m/n$mde.$ M. BRUCKER WHITE LABEL KLEINE ADVERTENTIËN Laatste Nieuws JEMIFNSÏ derMHerv. Gemeente IL De Nieuwe Blaak Een oude zaak verplaatst BINNENLAND Bommen op een fabriek te Puttershoek Brandbommen op Den Helder BUITENLAND itaiiaansche toestellen boven Engeland italiaansch weermachtsbericht Geheime zittingen van Hooger- en Lagerhuis De besprekingen in Batavia De ontmoeting Hitler-Pétain Vanochtend weer aanvallen op Londen Bommen op Sliedrecht Hulpactie van den rijkscommissaris voor Rotterdam Nieuwe interneeringen De bouw van den Maastunnel MANTEL MAG AZIJN (dubbele Klare) Een combinatie van zaken opende in de Jbngkindstraat een nieuw complex. Nog slaande bij de smeulende puinhoo pcn hebben een. 9-lal zakenlieden van de Blaak te Rotterdam in beginsel liet be sluit genomen: We pakken opnieuw aan! lien had in Mei nog geen juiste voor stelling van wat er zou groeien uit een samenwerking, die den naam Stichting Noordblaak 1910 kreeg, maar men besloot samen in zee te gaan en vandaag is bet complex van de „Nieuwe Blaak" aan de Jongkindstraat, hoek Westersingel en Nieu we Binnenweg, geopend. Die architecten ir. H. van Tijen, Lr. H. D. Maaskant, Jos. Margry en Alph. Th. J. Margry, ontwierpen de winkelgalerij en de firma B. Both uit Vlaa relingen, bouwde het complex. In volgorde, komende van den Nieuwe Binnenweg, hebben zich in de JoTigkindstraat gevestigd, de firma fl. Both, firma wed. S. Benedictus, firma Meyer en Blessing, firma C. Ulrich en Zoon, magazijn M. Laimböck, Het Huis van St Elov, Reisbureau Lindeman, Hector en Ba- zendijk's boekhandel en kunsthandel gebr. Koch. De firma Both fungeerde hedenmorgen als gaslvrouwe. Daar werden een groot aan tal genoodigden ontvangen, die toegespro ken werden door den voorzitter van de Sti chting Noordblaak 1910, den heer A. v .d. L o o, van het Huis van St. Eloy. De combinatie werd, aldus spr. uit groe ten nood geboren. Bij de pogingen om uit den chaos te komen, lieeft het voorbeeld van tal van gemeentelijke instanties en bedrijven slimuleerend gewerkt. De collectieve bouw bracht gecompliceer de moeilijkheden niet zich mee, maar die zijn alle overwonnen. Spr. gaf een schets van de beteekonis van de Blaak in materieel en ook in geeste lijk opzicht en besloot met den wensch, dat Rotterdam een schoone toekomst tege moet zal gaan. Mr. W. F. Lichtenauer, secretaris van de Kamer van Koophandel en secre taris van de „Stichting 1940" noemde de Blaak de incarnatie van een roemrijk ver leden en schilderde den voorbijgegane» toe stand!, zóó dat de Blaak voor allen, die haar gekend hebben, herleefde. Er is moedig gestreden op de Blaak, toen de groote-stadSeischen veranderingen teweeg brachten. De oorlog heeft de pro blemen, die er aan de Blaak nog beston den, radicaal weggeblazen. Dat had de nekslag kunnen zijn voor de zaken aan de Blaak, maar de oude geest is niet inge sluimerd, in tegendeel, de oude deug den hebben zich in volle kracht gede monstreerd! j Spr. hoopt, dat de historischb naam Blaak behouden zal blijven en dat, als daar weer gebouwd zal kunnen worden, de zaken, van .vroeger zoo mogelijk bij elkaar zullen blijven in het nieuwe Rotterdam. De hoer C. Ulrick bracht dank aan het bestuur van de Stichting No,ordblaak 1940", de heeren A. v. d. Loo, voorzitter; A. H. v. Riet, secretaris en Tl. A. Both, pen ningmeester, voor het vele werk ten bate der stichting verricht. Aan de drie be stuursleden werd elk oen ets van Sïrks van de Blaak aangeboden. De heer ir. Frits M. Beukers sprak namens de onder-aannemers en bood aan de leden der