STADSNIEUWS Bloemkaart LastvanUwzenuwen? inlevering van bonnen Het autorijden zonder benzine Tijd om te verduisteren Voor BADEN, GEYSERS, enz. Fa. C. C. VAN DER HEIJDEN, Discipline van het verkeer Donderdag 7 November 1940 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Het Tuschinski-concern Het Parage Theater en andere bioscopen van dit concern o\ er gegaan aan de Intern. Tobis Cinema. Kaar -wij vernemen heeft het Tu- schinski concern zijn tlu a'eio \erpaclvt aan de N.V. Internationale Tobis Ci nema te .Amsterdam, die deze theaters veide zal e.vploiteeren. Het Tuadim-Ai concern heeft dr e bios cooptheaters te Amsterdam, had er vier in Rotterdam, die alle \erdwenen zijn en exploiteert ook het Passage Theater al hier De overdracnt van deze theaters was reeds eemge «eken in de pen; het per soneel ■werd genomen tijd geleden for meel onts'agen, maar bleef dieast dom. lutnssohen is de termijn, waarbinnen het ontslag ken worden gegeven, lerioopen. Het is nog met bekend, of dit personeel za' overgenomen worden, ofschoon daar rve! kans op schijnt te zijn. Het hoofdtheater van het Tusehinski con cem aan de ft «rui lerbrees traa t te Am sterdam zat worden omgedoopt van Tu- sclunski-theater m Tivoh thea'er. D" internationale Tobis Cnema zal de exploitatie van de vroegere Tusdnnski- theaters 15 November a.s. ovemem a. de komende week, die morgen in gaat, komt er nog geen wijziging in het vastgestel de program. Van Vrijdag 15 November as. zullen echter ook in hel Passage Theater Tobis- fdms worden vertoond. Het programma wordt geopend met de film Bel Ami. Boor de wasch beschadigde textielgoederen Speciale vergunning voor ver vanging. Hel rijksbureau voor de distributie van textielgoederen, heeft, in antwoord op een verzoek van liet hoofdbestuur der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, inzake aan schaffing van textielgoederen ter vervan ging van die, welke m de wasseherij ernstig beschadigd ofwel geheel zoekgeraakt mochten zijn, medegedeeld, dat de aldus gedupeerden aan de plaatselijke distributie- diensten een speciale vergunning kunnen aanvragen, waarbij zij goed zullen doen een verklaring van de wassckenj o\ er te leggen Nationaal Front Een vergadering te Rotterdam. Een groepsleider Schiedam "Vlaardïngen. In het Corner House te Rotterdam is gisteravond een vergadering gehouden van de afdeeline Rotterdam van Nationaal Front, waartoe ook de groep Schiedam Ylaardingen behoort, In deze bijeenkomst heeft de leider van Nationaal Front, Arnold Meyer, gespro ken; de afdeeiïngsleider van Rotterdam, de heer Caminada, heeft Klokke Roe'aats voorgedragen. Ondanks het vooruitzicht in het donker en in slecht weer na afloop van de ver gadering een flinke wandeling te moeten maken, hebben verscheidene Schiedammers de bijeenkomst bijgewoond. Tot groepsleider van SchiedamVlaar dïngen is aangewezen en kort geleden ge ïnstalleerd de heer J. A. Koopman. Rijksbijdrage aan gemeenten Wegens kosten ter zake van werk- lo oshcidsuïtkeeriug. De Staatscourant bevat een. verordening an den secretaris generaal an de depar tementen van financiën, van bianenland- sehe en van sociale zaken, ter uitvoering van de wet houdende voorzieningen ter zake van gemeentelijke kosten van werk- loosheïdszoxg Blijkens deze verordening wordt de bij drage in de uitgaven wegens kosten van stennuitkeermgen aan werkloozen en die van arbeidsloonen betaald bij werkverschaf fingen aan werkloozen verleend in de uit gaven: a. wegens kosten van steunuïtkee- rmgen aan werkloozen en wegens arbeids loonen, betaald