'die spoorweg Nobel week van bet Internationale Roode Kruis WAT BIEDT 68109 Groenelaan 69744 St. Liduinastraat] LEDERWAREN 67593 67556 68796 67664 68142 j,Kofa"-pertels, Dam 9-26. Timmerman-Metselaar - Aannemer 67863 68752 Luchtaanvallen! Vrijwilligers en betaalde krachten werken aller mede aan het menschlievend werk. Een eiken dag terugkeerende vloed van brieven. j. bechdolt 67777 69802 69551 69109 68110 Singel 68111 Kreupelstraat 68484 68251 69773 68886 69440 68154 67525 68735 69899 68295 69400 68421 door DEBAGELUKSCHE VRAAGBAAK Levensmiddelen Algemeen Installatiebureau Anthraciet Bakkerij Bankiers BIJLOO'S WINKELS Meelfabrieken Meubileering (Complete) Bedrijfskleedin ïoodschappeu dienst bouwkundige )rukwerk Bias oud- en Zilverwerken ïoeden, Petten (ook in laken) Huis- en Decoratie-Schilder Machinefabriek Papiervernietiging Pompen Rund- Kalfs- en Yarkensslagerif Schoorsteenvegen Stoffen-Manufacturen Woningbureau Zalen te huur Handel en Bedrijf (Van onzen correspondent). Geneve, September. ,,Wix dannenher aas gerechte Uitlei den bewogen werden werden, denen- selben eme slehere und freye Retraite in al.'e unsere Lande und Provinciën in Gnaden zu OHerteren." Deze woorden van het Edict van Pots dam van 1GS5, dat den om-hun-geloof- vervolgden een asyt beloofde, brachten de inwoners van Genève aan op bun Hervor- mings standbeeld ter herinnering aan den grooteu Brandenburgschen Keurvorst. Weinige schreden daarvan verwijderd biedt de Galvijnstad de thans wederom bedreigde menscbheid opnieuw een wijk plaats in de gedaante van bet internatio nale Comité van bet Roode Kruis. De pompeuze, fassade van bet Palais" Electoral" verbergt een enorme zaal, die eens diende voor politieke bijeenkomsten en sport événementen, kiezers-vergaderin gen en boks-matcbes. Ook de Volkenbond kwam bier enkele malen tezamen en van deze zaai uit richtte de Negus zijn laatste appèl tot de volkeren. Be vlag van hel Roode Kruis, die van bet halcon hangt brengt bet eenige kleu rige acoent ia de groote ruimte. Geeu schilderij, geen plakaat versiert de wan den, noch eeu manend „Nooit meer oor log" of een portret van den grijzen Henri Bluaant. Slechts zakelijkheid regeert bier; enkele landkaarten, zooals de geschiedenis der laatste maanden die beeft gevormd; sta tistieken over den gepresteerd-en arbeid, over ontvangeE en verzonden correspon dentie. Ruw getimmerd zijn de bouten wanden aan beide zijden der zaal, waardoor afge scheiden btireaaruimfen ontstaan. Primitief zijn de rijen tafels in bet midden, waaraan de assistente! hun werkplaats hebben. En men denkt onwillekeurig aan den schep per van het Roode Kruis: Henri Dunant, die op bet slagveld van Solferino zijn reddingswerk organiseerde en daarbij ook gebruik maakte van de onmiddellijk aan wezige, zeer primitieve hulpmiddelen. Roepende hulpvaardigheid. Organisatie is hef Leitmotiv" in een reusachtig bedrijf als dit, waar men reeds meer dan een mill loan adressen heeft ver zameld en gerangschikt. Doch ook de meest verregaande mecbaniseering oats'aat niet van den plicht, ieder geval volkomen Indi vidueel te behandelen en daar, waar mis schien de dood van een gezochten soldaat aan de achtexblijvenden moet worden mede gedeeld, zoo nauwkeurig mogelijk de om- sfandigheden, waaronder het overlijden plaats vond, de namen der medestrijdende kameraden