Engelsche landingspogingen in Dakar verijdeld EERSTE BLAD Woensdag 25 September 1940 Nieuw ultimatum afgewezen w. •Si m Uk ipf[| sfli sstsfi®? Tel. No. 69300 (3 lijnen). Jaargang. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Dagorder van admiraal Darlan Het moederland' is trotscï op de Kou- öing van de in Dakar gelegen troepen. Een nieuw ultimatum Fransche actie tegen Engelsche vloot Heeft De Gaulle zich teruggetrokken? De aanvallen .op Gibraltar Bombardementen en lucht gevechten boven Engeland De vergeldingsaanval op Cambridge De Europeesche politiek van de as „Het Suez-kanaal is uitgestorven" De politieke toestand in Egypte De Fransch-Japansche overeenkomst Duitsche betaalmiddelen I - Uczc courant verschijnt dagelijks, metuit- nn zondering van Zon- en Feestdagen. jSl6 Prijs per kwartaal f 2.—;'franco per post 2.50. Prjjs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 5 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. 'Advertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elt uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bopaalde plaats van advertentiê'D Wordt niet gewaarborgd. ai nor An Prijs dor Advortenticn: van 1—0 regels 11,00; Nfl //hnH iedere regel meer f0-30: in het Zaterdagnummer regels f160, iedere regel meer f0.35. Reclames f0.75 per regel. Incassokostenö ets.; Eostkwitantios15cts. Tarieven van ailvortentiën ij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling hleinA Advertentiën opgenomen i T0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond G uuraaa liet Bureau bezorgd. '8 Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, indieti niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Het D.N.B. meldt uit Genève: Twee landingspogingen, die dé Engel- schen gisterochtend vroeg om een uur bij Dakar met sterke strijdkrachten ondernomen, zijn, 'naar in bevoegde Fransche kringen in Vichy verluidt, d:oor de kustbatterijen en de in Dakar gestationneerde Fransche (roepen af geslagen. De eerste landing werd geprobeerd in Rufisque, een kleine haven eenige kilometers van Dakar verwijderd', zon der dat de Engelschen echter het land korden bereiken. De tweede aan val werd eveneens door de Franschen afgeslagen. Een Engelsche kruiser zou hierbij beschadigd1 zijn. Berichten uit Dakar komen in Vichy slechts zeer spaarzaam binnen. Daar er van het Fransche radiostation in Dakar sedert Maandagavond1 geen be richten meer zijn ontvangen, vermoedt men, dat dit station door de Engel sehen is beschoten en vernield. Kaar uit Vichy wordt gemeld, heeft die minister van marine, admiraal Darlan, een dagorder voor de Fransche vloot uitge geven, waarin het volgende word't gezegd: Op 14 Juli heeft Churchill openlijk ver klaard, dat dé Britsehe vloot nooit meer. Fransche oorlogsschepen zou aanvallen. Evenzoo heeft De Gauille zrjn misleide troepen plechtig beloofd nooit meer de wapens tegen zijn vaderland te zullen op nemen. Desondanks hebben die Engelschen, gesteund door De Gaulle, d1© koloniën van Frankrijk, in het bizouder Dakar, aange vallen, onder het voorwendsel deze te beschermen. In Dakar zijn uilsluitend Fran schen, Dakar wordt door niemand bedreigd, De Engelschen sDevon d'ns, door te trach ten zich van dezen sleutel tot het Zuide lijke deel van den Atlantischen Ooeaan meester te maken. De nieuwe Britsehe aanval beoogt hun eigen belang na- uithongering en vernieti ging van Frankrijk, alsmede op de ver minking van zijn