dé spoorweg: PARIJS THANS 69802 68109 Groenelaan 681 1 0 Singe' 69744 St. Liduinastraat] LEDERWAREN 69440 69899 68295 69400 68796 68142 j,Kofa"-Berteis, Dam 9-26 Timmerman-Metselaar - Aannemer WAT BIEDT 67777 69551 69109 68111 Kreupeistraal 68484 68251 68886 68154 67525 68735 67593 67556 67664 68421 67863 68752 Een andere en toch dezelfde stad. Zin voor organisatie is niet de sterkste kant van den Franschman. DE DAGELUKSCHE VRAAGBAAK Levensmiddelen Algemeen Instailatiebureau Anthraciet Bakkerij Bankiers JAN HOOGENBERGy HOOGSTRAAT 24. BIJLOO'S WINKELS Meelfabrieken Meubileering (Complete) Be drij fskleeding Boodschappen dsensi Bouwkundige Rechtszaken door j. bechdok 12} Drukwerk Glas Goud- en' Zilverwerken Hoeden, Petten (ook in laken) Huls- en Decoratie-Schilder Machinefabriek Papiervernietiging Pompen Rund- Halfs- en Yarkensslagerif Schoorsteenvegen Stoffen-Manufacturen Woningbureau Zalen te huur liet vaderland, was de eenige Neder- landscbo journalist, die bij den intocht der Duitsehers in Parijs tegenwoordig was. Hij vertelt van zijn wedervaren en van Parijs in eenige artikelen, waarvan het eerste hier volgt. Red. Sehied. Crk Parijs thans. Dat is het eerste, wat men mij bij het betreden van den vader- landlschen bodem vraagt: Hoe is het in Parijs? Ik aarzel. Niet omdat ik om een ant woord verlegen ben, maar wijl ik niet weet waar ik moet beginnen. iemand, die Parijs, dat hij slechts van vacantiereisjes kende, thans binnenkomt, zal ongetwijfeld zeggen: 'l Is niet als vroe ger. En hij heeft gelijk. Het Parijs van vroeger bestaat met meer, zooals „vroe ger" na eenmaal niet meer bestaat Maar iemand, die het Parijs van den wereld oorlog heeft gekend, of het Parijs van MeiJuni 1940, toen een wereldstad lang zaam leeg liep, hij zal verrast constatee- ren: maar 't is alweer Parijs. En ook hij heeft gelijk Daarom weet ik niet recht waar ik moet beginnen. Voor mezelf, die al eenige jaren te Parijs woonachtig ben, heb ik d'eze con clusie getrokken: Parijs blijft altijd Parijs. Ook als het geen Parijs blijft. En die schijn baar paradoxale uitspraak zal wel de ge wone dosis waarheid en onwaarheid be vatten van alle andere algemeene uitspra ken. Parijs thans. Laten we eerst maar iets over het uiterlijk vertellen. Aan de entourage zult ge stellig niet dadelijk mer ken, dat Parijs een oorlog heeft meege maakt En evenmin, dat- het een srtad is, die door de Duitsehers is bezet. Zooals trouwens drie vijfde gedeelte van geheel Frankrijk. De trouwe Notre Dame droomt als vroeger over het stille plein van het oude Lutetia. Met haar blanke, Noorscbe koepeltorens beheerscht de Sacré Oceur gansch Montmartre. Van het plateau van het vroegere Trocadéro overschouwt men de stad, van Passy tot ver voorbij den Seine-oever tot aan het Grand1- en het Petit-Palais en de Cliamps-Elysêes met de Are de Triomphe op den achtergrond. En in het midden staat het slanke silhouet van den Eiffeltoren. Geen vernielingen. Dat is het Parijs van vandaag. Hetzelfde als diat van vroeger lijkt het Er is niets stuk en niets verdwenen. Practisch ge sproken heeft Parijs geen enkel bombar dement meegemaakt. Slechts eenmaal zijn er bommen gevallen in een deel van de stads. Aan den buitenkant, in Auteuil. Dat was toen de Citroènfabriekeu, die daar langs de Seine zijn gelegen, werden ge bombardeerd1. Spoedig daarna is Parijs tot ville libre, tot