0 De Najaarsbeurs een buitengewoon succes Nationale padvlndersraad TWEEDE BLAD SCHiEDAMSCHE COURANT binnenland Toenemende belastingdruk De Amsterdamsche markten Gemengd j^liesaws Onderhoud met den directeur, mr, i. Miii'us Nederlandsche perskamer opgericht Qorlogsgeweldschade Rechtszaken Vechtpartij met doodelijken afloop Geen contact meer met het internationale bureau. De Nationale Padviudersraad heeft aan een toonaangevende Duitsche instantie, die in nauwe vcihinding staat met de Duitsche ieugdieiding, de verklaring afgegeven, dat de raad van Mei 1940 af in geenerlei wijze in contact heeft gestaan met het Boy Sco-uts International Bureau in Londen. De Na tionale Pad vinders raad heeft, nadat Ne derland door de Duitsche weermacht be zet is, het standpunt ingenomen, dat het internationale contact tusschen de padvin- dersvereenigmgen der verschillende landen verbroken is. In. verband met den nieuwen toestand ziet de Nationale Padvindersraadi nog slechts de mogelijkheid van het op richten van een nieuwe internationale jeugdvereeniging, waarbij allo landen zich zouden kunnen aansluiten. De druk van de belastingen op het inkomen en het vermogen is de laatste jaren wel sterk toegenomen. In hot artikel „Inkomsten-, vermogens- en gemeentefonds- belasting 19-10—1941", vookomende in de zoo juist verschenen aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt hierop nog eens bi- zonder de aandacht gevestigd. Van deze drie belastingen woidt de sterk ste toeneming aangetroffen bij de gemeeale- fondshelasting, omdat behalve do 25 op centen, die ten behoeve van hot verkloos- heidssubsidiefonds, en de opcenten, die hoogstens ten getale van 75 rechtstreeks ten behoeve van de gemeenten mogen wor den gelieven, over 19391940 nog 15 en over 19401941 nog 50 opcenten worden geheven ten behoeve van het rijk Do wis selende aantallen opcenten, voor de ge meenten zijn oorzaak, dat er over 1936 1937 en met 1938—1939 naast gemeenten met 25 opcenten ook gemeenten zijn, waar 100 opcenten worden geheven. Over 1939 19-40, liggen de grenzen tusschen 40 en 115 en over 19401941 tusschen 75 en 150 Over het laatste jaar wordt dit hoogsle aantal opcenten gelieven in 749 van 1051 gemeenten. Slechts 12 gemeenten hebl e i zich voor deze belasting in de le klasse, 43 gemeenten in de 2e klasse ea alle ove rige in de 3e klasse gerangschikt. DEK VRIJDAG 13 SEPT. 1940. No. 22578. Gegevens voor de afzonderlijke gemeen ten zijn opgenomen in een geschrift van bovengenoemd bureau, getiteld „Hoeveel belasting betaal ik over 19401941 Daar in dit hoekje ook de tarieven van boven vermelde belastingen zijn opgenomen, kan met behulp v an deze gegevens voor elk wil lekeurig inkomen of vermogen de juistheid worden nagegaan van den belastingaanslag voor het op 1 Mei aangevangen belasting jaar. Een aantal bizonderheden betielfende alle overige door het rijk, de pro\incie en de gemeenten geheven belastingen, zullen eer der worden opgenomen m de binnenbolt verschijnende meer uitgebreide publicatie van ditzelfde bureau- Nederland 1940—1941". ,Bclasfingcüufc in Worden veoiloopig niet ge houden. De biugemeester van Amsterdam, gelet op artikel 219 der gemeentewei, verbiedt in verband met de handhaving der open bare orde, met ingang van' Zateidag 14 September 1940 tot nadere aankondiging, hel houden van markten te Amsteidam, met uitzondering van de een kale markt, de brandslolfeiitnarkten, de visehmaikt en de veemaikt. Een honderdjarige. Vandaag viert de heer Jan' van Hemmen te llaien, bij Groningen, zijn honderdsten verjaaidag. Hij geniet nog een goede gezondheid en heelt ahcen last van doofheid. De modernste bo nieuwer et .au de Duitsche luchtmacht. (Sclierl). Schooljongen bedwingt ten gier. In een i1 a co d o ni s ch d o rpj e heelt ten tien jarige schooljongen een gevecht geleverd met een reusachtiugen gier, die een lam uit de kudde ivildo rooien. Met een sikkel wist de jongen den aanvaller le dooden De gier had een vlucht -van drie meter en woog twintig kilogram. y. mc? In Cartesvillc (U.S.A. ontstond