en de getuigen van zijn laatste minuten te vermelden, den naam van den- gene, die aan het graf sprak en de nauw keurige plaats, waar de zoo plotseling nit het leven weggerukte zijn laatste rustplaats vond. Zonder de roerende hulpvaardigheid der tallooze vrijwilligers zou bet Internationale Comité van het Roode Kruis onmogelijk zijn liefdeswerk kunnen volbrengen. Naast 180 betaalde, zijn 1400 volkomen gratis werkende krachten, uitsluitend Zwitsers, in het gebouw werkzaam. Talrijke mannelijke en vrouwelijke studenten hebben bun va- cantietdanner, gewijzigd om hier te komen helpen. Oudere dames en heeren hebben 10) „Zeg eens, morgen ben je jarig, niet waar? zei bi} „Ik had je. naar gewoonte een pak daar wiüen geven, maar ik ge loof, dat ik toch heter zou doen met je een mooi cadeautje te geven. Je wordt al zoo grooL En zoo knap ook." Mary vce'de, hoe ze bij dat comp'iment heng begon te blozen. „Knap 't zou wat," riep ze. „Ik zal je dien onzin we! afleeren. Wie het eer ste daar bij dien jeneverbes is. Voor- uiL" Ze gat haar pony de sporen en rende weg, gevolgd door Jcth. Toen ze naar huis terugreed, ging de zon reeds onder Bij de rivier zag ze twee mensclien te paard, over het land van haar oom rijden. Een man en een vrouw, Mary reed ze langs het paardenpad te gemoet. De vrouw droeg een keurig rij- eostuum. Ze was niet vee! ouder dan Bess, maar haar gezicht had een tragische schoenheid, die door het gebruik van veel blanketsel, nog verhoogd werd. D*e man was een stoere kerel, van zes voet lang, breed in oe schouders. Hij droeg een stemmig zwart pak, smetteloos wit lin nengoed, een zwarte das en een breed- liun leven door dezen arbeid een nieuwen mlioud kunnen geven. Een fabrikant uit het Kanton Graubunden brengt zijn vacant in dagen door met hel sortc-eren van buiten landsche brieven, „omdat ik geen nnlïtai ren dienst kan verrichten". Eeu grijze, ge- pecsioaneexde onderwijzeres uit Zurich geeft op vriendelijke en rustige wijze in lichtingen over de hoeveelheden levensmid delen, lahak en ondergoederen, die men den krijgsgevangenen tnag zenden. Uit ieder paar oogeu schittert en uit ieder antwoord bespeurt men de eerlijke en waarachtige hulp) aardigheid, waarvan ieder hier be zieid is. Niel-cindigfitde stroom. Gisteravond, toen de zaal om 6 uur teeg liep, heeft de oude heer aan den ingang met.krn. op het hord de balans van de/en dag geschreven; 12.347 brieven ontvangen, S475 brieven verzonden. Vanmorgen is weer een uocijn zakken met brieven aangekomen, die allereerst nader worden uitgezocht. Een blik op ieder couvert: welke brieven moe ten apart worden gehouden? Welke zijn de brieven aan het bestuur en aan de le den van het Comité, welke zijn de re- geeringsbrieven, die regelmatig de namen der gevonden gesneuvelde vijanden en die der gemaakte gevangenen mededeelen? Al deze correspondentie moet allereerst uit den niet-eindigenden stroom van brieven worden gesorteerd. Dan worden de sluizen geopend en stroomt de papiervloed verder door de verschillende bureaux. Tek! Tek !Tek! doet de machine, die van 's morgens tot 's avonds onafgebroken de duizenden binnengekomen bneven openL Padvinders stempelen datum van aankomst en nummer op de brieven en dan gaan de papiorstapeis naar de vol gende ruimte voor een eerste inspectie, ïweo dozijn lezers, slapels aflegdoozen! Voorloopig