open stadi verklaard en sindsdien hebben we zelfs geen luchtalarm meer meegemaakt. Neen, voor vernieling is Parijs gelukkig gespaard' gebleven. Die geruchten over ver nielde kerken zijn onzin. Evenals de praat jes over tot pain geslagen en tot kanon nen gegoten standbeelden van de Place de la Concorde pure nonsens zijn. We heb ben er bij gestaan, dat Franschen en Duit sehers samen de bekistingen van die beel den. zooals overigens ook die rondom de Are die- Triomphe, hebben verwijderd1. De beelden zijn nog dezelfde beelden en de Plaoe d!e la Concorde ziet er net uit als vroeger. Met de andere standbeelden, waar Onze correspondent, thans tijdelijk in j ze zich ook bevinden, is het navenant. slanders, die den weg voor hem vrij lie De vernietigende kracht van den moder nen oorlog Parijs kent ze niet. Kent ze zoo weinig, dat men het hij de overigens zeldzame „alertes" nauwelijks de moeite waan! vond om in een schuilkelder te vluchten. Ik herinner me, dat het op een namiddag regende te Parijs. De hemel was zwart en de regen was zwart Een meneer slak onder veel bekijks z'n pink voorzich tig in het water van een goot langs de straat, beschouwde dien pink lang en aan dachtig en zei toen met een deskundig ge zicht: Er zit kruitdamp in dien regen. Zwarte regen, constateerde een ander, foei het bederft je heele pak. En de ganscho vergadering vluchtte naar oen toevallig open Melro-station; de menschen hadden meer haast dan bij luchtalarm. Reeds lang is de zwarte regen weer weg gespoeld door niel-zwarten regen. Bijna alle Metro-stations zijn weer gecpend; de on- dergrondsche treinen snellen zelfs over de bovengrondsche lijnen van Barbes, Gre- nelle en Bastille, wat in tijden niet was gebeurd. En voor een deel gaat het dage- lijksch leven alweer den gewonen gang. De ellende van de vlucht. Voor een deel. Want heelemaai gewoon gaat het toch niet. Parijs heeft de ellende van de vlucht gekend. Tienduizenden, hon derdduizenden menschen, die in onberede neerden doodsangst trachtten weg te komen. Met auto's, met karren, met kinder wagens en kruiwagens zelfs. Per fiets en te voet. Waarheen? Het deed er niet meer toe. Uit Parijs vandaan. Wat dat betee- kent, de vlucht van honderdduizenden, va!t niet te beschrijven. Ik wil het dan ook niet probeeren en er siedhts van zeggen, dat het de Duitsehers zijn geweest, die zich het eerst het lot van de vluchtelin gen hebben aangetrokken. Thans werken de Duitsehe autoriteiten en de Fransche regeenng samen; nog dagelijks arriveeren duizenden vluchtelingen; de volgende maand zullen allen naar hun haardsteden zijn teruggekeerd'. Dat zal het einde zijn van een exodus, die de volksverhuizingen uit de historie overtreft. Maar vandaar, dat nog tal van zaken te Parijs niet zijn heropend, ook al bemerkt men, dat niet op de boulevards en in de centra van de metropool. Het leven bruist weer. Daar, in het hartje van Parijs, bruist weer het leven als vanouds. De bioscopen zijn sinds lang heropend, al draait men niets dan oude films, de music-halls en de theaters, de Opera en het Louvre, van welks kunstschatten niets verloren Is ge raakt. Ik kan me al niet meer voorstellen, dat enkele maanden geleden nog die boule vards leeg en verlaten waren, de winkels en warenhuizen gesloten en die stad' als uitgestorven. Thans kan men weer eten in de restaurants, winkelen zooveel men wil en, als