KLEINE ADVERTENTIËM Laatste ÉMieisws Luchtaanvaifen! Advertentiën Pag. 3 EERSTE BLAD DER SCHfEDAMSCHE COURANT Vrijdag 22 November 1940 IVOROL-tandpasfa, nog alfÊgci Peter den elle andere. Omliggende Gemeenten Serie inbraken en diefstallen opgehelderd Rechtszaken Oude vrouw bedrogen Bonbons voor mevrouw Gemengd Nieuws BUITENLAND Het Duitsche weermachtsbericht Italiaansch weermachtsbericht rnevig ongeval tijdens luchtalarm in Berlijn Kunst en Wetenschap Burgerlijke Stand Sport Voetbal Handel en Bedrijf GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN Drankwet Uitvoer van aardappelen. Naar aanleiding van een mededeeling, betreffende het besluit van den. sècretar lis-géneraal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij, d.d. IS November jl, waarbij een wijziging wordt gebracht in de uitvoeringsbepalingen van de pootaardappelenwet 1932, maakt de directeur-generaal van den landbouw het volscnde bekend. -- - De bedoeling dezer wijziging is, tijdelijk, to welen tot en met 30 April 1941, aan een evexitueelen export van ongekeurde pootaardappelen naar België en I'rankrijk uit hoof do van de pootaardappelenwet geen belemmering in den weg te leggen. Ter voorkoming van misverstand zij et de aandacht op gevestigd, dat deze maat regel dus uitsluitend betrekking heeft op een tijdelijke wijziging van de pootaard- «ppclenwet. Overigens blijft de toestand met betrekking tot den uitvoer van aard appelen, dus ook van pootaardappelen, on gewijzigd,'zoodat deze zonder toestemming van de Nederlzndsche akkerbouwcentralc niet mogelijk is. KETHEL. De dader slorpte alles naar een pikhuisje te Botterdam. Den laalsten tijd1 werd het platteland- van Kethel en Spaland1, Overschie en Delft onveilig gemaakt door een individu, dat er geregeld' alleen op uit trok en kleinere en grootere diefstallen, met of zonder braak, pleegde. Dit individu, zekere P. H. G.zonder vaste woonplaats, die echter een pakhuis had in Rotterdam, waar hij de gestolen goederen opsloeg, is door de te Kethel ges tali onneerde rijksve'.dwacht, in samen werking met rijks- en gemeentepolitie uit Rotterdam, Delft, Oversehie en Kethel ge arresteerd' en in verzekerde bewaring ge steld. B'e man heeft vijf inbraken en dief stallen hekend. De gestolen voorwerpen zijn in het pakhuis te Rotterdam'gevonden en in beslag genomen. De man beeft o.a. de inbraak in oen keet van den aannemer R. in Kethel be kend. Hij had' een raam stukgeslagen, was •itaar binnen geklommen, had uit de keu ken van de keet de geheele inventaris naar builen gedragen, op een handwagen geladen en vervolgens naar Rotterdam ge reden, waar zij in het pakhuis werd- opge slagen. - -.m- Dij boer S. in Kethel slaagde hij er zon der moeite in een stal binnen te dringen, en daar stal hij een paardentuig en een hoeveelheid touw. Met den handwagCn"ging ook dit weer naar zijn pakhuis. De koopman IJ. in Kethel was het vol gende slachtoffer. Daar vond hij vier ko nijnen, die hij meenam, benevens 150 K.G. lompen, welke hij ook al kon gebruiken. Alles ging naar zijn pakhuis. Daarna verplaatste hij zijn arbeidsveld naar Delft, waar hij buiten de bebouwde kom een keet wist te staan, die eveneens eigendom is van den Kethcischen aannemer R. Hij opende de deur mot behulp van een bei lel eri vond in d ie keel -oen hoeveel heid kleed ingslukken, o.m. een hoeren- costuurn en sokken. Sommige van die klecdingstukken gingen naar zijn