wordt de correspondentie in vier groepen verdeeld: Franschen; militaire gevangenen in Duitschland en Engeland; vermisten, civiele vluchtelingen. Hoop en vertwijfeling. Vrouwen, moeders en dophters srnee- ken het Internationale Roode Kruis om een nader onderzoek: „Je suis sans nouvelies de mon fils depuis le 14 juin". Hoeveel s.'apeiooze nachten, hoeveel hoop en vrees verbergen zich achter deze paar woorden! Welk e~a machteloos rukken aan de iia ies der wanhoop 1 Aangrijpend zjjn deze, meestal d-o-or een ongeoefende vrouwenhand geschreven, smeekbeden. ,,,Mijn zoon stond als artil lerist aan de Somme, Sedert 8 Juni heb ik geen t-eeken van leven meer van hem vernomen". Of het Roode Kruis alsjeb'ieft wil helpen, om hem te vinden. Een kaart uit Marseille: „Jacques P., onder-officier in het 24, Detachement, se dert begin Juni in de omgeving van Vi- tiy-le-Franpoïs vermist". Een Buitsche vrouw schrijft: „Mijn man is gevangen in Engeland. Hij schreef mij een briefje, doch vergat zijn adres te vermelden. Kunt u het voor mij te weten komen?" De regeeringen der oorlogvoerende sta ten zenden de lijsten der gevonden ge sneuvelde vijanden en der gevangenen naar Genève. Telegrafisch geeft het Roode Kruis deze lijsten aan de betreffende regeerin gen door en per post volgt ter controle de phoiocopic der ontvangen lijsten, waarvan DE RADIO MORGEN ZONDAG, 22 September 1949. Jaarsveld, 414.4 M. 8 KRO. 8.30 VPRO. 9 KRO. 5 NCRV, 7.45—9 KRO. 8 ANP. 8.10 Wij beginnen den dag. S.30 Korte ochtenddienst. 9 Gramofoon. 10.30 Hoogmis. 12 Gramofoon. 12.15 Rococo- octet. 12.45 ANP. 1 Boekbespreking. 1.15 Melodisten en solist. 2 Gramofoon. 2.15 Radiotoonee]. 3 Fluit, viool en altviool 3.25 Gramofoon. 3.50 Fluit, viool en piano. 4.10 Akener Domkoor. 4 30 Zieken piraatje. 4.50 Gramofoon. 5.15 Gedachten wisseling, ANP. 5.30 Geref. kerkdienst. Hierna gewijde muziek, gramofoon. 7.45 Gramofoon. 8 ANP. 9.10 Kamerorkest en soiïst S.50 Wij sluiten den dag. 8.55 9 ANP. Kootwijk, 1875 M. VARA uitzending. 7 Berichten Duitscb. 7.15 Berichten £n- gelsch. 730 Gramofoon. 8 ANP, gramo foon. 10 Piano en gramofoon. 10.30 Or gel. 11 Gramofoon. 11.15 BerHiten En- gelsch. 11.30 De Krekels. 12 Esmeralda en solist. 12.30 Bec. Duits.a. 12.45 ANP. 1 Esmeralda en solist 1 30 Gramofoon. Ber. Duitsch. 2.15 Orkest. 3 Tuinbouw. 3.30 Ber. Engelsch. 3 45 Zang, piano en gramofoon. 4.15 Gramofoon. 5.15 Ge- dachtenwisseiing ANP. '5.30 Esmeralda. 615 Ber. Engelsch.. 6.30 Orkest 7 Re portage. 7.20 Orkest. 8 Ber. Duitsch. 8.15 ANP. 8.25 Gramofoon. 8.30 Ber Engelsch. 8.45 Gramofoon. 8.559 ANP, sluiting. Maandag, 23 September 1940. Jaarsveld, 414.4 M. V A R A -in tze.ndi n g. 8 ANP, gramofoon. 10 VPRO: Morgen wijding. 10.15 Viool en p'ano. 10.45 De clamatie. 11.05 Orgel. 11.40 Declama tie. 12 Ber. 12.05 Esmeralda. 12.45 ANP 1 Orkest. 2 Gramofoon. 3 Declamatie. 3.30 Cello en piano. 4 Gramofoon. 4.30 Voor de kinderen. 5 Gramofoon. 5.15 ANP. 5.30 Orkest.en soliste. 6.15 Esme ralda en solist. 6.45 Ber. 6.50 Gramo foon. 7 Vrager, van den dag (ANP). 7.15 Zang met p:ano. 7.35 Orgel. 7.50 „Zo roerpostzegels", toespraak. S ANP. 8.10 lladictooneel. 8.559 ANP, sluiting. Kootwijk, 1S75 M. NCR r uitzending. - 4 7 Ber. (Duitsoh). 7.15 Ber. (Engelsch). 7.30 Gramofoon. 8 ANP. 8.10 Üohrift- lez'ng, meditatie. 8.25 Gewijde1' muziek (gr. pl.j 8.35 Gramofoon. 