mmSËmm De begrooting 1941 aangenomen De Kersttentoonstelling ROL tegen jeuk en zwelling Tijd om te verduisteren SIG8MWASS0HER!) „EDELWEISS eWinterhandea Zaterdag 28 December 1940 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT STADSNIEUWS Een record in bondigheid. Een „gewone" agenda vlug afgewerkt. Groote eenstemmigheid op meer dan een gebied. De financieele positie niet verontrustend. De raad heeft gisteren van kwart vóór 2 tot kwart over 5 vergaderd en in dien tijd een record geslagen. Niet alleen werd een „gewone" agenda afgedaan, maar ui deze zitting werd ook de gemeente begroe ting 1941 in haar geheel behandeld en vastgesteld! Kortgeleden hebben -we er nog aan herinnerd, dat een jaar of 10 geleden daarvoor niet minder dan 16 zittingen noo- dig waren! Dat was in den lijd van de ongelimiteerde breedsprakigheid, toen rede voeringen van meer dan oen uur^geen bi- zondciheid waren. Nu is alles kort en zakelijk behandeld, met weglating van alle prmcipiee'.e be schouwingen en akelige haarkloverijen. De lieer Hoogendam, de woordvoerder der A.R. fractie, merkte op, dat, al werd er dan niet over politiek gesproken, toch de beginselen niet uitgeschakeld worden Het A ft, beginsel zal ook in de toekomst richtlijn blijven bij zijn fractie, verzekerde hij. Onderwijzers-benoemingen. Vóór tot de behandeling der begroeting werd overgegaan gaf een aangeboden agen da nog aanleiding tot eenige besprekingen. Mr. Nolet drong bij het begin der ver gadering aan op een cornilé generaal om enkele inlichtingen to vragen naar aanlei ding van do voordracht tot benoeming van een onderwijzeres aan school G 2. Da wet houder van onderwijs, do heer Dinkelaar, voelde aanvankelijk niet veel voor oen be sloten zitting, omdat daardoor licht de sug gestie zou kunnen worden gewekt, dat er SCts geheimzinnigs met deze benoeming aan de hand is. Maar nr. Nolet beriep er zich op, dat inlichtingen over personen in den regel in. besloten zitting worden gegeven en dien goeden regel wilde hij ook nu toegepast zien. Een klein half uurtje hebben d'e bespre kingen met gesloten deuren geduurd. Bij de benoeming van hoofd van school (Dwarsstraati, werden 19 steromen op den heer W. C oe Vries, het waarne mend lioofd, uitgebracht, en 9 op den beer W. G. J. Boer. Vermoedelijk zal men met ver tezr/len do waarheid zijn, als men veronder&te'f, dat de 9 R.-K. raadsleden op din heer Roer hun stem hebben uit gebracht, maar zekerheid daaromtrent be staat niet, ne stemming is immers ge heim Op no. 1 van de voordracht tot be noeming van een opvolger van den heer A. Baan als hoofd van school 'I', werden 26 van de 28 stemmen uitgebracht op no. 1 van de voordracht, zoodat de heer D, van Veen uit Rijswijk als zoodanig werd IxmooiM Over de voordrachten en over het adres van den Bonn van Ned. Onderwijzers is althans in openbare zitting niet meer gerept. Do overige punten van de agenda ga ven slechts aanleiding tot ean paar infor- jmatonselie opmerkingen. De begrooting Mevr. Bentnem opende de algemeene beschouwingen, zooals zij dat nu reeds jaren achtereen heeft gedaan. Maar de geest, waarin dit geschiedde, was geheel andersu De behandeling der begroeting had m een prettige sfeer plaats, zender ook maar één interruptie en zon der dat pok maar iets, wat op een on vriendelijkheid zou kunnen lijken, werd 'geventileerd. Groote eenstemmigheid was er in het uiten van waardeering voor hot werk van D. en W. en in het bizonder voor dal van den burgemeester en den gemeente secretaris. De burgemeester heeft in den dank ook de ambtenaren betrokken, die Üe grromen besluiten hebben moeten uit voeren. Annexatie. Een zeldzame eenstemmigheid bestond ook bij alle frae,tos ten aan/Jon van oven tueole annexatie Er bestaat geen twijfel aan, dat annexatieplannen hier eer;- zeer slecht onthaal zouden vinden. Zelfs do soo.