Een oorlog tusschen twee nesten TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Aardig raadsel voor hen die sterk zijn in familieverhoudingen. Kantongerecht Arbeidsconflicten Gemengd Nieuws Slachtoffers van Engelschen bomaanval ;1 i-a- m1S I - Groote brand te Westzaan De overstroomingsramp in CaTalonië XII*); Terwijl Djoekie in welvarende omstandigheden verkeerde, begonnen wij plot seling aan d'e oude Mama te twijfelen. Het, „ouwe. wijf", znoals mama wel werd genoemd1, ving aan verdachte verschijnselen te vertoornen, ook haar lichaamsomvang nam ziendero-ogen toe, 'zo at tegen do klippen op, en vertoonde inderdaad alle symptomen, die er ontwijfelbaar op wezen, dat liet in onzen kennel bij het eeno nest niet zou blijven, en dat mama haar dochter hoogstwaarschijnlijk in de kraamkamer gezelschap zou houden. sWo hebben ons werkelijk suf gepeinsd over de vraag inzake hot vaderschap, doch opgelost is die vraag nooit. Naderhand heb. ik, aan d'e hand van de nakomelingschap on wederleg baar kunnen vaststellen, dat mama bij het clandestien zoeken van een echtgenoot do grenzen van haar ras verre te buiten was gegaan, zoodat het schele oog, waarmee wij den Bul hadden aangezien, ten onrechte scheel geweest was. Hij had er part noch deel aan... ïïoo het zij, prompt een week nadat Djoekie mama was geworden, bracht de „ouwe" twee, zegge en schrijve twee pups ter wereld, waarmee ze van den eersten dag den besten af volkomen idolate was. Nou moet u weten, dlat de ouwe een braaf dier was, schoon zeer eigendoramelijk, maar een: voorbeeldige moeder is ze nooit geweest. Zoo gauw de jongen het maar «enigszins zelfstandig ai konden, 'dus «gs ze. zoo ongeveer vijf Kai !ot rnror om *71 r»Vi mpor ni oF Vzichzelf te gaan bemoeien, egoïste als ze was. Bastaardcnzorg. ;-"= Maar deze twee gruwelijke bastaarden, deze raslooze monsters, hadden haar volle belangstelling en koesterden zich in een mcóderliefde, zooals ik van mama nog nooit had gezien. Ik werd er wel eens 'kwaad om,-;zooals ze den heelen dag niet dié twee bezig was, alsof 'ze nog nooit jongen, laat staan rashonden, ter wereld had gebracht. Dit stel/dit duo, was. blijk baar voor baar het nest der nesten, het summum, en de beide héeren, want het waren heeren, hadden hét best bij haar. Aan den overkant van den tuin lag Djoekie mét haar nest in het hok en toen haar kwartet, d'at ruim een week ouder was, zoo tusschen dé vijl en zes weken was geworden, kwamen déze rakkers al wel eens buiten het hok. Hun tochten d'poi den tuin werden met den dag.grooter en -uitgestrekter'en ten langen leste bereiken .zo,-'met veel '.Vcüleri. én nog meer opstaan, de overzij, vanwaar zé"al" zoo dikwijls ge luiden hadden gehoord, die hun' bekend voorkwamen. Oridér-aanvoering - van het, cenigé teefje. zoo'zijn; die vfpuweïi.nou -eenmaal -wenditm, .clan,, eindétykReéj^ een expeditie ondérnoinen „naar dën'dver- kant: .-Vïi. c 74- \-l Een reJfensojri. Ik was werkelijk nieuwsgierig,.yéat er nu .zou .gebeuren. ;Jk zette^bét/li^ksder bastaarden wijd—open. en. daar wérkte zich „niét. vee.! mooi te én gewuriü: dé .expedilié. 'van'-.viérti'bij' grootmama; naar' tijmh'éri,-- die daar mét haar kroost lag. De' ouwe werd kwaad, wou haar kleinkinderen echter blijkbaar er niet' uitgooien en liet dus haar kinderen aan de bende over.