men daaraan behoefte gevoelt, zich amuseeren. Tot tien uur 's avonds. Want dian vertrekt de laatste Metro; om elf uur moet ieder binnen zijn. De ondergrondsche spoor is meer dan ooit het voornaamste middel van vervoer geworden. Automobielen moeten voorzien zijn van een bewijs, een S. P. (service pu- bliquej, want die benzine is schaarsch. Er zijn echter alweer eenige bussen ingelegd), tenminste voor de banlieue. Verder behelpt men zich met fietsen, met of zondier aan- hangwagentje. Zelfs de vigilante is in de Parijsche straten verschenen, zonder dat het werd verboden. Beperkingen. Winkelen kan men, schreef ik. Dat is waar, alleen kan men niet altijd alles koo- pen wat men wenscht. Weliswaar kent Parijs geen bonnen- en puntensysteem, zoo- ab hier te lande bestaat, naar ik heb be merkt, doch van restricties weet men mee te praten. De Parijzenaars kennen drank althans aperitiefiooze dagen, en zooal geen vleeschlooze dagen dan toch wel be perkingen, o#k op dat gebied. Er heerscht gebrek aan melk, aan olie, aan zeep, om maar enkele artikelen, die me 't eerst te binnen schieten, te noemen, en men ziet de menschen dan ook dikwijls queue ma ken oor de winkels. Hetzelfde trouwens zag ik in Belgie. Wie het eerst komt, het eerst maalt. Franschen zijn nu eenmaal geen meesters op het terrein der organisatie. Voor iemand, die goed in de duiten steekt, is het niet moeilijk zich aan de restricties te onttrek ken. Wie lerhindert den Franschman om een paar flesschen Cinzano of Dubonnet, of wat dan ook, in te slaan, om zich daar mede op aperitiefiooze dagen te troosten? In de restaurants mag men slechts een hors-d'oeuvre of een soep, een hoofdschotel en een kaas of een dessert eten, doch nie mand kan er iets tegen doen als een holie- bolle Gijs of een Lncullus na een diner in het eene, eenvoudig een ander restaurant binnen stapt om daar nog eens van voren af aan te beginnen. S!edits suiker en nog enkele andere artikelen zijn op den bon, je krijgt geen café-crème meer en in de café-noir komt maar éen zielig klontje sui ker, doch ook daarmede schijnt men te kunnen marchandeeren. Zoo is Parijs thans. Hetzelfde Parijs en toch een and-er Parijs. Maar het volk, vraagt ge, de Parijzenaar? Daarover in een volgend artikel. T. O. Fa. Wed. M. van Meurs, Broers- veld 53, Erkend gasfitter. Erkend installateur. CJw adres bij ver huizingen. Nè 6 uur tel. 67879. 13 LIJNEN) Bestel nu kolen Krommenhoek, Singel 101. Uw bakker. Ainsterdamsehe Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36 Alle Bankzaken Assuranties RQQ11 Maltha's Lederhandel, "OuI Broersveld 145 - 152 Leder-foumituren, Koffers, Actetasschen, Reparation N.V A. Tieman, Hoofdstraat 39, Tarwebloem Tarwemeel Tarweafvallen, F. Röttgering, Hoogstraat 17. Grootst Spedaalhuis. MEIJER'S Zakenteleloon Vlotte verzending. Alle boodschappen. Experts in telefoonreclame HOOIKADE 2. Beëedigd Taxateur van Onroe rende Goederen. J. Bokhorst, Lange Nieuwstraat 145. Geknoei met belastinggelden. Een adjunct-commies bij de belastingen te Dordrecht, zekere J. W., die nog.il eens in geld) erlegenheid zat, had zich een paar maal daaruit weten te redden door giften aan te nemen van oen tweetal belasting schuldigen en ter compensatie daarvoor te zorgen, dat hun aanslagen in de belasting achterwege werden gelaten. De aldus ten nadeele van den staat verdwenen l>e!ragen beliepen ve.e