pakhuis. Het colbertje droeg hij zelf. De laatste door hem bekende diefstal is die van drie vaten olie, die hij bij de Zwct onder Overschie bemachtigde. HcL vervoer werd! hem noodlottig, want een melkschipper vond) aan 's mans hou ding wat verdachts, toen hrj hem met zijn handwagen zag loepen. De schipper waarschuwde da rijksveld- waclit, die den man arresteerde. VL AARD ING EN. Tweetal. Voor het Ijeroepen vain een predikant hij de Gércf. Gemeente (Westniouiwland), is het volgende tweetal opgemaakt: 1. ds. A. de Ulo-is te Gouda; 2. ds. H. Ligtenberg te Kampen. Radicale maatregel ingetrokken. Na gebonden voorraad-controle is de ma nufacturenzaak op de Hoogstraat, die de vorige weck op last van het Rijkstextlpl- borcau in samenwerking met de politie was gesloten, wederom geopend. Meer tucht. 1 Door de politie zijn 150 personen be keurd wegens verkeersovertredingen. Geslaagd. Voor Let middenstandsdiploma, normaal examen, zijn geslaagd C. Akerman, W. Roelse en lf. Roodenbunr. ÖVERSCUIË. Geslaagd. Voor bet examen middenstandsdiploma ijn to Rotterdam geslaagd, A. van Eyk, T. Post, C. L. Zaadberg, C. de Iloog en T. Kooy. Overschie telefonisch hij Rotterdam. Met ingang van 1 Januari a.s. zal het rijkstelefoonnet van Overschie opgenomen worden in het net Rotterdam. Ook IJsselmonde zal dan telefonisch bij Rotterdam beboeren. VLAARDINGER-AMBACHT. Geslaagd. Voor heti examen middenstandsdiploma te Rollerdam is geslaagd M. v. d. Carv. Tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Amsterdamschc rechtbank heeft gis teren een zaakwaarnemer veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, wegens verduiste ring. De verd. had oen oude vrouw, uit de Jordaan, oie f2000 uit de Staatsloterij had- getrokken, bewogen hem f1000 ter hand te stellen, om een lijfrente voor haar te kcopen. Van de lijfrente kwam mets terecht en met veel moeite wist de vrouw 1300 terug te krijgen. De zaakwaarnemer had haar het nemen van een lijfrente aangeraden, om te voor komen, dal zij een belangrijk bedrag we gens genoten steun aan maaischappelijfcen steun zou moeten terugbetalen. De officier bad acht maanden gevor derd. Maand gevangenisstraf voor d:n chanffenr. I>e rechtbank te Zwolle heeft gisteren een chauffeur uit Nijkerk en de echt genoot van een dokter uit Nijkerk, resp. beschuldigd van diefstal van heling veroordeeld tot resp. een maand gevangenisstraf en f 25.boete, subs, tien dagen hechtenis. In den oorlogstijd had de chauffeur op verzoek van mevrouw L. uit een onbeheerde banketbakkerszaak bon bons gehaald voor de kinderen van mevrouws gastheer. De inwoners van Nijkerk warenn.l. geëvacueerd naar Harderwijk. De chauffeur voldeed aan het verzoek, doch maakte zich schuldig aan diefstal, mevrouw die de bonbons in bewaring nam, aan heling.- Het O.M. eischte op de zitting van 7 November tegen den chauffeur drie maanden gevangenisstraf, legen me vrouw L. twee maanden. Lijk van Engelschen vlieger beroofd. Wegens diefstal van respectievelijk een gouden ring en een armbandhorloge, toe- behoorende aan een omgekomen Engel schen vlieger, wiens lijk in Augustus te Uithuizen was aangespoeld', heeft d'e recht bank te Groningen gisteren den 18-jari- gen J. W. te Uithuizen veroordeeld' tot 6 maandén gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, en den 53 jarigen landbouwer J. S. B., eveneens uit Uit huizen, tot een geldboete van f,40 subs. 40 dagen