PARIJS THANS IV. MEELFABRIEK A. TIEMAN j. beelidolt TWESEPi BLAH. SCHIEDAMSCHE COURANT Gemengd Nieuws Schevenirigsche pier bedreigd :föoor mijn Niet teruggekeerd van zeiltocht is??'.:, MACHINEFABRIEK A. FONTIJNE Naaral. Venn. „KLUITKALK" Geen rund" en kalfsvleesch in de hoofdstad De gestolen distributiebonnen Mej. E. Eeuwijk, Lange Haven 128 Een andere err toch dezelfde Parijzenaar. Lofwaardige houding van den Duitschen militair. door HOOFDSTRAAT 28 Telef. 69570 69590 Haarwaschen met benzine Dames- en Kindèrkleeding naar maat. Piet Heniger ii Een ander Parijs en töcli hetzelfde Parijs. Dtat was de conclusie van mijn eerste ar tikel. Eigenlijk geldt zulks ook voor den Paxij/enaar, hij is een andere en tóch de zelfde Parijzenaar. IIjj is anders, omdat hij een stuk van den oorlog heeft meegemaakt. Ieder had wel familieleden in het leger. Hij is anders, om dat hrj tot de vluchtelingen heeft behoord of op andere wijze de debacle heeft be leefd Hij is anders, omdat het leven van vroeger verschil! met dat van tegenwoor dig. Maar hij is dezelfde optimist van vroeger. Hij hezit nog dezelfde vaardig heid van geest. En hij beschikt over het zelfde, zoo niet meer, aanpassingsvermo gen. Dat aanpassingsvermogen valt het eerst op. Er waren geen taxi's, de Parijzenaar nam een fiets en peddelde langs de boule vards. Soms met een aaahangwagentje voor de bagage. Aan den trein vindt men handi- •karren. „Snelvervosr door geheel Parijs" staat er ironisch op geschreven. Zoo behelpt men zich en- slaat zich door de moeilijkheden. Het hoogste gebod is thans ,„se débrouiller", dat is, vrij ver- tajald, zich welen te redden. We hebben gedemobiliseerde Fransche soldaten gezien, dié een karretje aanschaften en wat win kelwaren en daarmede langis de huizen gin gen venten. Dat was in Parijs nog nooit vertoond, 'voorheen moest elke huis móé der zelf aansleepen wat ze noodig had, ,„Hae is het mogelijk", zegt men thans, „minder tijdverlies en een man heeft een bestaan. Dat men er noodt eerder aan heeft gedacht". Zoo is een nieuwe serie van beroepen ontstaan, men „débrouilleert" zich. Alleen is er te veel concurrentie; voor drie franken per uur, dus nog geen vijftien cent, kun je in Parijs al Duitsche lessen nemen, men verkoopt er tien ver schillende Duilsch-Fransche woordenboeken het aantal Duilsclie gidsjes is Sn telbaar, en reeds verschonen er souvenirs met op schriften in de Duitsche taal. Van aanpas sing gesproken! Ook in zijn dagelijksch leven heeft de .Parijzenaar zich snèP. aangepast.. Aanvan kelijk mocht hij na negen uur 's avonds niet meer op den openbaren -weg verkee- •renr -Na- «enigen- tijd- werd het tienuur, thans, heeft, men tot.elf unr. den-.tijd!' Men moet de jacht -meemaken naar '"do taaiste metro, 's avonds tegen tienen. ,,Oeh", zegt de Parijzenaar luchthartig, „toen vroeger de ondergrondsche om één uur des nachts sloot was het net eender. Dezelfde dwaze liolpartij. Het is maar waar men zich aan gewent". Aldus is er na elven te Parijs niemand meer op straat, en de bewoner van de hatdieue ziet z'n stamcafé reeds om hal/negen gesloten. Krant en bock. Wé hebben den indruk, dat de Parijze- maair meer leest dan vroeger. Hij was altijd nogal een lezer, een Parijzenaar zonder krant is -fcijna onbestaanbaar. Krantlezen doet hij nog, in de Metro voornamelijk, maair menigeen heeft een boek meege bracht. De kranten, zijn niet altijd even in teressant, vele trouwens verschijnen niet in Parijs. Van de ochtendbladen is er alleen de Matin, kortelings aangevuld met de Der- nièies nouvelles