bij werkverschaffing aan werkloozenb. wegens kosten van controle op werkloozen. De bijdrage bedoeld onder a, wordt voor elke daarvoor in aanmerking komende ge meente bepaald aan de hand van de ver houding tusschen die uitgaven en de som der berekende belasting opbrengsten. De bijdrage in de kosten van controle op werkloozen bedraagt vijftig ten honderd van deze kosten. Verkeersongevallen. Gisteren beeft er op bet Koemarktplein een aanrijding plaats gehad' tusschen een met twee paarden bespannen wagen, be stuurd door H. B. uit Zwijudrecht en een onbekend gebleven bestuurder van een vrachtauto. Van den wagen brak de dissel boom. Gisteravond' zijn op het rijwielpad van de Burgemeester Knappertlaan de wielrij ders J. B. van hier en G. J. v. B. uit Vlaardïngen tegen elkaar gereden. De laat ste moest zich tengevolge van zijn val onder behandeling van een geneeskundige stellen. Beide rijwielen werden beschadigd. Vooral in het Oosten der stad nog onvoldoende. De commissaris van politie deelt mede, dat hem bij een gisteravond gehouden con trole is gebleken,dat nog tal van bewo ners niet doordrongen zijn van de ver plichting hun panden zoodanig te ver duisteren, dat van lichtuitstraiing absoiuut geen sprake meer is. Hier ziet men de gordijnen wel dichtgetrokken, doch zijn de zijkanten niet dichtgemaakt; elders zijn de gordijnen zoo dun, dat zij licht doorlaten Laat ieder, die de verantwoordelijkheid draagt voor de verduistering, even contro leeren of uit zijn pand nog licht straalt; men voorkomt door evenlueele tekort komingen zelf te herstellen, een bekeuring. Vooral op den Rotterdamsehedijk, ia de Boerbavelaan en meer straten in het Oosten der stad, wordt lang niet voldoen de verduisterd. Hierin kan niet worden berust, waarom van heden af extra pa trouilles in de huurt, waar de meeste over tredingen geconstateerd zijn, zullen sur- veilleeren. Uiteraard. wordt bij overtreding ftirect proces-verbaal opgemaakt. It.T.G. ..Ontspanning''. Hoewei wat later dan gewoonlijk, hoopt het Revue Tooneel Gezelschap „Ontspan ning" op 1i November a.s. het tooneel- seizoen te openen. In het Volksgebouw zal worden opgevoerd het volksstuk in S bedrijven Logement „De Vreugde", van •A. Bromet De som der belastingopbrengsten, hier voor bedoeld, wordt verkregen door optel ling van de zuivere opbrengst van: a. honderd opcenlen op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting bij rangschikking der gemeenten voor de heffing dezer belasting in de eer&'e klasse: b. vijf Lig opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting; c. tachtig opcenten op de hoofdsom der grond belasting wegens gebouwde eigendommen; dl twiutig opcenten op de hoofdsom der grondbelasting wegens ongebouwde eigen dommen; e. de hoofdsom der personeele belasting, volgens liet tarief der Wet op der personeele belasting 1896, vermeer derd met honderd en vijftig opcenten in de klasse of de klassen, waarin de ge meenten voor de heffing dezer belasting zijn gerangschikt; f. 75 pCt van de hoofd som der grondbelasting. Voor toekenning van een bijdrage komen slechts die gemeenten in aanmerking, wel ke zich geheel gedragen naar de voor- sennften, door of vanwege den secretaris generaal van het departement van sociale zaken gesteld of nog te stellen ten aan zien van werkverschaffing en steunverlee- ning aan werkloozen, de desbetreffende administratie en de contrule op de werk loozen daaronder begrepen. Wie is aan de beurt? Morgen kunnen tusschen 9 en 1 of 2 uur en half 6 onder overlegging van de distri butie-stamkaart, in een