de ispoorweg: De Nederlandsche kinderen in de Oostmark WAT BIEDT 69744 St, Liduinastraat LEDERWAREN 69802 69551 69109 68109 Groen elaan 68110 Singel 68111 Kreupelstraat 68251 69773 88886 69440 67525 68735 69400 67556 68796 67664 68421 68142 67593 89899 68295 67863 68752 Weinig welwillend Inteken en ervaringen van een Nederlandsche dame DE DAGELUKSCHE VRAAGBAAK. Levensmiddelen Algemeen Instailatiebnrean Anthraciet Rechtszaken door j. hcchfloit 0) Het drama te Re te dam Bankiers BIJLOO'S WINKELS Meelfabrieken lüenbileering (Complete) Bedrijfskleeding Boodschappen diens! Bouwkundige Drukwerk Glas Goud- en Zilverwerken Machinefabriek Papiervernietiging Pompen Rund- Kalfs- en Yarkensslagerij Schoorsteenvegen Stoffen-Manufacturen Hoeden, Petten (ook in laken) Huis- en Decoratie-Schilder Timmerman-Metselaar - Aanno-ner Woningbureau Zalen te huur INGEZONDEN Hier te lande is een „open brief aan ■ouders van Nederlandsche kinderen in de Oostmark" ontvangen, waarvan velen met belangstelling zuilen kennis nemen. Deze brief is afkomstig van een Neder- landseho dame, die, zooals zij schrijft, op trad als tolk tusschen pleegouders en pleeg kinderen. Zij schrijft als volgt: „Ik ben blij in de gelegenheid te zijn, iets te kunnen vertellen over een aantal Nederlandsche kinderen, die ik ki den Krois Kirchdorf (Oberdonau, Ostmnxk) ont moette. Laat ik eerst even zeggen, dat wij al sinds twintig jaren bezoekers zijn van dit heerlijk land, dat wij in het bezit zijn van een klein zomerhuis in Hintcrstoder, Ober donau, en dat ik op grond van mijn goede •kennis van land en bevolking verzocht ben, hen te komen helpen als bemiddelaarster en tolk tusschen de Nederlandsche kinderen en hun pleegouders, die elkaar uit den aard der zaak, soms totaal niet verstaan, vooral niet in het begin. I'k trok er ai dadelijk na den dag van aankomst op uit, om in ons eigen dorp op zoek te gaan naar UoUandsche kinderen en ziet, al spoedig ontmoette ik er een paar onmiskenbare slrooblond© Neder- ïaadertjes, met roode appelwangcn. Het bleek, dat er ld stuks hier ia het dorp zijn, allen ondergebracht bij verschil lende, mij van ouds beleende families. Ze waren natuurlijk verbaasd en verrast, om plotseling oen Hollandsche „mevrouw" voor zich te zien en al gauw kwamen de tongen los, toen ik hen zeide, dat ze mij alles konden vragen of vertellen, wat ze op hun hart hadden. De Hollamkrljes worden steeds dikker. Ze zagen er om te beginnen allemaal goed uit en de meesten verleiden vol trotscb, dat ze al eenige ponden, ja zelfs kilo's, waren toegenomen. Een ervan was zelfs uit haar jurkje gegroeid, een drama, onder het 100 punten-systeem. Gelukkig dat ik nog lapjes in huis had van Brabantsch katoen en er ontstond spoedig een jurkje, (natuurlijk een „dirndl"). We spraken samen af, dat ze mij eens zouden komen opzoeken in mijn buisje op den berg, waar ook een klein zwembad aanwezig is. Op een mooi-en ochtend ging ik hen een éind tegemoet en we wandelden, druk pra tende, en het schitterende berglandschap, de bosschen en heldere beken bewonderen de, naar boven. De boterhammen waren niet vergeten en zwemmende, zoor.ende en spe lende ging de dag genoeglijk: voorbij, doch het bleef niet bij de 14 kinderen hier in het dorp. Ik werd verscliilleude keeren door de „Kreisamtsieitung der N.S.V. volks welvaart), afgehaald, om overal in de buurt in den Kreis Kirchdorf de dorpen en stad jes te bezoeken, waar