STADSNIEUWS Jubileum K. Liebeek HET HU9S van ST. ELOY Reorganisatie van de politie Herfstvacantie Het „avond-appèl" OP DE NIEUWE BLAAK Woensdag 30 October hall 3 jONGKINDSTRAAT 8 A. van der Loe, Juwelier BINNENSLAND Kerk en School De Paus schrijft biddag uit Organisatie en eenheid in hst vischbedrijf De telefoon, groeit weer Nieuwe uniform voor den Qpbouw- dienst Incidenten te 's-Gravenhage De „Winterhulp Nederland" Benoeming van directeur-generaal Oproeji van den directeur-generaal Rechtszaken De snoekhengelaar en zijn aas Diefstal van schoenen en een jas Voorloopi?: seen bevorderins Het departement van bïnnenlandsche zaken heeft aan de besturen van ge meenten met meer dan 50.000 inwo ners een schrijven gezonden, volgens hetwelk bevorderingen bij de gemeen telijke politie verboden worden. Kaar wij vernemen staat deze maatre gel in verband met voorgenomen re organisatie-maatregelen bij de politie in deze gemeenten. Onderscheiding. De A.N.W.B. heeit een oorkonde en draajuisigne ingesteld voor cliauflettrs, die 13 en 25 jaar tot volle tevredenheid Yan -huil patroon wei kraam zijn. in cafe-resljuianl Du Pas-mge te 's-Gra- hagfe, is aan een aantal chauffeurs dat insigne uitgereikt. Daarbij waren ook drie chauffeurs van de Scbied. Autobusooder- nernmg v. d. LnJe, n.i. de beeren Th. Coihgrioo, V\ tiouthraken en L. Kaal, die 12Vj jaar deze onderneming hebben ge diend. Adviesbureau N.V.L. het adviesbureau van de afdeel'mg Schiedam N.V.Ldat in hoofdzaak in ver band mei de veiduistenngsvoorschnften op gericht werd, zal op den 31sten van deze maand gesloten worden. Het bureau heeft, naar het bestuur ons meldt, volkomen aan zijn doel beantwoord; ml. bet geven van advies voor een doel matig en voordeelig afschermen van lieht- iritstraling uit woonhuizen, bedrijven, win kels enz. Sedert de opening werd het bureau door ongeveer 2500 personen bezocht en ge raadpleegd. Na den sluitingsdatum zullen inlichtingen omtrent lichtafschermmg gaarne verstrekt worden door het afdeeiingssecretariaat, Willem de Zwijgerlaan 40 en door den ge meentelijken luchtbeschermingsdienst, waar van het bureau voorshands nog geves'igd blijft in den Commandopost, ingang Ju liana van Stol bergstraat (achterhek van het Zusterhuis. Gemeente Ziekenhuis). Op het gymnasium. Bij nadere overweging is l>èslotcn alsnog aan hel gymnasium op a.s. Dun ierd.ig, Vnj- dag en Zaterdag herfstvacantie te verlee- nen. Het besluit van R en W. om vóór de gemeentelijke instelt ngen vau onderwijs voor dit jaar ae horlsD acantie af te schaf fen, is aanvankelijk te ruim geinteipie teerd. Diefstal. Aangifte is gedaan van diefstal van een magneet ter waarde van f 50 van een bouwwerk van de firma S. aan de Voor haven Door de politie zijn aangehouden J. M. en A. A. F., beiden te Rotterdam, ter zake diefstal van schoenen op de scheeps werf Wil ton-Fijen oord Gevallen. Bedenmoraen is de chauffeur A. J. uit Overscbie, in de Gemt Verboonstraat in de duisternis met zijn rijwiel tegen een trcitcirband gereden, waardoor hij kwamj te vallen en met zrrn rechterheup op den hardsteenen band terecht kwam. Hij is op last van een dokter per politieauto overgebracht naar he' Gemeenteziekenhuis. Verloren en gevonden. Be volgende voorwerpen, die in het tijd vak van. 19 tot 26 October gevonden zijn, kan men op werkdagen tusschen één en twee uur in' het politiebureau, Lange Kieuwstraat 55, terugkrijgen. Diverse sleutels, handschoenen, cein tuurs, blauwe overall, heerenhorloge, das met gouden speld, armbandje, portemon- naie met inhoud, sloffen rijwielriempje, melkbus, taalboek, groen wollen muts, ro zen krans in étui en bril in étui, dames speld, notitieboekje t.n.v. De Zwerver, brandst off enkaart, emmertje. Bij vinders: Engelsch leeshoek, A. Tim- in-iTS, "Geervlietschestraat 28; dames pols horloge, J. v. d Toom, Dirk van VVasse- naarsfraat 23; bruine glacé handschoen, R. Weigert, Buiterthavenweg 