10 30 Viool pi arm en graofoon, 11.15 Ber.v (En gelsch). 11.30 Gramofoon. 12.30 Ber. (Duitsch). 12,45 ANP. 1 Salonorkest en gramofoon' 2 Ber. (Duitsoh). 2.15 Con cert. 2.45 Gramofoon. -3.30 Ber. (En gelsch). 3.45 Zang met piano, en gra- niafoon, 4.20 Gramofocn 5 Ber. Duitsrb"5.15 ANP. 5.30 Gooïlanders. 6.15 Ber. (Engelsch). G.30 De Vedelaars en solist. 7 Vroren van den dag (ANP). 7.15 Ber. 7.30 Reportage of muziek 7.50 .,Zoraerpostzegels"j toesprrak. 8 Ber. (Duitsch). 8.15 ANP, gramofoon. 8.39 Ber. (F.ngelsch). 8 45 Gramofoon. 8.55 9 ANP, sluiting. Fa, Wed. M. van Meurs, Broers- veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. (S LH SEN) JAN HOOGENBERG, HOOGSTRAAT 24. Bestel nu kolen Krommenhoek, Singel 101. Uw bakker. Amsterdam he Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36 Alle Bankzaken Assuranties CQQil Maltha's Lederhandel, UUP I I Broersveld 145 - 152 Leder-foumituren, Koffers, Actetasschen, Reparation N.V. A. Tïeman, Hoofdstraat 39, Tarwebloem Tarwemeel Tarweafvallen, G. J. de Jager. Dirk van Wassenaarstraat 35. Showroom Rembrandtlaan 7, F. Röttgering, Hoogstraat 17. Grootst Speciaalhuis. MEIJER'S Zakenteleloon Vlotte verzending, die boodschappen! Experts in telefoonreclame HOOIKADE 2, Beeedigd Taxateur van Onroe rende Goederen. J. Bokhorst, Lange Nieuws traaf. 145. Drukkerij Wijchers, Walvischstraat 3, Handels- en Vereenigingsdruk- werk. N.V. Van Karwijk's Glashand el, Lange Ke.kstraat 38. Alles op dit gebied. H. Th. v. d. Vlerk, Rotterdamschedijk 268. Gediol. Uurwerkmaker. Piet Heiliger, Passage 1. Heerenmode-artibelen. Vraagt tel. zichtzending. G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. (2 LUNEN) A. Fontijne, Boterstraat 2832. Modern ingericht reparatiebedrijf Jac. v. d. Waal, Westmolen straat 25-27. Inkoop alte soorten oud papier en metalen. Verkoop, Verhuur en Reparatie Willem Fontijne Pompen-en Motorenhandel, Nocrdvest 85. Benzine- en Electromotoren. Fa. J. H. v. d. Water, Dam 52. Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V. L. Borranï. Alléén Lange Achterweg 33. N. Scheurkogel, Lange Niéuw- straat 177179. Uitvoering van werken in gewapend beton. Woningbureau, ,Schiedam-West" Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen O O 1 <1 C voor uitvoeringen, feesten, ver- U O I 4 D gaderingen enz. Gebouw Musis Sacrum, L. Haven 115. geranden hoea. Aan zijn fijne, blanke hand schitterde een diamant Alary had hen keren kennen, toen ze voor het eerst een bezoek aan de spoorwegwerken bracht. Hij was „Ace" Moseby en zij was zijn vrouw. Moseby was een gokker en speculant en de eigenaar van eenige spcelgclegenlieo langs den spoorweg. Men vertelde, dat zrjn vrouw een erfdochter was, die haar familie en fortuin voor den knappen, roekeloozen speleT had opgege ven. Hun veiscbijmng op de hoeve gaf Mary een schok. 