Nieuwe aanvalsgolven EERSTE BLAD Donderdag 3 October 1940 Over Londen en Zuid=0ost Engeland Engelsche bommen Bezs courant tSrsohflnt rondoimg van Zon- en JtaeBtdageij 'Prijs per kwartaal 8.—: franco por f 2.50, Prijs per weck! 16 ct-3. -J A derlijko nummers S eta. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgendnumr mer moeten, vóór elt unr aan het Btraia bezorgd zjjn, 's Zaterdags vóór 9 uui- Een bepaalde plaats van advertentifo Wordt met gewaarborgd. 03ste Jaargang^ Te!. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN), TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Londen is gisteren door een voort durende golf: van Duitscihe gevechtsaf- deelingen aangevallen. Van den mor gen tot den avctnd werd zes keer luchtalarm gemaakt, waardoor de be volking gedwongen werd in de kelders en schuilplaatsen te gaan. Door het gunstige wolkendek konden de Duit- eefcers de stad in een voordeel igei positie uadeim en hun van te voren opgesteloe aanvallen volbrengen. Het doel was wederom -voor den oorlog belangrijke installaties laiigs de Theems «n in de Oostelijke en Zuidoostelijke deden van de stad. Branden en ont ploffingen ra deze objecten als mede zware rookwolken getuigen van de uitwerking der Dnitstihe aanvallen. Een groep Duitsdhe bommenwerpers heeft mstecen in duikvlucht een vliegveld in Eet Zuidoosten van Engeland -aangevallen. Alle bommen troffen doel. Loodsen en onderkomens stonden in vlammen. De startbaan werd omgewoeld en onbruikbaar Uit Stockholm wordt gemeld: Volgens berichten uit Londen hebben gisterochtend, nadat de stad den gehee- lera nacht aangevallen was, sterke Duit sdhe afdeelingen het offensief tegen ge heel Zuïd-EngeLandl niet inbegrip van Lon den, voortgezet. Tot vier uur in. den mid dag was er jniel, mmderb.dan zes maal alarm 'gemaakt Vooral de Zuidoostelijke voorsteden van- Grool-Londen zijn bizönder hevig aaugeval'en en bestookt met 'bóm men, die groote schade veroorzaakten aan belangrijke industneele en andere militaire objecten. De eerste bommen welen reeds voor negen uur 's ochtends. In een groote petroleumopslagplaats te Weymouth woedt een geweldige brand. Reëhtstreeksche treffers zijn geplaatst op gevulde benzinetanks, sdie noch tijdens den Duitschen aanval met reusachtige steek vlammen ontploften eri de geheele opslag plaats in vlam zetten. Andere krachtige Duitsehe aanvallen waren gisteren gericht op havenwerken aan de Zuid- en de Oost kust van Engeland en aan de Iersche Zee. Zoo zijn te Swansea en Newqay haven werken vernield cn pakhuizen 111 brand gezet. I Evenals in de laatste dagen zijn ook gis teren krachtige aanvallen ondernomen op vliegvelden in geheel Engeland. Zeer nauw keurig troffen de bommen op eenige vlieg velden in de nabijheid van de Iersche Zee, waar startbanen en loodsen in sterke mate vernield- werden, zoodat geen vliegtuigen meer kon-ten opstijgen. Bij aanvallen op havens r-m de Westkust was de jachtaf- wcer der Engelschen opvallend zwak. Een naeht in Londen De Amerikaansche ochtendbladen, zoo als d'e „New-York Times" on de New- York Herald' Tribune" melden uit Londen, dat men zich een voorstelling kan maken van de vreesehjke omstandigheden, waar onder de meerderheid der bevolking thans den nacht doorbrengt, wanneer men een bezoek brengt aan de schuilkelders der rijken in Westend' en de schuilgelegen- hed'en der arme bevolking in Eastend' en het een (rum Die der welgesLelden zijn voorzien van bedden, slroomend warm en koud water, gemakkelijke stoelen, radio, filminstallatie cn ventilatoren. In de kelders der hotels werken kamermeisjes en zelfs een knecht, die niets