imperium. De Fransche strijdkrachten, te land, ter zee en in de lucht, hebben de landingspogingen afgesla gen en zijn tot represailles overgegaan. De regeering rekent met betrekking tot de verdediging van hot koloniale rijk op de vloot. De Fransche ministerraad1 is in den loop van gistermiddag bijeengekomen voor het bestudeeren van den toestand. Uit Vichy wordt gemeld, dat de ge vechtshandelingen voor Dakar gisteroch tend hervat zijn en zonder onderbreking voortduren. Volgens mededeeling van bevoegde zijde liggen in de haven van Dakar do 10.500 ton metende kruiser Georges Leygues, twee torpedobootjagers en eenige duikbeoten. De zes Britsehe transportschepen voor Dakar hebben ongeveer 7000 man aan boord, 'die tezamen mmet de Engelschen de lan dingspoging ondernomen. De eerste aanval werd bij verrassing ondernomen, onder debescherming van een dicihten mmiist, dfe de actie der Fransche verkennings vliegtuigen belemmerde. De Fransche admiraliteit heeft gister avond laat éen communiqué uitgegeven omtrent de gevechten,die sedert-,Maaiïdag geleverd worden voor Dakartusschen Erit- sdhè en Fransche zeestrijdkrachten. Ia dit communique wordt 'medegedeeld, dat de in Dakar geslationneerde Fransche duikhoot Perse© in den grond werd géhoord toen zij op het punt stond eén vaan val óp een Engelschen kruiser te ondernemen. Hot grootste deel dér bemanning van d© duik boot kou .worden .geréd. De'Engelsche krui ser is bij den aanval door do duikboot nog getorpedeerd. - Maarschalk Pétain over den aanval, Dé Fransche radio deelt medé, dat miaor- schalk Pétain gisterochtend aan dén gou- verneur van Equatoriaal-Afrika te Dakar, Boisson, een' telegram heeft gestuurd, Waar in hij dézen mededeelt,' dat Frankrijk met groote bewogenheid den -,;!affen "Britsahon aanval op Dakar ónder leiding van dén vroegeren géneraal -De Gaüllo volgt". Maarschalk. Pétain spreekt daarna aan Boisson zrjn'- 'dank uit voor de trouw- 'die' hy aan Frankrijk: heeft bewezen. - -Volgens berichten uit Vichy heeft moar- gghalk Pétain aan dén bevelhebber tèi een ïelegram gezonden,' waarin ge- éggd! woidlt, d^t; prankrgte"iriet verDouwên verzet tegen hét verraad sn dien. Brit- Aohen aanval volgt. #i<gi§éëa»S3g||ig|gS|jj^jgggl|ijg^jSM^ Het mmisterie van marine te Vichy. lieeft nieuwe berichten over den En gelschen aanval op Dakar gekregen. Maandag en Dinsdag zijn verscheidene landingspogingen verijdeld, ofschoon zij door het vuur der Engelsche oorlogs schepen ondersteund werden. Engel sche vloot en luchtmacht werken sa men. - Drie Britsehe bombardementsvlieg tuigen zrjn neergeschoten, een Engel sche kruiser is door brandbommen zwaar beschadigd. De Britsehe com mandant lieeft den Franschen gouver neur een nieuw ultimatum doen toe komen, waarin, naar men zegt, gè- eischt wordt, dat Dakar uiterlijk he denochtend wordt overgegeven. Dit ul timatum is afgewezen. Uit Tanger wordt gemeld, dat aan' de Atlantische kust, in de nabijheid van de grens tusschen Fransch Ma rokko en de Spaansche zone gister avond oin half zes zware bomontplof fingen te hooren waren. Men veronder stelt, dat het hier gaat om een Fran sche actie tegen de Engelsohe vloot, die na de nederlaag voor Dakar den terugtocht lieeft aanvaard. De Londensche radio heeft een zooge naamd co-mmuniqué van den gewezen Fran schen generaal De Gaulle verspreid. Daarin wordt gezegd, dat do marine batterijen van Dakar het vuur op afgezanten van De Gaulle geopend hebben. Een Engelsche