stichting en de architecten een notitieboekje met inseript'e aan. De heer v. d. Loo heeft tenslote nog do aandacht gevestigd op de schilderingen op den doorloopenden luifel, die vervaar digd zijn door den kunstschilder Dolf Henkes. De genoodigden hebben daarna het win kelcomplex bezichtigd. Dn verband met tó- zondere veiligheidsmaatregelen, die geno men moeten worden, kan Het Huis van St. Eloy, eerst Woensdag openen. Firma H. Huisman gevestigd le Midd cl 1 an ds lraat 100. Nog een andere bekende zaak uit het oude centrum van Rotterdam is naar het nieuwe Westen verhuisd: de firma II. Huis man, die van 1885 af gevestigd^ was Hoog straat 322326, heeft een nieuwe zaak geopend rn het pand le Middellandstraat 100. Met lijn 4 is de firma Huisman ge makkelijk te bereiken; men stapt aan de halte Sonjcstraat uit en slaat dan vlak voor de zaak. Wie van lijn 8 gebruik maakt, meet van de batte Nieuwe Bin nenweg's-Gravendijkwal een paar minu ten loepen, om het kleodingmagaxïjn met een uitgebreide collectie heeren- en jon- genskleeding en stoffen voor kleeding naar maat, te bereiken. In een advertentie in dit blad vestigt de firma Huisman er o.a. de aandacht op, dat kinderralinéjekkers, waarvan zij juist een flinke bezending ontving, zonder extra ver gunning, „op punten van de textielkaart, verkocht worden. Soldaten verdronken. Op liet meer van Annasjaervi, ten Noord westen vain llaparanda, de Noordelijkste stad var. Zweden, is gisteren een veerboot met tachtig man pioniertroepen omgesla gen. Allen vielen in het water en voor zoover bekend zijn er 41 van hen ver drenken. Er zijn 25 dooden ca vele ge wonden le betreuren. Tot de gemeenten, welke in den afge- loopen nacht alsmede in üen vroegen mor gen in meer ot mindere mate geteisterd zijn door cle bombardementen der Engel- sohe vliegers, Ixdioort ook het dorp Put tershoek op Beijerland, waar eenige pro jectielen zijn terecht gekomen op een fa briek van voedingsmiddelen. De gevolgen waren ontzetten»25 arbeiders, van wie de meesten reeds met hun dagelijkschen arbeid waren begonnen, werden gedood en verscheidene anderen gewond. Het juiste aantal der gewonden is nog niet vast gesteld. Ir. de fabriek brak brand uit, d.e later op den dag is gebluscht. Op een woonwijk in Vhssngen wierpen de Eng eb dien 12 bommen, waardoor 10 huizen werden vernield en vele andere woningen wermn bescJiahgd. Wonder bo ven wonder zijn hier geen dooden of gewonden te betreuren Nabij Pijnaeker vielen hommen in het open vela, ten gevolge waarvan enke'e stuks vee werden gedood. Een aantal bommen, dat op het eiland Texel terecht kwam, veroorzaakte geen schade. Bij het Groningsche dorp Beêr'a werden ongeveer 20 brandbommen afgeuo'pen Er ontstond eenige onbeteokenende schade aan liet eleclriscn bovennet. In Friesland werden op enkele plaat sen beer en hoeven door Engelsche bommen beschadigd. Een Lom, welke een Engelsche vlie ger afwierp boven Rotterdam, beschadigde een baggermolen, welke lag gemeerd in de Nieuwe Maas. Een huis in brand geraakt. Hedenochtend heeft een Engelsch v.ieg tuig verscheidene brandbommen n de biu nenstad van Den Helder neergeworpen. Tal van Luizen werden getroffen, doch in vrijwel alle gevallen wist men de pro jectielen ons- ba lelijk te maken. E..n huis in de Lianen-lal geraakte editor m brand. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Nader wordt -gemeld, dat explosieve bom men zijn teroelu gekomen op een weiland aan den Middenweg achter de Huygens- straat ea op een terrein tusschen de Hec tor Treubstraat en Boerhavestraat, waar door van enkele honderden huizen de rui ten en daken zijn vernield. De bommen lieten grocte trechters na en in de Hec tor Treubstraa. hebben zij een aan al bui zen geheel in puin doen storten. Doordat de moeste lywonbrs vannacht niet aan wezig waren, zijn er, voor zoover ons be kend, geen persoonlijke onge'ükken te be treuren. Do schade strekt zich echter uit tot een groot geleelte va deze wijk. Zoo wel ia de Boerhavestraat als in de Hec tor Trenhs'raat, Van Leeuwen hookstraai, II uy gen ss trant, Middenweg, Sluisdykri-aat en Parallelweg, zijn de ruiten vernield. Tien tot vijftien brandbommen kwamen terecht m woninuen in de Govcrsstraat, Parallelweg, Pass straat en aangrenzen Ie stralen. Ook hier waren de meeste bewo ners afwezig, doch door het kranige en doortastende optreden van een der be woners v ar de Goversstraat, den heer Van Meer, die verscheidene brandbommen uit woningen wist te verwijderen, is voorko men, dat bier groote branden ontstonden. De poliliehrandweer heeft nog enkele kle ne branden «chlïwcht. Aanvallen op havens aan de Oostkust. Berlijn, 25 October. (D.N.B.) Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt hekend!. Gevechtsvliegtuigen deden gisteren kort na elkaar verscheidene aanvallen op de Britscho hoofdstad en bestookten in het Zuiden van het Britsche eiland eenige ha venplaatsen, fabriekscomplexen en ver keerswegen doeltreffend mot bommen. Dos nachts waren de aanvallen weer voorname lijk op Londen gericht, waar branden en ontploffingen het tot ver zichtbare teeken waren van ons succes. Voorts strekten d'e nachtelijke aanvallen zich uit tot b e w ape u i n g s ce al ra en haven districten. Voortgegaan erd met het leg gen van mijnen voor Britsche havens. In het kader van de door het Ouit- selie luchlwapen ondernomen gevechts handelingen tegen Enge'a d, stegen voor de eerste maal Itaiiaansche ge vechtsformaties van haar basis in het bezette gebied op. Door stoutmoedig uitgevoerde- aanvallen en welgemikte bommen behaalden zij groote succes-^ sen tegen havencomptexen in het Dosten van het Britsche eiland). De vijand' vloog des nachts Noord- en West-Duitschiand' binnen. Zijn bomaanval len waren vooral gericht tegen Hamburg, waar op eenige plaatsen in het stadisge bied' en in de haven branden en aniero materieele schade veroorzaakt werden. Be schermd door een gesloten wolkendek drong do vijand' met zwakke krachten tot de rrjks- hocfdBtad door. Boor luer en daar neer geworpen hommen ontstonden dakbran km en kregen gebouwen lichte schade Voorts ontstond er een gropte brand in een hout opslagplaats. In Berlijn en Hamburg zijn eenige dooden en gewonden te betreuren. Vyf vijandebjke vliegtuigen werden neerge schoten. Duitsche en Itaiiaansche vliegtui gen worden niet vermist. Eigens in Italië, 25 October. (Stefani In zijln weermachtsbericht no. 140 maakt het Itaiiaansche hoofdkw art'er kot vo'gmde bekend im Noord-Afrifca hebben onze vooruitge. schoven colonnes ten Oosten vai Sidï el Barrani vijandelijke gemechaniseerde a'd-e- lingen op de vlucht gedreven. Onze lucht- formaties bombardeerden do havenwerken ran Bort Said, liet vliegveld Catbhur ten Noordwesten van Katro, de installatie le Aboekir ten Oosten van Alexandria, Maaten- Ragush, het vliegvelü Fofeka, El Daba em de stations van die plaats en van Maxsa Matroeh. Overal werden enorme resultaten waargenomen en ontstonden zware bran den. Al onze vliegtuigen keelden terug. De vijandelijke luchtmacht deed aanvallen op Tobroek zonder eenige uitwerking, als mede op Benghazi, waar een Libyer ge dood