-dem. rractto sprak zich daar vierkant tegen uit. De burgemeester hield een warm pleidooi tegen annevateplanupn. De donkere strait. Ook de maatrege'cn in verband met i'e luchtbescherming hadden do algetri cone aan dacht. Mevr. Denthem was niet erg duide lijk, toen zij het had over e-n aanval, die door een plaatselijk blad op Gemeen lo wer ken zou zijn gedaan. Zij acht de maat regelen, door „do" krant genoemd om hel 's avonds to water raken, van personen te voorkomen, niet mogelijk, maar wol zijn verbeteringen gewenscht, zoor lat lot ver lies aan menschonlevens door verdrinking tot een minimum wordt beperkt. Mevr. Ron them verwachtte, dat do wethouder van Gemeentewerken zlijn dienst wet zou verde digen tegen do aanvallen daarop gedaan, maar do wethouder hoeft van dio aanvullen niets gemerkt of het niet noodig geoor deeld daarop in to gaan. Do burgemeester heeft vrij uitvoerig stil gestaan bij tie luclitleschormingsvraagsfufc- ken. B. en kV. zijn bjij, dat zij oen half jaar geleden geen beslissing inzake een nood ver lichting hebben genomen, want dan was veel getd weggegooid go noest, cl .ar geen der bestaand© noodverlichtingen in de groo te steden do volledige goedkeuring van de betrcftenclo instanties kan wegdrago u Intus sahen woidt nog gezocht naar oen oplossing De fiuaueieele positie. Do wethouder van financiën heeft be toogd, dat ondanks het tekort van bijna G 4/t ton op dezo begrooting, de financieele positie van Schiedam niet verontrustend is, integendeel, wat de kapitaal poside i «treft, staat onze gemeente er nio slecht voor. De vaste schuld is dit jaar met f437 000 gedaald, ondanks de f 500000 die voor i ei bouw van het abattoir is geloond en waar van do rentelast ven!' Md wordt over de gemeenten, die tot den krmg Scluoiam beboeren. Ook de tijdelijke schuld is af gen omen. I'S dus de kapitaal posifie niet slecht, do verhouding tusschea de inkomsten en uitgaven is niet zoo gunstig. De uithcering uit het Gemeentefonds is gedaald van f856 000 in 1933'31 tot f4473.000 (raming) thans; een vorminde ling dus van bijna 4 ton. Op do vragen mei letrohking tot do middelen, die aangewend zuilen worden om het tekort op do gemeen ebegrooling weg te werken, moest de wethouder van finan eten liet antwoord schuldig blijven Met belangstelling wachten ook R ei W. de verdeie 1 e astingplannên van de i eg coring. Gemeente Werken De heer Houtman heeft eake e o-pmerldn- gon ever d espoorwegaaiisiuittng, over het njvvidl[iad in de Burgemeester Knappertlaan, over bouwrijpen grond en over noo! bo nul ling en beantwoord. Spcervvegaaasluiling. De wethouder van Gemeente Wot keu wilde geen dpmi er op de geuite voldoening over de in uitzicht gestolde spooruegaan- sUüting zetten, maar achite zich$toch ver plicht mee te deden, dat nog geen vol ledige overeenstemming is bereikt. Met één of twee partijen is men het nog met eens. Burgemeester Knappertlaan. De bezwaren om tegomoct te komen aan do enschon dear wielrijders, die van do Burgemeester Knappertlaan gebruik maken, liet do wethouder ook nu weer even- a's in de Memorie van Antwoord duch tig wegen. Maar architect Kr. mers maakte er den wethouder op attent, dat