der vier bekende bureaux een bloemkaart afhalen, zij, wier naam begint met M, N', 0, P, Q, of R Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Door grossiers en winkeliers. Van de zijde van cl en plaatselijken dislnbutiodienst vestigt men er de aan dacht van grossiers en winkeliers op, dat de bonnen, welke zij heb ben ontvangen, van hun klanten, op tijd dienen te worden ingeleverd aan het Distributiekantoor, Broersvest 111. Wie met op tijd zijn opplak veil en in levert, kan ook niet rekenen op tijdige toewijzingen voor aanvulling van den voorraad handelswaren, wat voor den betrokkene verhes beteekent. Boven dien bezorgt laksheid in dit opzicht iet Distributiekantoor extra werk. De distributiedienst houdt zich aan de voorschriften, gegeven door het Cen traal Distributiekantoor te 's-Graven- aage, zoodat, wie door het niet tijdig inleveren van zijn oppiakvellen in moei lijkheden komt, dit uitsluitend aan zich zelf te wijten heeft. Voor alle zakenmenschen zijn vaste dagen voor de inlevering van hun bon nen ingesteld. Men kan dan tot 4 uur n,m, aan het Distributiekantoor, Broers- vest 111, terecht, maar men doet ver standig in de morgenuren zich daar te vervoegen. BINNENLAND Monopoie-theater Het v-'ór-progran wordt 's avonds ook als na-program vertoond. In Monopole Theater wordt au morgen aE do komische film: Do amateur jockey- met Ileinz Ruhmann in de hoofdrol ver toond. Om vele bezoekers een genoegen te doen, wordt van morgen af door de di rectie het voorprogramma 's avonds twee maal vertoond, n.l. voor en na de hoofd film. De avondvoorstelling begint om 7.15 uur. Niet ieder kan dan reeds aanwezig zijn. Wie te laat was voor het vóór-pro gramma kan nar de hoofdfilm te hebben De bijdrage in het uitgestooten bedragS^ien, Mij ven zittenjm dan kan-ky toch bedraagt een percentage van één tiende tn0S voer programma ditmaal dan gedeelte van het uitgestoelen bedrag der gemeente. De secretarissen generaal stellen vóór 1 Juni 1941 voor elke gemeente vast, bet totaalbedrag der uitgaven wegens bosten van steunuitkeeringen aan werkloozen en die van arbeidsloonen, betaald bij werk verschaffing aan werkloozen en de uit te keeren percentages. Aan gemeenten kunnen op haar aan vrage voorschotten op de bijdrage wor den verleend. Aan de verordening is toegevoegd een schaal aangevende le de verhouding der uitgaven der gemeenten wegens werkloo- zen-uitkeexïng gedaan en de bovenbedoel de berekende belastingopbrengsten uitge drukt in procenten; 2e. de bijdragen uit het werkloozensubsidiefonds in procenten van de bedoelde uitgaven. De bijdrage daalt af van 85 pCt. bij een verhoudings percentage van 106 545 tot 0.1 pCt. bij een verhoudingspercenlage van 15.119. als napTügram zien. VRIJZ.-GODSD'ENSTIGE PREDIKING Prof. Dr. G. J. HEERIHG, JEUGDDIENST, OM HALF 3 N.H. Voorg. Dr. H. FABER Slordig met distributie bescheiden Wie mist zijn textielkaart? Elke week komt m de krant een lange lijst van voorwerpen, die eerlijke vinders gevonden hebben. Wellicht wordt er nog wel meer verloren, dan wat bij de po litie als gevonden wordl opgegevenII Ook met het nieuwe artikel: de distri butiekaarten, gaan velen blijkbaar nog al slordig om, zeer lot eigen ongerief, want wie een kaart kwijt is, krijgt niet zoo gemakkelijk een andere, die het verloren exemplaar moet vervangen. Daarvoor zijn onderzoekingen en polit erapporten nood 13 en een bertïssnnz .n Den Haag, die niet a Rijd gunste? uitvalt voor den betrokkene. Op dit oog-opblik berusten bij de po litie 01 de Larwe Nïeuwstraat textiel- kaarteri, die hehooren