lan dingspoging is opnieuw door de Fransche kustbatterijen. verijdeld. Twee. schepen van de vloot van De Gaulle hebben zware scha de opgeloopen. Ook zijn er slachtoffers aan de zijde van De Gaulle te betreuren. Gene raal De Gaulle heeft zich tengevolge van den tegenstand der Franschen terugge trokken. Uit La Linea wordt gemeld: Van half twaalf af is Gibraltar door tal rijke vliegtuigen, wier nationaliteit niet vastgesteld kon worden, hoewel het vol gens algemcenc opvatting om Fransche toestellen ging, in opeenvolgende golven hevig gebombardeerd. Van La Linea ^uit kon men waarnomen, dat een Engelsch oorlogsschip in de haven van Gibraltar, alsmede enkele koopvaardijschepen en klei nere vaartuigen, getroffen werden. Do Engelsche luchtafweer opende een hevig vuur, dat zonder uitwerking bleef. Do bommen der aanvallers vielen op werven, reparatiewerkplaatsen, haveninstal laties en het centrum van dé stad en ver oorzaakten talrijke branden. De Spaansch autoriteiten hebben do grens van Gibraltar gesloten. De bewo ners van La Lanen, die het bombardement van Gibraltar op straat eu op de daken dér huizen gadesloegen, moesten zich bin nenshuis terugtrekken, omdat de scher ven dier granaten van het Engelsche lucht afweergeschut op Spaansch gebied) neer kletterden. Het bombardement van Gibral tar houdt voor het oogenblik nog aan, naar uit Algecüras verluidt.' -V- Uit Algedras wordt gemeld Het bombardement van Gibraltar heeft geduurd tot half vier. De schadé is zeer aanzienlijk, aangezien dié aanvallende vlieg tuigen met dekking, van wolken laag kón den- vliegen én hun bommen goed konden plaatsen. Geconstateerd), werd), dót bommen insloegen op het vliegveld) Puerto dé' la Tierraih dé nabijheid van dé infanterie:' kazernes en in èen f gieterij haast dé ka zernes", -waar ^talrijke arbèidters aan hét" weriï waren. Het aantal slachtoffers is niet bekend. .Treffers werden .voorts geplaatst op die. dokken van hét Arsenaal, waar gróót-' te rookzuilen én brandhaarden kondén worden waargenomen, dé pier dér admira liteit, waareen Engelsche kruiser voor anker lag, dé pier vóór postschépen" tus schen Gibraltar erf" Algeciras, ben évens een* ijzeren traliewerk - aan dfe grens van La Linea. ld öeula zijn gistermiddag twee es kaders- Fransche vliegers ter sterke van- zes twst^llen'elk waargenomen. Zij kwa men idt Fnm'scK Jbirokko eii begaven zicli. in dé richting van Gibraltar. Kort daarop, kon eeh kracKtJg bombardement gehoord" worden, ffa het bombardement keerden 'de vlieglnïgen -via Ceuta naar Fransch' Ma rokko terug.-- De. Engelsohe militaire autoriteiten in Gibraltar bevestigen volgens een Reuter- beridit, dat gisteren bommen op Gibraltar zijn geworpen door vliegtuigen van Fran sdie typen. Er is een aantal' dooden en gewonden gevallen, terwijl ontploffings- sahade en branden zijn ontstaan. Het lucht alarm heeft vier uur en vijf minuten ge duurd. Verscheidene luchtgevechten hebben zich gistermiddag boven het Zuid-Engelsche ge bied ontwikkeld, terwijl Dtuiische gevechts eenheden succesvolle aanvallen deden op een aantal voor den oorlog belangrijke Engelsche sleden en installaties. Een aantal Diuitseho eenheden bommenwerpers heeft na zijn terugkeer rapport uitgebracht van de eerste resultaten van het bombardement van vandaag. In Londen bregen de India- doc-ks cn het Waterloos taticm. een aantal treffers met. groote rritwerldng. Boven ver scheidene andere Engelsche plaatsen ont wikkelden