15; vulpen, B. Kenrsen, Broersvest 58; pasfoto, A, de Ruij- ter, Lekstraat 38; kinderbril, M. Klink, Prof. Kamerlingh Onnesiaan 109; danes- portemonnaie met ritsslui ing, li. Groenen deel, Prof. Kamerlingh On nes! aan 114a; be wijs van militair pensioen t.n.v. A. As peren, A. P. Steenhuizen, Westvest 26; rijwielplaatje, C. Moeder, Vlaardhgerdijk 219 b; vulpen, H. van Duimen, Stnjensche- straat 31: ceintuur, H. Engering, VViilem de Zwijgeridan 5~, nappa heerenhandschoen, B. Winkel, Penninglaan 3; zïlverbon, E. v. d. Sancte, Rotterdamschedijk 19b; cein tuur, v. d. Hoeven, Abbenbroekschestraat 21; beige ceintuur, K. van Alphen, Plein Eendracht 19a; spaarpot met inhoud, H. Krenger, Burgemeester Knappertlaan (SL Jacobs Gasthuis); pakje dames ondergoetd en kousen, C. Schrooten, Bilderdijkstraat 38a; glacé handschoenen, AL van Geloven, Aleidastraat 2; jongens,as en een paar bruine schoenen, J. Oosthoek, Galleïstraat 24: heeienporternonna'e met inhou I, wed. Sassenhuirg, Rotterdamschedijk 41; gummi slang, L. M. van Steenis, v. d. Elststraat 18b; rozenkrans en beeldje in étui, G. van Yliet, Ocstsingei 78; kinderwanlje, II. Kiela, Lange Singelslraat 35. Als de eigenaar een voorwerp heeft ai- gehaald bij een vinder wordt men verzocht, dit mede te deden aan het politiebureau telefoon 68036 en 68970. Het gezelligheidslcven. Nog twee avonden moeten we om 10 uur binnen zija en daarna komt liet „avond appèl" 2 uurtjes later! Dat zal het ge- zelligbeidsteven een stimu an-, geven, want van Donderdag ai is het de moeite waard om bij vrienden en goede kennissen 's avonds een bezoek af te Ieggtn. Alen kari dan op den noi malen tijd huiswaarts gaan, als men tenminste geen nachtbra ker is en na miciaema<-ht wil thuis ko men! Uok door bioscopen, theaters, café's enz. is de nieuwe maatregel met vreugde ont vangen Het Passage Theater zal van Vrijdag af vier voorstellingen per dag 'geven, n.l. om 2, 4.15, 7 en 9 uur De laatste voorstelling is om 11 uur ateeloopen. Rotterdammers vinden dan geen tram neer die hen naar huis brengt, want de taaiste Iran veitrekt van hier naar de rpmise in Rotterdam om 9.10. Alnar per fiets kan me11 in een uur een groe ten afstand afteggen1 De trams zullen niet later gaan rijden dan den laate'cu tijd het geval was. Een huldiging. Op de ttekenkamer van de Werf Gusto, firma A. F. Smulders, is hedenmorgen in bijzijn van he! kantoor en technisch per soneel, de heer K, Liebeek van vele zij den gehuldigd, in verband mei zijn 40 j'arig dienstverband bij genoem le firma, liet is wel duidelijk geworden, dat de jubilaris in zijn omgeving zeer gewaardeerd wordt. De heer Liebeek werd vooraf door de directie ontvangen en toegesproken, waar bij hem een cadeau werd overhandig 1. Bij de groole huldiging in de teeken- kamer voerden achtereen vólgens liet woord de beeren V. Gerosa, hoofdingenieur van de Werf Gusto: de beeren J. van "t Iloff, chef van de af deeling scheepsbouw; W. T. Vos, dief van de afdeelïng baggerbouw; J. J. Rc-inaari, 2e voert itier van de Perso- neelsv ereenïgingir. L. Davidson, electro- teehnisch adviseur en ir. C. M Heymans, die allen de bizondere verdiensten vau den jubilaris a's medewerker, collega, ciief en vereenigingsman roemden. Namens het kantoor en technisch per soneel werd den heer Liebeek een radio toestel aangeboden; de Personeelsverceni- ging, waarvan de jubilaris voorzitter en mede-oprichter is, had bloemen laten komen De jubilaris heeft een kort overzicht ge geven van zijn loopbaan, drink gebracht voor de vele vriendelijke woorden tot hem gericht en voor die aangeboden cadeaux en tenslotte nog een goed woord gedaan voor die Personeelsvereniging In den loop van den dag zijn velen den heer Liet eek fe zijnen huize komen com plimenteeren. Intree ds. J. W. Vcrhcy Jr. te H eerde. Zondag jj. heeft onze vroegere s'ad- genoot, cand. J. W Verhev Jr., zijn intree gedaan ah predikant van de Vrije Evang. gemeente te Heerde. Hrj werd bevestigd door ds. J. Enter te Rotterdam. Zoowel voor de bevestiging als voor de ïntree- dienst bestond groote belangstelling. AGENDA. St tnf.DA.M. Passage Theater, 2, 4.15 en 7 u;ur. Met geheime opdracht. Aionopole Theater, 2.15 en 7 uur. Op stap. Eiken Zaterdag en Zondagmiddag 14 u. Stedelijk .Museum voorm. St. Ja cobs Gasthuis. 