brand toen een locomotief en een trein met benzine tegen elkaar bol sten. (Foto Zander). Wilbie, de tegen-eandidaat van Boosevelt voor bet presidentschap der Vcr- cenigdo Staten, is zijn verkiezingsactie begonnen. Het gaai op zijn Amcri- kaansch. De ontvangst in zijn geboortestad Ehvood in Indiana. Dc gelieele Nederlandsche pers thans samengesteld. Heden, Vrijdagmiddag werd in Den Haag de slicliting „Nederlandsche Perskamer" opgericht. Hiermede heeft de Raadi van Voorlichting der Nederlandsche pers zijn doel bereikt. Toen deze, kort na den oorlog, zijn doel stellingen bekend! maakte,bestond! er -pij vele groepen en personen in dte pers werk zaam, aanvankelijk eenige terughoudend heid. Van stap tot slaP echter, heelt de Raad van Voorlichting het vertrouwen ia breede kringen der Nederlandsche pers weten te winnen, zoowel als gevolg van de door -den president met nadruk ge geven uiteenzettingen omtrent doel en methode, als door de werkwijze van den Baad. Zoo werd begonnen met d'e oprichting van een organisatie voor d!e provinciale tn periodieke pers onder leiding van den beil II. J.. Kerkmeester, welke, zooals het laatst versdienen nummer van het orgaan dezer organisatie bewijst, er in korten tijd in is geslaagd1 hel overgroote deel van de nieuwsbladen en tijdschriften op raiioneele wijze to organ iseeren. Na dezen eersten stap is de Raad' over gegaan tot een reorganisatie dier journa listen, welke leidde, tot het oprichten van het Verbond' van Noderlandfeche journa- lislcn c rul'er leiding van den heer P. J. van Megchelon, d!at thans reed® meer dan COö journalisten ondier zijn leden telt. 'Ook ten aanzien van directeuren on uitgevers van dagbladen werd' het door den Raad gewenschte resultaat in belrekke- lijik korten tijd bereikt De aansluiting van do Vereenïging der Nod'erlandsche Dagblad- pers onder haar nieuwen voorzitter mr. J. ICars is dezer dagen te verwachten, terwijl heden in Den Haag de oprichting plaats had! van het Verbond van Nederlandsche Persbureaus, waarvan tot voorzitter d'e heer A, Meijer-Sehwenclce werd! benoemd. Bovendien zijn do nood'ige voorbereidingen getroffen voor een 5e verbond van uit- gevcrspersoneel, waarmee d!an voorioopig de sluitsteen voor de organisatie der Ne derlandsche Perskamer zal zijn gelegd'. Deze resultaten, door den Raad bij zijn voorbereidend werk bereikt, zijn thans d'e aanleiding geworden over te gaan tot de slicliting der eigenlijke Nederlandsche Pers kamer. Hel is een verblijdend toeken, dat, on-, danks de" moeilijke situatie, waarin 'de Nederlandsche pers zich na de oorlogs- -dagen zag geplaatst, toch in zoo korten tijd vorm gegeven kan -worden aan de veie, vaak legenstrrjd'ige in den Nederland sche pers werkende en werkzame krachten. In den komenden tijd immers zal. het niet meer mogelijk zijn, d'at in de samen werking machten naar voren treden, welke slechts het eigen belang beoogen en, zon dier oog te hebben voor de volksgemeen schap, hun éigen belang boven dal van het volk stellen. De thans bereikte ordening zal door de samenbundeling van wat vroeger veelal afzonderlijk en tegen elkaar werkte, ongetwijfeld in slaat zijn de pers op een hooger peil te verheffen. Ook hier is de eer van het beroep alleen dan verzekerd, wanneer het welzijn der volksgemeenschap op den voorgrond staat en zoowel journalist als uitgever hun die nende laak begrijpen. Do leiding van de Nederlandsche Pers katoor berust bij d'r. T. Goed'ewaagen, zijn plaatsvervanger is de heer A. Meijer- Schvencke. Tot algemeen secrelaris is be noemd drs. W, Goedhuys, naast wien als directeur van het bureau der Nederland sche Perskamer is benoemd de heer J. Lchrbuch. Er is een raad! van bestuur gevormd', waarin zitting hebben d'e heeren Ij. Arts, drs. W. Goedhuys, mr. J. Kars, If. J. Kerkmeester, P. J. van Megehelen, A. Meijer-Sehwenclce, dx. Alb. van d'e Poel on mr. M. Af. Rost van Tonningen. Besluiten vaa den Middel- kiirgschen gemeenteraad, in de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg, hetfl de barge moestee