anders te doen heeft dan snur kende gasten om te draaien. Voor het ter ruste gaan worden warme dranken geser veerd' cn het is alles zeer gezellig Hoe verandert echter het beeld, als men. een bezoek brengt aan de stations van de ondcrgrondsche in het centrum. Een rit van Lherpoolslreet naar Piccadilly is een ontstellende ervaring. In de duistere cata comben der ondcrgrondsche ziet men toa- neelen, die men onbestaanbaar geacht had', lleeds op het uur, dat de kantoorbe dienden zich naar huis begaven, verdrong zich de menigte op de trappen. Op do zijnen perrons was geen meter ruimte on gebruikt gelaten. Op enkele meters van voorhijrazendo treinen speelden kinderen. Moeders voedden haar zuigelingen, terwijl oude- mannen kaart speelden. De slapers hebben oude dekens en jassen op den 8nx-rigen grond uitgespreid. Er hing een ondraaglijke lucht, want het ventilatiesy steem, dat In normale tijden reed's niet vol deed, is thans volkomen onvoldoende. De hygiënische inrichtingen kunnen niet legen het massabezoek op en men moet voorbe reid! zijn op d'e mogelijkheid' van het uitbre ken van besmettelijke ziekten. De positie van Engeland Stefam meldt uit Rome: Engeland' heeft in den laatsten tijd' een aantal ernstige nederlagen geleden. De actie tegen Dakar ïs geëindigd met een totaal fiasco en een nieuw verlies van prestige. De onbezonnen en avontuurlijke politiek van iGhurdhill heeft een nederlaag geleden. De Britsche vloot heeft bewezen niet in staat te zijn een ontscheping te dekken. Generaal De Gaulle, die tot taak had in Fransch West-Afrika een opstandige beweging te ontketenen heeft het bewijs van zijn onmacht gegeven. De actie tegen Dakar is een ontzaglijke vergissing ge weest. De Engelsche leid'erskliek had! schijnbaar4* niets geleerd' van d'e militaire ramp van Frankrijk en was ondanks alles van plan een d'oor verbloeding verzwakte natie, die zich onmogelijk kon verdedigen, opnieuw in dien oorlog te sleepen. Het alleen tegen Engeland gerichte bondge-, nootschap tusschen de spil en Japan kwam als een bliksemslag omdiat hierdoor een versperring werd opgericht tegen iedere Engelsche poging om het conflict uit te breiden. Engeland' .hoopte, dat het pact van Berlijn, '-een Amerikaansche^ reaciae-^e-;- weeg zou brengen. Doch een belangrijk dagblad! te New-York verweert zich tegen de interventionnistisclie stroomingen, die versterkt worden door de Engelsche en Amerikaansche propaganda en waarschuwt hiertegen, dlaar de Vereenigde Staten noch over pantserwagens noch over vliegtuigen beschikken en absoluut niet voor dien oor log zijn voorbereid. De Engelsche leiders hebben eveneens op Rusland! gehoopt, doch Moskou was voor de Engelsche illusies als een koude 'douche. Rusland! beschouwt zijn betrekkingen met Duilschland! en Japan als geregeld en blijft trouw aan zijn politiek van neutrali teit en van vrede. Engeland is geïsoleerd en de levering van materialen, die het van Amerika kan betrekken volgens de clau sule „'Cash and Garry" moet zeer onvol doende zijn, daar de Vereenigde Staten zelf bezorgd zijn over het dekken van haar eigen behoeften. Wijzigingen in het Britsche oorlogs kabinet De parlementaire correspondent van de „Associated Press" meent te weten, dat waarschijnlijk in den eerstvolgenden tijd wijzigingen zullen worden gebracht in het Britsche oorlogskabinet. Volgens dezen cor respondent zou o.m. Chamberlain om ge zondheidsredenen aftreden. De minister van arbeid, Bevin, zou een nieuwe functie in het oorlogskabinet krijgen. Mislukte poging tot luchtaanval op Berlijn. Vannacht zijn weer eenige Britsche vlieg tuigen naar Berlijn gevlogen. Zij werden echter door afweervuur weggedreven Slechts enkele machines kwamen aan den rand van het stadsgebied. Er werden geen hommen geworpen, Britsch Barkas verloren. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat de Engelscne- barbas „Recoiil" over tijd is en als verloren beschouwd moet worden. De bloedverwanten der opvarenden zijn ver wittigd. De italiaansche opmarsch naar Alexandrië In de „Beiliner Boersenzeitung" verge lijkt sellout hij nacht Gadow de Italiaan sche operaties aan de Egyptische Middel- landscihe zeekust met den opmarsch der Rorneimsühe legioenen onder Scipio Africa- nus naar Carthago. Het einddoel van den Iialiaanscben opmarsch, Alexandria, is stel lig nog ver weg en ide weg daarheen niet gemakkelijk begaanbaar, niaa|c is d!am ook een van de punten, die beslissend zijn voor den oorlog. Iher immers ligt het zwaartepunt van de Engelsche macht ter zee in het Oosletni en midden der Middel- landsclie Zee. Uilgaande van deze overweging houdt de deskundige schrijver zich bezig met de rol, die gespeeld wordt van de daaT liggende dee>n der Britsche vloot. De stra tegische rol, zoo schrijft hij, welke de Britsche vloot in Egypte en 'in het Oos ten der Middellandsche zoo heeft gespeeld, moet armzalig genoemd worden. Een zee macht, die haaT aanvalskracht niet beslis send voor den oorlóg in den strijd kan brengen en die ook! de hoop met heeft om door de zwijgende blokkade den tegen stander te overwinnen, is problematisch en nergens meer dan daar, waar zij is blootgesteld aan dogelrjksche aanvallen en verliezen, zonder tot tegenprestaties m staat te zijn. Wanneer Alexandrie van de landzijde wordt bereikt, zooals Port Arthur in 1905 door de Japanneezen, blijft deze vloot al leen over edi doorbraak! te ondernemen •naar de eerstvolgende veilige haven Die is er echter niejt iri de Middellandsche zee, want de open reede van Port Said, van Haifa en Famagusta op Cyprus, kan men daartoe niet rekenen en alle andere toe- vluciiitsmogelijkhèden liggen binnen het he reik der Italiaansche, bombardementsvlieg tuigen. uit Apulie of van de Dodekane- sos. Bovendien zijn ruim 100 duikbooten en vele motortorpedobootea" op zee. De val van Alexandrië zou de ineenstorting beteekemen van de Engelsche macht ter zee im. het Oosten van de Middellandsche zee en alle terogtochtswegen van het leger van generaal Wavell, behalve den zeer proble- matischon naar het Zuiden, afsnijden. Relletjes in Opper-Egypte, DiNB meldt uit Beiroett - Volgens berichten uit Egypte is het in Kena (Opper-Egypte) tot relletjes gekomen onder de vluchtelingen. Verscheidene le- vensmiddelenzaken werden, geplunderd. Een delegatie trok naar het gebouw van het provinciaal bestuur en eisdhte van den gouverneur der provincie te' zorgen voor arbeid of ondersteuning of anders d'e vluch telingen weer naar huis te. (aten gaan. Het beireft hier verscheidene honderdén gezin nen, die dootc de Engelschen (uit die meest verschillende „gevaarlijke zones" van Egyp te zijn geëvacueerd. Japansche waarschuwing aan Engeland en Amerika In een hoofdartikel^ publiceert d'e „Asahi Sjimboen", ,eea der- meest invloedrijke in Tokio verschijnende., dagbladen, de waar schuwing, dat Japan -„njet gedwee den dood' zal aanvaarden". Deze, waarschuwing Üs gërii-ht tian - het; adres rftaEngeland en Amerika 'en beeft betrekking' Op een ver der toepassen van economische druk op Japan. „Mocht het d'oor Amerika tegen Japan ingeioerde embargo op staal zoo worden uitgebreid, dat het ook zou gelden voor olie en mocht een toestand ontstaan, waar in de Britsche dominions den export van tin en rubber naar