zich nieuwe luchtgevechten. Bij de gisteren uitgevoerde aanvallen hebben ook de industriede installaties van New Castle zware bomtreffers gekregen, [n verscheidene voor den oorlog belang rijke objecten ontstonden groote branden. Van verre af zichtbare rookwolken hangen boven de vernielde plaatsen. Andere Dait- scho bommenwerpers wierpen hedenoch tend een groote munitieopslagplaats bij Great Yarmouth in brand. Geweldige ont ploffingen, vergezeld van reusachtige steek vlammen toonden dé Duiitsohe afdeeling het succes van de neergeworpen jbommen. Dnitsche vliegtuigen hebben, naar' het D.N.B. nader verneemt, gisterochtend de Tilbury Docks te Londen aangevallen en -overvloedig met bommen bestookt. Hierbij konden talrijke branden worden waarge nomen. Bij den terugtocht kwam het tot luchtgevechten tusschen Duitscho en Brit sehe vliegtuigen, in het verloop waarvan zes Engelsche vliegtuigen werden neerge schoten. De Duitscho vliegtuigen keerden voltallig terug. Strategische doelen in Zuid-Engeland zijn aangevallen. Een vliegtuigen fabriek te Southampton is gebombardeerd, waarbij ware treffers konden word-en waargenomen. Dole in den afgeloopen -nacht was Lon den het hoofddoel der 'Rttilséhé luchtaan.; vallen, Elders in het land is een klein getal hommen gevallen. Te Londen streklen de aanvallen zich wederom over talrijke wijken uit. Verschei dene gebouwen zijn getroffen: er is een zeker aantal slachtoffers. In een stad in Ziiid-Oost-Engeland zijn eenige huizen ver nield en een zeker aantal personen omge komen. Ook in liet Noordwesten van het land zijn hommen gevallen. In een district zijn huizen beschadigd, terwijl er ook slachtoffers zijn gevallen. Ontruiming van Londen. Volgens berichten uit Londen is met de ontruiming van Londen door moeders en kinderen begonnen. Deze maatregel, die rond een half millioen kinderen omvat, wordt gemotiveerd door do luchtbombar dementen en het m talrijke wijken van Londen bestaande gevaar voor liet uit breken van besmettelijke ziekten. Kaar goed ingelichte D'uitsche kringen mededeelen, is dfe vergeldingsaanval op "Cambridge in den afgeloopen r.acht met de zwaarste strijdmiddelen ten uitvoer ge legd'. Behalve eeu groot aantal diynamietbom- men van middelzwaar kaliher en brand bommen, werdén ook de zwaarste bommen neergeworpen, die zichtbaar groote schade hebben aangericht. Dioor Duitscho verkenningsvliegtuigen worden dé berichten van d!e aanvallende vliegtuigen bevestigd, dat ïn het stadsge bied, van 'Cambridge verwoestingen en brandfen zijn ontstaan. Des ochtends was uit verscheiden brandhaarden een - uitge strekte' vuurgloed" ontstaan, waardo-or groo te /doelen van' hot landfrin eenrookwolk waren gehuld.Deze- onmiddellijke vergel ding wordt' dOor bevoegde Duitscho zijde dfe'eèhige mogelijkheid1 geacht dén Engel schen het waanzinnige van hun aanvallen op plaatsen, zooals dé i imiversiteitsstadl, ileidélberg, bij te brengen. Officieus wordt uit Berlijn gemeldl: In' dén strijdt van dfe as bestaat geen compromis, dus ook geen compromisvrede. Dé strijd tegen Engeland! wordt op, alle fronten gestreden. - Dfezq beginselen zijn thans van welinge licht© zijdé in verband) met dé beëindiging van" dfe jongste besprekingen te Rome in het 'licht gestéld. Déze besprekingen, :zoo werd hieraan toegevoegd, hebben alle vraagstukken bestreken, Üiè voor dfe over meestering van Engeland van belang, zjjn, waarxp.ee ook alle - in liet buitenland op gelaten