mededochng gedaan, dat aan B. en W. is gebleken, dat bij do voorbereiding van regelen voor het vast stellen der tegemoetkoming wegens oor logsgeweld schade ernstig is overwogen een zeker peicentage van de op 9 Mei j.l. gel dende verkoopwaarde van de verwoeste panden te vergoeden. Een commissie, die reeds aan bet werk is, zal binnenkort rap pon uitbrengen. De gemeenteraad besloot verder, in ver band met de gebeurtenissen tot insfcellingi van een gemeentelijk grondbedrijf. Hij ver oen igde zich met hetgeen B. en W. hebben gedaan mei betrekking tot het slichten en cxploiteeren van nopclwinjtels. De raad stelde een credipt*nn 15.000 beschikbaar voor aanschaffing van nieuw brandweer- materiaal en aanvaardde een voorstel- van B. en W. tot het verloenen vian een grati ficatie aan door oorlogsgeweld getroffen gemcentepersoneel, welke voor gehuwden op een maand en voor ongehuwden op een halve maand salaris neerkomt. Het bezoek aan die Utrechischc'-.laar- beurs is ditmaal twee tot driemaal grooler geweest dan verleden jaar en wat bel zaken doen ter beurzo be treft, er is in vergelijking tot andere beurzen beslist een groote verbetering te speuren geweest 5Ien mag aan nemen, dat de beurs, welke thans ten eindle is, de drukste is geweest, die men tot dusverre heeft gekend Mr. J. Milius, directeur vair de Jaarbeurs, leidld'e zoo een gesprek in, d'at een AN.P.- versiaggever met hem had! naar aanleiding van de 43ste Jaarbeurs. Er is onder den druk der lijden zeer veel verkocht, men kan dan ook zeggen, dlat er een opgewekt zakenleven viel waar to nemen in vrijwel alle branches. Zij'n er nog klachten geweest3 vragen wij. Ik lieh geen enkele klacht gehoord', is liet antwoord'. In het algemeen is men op de Jaarbeurs karig met lof, wij zijn er dan ook maar aan gaan wennen de tevredenheid' te meten naar do male van het ontbreken van klachten. En als u nu weet, d'at er geen klachten zijn ge weest of het zou -móeten zijn „kwamen er maar wat minder koopers", dan kunt u zelf beoordeelen in hoeverre de beurs geslaagd! mag heeten. Voorlichtingsdiensten. De officieele voorlichtingsdiensten heb ben op d'eze beurs het nut van hun aan wezigheid! vólkomen bewezen. Men is -in die kringen thans voorstander geworden van deelneming, na een vroeger niet on- duidelij lesnaar voren gebeden sceptisisme. Men is tot d'e bepaling van het standpunt gekomen, dat men met zakelijke voor lichting op een zakelijk instituut als de Jaarbeurs op zij'n plaats is. Nu mag zeker worden opgemerkt, dat door de voorlichtingsdiensten met moderne mididelen is gewerkt, dat men gebruik heeft gemaald; van statistieken en sprekende voorstellingen en dat daarvoor d'eze groep van deelnemers zeker lof verdient, te grooter, wanneer men nagaat, d'at de tijd' van voorbereiding maar zeer kort is ge weest. De voorlichtmgsicl'iens'ten. zullen zich. d'.in - ook voortaan zeker ond'er de vaste klanten rangschikken. De agrarische beurs. De agrarische beurs heeft dit keer wel de biZondero belangstelling genoten. Geble ken is> dat als de agrarische beurs met goede artikelen Komt, deze onmiddellijk tót den boer spreken. Dat geldt ook voor do voorlichtingsdiensten. Niet le verwon deren is dan ook bet drukke bezoek van agrarische kant. Voor zoo\ er het ter admini stratie hekend was, zijn er met minder dan 153 excursies naar do beur» gemaakt. En elke excursie omvatte toch zeker een 30 personen. Er zij'n er bij geweest, die 60 a 80 KIL per fiets kwamen, dan de beurs bezochten en weer rustig naar huis peddelden Opmerkelijk is liet geweest, dat de kleine boeren over het algemeen de eerste week kwamen en dat de, wat wij' noemen, groo- lero hoeren, de laatste dagen ter beurze zijn verschenen. Een andex mcikwaardig is, dat door deze jaarbeurs ook de kleine smid een kans lieeft. gekregen, speciaal voor het agrarisch bedrijf, dat behoefte aan kleinere landbouwwerktuigen nu spe ciaal in ons land moet dekken. De Duitsche stands op agrarisch gebied hebben zeer veel belangstelling ondervon den. Zij bleken goed georganiseerd (dat is den