Tijd om te verduisteren Laatste Nieuws Steunverlening en kinder bijslagwet Kantongerecht BINNENLAND Vergoeding voor verrichtingen en leveranties ten behoeve van de Duitsche weermacht- 7 (R. verrichtingen) BUITENLAND Gemengd Nieuws Pog. 3 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag 9 Januari 1941 'i Laonbclaslingkaart. Nu moet men uit het bovenstaande niet afleiden, dat voor dienstboden, die niet belastingplichtig zijn, omdat haar loon in geld1 en in n utara beneden de belasting grens blijft, ook geen loonbelastingkaart zou behoeven te worden aangelegd, j Dienstboden, die in totaal minder dan f43 per maand, -f 10 per week of fl.50 per dag aan loon genieten (geld en in na- tura) behoeven inderdaad geen werkne- mersverklaring in te leveren en van baar behoeft geen loonbelastingkaart te worden aangelegd en geen loonstaat te worden bij gehouden. Een en ander moet echter wel geschieden, wanneer, of zoodra, zij meer dan even genoemde bedragen aan geld en in natera genieten, ook dan wanneer zij niet belasting verschuldigd zijn. Nemen wij het geval van een ongehuw de dienstbode voor dag en nacht, die f20 geld loon per maand ontvangt en voor wie aan kost en inwoning dus f25 wordt be rekend', fe zamen dus f45. Zij is geen be lasting verschuldigd, doch zij moet wel een werkr.emersverklaring inleveren (haar uit "te reiken door den werkgever) en van haar moet zoowel een loonbelastingkaart ■worden aangelegd als een loonslaaf wor den bijgehouden. VANDAAG] 17.47 U, MORGEN] 17.48 u. Toer het basisleen wordt de kinderbijslag meegerekend. Vanwege het departement van sociale zaken - is aan de gemeentebesturen een schrijven gezonden, waarin wordt medege deeld, dat door de invoering van de Kin derbijslagwet arbeiders in dienst van een onderneming en uiet hen gelijk gestelden, zoo de gezinssamenstelling althans daar toe grond oplevert, een bijslag zullen ont vangen op hun loon, In verband hiermede zal, te rekenen van 1 Januari j.l» at, voor de toepas sing van de atetmregeling voor werklooze arbeiders, mei name voor wat betreft de ten goede komen, artikelen 8 en 19 en de daarbij behoo- rende schalen als loom gelden hetgeen de werklooze in het bedrijf, waartoe hij be hoort, zou kunnen verdienen, vermeerderd met hetgeen hern rnt hoofde van de kin- derbijrtaswet bij tewerkstelling in dat be drijf zou toekomen. Hetzelfde geldt van dien datum af voor de kleine boeren- en tuinbouwerssteunre- gehngen, voor zoover bij de toepassing V het binnenlandsch verkeer in het leven roepen. Deze dienst heeft de taak het goe derenvervoer voor derden op de wegen te leiden en is een instelling van den staat. De leiding is in handen van het departement van waterstaat, de uitvoering berust bij de rijksverkeersinspecteuren, bij ieder van wie een afdeeling van dezen dienst wordt opgericht.* Deze afdeeling heeft tot taak bij be vrachtingen bemiddelend op te treden en goedkeuringen te verstrekken. Naast een straffere leiding van het verkeer over de grens en van het binnenlaiiidsch verkeer, zal een besparing van motorbrandstof wor den nagestreefd door het gebruik van gas generatoren, welker toepassing met alle mogelijke middelen zal worden bevorderd. Om dit te bereiken zijn de volgende be palingen gemaakt: a. Auto's, voorzien van een gasgenera tor, ontvangen van de rijksverkeersinspec teuren zonder meer de toeslemming tof rijden. Zij worden voor doeleinden voor de weermacht niet aangekocht en blijven in het verkeer. b. Aauto's met gasgeneratoren hebben bij de toewijzing van banden de voor keur. c. De vroegere belasiingverhooging is bij het gebruik van een andere brandstof dan benzine- opgeheven. De op deze wijze