hechtenis. Tegen don landbouwer had' liet O.M. op de zitting van 8 Novem ber ecu gevangenisstraf van 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd' van drie jaar, en een geldboete van f50 subs. 25 dagen hechtenis geëisebt; tegen den onvoor waardelijke gevangenisstraf was gerequi- reerd-. Berfrjn, 22 November. (D.N.B.). liet op perbevel van do weermacht maakt bekend: Het luditwapen ondernam ook in den nacht van 20 op 21 November succesvolle vergcfdingsaanralten op London, Birming ham en andere wapenfabrieken in Midden- Engeland, alsmede op havencomplexen ei bedrijven in Zuid-Engejand. Talrijke bran den waren de uitwerking. Op 21 November weiden in liet kader van de bewapende verkenning Londen ca voor de oorlogvoe ring belangrijke doelen in Zuid- en Zuid. Oost-En geland met bommen bestookt. Spoor lijnen en fabriekscomplexen ontvingen tref fers. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen voor Britsche havens. In den nacht van 21 op 22 November vlogen geen vijandelijke vliegtuigen het gebied van het Duitsche rijk binnen. Twee eigen toestellen worden vermist Ergens in Italië, 22 November (Stefani). In zijn weermachtsbericht n-o. 163 maakt het llaliaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Onze dekkingstroepen, bestaande uit twee divisies, die bij het begin der vijandelijkhe den in defensieve positie waren opgesteld langs de grens tusschen Griekenland en Albanië, hebben zich na elf dagen strijd terugge trokken tot een lijn ten VVes'en van de stad Korka, welke ontruimd is. In dit tijdvak hebben zich hardnekkige ge vechten afgespeeld. Onze verliezen zijD aan zienlijk, docli die van den vijand eveneons Acht ea twintig NeJerlaud- sche arbeiders omgekomen. Het ANP meldt uit Berlijn: Ivenigc dagen geleden is tijdens een luchtalarm te Berlijn een Engelsche bom menwerper neergeschoten, die, nadat bij zich van zijn hommenlast had bevrijd, is neergestort op een barak, waarin zich een groot aantal arbeiders, waaronder vele Ne derlanders, bevonden. Deze arbeiders wa ren uit vermoeidheid ondanks bet lucht alarm te bed gebleven. De zwaar met benzine beladen bommenwerper veroor zaakte een ontzettende brand in de barak, waarbij 2S Nederlandscbe arbeiders bet le ven hebben gelaten. Bevoegde Du-itsclie zijde heeft oas ver klaard bet voorgevallene oprecht te be treuren. Het. is bizondei' tragisch, dat zoo veel Nederlandscbe arbeiders van dit on geval het slachtoffer zijn geworden.Men merkt echter op dat een dergelijk voor val tot de booge uitzonderingen behoort, waarbij nog komt, dat de slachtoffers geen gebruik hebben gemaakt van de wel aan wezige scluiilgolcgenhedcn. Ds lijken der slachtoffers zijn gisteren begraven. Pech in dc duisternis. Een 43-jarige Hagenaar, die zich gister avond na bel middernachtelijk uur nog op straat bevond en prompt werd aangehou den, zal van deze overtreding van bet uitgaansverbod veel spijt hebben. Wor den deze nachtwandelaars in den regel om 4 uur in don morgen vrij ge.aten, -wejiiclit itv erger mate. Onze versterkin- deze Hagenaar moest m het politebureai, I con een treerea zich opeen nieuwe lïi.e. blijven cn verhuisde zelfs van de wacht-: 1 i. ti Ondanks de zeer slechte woerstrestek lieal politieblad van 1926, waarbij zijn opspo- ring en voorgeleide gevraagd werd we--doelen, gons ophchltng. De rnan zou in Mei 19361 fn Noord-Afrika hebben onze luchtforma. bij een bank in Parijs een