Zware aanvallen op Londensche havenwerken Duurden het geheele week einde voort EERSTE BLAD Maandag 14 October 1940 93ste jaargang. No. 22604. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND Geweldige steekvlammen scholen omhoog uit een electriseh© centrale ten Noorden van de Theems, welke bij de vergeldingsaanvallen van sterke Duit- sche krachten op Londen gisteren nauwkeurig gemikte bomtreffers had gekregen. Ook een reeks havenwerken', o.a. de India- en de Victoria Decks, leden tijdens dit optreden groote scha de. In andere stadsdelen werden ge- 'weldige ontploffingen en groote bran den waargenomen. Ook een troepen- kamp in een voorstad van Londen werd doeltreffend met bommen bestookt. Een vliegtuig van een Duitsch gevecihts- ©skader, ld at was opgestegen om weerbe richten te verzamelen, ontdekte Zondag middag in de monding van de Theems een 'konvooi van middelbare grootte. Daar de meegenomen bommen reeds waren uitge worpen, ondernam de bestuurder verschei dene malen in duikvlucht aanvallen met de machinegeweren op het konvooi, waarbij hij tot de uiterste grens daalde. Het gelukte hem een der koopvaardijschepen in brand te schïeten"Twaalfvijandelijke' 'jagers4, "die zich in de buurt van het konvooi ophielden, vermeden met het Duitsche vliegtuig, in contact te komen. De Duitsche machine kon haar aanval onbelemmerd uitvoeren. Een jacht-eskader, dat Zondagmiddag ter bescherming va-- Duitsche bommenwer pers aan den aanval op Londen deelmaan, geraakte in de buurt van de Engelsche Zuidkust in luchtgevechten gewikkeld met een sterke formatie Engelsche jagers van het type Hurricane. De Duitsche jagers schoten negen vijandelijke toestellen neer. Eigen verliezen waren er niet. Zondagmiddag stegen opnieuw Duitsche gevechtsvliegtuigen op om Londen aan te vallen. Weer werden vooral de docks en belangrijke militaire complexen in de groo te monding van de Theems met bommen bestookt. Groote ontploffingen in de ïndia- dóeks konden worden waargenomen. Ook werd herhaalde malen een troepenkamp aan de Zuidkust van het Britscbe eiland aangevallen. De Duitsche bommenwerpers konden hun opdracht ongestoord uitvoeren. Er ontstonden geen luchtgevechten, hoewel zich boven Londen en de Theems ongeveer honderd Engelsche jagers bevonden. De Britsche jagers onttrokken zich blijkbaar onder indruk van de Duitsche superioriteit in de lucht, aan elk geveohtscontact en ontweken ook eiken aanval welke de bege leidende Duitsche jagers wilden onder nemen. Spoedig na het invallen van de duisternis stegen Zondag de eerste formaties Duit sche gevechtsvliegtuigen op om tot den nachtelijk en aanval tegen Londen en a/ndene belangrijke indsutriesteden in Engeland over te gaan. Sindsdien is formatie na formatie onafgebroken opgestegen. Men kan aanne men, dat Londen in den afgeloopen u ht weer voortdurend luchtalarm heeft g l. Ook gisternacht waren de voornaams a Bjuilsche aanvallen op Londen gericht. Op de stations Elephant Castle en Kings Gross werden gebouwen en spoorbanen door zware bommen getroffen. In verschillende wijken ontstonden wederom groote bran den. i De aanvallen op strategische objecten in. tedere steden slaagden in het bizonder te Birmingham en Coventry. De Duitsche vlie gers konden hevige branden en een sterke rookontwikkeling waarnemen. In een an dere plaats zijn olietanks gebombardeerd. Eenige minuten na het neerkomen der hommen deden zich hier heftige ontplof fingen voor, die van verre te zien waren. Reeds het legerbericht van Zaterdag meldde groote aanvallen op de Britsche hoofdstad en op liet havengebied van Liver pool-Birkenhead en Manchester. "Gedurende den Zaterdag is Londen