gespaarde brandstof fen zullêu de openbare vervoermiddelen Engelsche bomaanvallen op Nederland "Vijf vrouwen gedood, drie lichtgewond. Engelsche vliegers vlogen in den af ge loop en nacht boven ons land, O.m. werden bommen geworpen op een dorp, waar door vijf vrouwen werden gedood en drie daarvan het vrije bedrrjfloon een rol speelt licht gewond werden. Drie huizen in dit (gedacht wordt bijv. aan de 95 pet. maxi mumgrens bij toekenning van den brand stof ten toeslag). GENU A. SCHIEDAM. Passage Theater, hali 3 en half 8: trouwelooze Eokel.art. Monbpole Theater, 2.15 en 7.15 nur: Wie ner Sümjerknaben m Concert in Ti- rol. 9 Jan. Vereentgingslokaal, half 8. Leden vergadering Vereen, tot bevorde ring van de belangen der Ned'. Herv. Kerk te Schiedam. 11 Jan. Maison Westhuis Soiree-dansante 3-jang bestaar der Jubilees. Eiken Zaterdag en Zondagmiddag l4 u. Stedelijk Museum voorm. St. Ja cobs Gasthuis. ROTTERDAM. dorp zijn vernield. Ook op enkele andere plaatsen in ons land1 werden bommen geworpen. Noemens waardige schade is hierhij niet aangericht. 11 Jan. Konïnginnekerk, 3 uur. Concert' Roti Phïlh. Orkest. Solist Louis Ziromermann (viool). Bioscopen. Arena, 2.15 u 4.30 u. 6.30 u. 8.45 u. De baas in huis. Capitol. 2 u 4.15 u. 6.30 u. 8.45 u. De romac van een dokter. Prinses. 2.1 f u 7.30 u. De zanger van Hare Hoogheid. BINNENLAND Besparing van motorbrandstoffen Nieuwe verkenrsmastrcg len met ingang van Maandag 13 Januari. ün de heden gehouden persconferentie te *s-Gravenhage, heeft de gevolmachtigde van den. rijkscommissaris voor het verkeer, Re- giomngsrat dr. Pini, mededeeling gedaan van een aantal leangrijtoe nieuwe verkeers maatregelen, welke genomen moeten wor den ter besparing van motorbrandstoffen. Na overleg met het departement van wa terstaat zoo zeïde hij worden met ingang van Maandag 13 Januari a,s. de volgende maatregelen genomen. Speciale vergunning voor het buitenland.' Het goederen- en vrachtverkeer over de grenzen tusschen Duitschland en Neder land, alsmede tusschen Nederland en Bielgié mag in de toekomst alleen dan nog geschie den, wanneer een bizondere schriftelijke goedkeuring van de bevoegde Nederland- sche v-erkesrs i n spec tours of van de bevoeg de Duitsche of Be'gisdi-o verkeersleiders is gegeven. Big1 het verkeer dat de grens overschrijdt, moet onderscheid gemaakt worden tusschen het verkeer, dat de grens slechts over kor ten afstand overschrijdt en het verkeer dat de grens passeert voor het afleggen van grootere afstanden. Door dezen maatregel ea de daarmede samenhangende controle van het verkeer aan de grenzen, wordt ook het verinnen of verkoopen van vrachtwa gens over de grens verhinderd. Auto-bevrachlingsdicnsl voor het binnenland. Verder zal het departement van water staat met ingang van Maandag 13 Januari een auto-bevraclitingsdienst (A.B.D.) voor De De Haagsche tram rijdt weer tot 's avonds 11 uur Maatregelen genomen tegen vonkvorming. Om redenen, ontleemi aan de belangen der luchtbescherming moest het tramver keer m de stad om 8 uur des avonds ein digen. Aan de tramweg-maa scliappijen zijn eemgen tijd geieöen de maarregelen mede gedeeld, welke zij kunnen nemen ter ver mijding van vonkvorming. De Haagsche Tramweg Maatschappij heeft in over'eg met de Duitsche politie zich onmiddellijk toe gelegd1, middelen te vinden om deze vonk vorming te voorkomen. Een dezer dagen in de avonduren plaats gehad hebbende proefrit heef' aan hel licht gebracht, dat tengevolge van de geiroffen maatregelen het voorkomen vap vonken sterk is vermin derd. Met het oog hierop is goedgevon den, dat de Haagsche Tramweg Maatschap pij haar lijn verkeer tot 11 uur in stand1 houdt. Deze