeten, of willen bewegen, maken zich begrijpelijker wijs thans reeds min of meer bezorgd over de komende donkere avonden. Men beoordeelt de mate der duisternis, welke men dan meent te moeten verwack- ten, maar wat nu de late zomeravonden ons te verduren geven en velen nemen - zich' voor in den vervolge zoo weinig mo gelijk' des avonds uit te gaan. Voor deze neiging is men vooral in de za kenwereld bevreesd. Er is zelfs reeds hier en daar het denkbeeld geopperd om de win kels 'dan maar voor liet invallen der duis ternis te sluiten, omdat men verwacht, dat; het koppende publiek zooveel mogelijk de dag uren zal- kiezen, voor het doen van zïj'n inkoopen. Afgezien van het feit, dat zulk een. in krimping tot de daguren hoogst oiige- wenscht en economisch weinig verantwoord schijnt, kunnen tal van particulieren en alle beheerders van café's en amusementsbe drijven zich niet veroorlooven overdag hun inkoopen te doen, respectievelijk het avondbezoek uit te schakelen. Nog minder kan mon dit in concertzalen, schouwburgen en filmtheaters, die vrijwel uitsluitend op het avondbezoek zijn aan gewezen. Tal van ondernemingen zouden onnoe melijke schade lijden, indien inderdaad het publiek' tijdens de verduistering de straat ging mijden. Het is daarom van groot sociaal en econo misch belang, dat het gewone leven ook des avonds zooveel, mogelijk voortgang, vindt, blaar om diL.teJjcreiken. zal...liet noo'dig zijn, dat de straten in de steden, ondanks de;, verduistering ©enigermate be gaanbaar worden-eii de kans op verkeers ongelukken tot och minimum beperkt wordt. Het spreekt wel vanzelf, dat de overheid terzake diligent is en. met grooten, spoed voorbereidingen heeft getroffen om het ver keer Mj duisternis zooveel mogelijk te be veiligen. j é-.'-iki' Dé rijktemspectie-luchtbescherming heeft, aan dè hand van daartoe door haar vast gestelde voorschriften, een en ander mede gedeeld omtrent den aard dezer beveili gingsmaatregelen. .Voorgesteld moet worden, dat liet geheele land en elke stad zoodanig verduisterd moet zijn, dat in het donker en bij .".goéd zicht van een hoogte van 500 meter boven het aardoppervlak geen enkel rechtstreeks of gereflecteerd licht kan worden waar genomen. In de aldus ontstane duisternis moeten tui hulpmiddelen worden aangebracht of gebruikt ten behoeve van het verkeer. Deze hulpmiddelen zijn als volgt te en- .derscheiden- r.- Richllichtcn. .-.ai- Richtlichten: Difpzijn d'e op enkele wegen minstens vier meter hoven het wegdek .en bóven daarvoor in aanmerking komende kruis punten van-wegen hangende 'lampen met een of twee spleètvormige horizontale ope ningen, welke juist voldoende licht door laten om het rijdend" verkeer het beloop van den weg of het kruispunt aan te geven. Zij worden als regel binnen en in be- paald'e gevallen ook buiten de bebouwde kommen toegepast. Deze richtlichlen hebben één horizon tale spleet, wanneer zij het beloop van den weg aangeven en twee spleten, wan neer zij boven kruispunten van wegen hangen. De kleur van deze richtlichten is wit of geel. Geleidclichten. b. Geleidelichten. Geleidelichten zijn lichten, welke bin nen d'e bebouwde kom van een gemeente als bebakening aan den kant van den rij weg mogen worden geplaatst, in het bi zonder ook ter geleiding van het voet gangersverkeer. Geleidelichten moeten bij voorkeur op een hoogte van 1.20 -M. tot 1.70 ML wor den geplaatst. De kleur van het licht van geleidelich ten is wit of