de Paris en La France en Travail, De Paris-Midi is verdwenen; 's avonds is men vrijwel aangewezen pp de Paris Soir. Oeuvre, Soir en Ilumanité ziet men na- tuuilijk niet meer, evenmin als de Intransi- g'éant; Journal en Figaro verschijnen nog in het onbezette gebied. Temps en Petit 16, /Herrie Kom, nou maak je gekheid," nep Je Ui uit. „Iets grootscliers kan - 'n. mensoh in z'n leven immers met te zien kifjgen. Het is de geweldigste gebeurte nis, die hier ooit voorgevallen is. Spoor wegent Nieuwe steden! Gemakken en be- sabavingl. Werkgelegenheid voor iedereen. Kijk maar eens, hoeveel vreemdelingen zich hier komen vestigen. Duizenden. Lui, die land koopen, en gaan bouwen. Weet je, wat ik-zelf op het land van den ouden Cabinal van zins ben? Een stad te bou- weni Een slad stichten! Misschien wordt het nog eens een wereldstad!" Jeth wendde zioh vol trots tot Ma'ry. „Vanmorgen heb ik net mijn besluit ge nomen. Ik zal de nieuwe stad Cabinal noemen. Als aandenken aan en uit dank baarheid tegenover je oom Les." Mary wist haar eigen gedachten en ge- roetons onder gepaste verwondering te verbergen, maar ze sloeg tersluiks een blik op Ben. Ze dachten beiden het zelfde: Zou de oudé Cabinal dit niet een verdacht com- ph'ment vinden? Was het niet veeleer een Parisien, Marianne, Gringoire en Candide hebben Parijs verlaten. Bjlori en Gerbe na men huil plaats in. Maar reeds verschijnen er nieuwe iijdschriften in den trant van Match, zooals La Semaine, En men mag zich in gemoede afvragen, of iemand, die den voor-oorlogschen overvloed, de overdaad, met heeft gekend, eemg genus aan krantenlecluur zal gevoelen. De Parijze naar vau thans zoekt in ieder geval zijn troost meer in het boek on voelt er zich wel hij. Gedisciplineerd optreden. Er is geen enkele reden om te verhelen, dat er in den beginne gevreesd werd voor wrijvingen tusschen Duitscbers en Fran sdien. Ik meet zeggen, dat er van strub belingen geen sprake is geweest En ik acht het mijn plicht om te getuigen, dat zulks in de eerste plaats te danken is geweest aan de Duitschers, die nergens incorrect zijn opgetreden. Integendeel, hun gedrag was zoo correct en zoo gediscipli neerd, dat de Fransdien zich verbaasden en zidizelf de vraag stelden, of de Fran sdien van eenzelfde discipline zouden heb ben blijk gegeven, als zij bijgeval als over winnaars Berlijn waren binnengetrokken. Weliswaar kwamen de Duitschers al da delijk met tal van maatregelen, die de vrij heid der Fransdhen beperkten. Maar die maatregelen golden ook voor de Duitschers. Een typeerend voorbeeld. Het werd den Fransdien vrouwen verbn#en om op café terrassen te rooken. Dat moeten ze voortaan maar binnenskamers doen, of ge heel nalaten. Den Duitschen soldaat ech ter was het totaal verboden om op straat te rooken. Zij zelf legden zich dus veel grootere beperkingen op. Daarvoor had de Franschman, gevoelig als bij is voor „te nue", toch respect. De Duitsdie autoriteiten ivilden elke on- noodige aanraking tusschen Franschen en Duitschers vermijden. Vandaar, dat zij tal van inrichtingen voor de Duitschers reser veerden en voor anderen verbood. Maar het omgekeerde was minstens even vaak liet. gevallal van lokalen zijn streng ver boden voor. de Duitschers. Trouwens al spoedig hadden zij hun eigen bioscopen en eigen theaters. Het tooneel van Kraft durch, Freude speelt op dp Avenue Wagram te Parijs. En daar, waar aanraking onvermij delijk-is, in de groote café's bijvoorbeeld, weet ieder z.ijn houding wel te- bewaren. Ik heb eens meegemaakt, dat -een Fran sche .dame een café-restaurant binnentrad, v aar* 'inu z ie k - gemaakt - werd - err-dat stamp vol -eoklaten-zat;'-,,-Maar-dat'is geen,res taurant," ze' de Francaïse verontwaardigd, dat is een kazerne." Een Duitsoh offi cier, die blijkbaar Franseh verstond, lachte even gul als de Franschen zelf om de snedige opmerking en bood de dame hoffelijk z'n stoel aan. Dat relletes achterwege ..bleven is ook te danken aan de Fransche politie, die, onder Baitsch pppergez.ag, met de garde mobile en de garde républicaine samen werkt. De politie is niet gevlucht, zij werd. ontwapend, doch doet verder den gewonen dienst onder de oude chefs. Buitschland is van het standpunt uitgegaan, dat de Fransche belangen zooveel mogelijk door do Franschen zelf moeten worden behar tigd.. Die richtlijn is tot dusver steeds gevólgd. Even liecft een moeilijkheid gedreigd. Dat was toen de Duitsche bankbiljetten als betalingsmiddel werdén ingevoerd, dus onmiddellijk bij den aanvang. Maar de moeilijkheid werd spoedig opgelost, er kwam een officieel bericht, dat men de biljetten van dp rijkskredietkas had te accepteeren op basis van twintig Fransche franken voor één Mark. Momenteel wordt er stellig even dikwijls met marleen be taald als met franken, en na den oor- ni- 1)15» ZATERDAG, 28 September 1940, no. 22591. log zal Frankrijk de herstelbetalingen in Duitsch geld, dus mei dezelfde bankbil jetten jjunnen voldoen. Neen, men kan waarlijk niet met recht beweren, dat de Franschman, per slot van rekening toch de verliezer, m zijn land ten achter wordt gesteld bij den Duitscher. De Franschman kan in het be zette gebied reizen waarheen bij maar wil: de Duitsche militairen en civiele personen hebben een passcparlout noodig. Zelfs den militairen, die in de voorsteden van Parijs in garnizoen liggen, is den toe gang tot dé metropool zonder schrifte lijke vergunning verboden. Een Fransch man moet zich kunnen legitimeeren, doch dit is altijd ai zoo geweest, de identiteits kaart is geen uitvinding van de Duitschers. Zoo leeft dus de Parijzenaar in een ander en tóch hetzelfde Parijs. Dezelfde Parijzenaar en tóch een andere. Maar ite ineening van, dien Parijzeftaar, en tl" stemming te Parijs? Daarover 111 een slotartikel. T- 0. I in liet no. van 24 September. Biier Duitsche militairen on- schaddijik gemaakt. "V Een drijvende mijn heeft gistermiddag op Schevere ngen, grodte consternatie veroor zaakt, omdat' het gevaarlijke ding in de richting van het wandelhoofd dreef en het gevaar groot'was,,dat kot tegen het stalen netwerk van de pier zou hotsen, met alle gevaren, die daaraan zijn verhonden. Duitsche militairen hebben de mijn kort na 1 uur met "eenige welgemikte schoten tot ontploffing 'gebracht. De m'ijn was de pier op dat "©ogenblik dicht genaderd. Ten gevolge van de explosie sprongen de ruiten van verscheidene _-zich in de nabijheid be vindende -gebouwen, voorzoover deze' aan de zeezijde zijn gelegen, zoo o.m. ruiten van het Kurtepis en van de hieronder ge vestigde winkels. - soort bespotting van den man, die door den spoorweg van huis en have verdreven werd. HOOFDSTUK VII. Het ontstaan eener stad. Jeth reed met Mary huiswaarts. Hij was heel opgewekt en in de wolken over het nieuwe tndperk, aan Welks aanvang ze nu stonden. Zijn hoofd" was vol plannen over de nieuwe stad "Cabinal en hij sprak over niets anciers. „Het wordt een knooppunt van spoor lijnen, Mary. Ik heb al heel wat aanvra gen - voor bouwterrein. De mensolieii ko men van alle kanten opzetten." „Mensdien van het slag van Ace Mo seby en zijn aanhang," zei Mary vinnig. „Kom nou, we kunnen nu niet ineens de heiligeboontjes uithangen. Ik geef dadelijk toe, dat Ace Moseby geen brave jongen is, maar ik heb geen recht, hem te veroordeelen. Zoolang als hij zidh rustig en behoorlijk gedraagt, kan ik hem en zijn soort hier niet .vandaan jagen." Mary glimlach,tq eens en knikte. Maar haar gedachten waren elders. „Het zal zoo lang niet duren, of we hebben hier een stad," vervolgde Jeth. „Met kerken, banken, theaters en huizen. Het wordt nog een tweede Chicago. Wie weet.