zich Ilotlandsche kinderen bevonden. Alles was uitstekend georganiseerd en overal waar wij kwamen, waren de kinderen met hun pleegouders er- geus in een geschikt lokaal bij elkaar geko men en kon ik dus naar hartelust „bemid delen" en over en weer verschillende klei ne problemen oplossen. Het was werkelijk aandoenlijk, om. te zien, hoe de pleegouders zich uitsloofden, om het hun pleegkinderen naar den zin te ma ken. Wanneer ik den pleegouders vroeg, wat ik nu eens voor hen in hét Hollandseh moest vragen of zeggen, dan was het bijna zonder uitzondering de vraag, wat ze nu eens wilden eten, en wat ze nu het lek kerst vonden. Het bloek namelijk, dat de Hollandsche kinderen in het begin niet zoo dadelijk aan de Oostonrijbsche gerechten konden wennen en „nudeün" eta „kliioo dein" versmaadden, terwijl de pleegouders juist gedacht hadden, dat deze in den smaak zouden vallen en nu maakten ze er zich ongelukkig over, dat er niet genoeg gegeten werd. Ik troostte ze echter, en voorspelde, dat hun logetjes wel gauw aan alle gerechten zouden wennen en dat is zooals ik bij latere bezoeken merkte ook uitgekomen. De kinderen werden zonder uitzondering ontzettend verwend. Het speelgoed van eigen kinderen staat zonder voorwaarde ter beschikking en zo krijgen nog i:iouw speel goed cadeau. Voleu hadden reeds kleeren en schoenen gekregen. Want het klimaat on het terrein is zoo geheel anders dan bij ons en lago schoentjes zijn spoedig op de scherpe sleenen versleten. De lichame lijk© verzorging is in alle opzichten prima- Het eten is rijkelijk toegemeten en de bo terhammen worden zoo dik gesmeerd, dat een meisje tegen mij zeide: „Je zoudt heusch niet zeggen, dat de boter hier op de bon is". Ze mogen gratis naar de kap per, en tanden zoowel als oogen worden gecontroleerd. Van een kind hoorde ik, dat het gratis een nieuwe bril had ontvangen, zoodra men merkte, dat dè oude onvoldoen de was. DE RADIO MORGEN? WOENSDAG, 18 September 1940. Jaarsveld, 414.4 AL VARA uitzonding. 8 ANP, gramofoon. 10 VPRO: Morgenwij ding.''10.15 Gramofoon. 10.45 Declamatie. 11 Bontpffogramma. 12 Ber. 12.05 Orkest. 12.45—1 ANP. 1—1.15 Gramofoon. 2 Es meralda en solist. 2.45 Zang en piano. 8.15 Gramofoon. 330 Voor. de kinderen. 5.15 Nieuws- en economische berichten, ANP. 5.30 Orgel. 6 Orkest, 6.30 Letter kundig overzicht 6.45 Ber. 6.50 Vragen van den dag jtNP. 7.15 Gramofoon, 7.201 ««irir/i,.;; Felicitaties. -7.25 Volkszang. 7.45 Prapa-jJ gandatoespraak. 7.50 Gramofoon. 8 ANP. 8.10 Radiotooneel. 8.559 ANP. Kootwijk, 1S75 AL AVRO uitzending. 7 Ber. Duilsch. 7.15 Ber. Engelsch. 7.30 Gramofoon. 8 ANP. 8.30 Orgel. 8.50 Gra mofoon. 10 Morgenwijding. 10.15 Gramo foon. 11.1511.30 Ber. Engelsch. 11.45 Georg Sfefanescu's Roemeensch orkest 12.30 Ber. Duïtseh. 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten, ANP, eventueel gra mofoon. 1 Roemeensch orkest en gramo foon. 2 Ber. Duitsch. 2.15 Orkest. 3.15 Orgel. 3.3033.45 Ber. Engelsch. 4 Amu sementsorkest 4.30 Kano. 5 Ber. Duitsch 5.15 ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de scheepvaart 6 Orkest 6.156.30 Ber. Engelsch. 7 vragen van den dag ANP. 7.15 Gramofoon. 8 Ber, Duitsch. 8.15 ANP, eventueel gramofoon. 8.30 Ber. En gelsch. S.45 Gramofoon. 