geel. Obslakellichlen. c. Obstakellichten. Deze komen zoowel binnen als buiten de bebouwde kommen voor en zijn uitslui tend bestemd oun verkeersobstakels (weg- herstellingen, homtrechters e.d.) duidelijk aan te geven. Een wit obstakellicht moet men rechts passeeren, een rood! obstakellicht altijd links, zulks in overeenstemming met de ook in vredeslijd- geldende regelen van wegbebakening. Vorengenoemde drie soorten lichten be- hooren tot de groote groep van bebaké- ningsmaalregelen, welke door de rijksin spectie zijn vastgesteld in de voorschrif ten betreffende de beveiliging van het ver keer op den openbaren weg gedurende den lijd, dat het gebruik van de normale open bare verlichting verboden is. Deze lichten kunnen do-or burgemeesters naar behoefte worden toegepast. Tot dezelfde groep maatregelen worden' ook gerekend het afsluiten van gevaarlijke punten, b.v. aan den waterkant, met be hulp van witte hekken, hot wit verven van trottoirranden, vérkeerspalen, hekken, palen, enz. Vooral dit wit verven behoort mits oordeelkundig te worden toegepast aan gezien gebleken is, dat dit hulpmiddel liet verkeer in hooge mate beveiligen kan. De straatverlichting. Naast al deze bebakeningsmaatregclen, waarvan hef essentieele karakter ligt in het feit, dat zij- geen verlichting aan liet wegdek geven, doch alleen con richting gevend effect hebben, komt nu nog de, mogelijkheid van de toepassing van open bare luchibescbermingsverliciiting. Deze verlichting brengt wel licht op het wegdek en is dps aan verschillende "be perkende bepalingen gebonden. Zij mag, slechts .na goéd-keuring door en mét toestemming van dé rijksinspectie worden aangebracht óp speciale punten-' in gemeenten, welke daartoe door do rijks inspectie worden aangewezen. Zij geldt dus als een aanvulling op de beveiliging mét richt- en geleidelichten en zal uiteraard alleen 'daar worden toege laten, waar deze wegdekverlichting abso luut noodzakelijk blijkt in het lielang van liet verkeer. Voclgangerslantaarns. Doch ook de voetganger wordt in slaat gesteld zelf een bescheiden verlichting bij zich te dragen. Daartoe komen in den handel de z.g. voetgangcrslaiitaarns. Oók' aan deze lantaarns zijn door.de rijksinspectie bepaalde eisclicn gesteld', op dat „gevaar voor teveel licht uitgesloten moest worden. De- aandacht zij- er op gevestigd, dat déze voetgangerslantaarns uitsluitend- wit of geel licht mogen uitslralen. Behalve lantaarns zijn tenslotte ook lichtgevende voorwerpen, op eenigerlei wij-ze aan het'lichaam te bevestigen. Deze voorwerpen zijn. nog niet aan keu ring onderworpen. In verband hiermede wordt'er d'e aandacht op gevestigd-, dat thans o-ok tal van wqardelonze p-hospliores- ceerendé voorwerpen als speldjes, schild jes, gordels e.d. in 'dén handel worden aangeboden. Déze moeten uiteraard door bestraling met wit Jicht (daglicht) geacti veerd wprden om des avonds lichtgevend te zijn. Het aantalurén, gedurende welke deze activiteitvoldoende gro-ot blijft, be paalt dé waarde en vooral d'e bruikbaar heid dezer voorwerpen. Men moet deze phosplioTesceerende wer king (ook van allerlei hulpmiddelen om! voorwerpen, traptreden, huis-bellen, sleu telgaten enz. in het duister te markéeren) niet verwarren met liet fluoresoeeren van voorwerpen, welkte met een speciale verf bestreken zijn en een voortdurende be straling met b.v. ultra-violet licht ver- eisichen. Het gebruik van fluoresceerende voor werpen is toit na-der order niet toegestaan. 