maatregel zal zeker door alle kringen der Haagsche bevolking, in 't bi zonder echter door cafébedrijven, thea'ers en bioscopen met vreugde begroet worden Ten einde het tramverkeer ook in an dere steden van Nederland te kunnen uit breiden, heeft men den directeur der H.T.M. verzocht en deze is daartoe bereid gevonden de maatregelen, wel ke hij genomen heeft, aan de overige tram wegmaatschappijen mede te doelen, zoodat in de toekomst ook de andere bedrijven langer in werking kunnen worden gesteld. Er zij op gewezen, dat deze verlenging niet geldt voor ae V.Z.H.T.M., de z.g. blauwe tram. Wanneer het later rijden der trams in zal gaan, is nog niet bekend. Yoor de z.g. buitenlijnen zal het later rijden ook gelden. Het ligt in de bedoeling, dat de laat ste trams omstreeks'half 11 van de eind punten zullen vertrekken. Brandwonden door kokende melk. Gistermorgen kreeg een 41-jarige vrouw van de Nieuwe Achtergracht -te Amster dam eèn kan met kokende melk over zich heen, waardoor zij ernstige brandwonden aan de beenen opliep. Zij is naar het Nedcrlandsch Israëlietisch ziekenhuis overgebracht. Sport Ergerlijk geval van knoeierij met melk Veehouder veroordeeld fot twee weken hechtenis. Gisteren heeft de Sehfedamsche kanton rechter, mr. P. B. Cos, een schanuehjk geval van knoeierij met melk te behau- uei-en gekregen. De veehouder A. R, stond tweciit, duw at hij melk had afgeleverd, *\velke niet imnder dan 50 pet. water be- atte. Up 19 October j.l. bracht hij melk bij döu winkelier tan D. ioevalng stond de keurmeester A. van clen Berg in den witl am, Deze zag, uat k. melk uit een van zijn bussen goot m een bus van den v.iimelter. Deze bus was schoon en droog. Uuwat hij touh in den winkel was en dun dit karweitje wel meteen kon naar nemen, oj. imssolnen ook wei ouidat bij „luuhi' had gekregen van knoeierij, hoe nel zij, (ie keur mee;, ter nam een mon ster van de ineik. Dit monater bleek bij onderzoek sleohto voor de helft te be slaan uit mek en cle rest was klaar w aicr. Ier terechtzitting ontkende R. pertinent geknoeid te hennen. Hij had geen drup pel water in zgn melk gedaan en ais bet monster vvaier bad bevat, was het er in gekomen, omuat er dan zeker water vvaa geweest in de bus van den winke lier. De keurmeester, die als getuige werd gehoord, zeide echter er zeker van te zijn, dat de bus van Van D. geen water haJ beval. Hij hau tevoren geconstateerd, dat üeze bim schoon en droog was. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie, inr. R Gia.-so, zeide m zijn re quisitoir, dat uil het verschrikkelijkste ge val van knoeierij was, dal hij tot nu toe had meegemaakt. Hij achtte he. een sciian- daal, dat in dezen tijd van voedset- saiaarschte de voedingswaarde van een der eerste levensbehoeften op zulk een wijze wordt verminderd. Met een boete zou deze overtreding zeker te licht wor den gestraft, riet O. M. eischte daarom veroordeel mg Lol een hechtemsstiaf van twee maanuen principaal, De kantonrechter deed onmiddellijk uit spraak; ook hij achtte dit geval zeer ern stig en veroordeelde R. tot twee weken hechtenis pr.ncmaal. GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN De Burgerm ester van Schiedam brengt De uitoefening van het recht van aboiitie en gratie De vowrisuitsprekende rechter kan niet beslissen over voorwaardelijk- hcid. 