DE KINDEREN I VOOR Pommerse aardappelen HET VROLIJKE REKENBOEK 67593 68145 ZOEKPLAAT) E DEDAGEIUKSCHE VRAAGBAAK Filmnieuws Levensmiddelen Kermisgasten Prinses. In het Prinses theater wordt deze week de lilm „Kermisgasten" vertoond met Henrietle -Davids en Johan Kaart Jr. in de hoofdrollen. Mot deze een voudige aankondiging zou kunnen vol staan worden.' Een ieder, die Johan Kaart en Jlen- rielte Davids van do planken of van de film kent, weet, dat hun kunst ge heel op zich zelf staat en dat het ver haal zelf niets anders dan het kader is, waarin hun grollen en hun toch ook weer vaak treffende menschelijk- lieid tot leven komen. Dit is ook in „Kermisgasten" het geval Het verhaal hoeft geen bizondero kwa liteiten om daar beschouwingen aan vast te knoopen. Hot is alleen do geest van deze beide vertegenwoordigers van het volkstooneel die aan deze film een bizonder cachet geeft. Een interessant en uitgebreid voor programma gaat aan de film vooraf. „Dansmeisjes" BIJLOO'S WINKELS Schoorsteenvegen Stempels naamplaten Stoffen-Manufacturen Woningbureau Zalen te huur "'--V Arena. De regisseur Karl Anton toont in de film „Dansmeisjes" hoe persoonlijke mee rlingen en behoeften van de achttien girls, die gezamenlijk een wereldtournee maken, moeten wijken, zoodra zij gevaarlijk wor den voor de kleine gemeenschap van hun troepje. Van alle kanten, van binnen en van bui ten uil stormen die ontbindende krachten aan. Misdadige concurrentie maakt gebruik van geld en... liefde om 't troepje uit el kaar to rukken, 'vooral de caplaingirl, een waardige rol van Charlotte Thiele, is het doel van een liefdesoffensief. De jonge man, die voor dit doel gehuurd is, is toch nog te fafsoenlrjk. liet offensief slaagt, maar niet ten gunste van de intriganten. De discipline, die hier geen dwang zon der geest is, is sterker clan de opstandige neigingen van eenige girls, zoodat de troep gelouterd uit de beproevingen te voor schijn komt. o Irene von Meyendorff brengt als een kwijnend dansmeisje eenige oogenblikken van iniense dr-an.r. hche spanning. Carola Höhri, Ruth Eweler, Gharloft Drudcrt, en Edith Oss, zijn de andere speel sters in deze film. Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V. L. Borrani. Alléén Lange Achterweg 33. COCf» A L. Heyermans «5c van Ouwerkerk UÖOUt Passage 8. Chabionen voor vaten en kisten, numrnerotcurs, datum stempels. Alle graveerwerken. 8314*2 t'^°fa"~Bertels, Dam 9-26. CO "7K O Woningbureau,,Schiedam-West'' 00 ut Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen Maltha's Lederhandel, Broersveld 145 - 152 Leder-fournituren, Koffers, Actetasschen, Reparation voor uitvoeringen, feesten, ver gaderingen enz. Gebouw Musis Sacrum, L. Haven 115. Inderdaad werd Kriurring de volgende dag niet alleen tot sergeant bevorderd, maar de officieren verzamelden een som geld voor hem, zodat vader en zoon sa men naar huis gingen en een grotere stal konden laten bouwen en meer vee kon den kopen. Dit had de vader aan zijn moedig zoontje te danken. Friedrich had 't niet altijd even maJcKe- lijk. Soms 'stormde en regende het,-maar hij gaf de moed niet op en eindelijk be reikte hij de plaats van bestemming, het kamp van de Pruisen. Eerst werd hij streng ondervraagd, maar toen werd hij toegelaten. Voordat hij z'n vader te zien kreeg werd hij'bij den com mandant geroepen die hem in een prachti ge zaal op een slot, ontving. Behalve den commandant waren er nog veel officie ren. Friedrich moest zijn ervaringen ver tellen en iedereen was vol lof over het flinke jongetje. „Je vader zal wel direct komen", zei de commandant. „Ze zullen Het was in 't jaar 1792. In een klein Pom- mers garnizoenplaatsje, dat anders altijd rustig was, was alles in rep en roer. Door de straten marcheerden soldaten en de be woners stonden druk pratend voor