proefballonnetjes, die met boven genoemde beginselen, in strijd zifn, wel juist gekarakteriseerd" zijn. Het feit, d'at in den strijd van de as geen compromis en dus ook geen compro misvrede bestaat en dat de strijd tegen Engeland" aan alle fronten gevoerd wordt, geldt niet alleen naar voorts in poli tieke kringen vernomen wordt voor de militaire maar ook voor de politieke acties vau de as. D"e besprekingen tc Rome heb ben zich derhalve natuurlijk ook niet tot do militaire aspecten beperkt. Het geniale, dat men er ongetwijfeld eenmaal in zal erkennen, ligt volgens dé Berlijnsche op vattingen hoofdzakelijk daarin, dat midden onder het militaire conflict met Engeland reeds met het hoogste verantwoordelijk heidsbesef de nieuwe politieke organisatie in groote Dekken vastgesteld) is. Deze nieuwe organisatie, zoo werd" ver klaard", waarover thans de strijd gaat, wordt daardoor gekenmerkt, dat precies 't tegen deel van de doeleinden der machtspolitiek van dén tegenstander vormt en vervuld is van het streven om alle staten, die den zin van de huidige gebeurtenissen begrij pen, en alle volken, die de benoodigd© levenskracht en den benoodigdén wil in zich dragen, lot gelijkgerechtigde led'en van dé Europeesche gemeenschap te maken. Uit dit oogpunt draagt dé huidige oor log, naar betoogd werd, het karakter van een ordeningsoorlog, die het oude laat sier ven en het nieuwe doet ontstaan. Déze oorlog is thans reeds heslist, omdat het nieuwe Europa reeds duidelijk waarneem baar bestaat. Het D.N.B. meldt uit Athene; De opvarenden van het zoo juist in de haven van don Piraeus aangekomen Griek- scho s.s. Milos vertelt, dat Egypte op liet oogenblik de ernstigste economische crisis beleeft sedert den wereldoorlog. Het haven- verkeer in Alexandria en Port Said ligt bijna geheel stil. Reusachtige voorraden katoen bederven in de opslagplaatsen. De invoer van vitale grondstoffen en goederen uit Europa is bijna geheel opgehouden. Het Suezkanaal is uitgestorven. De Kanaalmaat schappij heeft ruim 12.000 arbeiders en employees door gebrek aan. arbeid ontsla gen. In Alexandria en Cairo alleen bedraagt het totaal aantal werkloozen naar schatting 150.000. Honderden handels- en scheepvaart kantoren zijn geslóteic' Dé prijzen der-lei vensmiddelen stijgen voortdurend. De aan koopen uit bezorgdheid door de welgestelde bevolking, die een inflatie vreest, -zijln door gebrek aan goederen opgehouden. Men spreekt zelfs van een nationaal ongeluk, waarvoor men in breedc kringen Engeland verantwoordelijk stelt. De ontwikkeling van den politieken toe stand in Egypte is, naar in ftaliaansche po litieke kringen verklaard wordt, een onbe twistbaar bewijs voor het feit, dat Egypte zich niet in den oorlog wil laten sleuren en dat de Egyptische regeering destijds slechts onder den steeds sterker geworden Engelsche druk tot het afbreken der diplo matieke betrekkingen met Italië besloten heeft. Het aftreden van de vier Egyptische ministers en de antwoordbrief van den Egyptischen ministerpresident laten, zoo verklaart-men hier, duidelijk uitkomen, hoe moeilijk en delicaat de positie van Egyp te in hel kader van liet Engelsch-Egypti- sclie verdrag van bondgenootschap en te genover eon oorlog geworden is, waarbij Egypte geen belang heeft en dien het Egyp tische volk niet wenscht. Italië volgt met de grootst© aandacht e:n het grootste be grip, maai' ook met volle sympathie voor het Egyptische volk den afloop van deze Egyptische crisis. De militaire overeenkomst over Indo Chi na, welk© Japan en Frankrijk te Hanoi gé- sloten hebben, omvat, naar de „Petit Pa- risien" meldt, drie hoofdpunten: 1. Japan- sche Roepen zulten in Tonking landen in de buurt van de Chinecseho gTens. Zij wor den in de eerste plaats ter bescherming van de luchtsteunpunten gebruikt. 