aan hen, wier stam kaart een van de volgende nummers draagt: No. 21610, 40813, 49300, 49986, 49981, 29099, 57308, B. 53758, A. 81858, 47531, 36604 en 09007. De eigenaars zuilen goed doen zich spoe dig, tusschen 1 en 2 uur, te vervoegen aan het politiebureau Lange Nïeuwstraat. Daar ligt ook nog een vetkaart op den eigenaar te wachten! AGENDA. SCHIEDAM. Passage Theater, 2, 4.15, 7 en 9 uur: On der gele vlag (einde der voor stelling 11 uur.) Monopole Theater, 2.15 en half 8: De hoogeschoolrijder. Op het tooneel: The 2 Theunee's. 17 Nov Yolksgebouw, 7 uur. R.TG. Ont spanning: Logement „De Vreugde". Eiken Zaterdag en Zondagmiddag 14 u. Stedelijk Museum voorm. St. Ja cobs Gasthuis. ROTTERDAM 9 Nov. Collosseum-theater, 3 uur. Concert Rott. Philh. Orkest. Marinus Flip- se, piano. Heden e.v.d Arena, 2.15 n. 8 u. Operette Gez. Boskamp Van Aerschot. Rose- Marie. Bioscopen. Capitol, 2.15 n. 4,30 u, 6.30 u. 9 u. De dorpsreehter. Prinses. 2.15 n matinée; 7 u. Bloemen uR Nizza. Houtgas gen erateren en licht gas. Men schrijft ons: Het benzin-evraagstuk heeft er toe ge leid, dat thans vele auto's uitgerust zijui niet generatoren, welke gestookt worden met hout of turf. De onderdooien voor het vervaardigen van deze generatoren zijn editor in beperkte mate voorradig, terwijl ook de henoodigde brandstoffen, in ver band met de aanwezige voorraden, niet on gelimiteerd verbruikt mogen worden. Voor den inbouw van een gasgenerator is dus een vergunning noodig. Wil men zulk een vergunning verwerven, dan wendt men zich, na een daarvoor bestemd formulier te heb ben ingevuld, tot den rijkshoofd inspecteur van hot verkeer van de provincie, waarin men woont, op welk formulier de gegevens over den wagen moeten worden vermeld en de reden, waarom men tot inbouw van een generator wenscht over te gaan. D:t formulier wordt doorgezonden aan de rijks vcrkeersinspecüe in dezelfde provincie, welke nagaat, of de inbouw van een gas generator verantwoord is. Personenauto' en kleine bestelwagens ontvangen gewoon lijk geen toestemming. De rijksverkeersin spectie zendt op haar beurt de goedge keurde formulieren door naar een derde instantie, het Centraal Bureau voor In dustrialisatie (CJ.V.I.) in Dien Haag, het welk uiteindelijk de vergunning voor het aanbrengen van een gasgenerator verleent. Een andere oplossing voor bet vervan gen der Ironzine is het lichtgas, dat In een ballon boven, op dra wagen meege voerd kan worden, of wel samengeperst in cylinders. Twee kubieke meter lichtgas staat ongeveer gelijk met een liter benzine, zoodat het rijden op lichtgas goedkooper is. In verband met de geringe hoeveelheid welke in hallons meegevoerd kan worden, zullen de auto's, welke ermede zijn uit gerust, slechts kleine afslanden kunnen rij don. De aank-gkosten zijn echter zeer ge ring, terwijl geen toestemming noodig is van de C.l.V L, doch alleen van de rijks- ver keersi nspcei i e. In gecomprimeerden vorm kan men een veel groctere hoeveelheid lichtgas mee voeren. Voor dit doel worden cylinders in don handel gebracht, welke een druk van 125 tot 200 atmosfeer kunnen ver dragen. Een nadeel is echter weer, dat de vulling slechts kam geschieden in die plaat sen waar men over compressors beschikt en in Noord-H-oliand zijn dit nog slechts Amsterdam, Haarlem Hilversum, Bussum, Zaandam, Velsen, Alkmaar en Schagen. Do aansebaffingskosten voor een installatie, welke bestaat uit een of meer cylinders of drukvaten, een reduceerventiel, een gas menger miel regelkleppen, een manometer tevens voorraad meter, een afsluiter en de noodigt