weer met buitengewoon effect aangevallen. Nieuwe geweldige branden in alle Lon densche stadswijken veroorzaakten dikke zwarte rookwolken kilometers ver voer de Londensche huizenzee. Het gisteren uitgegeven Duitsche weer- machtsberioht meldt hierover: De aanvallen van het Duitsche luchtwa- pen op Londen en op talrijke andere plaat sen op het Engelsche eiland zijn des nachts en overdag met steeds sterker uitwerking voortgezet Te Londen was het gebied ten Noorden van de Theemskromming en van de East India Docks, evenals het gebied aan weerszijden van Londonbridge hoofd doel van de aanvallen van de afdeslingen Duitsche oorlogsvliegers. Ook in het gebied ten Oosten van het Victoriapark zijn goede treffers waargenomen, Waterloo station is door talrijke bommen zoo zwaar bescha digd, dat rekening dient te worden gehou den met groote storingen in het verkeer. De *s nachts aanvallende afdeelingen Duit sche gevechntsvliegers konden m het cen trum van de Britsche hoofdstad van verre de branden zien, die het gevolg waren van de actie, die overdag was gevoerd. In Zuïd-Enge]and deden afzonderlijk op tredende gevechtsvliegtuigen, voor een deel in duikvlucht aanvallen op twee troepen- kampementen. In de onderkomens werden ernstige verwoestingen aangericht Verdere aanvalsdoelen waren twee havensteden, in Zuid-Engeland. Te Hastings zijn spoorwegen vernield, ter wijl een gashouder in brand werd gesto ken en talrijke gebouwen werden er woest. In den loop van den nacht deden sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen aanvallen op verschillende bewapenmgsindustrieëri m Midden-Engeland. Sterke ontploffingen en branden toonden hiervan de uitwerking aan. Een duikboot heeft vijf gewapende vijandelijke koopvaarders van in totaal 25.741 br. reg. ton tot zinken gebracht. Een andere duikboot meldde bet tot zin ken brengen van 16.300 br reg. ton Vijan delijke h and el s s cheep's rui m te Zooals gewoonlijk onthield de vijand zich overdag van alle aanvallen op het rijks gebied. Eeist 's nachts drong hij op ver scheidene punten binnen boven Drnlsch- land en bereikte o.a. met enkele ma chines Berlijn. De hier geworpen bommen hebben geen materieel© sdhade aangericht. Eenige personen, die zich buiten de schuil kelders ophielden, werden gewond. Aanval len van het Britsdhe luchtwapen op ver scheidene mdustriebedrijven m West en Noord Duitschland, bleven zonder resul taat. Materieel© schade van meer betee- kenis wera alleen berokkend aan woon huizen en aan een pakhuis. Hier zijn acht dooden en gewonden te betreuren. Talrijke Britsche bommen vielen weer op Neder landsdie plaatsen. Militaire schade werd daarbij niet aangericht, doch een aantal woningen werd gedeeltelik zwaar bescha digd. De vijand heeft gisteren in ver schillende luchtgevechten 21 jachttoestel- len verloren, zeven Duitsche vliegtuigen zijn van de vlucht naar den vijand' niet teruggekeerd. Engelsche bommen op Duit sche ziekenhuizen. In den Zondag vain Zaterdag op Zon dag is het universiteitsziekenhuis van Mun ster door Britsche vliegtuigen met bom men bestookt. Het ziekenhuis werd geken- teekend mef groote Roode Kruis-teefcens. Er zijn vier explosieve bommen gewor pen. Tijdens den aanval was het helder maanlicht, zoodat het landschap duidelijk zichtbaar was. Personen werden gelukkig met gewone, daar ieder zich in den schuil kelder bevond Amerikaansche missie te Londen. Een Amerikaansche missie ter bestuldee- ring van den Britschen luchtafweer is vol gens da Londensche radio te Londen aan gekomen, Amerikanen verlaten Sjanghai. Het Amerikaansche consulaat-generaal te Sjanghai heeft Zaterdag een circulaire doen toekomen aan alle