- Tusschen twéé'haakjes, rekent u, als u sterk bent in familieverhoudingen, eens uit, wat die twee bastaarden' van de vier anderen •wa ren!.:'-: Het- kwartet schommelde het hok van grootmama grondig ondersteboven, heel de twee hummels van een weck jonger in die pooten en in de krulstaartjes, en noodigden ze op alle mogelijke manieren tot spelen uit. Maar op dien leeftijd is een groote week verschil héél wat en het duo voelde nog niets voor spelen met hun ja, hebt u 't gevonden of niet? Oorlogen vrede op een middag. Edoch, u hadt het geval eens moeten zien, toen we een week verder waren. Ais het kwartet werd losgelaten, vlogen ze als; een pijl uit. een' boog .naar den over kant; ondier leiding van Eva, en dan zaten de twee broedëfs al met opgetrokken lip pen en heesche kefgeluidjes de invasie op te wachten. Want ze wisten nu, uit pijn lijke ervaring, wat deze stormaanval be- teekende; dat ze bij een oor of bij een poot uit het warme stroo zouden wor den gesleurd; dat- ze uit het hok zouden vallen. Maar ze zouden zich verdedigen tot het uiterste. Daar kon jé van op aan! Natuurlijk lukte dié aanval altijd1, omd'at er zeker een van dé vier naar binnen kwam,'en dan dé verdedigers van achte ren kon' attaqueeren. Maar het duo be gon toch langzamerhand schik in het ge val te krijgen en belegde ook zijnerzijds wel eens een -aanval op het hov van de vier. 'Middagen laiig';hébben we met stu die naar 'di'eïioorlog zitten kijken, tranen gelachen om.de verwoede gevechten die zich afspeelden, om d'e dolle buitelingen die er gemaakt werden, en om dan vrede, die ten slotte eiken middag weer werd gesloten. En als het dan eeuigszins mo gelijk was, lagen d'e twee bastaarden uit eindelijk bij Djoekie in liet hok en hot kwartet bij grootmama. Merkwaardig ove rigens, dat de nesten altijd bij elkaar ble ven; telkens weer vier' en twee, nooit eens drie en drie, of vijf en één. Zoowel de ouwe als D'joekie. trokken zich er op het laatst niet veel meer van aan, welke pups bij lfén in het hok la gen. Maar ik zag wel aankomen, dlat Djoe kie ten slotte alio zes tot haar last zou krijgen., ,'t Kwam precies zoo uit. Want, tóente twee broeders zoo ongeveer zes weken'.waren geworden, vond mama het welletjes- Zé! wënschte haar plaats in huis 'weer in.'té/riehien en grohdig uit te rusten van de' vermoeienissen. Hetgeen geschied- de. ,744 47. Hét nest' wordt getraind. _^Maar toén heb ik verschil tusschen moe-' ders -kunnmi - tfónslateëreii;- (rok--de ouwe „zich -.van;-liet heele stel nicte méér'aan, Djoekie d:es te meer. Den boelen dag was ze met haar eigen kroost en haar half broertjes bezig.Zé speelde mét ze, leer de.ze- vechten,;, door allerlei schijnüitval- len. tegen'ze té .dóén én was pas tevreden als de kleintjes, tot het uiterste getergd, een nijdigen uitval naar haar deden. Ze bracht ze d-e eerste beginselen der zinde lijkheid! hij, door ze onfeilbaar, met een enkele loopbeweging, het hok uit te mik ken; als ze hun behoeften in het stroo en niet buiten, wcnschten te deponceren, ze leefde zé, hoe ze zich met oen stokje of 'een kiezelsteen konden vermaken, ja zelfs als er een aan de etensbak eens al te schrokkerig was en dc anderen weg drong, sleurde zij dezen egoist bij zijn nek vel van die bak weg. Een in alle opzichten voorbeeldige moe der was ze. Toen ik haar, ten einde eens opruiming te houden in den kennel, Verkocht had aan kennissen, nadat het jonge goed suc cessievelijk een baas had gevonden, stond zo, na weken, plotseling op een donkeren stormaebtigen