8.559 ANP. Rllll Fa* Wed. M. van Meurs, Broers- O III veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Nè 6 uur tel. 67879. De pleegouders zijn tevreden. Geen woorden dan ook, dat ik na deze vele blijken van verzorging en toewijding, ook eens aan de pleegouders vroeg, of ze van hun kant, tevreden waren e:i ik ben blij te kunnen zeggen, dat ik in de meeste gevallen een bevestigigend antwoord ont ving. Helaas waren er eenigo klachten, maar onder de eenige honderden gevallen was het percentage we- kei ijk klein. Geheel onhandelbare deugnieten zijn echler weer teruggezonden naar Holland en ook waren er enkele kleintjes, die zoo'n heimwee naar moeder hadden, dat men het beter vond, ook deze maar liever weer naar huis te sturen, want het doe! is toch, om do kleintjes plezier te doeu e;i een prettige vacantie te bezorgen. Er waren ook humoristische gevallen. Zoo werd mij gezegd, dat de kinderen geen „bitte" wilden zeggen. De verklaring was vcrbluffeud n.!.: waarom moeten we toch altijd bieten hebbe?" ze hielden niet zoo erg van bieten, dus daar begrepen ze niets van. Een luid gejuich ging op, toen ik hen uitlegde dat „bitte" alstublieft beteekent, en ook den pleegouders ging onder schater lachen een licht op. Voortaan zal onder dit speciuale groepje kinderen het woord „bit te", wel een geliefde uitdrukking worden. Dat er onder onze heldere Hollandsche kinderen eenige waren, die niet zindelijk waren op hun ondergoed en bedden, heeft mij werkelijk zeer geschokt en als ik het niet zelf had meegemaakt, zou ik het nau welijks kunnen gelooveu. Ik hoop, dat men dit zal mogen toeschrijven aan zenuwachtig heid of angst, vooral in het begin ,door de geheel vreemde en nieuwe omgeving er dat deze klachten op mijn volgende tournees achterwege zullen blijven. Maar dat waren gelukkig uitzonderingen en over het algemeen valt te cons'.a'.eeren, dat de heele „kinderaction Niederlande- Oostmark" een groot succes mag heeten. De pleegouders hebben maar een wensch, n.I. dat de kinderen tefreden en voldaan thuis zullen komen en dat ze zullen ver tellen, hoe mooi het hier is en hoe aardig de menschea zijn, geen „Hunnen" en „Bar baren",. zooals hun dat vroeger zoo vaak is voorgehouden. Ja, ik moest werkelijk lachen, toen ik een plaatsje, waar ongeveer 30 kinderen ondergebracht waren, hoorde, dat ze in het begin niet durfden elen, uit angst dat ze vergiftigd zouden worden. Ik eindig dit kleine verslag met de ver zekering, dat de kinderen het hier uitsle- kend maken én hoop, dat liet voor vele ouders een geruststelling zal zijn, dat ik mij zelf Hollandsche moeder zijnde hiervan ten volle heb kunnen overtuigen. Hinterstoderj begin September 1940. Tot zoover deze brief, die voor zichzelf spreekt. Het zal voor vele ouders prettig zijn ook op deze. wijze iets te hooren over het verblijf van hun kinderen in de Ostmark. Als. ze weigerde, kon Allan het wel eens heel kwalijk nemen. Misschien maakte hij wel een scène, daar was lij wanhopig genoeg voor. Daarom glimlachte ze even verontschuldigd tegen de anderen en ging met hem mee. „Als het ne bene jongen met is, dan is het de anoere," zei Sarah met verbit terden trots en wendde zich dan tot Mary met de woorden: „Kom, zing jij nu maar -iets voor ons. -Vooruit nou." „Och, tante Sarah..." „Toe, doet u het maar," drong Ben aan. I Ijjjj „Ze zingi federen avond voor me,""zei Sarah. „Ze is de eenigste, die de ouder- wetsche liédjes, die ik zoo .graag hoor, voor me zingen wil.Kjk dat kind nu toch eens. Ze Jcijkt ons aan, of we haar willen scalpeeren." Alary ging voor de piano .ritten, en zon der muziek voor