in Sjanghai wonende Amerikaansche' onderdanen, waarin hun wordt aangeraden, de stad met de eerste gelegenheid te verlaten. Uit Washington wordt bericht ontvan gen, dat bet in het voornemen ligt de beide grootste' Amerikaansche stoomschepen, Manhattan en Washington, voor evacuatie- doeleinden naar Sjanghai te zenden. Zeeslag in de Middellandsche Zee Britsche kruiser tot zinken gebracht liet Italiaansche legerbèneht van giste ren luidt: Onze torpedobooten, die patrouilleer den in de Straat van Sicilië, hebben in den loop van den nacht van 11 op 12 October nabij Malta belangrijke En gelsche zeeslnjdkrachten aangevallen. Een vijandelijke kruiser, waarschijnlijk van het type Neptune, is tot zinken gebracht, aan andere vijandelijke een heden werd ernstige schade berok kend. Deze tegenstanders hebben zich daarna, de een na den ander, verwij derd'. Wij hebben twee torpedobooten, eik van zeshonderd ton, verloren; evenals een tor- pedobootjager van 1400 ton. Het grootste deel van de opvarenden-is gered. In de vroege uren van den ochtend' zijn afdee lingen van onze luchtmacht opgestegen, om de oenheden van den vijand op te sporen. Deze werden aangetroffen, terwijl zij zich in Oostelijke richting benogen en werden intensief gebombardeerd. Ondanks de heftige artillerieafweer van de schepen en het vuur van de vliegtui gen, die \an een vliegtuigmoederschip op stegen, dat deel uitmaakte van een vijan delijk eskader, en ondanks ook de weers omstandigheden, die voor de luchtactie niet gunstig waren, heeft onze luchtmacht belangrrjke resultaten kunnen boeken. Het vliegtuigmoederschip werd in den boeg ge troffen door een bam van zwaar kaliber en een zware kruiser is "aan zijn linker flank beschadigd. Twee vijandelijke jacht vliegtuigen zijn neergeschoten; een van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd In Noord-Afrika zijn onze snelle colonnes doorgedrongen tot op dertig kilometer ten Oosten van Sick el Barrani. Zij hebben daar slag geleverd en hebben kleine een heden van vijandelijke tanks en pantser wagens teruggeslagen. Voorts maakt het bericht meiumg van actie der luchtmacht. In Oost-Afnka hebben Italiaansche pa trouilles vijandelijke gemotoriseerde troe pen, die zich naar de richting van d'e grens van Eritrea bewogen, teruggewor pen. Duitsche hulp aan Roemenië In verblind mot de garantie, d'ie te Weenen tegenover Roemenie aanvaard is, heeft d'e D'tuische regeering over eenkomstig de Roemeensche wenschen een Duitsche militaire missie bene vens de noodige instructieformaties naar Roemenië gezonden en tegelijker tijd! formaties Duitsche jagers als aan vullende bescherming van de Roe meensche olievelden naar Roemenië overgeplaatst De Duitsche weermacht formaties znllen dienen als onderwijl en instructietroepen bij den herbouw van de Roemeensche weermacht, die door' het hoofd van de Roemeensche regeering, generaal Antoneseu, geen- tameerd is en zij znllen na het volbren gen van hun taak weer naar Duitsch land1 terugkeeren. Da met Duitschland bevriende rogeo- ringen, die politiek belang zouden kun nen hebben bij d!e zending van de Duit sche weermachtsmissie naar Roeme nië, zijn daarvan door de rij ksregee ring verwittigd. .Toen cie leiding van de Duitsche poli tiek tezamen met het fascistische Italië in Weenen met Roemenië tot overeenstem ming kwam het nieuw te vormen land te garandeeren, was zij zïdh er van bewust, dat rij daarmede tegelijkertijd een bizon- dere taak op zich gekomen had, aldus de „Diplomatisch. Politische Korrespoa- denz", o.a. in een commentaar. fiet rijk heefi met gjeaarzeld zijnerzijds tot de oonsoüdeeringv ook voor zoover de militaire paraatheid