werd en Arabische huizen beschadigd werden. De militaire doelen leden geen schade. In Oost-Afrika waren gevechten tusschen gemechaniseerde afdeel ingca in de zone van Cassale en Sctit, welke voor de Italï- aunen gunstig verliepen. Onze luchtmacht bombardeerde schepen in de haven van Port Soedan. Vijandelijke vliegtuigen wier pen hommen op Azozo en Cassala, waai vijf personen gewond werden, alsmede op Decamere, Asmara, El Oeak, El Gabo (So- malilandj zonder eenige uitwerking. New-York, 25 October. (D.N.B.). In ge heime zitting van het Engelsche Hooger- en Lagerhuis, zijn, volgens de Associated Press, „rerwarrende en hoogst tegenslrij1 dige kwesties van de Britsche luchtverdedi ging" besproken. Over het verlies van het vliegtuigmoederschip Glorious voor Narv.k is gevraagd, waarom er geen maatregelen genomen waren om vele honderden man schappen te redden, die 48 uur lang op vlotten hebben rondgedreien. De toenemen- do critiseerende houding van de Labour- piartij tegenover de regeering, zoo vervolgt het Amerikaansche persbureau, is in de eischen van twee Labeur afgevaardigden be. treffende de instelling van een miiita-ie rechtbank tot ui ing gekomen. De finan- cieeie secretaris van do admirablet War render, heeft rij de beantwoording van ('e vragen toegegeven, dat Biritsche vp'ej'ui gen en schepen vlak langs de vlotte ge komen zijn, zonder hen te zien. Wo riten ondanks afwezigheid van Kobayasji voortgezet. Tokio, 25 October. (Domei). In de dage- rijksdie persconferentie heeft de woordvoer der van het departement van bui'mlandsch© zaken Yakashïro Soema, toegegeven, dat do besprekingen in Batavia een vertragng ondervinden. De woordvoerder veegde hier echter aan toe: Onderhandelingen van dit soort hebben gewoonlijk eenigen tijdnoodïg en van het begi n af aan waren wij op ver tragingen ingeste'd. Op de vraag of de afwezigheid van Iclijzo Kobayasji, het hoofd van de Japansche dele gatie, een langdurige vertraging van de besprekingen to Batavia ten gevolge zal hebben, antwoordde de woordvoerder ont kennend. Tijtems de afwezigheid van Ko bayasji, zullen Otoji Salto, do Japansche consul-generaal te Batavia en Tomotseone Oh fa, de plaatsvervangede leider van de Japansche delegatie, de onderhandelingen met de Nederlamdsch-Indisch© autoritei en voort te zetten. Bovendien heeft de Neder- landsch-Indischo regeering, zoo betoogde Soema, zich bereid verklaard om ondanks de afwezigheid van Kobayasji de onderhan delingen met de Japansche delegatie voort te zetten. Op .de vraag, waarom de onder handelingen tusschen Japan en Neder- landscli-Indië niet naar Tokio verplaatst werden, antwoordde de woordvoerder, dat zoowel do Japansche als de Neder! andsche autoriteiten het "tbest achtten de onder handelingen te Batavia te voeien. Ten slotte werd aan den woordvoerder het pers bericht voorgelegd, waarin sprake is van eijn aiti Japansche gezindheid onder de bevolkte gvan Ncderlandsch-Iindiê. Hierop antwoordde Soema, dat hij tot dusver geen officieel© berichten had ontvangen, waarin dit persbericht bevestigd werd Nog geen Diatseh commentaar. Berlijn, 25 October. (D.N.B'.) De berich ten over de bijeenkomst van gisteren tus schen den Fiihrer en het hoofd van den Fransclien staat, maarschalk Detain, wor den door de Bertijnsehe ochtendbladen in den grootsten opmaak weergegeven. Daar door reeds leggen de bladen, die nog geen commentaar bevatten, nadruk op de groote beteekenis, welke zij aau de bespreking tus- scben de beide slaatshoofden, in tegen woordigheid' van hun ministers van buiten- landsche zaken, hechten. Uitingen van poli tieke kringen waren vanochtend eveneens nog niet aanwezig Berlijn, 25 October (D.N.D.) Sedert van ochtend worden weer zware Duitsclie lucht rail vallen op de Engelsche hoofds'ad ge richt. Snelle Duitsche bommenwerpers heb- !