leidingen, bedragen, buiten de cy linders, circa 150 gulden. In den handel zijn cylinders met een inhoud van 36 ku bieke meter, bij een druk van 200 at mosfeer verkrijgbaar. Een auto, welke een. verbruik van een op zeven heeft, kan hiermede dus ongeveer 130 k.m. afleggen. Het plaatsen van de 450 k.g. wegende installatie geschied! in den koffer of on der de achterzitting. Men dient echter eerst toestemming van de CJ.V.I. aan te vragen, alvorens tot verbouwing over te gaan. Voou- het vervaardigen van 1000 kubieke meter lichtgas zijn namelijk 2500 k.g. kolen noo dig en indien de aanvragen voor vergun ningen talrijk zouden worden, zou de ko len voorziening gevaar kunnen loop-en, zoo- dat ook hier regelend dient te worden opgetreden. Tenslotte wijzen wij' nog op de mogelijk heid den wagen uit te rusten met accu's, welke onder den motorkap geplaatst kun nen worden, nadat de motor is verwijderd Een kleine personenauto kan met twaalf zes volt accu's een afsland van 60 h 70 kilometer afleggen. Veertig jaar getrouwd. Morgen zal liet echtpaar J. J. Krom menhoekMolenaar 40 jaar getrouwd zijn. Te hunnen huize, Anthonie M11 ijs straat 26a, houden zij Zondagmiddag a.s. recep tie. R. K. Leeszaal. Het aantal door de R. K. Leeszaal en Bibliotheek uitgeleende boeken in de maand I October bedioeg 3952 boeken £v, j.3454). VANDAAG: 18.01 U. MORGEN: 17.59 U. ZONSOPGANG MORGEN: 8.48 u. GROOTE HARKT 31-33 TELEFOON 67621 Voor Uw BEHANGWERK een VAKKUNDIG ADRES Ruime keuze uit de nieuwe stalencolleotie W. S. DE GOOYER Burg, Knappertlaan2 - Telefoon 68877 StoffeerderIJ, Beddenmakerij, Compt. Woninginrichting Nederlandsche kaas naar Belgie Een deel is reeds verzonden. D.N.B. meldt uit Brussel: De Nederlandsche Melkcentrale zal met toestemming van de Duitsdie autoriteiten tot September 1941 een groote hoeveel heid kaas naar België uitvoeren. Een deel is -reeds verzonden. Museum Boymans Jaarverslag 1839. Verschenen is het verslag van het mu seum Boymans over het jaar 1939, versierd met vijftien afbeeldingen naar de belang rijkste aanwinsten. De directeur, dr. D. Hannema, brengt als belangrijkste feit in herinnering de op richting van de „Stichting Museum Bioy- mans", welke op 19 Juli plaats vond. Als eerste groote daad van do nieuwe stichting moet vermeld worden de verwerving vam de „Emmaüsgangers" van Johannes Ver meer. Talrijke andere schenkingen zullen beschreven worden in een door de stich ting uit te gewen jaarverslag. Be afdeeling beeldhouwwerken van Wet museum werd verrijkt met een viertal stuk ken: een St. Jan, Vlaamsch' werk uit de 18e eeuw, een Petrus, RtgoscWe school uit omstreeks 1400 en twee groepen uit de Haarlemsche en Utrechtscrie school uit om streeks 1500. BSj de moderne beeldhouw werken treffen de levensgroot© figuur vam Pierre de Wiessant, een der burgers van Galais, door Al Rodin, de „Buddeler" van Scherp optreden tegen ver keers- en verduisteringsover tredingen De commissaris-generaal voor 'openbare veiligheid, de hoogere S.S.- en politieleider bij den rijks commissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied acht zich ver plicht in het bizonder de automo bilisten en de wielrijders nogmaals met de meeste klem de noodzake lijkheid van naleving van de uitge vaardigde verkeers- en verduiste ringsbepalingen onder het oog te brengen. Zoowel de autorijder als de wiel rijder moet zich, evenals iedere deelnemer aan het openbare weg verkeer, zoo gedragen, dat het ver keer met in gevaar kan worden gebracht. Zij moeten zich zoo ge dragen, dat niemand anders schade lijdt