van Roemenie in aan merking komt, een bijdrage te leveren. Deze bijdrage bestaat hierin, dat de Duit sche soldaten, die in Roemenië in den geest van de garantie als symbool van de bereidwilligheid' tot werken zullen op treden, tegelijkertijd hun rijke technische oorlogservaringen het Roemeensdhe le ger ter beschikking zullen stellen en gene raal Antonesöi bij het oprichten van een sterfc Rcemeensdh leger zullen helpen. Het feit, dat Engeland zich over d'e jongste ontwikkeling ergert, zoo gaat de Diplo verdei', is maar al te goed te begrijöen. In herinnering aan de mooie tijden van het tijdperk Titidescni, heeft men in Lon den reeds de grootste verwachtingen ge koesterd^ om met behulp van lieden zooals Tilca, Roemenië'tegen het rijk te kunnen laten optreden. Men heeft toentertijd aan genomen, dal het Roemeensche volk zon der meer hierin zou berusten, wanneer op zijn bodem en op kosten van zijn natio nale volkshuishouding sabotage gepleegd zou woiden op de voor het leven nood zakelijke objecten van het land. Thans ncblen de dingen een precies hieraan te gengestelden loop genomen. Roemenie, dat zich weer bewust werd van zijn Euro- peesche solidariteit, aldus schrijft de Diplo vorder nee. op het juiste oogenbhk den Engelochen saboteurs en hun lastgevers belet liun bednjf verder mt te oefenen. Indien Groot Brittanme thans, zooals liet openlijk in Londen wordt verkondigd,tegen de Roemcenwlit petroleumbronnen soortge lijke plannen m het schild voert als des tijds tegen Bakoe, dan moet het dit land duidelijk zijn, dat, dank zij de waakzaam heid ian het rijk, de tijd van zijn laffe overvallen in Europa voorbij is Roosevelt over de Amerikaansche defensie Ter gelegenheid van zijn inspectiereis langs de Amonkaansdhe verdedig ngswer- ken heeft president Roosevelt Zaterdag .in Columbus (Ohio), het woord gevoerd. In zijn rede zei de president o a., dal, wan neer Amerika .spreekt over de verdediging van het Westelijk halfrond, het daarmee met alleen Le. gebied bedoelt van Noord-, Centraal- en Zuid-Amerika en van de on middellijk aangrenzende eilanden. Want ook het recht op een vreedzaam gebruik van den Atlanhrehen en van den Stillen Oceaan behoort daartoe De Fereenigde Staten zijn van opvatting, dat de verdediging en in 'de bescherming van de eigen temtoriate integriteit. Roosevelt verklaarde wederom, dat de Vercenigde Staten in het vervolg Engeland alle hulp -zullen verleunen, zoolang daar van niet het deelnemen van Amerika van don oorlog afhangt. Iji verband met de Amenkaansche bewapening stelde Roose velt %ast Wij bewapenen om onszelf te verdedigen Amerika wenseht geen oorlog met welk land ook. De bestaande geva- I ren hebben ue Fereenigde Staten echter gedwongen de houw te ondernemen van een oorlogsvloot en \jm eon luchtmacht, die stern genoeg zijn dm alle Amerikaan selie belangen tegen o'.lce combinatie van vijandelijke machten te verdedigen De Aalandseilanden worden gedemilitariseerd Tusschen de Sovjet-Unie en Finland is een overeenkomst betreffende de Aalands eilanden getoekend, waarbij Finland' zich verplicht de eilanden te deniihtaxiseeien, ze niet te versterken en ze niet ter be schikking der gewapende strijdkrachten van andere landen le stellen Japansch offensief aan de Jangste Japansthe troepen, gesteund door de luchtmacht en gewapende riviervaartuigen, hebben oen offensief geopend aan het 303 kilometer lange front tusrohen Woalme aan den Jangtse en Hangtsjau, waai sedert 1937 geen belangrijke gevechten geleverd zijn. Volgens berichten van het Japanscbe hoofdkwartier maakt dit offensief, dat to gen 20 Chincesche divisies in sterke stel lingen gericht is, goede