>en op de voor den oorlog belangrijke dc el en in Londen bommen van zwaar ka liber neergeworpen. "Winterhulp in "België. Brussel, 25 Oct. (Bolgapress). Do inrichting van de winterhulp in Belgie is thans een voldongen feit. Paul Heymans, gouverneur van do nationale maatschappij voor erediet aan do nijverheid, heeft het voorzitter schap aangenomen. - Hij zal worden bijgestaan door een a'go- meenen raad en eon uitvoerenden raad. Do zetel van het beheer der winterhulp is gevestigd te Brussel. De oprichting van provinciale en ge meentelijke comité's is in voorbereiding. Vanzelfsprekend zullen de bestaande so ciale werken, die in België een essen- tiecle Tot vervullen, de spil van de nieuwe organisatie vaa wtetcihulp uitmaken. Grool aantal huizen be schadigd. Vanochtend heeft een En el=ch vliegtuig een viertal bommen boven het Westelijk deel van SLêureehf la ea val 'en. Een groot aantal huizen werd beschadigd, waarvan eenige zeer ernstig. Hondorden ruiten zijn gebroken Persoonlijke onge'ükken deden zich niet voor. nOOG WATEIt. 25 October 16.38 u., u. 26 October 0.16 u., 1.07 u. Mei de uitbetaling zal binnen kort worden begonnen. Onder de gemeenten, welke door de oor logshandelingen bizonJer zwaar te lijden hebben gehad, neemt Rotterdam e.naparte plaats in. Pen grool deel der bevolking bevindt zich m een emsligen noodtoe- siand. De rijkscommissaris heeft daarom besloten iet een hulpactie voor alle Ne- deriandscite staatsonderdanen ie Rotter dam, die deze hulp behoeven. Deze hulp zal eenmaal worden, verleend. De voor bereidingen van den vertegen woord ger van den rijkscommissaris voor Rotterdam, dr. Volokers, zijn reuns geëindigd, zoodat de uilbe.'ahng rcxls in de eerstkomende dagen zal kuimnen plaats hebben. De burgemeester en de directeur van Maatschappelijk Hulplmtocm hebben de outillage van Maatschappelijk Hulpbetoon voor de uitlielalingen ter beschikking ge steld en volle medewerking toegezegd. In verblind met dc Duitsche represaillemaatregelen tegen Indie. Wij vei riemen, aat in het leader van de Duitsche rc p r e.- a'emaal re geen in verband met de behandeling van Duitsche onder danen in Nederlandsdh [ndië, wederom een aantal Nederlanders hier te lande is ge- interaeerd. Ook deze personen worden, evenals de reeds eerder geïnterneerden, geacht in Nederlandscli Indié een begrip te vertegenwoordigen. Voor 1 December het gehee- 1c rivicrgedeelte onder water. Op de maande.ij&sche tunnelconferentie bij den Maas tunnel houw ie Bot erdoor werd ons vandaag het volgende meegedeeld: Wederom kon in de afgeloopen maand een tunnel element in de gebagger.'e geul in do rivier tot zinken worden gebracht, zoodat thans in to'aal zeven op hun plan's zijn gebracht en wel vijf aan den Noorde lijken oever ©n twee aan den Zuidelijken oever. Afgescheden van eenige moei ij die den met betrekking tot het op ijd ve krijgen van de bij het zinken -benoodigde drijvende bokken, is de hoop gewettigd, dat nog voor 1 Decemebr liet achtste en negende tunnel element op het plaats zul len zijln gebracht. Daarmede zou dan, niet- tcgcms'aande de ooriogsonrstandighcdei en don invloed van den afgeloope.i strengen winter, het gelukt zfljn, het geheele rivner- gedeelte binnen het jaar op zijn plaats e krijgen. Zooals bekend, wordt de verbinding tus schen de