Japan zouden tegen houden, dan zal Japan komen te staan voor een kwestie van leven èn dood Het is duidelijk, dat Japan niet gedwee den dood zal aanvaarden, wanneer het zoo'n toestand tegenover zich krijgt. Japan is .riiel verlangend om opzettelijk wrijving te veroorzaken, maar zoolang de vestiging van een grooter_ Oost- Aziatiscben keten van ond'erlnige voor spoed! de eenige weg is voor Japan om te blijven en welvaart te genieten, spreekt het van zelf, dat Japan be reid en vastbesloten is om het doel van deze fundamenteele nationale po litiek te hereiken, ongeacht de hinder palen, die het op zijn weg vindt". Het krachtige hoofdartikel van de „Asa hi Sjimboen" is getiteld: „Een gelegenheid tot nadenken voor Engeland en Amerika" en geeft verder een overzicht van de En- gelscluAmerikaansche reactie op de sluiting van het dricmogendhedenpact. De Britsche steun aan Tsjang <ai Sjek liet van Engelsche zijde hekend gemaak te voornemen om den weg d!oor Burma weer voor levermgeu aan Tsjiang-Kai-Sjek te openen trekt ten zeerste die aandacht van de Japansche regeering, naar d'e Jo- niioeri Sjimboen meldt. Men betoogt, dat Engeland op deze wijze niet alleen het openen van nieuwe onderhandelingen, zoo als destijds overeengekomen bij het treffen van een regeling voor drie maanden, bruusk negeert, maar ook definitief zich voornemens toont in het geheel niet in te gaan op eischen van Japan. Deze plotse linge wijziging van de Engelsche houding is hoofdzakelijk een uitvloeisel van druk uit do V.S. Japan zal andere mogendhe den, die zich zonder begrip verzetten tegen üe natuurlijke reorganisatie van Oost-Azië, niet onnoodig smeeken haar houding te wijzigen. De Japansche regeering zat, naar offieieele kringen mot klem verzekeren, de hindernissen met alle kracht weten op zij te schuiven. Sun or bij Ciano. De Italiaansche minister van buitonland» sehe zaken, c-aar Ciano, heeft gistermid dag in het l'alazzo Chigi te Rome, den Spaanschen minister van 'binnenlandsclie zaken, Serrans Suner, ontvangen, met wien hij een langdurig en hartelijk onderhoud had Japan en de Sovjetunie Het eitif-inogendlicden-pact van Berlijn en zijn mogelijke gevolgen vormen nog steeds het voornaamste thema van do Japansche pel's Op den voorgrond staan thans Japans betrekkingen met de Sovjet Unie. Alge meen wordt de wensch naar een ver stiek- kende verhetenng lot uitdrukking gebracht. De Hotsji Sjimboen meent, dat het slui ten van een pact tusschen Japan en Sovjel- Rusland met slechts voor geheel Oost A/.ie, maar ooi: in liet algemeen voor do verdeie betrekkingen tussclien de mogendheden van het Berlijnsche pact en de Sovjet Unie dienstig zo-u zijn. Voorwaarde is de nor- mahseenng tan de betrekkingen van. Japan met Rusland. Nederlandsch indie en het drie mogendheden-pact D'.N.B meldt uit Tokio. Tegenover vertegenwoordigers der Japansche pers heeft de chef van het Nederlandsoho pro- pagandabureau in Batavia verklaard, dat naar zijn meening het driemogendheden- pacl betrekking heeft op alle gebieden van Oost-Azië, met uitzondering van Neder- landsch-Indie, waarvoor door het pact geen nieuwe toestand! wordt geschapenIn de betrekkingen van Japan tot Nederlandsch- Indiê is naar zijn meening niets veranderd'. Hij hoopt ook, diat de tegenwoordige econo mische onderhandelingen tusschen Japan en Nedlerlandsch-Indie In vriendschappe lijke n geest zullen worden voortgezet. Amerika, wil vliegtuigen van Vichy terug hebben. De „Associated Press" meldt, dat zij in diplomatieke kringen in Washington heeft vernomen, dat de Vereenigde Staten er op het oogenblik naar streven 100 in de Vereenigde