1 en slotte b estaat nog de mogelijkheid tot het aanbrengen van lichtgevende aan duidingen-, welke bedrijven, inrichtingen enz. noodig hebben om het publiek zekere aanwijzingen te geven. UElt DINSDAG, 10 September 1940, no. 22575. der rijksinspectie luchtbescherming tijdens de komende winteravond veel toe kunnen bijdragen om het verkeer bij avond belang rijk le vergemakkelijken. Het bezoeken van winkels, café's, restau rants, schouwburgen en concerten zal dan ook mogelijk zijn. Men moet,er alleen zich aan gewennen met behulp van de geleide- en andere lich ten zijn weg te vinden. Wanneer ai deze hulpmaatregelen zijn toegepast, zal een ieder, die niet zooge naamd „schemeringsblïnd" is, zich, met in achtneming van de no-odige extra-voorzich tigheid, in de .verduisterde stad kunnen oriënt eereUr Waar hét in'liet algemeen belang ge nomen een sociaal en economisch belang is, zoolang mogelijk den normalen gang van zaken ongestoord le lalen voortgaan, mag mén de overtuiging meedragen, dat van overheidswege al het mogelijke op i'it gebied is en wordt gedaan, om dit ox. mogelijk te maken gedurende den tijd, dat de normale openbare verlichting gedoofd is. -Treedt 1 October a s. in werking. .De vóórnaamste bepaling van hot in het Verordeningenbladverschenen besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van financiën inzake wijziging van de Omzetbelasting wel', waarvan wij reeds melding maakten in ons blad van gisteren, is die van artikel 2, lid 1. lot dus verre, heeft de omzetbelasting vier ten honderd van den verkoopprijs der goe deren bédragen, terwijl voor een aantal goederen een verhoogde belasting geldt van tien ten honderd. Artikel 2 lid 1 van het genoemde besluit brengt nu deze belasting op 7 respectievelijk zes en twaalf ton hon derd. Enkele artikelen zijn van deze ver- ho-oging vrijgesteld. Bepaald is vprd-er, dal eenige goederen, die to-l dusver .waren vrijgesteld, in dc toe komst wel aan deze belasting zullen zijn onderworpen, n(l.vorschc bloemen, bce- kon, weekbladen en alle andere periodiek verschijnende geschriften, fruit, Vorschc en gezouten groenten, peulvruchten, de laat ste met uitzondering van groene en grau we erwten, bruine boonen en capucijtiors. Van belaid ii'woorts.. de bepaling, dat zij,-die machines, werktuigen, gereedschap pen of vervoermiddelen voor bun bedrijf aénsehafferi; vrijstelling of teruggaaf kunnen krijgen var. een derde deel van het bedrag, dat zij volgens dit nieuwe besluit aan omzetbelasting zullen verschuldigd zijn. In deze gevallen zal dus van bdasiingver- houging practised) geen sprake zijn. Groot- er. kleinhandelaren, alsmede fabri kanten, die tevens het .beroep van "hande laar uitoefenen, moeten vóór .20 October aangifte doen van de goederen, die zij op den eerster, van die maand in voorraad hebben, v-oorzoov-er van die goederen niet omzetbelasting of bizcaider invoerrecht zal zijn voldaan tot het bedrag, dat ingevolge dit besluit bij levering of invoer zou zijn verschuldigd geweest. Het besluit treedt in werking op 1 Oc tober as. r> rcAflnnLnlulr'n a i vji kj k* /«uav lia aj iv Voorschriften zullen spoedig verschijnen. Voorschriften omtrent de toelaatbaar heid van dez'e lichtgevende aanduidingen ten dienste van het publiek zijn in be werking en zullen spoedig verschijnen. Alle hierboven opgesomde hulpmiddelen en..maatregelen 2ullen er naar het oordeel Wederom in natura. Tiet voorbeeld van de stichting grésbui- zen-conventie en