- - reis door de Ostmark. TWEEDEBLAD SCHIEDAMSCHË COURANT ^Ê0ÈiSÊMistMI0B£ÊÊÉiSiMÊiSÊiMIS$ÊÊMI}sêêêSS'Sê Het zomerverblijf vati Frans Jozef Aan de voeten van de Hohe Katrin, Zimnitz en de Leonsberg. BIMHENLAHD Aardappelen Export van tuinbouwproducten Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand Een Britsche pantserwagen, die aan de LibysehEgyptische grens door dc Ita- liaansche pantserafwcer ,werd vernield. (Scherl) dc kabelbaan naar dé -. v.Fencrkogel. MetjTè kabelbaan bestijgen. vrij de 1862 M. Kooge Feu er kogel'. Eehftöchf, die voor deii bewonfejr van deze lage landen bij do zoo" oen wel zeer blzohdérc bekoring heeft, maar. ZT^.die last vim. duizeligheid hebben doen beter rustig beneden te blijven om daar, yj Ebensée, in .een;' van de vele vriendelijke en typische restaurants intus- sclien den inwen'digen ménscli te verster- (Sclierl) Aanval op een Brilsch konvooi in - het Kanaal Isclil is een stadje om een rustige ea ge- zonde vacantie door té brengen, voor een kórt bezoek is er eigenlijk teveel te ge nieten, teveel te zien en teveel te bewon deren. Het plaatsje zelf -is een voorbeeld van een 'genoeglijk Oosteurijksdi stadje, •waar het leven in den waren zin van liet woord geleefd wordt. Er wordt ook daar hard gewerkt, men is volkomen doordrongen van de nationaal socialistische gedachte, waaraan de oude Oostenrijfcsclie bevolking zich zoo gemak kelijk aanpaste en die reed's jaren en jaren leeft onder de eenvoudige bergbewoners, wier "vreugde temidden vatt de overweldi gend fraaie natuur de arbeid is. De ge- meenscliapsgedacbto is door bet nieuwe regiem tot volledige wasdom gekomen tot heil van land en volk. Maar oofc.de gods dienst leeft in dit gezegende lioekje valn onzen aardbodem krachtig. Wij zagen op onze reis prachtig© kerken, met ware kunst schatten, wij zagen langs de wegen en ri vieren de kapelletjes en kruisbeelden fraai verguld schitteren in de late middagzon, die over de met snewnv bedekte berg toppen het da] belichtte. Er is niemand iets afgenomen, dat hem lief was, wel heeft ieder er veel goeds, veel, dat samenbindt, bjjj gekregen. Aardig, vooral uit historisch oogpunt, was ons bezoek aan de „Kaiser- villa". Een wit paleisje uit het midden van de negentiende eeuw. Als.gebouw is het weinig indrukwekkend, het maakt een vriendelïjfcen, bijna huiselïjken indruk. De jachttrofeeën van Frans Jozef I. Keizer Frans Jozef I koos dit plekje voor zijn zomerverblijf,' en 'ook tijdens den jachttijd vertoefde hij er veel; Wij dwaalden door de kamers en zalen, waarin nog meu belen uit den tijd van den ouden keizer stonden. De meubels vinden wij nu foei- leelijk. De negentiende eeuw heeft op het gebied van interieurkunst weinig goeds voortgebracht. Maar naast die vele meubel stukken zijn er ontelbare heriimeringen aan do vergane glorie van 'den ouden keizer bijéén. Hij was een groot gemzenjager en wanden en muren zijn dan ook bedekt met jachttrofeeën, geweien, „vanallesoorten, van jonge reeboMcerr en trots élie Zesendérs hangen keurig óp bordjes tegen de muren, op ieder bordje is een papiertje bevestigd, waarop vermeld staat, vaar en wanneer de keizer het dier velde Er staat in ©en van de vitrines een opgezette fazant, in 1867 door Frans Jozef' geschoten, in bet Bosch' van Compiiógne, toen hij de