of meer hinder ol overlast ondervindt, dan de omstandighe den veieischen. Wieliü'deis raceten steeds de uiterste rechterzijde van den rij weg houden. Zij mogen slechts ten hoogste met hveeen naast elkaar rijden Maar het inhalen is slechts aan één wielrijder tegelijk geoor loofd Voortdurend naast een ander voertuig te rijden, in het bizonder naast een tram, en ook het hangen aan voertuigen is verboden. Fiet sers, die van richting willen ver anderen of hun richting willen houden, moeten dit clen anderen weggebruikers tijdig en duidelijk doer; blijken. Doch het uitsteken, van de hand ontheft den wielrijder niet van den plicht tot voorzichtig heid. Tenslotte moeten fietsers voorhanden en in behoorlijken staat verkeerende fietspaden ook werke lijk gebruiken. Voor auto's zijn bij de verorde ning nr. 73 (Verordeningenblad pag, 236) dc toegelaten maximums 1- hedeti nauwkeurig vcorgcsehr ai. Zij' bedragen binnen de beho de kommen voor alle soorten l „o's 40 K.M. per uur. Builen de be'rauw- de kommen alsmede op speciale autowegen is de maximumsnelheid voor personenauto's, die met in begrip van den chauffeur ten hoog ste acht personen mogen vervoeren en voor motorrijwielen met of zon der zijspan 80 K.M. per uur, ter wijl andere auto's slechts een snel heid van 60 K.M. per uur mogen hebben. Ondanks deze duidelijke bepa lingen moet men steeds nog op- meiken, dat veel autorijders zich aan een waanzinnig voortrazen schuldig maken. Daartegen zal in de toekomst met de scherpste straf fen en politiemaatregelen worden opgetreden. Ook de verduistering van auto's en rijwielen, waaromtrent in de verordening nr. 34 (Verordeningen blad pag. 131) nauwkeurige bepa lingen zijn uitgevaardigd, laat veel al nog le wenschee over. Raast het onvoldoende verduisteren van voer tuigen is het natuurlijk ook ver boden voertuigen en rijwielen ge heel zonder verlichting aan het verkeer te doen deelnemen of op den rijweg of op het trottoir te par keeren. Al deze bepalingen hebben na tuurlijk een zekeren tijd noodig ge had om in te burgeren. Daar werd toé nu toe ook door de politie rekening mede gehouden; Van nu af echter moeten deze voorschriften, aan een ieder bekend zijn en door ieder nauwgezet in acht woirden genomen. De politieele en justitieel© autoriteiten hebben dan ook in structie ontvangen van nu af aan met de strengste straffen en de scherpste politiemaatregelen tegen een ieder op te treden, die meent deze voorschriften te kunnen veron achtzamen. In de toekomst kan daarom degene, die de uitgevaar digde verkeers- en verduisterings- voorschrifleu niet of niet voldoende iri acht neemt, noch op tegemoet koming noch op genade van de zijde der justitie en politie reke- ren. Moge iedere autorijder en wiel rijder deze laatste aanmaning ter harto nemen. Constants Meunier, en een Uil in brons van John Raedeeker. Voor de afdeeling schilderkunst werden o.a. verkregen: Een meesterwerk van Cor nelia Troost, „Het BlindomanSpelverwor ven met steun van de vereeniging Rem brandt, een landschap van P. G. van Os, twee interieurs van David Bles en oen! stilleven van Jan Toorop. Talrijk' zijn de aanwinsten op het! gebied van de toeken ingen en pronte», wertea. van Jacob de Gheyn, Daniël Marot, Jacob 1 de Wit, Reinier Vinkeles, J. F. Delafosse, Albert Hahn, Jozef Israels en Theo Gced- vriend. Het Museum Boymans werd in 1939 door 84404 betalende belangstellenden festxMi wju LRiurzttf -..li Kerk Ned Prot. Bond Westvest 90 ZONDAG 10 NOVEMBER voorm 10 30 Rm. Oegstgeest,

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2