zich, begon ze: „Kom o droom, mijner liefde". Heel even was ze niet zéker, maar spoedig vergat ze de aan wezigheid van den vreemde en zong voor Sarah- alleen. Klagende, oudenvetsdbe, xnaax toch mooie liederen. Haar stem was ongeoefend en vormde met dl» van Bess een schril contrast, maar toch'vergat Ben al spoedig de blonde sirene voor d.t elfje. Ze had hem gevangen genomen onder bedreiging me1 een pistool, net als een woestijnbandiet. En nu .zat ze voor de oude piano afs een klein me.sje een liart- brekende omle melodie te zingen. „Ze moest voor die aanhouding een pak slaag hebben," dacht lij. „En" toch, al kostte hef mc tweemaal zooveel last en moeilijkheden, ik zou liaar kennismaking voor geen gefd ter wereld gemist heb ben." fn het heldere maanlicht wandelden Allan en Bess naar een boschje Ln de buurt der veestallen. „Wie was die kerel daar bij jullie bin nen?" 'vroeg Allan wantrouwend en jar loersch. „O, -een zekere mijnheer Meredith van de spoorwegonderneming. Als jij je wat behoor! jker gedragen had, zou ik je wel 'hebben voorge-te'.d „Ik heb hem niet noodig. Hij is na tuurlijk ook alweer verzot op je," bromde Allau woest. „Maar Allan, ik heb hem vanavond pas ontmoet. Marv heeft hern ergens op gepikt. Hj blijft als ©en soort gjzelaar bij ons, tot het proces afgeloopen is. Oom Les is bang, dat......" „Ik heb maar. al te duideljk gezien, hoe hj naar je keek." „Kan ik het helpen, hoe de lui naar me kijken?" begon Bess driftig, maar ze be dwong zich daldel jk en zei: „Toe Allan, laat otis in deze stemming niets meer Architect iu honger beroep. Op den vierden December 1937 is te Rot- etniam een drama voorgevallen, dat aan de echtgenoot©, van ^ecm vrij bejaard arcliilect het leven heeft gekost, al was het dan op haar uitdrukkelijk verlangen. Het bureau van dc-ii architect was dermate achteruitge gaan, dat de man niet meer aan zijn finan cieele verplichtingen kon voldoen. Daarom hadden hij en zijn vrouw besloten een ein de aan hun leven, te maken, waartoe de man eerst zijn vrouw en daarna zichzelf met den revolver zou doodschieten. Tevoren had de architect de huisarts ont boden om op zeker uur bj hem te komen, welk uur zoodanig was gekozen, dat, naar de architect meende, de dokter slechts de lijken van heide echtelieden zou aantreffen. Toon de geneesheer kwam was inderdaad de vrouw reeds overleden, doch het revol verschot, dat de architect op zichzelf had gerichl, bleek zijn doodelijke uitwerking te hebben gemist en alleen eenige verwon ding te hebben toegebracht. Het gevolg was, dat de architect zich eenige maanden later voor de Rotterdnm- sche rechtbank moest verantwoorden en deze veroordeelde hem op 1 Juli tot vier jaren gevangenisstraf, te ondergaan, in een bizondere strafgevangenis. De veroordeelde kwam hiervan in hoogor tegen elkaar zeggen. Ik ben zoo bang, dat. wc org meer akelige dingen gaan beweren." 'j „Ik houd ervan, akelige dingen te zeg gen. Ik' ben nu eenmaal een onbehouwen knul," verklaarde Allan. „Och, neem het me niet kwal jk, Bess, maar ik ben in wendig ook zoo woedend en jij hebt me zooveci pijn gedaan. Je weet hoeveel ik van je houd... en vandaag zei je dat je met met me wilde trouwea al hebben we het elkaar ook zoo vaak be loofd." „Ik hen nooit beloofd, met je te trou wen, Allan." „Je heb»:, het zoo goed als beloofd. Je hebt me in dien waan gebracht. Waarvoor denk je dan, dat ik gespaard'en gepot heb, als het niet