's-Gravonhago, 9 Januari. Ter aanvulling van de toelichting op de verordening van den rijkscommissaris betreffende de uitoefe ning van het recht van aboiitie en van gratie, wordt er nog op gewezen, dat het buiten toepassing stellen van de artikelen 14a t.m. 17 van het Wetboek van Straf recht, waardoor het instituut van de voor waardelijke veroordeeling in dien zin wordt gewijzigd, dat de beslissing van de al dan niet voorwaardelijkheid van de straf niet meer bij den rechter zelf blijft berusten, de bedoeling heeft een zekere uniformiteit te brengen in het gratierecht. De voor waardelijke veroordeeling is door de op stellers der verordening beschouwd als een vorm van gratieverleening en in dit verband werd het niet logisch geacht, ai- dus een toelichting van de zijde van eeu Duitschen deskundige, dat de rechter, die de straf uitspreekt zelf de gratie verleent. De toestand zal nu zoo worden, dat na het uitspreken van de straf de secretaris generaal van het departement van justitie de voorwaardelijkheid kan uitspreken door gebruik te maken van art. 2 van de nieuwe verordening. Toepassing van aboiitie. De officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam, mr. J. C. V. Meisohke, eiscihfe he Jeu tegen den 21-jarïgen kantoor bediende A, G. K. wegens diefstal van 19 rijwielen, een gf-vangenisstrat van 6 maan den. Mr Meischke deelde mede, dat het re- dasseermgsrapport geheel of gedeeltelijke voorwaardelijke straf adviseert, maar niet ingang van Dinsdag j.l. is een verorde ning verschenen, die de voorwaardelijke straf tut de rechtspleging doet verdwij nen. Voortaa kan alleen de rijkscommis saris geheele ot gedeeltelijke begenadi ging schenken op een daartoe gedaan ver zoek. |n den nacht van 8 op 9 Shsskös heb ben vijandelijke vliegtuigen fa «jpeanvol- gende golven Napels en Paiesmw aange vallen. In Napels werden talrijke bommen neergeworpen, die voor het grootste deel in zee terechtkwamen. In do haven werd een hospiLaalsckip en in die .stad werden, ongeveer vijftien gebouwen, waaronder ee* kerk, getroffen. Er zijn vijf dood-en en on geveer dertig gewonden te betreuren. In Palermo is geen schade van beteefcenis aangericht. Slachtoffers zijn niet gevallen. Een van onze torpedobooten onder bevel van den luitenant ter zee, tweede klasse, Nicolo Nicolini, heeft een vijandelijke duik boot geramd en tot zinken gebracht Een van onze torpedobooten heeft in den Atlantischen Oceaan een vijandelijk koopvaardijschip van '36(50 ton en een hulp kruiser tol zinken gebracht. nogmaals ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die terzake van R-verrichtingen iets een hoog e van 100 AL een zwaar gevechts- Afzonderlijke luchtaanvallen op Engeland Verscheidene plaatsen zwaar bestookt Berlijn, 9 Januari. (D.N.B.). Het opper bevel der Duitsche weermacht maakt be kend: Het luchlwapen heeft gisteren overdag ondanks ongunstige weersomstandigheden een reeks stoutmoedige afzonderlijke aan vallen ten uitvoer gelegd. Een gevechtsvlieg tuig plaatste ondanks zeer sterk luchtaf- woervuur en mitrailleurvuur in een door versperringsballons beschermde motorenfa- briek nabij Coventry twee voltreffers van Voetbal Wedstrijden afgelast In verband met cle vorst zijn afgelast de voor as. Zondag 12 Januari vastge stelde competitie w edstrijden van den Ne- derlandsclien YoelLal Bond, Nederiand- sclieii Korfbalbond, Nederlandschcn Hockeybond en van de Bonds Handbal Commissie. te vorderen bebben, hun verzoeken om ver goeding daarvoor ten Stadhuize (afdeeling Algemeene Zaken) moeten indienen. Da in- dien-'ng van het verzoek moat geschieden vóór den 15den van de maand, volgende op die, waarin de verrichting of de levering is geschied. Dr gegrondheid en de hoegroot- beid der vordering moet door bewijsmidde len gestaafd worden. Schiedam, 8 Januari 1.941, Uitreiking distributiekaarten De LEIL'CR van het DISTRIBUTIE KANTOOR van SCHIEDAAI maakt bekend, dat er, met het oog op den te verwachten drukken toeloop op Woensdag, 15 Januari en Vrijdag, 17 