2. Do Japan- sche strijdkracht-en zullen over drie lucht steunpunten beschikken. 3. De Japansche vlooteerilioden zullen zich niet in de haven van Tonking ooncenlreeren, doch telkens zal een schip worden toegestaan de betrok ken havens binnen te loopen. Wederom Engelsche poging lot een aanval op Berlijn. In den afgeloopen nacht hebben eenige Britsehe vliegtuigen wederom een poging ondernomen om Berlijn aan te vallen, krachtig luchtafweervuur verhinderde den aanvaller om gericht zijn bommen neer te werpen. In verschillend© buitenwijken ech ter werden eenige woonhuizen door bom men ge-Doffen, waardoor slachtoffers vielen onder de bevolking. Brandbommen vielen ook op een ziekenhuis, maar richtten door het krachtdadige ingrijpen der veiligheids- en hulpdiensten geen schade aan. Verdero bizonderheden omtrent den omvang dér schade kunnen op het oogenblik nog niet worden medegedeeld. Engelsche duikhoot verloren. Officieel werd te Londen medegedeeld, dat de Engelsche duikboot „Thames" over tijd is en als verloren moet worden be schouwd. Paderewski naar de Vereenigde Staten. De pianist en vroegere minister-president van Polen, Ignaz Paderewski, die sedert jaren in Morgas, aan liet meer van Genève, woonde, is naar Lissabon vertrokken-, ten einde zich van daar naar de Vereenigde Staten te begeven. Noorschc visschersvloot door Engel sche vliegtuigen aangevallen. Een groote visschersvloot, die in oen ha ven in Midden Noorwegen lag, is naar het Noorsche Telegraaf Agentschap meldt, Zon dag door Engelsche vliegtuigen aangevallen en. met machinegeweien beschoten. Aan boord van een motorkotter werd de zoon van den kapitein door een Engelsche kogel geDqffen en stierf een uur later. Drie andere visschers werden 'gewond! Britsehe torpedobootjager vernield. Naar de Coniere dclla Sera uit Tangér meldt, lieeft een vliegtuig van onbekende nationaliteit in de nabijheid van Gibraltar een Bxitschen torpedobootjager aangevallen: en tot zinken gebracht. In Néderlandsch geld. Van bevoegde zijde wordt er op gevezen, dat het ter betaling aanbieden en aanne men van rijks bankbij jetten, rentenbamkbii- jetten en rijksmunten van meer dan 10 pfen nig verboden is. In beginsel moeten alle betalingen voor goederen, dienstverrichtingen enz., in N-e- derlandscbe guldens geschieden. Ook kun nen „Reichskreditkassenscheine", Reicliskre ditkassenmünzen en rijksmunten van 1, 2, 5 en 10 Pfennig worden aangenomen. Het aannemen van de bovengenoemde Duitsche binnenlandsche betaalmiddelen, dus rijksbankbijjetten, rentenhankbiljeften rijksmunten, met een hoogere waarde dan 10 Pfennig, moet in ieder geval geweigerd worden. De ontvanger van dergelijke betaal middelen loopt gevaar, hiervan geen verder profijt te kunnen trekken'. In het keizerlijk paleis te Tokio heeft een belangrijke conferentie plaats ge vonden. V.l.n.r.: minister-president Ko noje, "de - minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka, de minister van ma rine Yoshida en de minister van oor-- log luitenant-generaal Eilre Tojo. (Associated Press, Zander).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1