was, om voor jou een eigen hoeve te kunnen koopen? Je hebt heel goed geweten, waarom ik dat deed. En je liet me in de verbeelding..." „Ja, lieve jongen, dat was verkeerd van me. Ik heb je in dien waan gebracht Ik geloofde het zelf ook, Allan. Ik verangde er heusch naar- met jou te trouwen." „Verlangde je dat? Je verlangt het nu nog? AB je beweert, dat het niet zoo is, dan lieg- jé. jezelf voor." „Nee. Nee," riep Bess gejaagd. „Ik bon verander©.. Ik ik zou er niet tegen kunnen ergens eenzaam op een koevel te wonen. B kan niet tegen- hard werken. Ik kan geen ongemakken en vuil werk verdragen. Zonder buren en zonder- ple ziertjes. Néén, ik wil niet met je trou wen.- Ik wil het niet; Beslist niet." (3 LIJNEN) JAN HOOGENBERG, HOOGSTRAAT 24. Bestel nu kolen Krommenhoek, Singel 101. Uw bakker. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36 Alle Bankzaken Assuranties RRQ11 Maltha's Lederhandel, vOO i f Broersveld 145 - 152 Leder-fourm' turen, Koffers, Actetasschen, Reparatiën CQAOA N.V. A. Tieman, OOH-OH- Hoofdstraat 39, Tarwebloem Tarwemeel Tarweafvallen, G. J. de Jager. Dirk van Wassenaarstraat 35. Showroom Rembrandtlaan 7. F. Röttgering, Hoogstraat 17. Grootst Speciaalhuis. MEIJER'S Zakentelefoon Vlotte verzending. Alle boodschappen. Experts in telefoonredame HOOIKADE 2. fiOI CA Beëedigd Taxateur van-Onroe- VJUI Uw rende Goederen. J. Bokhorst, Lange Nieuwstraat 145. Drukkerij Wijchers, Walvischstraat 3, Handels- en Vereenigingsdruk- werk. N.V. Van Katwijk's Glashandel, Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. (2 LIJNEN] A- Fontijne, Boterstraat 2832. Modem ingericht reparatiebedrijf Jac. v. d. Waal, Westmolen straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Verkoop, Verhuur en Reparatie Willem Fontijne's Pompen-en Motorenhandel, Noordvest 85. Benzine- en Electxomotoren. Fa. J. H. v. d. Water, Dam 52. Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V. L. Borrani. Alléén Lange Achterweg 33. j,Kofa"-Bertels, Dam 9-26. H. Th. v. d. Vlerk, Rotterdamschedijk 268. Gediol. Uurwerkmaker. Piet Heniger, Passage 1. Heerenmode-artikelen. Vraagt tel. zichtzending. G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. N. Scheurkogel, Lange btiauw- straat 177179. Uitvoering van werken in gewapend beton. Woningbureau„Sch.iedatn-West" Nieuwe Haven 83. Adrn. van Onroerende goederen aa. ip voor uitvoeringen, feesten, ver- bol 4ü gaderingen enz. Gebouw Musis Sacrum, L. Haven 115. beroep bij bet Haagsche gerechtshof, voor welk college de zaak gisteren opnieuw dien de De behandeling geschiedde met gesleten deuren. Verdediger was mr. J. Coert, uit Rotterdam. Be advocaat-generaal, mr. Polman, eiscli- le veroordeeling van verdachte tot ©en jaar gevangenisstraf, te ondergaan in een bizon dere inrichling, zoomede voorwaardelijk© terbeschikkingstelling van de regeering. Het Hof zal 30 September arrest wijzen in dit drama. Faillissementen. Uitgesproken 11 September. Nalatenschap notaris A. Snoodijk, Rotterdam, Charloische Kerk- singe! 72. R.c. mr. B. F. Verveen. Cur. mr. L. J. d© Haan, Rotterdam. Joseph WiLleman Jr., Rotterdam, le Pijnackerslraat 16. R.c. mx. B. F. Ver veen. Cur. mr. H. E. Waalkens, Rotter dam. In de week van 9 tot en met 14 Sep tember 1940 werden in Nederland'. 