ten be hoeve van garages aan de Burgemeester KnapperLlaan toch ook wel trottoirbanden Pag. 2 Winterhulp Nederland Mr, M, M. Rost van Tonningen: „De Winterhulpactie is de beste weg naar éénwording van het Nederlandsche volk," zijn „verzonken", zondter dat dit blijkbaar onoverkomelijke bezwaren voor tie atwalo- rmg en voor de asf.i Steering ter plaatse mee heeft gobracht. Bouwrijpe grond. Dat er voortoopig nog voldoende bouw rijpe grond! in deze gemeente is, trachtte do wethouder aannemMijk te maken door do mededeel mg, dat er nog plaats is voor 405 middenstands- en 450 arbeiderswo ningen. De heer Scheurkogel hooft er op aan gedrongen dat de Woningdienst bij het bouwen in Oud MaUienosse scherp zal toe zien bij hot maken van de fundeermg, op dat do onaangename verrassingen van de Boerhavelaan achterwege zullen blijven. Twee nieuwe rioolgemalen. De mogelijkheid is geopperd om met één rioolgemaal te volstaan voar Singelkwnr- tior en Nieuwland Nadere bestudeering heeft echter aangetoond, dat dit toch niet mogelijk is Er zal nu alles op gezet wor den om spoedig mot liet bouwen van oen rioolgemaal voer het Singelkwartier op het terrein aan do Marconistraat te kunnen beginnen. Saner ring binnenstad. De saneering van do binnenstad zal voortoopig neg wel op zich laton wachten. De wethouder voor den Wo dagdienst, mr Van Velzen, acht het met verantwoord thans woningen aan de woningmarkt te onltrekken, wat het euvel dor sarnenwo ningen nog zou vermeerderen. Spurt. Do wethouder van onderwijs, de heer Dinkelaar heeft naar aanleiding van een opmerking van den heer De liaan er op gewezen, dat de laatste 1012 jaar hier ter slede buitengewoon veel voor de lichamelijke opvoeding is gedaan; mot zon der roeien wordt Schiedam op dit ge turnd vaak ten voorbeeld gesteld'. Do heer De Haan lind speciaal een lans gebroken voor de voetbalvoreon. Martinit, maar do wethouder betoogde dat de om standigheden hebben verhinderd die vor- eeniging te helpen op een wij/e, als ge- wonschl was I'i'oiabr fcow aarschealonderwijs. De heer De Wagenaar had de aand'acht gevraagd vopr do subsidieering van do bizomdqre bewaarscholen. Dr> hoer Dmko- laar verwees naar hot besluit van God. van Onroerende Goederen Westmolenstraat 16-18 - Telef. 68519 Scfsiedarcs, Uw woonstad dan BROOD van KROMMENHOEK Singel 101, Hoogstraat 72, Tel. 69551-67545 RADIO ELECTRICITEIT V. €fi. MOST Staten, die het vorig jaar geen f 6000.— op do begiooting gebracht wilden zien om het subsidie te vorhoogou en do wet houder waarschuwde voor het lid, dat den gene op zijn neus krijgt, die het ondier ste uit de kan wil hebbent Cijfers. De begrooting 1941 werd zander hoofde lijke stemming goedgekeurd. Het eindbedrag is f 6.850 014,78'/a, met oen pod van ft 15.716,341/2 aan onvoor ziene uilgaven on per resto een nadeelig saldo van f 673.6-19. Do voorzitter heeft tenslotte den raads leden een zalig Oudjaar, en een beter en gelukkiger Nieuwjaar dan het afge- toepend? jaar toegewenscht. Monopole-theater Het gelukkigste huwelijk. Mr. Wuri is met zijn dochter uit Arno rika teruggekeerd, rly is rijk. Zijn doch ter is dus een begceren-ovaardige partij, maar zij wil met trouwen. Met behulp van 7.),n vriend, de advocaat Voglsang (Rans Moser), organiseert zij nu een wedstrijd om het geaikkigs'e huwelijk. Deze wedstrijd wordt een groote mislukking, omdat hij op een algemevrie ruzie uitdraait, 'femid den van dei verwarring vindt Voglsang echter zijn kantoorchef Peter Reiterer en zijn vrouw (Wolf