gast was van Napoleon III. In een van de ka mers ligt ook bet Tiroler boerencostuum, waarmede hij de bergen introk op zijn vele jachtpartijen. Daarnaast ligt liet zware jacht geweer, waaruit lp) zoo ménig doodelijk schot heeft gelost. Een paar kleine schoe nen de keizer had kleine voeten en oen brain jagershoedje completeeren de uitrusting van den grijzen monarch, over wiens hoofd zooveel leed is "gegaan. In dit „inarmorschloesscheii", door welks kamers wij van herinnering lot herinnering gaan, staat in 'een der vertrekken een een voudige mahoniehouten schrijftafel vooreen venster, dat uitzicht biedt' op het machtige massief van den Jainzenberg.' Aan deze schrijftafel, met de ganzenpen, die nog op tafel ligt, toekende de keizer in 1914 lief. ultimatum aan Servië. Ook in deze keizerlijke studeerkamer is geen spoor van luxe of' moderne voorwerpen te hespeuren. De heérsclier over Oostenrijk cn Honga rije hield - niet van. nieuwe uitvindingen. Wij' zien er slechts een electriscbc. sigaren aansteker, een .geschenk van ex-keizer Wil helm. Wel hangen er overal aan den wand barometers. Hét weer interesseerde den bewoner van bet marmeren, slot zeer: hij was immers een groot liefhebber van de jacht - iederen ochtend stond de keizer om vier uur op. Klopte op een van zijn barometers cn betrad het kleine balcon van zijn eenvoudige slaapvertrek, om te zien welk weer verwacht mócht worden... In deze eenvoudige slaapkamer met., bet smalle béd en liet ijzeren wasdhtafeltje, vernam hij den moord te Serajewo, daar ook. werd hem de dood van zijn zoon Rudolf mee gedeeld. Bad Isclil. Veel is in 'dit kleine kasteel, temid den van liet'-prachtige landschap, geledén. Meermalen vertoefde er ook de ongelukkige keizerin Elisabeth, die té Genëve werd vermoord. Haar bruidszaikdcek én doods- kussen zijn de tragische herinneringen aan een vrouw, wie bet leven weinig geluk schonk.- Een bezoek aan dit slót is voor ieder, die van' géschiedèhis 'houdt, op zich zelf reeos een tocht naar Fschl waard. Vervuld van herinneringen gingen wij terug naar Isold, dat dnarligt in het dal, omzoomd door'- machtige bergcom plexen de Dacihstèin,' dié zijn' tóp" rüirn 3000 M. len hemel heft, dé Höhe Katrin, de Zimnilz, de Leonslierg, de Hobo Schrott en vele andere. Het middelpunt van hét gczelsch aps'e v en te Rad Isch 1 is hot fraaie kui-huis, gelegen in ear prachtig park, waar oen uitstekende kapel, onder leiding van' den Lr kwamen musicus Fritz von Paclior, concerten -geeft. In de ruime zalen ont- u"li oeneerste ranss kunstleven. Een trekpleister van Isalü is -r nu meer dan ooit het bekende café Zajuiner. In Ischi ontmoeten wij op onze zwerf tochten weer' veel' Nederlandsche kinde ren. Zij voelden zich best' thuis en dat was geen Wonder. Wij zijn eens met een van de jongens meegewandeld naar de woning vanzijn pleegouders. Gemoedelijke, aardige en eenvoudig© menschen, die hun volle liefde aan liet veer tien jarigen Am sterdammertje gegeven hadden. Ja, aan liet eten móest bij eerst wat gewennen, maar al heel gauw vond hij „apfelstrudel", „lcno dein'', „nockerl" en „nudeln", en hoe die lekkernijen meer mogen heeten, even lek ker als dé Hollandsclie .kostjes. En boter hammen non hij stapels op. Er waren extra bonnen voor verstrekt en ook zijn kleeding kon wat 'worden aangevuld. „Een aardige jongen, maar echt iemand uit dc groote stad, aanvankelijk nog erg weinig ver trouwd met de natuur,. Zegt u toch in Amsterdam, dat de kinderen met elkaar naar binten moeten, iederen vrijen dag dien ze hebben. 