ongedekte ehe-jties spoorwegwerfcen en andere vijandelijke que hebben aangeboden. j installaties te Morsa Matroe. In afwachting van het onderzoek, dat de| üe v.ral)j hc<;{t luchtaanvallen onderno- Haagsahe politie thans 'natelt, is hij in voorloopïge bewaring gesteld. Te water geloopen en verdronken. Gisteravond' is de 19-jarige A. van der Bijl tengevolge van d'e duisternis in liet Aarkacaal bij Tér Aar geloopen. Teen men het slachtoffer op het droge hadi gebracht, bleek bij reeds te zijn overleden. men op Solloem, Tardia, Tobrcek en Een- ghazi. De aangerichte materiele schade is on bcteekerend. In dc Egeïsche Zee wierpen vijandelijke vliegtuigen op goed geluk bommen op het eiland Laros. Het grootste doel daarvan viel in zee. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen het vliegveld Koseires geboruLa-dcerd en een brand veroorzaakt. Berlijn, 22 November (D.N.B.). De Roe- meenscho staatsleider AnSonescu beeft he denochtend hij liet gedenklcekori voor do gesneuvelden in den wereldoorlog een krans neergelegd. In zijn gevolg bevonden zich minister van bu tenlandsclie zaken, Sturdza, en de Bocnieensclie gezant. Een compag nie van het eere vacht bataljon bracht do eerbewijzen. Moekai vertrekt uit Batavia. Tokio, 22 November. (Domei). Tadaharoe Moekai, de leider van het conce.n Milsoei Boessait Kaisja, een der grootste Japansche handelsorgani saties, die naar Nederlandsch-Indiö was afgevaardigd, vertrekt op 23 Novem ber uit Batavia 'met hel s.s. „Awajisan Maroe", om naar Tokio terug tc keeren en aan de betrokken .Tapanschc bandels- kringen een tusschenlijdsch rapport uit te brei.gcn over de besprekingen 1e Batavia. Men zal zich herinneren, dat Moekai onlangs met pelroleumonder- r.emingen in Batavia een overeenkomst heeft ccsloten. Hij deed dit als vertegen woordiger van Japansche zakenbe- langen. Von Pap-en naar Islanb&ïl. Sofia, 22 November. (D.N.B.). De Duit sche ambassadeur Von Papen is na eea kort verblijf in de Buigaarsche hoofdstad naar Istanboe] vertrokken. Dc overstrooming in Zuid-Slavië. Belgrado, 22 November. (D'.N.B.) Dn overstrooming van de Save en haar zij rivieren neemt steeds grootere vormen aan. De standi van dé Save is nog slechts en kele centimeters beneden dien van 1933, toen 5000 hectare vruchtbaar tand werden overstroomd'. Ook de rivieren en beeken in Bosnië en Herzegowina wassen. Antoucscu bij Von Ribbentrop. Berlijn, 22 Novc-mber (D.N.B.). De rijksminister van builenlandsche zaken, Von 11 ib ben trop, beeft hedenochtend den Roe- tnocnscben staatsleider generaal Antones- cii en den Itocmeensclien minister van buitenlandsche zaken Sturdza, die in zijn. gezelscliap was, ontvangen cn met hem, oen lzespreking gehad. Elsevier's Maandschrift tijdelijk gestaakt. Da directie van de N.V. Boek-, Handel en Uitgeversmaatschappij „Elsevier" heeft zich dcor de tijdseins land i.ghcden genood zaakt gezien met ingang van 1 Januari 1941 de uitgave van „Elsevier's Maand schrift" tijdelijk te schorsen. Gedurende 50 jaar heeft het maandschrift de ontwikkeling van cie kunst in Nederland vastgelegd. Het ligt in de bedoeling, zoodra de om standigheden het toelaten het blad weder om te laten verschijnen. SCHIEDAM. 'G c li o r c ii: IC' November."Leopold, zoon van C Schruijer en C. Hoornweg, v. 