2e dacht er zelfs een oogea- bhk aan, hen te waarschuwen dat ze zich op verboden grond bevonden. Les Ca bin al was nog steeds eigenaar en duldde hun aanwezigheid net. Maar ze week voor hen nit en liet hen met een stijven groet voorbij lijden Het was de moeite niet waard, aanmerkingen te maken. De zon was reeds lang onder, toen Alary thuis kwam In donker reeds ze bijna tegen een ruiter op, die in diepe neerslachtig heid op zip paard scheen te zitten- Ze herkende hem, toen de verschrikte paar den van elkaar wegsprongen. „Allan. vYat voer jij hier in vredesnaam uit?" „Niets." Dat eene woord jdonk zoo verdrietig, dat Mary haar paard inhield. Het werd tijd, dat femana eens met Allan en Bess praatte en oe zaak tusschen hen in het reine bracht. „Wacht je soms op Bess, Allan?" vroeg ze hartelijk. i „fic heb meer dan genoeg valt haar,? bet origineel in het archief te Genève wordt bewaard. Voortdurend wordt het van alle zijden te-s (roemende adressen-materiaal grooter. De kans, dat vermisten worden gevonden, v.ordt steed* grooter. Dagelijks kan gemid deld de verblijfplaats van 1509 vermisten aan de familieleden worden medegedeeld. Millioenen vrouwen, kinderen en ouden van dagen, vluchten voor de oorlogsver schrikkingen naar het Zuiden; van Neder land, België, van de covers der Seine en der Loire, Aisne en Oisne, van Parijs en de omliggende plaatsen. Hun woonsteden liggen eenzaam en yeria|en; de mannen, de zoons, de vaders, weten niets óver het lot van him naasten. Hoe zouden deze uit- elkaar gerukten elkaar ooit terug kannen vinden zonder de menschlievende bemidde- aatwooraoe hij zoo bitter, dat ze medelij den met hem kreeg. „Beste jongen ik weet niet, wat er tusschen jou en Bess voorgevallen is, maar ik ben baar zuster en weet, dat ze nog altijd erg. veel voor Je voelt. Doe dus geen gekke dingen. Kom mee naar huis en eet hel avondbrood met ons mee en praai dan eens rushg met Besss." „Ze is met thuis." „Wel zeker, ze moet om dezen tijd tocih wel thuis zijn." „Ze is met thuis," herhaalde Allan hef tig. „En ais je weten wilt, waar ze dan wel is, aan kan ik het je vertellen. Ze is naar de danspartij in het schoollokaal gegaan. Fn naar is ze niet alleen heen. Ais je weien wilt, met wien ze meegegaan is, dan kan ik je dat ook vertellen.' Hij lachte beesch. „Och, ik kan Je vrijwel alles vertellen, wat ze in de laatste weken gedaan beeft Ik heb aldoor op de loer gelegen van het oogehblik af, dat ze met dien nieuwen jongen erop uittrekt „Welke menwe jongen?" riep Mary izit „Mijn zuster gaat er niet in het gehe.m met een man op nit" „Toch niet? Ze is bijna dag uan dag met dien fceref van den spoorweg uit rij den geweest Dat weet ik dan toch maar. Hij heeft haar hoofd op hol gebracht." „Met Ben Meredith riep Mary woe dend. „Niets van aan. Je bent jaloers eb, Allan, dat is alles. Ze is roet verliefd op Ben..." „Niets? Ze was dan toch' gek genoeg op hem, te latei ontsnappen, toen jij hem gevangen had genomen, omdat hij op vei ling van het Intematiote Roode Kruis in Genève? Wanneer het Roode Kruis gevraagde adressen heelt kunnen uitvinden, mogen de krijgsgevangenen met hun familie en ook de bewoners van met elkaar in-oor- leg-zijnde-landen via Genève korte, hoog stens 25 woorden tellende, briefjes, van strikt persoonlijken inh.o.uid aan elkaar schrijven. Het hierboven geschetste is ©en belang rijk onderdeel van het werk van het In ternationale Comité van het Roode Kruis. Doch het is nog lang niet alles. Van zeer veel belang is bijv. ook de organisatie en uitrusting vam levens m id d elen tr ei- 11 en naar gebieden, waar de bevolking met eeu groot gebrek aan levensmiddelen heeft te kampen, het zenden van lectuur aan krijgsgevangenen, enz., enz. In alle landen is men algemeen over tuigd van het nobele, onzelfzuchtige en zegenrijke werk, -dat hier in Genève