I Wij mannen van den opbouwdienst TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT 5jl BINNENLAND De Nederlandsche Unie Venlo wordt uitgebreid Prijscontrole Eerste kindertrein uit de Oostmark terug Gemengd Nieuws; Het incident in de Balistraat in Den Haag „Het wénden Ararr stérke paarden aan het tuig' DEK DINSDAG 17 September 1940 No. 22581 Niet naar «Ie Vcluwe. Van <Ie Nedorlaindschc Unie ontvingen wij de vojg'ende mededeeling: „Hardnekkig blijft in de pers het gerucht aanhouden, 'dat het driemanschap van p an zou zijn, zich op de Veluwe te vestigen, «n zich daar in afzondering aan de zaak van het Nederhaindsche volk to wijden. Wij hadden gemeend, dit gerucht aanvan kelijk niet. to hoeven tegenspreken, daar het al te naïef is. Nu het echter blijft aan houden, verklaren wij met.de meeste stel ligheid, dat het plan .nooit hoeft bestaan en niet bestaankan. Geheel buiten ons om is liet bericht destijds in de Nederlandschie pers gekomen." - Met, een deel van «le ge- meente Maasbree.. De Slaafscpnrant van. gisteravond] bevatte een beschikking yan dén - secretaris-gene raal van het département .van binnenland- scho zaken, waarbij mét ingang van 1 October een gedeelte ;van d:e gemeente Maasbree aan de gemeente Venlo wordt toegevoegd:. Blijkens de bijbelioorendékaart liggen .in het bedoelde deel de dorpen of buurtschappen Blerick, Hout-Blerick, Wiel- dier en Boekend.. In de beschikking is bepaald dat de gemeente Maasbree gedurende twee jaren, te rekjiien van het. tijdstip, waarop deze beschikking in werking treedt, liet recht van kosteloos gebruik behoudt van liet raadhuis, gelegen te Blerick. De roerende goederen in dit gebouw blijven eigendom dér gemeente Maasbree. Zoo spoedig mogelijk na ingang der grenswijziging worden de zittende raden der gemeenten Venlo en Maasbree vervan gen door nieuwe raden, waarvan deel uit maken voor de gemeente Venlo 18 leden en voor Maasbree elf. Deze leden worden aangewezen met inachtneming van de be- .palingen der gemeentewet en der kieswet en aan de hand van d'e uitslagen der laat stelijk in de .gemeente Venlo en in de onderscheidene gedeelten der gemeente Maasbree gehouden gemeenteraadsverkie zingen. Met afwijking van liet bepaaldein art. 29,- dér .gemeentewet hebben de ieden van do krachtens deze beschikkingnieuw' aan gewezen raden zitting .uiterlijk toLdén-e-erk sten Dinsdag van September 1943.. Vciiioogiiig van prijs zonder-toe- - stemming is verboden.; Gok-de afnemer is schuldig. De secretaris-generaal.,: waarnemend* hoofd van de departementen van handel, nijver heid- en scheepvaart en. van landbouw en vissclierijy brengt het volgende' 'er alge- meene kennis. hi een aantal gevallen is geconstateerd, dat, in strijd met .de bepalingen van de Prij'zenbescliikking 1940 no. 1, prijzen zon der toestemming zijn verhoogd boven die, welke op 9 Mei j.I. golden. In verband hiermede is thans aan do met de controle belaste instanties opge dragen de controle op de naleving dézer bepalingen aanzienlijk te verscherpen. Bij conslateering van overtredingen zal krach tig worden ingegrepen. Een van de vormen, waarin o.a. prijs opdrijving voorkomt, is deze, dat sommige fabrikanten en groothandelaren trachten hun winstmarge ten koste van de gros sierden] en den détail-handel te vergroo- ten. Ten einde alle misverstand op dit punt weg te nemen, wordt er hiérbij uit drukkelijk op gewezen, dat een dergelijke handelswijze als overtreding van do Prij- zenbeschikldng 1940 no. 1 is aan te mer ken. Voorzoover liet voorts mocht voor komen, dat men door Ongemotiveerde uit schakeling van den lusschcnhandel een lioogerc opbrengst tracht tc verkrijgen, zal zoo noodig tot in beslagneming en ter be schikkingstelling van goederen krachtens art. G van do prijso-pdrijvings- en hamster- wet worden overgegaan. Het schijnt nog niet voldoende bekend te zijn, dat ook de kooper onder de straf bepalingen van de prijso-pdrijvings- en ham- stenvet valt. Dauro-m wordt er nogmaals uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd, dal de kooper, de huurder of de opdrachtgever, die opzettelijk bewerkt of medebewerkt