Alliaoh Retty en Ma- na Andergast), genoeglijk zitten vrijen. Met een wordt het paartje tot het gelukkig ste huwelijk geboir vloerd Dit geluk wordt echter prompt verstoord, als het paai', bedolven onder de goede gaven van Wuri en zijn dochter, in allerlei moeilijk heden geraakt, we'Ko tenslotte zelfs dreigen uit te loopen op een echtscheiding, Vogl sang maakt echter alles in orde en zelfs d<- deciliter van den miitioriafr blijkt dan een man naar baar hart te hebben ge vonden. Deze alleraardigste film, welke deze week in Monopole wordt vertoond, vormt de hoofdschotel van een interessant pro gramma, dat wordt aangevuld met een uit gebreid voorprogramma. Onze medewerker, de heer J. Verburg, schrijft: Het is een verheugend verschijnsel in het Schiedamsche cultureele leven, dat 200 kort na de nieuwe huisvesting van het Stedelijk Museum een Kersttentoonstelling mogelijk bleek, die wel is waar bescheiden van omvang is, maar op een alleszins be hoorlijk niveau staat! Mogelijk, dat het voor ongeschoolde be zoekers wat veel van het orienteerings- vermogen vergt, om op één expositie werken uit zeer verschillende perioden der schilder kunst bijeen te zien. Misschien echter ligt nog een tentoon stelling in 't verschiet met een meer homo geen karakter, als b.v. de primitieven, de 17e eeuwers, de Romantici, de Haagsche school, de modernen, het landschap, het stilleven of het portret in den loop der eeuwen, al zal dit vermoedelijk met ver wezenlijkt kunnen worden door een beroep op de Schiedamsche verzamelaars alleen. De opzet van deze Kersttentoonstelling heeft echter weer de aantrekkelijkheid een beeld te geven van wat er zich aan represen tatieve doeken in Schiedamsch bezit be vindt. Haagsche School Links van den ingang zien we een kleine groep Haagsche school van uitstekende kwaliteit. Speciaal de teekening van Mauve is een voortreffelijk specimen, een logen straffing va*, de somt, heerschende opinie, dat de Haagsche schooi alles opofferde aan sfeer en stemming en het zuiver ambachte lijke van het teekenen of schilderen mis kende of niet beheerschte. Ook Mesdag, overigens niet één der grootsten van zijn generatie, is zeer goed vertegenwoordigd. Aan den linkerwand zien we een imponeerende Gabriël, die niet de heldere koelheid heeft van de meeste polderlandschappen van dezen meester, maar de armelijke plaggenhutten van de Veluwe geeft in een diep warmen toon. Jammer, dat niet nog eenige grootmeesters der Haagsche school vertegenwoordigd zijn. We meenen te weten, dat b.v. ook zeer In het Stedelijk Museum goed werk van Weissenbruch in het Schie damsche privébezit aanwezig is. De be schikbare ruimte zal echter ook ongetwijfeld sterke beperkingen hebben opgelegd. De Gabriël wordt geflankeerd door een zeer goede Springer en een minder gecon centreerd geschilderde Klinkenberg, welke laatste door 't onderwerp weliicn.. aantrekke lijk is, maar waarvan speciaal de rechterhelft beneden het kunnen van den schilder blijft. In deze afdeeling vinden we nog een stilleven van Robie, ietwat pompeus, maar met goede kwaliteiten, vooral in de stof uitdrukking en een knap ijsgezicht van Leickert in zuiver romantischen stijl. In de rechter helft In de rechterhelft van de zaal hangt o.a. een-v. d. Venne, die men gemakkelijk voor bij zou kunnen loopen, omdat de mono- chromie minder aantrekt dan een rijk kleu rengamma. „Dat wat de kreupelen loopen doet" is echter" een zeer opmerkelijk en krachtig werk met een meesterlijk gegeven actie en van een