't Ifoff- plein 13. C/nd'o r -t r o vi-w-u - 21. November. P. Gijlenbeek 23 jaar en W. J. v. d. Velde 19 jaar. S. Dekkei 29 jaar én A. E. Bronsdijk 27 jaar J. Scholto 22 jaar en \V. J. Kruining 24 jaar. A. P. Koppenjan 26 jaar en M. A.: A. Middendorp 17 jaar. J. H. Webor 26 jaar ea M. F. Bosman 22 jaar. J. Jungslager 32 jaai en F. de Bruin 27 jaar. J. Th. F. B. de Haart 46 jaar en D. Leeuwenburg 36 jaar. Gehuwd: 21 November. P. Pols 29 jaar en B. Draijer 28 jaar. RJLS.V. „Excelsior". Zondag ontvangt Excelsior Leonidas uit Rotterdam, een ouden tegenstander uit den voormaligen I.V.C.B.Voor Excel sior is dit een' uitwedstrijd, die op ver zoek van Leonidas in Schiedam wordt gespeeld, daar de blauw-witten niet over hun terrein kunnen beschikken. Wil Excelsior haar goede positie op de ranglijst handhaven dan zal men er cj bedacht moeten zijn, dat de Rot- leruaminers altijd lastige tegenstanders zy'n geweest. Het tweede elftal, dat ongenaakbaar de leiding heeft in haar afdeelïng, speelt eveneens thuis om 12 uur tegen Flo- risant 2. Het programma is verder als volgt: Holiandiaan 3Excelsior 3, 12 uur Excelsior 5—Singelkwartier, 12 uur; St. Ignatius 3Excelsior 6, 12 uur; Ilermes-D.V.S. 10Excelsior 7, 12 uur; D. B. L. 4—Excelsior 9, 12 uur. Officicclc valutakoersen tier Nederland scbe bank. 22 November. Valuta's (schriftelijke cn tel. transacties.) New York 1.88 3/16—1.8S 9/16, Berlijn 75.28—75.43, Brussel 30.11—30.17, Helsin ki 3.813.82, Stockholm 44.S1—41.90, Zu rich 43.63-43.71. Bankpapier: Berlijn 75.1975.34, Now York 1.86'/j l.DOVt, Brussel 30.08—30.20, Stockholm 44.76— 44.94, Zurich 43.59—43.75. VRIJDAG 23 November. üfficiecla notemng van de Commissie uil de Lamer van Koophandel. Moutwijn geen noteering. Zonder fust en zonder belasting, A'iet officieel. Uinnenlandsche spiritus: Melasse lüüoy. f -29.— per H.L. Ruwe 50o/o f 14,50 per H.L. Zonder fust en zonder belasting. Spoeling f 1.50. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare ken nis, dal bij hen is ingekomen een ver zoek van J. A. BRUIJN, alhier, om een Verlof A, voor den verkoop van zwak-alcoholisehen drank in het klein in do beneden-voor-localiteit van liet perceel Vellevest 14, alhier; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verlcenen van het verlof bij hun College schrifte lijk bezwaren kunnen worderi inge bracht. Schiedam, 22 Ncfrember 1940. 416C 24 HOOG WATER. 22. November 10.06 uur, 22.32 uur. 23 November 11.08 uur, Beschermt U tegen de gevolgen van Bedenkt. dat nalatigheid Uwerzijds In het nemen vanbeschermingsmaat regelen gevolgen met zich kan brengen vóör U en tallooze anderen. OITICTKELE POI1X.ICATIE VAN HET DEPARTE3IENT VAN LANDBOUW EN VISSCHEBJJ. Vervoedervcrbod Toor volle melk en melkpoeder. I Iet Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt be kend, dat binnenkort een besluit van den Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Land bouw en Visscherjj zal worden afge kondigd, waarbij het verboden zal zijn, na 1 December 1910 volle melk aan te wenden voor liet mesten van kalveren en melk- eri ondermelkpoeder aan kalveren te vervoederen. Dit ver bod houdt verband met de wensche- lijkheïd om meer volle melk voor men- schclijke consumptie te kunnen aan wenden. Aangezien bet voorkomt, dat veehouders ziek herhaaldelijk kleine hoeveelheden melk- en onder- melkpoeder verschaffen met de be doeling die producten te vervoederen, worden ook deze producten opgenomen in de lijst van producten, waarvan het vervoederen is verboden. In verband met dit verbod zullen