Staten gebouwde oorlpgsvlieg tuigen, die de Britsch-Framsche inkoop, commissie indertijd had gekocht en die sindsdien op Martinique vast lagen, terug te krijgen. Deze kwestie zou ook te berde zijn gebracht tijdens het onderhoud van eergisteren tusschen Roosevelt en den Franschen ambassadeur. In Amerikaansche ^diplomatieke kringen wordt er op gewezen, dat de teruggave van deze vliegtuigen aan de V. S. de betrekkingen tusschen de V. S en-de „regeering van Vichy" zou verbeteren en. ontspanning zou .brengen in het Mar tinique"" probleem. - De gevechten bij Dakar. Uit Vichy wordt gemeld, dat het Fran- schc ministerie van marine mededeelt, dat de Fransche torpeclobootjager „Auda- cieux" bij de gevechten voor Dakar zwaar beschadigd is en is vergaan. Versterking van Amerikaansch eskader in hel Verre Oosten. Volgens berichten in de New-Yorksche bladen uit Mandie zou het Amerikaansche eskader in het Verre Oosten zijn versterkt. Zoo zouden de kruiser Marblehead en de hulpkruiser Ilawk zijn aangekomen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de chef van het Amerikaansche vlooteskader, Maan dag besprekingen heeft gevoerd met Ame- TiKaansche diplomaten omtrent de evacuatie van 5000 Amerikaansche burgers in Sjang hai. Deze evacuatie zou geschieden in ge val van een verslechtering- der betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Japan. De onbewaakte overweg Dooilelijk ongeval. De 2G jarige v. d. Gwonende te Lage Vuursche, is op den onbewaakten oveiweg bij lloliandsclie Rading, met zijn melkwa gen door een passeerenden sneltrein ge grepen. De man werd op slag gedood, het paard bleef ongedeeld. De wagen werd! volkomen vernield. i Door dit ongeluk ondervond het trein verkeer belangnjke vertraging. BINNENLAND Stijgende tuinbouwexport Naar Duilschland. Dal onze Nederlandsche tuinbouw zich thans in een and'er stadium bevindt dan vóór den oorlog, blijkt duidelijk uit de heden bekend gemaakte omzetcijfers van de goote Westlandsche veiling te Naald wijk. Alleen over de afgeloopen maand' zet te dieze veiling bijna een halve ton meer om, dan in September 1939. De veilingcijfers spreken een duidelijke onopgesmukte taal en wijzen erop, dat onze tuinbouw zich geleidelijk saneert. Dit kan thans, dlank zij dén export van tuinbouwproducten naar het Groot Duitsehe Rijk. De omzet der Coöp. Fruit- en Groen- tenveiling „Naaldwijk" bedroeg over Sep tember 1940 f 672 694.tegen f 190.893. 1939. Tegen 823 801 K.G. tomaten en 1.421.675 K.G. diruiven over September 1940, werd vorige jaar September aan dieze veiling slechts aangevoerd: 104 203 K.G. tomaten en 749.688 K.G. diruiven. Op Oostelijk Rotterdam. Engelsche vliegers hebben Dinsdagavond hoven het Oostelijk deel van Rotterdam bommen geworpen. Negen bommen kwamen terecht in de volkstuintjes bij het Toepad', waar eenige materioele schade werd aangericht. Per soonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. Gemengd Nieuws Staatsboschbeheer koopt eikeis Als zaaigoed. Evenals andere jaren worden door Staats- bc-sehbeheeT eikels ingekocht, doch dit jaar heeft de aankoop van eikels een bizondere be teekenis, omdat zij thans meer dan ooit een belangrijke aanvulling van onze vee voedervoorziening vormen. Er worden ge woonlijk prijzen gemaakt, van 4 tot 5 cent per k.g., maar Staatsboschbeheer biedt meer en wel G cent voor de Amerikaan sche en 7 cent voor de gewone inlandsche eikels. D'e opgekochte hoeveelheden eikels worden, na zorgvuldig geschift en uitgele zen te zijn, als zaaigoed gebruikt. Lijk opgehaald. Gisteren heeft de politie uit het Pekoler- dicp te Oude Pekela, het lijk van den 