29 Oct. Bijgebouw Ned. Prot. Bond, halF 8. Najaarsvergadering N.P.B. 2 Nov. Maison Westhuis, 3 uur. Jaarver gadering S.IJ.V. ROTTERDAM Arena. 2.15 u 4.30 n 7.15 u. Het gouden masker. Capitol. 2.15 u. 4.30 u. 7.15 u. De amateur- jockey. Prinses. 2.15 u matir.ée; 7 u. Jij bent mijn leven. In een aantrekkelijk, zij het in omvang beschei dener interieur dan voorheen, heropenen wij op ons Juwehersmagazijn aan de in het nieuwe winkelcentrum onzer stad op het Land van üoboken. Deze datum valt ongeveer samen met den dag, waarop wij 25 jaar geleden, evenals nu in oorlogs tijd, ons eerste magazijn aan de Noordblaak openden. Onze collecties verwierven toen, ondanks zeer moei lijke omstandigheden, spoedig een goede reputatie. Ook nu zullen wij. niettegenstaande de nóg moei lijker verhoudingen, aües in het werk stellen, deze reputatie te handhaven. Daar bij de ramp van Mei j.i. ook onze cartotheek met een zeer groot aantal namen en adiessen verloren ging, is het ons tot ons leedwezen niet mogelijk, onze vele Chenten persoonlijk tot een bezoek uit te noodigen. Wij verzoeken hen derhalve vriendelijk deze alge- meene kennisgeving te willen beschouwen als een persoonlijke invitatie en hopen, dat velen daaraan in de komende dagen gevolg zullen geven. NIEUW TELEFOON No. 3382J ROTTERDAM Op 24 November a.s. Paus Pins XII beeft door middel van een apostelischen brief ,,Proprio rootu" gelast, dat 24 November a.s. over de geheele we reld missen en openbare gebeden opge dragen zullen worden voor de actueele nnoden der rnenschheid. Op dien dag zal de Paus 2ich naar de St. Pieter begeven, waar hij met deze intentie een mis zal oelehreeren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Zwolle ds. A. T, W. de Kluis te Rotterdam. Twee slru-8-mingea aan het werk. Het bureau voo: coiónnsche bedrijfsor ganisatie schrijD ons- Door de veisohi'tencte publicates ten aan zien ui het vissol);rijfeIrrjt dregt bij be- langhebbenüen eenige verwarring le ont staan. Er zijn than- twee stroom n ,on, die bei dea trachten de zoo hoon n >oïige een heid op het terrein van den vischhandel en an de vïschverwerk ng tot stand te brengen De federate van orgamsates op visch- gebied wit een overkoepelende fedo-a- tie van vereenig-ngen en bonden, waarin de tft-rsrlii'lende belan^hebb n ten reeds zijn o ree. red, o! v.aarm zj z oh dienen te vereen 1 :o:i. Het se re a-iaat wordt wanne lomen door het serre a -taal van het Verbond van Cbr, Werkgevers, Don Hang, A. Kuyperstrant 3. 0c bond ter behartiging der bo'angen van de visseherij en den vischhandel, a's- mede van de aanverwanlae iiedrijven, lieeft na maand; n'ange studie en voorbereiding een anöoren weg gekozen. Daarin is de corjwarieve idee be lichaamd, waarbij ieder ld individueel lid wordt en ingeschreven in verach llende sec ties, a! naar gelang zijn bedrijfsbelan gen dit vorderen. Het komt n.l. vaal; voor, dat een bedrijf èn importeur, èn groot handelaar, èn rooker, èn conservenfabri kant èn exporteur is Een iidmaafsohap van verschillende vereen gngen voor de verschillende ondenleelrn van een bedrijf kwam het bestuur van den bond niet raad zaam voor. Teneinde tot een harmonische coördina tie van de vorsehil'ende, vaak met elkaar botsende bo'angen te komen, werd de eco nomische leid-n« van den bond opgedra gen aan het bureau v. economische bedrijfs organisaties, SweebneJcstraat 134, Den Haag, terwijl als onparfqjig voorzitter een jurist werd aangewezen, die vertrouwd is met organisator sche werkzaamheden. Na een teruggang. De telefoon is een