rivierlunnelstukkea gedeeltelijk van binnen uit tot standi gebracht, waar toe op hel dichtst bij den oever gelegen tupneteluk instijgschacbtau worden ge plaatst. Deze instijgschachten zijn thans van den rechteroever naar den linker over gebracht en aan het tuunelstnk nr. 9, dat tegen het ventilatiegebouw aansluit, gc- .monteerd. Het inwendige van dit tunnel- stuk is' daarmede weder toegankelijk ge worden. Inmiddels is het werk aan het van den rechter oever toegankelijke riviergeJecibe krachlig voortgezet, zoodat men thans vrij wel alle opruimingswerkzaamheden aan tijdelijke dichtingsschotten voltooid heelt en derhalve zonder er aan herinnerd le woiden, dat men afzonderlijke tunnelele menten doorschrijdt, zich ongeveer 309 M. onder dte rivier kan voortbewegen tot aan het punt waar het laatste schot van tun nelstuk nr. 5 met zijn 20 cM, beton dikte ongeveer 23 M. water keert De hoofdwerkzaambeden in dit tunnel gedeelte bestaan thans in het gereedma ken van den rijvloer in de autobuizen en den rijweg voor de rijwieltunnel, tevens plafonds van den voetgangerstunnel. Af zonderlijke werkzaamheden vormen hier nog het leggen van zware transportleidin gen voor het gemeentelijk gasbedrijf en de gemeentelijke drinkwaterleiding, die van de gelegenheid profiteeren om hun netten op lieide oevers te verbinden, zonder dat daarvoor een zinker door de rivier be hoeft te worden gelegd. s- Op ZONDAG 27 OCTOBER a.s. n.m. 3 uur m de GROOTE KERK. Voor ganger Dr.JOHAN VAN DER SPEK, Candidaat tot den Heiligen Dienst. Geneesheer-Directeur der Psychiatrische Inrichting „Maasoord" te Poortugaal. ZANG VAN HET KERKKOOR. Terwiji de eigenaars het recht op hun zicplaatsen behouden, worden de niet verkochte zitplaatsen tegen den haiven prijs beschikbaar gesteld. HOOGSTRAAT 130 - SCHIEDAM voorheen Rotterdam heeft nog de grote sortering van DIVERSE ARTIKELEN ZONDER PUNTEN EN ZONDER VERGUNNING. KOMT EN MAAKT ER GEBRUIK VANI ÖE BESTE HULP IN UW HUIS. GROENELAAN 61-TELEFX.7.6.6.9-SCHIEDAM ie f3.40 fier Literflescjf - Prachtig HOUT SPEELGOED, auto's, sporen, paard en wagen. Groote sorteering. Lage prijzen. BRAM NOORDIJK, Hoogstr. 68, Tel. 68681. THEEMUTS en Theemandje fl.40. Groote sorteering Thee potten. BRAM NOORDIJK, Hoogstr. 68, Tel. 68681. WAAROM nog langer met pijnlijke voeten te loopen? Vol ledige pijnlooze behande ling fl. Speciaal adres voor aangemeten steun zolen, pedicure, voetkun- je en masseur. B. JANSE, Hoogstr. 107. Gratis voetonderzoek. INMAAKVATEN, 50 K.G., te koop bi, SERVIO, Westmolenstr. No. 4. Dichtgekuipt f 1.- VOORSCHOTTEN met en zonder borg. Eer ste Rotterd. Hulpbank, opgericht 1908, Claes de Vrieselaan 61a, (voorheen Boscfije 14a), Rotterdam, AD VERTE NTIEN in deze rubriek hebben beslist succes I WEGGELOOPEN 4 grijze poes (rechteroor in gedeukt), luisterende naar den naam Lily. Tegen belooning terug te bezorgen Stadhouders laan 103. Hotel Café Restaurant L. BETEKEND AAL. Tijdens de verduistering ingang Nwe. Haven 805. Telefoon 68861. DE HENGELAAR voorziet zich van al zijn benoodigdheden in het bekende Speciaal-Huis WOUT v. LEEUWEN, Broersveld 9092. ZOEKT U PLAATSING als Huishoudster, Winkel juffrouw, Modiste, Naai-i ster, enz.? Plaatst een annonce in dit blad. Terstond gevraagd een net DIENSTMEISJE, voor dag of dag en nacht. Adres: Mevr. v. d. VALK, Stadhouderslaan No. 101. Net MEISJE gevraagd, circa 16 jaar. P. G. Adres: Burg. Knappert- laan 250b. FIETS. Te koop gevraagd een 2e hands heerenrijwiel. SERVIO, Westmolen straat 4.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3