avond, weer,,,goor de deur, doornat en bemodderd, maar dolblij, dat ze -'t 'oude huis had' weergevonden. En haar eerste werk was, haar eenig gebleven zoon, Ewald, eens duchtig schoon te lik ken, want die knaap scheen zich in haar afwezigheid) bar vuil gemaakt te hebben. Toen ging ze het stroo in haar hok- eens lekker opschudden en met een zucht van tevredenheid liet ze zich er in neervallen." Terwijl ze in haar nieuwe huis een pracht van eec. mand achter.de kachel- had... Met een zwaar hart heb ik haar den volgendén ochtend- weer terug gebracht, en er was een stil verwijt in haar oog. KYNOLOÖCt. DEK DONDERDAG, 24 October 1940, no. 22913. X{[ in ons blad! van Zaterdag 19 October 1940. Dé directeur van do% N.V. Handelmij. v.h. J. H. van Olffon, vroeger te Rotter dam, thans- te Overschie gevestigd, stond terecht verdacht van overtreding van de verordening'van den rijkscommissaris be treffende ontslag van werknemers. Dé directeur, de heer A. R., zeide oen typiste 1e hebben ontslagen wegens wan gedrag en langdurig lijdelijk verzet. Het ontslag was op staand-en voet gegeven. Dé typiste, de 31-jarige mej. W. M. van der Veerdonk;,'werd als getuige gehoord. Zij verklaarde, dat de procuratiehoudster, die dé leiding over het personeel heeft, het niet op haar begrepen had en dat zij1 evenmin met het overige personeel o-p goeden voet-stond. De slechtp verhoud in;: op het kantoor zou geheel to wijten ;;i.;u aan deze procuratie-houdster. Teneinde nóg eenige getuigen, over d .-ze kwestie te hoor en, verdaagde de kanton rechter-" dé beliandéling van de zaak tot over veertien dagen. Dé 29-jarige fabrikant P. J. van der II. te Schiedam had een I8;jarigen jongen, die werkzaam was op de modelmakerij ■wegens wangedrag en ongeschiktheid ont slagen. Inplaats d;at Van der H. den jarigen; op slaanden- voet ontslagen had, zegde .hij hem op mét inachtneming van den ge- bruikel ij-ken! Termijn van een week. Daar mede viel :hij' onder de liepalingen van de verordening -van den rijkscommissaris, wel ke slechts 'geen' vergunning voor ontslag vereischt, indien het ontslag wegens wan gedrag e.d. óp staan den voet is verleend. De fabrikant werd veroordeeld tot f 10 subs. 5 dL1 Hij zeide nu het slachtoffer te zijn gewqrdén van zijn zuiver mensch- lievendé- overwegingen. Hij had' het voor den vader van den jongen zeer onaange naam' gevonden, dat hij hem. moest ont slaan en daarom- had hij hem niet zonder meer op straat gezet. De eigenaar van het café op den hoek van de Rangé Haven en de Gorrit Ver- hoonstra-al, Di. H., had een kellner ont slagen. Naar hij den kantonrechter zeide, was liet Ontslag verleend wegens wange drag, in casudronkenschap. Het bleek c'ch- otr,-dat hjji-hem-oen - zeer gunstig getuig schrift had/gegeven. Die kellner kwam; te gen-de bekering,'dat hij dronken zou zijn geweest;. og én de. kantonrechter verdaag de-' toeri'.d'e behandeling, teneinde "den -café- eigenaar in de .geleeenheid te stellen ge tuigen vooi te brengen» tl. voelde er niet •veel voor „fcnderon erbij te sleepen", doch toen liet 0.51. dreigde een flinke boete te eischen, zeide hij te zullen probe?re 11 en kele gcluigcn te krijgen. Over veertien da gen wordt do zaak afgehandeld. Dé Schiedamscho slager H. D. had zijn knecht in den rusttijd lat-eu werken. Het was de vierde maal, dat hij wegens over treding' van de Arbeidswet terecht stond'. Dl kreeg f 15 boete snbs. 10 dagen. De zuivelfabrikanl