's Avonds waren wij in St. Wolfgang, aan de Wolfgaugsee, een prachtig plekje, alweer met een heerlijk uitzicht over liet meer op de begroeide bergruggen aan de overzijde, Wie St. Wolfgang zegt, zegt „lm Weiss en Rüssl", eer, wereldberoemd liotel, dat zijn naam zelfs aan een operette gaf. Ook daar is do keuken weer prima en gij kunt er uw lievelingsgerechten met een. voortreffelijk glaasje wijn hesproeien. Verbroedering tnsschen platte land en stad. De voorzitter van het vreemdelingenver keer, Gouw Oberdonau, Landraad Weixl- bapmer, vertelde ons in een korte voor dracht het een en ander over liet vreemde lingenverkeer, dat in. drie groepen gesplitst kan worden: bet algemeen verkeer, liet zo- merverkeer, en het huitenlandsch verkeer. Na de aansluiting niet groot Buitschland is ook op het gebied van het vreemdelin genverkeer sterk tie nationaalsociaüsüsch© gedachte:, dé verbroedering tussch-en,platte land .en stad, naar voren gekomen. Laat de stadsbewoner naar buiten komen, waar en1 wanneer dit maar mogelijk is. Laat men ei kaars leven,, gewoonten en Ayerk leeren ken nen. Diat immers, voert 'tot waardeeritig, dat geeft den stadsbewoner gezondheid.. Laat vooral de Kinderen genietéiï vamdé'frissdiè lucht, toont hun de schoonheid van het vaderland. Dal. Was het hoofdthema van Landraad Weixlhaumer. Eu dat deze ge dachte succes lieeft, bewijzen de cijfers. Na tie aansluiting is het- aantal vreemdelingen van 440.000 gestegen, tot 93.000 in 1939. „Het leven pulseert in de Oostmark weer' en wij bereiken dit zoo zeide hij door onze liefde voor ons land en dooi de realiteit in de reclame. Dr. Brieger, directeur van de V.F.V., ver toonde lantaarnplaatjes van kleurenfoto's. Meestal vallen lantaarnplaatjes wanneer men het land gezien heeft tegen. Maar dc. Brieger is een kunstenaar en nooit za- gein wij fraaier kleurenopnamen dan die door dezen V.V.V.-directeur gemaakt. Een uiiistekende reclame voor het prachtige uitstekende reclame voor het prachtige Over ons bezoek aan Hallstati vertellen wij het een en ander in een volgend ar tikel. Dat. hegrijpen wij hier: zoo goed onder het nieuwe bewind: de lichamelijke opvoe ding van- de jeugd kan. niet goed genoeg verzorgd worden, zeide dje vrouw ons, die zoo roerend goed. voor dezen jongen gezorgd bad.' - Vjan bad Isch], het hart van Salzkammer- gut maakten wij een tocht nam Ebensee en Ilallstalt, twee plaatsen, die onvergetelijk in onze herinnering zullen blijven voort leven. Eerst iets over bét' vriendelijke Ebensee. Een prachtige schilderachtig© weg, langs hooge bergruggen en vlottende riviertjes brengt ons er heen. Het plaatsje ligt aan de zuidelijke oevér Vaïi de Traunsee, waar de Traun zijn loop tussch'en de bergruggen vervolgt' naar Isclïl. Het is weer een van die mooie Oostinarksch'e plaatsjes, waax men geweest moet zijn orp er de sfeer van te begrijpen. D© schilderachtige bouworde, niet vervlaktdoor „rooilijnen" ©n .