of aan wieri's schuld liet te wijten is, dat de prijsvoorschriflen niet worden nageko men, op gelijke wijze als de verkooper, verhuurder of als degene, die den dienst verricht, slrafbaar is. Indien een prijsverhooging mét toestem ming van don secretaris-generaal voor noemd tot stand' is gekomen, doch niet uit algemeene bekendmakingen blijkt, zal de leverancier, met uitzondering van den de taillist, steeds op zijn prijscouranten, of ferten of verkoopsfacluren datum en num mer van den brief, waarbij de toestemming werd verleend', moeten vermelden. Gros siers, verwerkers en andere afnemers kun nen zich dus steeds, indien hun een prijs verhooging in rekening wordt gebracht, van de rechtmatigheid der verhooging overluï- - Vy - Gisteravond te Itoltenlam aangekomen. Gisteravond is dé eerste trein met kin deren, welke door de zorgen van do Kind-er- aktion eenigo maanden in de Oostmark héb hen doorgebracht, teruggekeerd. Omstreeks half tien arriveerde de trein op het slation D.P. té Botterdam. In dezen trein zaten on geveer 800 kinderen, waarvan een honderd tal te Rotterdam thuis hoorden. De overige kinderen waren afkomstig uit verschillende plaatsen in Zuid- en Noord-Holland, Zee-, land, Brabant en Limburg. Gisteravond konden dezo kinderen hun woonplaatsen niet meer hereiken. De spoor wegen- hébben evenwel gezorgd, (lat een verwarmdie 'trein klaar stond, waarin de kinderen den nacht konden doorbrengen. Na het binnenkomen van den trein wer den de kinderen door den heer Hack'ert van doKinderaktion uit Den Haag en de beeren Mens en van der Waals uit Rotter dam overgebracht naar don slaap-trein. Een klein gedeelte kon nog oen aanslui ting in de richting 's-Gravanhage en Leiden halen. In den trein hebben de kinderen nog .gegeten, zoodot geen vrees voor hon gerige magen bestond en hedenochtend stond een onllrijt voor hen gereed, voor zij de reis naar hun w-oonplaatsen voortzetten. Men zag bij de kinderen niets dan ver heugde, gezonde en gebruinde gezichtjes, terwijl men tallooze op-getogen verhalen te h'ooren krijgt. -i Morgen komt de tweede trein mot kinde ren uit de Oostmark terug, daarna zullen de treinen om den anderen dag aankomen, de laatét© 30 September. Ook de Nederlandsche journalisten, welke in de afgéloopcn week een bezoek aan de Oostmark hebben gebracht, zijn terugge keerd. In een kussen gestikt. In een woning op den Nieuwendijk le Amsterdam- heeft zich een tragisch onge val voorgedaan. Een kindje van drie maan den is in een bed voorover in dé kussens gevallen. Toen do moeder erbij kwam, moest zijconstateeren, dat de kleine in zeer benauwden toestand' verkeerde. Kort daarop is het kind overleden. Do politie-agentcn in vrijheid gesteld. Naar wij vernemen zijn de polilie-agenton, die Zaterdag 7, September j.I. ia do Bali straat to 's-Gravenliage revolverschoten had den gelost op eenigo leden van de woer-aL deeling der N.S.B., waardoor do W.A'.-man Peter Ton werd gedood en enkolo andere nationaal-socialisten werden gewond en die deswege in voorloo-pig arrest zijn gehou den, weder in vrijheid gestold. Dezo vrij lating is geschied onmiddellijk nadat bij den hoofdcommissaris van politie een ver zoekschrift daartoe Van do iuo'eder en do zuster van wijlen Peter Ton, zoomede van het W.A.-vemïel, dat diens naam draagt, was ingekomen, in welk verzoekschrift te vens uilerste clementie voor. deze agenten werd bepleit. - Gecompliceerde aanvaring. Voor de keersluis voor liét-Westerkanaal tc Amsterdam zijn gisteravond omstreeks half acht dirio schepen met' elkaar in hot sing gekomen. Het klipperéchip „Onder neming" voer binnen onder de spoorbrug door. Het schip kreeg het uitvarende tjalk- schip „K-oopmans Welvaren" to laat in zichten voer met dén boeg'tegen dit vaar tuig op. Vlak achter het tjalkschip .kwain hel sleepbootje „Gerria" met eenigo bak ken. Deze boot trachtte een aanvaring te voorkomen, doch d'e hakken schoven d'oor tengevolge waarvan het sleopschip in de verdrukking kwam én céiiïge materieele schade opliep. Dé ankerdayits op het ach terschip weid!