wordt verricht! FRED. K. A. ROMBACH. boden' grond kwam. Ze heeft hem weg laten rijden, hoewel ze wist, hoeveel last dit aan je oom veroorzaken zou. Dat heelt ze me zelf verteld. Zóó gek is ze op hem," Mary stone verstomd. Wat Allan daar verleide, was een klap in haar gezicht. En toch heramerde ze zich plotseling een heeie massa kleinigheden, die ©en beves tiging vormden, van wat hij verteld had. Bess had haar dien dag dus verraden. Bess had Ben geholpen om er vandoor te gaan, zonder te denken aan de belangen van Les Cabmal. Ze moest wel gek op Meredith zijn, om aldus de belangen van. haar tamilie te verwaarloozem. Maar toch hield ze tegen Allan vol, dat ze er niets van geloofde, om de ©er van haar zuster hoog te honden, „Dan zat ik het je bewijzen," riep de wanhopige jongeman uit. „Ga me© naar die danspartij, dan kun je hot met eigen oogc-i zien. Én je kunt het haar vragen, waar ik bij ben. Dan zullen we eens zien, ot ze het nog durft te ontkennen." „Goed, we zullen het haar gaan vragen. En dan zul je bemerken, dat je met al je jaloers cnheïd een bespottelijk figuur hebt geslagen.' Zonder aarzelen wendde ze haar paard en reed weg. Allan volgde haar op den voet. Onder hef, snelle rijden hadden ze geen gelegenheid, om verder te praten. Mary streed in gedachten tegen baar eigen overtuiging. Ze bleef zich voorbe houden, dat het niets anders dan jaloezie van Allan" was "en dat Bess onmogelijk zooveel van Ben kon houden, dat ze-zich ZATERDAG, 21 September. üfficieele nu leering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 22.per H.L. ad 45 pCt. Zonder tast en zonder belasting. Niet officieel. Binnenlandsche spiritus Melasse 100% f 29.-— per H.L. Ruwe 50% f 14,50 per H.L. Zonder fust en zonder belasting. Buitenlandsche spiritus f,22.tot f 23.- pex H.L., zondeT fust en zander belasting. Spoeling.- fl,50. Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelijk als reder zelf daadwer kelijk meehelpt. verlagen zou tot verraad van haar eigen familie. En, als ze Ben al ontmoette, dan was dat ongetwijfeld om Allan te hinde ren. Het was dus wel het beste, zelf naar haar tce te gaan, om te vragen, of dat alles waarheid was. Neen, haar zuster kon onmogelijk zooveel van Ben honden. In het schoollokaal werd een edit oudcrwetseh ba! gehouden, dat bij de be woners der vallei altijd zoo in den smaak viel. Alle ramen waren heel verlicht en do klanken van een viool, een trommel en een trompet, begeleid door het stampen, van voeten, bewees, dat het feest naar gewoonte reeds vroeg was begonnen. Bui-, ten stonden de paarden vastgebonden of ge kluisterd. Onder de boomen waren enkele ouderwetsche sjeezon neergezet. Ze s'egên at op een plekje, waar ze door hen, di» voor de deur stonden, niet konden worden gezien en Allan greep haar arm heet. „Kom mee, hierheen, dan kunnen we door de ramen naar binnen kijken. Dan. kan je "eens zien, waar ik zoo woedend over ben." Hij 'trok haar mee naar den zijkant van het gebouwtje. Maar voordat ze daar wa ren, hadden ze reeds gezien, wat ze zocu- ten. Langs den zijgevel kwamen twee men- schen elkaar tegemoet en ze hoorden het meisje opgewonden lachen, zoodra ze te genover elkaar stonden. Het was Bess. Ze versenolen zich tusschen de struiken en konden zich daar nog juist verborgen houden. Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 8