22 fail lissementen uitgesproken. Je wilt het wèl, omdat je van me houdt," zei Allan en voordat ze liet ver hinderen kon, had hij haar in zijn armen genomen. Toen hj haar kuste, vergat ze tegen te stribbelen ©n na enkele oogen- blikken drukte ze haar wang tegen zijn schouder. I, „Je kuni mei ontkennen, dat je van me houdt Zie je wel, dat je het niet kunt? En je zult niet lang een hard leven heb ben. Het za< met jou niet gaan, zooals met jc tante.In een paar jaar ben ik er bovenop. Er komt een" spoorweg. De waarde van het land zal stijgen. Ik kan met vee en land veel verdienen. Ik vraag je maar voor ©en heel kort poosje de vrouw van een armen rancher te zijn." Bess maakte zich los uit zijn armen. - „Neen, Allan, het gaat niet. Ik kan niet. We hebben dat vanmiddag al uitgepraat Ik kan met en ik wil niet." Zé sprak met ongekende stelligheid. Ze begreep, dat het nu of nooit moest be slist worden. Ze nielcr'meer van Allan Bowden dan van welken anderen man, die haar het ho! gemaakt' had, ook. Maar ze schrok terulz "voor de toekomst. Voor die vijf, tien jaren, dat ze als 'de andere ran chers vrouwen haar man zou moeten hel pen op het nieuw ontgonnen- land en daaraan haar jeugd en -gezondheid' opof feren. „Ik trouw niet. met. je," verklaarde ze. „Ik wil niet op' een kleine, hoeve wonen, totdat je genoeg vèo hebt aangelokt. Als je naar mij wilde luisteren, dangüng je naar' het Oosten én probeerde een zalcen- Zeer geachte Redactie. Den Jaalsten tijd bereiken mij van ver schillende zijden klachten over het op treden' van liet personeel van de R. E. T. Hedenmiddag werden eon dame met haar twee dochters op onhebbelijke manier door conducteur numer 306 uit lijn 8 gezet, komende van Schiedam', omdat zij geen kleiner geld dan oen 10 gulden-biljet had', om een S-ri ttonkaart van f 1.te koopen. Bij hé! Wiltedorp liet de conducteur de train stoppen- en gelastte de dames uit te slappen. Toen één der dames opmerkte, dat dit tocJ. te gek was, antwoordde de conducteur: „Het is te gek, dat U geen wisselgeld hebtl" Zoo wordt het publiek door het R. E. T.- personeej afgesnauwd. Het wordt lang zamerhand tijd, dat hieraan paal en perk wordt gesteld en dat de bevoegde autori teiten hierop opmerkzaam worden gemaakt. Mot dani voor de plaatsruimte, Hoogachtend, J. A. KOOPMAN. man te worden on..." „Zaken doen. Daar heb ik geen kapi taal en geen ontwikkeling genoeg voor. Dat weeet je-heel goed." „En toch kan ik niet, Allan," wendde ze zich hoofdschuddend' van hem af. „Het dient nergens toe, of je probeert me tot andere gedachten te brengen. Metterlijd, als je dit alles vergeten bent en we misschien weer vrienden kunnen zijn..." „Vrienden!' Allan zei het zoo bitter, dat ze het nog lang na zijn heengaan - meende te hooren. Ze had zijn hart ge broken, dat voelde ie en zo zou dien kreet van smart nimmer vergeten, zoolang ze aan Allan terugdenken kon. HOOFDSTUK III. Vleierij wint het- Ben Meredith lag wakker in het vroege morgenlicht en dacht verwoed na over zijn toestand. Als het ooit bekend werd, dat. hij, een ingenieur, van de spoorwegen, door een meisje gevangen genomen was, dan zou hij voor de heele maatschappij een mikpunt van spotternij worden. De ouderen, die hem zijn promotie niet gun den, zouden zeggen: „Dat komt ervan, als het vriendjeswerk wordt. Wat kun je ook van zoo'n jongen verwachten, die er door kruiwagens gekomen is?" Het zou hem zijn .haantje hosten. Voordat hij naar béd ging, hadden Mary én haar grimmige oud© tante, nog een woordje met hem gesproken. (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 6