*' „Ja, wie weet," beaamde Mary, uit haar droomen gewekt. „Och, Jeth, ik hoop het voor jou. Het moet heerlijk wezen1, J Twee officieren vermist. Op 14 September huurden twee offi cieren vaiijden Opbouwdienst tc Harder wijk een zeilslocpje, óm daarmede - een toditje op hetHJspimeer tc maken, 's Avonds rvvaxlaude-ofhdéren niet teruggekeerd, doch aanvankelijk: "Wekte dit geen argwaan, om dat het. valeer gebeurt, .dat men Harder wijk bij hot verfoopan van het getij met Tsieer kan bereiken. In zulke gevallen doen do -zeilers dan een andere Zuiderzeehaven aan, cn inritten van daar, dat zij niet meer naar Harderwjik kunnen komen, of -wel, men komt den volgenden morgen of hoogstens een paar dagen later terug. Van de/e otfideren van den Opbouw- dienst is echter heelcmaal mets mecr-ver- nómen, zoodat (hans sterk het vermoe den rijst, dat er een ongeluk is geschied. De Harderwijker politie denkt hieia'in te meer, omdat het op den 14dcn September zeer onstuimig was op het IJselmeer en ïnen wel een bizonder goed zeiler moest zijn, om behouden thuis te komen. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld, doch tot dusverre is men nog niets van de officie ren te weten gekomen. Voor een nieuwe winterjas? Een Amsterdamsche pensionhouder wo nende aan de Rozengracht, is tot de oiit- dekking gekomen, dat ©en van zijn gasten er vandoor was gegaan met een colbert costuum en een wollen deken. Gisteren zag de pensionhouder hom loopen, waarop hij de politie waarschuwde. Deze heeft dein man gearresteerd en opgesloten. v"-- je. „VEGISDL» GLASZI1DE Isolatieschaleii VEREEN GLASFABRIEKEN SCHIEDAM Fabriek van KURKEN - KURKENBONDELS VISSCHERIjKURKE N Fa. WED. A. VOGELEZANG Korte Achterweg 13- 15 - Tel. 88871 Modern ingericht reparatiebedrijf Boierstraat 28-32. Schiedam. Tel. 69400 (2 lijnen) VACANT Dir. A. Lauwaars ALLE BOUWMATERIALEN HOOFDSTRAAT 39 - Tel. 68484-68251 TARWEBLOEM TARWEMEEL TARWEAFVALLEN een man te zijn en ©en nieuwe stad te stichten." Wat schattig van haar, vond Jelh. Dat was juist zoo aardig inMary, dat ze altijd wist te dealen in de belangstelling harer vrienden. Ze was ©en snomigmesje. Onder het rijden hield Jeth h.ia.' voort durend in het oog. „Wonder, dat een van jullie nog met wakker wordt en in de gaten krijgt hoe een aardig meisje Mary toch eigenlijk is." had zijn moeder nog kort-geleden gezegd. Ja; gelijk had ze. Mary was in den laatsten lijd heel wat veranderd. Ze was plotseling geen kind meer; ze was een volwassen vrouw ge worden. „Je ziet er zelfs anders vandaag ook bizonder opgewekt en op je best uit, Mary." „Dank je,' - zei Mary, nauwelijks hooren- de, wat hij zei, omdat ze aan haar ge sprek met Ben dacht. Arme Allan. Hoe moest ze hem helpen? Zoodra ze met haar zuster alleen was, hesprak ze het geval met Bess en ver telde haar, wat ze nu ook van en gehoord had. „Wanneer heb je Ben dan gespróken?" Bess vergat Allan totaal, nu ze wel iets anders aan haar hoofd had. Ze beet zich op de lippen, toen ze naar het verhaal van Mary over haar