„bomv :,en schoonheidscommissi es", past zoo prachtig. Mj den st'oeren eenvoudigén bergbewoner,- die in zekeren zin veel overeen komst ver toont met onzen kustbewoner. De eerste im mers kent zijn liefde voor en zijn strijd met h'et gebergte, de tweedekóesfért dié- zelfde liefde voor de zee, die. ook zoo dikwijlS'zijn vijand en stérke, tegeiistan-. der is. L'k.'L d."7:D-;; - --A DINSDAG 24 September 1940 No. 22587 ken. Maar dé achterblijvers missen veel. Immers daar boven op den Feuerkogel Vaar een paar sneeuwbaliengooiende Hage- uaaitjes van een. jaar of twaalf ons vroo- l'ijk begroetten, waclitleons een onverge telijk uitzicht, ver over het meer, over de"" lagere foppen, tot diep. in. het hooggebergte. Heel in de diepte liggen 'Ebensee, Isclil, Gmunden, kleine dorpjes, eenzame - ]>erg- li'utten, en wegen, die -zich als linten langs de groene bergruggen slingeren, rivieifjes en beekjes volgen we in hun loop en de zon, die zoo nu en da;n achter zware wolken wegschool,' toovorde een gulden glans over bet' sprookjesdal onder ons. Boven op de Feueikogel staat een bolel met een. prima keuken, waar het goed toe ven is, een paar uur later zeilde ons ge zelschap in de kleine kooi langs de. ste vige kabels weer naar beneden, een pret tige ervaring rijker. Verbod voor gebruik als veevoeder. Ten einde te voorkomen, dat voor men- scbelijke consumptie geschilde aardappe len van den oogst 1940, voor voedérdoel- einden worden aangewend, is het wonsche- lijk gebleken, nu reeds -over te gaan tot een vérvoederverbod voor déze aardappe len. - Met ingang van Dinsdag 24 September is het verboden, aardappelen van den oogst 1940 aan het vee te vérvocderen, met lie- stemming tot veevoeder; af te leverenof te verwerken. Hieronder valt dus niet alleen het recht streeks vervoederen, maar eveneens hel stoomen, ensileeren, e.d; van aardappelen. Deze verbodisbepalingeii gelden niet voor aardappelen van den oogst 1939. Ontheffing van dit verbod kan worden verleend door de provinciale voedselconi- missaxissen. Voor ontheffing kommen alleen in aan merking, partijen, welke voor mensclielijk consumptie ongeschikt zijn. - Geen Builsche hainteïshuizrn te Rottenlam. Verscheidene bladen naeld-den de vorige wéék,d'at"Diiitschó' importeurs van vèrsclie en geconserveerde; tuinbouwproducten zich uit Hamburg te Rotterdam .-zouden vesti gen, teneinde geheel of gedeeltelijk den uitvoer van deze producten naar Duitscli land van de Nederlandsche exporteurs over te nemen. In Nederlandsche handéls- kringen beeft dit bericht veel stof doen opwaaien, Vele exporteurs vreesden hier door broodeloos te geraken. Wij hebben een onderzoek ingesteld naar de juistheid van dit opzienbarende bericht. De bevoegde Duitsche -en Nederlandsche instanties deel en ons thans mede, d!at genoemd bericht van allen grond ontbloot is. Ook d'e betrokken handelskringen te Hamburg verwijzen bet naar het rijk der fabelen. Het ligt d!us niet in de bedoeling der Duitsche importeurs om'hier te lande bet werk van de Nederlandsche exporteurs te komen overnemen. Inspecteur-generaal der Nederlandsche politie. Door den rijkscommissaris vc-or het be zette Nederlandsche gebied is voorloopig belast met de functie van inspecteur-ge neraal der Nederlandsche politie, de kolo nel der marechaussee, A. W. de Koning]), :die tevens voorloopig belast blijft met de functie van inspecteur der marechaussee. Inbraak in een villa te