gevoelige barometer van het maatschappelijk leven. Het was daarom te verwachten, dot de ontwrichting, welke de oorlogsdagen van Mei brachten, een ongunstigen invloed op het aantal telefoonaansluitingen zou hébben. In Mei waren er bh die njksteiefoon in den lande 584 opzeggingen meer dan er nieuwe aanvragen binnenkwamen.. In Juni steeg het surplus der opzeggingen zelfs tot 1998. In Juli overjrof het aantal aanmeldingen dat der opzeggers echter reeds weer met 217. In Augustus steeg het surplus der aanmeldingen tot 481 en in September tot 684, waarmede het groeitempo van de laatste maanden van het vorige jaar we derom wordt benaderd. In deze cijfers zijn de fluctuatiën der teiefoonabonnó's in die drie groote steden, waar de telefoon tot voor kort nog door de gemeente werd geëxploiteerd, niet be- grepen. Voor Rotterdam, waar de ooriogs- gevolgen het merkbaarst anjh, kunnen nog geen cijfers worden gegeven. In Amster dam en 's-Gravenhage was er over "Mei een teruggang van resp. 940 en 344 abon- né's, over Juni beliepen dleze djfers resp. 48L en 671, over Juli 263 en 19. Driama trad ook hier weder een stijging in, welke in Augustus 27 en 101 en in September 100 en 136 beliep. Ook in de hoofdstad en in de residentie is dus de telefoon weer groeiende. Andere kleur van de kraag en een nieuw hoofddeksel. Alet ingang van 1 November zal door de officieren van den Ophouw-dienst bij wijze van proef een nieuw miform gedra gen worden, d.o van de tot dusverre gel- diende verschilt door de kleur van den kraag en door den vorm van het hoofd deksel. Bij wijze van overgangsmaatregel zullen op dte uniformen voor de troepen-orficie- ren van den Öpbouwdnenst de wapen- of andere onderscheidingsteekenen vervallen. De diverse rangen zuilen düarbij voor loopt" worden aangegeven met sterren op een zwart bandje om den bovenarm- en wel voor districtscommandanten vier ster ren, voor luitenant-kolonels en majoons drie sterren, voor kapiteins twee sterren on voor le en 2e luitenants een ster De overjas (jekker) zal worden voorzien van blauwgroene patjes met gouden korenaren. De uniformen van de marine en van het Indische leger worden na 31 October a.s. door officieren niet meer gedragen en diie van het leger slechts in den ge- wijzigden vorm. Onderzoek wordt ingesteld. De laatste dogen van de vorige week hebben zich te 's-Gravenhage verschillende incidenten voorgedaan. De zaak is aan de autoriteiten bekend. De gegevens wor den op dit oogenblik verzameld. Daaruit zullen bepaalde consequenties worden ge trokken. Ir. J. E. F. de Kok overleden. Na een vrij langdurige ongesteldheid, wel ke in de laatste dagen een ernstige wending nam, is gisteren in het Roode Kruis z.eken- huis te 's-Gravenhage op 58-jarïgen leeftijd overleden ir. J. E. F. de Kok, directeur- generaal van de Nederlandscbe Maatschap pij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Nederlandsch-Imdië N.V. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft benoemd tot directeur generaal van de stichting Winterhulp Neda a d, den heer C. Piek te 's Giavenhage. Tot den heer Piek is door den rijkscommissaris het volgende schrijven gericht: „Blij decreet van 22 October 1940 bob ik de stichting „Winterhulp Ne derland" opgericht. Uw taak zal in bi- zonderheJen na Ier worde» omschreven bij door den secretaris generaal van het ministerie van bunenjandsclie zaken uit te vaardigen sla'ulen. Bij deze gelegotded zou ik de hoop willen uilspreken, dat dit hulpwerk in het welzijn van het Nederlaridsche volk een volledig succes mag deelachtig worden. w.g. Seyss-, quart". De nieuwe directeu. generaal van de stichting „Winterhulp Nederland", richt de volgende oproep tot de Neder- Jandsche bevyfking: In mijn hoedanigheid van directeur-ge. neroal van de „Winterhulp Nederland", wend ik mij tot alle Nederlanders, in het bizonder ook tot de overheidsin stanties, kerkgenootschajpen, parijen, instellingen, vereenïgirgen