Januari 1941, (de dagen, dat de letters R, S en Y hun distributiekaar ten kunnen afhalen) is benaald, dat a.s. Vrijdag, 10 Januari 1941 reeds een gedeelte van deze personen of gezinnen hun kaar ten in cle tekende lokalen kunnen afhalen. Yoor hen, die dan eventueel wachten te lang zou vallen, blijft de gelegenheid voor het halen der kaarten open op de reeds genoemde data, 15 en 17 Januari 1941. Het bovenstaande geldt alleen voor de letters R, S en V en wel uitsluitend op Vrijdag 10 Januari a.s. Schiedam, 9 Januari 1941. Kostelooze inenting Burgemeester en Wethouders van Schie dam, maken hekend, dat op Dond erd ag, den l&en Januari 1941, des namiddags tus schen half twee en twee jiur, de gelegen heid zal ziin opengesteld tot KOSJE- LOOZE INENTING EN HERINEN TING TEGEN POKKEN van de ingezetenen, die zich daartoe in het noodziekenhuis aan de Lange Singelstraat, alhier, (R.K. Be waarschool) bij den gemeente-geneesheer, den heer A. D. de Leeuw, aanmelden. Twaalf dagen later, op Dinsdag, 28 Januari 1941, zal genoemde geneesheer we derom tusschen half twee en twee uur in genoemd noodziekenhuis zitting houden, ten einde de vaccinatiebewijzen uit te rei ken. Yoor een juiste vermelding in de vac- cinebewijzen van de NAAIEN en GEBOOR TEDATA der kinderen, is het gewenscht, dat reeds op de eerste zitting worden medegebracht TROUWBOEKJES der ouders of GEBOORTEBEWIJZEN der kinderen. Schiedam, 9 Januari 1941. 4191 86 vliegtuig, dat onder leiding stond van den eers'ei luitenant Atons, vie] op 480 K.M. ten Noordwesten van "de Donegalbaai een gewapend koopvaardijschip van omstreeks 10.000 b.r.t. aan. Na twee zware inslaande bommen bleef het schip met opengescheui- den wand, brandend liggen. Aan de Zuid-Oostkust van Engeland werd' verder een troepenkamp doeltreffend met bommen bestookt. De vijand wierp in den nacht van 8 op 9 Januari in het Noord-West Duitsche kustgebied brand- en brisantbomen, die hoofdzakelijk woonwijken troffen.- Slechts op één ptaats werd geringe schade aan een industrieele ins tall ai ie aangericht. De verliezen onder de burgers bedragen 11 dooden en 14 gewonden. Bij den aanval op de motorenfabriek bij Coventry onderscheidde zich bizonder de bemanning van het gevechtsvliegtuig, It. Hoeflinger, de commandant, Oberfe'.dwebei Vogelhuber als bomschutter, piloot Ode'ga als boordtelegrafist en feklwebel Her fort. als boordschutter. Bedrijvigheid aan het Grieksche front Britsche vliegtuigen boven Napels en Palermo Rome, 9 Januari. (D.N..). Het hoofd kwartier van de Italiaanscihe weermacht maakt bekend In Cyrenaica, aan het tandfront, mets hizonders. Een van onze jacht- en ge vechtsformaties heeft een groep vrjande- tijtce gemotoriseerde eenheden, aangeva ten en wrschilten.de pantserwagens verai ld. Vijandelijke vluchten boven Bengasi en Tripolis hebben gei nge materieele schade veroorzaakt, fn Tripolis vielen drie doo den. Aan het Grieksche front bedrijvigheid van verkenning:-,trof:pen en acties met een plaatselijk karakter Talrijke formaties van onze luchteskaders hebben troepenconcen traties en vijandelijke stellingen doeltref fend aangevallen. Balterij opstellingen en bruggen werden door Pichia'elli's troepen- oentraties door onze iachtafdeelincen met maohinegeweervuur bestookt. Salonika is met zichtbaar succes gebombardeerd. Tij dens verschillende gevechten bebben onze vliegtuigen vijf vijan lelijke jachttoestellen brandend neergeschoten. In Oost-Afrika geen gebeurtenis van eeni- g© beteekenis. De vijand heeft vluchten on dernomen boven eenag© van onze steun- i punten in Eritrea en Somaliland, zonder schade aan te richten. Een Vijandelijk v]ieg- tui a werd neergeschoten. Jeugdige