vorderingen. Japansche luchtaanvallen op Tocnnan. Volgens berichten uit Hanoi hebben for maties van de Japansche marmeiuchtmaoht van Fransch Ind'o-Chma uit reeds bomaan vallen op Yoennan, de hoofdstad van de gelijknamige Zuid-Westelijke provincie van China, ondernomen. Bij een tweeden aan val van gisteren werd het arsenaal ver scheidene malen getroffen en zijn ook andere militaire doelen gebombardeerd. Do Britsche verliezen aan vliegtuigen. Van zeer goed! ingelichte Duitsche zijde is een nauwkeurige opgave ontvangen om trent de Britsche verliezen aan vliegtuigen van Juli 1940 tot 12 October. Volgens deze opgave verloren de Engelschen in to taal 3950 vliegtuigen, 2900 jagers en 1050 lichte en zwrare bommenwerpers. In ©en bericht vaneen Londenschen omroep was als vervaarcügingsprrjs voor een bommen werper 30.000 pond sterling, voor een jaehttoestel 10.000 pond genoemd. Naar deze bedragen berekend' komt dit dus neer op een verlies van rond 116 millioea pond! sterling. De Joden in Frankrijk. De Fransche staatssecretaris van justitie, Alibert, geeft in een interview, verleend aan het hlad' „Suisse" met betrekking tot het Jodenslatuut medegedeeld, dat er ten aanzien van de Joden in Frankrijk geen rassenwet in den eigenlijken zin zal wor den uitgevaardigd. De regeering is alleen van plan maatregelen te treffen voor de openbare ve:ligheid Hei gaat er om bet Jocwfeche element in de hooge functies ïn de politiek, het economische leven en de pers onmogelijk te maken. Collecte voor het winterhulpwerk. De gisteren in Duitschland! gehouden tweede collecte van dit jaar voor het oorlogswinterhulpwerk heeft opge bracht 1.569.221 rijksmark, hetgeen ver geleken met den overeenkomstigen col lected'ag van het vorige jaar een stijging beteekent van vijftig procent. BINNENLAND Aankoop van enkeie bouwmaterialen Machtigings-sysiccm voor hout ijzer, staal cn non-ferro me talen. Naar men weet is voor de uitvoering van bouwwerken de goedkeuring vereischt van den regeeringscommissaris voor den wederopbouw. Dit >s o.a. noodzakelijk in verband met die scliaarschte aan bouw materialen. De regeeringscornmissaris voor den we deropbouw beeft nu voor de uitvoering van bouwwerken, goedgekeurd na, 1 Octo ber 1940 een machligings-systoem voor den aankoop van hout, ij'zer en staal, en non- ferro metalen ingevoerd. Tegelijk met de toezending van de goed keuring voor de uitvoering van een bouw werk aan den principaal, worden door bet regeerings-commissariaat machtigingen voor den aankoop van bovengenoemde ma terialen in den vorm van bonnen toege voegd, waarmede de principaal, de bouw ondernemer of bun gemachtigden bïj de betreffende levenanciers tot aankoop van de toegestane hoeveelheden materialen kun nen overgaan. Aangezien het door de invoering van dit systeem niet meer mogelijk zal zijn om een grooteie hoeveelheid materiaal te koo- pen dan de hoeveelheid, waarvoor liet rc- geerings commissariaat vergunning beeft verleend, is het in liet belang van de aanvragers, de benoodigd© hoeveelheden \an bovengenoemde soorten materialen nauwkeurig te berekenen aan de hand van de door den regeeringscommissaris getrof fen „maatregelen ter besparing op bouw materialen" d.d. 21 Augustus 1940, en deze in de daarvoor aangewezen kolommen van het aanvraagformulier, in te vullen. In het bizonder wordt de aandacht er op gevestigd, dat in de kolommen van het aanvraagformulier moeten worden ingevuld de totale hoeveelheden houwmaterial eii welke blijvend tot het bouwwerk belmoren. Bovendien moet echter in de toelichting Of» de laatste bladzijde van het formulier, overeenkomstig de specificaties, voorkomen de ïn de kolpmipen, aangegeven