de prijzen, welke door de Nederland- sche Veehouderijcentrale bij de over neming van vette kalveren van alle klassen, dus aa, a en b, worden betaald, met ingang van 1 December worden gesteld op het peil van de prijzen der ondermelksKalveren, d. w. z. van de klasse b. OFFICEEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN YISSCHEKIJ. Inlevering broodbonnen door bakkers. De Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Land bouw en Visscherij maakt bekend, dat het noodzakelijk is gebleken, verande ring te brengen in de wijze van in levering der broodbonnen door bak kers ter verkrijging van een toewijzing meel en bloem. Tot nu toe was toe- geslaan deze bonnen, verpakt in zakjes, welke 700 broodbonncn of 1400 bonnen van de bloemkaart be hóórden tê bevatten, in te leveren bij de distribu'tieciienstenriB..te£enstelling met de inlevering van bonnen" voor— andere in distributie gebrachte goe deren, welke bonnen op opplakvellen geplakt dienen te worden. Nu gebleken is, dat deze tegemoet koming herhaaldelijk tot fraude heeft geleid, is bepaald, dat metingang van Maandag 25 November a.s. ook de broodbonnen en bloembonnen bij de inlevering op opplakvellen geplakt moeten zijn. De daartoe bestemde for mulieren worden bij de plaatselijke distributiediensten verkrijgbaar ge steld. Elk formulier behoort een veelvoud van 100 bonnen te bevatten. Ter ver krijging van 50 kilogram bloem of meel moeten ook thans 700 broodbonnen, dan wel 1400 bonnen van de bloem kaart worden ingeleverd. De opplak vellen mogen geheel worden volgeplakt, zulks in tegenstelling met de op de formulieren voorkomende mededee ling, dat een gedeelte der beschikbare ruimte niet voor het opplakken van broodbonnen mag worden gebruikt. ROODE C110W CH0W,j ZONDER PUNTEN 14 jaar. Stamboom. Ook,worden Uw meubelen vak ter dekking. Pracht pe-!kundïg en solied gcrepa- kingees. Stamboom. Duit-|reerd of gestoffeerd. sclie herdérs, jong en vol-.Vraagt vrijblijvend prijs ADVERTENT1EN in deze rubriek hebben beslist succes! wassen. Bouvier,afgericht,, inbraak onmogelijk. Koopen en ruilen. én begrooting. De nieuwste stoffen uit voorraad leverbaar bij H. Adres: Pernisschestr. J. STENTLER, Stoffeer- 15 (Gorzen). derij en Meubelmakerij. Complete meubileering. Westfrankelandschestr. 115, Telefoon 69974. DE HENGELAAR voorziet zich van al zijn' benoodigdheden in het bekende Speciaal-IIuis KOOKKACHELS WOUT v. LEEUWEN,'f 17.90. Emaille kachels Broersveld 9092. Jf 19.90. Pracht sorleering -luxe kookkachels en sala- Hotel, Café, Restaurant manders voorradig. L. BLIEKEND AAL. jFa. A. v. WOERKOM, Tijdens de verduistering'Broersveld 137-139, Schie- ingang Nwe. Haven 305. dam. Telefoon 68S61. HAARD te koop, in prima staat. Prijs f80. Adres: VondeDaan 54b. ZOEKT U PLAATSING als Huishoudster, Winkel juffrouw, Modiste, Naai ster, enz.? Plaatst een annonce in dit blad. BEDDEN, gevuld met prima Java- kapok, (pracht damast), 2-pers. f 29.50, f 36.50, f 42.50. Reparatiën in 1 dag gereed, vooraf prijs opgave. Eigen bedden- makerij. 2-persoons ledi kanten f 0.75. In massief eiken f 18.75. 2-persoons gezondheidsmatrassen 5 j. garantie, f 15.75., 10 jaar garantie f IS.50. DE BEDDENBEURS, Rotterdamschedijk 25. Nette LOOPJONGEN gevraagd voor loop- en winkehverk. Aanmelden Zaterdagmorgen tusschen 10-12 uur. Drogisterij, Aleidastraat GO, Schiedam

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3