VOOR DE KINDEREN De onderwereld van de diepzee Herinneringen aan de onderzoekingen van den Amerikaanschen hoogieeraar Wiliiam Beebe. !n een kogel naar de diepte. Kobalt en nikkel HOE DOORN ROOS) E IN SLAAP VIEL Vrijdag 6 December 1940 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Rechtszaken (BSMBb Het neerlaten 'van <le bathysphere van het schip af in het water van den Allan- tischcu Oceaan. (Overgenoiuoti uit ,,803 AI. onder den zeespiegel" van William Beebe) vei liijstorende manier. sVc dachten cn. y.ei- ■len dat het helder licht was maar ieder t. ec als ik een boek open sloeg om na- te gaan, welke kleur het eigenlijk was, kwam'ik tot'do ontdekking dat ik het ver schil niet kon zien lusschen een onbedruk te pagina en een gekleurde plaat." De wetenschappelijke verklaring voor dit verschijnsel is dat bij afdaling in liet water achtereenvolgens het rood, oranje,; 'geel, green en blauw uit het spectrum ver dwijnen, zoodal er ten slotte nog een heele flauwe glimp violet overblijft, en als die ook nog verdwijnt, resteert er alleen nog een koud witachtig grijs licht. Deze eerste afdaling leverde in weten schappelijk opzicht nog niet heel veel bi- zenders op, aangezien de waarnemers nog weinig diepzeevisschen hadden gezien. Maar in ieder geval wisten zij nu, dat liun kogel hot hield, het ook houden zou op nog grootero diepten, en dat zij do vol gende dagen veilig cn wel opnieuw zou den afdalen, om de wonderlijkelijko we reld, honderden meters onder de oceaan oppervlakte haar geheimen le ontfutselen. Wel, zegt Beebe nog, stonden wij nog even stil hij liet gevaar, dat er toch eens een lek in den wand zou komen, want dat zo-'u onherroepelijk onze doo-d betcc- kenen; do waterdruppels, die door dat gat, hoe klein ook, naar binnen zouden drin gen, zouden, als geweerkogels met ontzet- tonde snelheid dwars door onze lichamen hoen schieten, en ons doorzeven, nog voor wij den verdrinkingsdood zonden hebben gevonden. Maar do geheimzinnige diepte lokte, en dus ginger, zij weer, een tweeden keer, en nog vele andere keeren, tot zij éindelijk een diepte van ruim 800 meter onder den zeespiegel hadden bereikt on-ook vol op gelegenheid hadden de daar levendo visschen, die nog nimmer door hot men- schelijk oog waren aanschouwd to foto-gra- foei'in cn allerlei buitengewoon interes sante waarnemingen te doen. Maar daarover in een volgend artikel. AQUARIUS. 1) 800 melen- onder den zeespiegel (Scliollens en Gillay). Diefstal cn heling van fietsen. Do Rottere!ainsche rechtbank behandelde gisteren de zaak legen dén 26-jarigon koop man C. II. van V., recidivist, wien diefstal van rijwielen te Rotterdam en Schiedam ten laste was gelegd. Hot O. ,M. eischle an derhalf jaar gevangenisstraf. Vervolgens stonden twee helers terecht, De eerste, J. B., nam de fietsen rechtstreeks van Van V. at en verkocht do karretjes later met een kleine winst aan ,T. If. De officier van justitie eisch'o legen B. een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. II. ontkende geweten te hebben, dal de fietsen van diefstal afkomstig waren; hij luid w el meer zaken met B. gedaan. Het O.-M. achtte liem echter sclmidig en vroeg vier maanden gevangenisstraf. glazen hebben ze kobalt gevonden als hoofdbestandeel van de kleur en in Pom- peji zijn hele vazen en potten opgegraven, die de typische kobaltkleur hebben. In dia tijd wisten ze dus al dat kobalt voor aller lei doeleinden te gebruiken was. Zowel ir, Byzantium, als in Arabic cn Perzië werd de kobaltkleur voor aardewerk gebruikt, zodat we kunnen zeggen dat het kobalt in de zestiende eeuw opnieuw is ontdekt, maar niet „ontdekt". Men zegt namelijk dat Christoph Schu- rer, in 15S0 het kobaltblauw door een toe val gevonden heeft. Hij gooide een paar stukken kobalterts die om hem heen lagen, in een pot smeltend glas, om '.e zien wat er zou gebeuren. Hij zou zijn uitvinding aan Engeland verkocht hebben, waar toen gro te verffabrieken werden opgericht, waar voor men het erts uit Saksen liet komen. Ook in Bohemen ontstonden zulke fabrie ken, maar zoowel deze als die in Engeland gingen over de kop, toen de keurvorst van Saksen de uitvoer van kobaltertsen ver bood en zelf blauweverffabrieken opricht te. Van Saksen kwam nu een hele. tijd al het kobaltblauw èn de manier van ver vaardiging bleef een streng fabrieksgeheim Kobalt en nikkel zijn twee metalen, die •nauw met elkaar verwand zijn en vaak sa- nnen voorkomen. In nikkelertsc-n zit veel cf weinig kobalt en omgekeerd. Daarom is de iverwerking van beide metalen in hoofd- [zaak dezelfde. Ze zijn regelmatig aan arse nicum en zwavel gebonden. - Toen ze kobalt en nikkel voor het eerst fvonden wisten ze niet wat ze er mee begin- fnen moesten. De naam „kobalt" komt v; n [„Kobold", de berggeest en zo noemden de jmijnwerlcers alle ertsen, die geen metaal (opleverden en naar zwavel en arsenicum iroken. „Nickel" betekent in Silezië nog isteeds een boosaardige kerel, die vel stte- fken zit. Maar nu hebben de namen hun iongunstige betekenis verloren en we zijn iwat blij met deze metalen. Van kobalt weten meestal alleen che mici iets af. Kobalt heeft de eigenschap een mooie blauwe kleur te leveren, vandaar dat het wordt gebruikt om glas te verven of om blauw glazuur te maken. Iri mooie, donkerblauwe oud-Egyptische Wie kent er niet Doornroosje Dat mooie, lieve kind Die blonde krullen had'en droeg Een rose, zijden lint. Eens kwam ze in de toren En zag daar klein en schriel Een besje zitten spinnen Al aan het spinnewiel. Och lieve oude vrouwtje Zo luidde toen de vraag Och laat mij ook eens spinnen Ik doe het toch zo graag. Niemand was er aanwezig Geen redding in de buurt, Doornroosje zat te spinnen Terwijl de oude naar haar tuurt, Ineens. ..een val, het meisje Valt helemaal in elkaar En raakte toen aan 't slapen Een slaap van honderd jaar.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 8