honderden guldens. De Dcrdtsche rechtbank veroordeelde den belastingambtenaar hiervoor tot a-ht maanden en de.heide belastingschuldigen, C. D. en J. van der W., ieder tot vier maanden gevangenisstraf. Alle drie kwamen in beroep bij het Haag- sche gerechtshof, op 9 Sep-ember vorder de de advocaat-generaal in alle drie ge vallen bevestiging van het vonnis. Gisteren deed het hof uitspraak, waarbij dezelfde straffen werden opgelegd aan W. en D. als door de rechtbank werden opge legd, doch waarhij Van der W. werd vrij gesproken. Allan gaf den strijd op. „Laat me los. Ik ben weer bedaard," zei hij en de mannen lieten hem vrij. „Het spijt me, dat ik het feest irf de war heb gescnopt Gaan jullie weer dansen. Ik zal geen herne meer maken, dat beloof ik je." Hij kwam naar de meisjes toe en zei op zulk een hartroerenden toon: „Bess?" dat Mary medelijden gevoelde. „Bess, ik was mijn verriand kwijt," ver volgde hij. „Maar ik houd ook zooveel "van, je, schat. Ik hoop, rjat je het nog -eens hegrijpen zult. Bess misschien zul je het me dan ook vergeven." Bess hief haar betraande gezichtje op. Haar blauwe oogen keken, hem nijdig ©n afwerend aan. Allan week terug, als bad ze hem geslagen. „Ga weg," "riep ze uit. „Ga Veg. Ik haat je. Ik veracht je nog meer." Allan wendde zich tot en. „Daar zul je binnenkort voor moeten boeten," zei hij verbitterd. Na die opmerking verwijderde hij zich en liep strak en rechtop tusschen de om- ten, heen. Even later hoorden ze de hoe ven san zijn paard over de heuvels dreu nen. Toen nam Mary de leiding op zich. Ze vot.Nie haar zuster uit de menigte weg en stuurde Ben erop uit om een glas water te halen. Hij bracht het en ze verzocht hem, haar samen alleen te laten. Hij trok zich ccn weing terug en Mary zette zich neer op een met gras begroei den berm van den weg en deed al het mogelijke om Laar zuster, die geheel over stuur was, tot bedaren te brengen. „Nu zal ik je naar huis brengen," zei ze tenslotte. „Kom, sta op. Leun maar op mijn arm, als je je nog duizelig voelt. Je trekt zoo dadelijk wel bij." Ze zag, dat ze water op de nieuwe japon gemorst had en veegde dat met baar zakdoek af met een droef glimlachje. Was dat nu haar eigen japon, waarvoor Etta zich zooveel moeite gegeven had en die ze eens georooma'had voor Ben te zullen dragen Het was een kleinigheid, maar in de opwindende omstandigheden der laatste uren kreeg net een overgroot© beteekanis voor haar en ze verloor daardoor haar zeifbeheersobïng. Haar bittere glimlachje veranderde in een heftig snikken. Een oogenblik voelde Mary zich volkomen hul peloos. Later vernam ze, hoe Bess er toe gekomen was, die japon aan te trekken. De verklaring was doodeenvou dig en roivercte Bess van iederesn blaam. Jeth Hanley had het pakje namelijk at Diefstal van collectegelden. De Dordlsche rechtbank had den 69-jari- den diaken G. H. te Oud-Beijerland wegens diefstal van collectegelden veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelgk. De diefstallen, gepleegd over een zevental jaren, 2ouden een totaal van minstens fSOOO hebben beloopen, doch de familie van den diaken had, toen de zaak aan hot licht was gekomen, het gestolen bedrag geheel vergoed. Op 9 September stond hij in hooger be roep terecht voot het Haagsche gerechtshof. De advocaat-generaal, jhr. mr. Van Asch van Wijck, concludeerde tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van