de Nedorlandschc dak. pannenconventie heeft navolging gevondeii. Den regeeringscommissaris voor den we deropbouw. bereikte van.tie firma W. Was sink te Amersfoort de, aanbieding, de doorlaatstgenoemde instelling aangeboden ÏOO.OCO dakpannen gratis te vervoeren, ter wijl voorts de Vereend ging Van Nederland- sche fabrikanten van houtwolplaten koste loos 10.000 K.G. houtwolplaten ten behoeve van den wederopbouw heeft aangeboden. Beide aanbiedingen zijn door den regee ringscommissaris met groote erkentelijkheid aanvaard. Waarneming secretaris-generaal. Met de voorloopïge waarneming van de werkzaamheden van den secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, heeft 'de rijkscommissa ris voor het bezette Nederlaudsdhe gebied, rijksminister Seyss-Inquart, den administra teur aan daL departement rar. H. J. Reininld belast. Betalingsverkeer met Znid-Slavië over do clearing. Het Ncderlandsché Clearing-instituut deelt hét volgende mede: Gisteren is in het Verordeningenblad ver schenen hèt besluit betreffende het opne men van hét betalingsverkeer met Zuid- S-lavië In dé clearing. Dit besluit' Heeft slechts de strekking aan dén bes taanden toestand een weltelijhen grondslag te geven. Een leidraad voor deze clearing is over enkele dagen bij hét Gléaring-instituut ver. tënjjigbaar. Zevenhonderd kogelgaten. Een Dnitschc Iers nog behouden te lauden. Heinkel Ilc 111 wist ondanks 700 tref- (Scherl). I De modernste Stuka. Eoto van een der nieuwste horizon la-al-Stuka's, die door Duitschland in den strijd tegen Engeland worden gebruikt. (Hoffmann). Brilschc soldaten worden verhoord. De drie krijgsgevangenen, Engelschen in Iiritsch Sonialiland, worden door de Italianen aan een verhoor onderworpen. (Schorl). De Nedcrlandschc Roode Kruis-ambulance, welke eenige tijd geleden naar Finland is vertrokken om de aldaar getroffen bevolking te helpen is van deze expeditie teruggekeerd. Groep van de ambulance. In hel midden de leider F. H. Meihuizen. (Polygoon). Ds. J. J. Kloots. De gezondheidstoestand van ds. J. J. Kloots, Nea. H-orv. predikant te Maassluis, is den laatsten tijd zeer verbeterd. De predikant zal zeer waarschijnlijk binnenkort in slaat zi;n. zijn ambtsbezigheden gedeel telijk te hervatten. Naar eenheid in het hotel-, café en restaurantbedrijf. Door de onderscheidene honden van be langhebbenden in het hotel-, café- en restau rantbedrijf zijn reeds ver gaande besprekin gen gevoerd om tot eenheid te komen. In een voorloopïg gevormd comité heb ben' zitting genomen: de heer Al la, voor zitter, Lambert, secretaris, en Van Haar penningmeester. Een jeugdig avonturier. De Amsterdamsdie politie heeft gisteren onder do beschuldiging van diefstal een tien-jarigen jongen aangehouden. Deze knaap was kort geleden van huis weggo- loopen en had zich een verblijfplaats in gericht in een boot in een stalling. Om geen koude te lijden, stelde hij zich in het bezit van een deken en door in braak verschafte hij zich een wekker. Voordat hij zich nog verder kon wagen op het slechte pad is hij door de politie ingerekend. Gevaarlijk speelgoed. De jongen van G. van den Alpliensche Weg te Gilze had! een patroon gevonden en trachtte deze gisteren te „dtemonteeren". Het projectiel sloeg daarbij uit elkaar en verbrijzelde de linkerhand1 van den jongen. Dr. Hoeks verleende de eerste hulp. Ver moedelijk zal de onvoorzichtige knaap zijn hand' moeten missen.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5