voortreffelijke teekening. Teere doeken van Stoop en Pijnacker vormen niet het sterkste deel van de expo sitie. Van de Stoop is misschien het aan trekkelijkste detail het kleine groepje ge heel rechts, dat wel een fijne figuratie vormt. Zeer fraai zijn de „Hoenders" uit de Spaansche school. Donker is het doek, met de hartstochtelijke geladenheid van het Zuidelijke coloriet, maar zeer beheerscht en voornaam. Langs een goed portret van Maximiliaan II van Del Hélede gelaatskleur is niet ideaal komen we bij een vruchtenstilleven van v. Aelst, dat een goed. staal is van het kun nen der 17e eeuwers. Een paar kabinetstukj'es van Bakker Korff, delicaat geschilderd, trekken verder de aandacht, Er is verfijning in deze paneeltjes van een schilder, die een' psychologischen kijk heeft en zich met een superieure ironie van zijn sujetten distanciëert. Een Mankes zien blijft altijd een ver fijnd genoegen. Schuditer, feeder en innig is zijn werk, dat als een kostbaar oeuvre na zijn vroegen dood is achtergebleven. Het hier aanwezige werkje is wat zwak in de compositie, verraadt nog Japansche invloeden en heeft nog niet het absoluut- onstoffelijke, het introspectieve van zijn zelfportretten en vele stillevens. Toch spreekt ook dit doekje van de verstilde aan dacht van den zuiveren en fragielen Mankes, wars van alle demonstratie, effectbejag en zucht naar erkenning. Een havengezicht van Tholen kan ons zijn avondstemmingen niet doen vergeten. Het is wat bloedeloos en zonder pointe. Van de levende schilders is Karei v. Veen Damesportret met een damesportret vertegenwoordigd, een geacheveerd portret, knap gedaan, de figuur uitstekend in het beeldvlak gezet. Toch houdt deze knapheid, deze gemakke lijke beheersching van het métier een ge vaar in. De voortreffelijkheid geldt nog vooral de uiterlijke dingen, aan de psycho logische diepte, zooals de grooten die heb ben gegeven, aan „het binnenste buiten keeren van den mensch" is v. Veen nog niet toe, In het middengedeelte van de zaal hangt nog een riviergezicht van Wouter Knijff, waarvan vooral de rechterhelft mooi van toon is. Van Borselen toont zich in het doekje aan den tegenovergestelden wand wat Penning in de literatuur is, een overgangs figuur, los van de romantiek en preludeerend op de tachtiger jaren. Een klein, heel mooi paneeltje is de Madonna van een anonymus uit de 16e eeuw. Men laat het op zich inwerken, waardeere ook de schilderkunstige kwali teiten en schenke b.v. ook aandacht aan het fijne achtergrondje rechts, dat als het geen anachronisme was door v. Goyen geschilderd kon zijn, Tenslotte het pièce de résistance, de Corot, krachtig en breed gedaan, rijp en rijk van kleur, warmbloedig en mannelijk van schildering, waarschijnlijk een werk uit den vroegen tijd van den superieuren artist, den landschap- en figuurschilder Corot. We mogen den conservator en de parti culieren, die hun schilderijen voor deze exposite hebben afgestaan, dankbaar zijn en hopen, dat op deze wijze nog meermalen werk kan worden getoond aanhen, wien de schilderkunst ter harte gaat. De inlevering van oude batterijen Een pruel. In veiband met den oproep aan paitï- uthoron en handel om mee te werken; een tekort aan materiaal voor dioge batte rijen te voorkomen door bij aankoop van een nieuwe batterij een oude 111 Je leve ren, vernemen wij van olficieele zijde, dat het luer een bi zonder interessante proef neming geldt. Ofschoon men bij oppervlakkige beschou wing zou kunnen meenen, dat deze kwestie het gemakkelijkst