Duilschers wel toevertrouwd en de beoogde doelstellingen zijn helder en duidelijk naar voren gebracht. Meubelen ea schoenen. De meulelafdeelmg is ditmaal maar klein geweest, het gevolg van de verschillende moeilijkheden, waarmede de meubelbranche te kampen heelt Zij, die vertegenwoordigd waren, hebben daai-van echter allerminst spijt. Zij toonen zich integendeel zeer te vreden. Ook de schoenmakersgroep is con tent, zoo zelfs, dat zij besloot in ieder geval op de volgende beurs weer van de partij te zijn. De schoonmakersafdeelïng heeft in het geheel geen spijt, na 15 jaar van afwe zigheid, weex te zijn teruggekeerd tot de jaarbeurs. Er is in deze groep uitstekend zaken gedaan, vooral bezien in het liebt van de distributie. En met name is men er in geslaagd een goede propaganda te ma ken voor het in alle opzichten uitnemende Nederlandsche fabrikaat. Kunst, in industrie. De bond „Kunst in industrie" had over belangstelling niet te klagen. Zij maakt tlians onder de leden propaganda tea einde te komen tot beter en aestelisclf verzorgde stands. Zij gaat dus niet alleen haar inte resse uitstrekken over de producten van haar leden, maar ook over de wijze, waarop do stands worden ingericht. Het is in dit verband' overigens opmerkelijk te constatee- ren, dat vele deelnemers ditmaal minder groote voorraden in bun stands hadden uitgestald. Dit Kwam het voorkomen der stands zeer ten goede. Het zakelijk ka rakter 'd'er stands v.ooral heeft er bizonder cldor gewonnen. Do groep „uitvandingen" was zeer begrij pelijk! maar rnatigj. Ook' dö zuivelmaolunes trade& ditmaal niet bizonder op den voor grond. In een automatiek. In den nacht van 10 op 11 Augustus j.l. had in een automatiek aan de Nieuwe Ila ven te Zwolle een steekpartij phia's, waar aan A. Schinkel uit Kampen ten slachtoffer is gevallen. De aanleiding tot den twisl was in den grond van de zaak niet le'angnjk. een wrijving in de familie, d e onder invloed der omstandigheden op een formeele ruzie is uitgedraaid. De betrokkenen waren de gebroeders R de V en J. J. de V., ban zwager R. v. d. V. uit Zwolle en A. Schin kel uit Kampen. Na een bezoek aan een dancing was ruzie ontstaan, die in de automatiek werd voortgezet. Het ging om de vrouw, van wie R. de Y. gescheiden leefde en die zich nu in gezelschap van Schinkel ophield De oneenigheid liep zoo hoog, dat beide mannen handgemeen werden Op het ge zicht daarvan is J. J. de Y. zijn broer te hulp gekomen. Daar te vechtpartij zich in liet donker afspeelde zagen de omstan ders geen kans tusschen heide te komen. Op een gegeven oogenblik bemerkte men ech ter, dat S. naar zijn borst greep en ineen zeeg. Een onmiddellijk te hulp geroepen arts vond den man stervende op bet trot toir liggen. Een messteek had zijn hart geraakt en weinige oogenbhkkcn later stierf blij. De politie greep direct krachtig in en bracht verscheiden© personen naar het hoofdbureau. Daar bleek liet, dat de 24- jarigo schoenmaker J. J. de Vu zooais liij bekende, tijdens bet gevecht zijn mes had gegrepen en er S, mede gestoken. Gisteren stond hij deswege voor de Zvolselie recht bank terecht. Hem was mishandeling, den dood tenge volge hebbende, ten laste gelegd. Daar de man bekende, was het verloop der zaak al zeer eenvoudig. Hij zeide tot zijn veront schuldiging, dat hij niet bet oogmerk bad gehad S. te dooden, doch de president mr. M do Muinck merkte daar tegenover op, dat verdachte dan ook zijn mes niet had moeten gebruiken. Do officier van justitie, mr. A. H. Ser- \atius, laakte het in zijn requisite r in ver dachte, dat Iihj van do duisternis had ge bruik gemaakt om S. met een, mes aan te vallen. Het over ham uitgebrachte re- classeeringsrupport luidt gunstig, doch.' spr. achtte de gevolgen van verd 's daad te ernstig voor een voorwaardelijke veroor- deolïug, Spr. eisclde deswege een gevange nisstraf voor den tijd van negen maanden. Uitspraak over veerlien dagen. Duitsche soldatca ia Zuid-Frankrijk aan de schoonmaak. (Foto Zander), i

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5