zes maan den. Gisteren veroordeelde het hof den diaken tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Drukkerij Wijchers, Walvischstraat 3, Handels- en Vereenigingsdruk- «■erk. N.V. Van Katwijk's Glashandel, Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. H. Th. v. d. Vlerk, Rotterdamschedijk 268. GedÏDf. Uurwerkmaker. Piet Heniger, Passage 1. Heerenmode-artikelen. Vraagt tel. zichtzending. G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. CQ77D G. J. de Jager. UUI I %J Dirk van Wassenaarstraat 35. Showroom Rembrandtlaan 7. (2 LIJNEN) A. Fontijne, Boterstraat 2832. Modern ingericht reparatiebedrijf Jac. v. d, Waal, Wesfmolen- straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Verkoop, Verhuur en Reparatie Willens Fontijne's Pompen-en MotorenhandeJ, Noordvest 85. Benzine- en Elektromotoren. Fa. J. H» v. d. Water, Dam 52. Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V. L. Borrani. Alléén Lange Achterweg 33. N. Scheurkogel, Lange Kieuw- straat 177179. Uitvoering van werken in gewapend beton. Woningbureau„Schiedam-West" Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen nr), ir voor uitvoeringen, feesten, ver- hK|4n naderingen enz. Gebouw Musis Sacrum, L. Haven 115. gegeven aan den Chinees chea kok der hoeve, One Lung. Hij had gezegd, dat het voor Miss Reeder was en niet gezegd voor welke der twee zusters. Toen Bess thuis gekomen was, om zich voor het bal te klceden, had One Lung haar het pakje met een effen gezicht overhandigd. En daar Bo*s zich al afgevraagd had, wat ze eigenlijk voor behoorlijks had om aan te trekken, was die nieuwe japon als een geschenk uit den hemel komen vallen. Ze had er geen idee van, hoe Etta ertoe ge komen was, haar een fonkelnieuwe japon te sturen. Maar daar maakte ze zich ook niet druk over. Het was een mooie japon, die haar goed paste, en prachtig stond. Als iemand de veronderstelling had ge maakt, dat die japon wel eens voor Mary bestemd kon zijn, zou Bess hem uitge lachen hebben. Mary had immers nog nooit een avondjurk gehad Mary ging zoo zelden ergens heen. Waarvoor .had Mary zoo'n japon noodig? Niet Mary, maar Etta Hanley maakte Bess op baar ondoordachtheid opmerk zaam. Toen deze namelijk hoorde, dat Bess in do japon van haar jongste zuster naar het bm was gegaan, ontbood Etta haar bij zich en vertelde- haar ronduit, hoe ze daarover dacht. Bess schrok er van. „Daar heb ik geen oogenblik aan .ge dacht. Ik heb me Hooit kunnen voorstel len, dat Mary zoo'n jurk zou krijgen." „Misschien wordt het dan wel tijd, dat je ook een beetje aan haiar gaat denken" DE RADIO MORGEN? "WOENSDAG, 25 September 1940. Jaarsveld, 414,4 M. RO- uitzending. 8.00 ANP. 8.15 Wij beginnen .den dag. 8.30 Gramofoon. 10.00 VPRO: Morgenwij ding. 10.15 Gramofoom. 11.30 Godsdien stig halfuur. 12.00 Ber. 12.05 Gramofoon. 12.15 Roooco-octet. 12.45 ANP, gramo foon. 1.15 Musiquette en gramofoon. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.0D Melcdistem. en so list. 3.30 Gramofoon. 3.45 Melodisten en solist. 4.30 Kinderuurtje. 5.15 ANP. 5.30 Gramofoon. 5.45 Nachtegaaltjes. 605 Cy clus. 6.20 Orkest (6.45—6.50 Ber.). 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.15 Gramo foon. 7.20 Orkest. 7.45 Reportage. 8.00 ANP, gramofoon. 8.15 Radiotooneel met luisterwedstrijd. 8.35 Melodisten. 8.50 Wij siuiien den dag. 8.559.00 ANP. Kootwijk, 1875 M. AVRO-uitzending. 