hun huizen. Er was namelijk bevel gekomen dat het infanterie-regiment de stad uit moest. In de buurt van de Rijn vocht na melijk' een Pruisisch leger tegen de Fran sen en dit leger had versterking nodig. Vooral voor de kazerne was het een drukte van belang. Er waren nog al wat vrijwilligers die zich aanmelden. Een eind je verder stonden overste Von Desenberg en korporaal Knurring. De overste tikte EViedrich op de schouder: „Nu ouwe jon gen, hoe staat 't met ons? Ons kunnen ze Acht weken later. Vader zou nu wel heel ver weg zijn, misschien was hij wel aan 't vechten. Thuis was de tijd van de aardappeloogst aangebroken. Zo'n goede oogst als dit jaar had moeder Anna nog nooit gehad en de kelder was haast te klein voor de grote voorraad. Een paar dagen na het'binnenhalen van de laatste aardappelen was Friedrich ver dwenen. De hele buurt werd afgezocht, maar al het zoeken was tevergeefs. Moeder zocht de klerenkast van haar zoon na en merkte dat zijn Zondagse pak weg was. In le kelder miste ze een hoop aardappelen en nu wist ze het zeker: Friedrich was naar zijn vader gegaan om hem zijn lieve lingskostje te brengen. De tranen stroom den langs haar wangen. „Als hij maar vei lig aankomt", zuchtte ze. Toen ging ze aan haar werk. - - y \-iedrich met een dik ke stok in z'n hand en een zak aardappelen over z'n rug, vrolijk over de weg. Hij was 's morgens om drie uur opgestaan en nu een heel stuk van het stadje af. Hij was helemaal niet bang dat de tocht te lang zou zijn en hij dacht dat hij de weg goed in z'n hoofd had. Op een oude landkaart had hij opgezocht waar Frankrijk lag en alle dorpen en steden, waar hij clacht dat zijn vader door zou komen, had hij opge schreven. Geld had hij niet, want hij dacht een stukje brood zullen de mensen me wel geven, water vind ik overal en slapen kan ik in een schuur. Zo gedacht, zo gedaan. Op de derde dag van zijn tocht kwam Friedrich bij een herberg. Bescheiden ging hij op een bank zitten en wachtte tot er iemand kwam. Het duurde niet lang of er kwam een man met een grijze baard en een houten been op hem af. „Wat wil je jongen? Wie ben je?" vroeg hij aan Friedrich. Friedrich was eerst een beetje geschrok ken. maar toen vertelde hij var. z'tjn_ avon tuurlijke tocht en het doel van zijn reis. „Potdorrie!" riep de man uit, „jij bent een echt soldatenkind! Vrouw geef hem een goed maal en zorg goed voor hem!" Terwijl de vriendelijke waardin haar kleinen gast een bord heerlijk eten voor zette, ging de waard met z'n pet rond. „We mogen een kameraad niet in de steek laten", zei hjj en zijn moeite we Pd beloond Bijna iedereen gooide wat in de net en toen hij terug kwam, was het hoofddeksel vol met geldstukken. Friedrich kreeg een fijn bed om in te slapen en de volgende morgen naaide de waardin zijn geld in z'n broek, zodat hij niets kon verliezen. Verder kreeg'hij nog iets lekkers mee voor onderweg. De, volgende dag kwam hij een voerman tegen, die hem een heel stuk op z'n kar meenam. Daarna liep hij weer. Overal vond hij aardige mensen die hem voedsel en on derdak gaven. Je neemt een dik stuk karton, lineaal en jotlood en tekent allereerst een groot vier .cant, liefst 30 bij 30 c.m. Verder trek je om de drie centimeter een horizontale lijn vn om de drie centimeter een vertikale lijn, •.odat 100 vakjes ontstaan. In deze vakjes gedeeld of vermenigvuldigd worden. Ver rassingen ontstaan er genoeg, 90 :6 is b.v. 15, dus moet 6 terug op 15 enz. Veel plezier met dit vrolijke spel, dat jul lie voor de volgende verjaarspartij moet maken. hier goed voor je zorgen en ik zal je straks wel laten roepen." De oude Schwerin was geen klein beetje verbaasd, toen hem gevraagd werd om met de officieren te eten. „Omdat jouw lievelingskostje er is", zei de commandant. Werkelijk, daar stond een schaal voi Pommerse