J. N. te Vlaardinger Ambacht slond terecht, omdat een knecht te vroeg was begonnen. Ilij stond voor den derden keer terecht. Hét vonnis luidde f10 snbs. 5 dagen. Tc Monster tor aarde besteld. Op Ge algemeene liégraafplaats tc .Mon ster, is gistermiddag onder zeer groote belangstelling- dé 22-jarige B. v. d.Mcer, dé 20-jarige A. de Koning en de 20-ja- rige H. Schellens, die bij den Engel' scihen bomaanval van j.l. Zondag om het leven maken, ter aarde besteld. Op debegraafplaats gaven dal van Duit- sche en. burgerlijke autoriteiten blijk van hun medeleden. Dc rijkscommissaris bad kransen gezonden, terwijl namens hem de ouders'der slachtoffers condoleantiebrieven ter haiid werden gesteld.. BurgemeesterG. \V. Kampsohüer en de predikanten Veldhuizen en Pot spraken een korte gedaohtenisrede' uit. Familieleden bedankten voor de bewezen eer. '-z Doedel ijk ongeluk in de staatsmijn Emma. Vanochtend is de 55-iarigeW. Gerrit sen uit Hoensbroek, in de staatsmijn Emma brj het vervoeren van materialen, bekneld geraakt tussdhèn) een schachtkooi en het maaiveld. De man was onmiddellijk dood. Op het Groote Vissclicrijplein te Rotterdam is dc eerste van een serie centrale keukens in aanbonw, welke ten hchoeve der onvermogende op ver schillende punten in de stad zullen verrijzen. Er zullen hier voor niet min der dan 4000 personen per dag warme maaltijden worden bereid. j J (Polygoon). Goed voorbeeld, doet goed volgen. Zoo dient het huisafval bewaard te worden. (Polygöon). Wonderen der techniek. (Atlantic, Zander). Aan boord van een Duilschen onderzeeër. Dc lancrcrbuizcn worden opnieuw met diep tebommen geladen. (Andres, Atlantic, Zander). Timmerfabriek in asch gelegd. Gisteravond orn kwart voor elf ontdekte een der leden van den luchtbeschermings dienst, dat brand was uitgebroken in de timmerfabriek „Het Noorden", eigenaar do heer Lub, te Westzaan. Hij waarschuwde onmiddellijk de brandwper, die spoedig ter plaatse was, doch té kampen had met gebrek aan water, zoodat aanvankelijk slechts met één straal het vuur kon wor- dén beslredén. Dientengevolge ging dé fabriek, die ge heel uit hout is opgetrokken en waarin groote voorraden brandbaar materiaal wa ren opgestapeld binnen korten tijd geheel in de vlammen op. Dé brandweer kon tegen dé vuurzee niet veel uitrichten en van de.; inventaris viel zoo goed' als niets te redden. Dé vuurgloed was tot op groo- ten afsland zichtbaar en trok op dit late uur nog veel belangstelling. Groote indnslrieele schade. Uit het overstroomde gelned van Cala- loniü kotnv-n nieuwe berichten over schade. Te Bascnra zijn drie -.éleclrische centrales gedeeltelijk verwoest. ïn Boguda zijn 14 kleine textielfabrieken vernield. In deze steden bedraagt dc schade 10 milliotn pesclas. Te Sal hebben de spinnerijen en textielfabrieken veei schade geleden. Eei> sluwuan kon geen weerstand bieten 'aan den druk der watermassa en scheurde over een breedte van 150 meter. Te Olot is liet bedrijf in 15 spinnerijen en textiel fabrieken voor langen tijd onmogelijk ge maakt. Te Juan, Ras Fontes zijn 14 fa brieken nun of meer ernstig beschadigd. In Olot en Juan Las Fonles wordt de schade op 1.5 millioen geschat. De Sunansche minister van handel en nijverheid, Carceller, is ;n Barcelona aan gekomen, om in opdracht van Franco per soonlijk leiding te geven bij de maatregelen tot leniging van den nood.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5