ontmoeting met Ben luisterde. Ze was zelf dien morgen uitge reden in de hoop, hem op een dergelijke toevallig© manier aan te treffen. Waarom moest Mary, nu zoo boffen, en zij zelf niet? Dame ernstig gewond. Do gevaarlijke methode van haarwas- sehen met benzine, heeft gistermiddag te 's Gravenliage weer een vrij ernstig ongeval veroorzaakt. In baar woning aan de Viier- boranstraat waschto de 42-jarige mevrouw N. D. haar haren met benzine, tengevolge waarvan de zoo gevaarlijke benzinedampen zich ontwikkelden. Vermoedelijk door een in de nabijheid bevindende gasvlam ont brandden deze dampen, waardoor mevr. D. vrij ernstige brandwonden opliep aan haar gelaat, bovenlichaam 'en armen. Door den geneeskundigen dienst werd1 zij naar het Roode Kruisziebenhuis overgebracht. Haar toestand is vrij ernstig. Een begin van brand kon met eenige em mers water worden-gebiuseht. Wel wat varkeasvleesch. De plaatselijke toewijzingscommrssie voor Amsterdam heeft besloten geenr rand- en kalfsvleesch de stad) in te zenden. In ver band met het feit, dat de aanvoer van het vee ecnigszins gestegen is, zijn de runderen en kalveren gisteren geslacht. Het warme vleescli kan niet ongekoeld voor de con sumptie beschikbaar worden gesteld. Het vleesch moet minstens eenige dagen ge koeld zijn. Het wordt dus wel Maandag o£ Dinsdag, voordat het beschikbaar is. •Be? Veeh ouder ijeehtrale beeft een kwan tum zware varkens extra beschikbaar ge steld, zoodat de stad niet geheel zonder vleesch behoeft te zijn. De plaatselijke toewijzingscommLsie heeft gezorgd, dat er voldoende vleesch voor de ziekenhuizen beschikbaar is. Dtie recidivisten aangehouden. De Amsterdamsche politie heeft drie re cidivisten aangehouden, die verdacht wor den in den loop van den nacht een zok si garen en een baal suiker uit een auto, staande op de Nieuwinarkt, te hebben ge stolen. De buit terecht. De Amsterdamsche politie is er giste ren in geslaagd! de diefstal van distributie- bonnen uil het kantoor Laamveg in de hoofdstad geheel op te lossen. Het grootste gedeelte van de buit, die nog zoek was, is thans ook gevonden. Een. der gearresteerde verdachten werd uitvoe rig verhoord, hetgeen tenslotte voor den man aanleiding is geweest om te beken nen, waar hij zijn buit had verborgen. Dit bleek te zijn in de Nieuwe Vaart op Zee burg. Rechercheurs hebben in samenwer king met d'e politieboot dlaar gedregd en inderdaad hebben zij" gistermiddag om streeks één uur twee groote gonjezakken met distributiebonnen en kaarten opge haald. De verdachte had1 zelf de plaats, waar zij verborgen waren, aangewezen. Behoudens enkele kleine partijen -bonnen, die vermoedelijk reeds ingeleverd zijn, heeft de politie daarmede de hand kun nen leggen op alles, wat ongeveer een week geleden is gestolen uit het distribu tiekantoor en daarmede een der- grootste fraudes in distributiebonnen, welke tot nu toe in ons land is voorgekomen, achter haald. Zonderlinge liefhebberij. Verkleed 111 een verpleegsterscosümm heeft een 19-jarig meisje uit de hoofdstad per taxi verscheidene tochten gemaakt. -Z|elfs moest zij een bezoek brengen in Eindhoven. Aan betalen dacht de vrouw niet. Gisteren is zij in haar woning aan de Ortheliusstraai aangehouden en overgebracht naar het po litiebureau SINDS JAREN GEVESTIGD ATELIER „Toch gek, dat Ben niet even hierheen is komen rijden om gedag te zeggen," beklaagde ze zich. „Hij kon toch wel een oogenbiikje vinden, om zich wat hoffelijk te toonen. Dat kan iedereen immers." „O, maar da> doet hij nog wel. Hij heeft beloofd, binnenkort