aardappelen en nadat Schwerin z'n verlegenheid hd overwon nen, liet i.ij 't zich goed smaken. Ook de officieren aten er flink van, want het was welccn geleden sinds ze een goede aardap pel hadden gegeten. zet je de getallen 1100, op de manier als hierboven is aangegeven. Vanaf 7 komen de kleine getallen erbij (zie figuur). Verder knip je zes speelfiches met de ge tallen 1—6 er op. Die verf heeft, kan al les kleuren. Eerst de fiches en hij moet er dan op letten, dat het vakje, waar hetzelfde getal; op voorkomt als op hét fiche, dezelfde kleur krijgt als de kleur van. het fiche. Spelregels: Aan dit leuke spel kunnen zes of minder mensen meespelen. Je gooit- met één dobbelsteen. Eerst gooit ieder één keer en ieder neemt het fiché met het ge tal dat hij gegooid heeft. Als twee kinde ren het zelfde getal gegooid hebben, moeten ze nog eens overgooien. Dan zet iéder zijn fiche op hetzelfde getal van de eerste zes vakjes. Het laagste, getal begint en dan gaat het rechtsom. Ieder gaat zoveel vakjes verder als hij gegooid heeft. Als iemand nu op een vakje komt,-waarvan het kleine getal, hetzelfde is als dat op zijn fiche, be gint het vrolijke gereken. TFKomt b.v. op'7 -1; hij moet dan terug op zes; 5 komt op 10 :5: hij moet dan terug op 2; 3 komt op 9 +3; hij mag dan verder gaan naar 12; enz. Maar als iemand op een vakje-komt waar al e'en fiche, op staat, mag hjj zijn getal vermenigvuldigen met het ge tal van het twede fiche,,B.v. 4. komt op een vakje, warop- al het fiche .6 staat. 4x6 is 24, dus mag 4 meteen 24 vakjes verder gaan. Komt hijtoevallig op een vakje, waaróp het kleine getal 4 staat,dan-moet er natuurlijk nog aftrokken, opgeteld, piet meer gebruiken, want ik heb jicht cn jij zult wel liever bij je'vrouw en kinderen blijven. Trouwens je hebt twintig jaar gediend en hoeft niet meer naar 't front." Friedrich Knurring was onder de offi cieren erg geliefd. Hij werd. in de wande ling „de oude Schwerin" genoemd, want hij ■was een groot vereerder van veldmaar schalk Schwerin. Als je nu dacht dat de korporaal gretig op het voorstel van den overste zou in gaan, heb je 't mis. Hij greep z'n geweer en ging in de houding staan: „Overste, ik zou geen goede Pruis zijn, als ik uw bevel zou opvolgen; laat me alstublieft mee gaan; ik zal mijn mannetje wel staan!" „Goed zo, ouwe Schwerin!" riep de over ste.' 's Avonds ging Schwerm naar zijn huis, dat een half uur van de stad lag. Zijn zoon tjes, Friedrich, die 14 en Wilhelm die 13 was, sprongen hem vrolijk tegemoet en brachten hem in de kamer bij.moeder.-„Nu, jongens, morgen om deze tijd ben ik al ver weg....!" :-T v.-r Toen ging de familie aan tafel. Op tafel stónd een schaal dampende Pommerse aard appelen, het lievelingskostje van vader 'Schwerin. „Ha, wat smaakt dat!" riep hij. „Die zal ik- wel, inissén, want voorlopig zal ik ze ■wel niét zien. Ik wou dat ik een rugzak -vol kon meenemen." Vinden jullie dit geen leuk plaatje? Wat- zien jullie er-allemaal op? Bergen, bomen en eeri steenbok. Niet meer.? Ja heus, de ja ger staat er ook op. Kijk maar goed; draai het plaatje naar alle kanten dan vind je hem wel. '-''NT V -> - Tjoq -uaajs apuajtpnjA op traAoq jjaiux jaSeC ad •uiospjbai afjeejd jaq reeja vSuissofdo - Toen ze klaar waren, zei de commandant tegen Knurring: „Nu zul.je te horen krij gen aan wién je dit kostje te danken hebt En even later werd Friedrich binnen ge roepen die z'n vader om de hals vloog. „Toen de opwinding een beetje bedaard was, zei de commandant: „Nu kleine Schwe rin, wees niet boos dat we jou niet heb ben laten mee eten, maar de officieren- von den de aardappelen allemaal zo lekker dat ze alles hebben opgegeten. Maar daarvoor mag je vader weer gauw. zoveel aardappe len 'eten als hij wil." T- -

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 6