- afgevaren. De tjalk liep d'öor dé aanvaring met d'e „Onderneming" een. flinke deuk op. Overi gens werd' geen schade aangericht. Drie sergeants vallen van balcon. Drie sergeants van den Opbouwdienst, diio gistermiddag op het balcon van een (illa aan de Parkstraat te Baarii aan het. stoeien waren, zijn van dit balcon naar be neden gévallen, en in den "tuin terecht ge komen. Een brak een pols, dl tweede zijn dijbeen -on kreeg nog enkeló' lichte verwon dingen, terwijl de derde over inwendige pij non klaagde. Alle drie zijn naar hot zieken huis overgebracht. Bij het'"stoeien zijn do sergeants legen hot ijzeren hekwerk, dat het balcon omgeeft, terecht -gekomen,- waar door het hekwerk afbrak. Ik' wil graag liet een en ander - vertellen uit hét leven van alten dag van den Op bouwer, 'niet alleen omdat .ér nog'zooveel misvattingen over dit nieuw leven onder dé burgersbestaan, maarvooral ook om dat het uitermate" prettig is over iets' wat men lief begon.te: krijgen; te pralen. Daarom heb ik ook geen moment geaarzeld, toen de redactie zoo vriendelijk was mij te vra gen om nn eens -iets over den Opbouwdienst te schrijven om toe te happen. Ik weet dat ons werk nog lang niet overal wordt begrepen; men heeft zich, sim pel afgaande op den naam, een voorstelling of van gevormd, die ver bezijden de wer kelijkheid ligt, men hééft verhalen gehoord over tucht en straffen, die gruwelijk over dreven zijn en zóó zou er een kloot kunnen komen tusschen iets wat aller waarekering waard is en het nu soms dreigt niet te krijgen. En om dit te voorkomen, daaraan nil ik graag meehelpen, want ik heb het werk reeds lief gekregen. Neen, neen, nu niét ophouden met 1-eze-n en denken: „Acli, dat smoesje Icon ik, nu krijg ik een mooi gekleurd verhaaltje te hooren over iels wat in werkelijkheid niet zoo mooi is". Neen, nu toch luisteren, want wat ik ga vertellen is niet mooi bijgekleurd. Naar eer en geweten wil ik probeeren een indruk te geven van het leven van onze jongens in den .Opbouwdienst, van hun lief en leed en van hun zorgen. Maar dan zal men toch' eerst dienen te weten wat de Opbouwdienst is en hoe er nu geleefd en gewerkt wordt. Daarbij zullen we één ding niet uit het oog mogen verliezen, omdat dat onzen blik Wij het beschouwen van liet nieuwe zoo ge makkelijk vertroebelt en dat is dat er aan de tucht, vooral ook aan do zelftucht, wel iets heeft gemankeerd toen we nog aan den anderen kant van de lijn stonden, die op 10 Mei is getrokken. Dat nu te critis-eeren heeft geen zin. Wèl mogen we probeeren van hét gebeurde te loeren en uit de feiten', zooals die geweest zijn, onze lessen te trekken. I Maar goed, dat ligt aan don anderen kant van 10 Mei en daaronder hébben w'rj een streep gezet. i Tucht. Het is moeilijk om ons los te maken van oude gewoonten en. we zijn zoo geneigd om nog to probeeren in hét verleden te leven. Eerlijk gezegd kim ik liet bijna niet laten om wat na te mokken en mij te verliezen in dingen, die Wadden kunnen zijn als die zus had gedaan en de ander zoo. En -na tuurlijk is het ook zoo, dat op ieder gebied alles anders was gegaan wanneer Wij allen onzen plicht, in liet verleden hadden gé- daan en ons Wadden gewend on willen wen nen aan een strenge lucht. Maai we wilden niét, omdat het vaak gemakkelijker was de dingen -op hun beloop te laten en er ons gemak van te nemen. Vaak was het zoo, dat we wel alles van anderen wilden vergen, Joch aan ons eigen persoontje mocht men niet komen. Kijk, dat moet nu anders. En daarom is d'e. grondslag van den Opbouwdienst: tucht, tuchten nogmaals tucht. Ik iveet het, voor dat woordje schrikken we terug en daarom schrijf ik het opzettelijk drie maal neer, dat is onr er aan te gewennen. Vanzelfsprekend komt de vraag nu bij u naar voren of wij dit niet erg vervelend' vonden. Het antwoord is heel kort, n.l. Ja! Eerlijk hé? 't Ja, de waarheid behoeft immers niet verzwegen te worden. En als ik het anders schreef zou men mij ook immers niet gelooven, omdat we stuk voor stuk weten dat wij niet werkelijk aan „tucht" gewend! waren, want tucht is n.l. voor oen zeer groot deel zelfbeheorsching cn dat is iets wat zeer moeilijk beoefend wordt cn wat zorgvuldige training vergt. 