50- jarigon gehuwden loodgieter W. F., wo nende te Viaglwedde, opgehaald. üe man weid sedert Maandag j.l. ver mist. Vermoed wordt, dat hij, door de duisternis misleid te water is geraakt. Gek de iiets werd gevonden. Groote brand in» Turkije. Een gtrpote brand heeft in het dorp Simav bij Je stad Oesjak, in het Westen van Ana tolie, 250 woonhuizen en stallen met veel \ee vernield. Er zijn nog geen berichten ontvangen over verlies van mensohenle- \ens. De. arbeidèrs naar Dmtschfand Sinds Mei ruim 50.000 ge plaatst. Naar het „Vad." van offieieele zijde ver neemt, zijn door bemiddeling van de Neder landsche arbeidsbeurzen van einde Mei tot heden reeds 52.000 Nederlandsche arbei ders in Duitsebland geplaatst Zooals men weet, beslaan er voor deze arbeiders bi zondere faciliteiten wat betreft het over maken van geld en bovendien is^ er een goede verlofregeling, vooral voor do'gehuw- flen. i Geen verbouwing Montessorischool. Eenigen tijd geleden hebben B. en iW. van Utrecht een. crediet beschikbaar ge steld' voor de verbouwing van het school gebouw van de openbare lagere Montes sorischool aan de Mgr. van de Wetering straat. In verhand met het stijgende aan tal leerlingen was deze verbouwing zeer noodzakelijk geworden. Naar B. en W. van Utrecht thans d!en raad! mededeelen, heeft de regeeringscom- missarls voor dón wederopbouw geen ver gunning gegeven voor deze verbouwing, zoodat de plannen niet doorgaan. Ordening in de dameshoedrabranehe, In een druk bezochte vergadering van detaillisten in de dameshoedenbranche, welke dezer dagen te Amsterdam gehou den werd, is besloten tot hét oprichten van d!e Nederlandsche vereeniging voor den detailhandel in dameshoeden, welke zich niet alleen ten d'oel stelt om oneer lijke concuirentie tegen te gaan en de be langen van haar leden te beschermen, doch ook om door samenwerking met de reeds beslaande vereenigingen van fabri- kinten, grossiers en agenten te komen tot èen dusdanige ordening van de geheele dameshoedenbranche, dat in deze branche voor alle betrokkenen een behoorlijke be staansmogelijkheid zal worden geschapen In het geheele land zullen plaatselijke of gewestelijke afdeelingen worden opge richt Koudegolf in Spanje. De koudegolf in Spanje dunurt voort. Behalve in SevWa, waar reeds Dinsdag een temperatuur van één graad onder nul was waargenomen, is dezelfde tempera tuur Woensdag ook in Vallado'.id, Valen cia en Albacelc opgelcekend. Britsche bommen veroorzaakten heidebrand bij Epe. Gisteravond heeft een Engelsch vlieg tuig eenige hommen uitgeworpen boven het kroondomein. Eenigen lijd later constateer de men een lievigen brand in de richting Gorsel. De brandweer uit Epe en de bosch brandweer zijn er terstond heengegaan en bestreden liet vuur. Vanochtend heeft men den brand tot*, staan gebracht. Ongeveer zestig hectaien bo«ch en. heide zijn ver loren. De burgemeester vaiu Epe, mr. dr. Diepenhorst, heeft de blüssdhingspogingen geruimen tijd gadegeslagen. SCHIEDAMSCHE COURANT Al aacai? Prijs der Advertentien van 15 regels 14 55, NAZïïiiiï Iedere egel meer f030, m het Zaterdagnummer 45 regels fl.80, iedere regel meer f0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokostend ets.; postkw itanties 15 ets. Tarieven van ad\crtentiën bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen f0.50 t/m 15 -woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentien tot25woor den f025, mits vóör Dinsdagavond C uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags* Kleine Advertentiën 14.00, indien niet vóór Vrydagavond O uur bezorgd. r

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1