en het snelst zou worden opgelost deor eenvoudig een verbod' tot verkoop van nieuwe zaklantaarn- en an dei droge batterijen uit te .vaardigen wanneer niet tegelijk een oude wordt ingeleverd, meent men te bevoegdor plaatse, dat men daarloe thans nog niet behoeft over te gaan. Op zichzelf genomen zou «en ge dwongen inlevering van oude batterijen de doeltreffendste methode zijn. Het de partement van handel, nijverheid en scheep vaart gieft er echter sterk de voorkeur aan vooral met het oog op do op andere gebieden reeds bestaande, onver mijdelijke verbodsbepalingen daar zool min mogelijk nieuwe aan toe te voegen. Bovendien zou bij spontane medewerking van het publiek den winkelier vod werk! en administratie bespaard worden. Wan neer deze proefneming slaagt zullen wif niet alleen bel gemak van onze lan taarns, eto. mogen liouden, doch boven dien zou daarmee het bewijs geleverd! zijn dat publiek zoowel als winkeliers vrij willig kunnen bijdragen tot bet vermijden' van ingrijpen van hooger hand in die ge vallen waar dit mogelijk is. Wintervoeten, Winterooren Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. De P.T.T dienst Bij «Ie ja. in» wisseling. Het postkante..' is op 31 December voor alle diensten geopend als op werkdagen. Gelegenheid tot belashngbetaten bestaat echter slechts tot 15 uur. De inval idileiis- en Ouderdoom wat wordt niet op Woensdag 1 Januari a.s. uitbetaald, doch in plaats daarvan op Maandag 30 December op de gewone daarvoor vastge stelde uren. Op 1 Januari 1941 is hot kantoor ge opend van 89 en van 13 —14 uur, docih slechts voor die handelingen, waarvoor het kantoor ook op Zondag geopend is. Boven dien kunnen aangeteekende stukken aange boden worden. Op dien dag vindt één bnefpostbesieüing plaats, zoodat geen ge legenheid tot afhalen der correspondentie bestaat. Het publiek wordt verzocht de Nieuw- jaarseorrespondentie vroegtijdig to posten en daarmee bij voorbeur niet ta waditen tot do avonduren.. De postagentschappen Rocrhave!aam, Van- dollaan, en Wilhelnpnaptoin zijn op 1 Ja nuari gesloten De Invalid teits- en Ouder domsrente, welke op dien dag uitbetaald zou werden, wordt eveneens uitbetaald op Maandag 30 December. Het posto'&hon Ke(hel is op 1 Januari gesloten. Gelegenheid tot afha'en van cor respondentie xvorJt niet gegeven, omdat te Ketliel een bnelpostbestel'.ing plaats vindt. Pakketposlbeslelling vindt op Nieuwjaars dag niet plaats Concourssuceessenu Op liet zangconcours, de Kerstdagen te Oversohie gehouden door Ons Genoegen en, Caecilia, zijn 27 vereentgingen uitgekomen. Een eersten prijs behaalden oa bet Meis jeskoor De Zingende Jeugd van de St, Jam-school A, met 342 punten; hot dubbel mannen kwartet Preriosa mot 300 punten, en het R K. mannenkoor St. Caocalia mot 317 pun Rn. De jury tmstond uit. do hoeren P. v. d. Klooster, Overscbïe; VV. F. Kook, Sche- vemngen, en A. M Zuyderdorp, Rotter, daim. VANDAAG: 17.33 u. HORGEN: 17.34 u* HAANDAG: 17.35 U. WONINGBUREAU „SCHIEDAM-WEST" NIEUWE HAVEN 83 - SCHIEDAM - TEL. 68752 Huur cn Verhuur Koop cn Verkoop G. A. DE WINTER VACANT BEZORGING DOOR DE GEHEELC STAD ROTTERD D!'K 250 TELEE 67776 N.V. MELK HANDELAREN VEREENIGING „DE LANDBOUW» Vellevest J6-18 SCHIEDAM Ie etoon 68239 Vraagt Uw mveranciei ome GESTERILISEERDE MELK en HAVERMOUTPAP ZONSOPGANG MORGEN 50 UUr MAANDAG 9.50 UUf De maan komt op om 9.45 uui en gaat onder om 18.50 uur d.a.v Maandag resp. 10.29 u, en 19.57 u. d.av. A ft

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2