7.00 Ber. Diuitsch. 7.15 Ber. Engelsch. had Et*a gezegd. „Och, dat arme kind. Ik schaam me dood. Het spijt me verschrikkelijk." „Vertel dal liever tegen haar, niet tegen mij," had E-lta geanntwoord. Maar dat was iiiet noodig geweest, wamt Bess was dadelijk naar Mary toegegaan, om haar onder veel tranen haar excuses aan te bieden. Mary schonk haar met een kus vergiifems en daarmee w-as de zaak uit. Op den tragischen avond van het bal was Marv, zoodra ze zag, dat Bess weer wat op Jreei gekomen was, naar Ben, die op een alsfand stond te wachten, toe gegaan, om hem te vertellen, dat zij Bess wel thuis zou brengen. Ben bood aan, haar te vergezellen, maar daarvan wilde Mary niets weten. „Nee, je zou haar maar weer van streek brengen. Laat me dit nu maar al leen opknappen," hield ze vol. Hij gar toe en voelde zich feitelijk op gelucht, dat hij eraf was. „Ik weel, dat ze in heel goede handen is.* Morgen zal ik even "komen aanrijden om te hooien, hoe ze het,maakt, als ik ten minste mag.""En na eenige aarzeling vervolgde hij„Het .spijt me f verschrik kelijk, dat het zoo akelig geloopen.is. En wat. ik zeggen-wóu,., ik ben u heel wat dank verschuldigd. U hebt mijn 'leven ge red." '"„Laten we het. daar nu maar niet over hebben. Ik moet Bess thuisbrengen." „Dat is zoo. Tof morgen dan? Goeden 7.30 Gramofoon. 8.00 ANP, gramofoon. 9.00 Orgel. 9.20 Gramofoon. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gramofoon. 10.30 Or kest. 11.15 Ber, Engelsch. 11.30 Amuse mentsorkest. 12.30 Ber. Diuitsch. 12.45 ANP, gramofoon. 1.00 Orkest. 200 Ber. Dtuitsch, 2.15 Sylvestre-trio. 3 CO Gramo foon. 3.30 Bear. Engelsch. 3.45 Orgel. 4.10 Gramofoon. 4.28 Sango-orkest (opn.). 5.00 Ber. Buitsoh, 5.15 ANP. 5.30 Causerie „Stoomketels en stoommachines aan boord van schepen". 6.00 Amusements orkest. 6.15 Ber. Engelsch. 6.30 Amuse mentsorkest. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Piano. 7.35 Kinderkoor „Zanglust" (opn.). 8.00 Ber. Duitsch. 8.15 ANP. 8.25 Gramofoon. 8.30 Bei*. Engelsch 8.45 Gramofoon. 8.559.00 ANP, slui ting. Faillissementen. In oe week van 17 lot e» met 21' September 1940 werden in Nederland 23 faillissementen uitgesproken. nacht." Hij keerde zich om en verwij derde zic.n langzaam. „Mijnheer Meredith," riep Mary hem achterna. Hij keerde, glimlachend terug. „Ik meenue, dat ii me een poosje ge leden wel eens Ben hebt genoemd. Dat hoor ik veel 'iever." Ze greep zijn arm zoo vast beet, daf hij er bijna van schrok. „Wat Allan Bowden betreft, nog dik Zult u voorzichtig zijn? Een paar dagen minstens? Hij is beuseh zoo kwaad niet. Maar hij is nu eenmaal zoo op Bess ge steld. Hij is er zoo van overstuur... dat ze niet om hem geeft Hij si zichzelf niet meer 1 „Natuurlijk. Ja, dat snap ik- Ik neem onff'Om TO vciHgheidl", Ze heet to ernstig aan en'ai haar liefde v verned ziob m haar blik.sen. „Be 5 snapt er niets" vaal Pas toch op fc' Hij hoeft bedreginge-E tegen je geuit Ln je weet niet, hoe razend hg is. Doo dolle heem Toe, stel jezelf toch met in gevaar. Toe.wees voorzichtig' Haar manier var doen, haar stem en haar sm-eekende blikken verbaasden eu ontroerden hem. „Komkom nou, Mary, maak je met ongerust Ik zal voorzichtig zgn. V aarom maak jij je zoo .bezorgd over inij, Zou je het zoo erg vinden, als mij iets overkwam?' (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 6