aan te komen." „Het kan mij persoonlijk geen klapsche ten," zei Bess met een nijdig rukje van haar hoofd. „Het komt er niets op aan. Ik zou me toch de moeite niet geven, hem te woord te staan." „En je ze. juist, dat je graag had, dat hij kviam?" „Wel nee, zoo iets heb ik niet gezegd. In elk geval, het komt er geen snars op aan. Sóhei nou maar uit met me te treiteren." „Maar kind, het is heelemaal geen trei teren van me," riep Mary nit. Béss had zioh omgewend en Mary hoorde haar ver dacht sniffclen. „Och, Bess, kind, wat scheelt er aan?" Bess klemde zich aan haar vast. „Waar om komt Ben toch niet meer? Ik zou hem zoo graag nog eens zien. Ik verlang zoo naar hem." „Hij komt immers, lieve meid. Hij wil jou ook graag eens spreken. Hij verlangt er naimiriijt. heel erg naar," verzekerde Mary, al kostte ieder-woord haar ontzag gelijk veel pijn. „Maar nn wilde ik even met je over Allan praten." „Och, wat kan Allan me scheten." „Kom nou. Ress. Ik heb je immers al verteld, dat hij al het geld, dat hij voor zijn hoeve had gespaard, aan het verspe- Het kwartet winkels weer compleet. De „oer-zaak" van Piet Heniger, „waar men voor hoed of pet terecht kan", werd' in 1895 aan de Kipstraat te Rotterdam gesticht. Later kwamen daar nog drie zaken bij: twee aan den Linker Maasoever en één op den hoek van Broersvest en Pas sage te Schiedam. De calaslroplie van Mei veegde ook de zaak aan de Kipstraat weg, maar de firma zocht en vond weer een ander onderkomen, midden in een nieuw zakencentrum: Nieuwe Binnenweg 38, Rotterdam. Het is niet een z.g. noodwiukel, maar een winkel in een solied complex, dat Piet Leniger betrekken heeft. De ruimte in het dubbele pand aan de Kipstraat was groe ier, maar ook aan den Nieuwen Binnen weg zullen de klanten zich spoedig thuis gevoelen. De winkel is modern ingericht; ongeveer 7 hij 7 II. groot met langs drie wanden een groote voorraad hoeden, pet ten enlicerenmodes, lu de ruime kelder zijn het magazijn en het kantoor ondergebracht. Gistermiddag 4 uur, toen 35 bloemstuk ken don nieuwen winkel sierden, heeft do heer W. Heniger in tegenwoordigheid van ■gennodigden en leden van het personeel een kort woord ter opening gesproken; dank gubiacht aan allen, die meewerkten de mooie zaak in te richten en een dronk ingesfeld op de toekomst van Nederland en van het zakenleven! len is? Dat is toch verschrikkelijk. Da-ir moeten zijn zijn vrienden toch-iels tegen zien te doen?" „Daar kan niemand iets tegen doen." zei Bess koppig. „Dat zou j'e heter begrij- peen, als je Allan kende, zooals ik hem ken. Wie hem raad probeert te geven, is een volslagen idioot." Haar zuster staarde haar verbluft a in. „Maar Bess, je hebt todi van hem ge houden?' „Niet waar. Dat heb ik misschien me zelf verbeeld, maar dat was onzin. Ik weet nu heslist, dat ik nooit van hem gehou den heb." Gekrenkt en verbaasd gaf Mary het op. Ze had Bess voor onnadenkend, maar nimmer voor hardvochtig bekeken. De hardheid ergere e haar. Misschien zou zo alles beter begrepen hebben, als ze haar zuster na liet gesprek nog in het oog had kunnen houden. Want toen deze alleen was achtergebleven, barstte ze in hittere snikken los cn bejammerde zioh zelf a's hel ongeldh cigste schepsel ter wereld. Mary ging naar Eitta om raad. De oude vrouw liet haar rustig uitspreken. „Vermoedelijk kan niemand iets voor Allan doen, als hij zidh beslist als ern gek wil aanstellen. Maar het blijft een schande. Waarom vraag je Jeth niet, of hij je "wil helpen?" (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5