'k Zou nu graag dit thema even afwer ken, maar dat gaat niet, want ziet u, het is bij half twee in den middag en van avond om 7 uur moet ik op wacht en nu moet ik gedurende den middagdienst ont kleed onder do wol en heb dus verplicht rusten, 'k Zou nu aan een neiging kunnen toegeven en kunnen spijbelen, maar dan zou ik in botsing komen met de regels en bovendien met bet beoefenen der zelf tucht en ik had) het er toch over, d'at dat er in moet? Straks neem ik dén draad weer op. 1 Een goede geest. Tucht dus, d.w.z. zich onderwerpen aan welomschreven regels die alle naar een bepaald doel leidén, n.l. orde, netheid, zin delijkheid', wat dus uiterlijk zeer wel waar neembaar is, maar ook innerlijk een zeke ren ommekeer moet teweegbrengen. Dit laatste moet zelfs het eerst komen en al het andere is er een uitvloeisel van. En naast en in dit alles wordt er d'an ge streefd naar gemeenschapszin en kameraad schap. (van hoog tot laag)', in het alge meen dus naar een goeden geest. Dit alles ging in het begin moeilijk, even moeilijk als het is om een wild paard aan het tuig te wennen. Maar als het eenmaal gewend is, dan worden de krachten gelijk gericht eri dan kan er iets t'ot stand wor den gebracht. Én aan dat moeilijk werk, het „wennen van sterke wildé paarden aan het tuig", d'aaraan zijn wij nu bezig in den Opbouwdienst. En de resultaten be ginnen reeds zichtbaar te worden, want het inzicht begint! 'door to breken, dat we Per fiets «loer liet West!aad. De A.N.W.B. organiseerde Zondag zooals gemeld eoit rijwiel tocht met onbekende bestemming door het Wcstla.ml. Op de kaarten wordt de route uitgestippeld. (Polygoon) Afgevaardigden van het Amerikaans-he „Congres der Moeders" hebben aan een lak een pop opgehangen, welles gelijkenis vertoont met senator Claude Pepper, een Voorstander van de invoering van den algemeene» dienstplicht in V. S. (Zander) Bomaanval o-p ecu Engelseli slagschip in de Middcllandschc Zee. (Zander) b A s b '4 Een Italiaaiisch luchteskader op weg naar vijandelijke doelen. (Zander) gezamenlijk iets moois tot stand' kunnen 'brengen. De beste elementen konven reeds naar voren door dag aan dag getuigenis in woord en daad' af te leggen van de zelf tucht, die zich in hen vormt. En deze man nen hebben een mooie kans, want er wordt niet meer in dé eerste plaats ge vraagd' naar de vergaarde schoolkennis om daarop af te wegen of men voor pro motie in aanmerking komt, neen, de flinke kerels, do kerels met zelfbeheersching en karakter, die krijgen hier hun kans. Op. dezen grondslag nu wordt er gebouwd in den Opbouwdienst, zelftuchtvfagend en gevend van vroeg tot laat, in het werk wat wé doen, of dat nu exercitie, marsch, zingen, sport, zwemmen of het opruimen van hindernissen is of in eten, drinken, liet behandelen van het wolletje of wat dan ook, steeds vormend aan ons zelf en aan anderen, om dan ten slotte dit le mogen bereiken, dat straks de werkgevers zulten afvliegen op deze mannen, die met vreugde werken willen aan en in een maatschappij waarvan ze zich aan deel weten. Geen filantropische instelling. Of dan allen zich reeds naar de nieuwe regels gevoegd hebben? Wel neen. Ettelijke paarden slaan nog wel eens achteruit of p-robeereu listige kneepjes. En die moeten dan even de zweep voeten, tot hun eigen schade. En als het heclomaal niet wil, dan gaan ze er uit, want de Opbouwdienst is geen philanlropische instelling, waar men voor niets een warm nestje kan zoeken tot men meent dat de bui overgedreven is. Maar een zeer voornaam ding is, d-r.t er een prettige opgewekte geest onder de jon gens is, een goest dien wij tijdens de ge- lieele mobilisatie niet hebben gekend. En dat komt door bet vele werk, dat we iederen dag weer hebben te doen en door de onderlinge-, verbondenheid die er is ge komen, omdat we van hoog tot laag het- zelfdle doen en ons door 'dezelfde regels gebonden weten en omdat we hand iu hand hetzelfde werk hebben te verrichten. Over dit werk en dien geest hoop ik eon volgenden keer iets te mogen vertellen'. ONDEROFFICIER.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5