Brumnicn. Inbrekers hebben hun slag geslagen in de villa van den lieer Debnonte, directeur van dé werkluigenfabriek Becker's Sons en Go. te Brammen. De inbrekers hebben in totaal voor meer dén 600 gulden gestolen aan baar geld, levensmiddelen, fototoestel en een nachtkijker. Voorts hebben zij nog meegenomen 200 sigaren. Verder maakten Zij zich meester van alle distributiebons van dén eigenaar. Zij liebben in de villa een flesch cognac en een flesch port leeggedronken, onder bet genot van een fijn sigaartje. Mén ver moedt, dat dé diefstal gepleegd is door dezelfde mannen, die den laatsten lijd te Dieren, De Steeg en VeJp hebben geope reerd. Met het hoofd tnsschen twee wagons bekneld. 1 Gistere)^, is de 30-jarige J. Vaessen uit Urmond1 op de terreinen van de staats mijnen te Stein met bet hoofd: lusschon twee wagons terecht gekomen. De onge lukkige was op slag dood. V. was gehuwd'. Dertig dooilcn bij vcerongefuk iii Frankrijk. Op de Rhone is weer een ongeluk met een veer gebeurd. Het veer bij Monlélimar, dat omstreeks zestig personen vervoerde, is gisteren bij het oversteken van de rivier omgeslagen. Ongeveer dertig personen zou den den dood in de golven gevonden heb ben. Bizonderheden ontbreken. Inbraak te Eindhoven. Tijdens afwezigheid der-bewoners is een' inbreker er in geslaagd: door liet uitlichten van een bovénruit in een pandt in de Pastoor van Arslaan to Eindhoven binnen te komen waarin een filiaal is gevestigd! van dé Edak-kruideniers bedrijven. Het geheele huis werd' overhoop gebaald, waar bij ecu kistje nét f1200 buit werd' ge maakt. Ontploffing in kruitdepnt. In de nabijheid van Valladolid (Spanje) is een ernstig ontploffingsongeluk ontstaan in een kruitdepot. Er werd materieel© scha de aangericht en verscheidene slachtoffers vielen. De oorzaak der ontploffing is nog ■onbekend. De uitreiking van identiteitskaarten, is te Amsterdam begonnen, wat meteen een nieuwe handel met zich meebracht, n.l. de verkoop van éluitjcs. Dc etui-juffrouw in actie hij het Burgerweeshuis. (Polygoon) Op het oogenblik is men in Noord-Holland druk bezig met het plukken van Oost- Indische kers, heigeen iu deze streek zeer veel wordt gekweekt. Dit is een zeer gevraagd artikel voor de phannarcutische industrie, daar dezo zaden zeer geschikt zijn voor verschillende kwalen, vroeger voerde de schepen dezo zaden mede, daar zij oea j:robaat middel waren tegen scheurbuik. Het plukken van Oost-Indische kers in de omgeving van Nibbixwoud. (Polygoon) VLAARDINGEN. Geboren: 18 Sept. Margaretha, dochter van J. Hof man en J. Sebel, Nieuwsteeg 7. Ï9 Sept. Maurice Elvira, dochter van L, F. dé iDlerck en E. de IIouclc, Diepen- brockstraat 47. Hendrik, zoon van H. van Vljet en R-. Kalkman, lé Maasboscli-, straat 17. 20Sopt. Abraham, zoon van K. Bot eii M. E. v. <1. Vecht, Sweelinckstraat 108, VLAARDINGER-AMBACIIT G.ehoren: 1'4 Sept. Jacoba 'Gretba', dochter van A. At Bandia eh M. Koeh, Burgem. Luye- rinksingel 22. Hendrinus, zoon van J. van Leeuwen en M. Krijgsman, Voor straat 46. Ondier Iron wd: 13 Sept.' G. v. Baaien, 27 j. (R'd-am) en A. A'. Adelaar, 19 j. Vjt Overleden; 12: Sept. Anna Maria Hofstede, 67 jaar, echtgen. van J. van Vliet. 17 Sept. Helena van Son, 85 jaar, wed; van H. Kesling.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5