en organi saties met het verzoek om eendrachtig mede te helpen aan deze groote sociale hulp actie. Ik ben mij van den omvang van mijn taak en de grootte van mijn verant woordelijkheid bewust en ik besef, dat ik mijn opgave slechts kan volbrengen, indien het gehee.e Nederlaridsche volk tot samenwerking bereid is. Vooral ook richt Ut mij tot alle N> deriandsche vrouwen en meisjes, ie hierdoor in de gelegenheid worden ;a- steld een haar bij uitstek passend, ar beid op zich te nemen. Is er iets mooiers te bedenken dan in deze moei lijke tijden de nood zijner meJemen- scheu te lenigen, zonder daarbij te let ten op eeoig onder-cheid in afkomst, persoon, of jooliiteke ge/mdheid? Nederlanders, gij kunt te/amen de ge dachte verwezenlijken- "Winterhulp Nederland voor liet volk, dooi- het volk. Voorts kan nog worden medegedeeld', dat giften kramen worden gestort op het gironummer 5553, ten name van de -Winterhulp Nederland Hofweg 7, 's Gravenhage. De heer C. Piek, de nieuw benoem de directeur-generaal van „Winter hulp Nederland", heeft zich naam ge maakt als financieel deskundige en als organisator. Laatstelijk was hij werk zaam als adviseur van de directie en de bladen van bel concern van het RotterAamsch Nieuwsblad. Men mag overtuigd zijn, dat de hoer Piek, die niet behoort tot eonige pdilieke or ganisatie zijn trmetie onpartijdig zal weten te vervullen. Belangrijke principieels uitspraak van den Hoegen ltaad. Do Hooge Raadt heeft arrest gewezen in een zaak, aanhangig gemaakt dioor het Centraal Ned. Hengelaarsverbond' en waar in een beslissing viel in twee vooral voor snoekvisscbers belangrijke rechtswegen. De Hooge Raad besliste namelijk, drit de henge laar, in het bezit vau een kleine visch- akte, in dien zin der wet bevoegd is om te visschen met een hengel, geaasd! met visch. Ten tweede werd beslist, dat een dusdanig bevoegde krachtens het algemeen visfeherijxc-g 1 eme111 voor de binnenwateren zelf met den hengel zijn aasvischjes mag vangen. Hieruit volgt, dut het vervoer en zelf vangen van aasvischjes gedekt is door de kleine visebakte en voor deze handelin gen dlus niet het toonen van een vergun ning van eenïgen vischrechthebbandfö kan worden gevorderd. Oude horlogemaker pleegde verduistering. De Haagsche rechtbank heeft heden ver oordeeld conform den eisch van den officier van justitie wegens verduiste ring, den 59-jarigen horlogemaker J. S. en wel tót een gevangenisstraf van ander half jaar. Van een auto der Dnitselie ■weermacht. Voor de Rotterttamsche rechtbank beeft heden terechtgestaan de 22 jarige monteur P. A. L uit Schiedam, die op 26 iull jj. uit een kist, die, op een auto van de Dtuitsche weermacht stond, welke bij m' fabriek te Rotterdam was geparkeerd, 4 paar schoenen en een overjas heeft weg genomen, De overjas beiSft L. weggegeven aan L. J. W. V. Verd. bekende. Het O.M. zeide, dat, ofschoon L. reeds eerder is veroordeeld tot een voorwaar delijke straf, waarvan de proeftijd nog niet verstreken is, het nog eenmaal met verd. to willen proboeren en eischte daarom 8 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Mr. Henkeraans trad als raadsman vaa veid. op. De uitspraak werd bepaald op heden over 14 dagen. Verduistering van kwitantiegeldca. De Utreditsche rechtbank heeft een rei ziger, wien verduistering van geld ten na- dèeic van de N.V. Unilever ten laste was gelegd, veroordeeld tot aciht maanden ge vangenisstraf, met aftek van de preven tieve hechteiiis. De officier van justitie had, in verband met het feit, dat verdachte reeds verschei dene malen met de politie te maker had gehad wegens diefstallen in dienstbetrek king, een strai gee is oh t van acht maan den, met aftrek van preventieve hechte nis. Bij de Unilever te Utrecht ha 1 de rei- ziger bij het ir.mcu van kwitanties achter gehouden, om zijn schulden af te l»e talen

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2