boefjes Een pertcmoanaie met geld in>ilaats van koekkruimels. De gemeentepolitie te Bussum heeft een diefstal opgelost, nog voordat deze ont dekt was. Bij een banketbakker vervoeg den zich twee jongens van 10 jaar met het verzoek wat koekkruimels te mogen hebben. De bakker verwees de jongens achterom naar de banketbakkerij. Hier zagen de jongens een brook hangen. Hier in bevond zich een porteuionnaie met f22,50. I f 1 De snuffelende jongens ontdekten deze beurs en waren van opvatting, dat deze beter was dan koekkruimels. Dies maak ten zij zich met de portemonnaie uit de voeten, zonder dat de bakker iets ontdekt had. Bij een automaat gingen zij het geld versnoepen en hiervoor wisselden zij bij den eigenaar van do automaat een rijks daalder. Buiten gekomen verscheurden de jongens een andere zilverbon van 12,50, wat op gemerkt werd door den winkelier. Hij greep één der jongens en noteerde zijn naam. Do opgave bleek later echter vaJsch te zijn. De politie werd1 gewaarschuwd en zij" spoorde de jeugdige boefjes op. De banket bakker werd van het geval in kennis ge steld en keek zeer op, dat zijn portemon- naie gestolen was. Brand in tapijten-opslagplaats EU personen konden zieh met moeite in veil.ghe-d stellen. Gistermiddag brak braad uit in een. groofce opslagplaats van tapijten, ioapers, cocosmatlen enz., gelegen onder een tapijt zaak van de fa. Bijpers aan den H ui zer weg te Bussum. Be bewoners van de boven den winkel gelegen woning werden den brand gewaar doordat rookwolken afkomstig van bran dende en smeulende tapijten in de woning doordrongen. Toen het gezin, bestaande uit 6 volwas senen en 5 kinderen, zich in veiligheid wil de brengen, was de gewone weg via win kel of achterzijde afgestoten door een dikke benauwend© rookmas^a, zoodat slechts via het dak de kans tot redding overbleef; Buren legden een plank van een groot openslaand raam naar het balkon. Hier langs lieéen allen zich op het balkon zak ken. Via een tegen den muur geplaatste ladder kon het geheele gezin, inclusief eenige logé's, zij bet onder groote conster natie, een zijgang bereiken. De brandweer kon den brand vrijwel tot den kelder beperken. 1 De benauwende rookwolken belemmer den het blusschingswerk zeer en de brand weer moest van rookmaskers gebruik ma ken. Be schade is vooral ook door het vele hluschwater, groot. Be heer P. is verze kerd1, doch aanvulling van de verloren ge- gane voorraad zal moeilijk, zoo niet on mogelijk zijn. Weggeloopcn meisje aangehouden. Gisteravond om half elf is door de po litie te Utrecht eeu 19-jaiige jongedame aangehouden, die niet voldoen kon aan de identificatieplicuten en weigerde baar naam op te geven. Het meisje is overgebracht naar hot hoofdbureau en allereerst ©enige uren in arrest gesteld. Daarna bleek zij wel degelijk genegen zich bekend te maken en toen kwam vast te slaan, dat haar naam genoemd was in het po ióblad t au Augustus, in welk blad de commissaris van politie ie Zeist de opsporing en aan houding verzocht van een meise, dat veg- geloopen was uit het rijksopvoedingsge sticht te Zeist. Het meisje is op transport gesteld naar deze inrichting. I Burgerlijke Stand SCHIEDAM. Geb oren: 7 Januari. Johanna Catbarina, <1. van AL Slavenburg en Eu A. J. Plomp, Heerenstraat 19. t i Overleden: G Januari: J. H. van -Trkaruro, 50 jaar, binnen deze gemeente. f Gehuwd: 8 Januari: AI. C. W'; Willem»©, 25 jaar en E. Loendersloot, 23 jaar. B. P. H. Steenhorst, 28 jaar en C. van lijk, 26 jaar. C. Aleier, 24 jaar en A v d. Hui. 22 jaar. ZONSOPGANG MORGEN 9.48 uur De maan komt op om 15.41 uui en gaa- onder om 6.37 uur d.a.v

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3