worden, welke hoeveelheden van deze materialen reeds in het bezit zijn van den principaal of den bouwondernemer. Foor betonwerken dient het totaal te bekistcn oppervlak van beton eveneens in de toelichting vermeld te worden. In het belang van een vlotte behande ling van de aanvragen tot goedkeuring is het gewenscht ,dat men zich nauwkeurig aan het bovenstaande houdt. Hierdoor wor den oponthoud en moeilijkheden voorkomen Het vïsscherijbedrijf Samenwerking in federatie- verband. De ontwikkeling op politiek en econo misch gebied in de laatste maanden heeft den stool er toe gegeven, dat de Blond van Nederlandscke Haringexporteurs Lat initiatief heeft genomen tot vorming van een groote organisatie, die alle visschenj- belangen zal vertegenwoordigen. Op 26 Augustus 1940 is de Federatie van organisaties in het Visscherijliednjf, de F O. F, definitief opgericht. De plannen zijn vooraf ook besproken met de leidende figuren van het departement van landbouw en visschcrij en met den directeur-generaal voor de voedselvoorziening en diens staf. Deze F. 0. F. zal liestaan uit 5 secties, waarvan reeds 4 secties z'ija gevormd of in een vergevorderd stadium van oprich ting verkeer-en. Ter verduidelijking dieno, dat onder „sectie" wordt verstaan 'n groep van vereenigingen of bonden, die gelijk gerichte belangen hebben. Zoo zijn of zullen worden gevormd een sectie-productie waar. toe de landelijke organisaties van reeders en visschers zullen behooron, een sectio import, een sectie groothandel en export, een sectie kleinhandel en een sectie verwer king, bij welke laatstgenoemde vier secties resp. de organisaties van importeurs, groot- bandelaren en exporteurs, kleinhandelaren en verwerkers zullen zijn aangesloten. Deze secties hebben een zeer groote mate van zelfbestuur voorzoovor betreft behartiging van de belangen van bij de sectie aangeslo ten bonden en vereenigingen. B'jj het naar buiten optreden van de F. O. V. zal deze steels het algemeene be lang vertegenwoordigen. De sectiebesturen kiezen elk t.\vee ot meer loden in het federatiebestuur al naar de belangrijkheid van de secties. Het op deze wijze gevormde Federatie bestuur, 'dat uit ongeveer 12 leden zal bestaan, kiest een dagelïjksch bestuur i«t" 2 of 3 personen, die in alle besprd-F.ae i en onderhandelingen met de regeering liet geheele visscherijbedrijf zullen vertegen woordigen. Het secretariaat van d© F. 0. F. is voor- Ioopig gevestigd ten kantore van mr. A. ïïoekema, Dr. Kuyperstraat 3, Den Haag. Dezo courant verschijnt dagelijks, met uit- zondering van Zon- en Feestdagen. Frijs per kwartaal f 2.franco per post f 2.50. Prijs per week; 15 ets. Afzon derlijke nummers 5 ets. Abonnementen worden dagelyks aangenomen. Adveitentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau tezorgd zpn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van adver ten tién wordt mét gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prys der Idvcrtentiën >an i5 regets 1155; tedere tegel meer 10 30, m het Zaterdagnummer 1i egels f Lbo. redue regel meer (035 Reclames 10 75 per regel. Incassokostenö ets nostkw itanties* 15 ets larieven van ad verten tiën bi| abonnement zi|» aan het Bureau vei kry^baar. Dagelijks woiden tegen vooruitbetaling Ivleme Adv ertentiën opgenomen b 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m, i5 vv ooi den. Elk woord meer 5 cont tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdaga: Kleine Advertentiön tot 25 woor den (025, uilts vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bui eau bezorgd. 'b Zaterdags Kleine Adv ertentiën 1100, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1