elke bonnen kan ik thans aebruiken Laatste Nieuws Sluikhandel in ongebanderolleerd vet Hinderwet Peulvruchten en Grutterswaren Pag. 3 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCKE COURANT Vrijdag 1Q Januari 1941 Uit de Pers „Niet gekortwiekt, maarwel vleugellam" BINNENLAND De tram en de verduistering BUITENLAND Rechtszaken Gemengd Nieuws Veelbelovende knapen italiaansch weermachtsbericht GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN Burgerlijke Stand Aanzienlijke activiteit Talrijke aanvallen op Engeland CJ 0FFICIËELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAR LANDBOUW EN VISSCHERIJ QFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART. Ia liet nummer van. liet weekblad van de Nederlandsche Unie kwam een artikel voor getiteld: „Gekortwiekt, maar niet vleugel lam", waarin gewezen werd op de weinige kansen tot activiteit naar builen toe, welke De NederLandsck© Unie bij de vrije politieke wilsvorming van ons volk gelaten worden. „De Unie" van deze week gaat op deze kwestie nader in door, met een wooitlsp©- ling, thans te schrijven over het onderwerp „Niet gekortwiekt, maar wèl vleugellam". In dit artikel wonW goran*7on opt de vele kansen voor propagandistische activiteit, welk© de N. S. B. thans geboden worden. Het artikel bevat een puntsgewijze op somming van de bizondere voorrechten der N. S. Bi.: „1. De N. Si. B. houdt groote vergade ringen, terwijl dannatuurlijk een verslag Van het daar gesprokene in vele dagbladen verschijnt; óns zijn vergaderingen verboden. 2. Alleen de N.S.B.-ër mag door onze straten marebeeren, en ook hij alleen mag daarbij in hel eigen uniform verschijnen. 3. In tegenstelling met De Nederlandsche Unie mag de N.S.B. er wèl een eigen jeugdorganisatie op na honden. 4. Het distributieapparaat voor de dag bladen van het tegenwoordige ANP, zoo mede de radio, staan herhaaldelijk voor de N.S.B.-propaganda beschikbaar. 5. Terwijl wij bijvoorbeeld geen maand blad1 kunnen uitgeven, wordt aan de N.S.B, ook op dit punt geen enkele hinderpaal in den weg gelegd. 6. Voorts wijzen wij op het feit, dat de N.S.B. nog steeds de Oranje-blanje-bleu vlag voert, terwijl ons bet rood-wit-blauw verbo den is. Neen, gekortwiekt mag Mussert zich thans voorwaar niet achten, aldus gaat bet blad verder. Veeleer hebben de vleugels van zijn beweging er nog een verlengstuk bij gekregen. Maar ook deze medaille heeft nog een keerzijde. Vooral tegenover de Duitsche autoritei ten nebben de N.S.B.'ers het blijkbaar dom voorkomen, dat de geringe omvang van hun leden'al voornamelijk hieruit voort sproot, tlat zij m cte afgeloopea negen jaar voortdureum, als onschuldige lamme ren, geterroriseerd waren en in hun poli tieke aaliviteit belemmerd. Welnu, aaneen omen dat zulks inderdaad het geval is geweest, dan zou de N.S.B. thans dus eindelijk ..vrije vleugelslag" heb ben gekregen Maar dan zal nu ook weldra, door een groote .ledenwinst, duidplijk moc- tem blijken, daL.skdhts terreur en.vooiQor- deel, misverslano en vahclie voor'ich'inn, ons volk vertin'tere hebben om den weg tot de N S B. te vinden. Laten d§ hee- ren dus maar eens toornen, wat zij kun nen. Kansen worden hun thans immers te over geboden. Wij warbien intusscben met evenveel bc-ianssielhn.. a's vertrouwen het reml'aat var deze proefneming af. Wrj kennen ons 'olk waarlif.. goea genoeg om nu' reeds dit resultaat to ku"n°n voorspellen: een volkomen mislukking De drie jongens zijn van het type „Boef je" en zijn te beschouwen als slachtoffers van hun omgeving en van het weinige toe zicht dat op hen werd gehouden. De twee broertjes stonden onder toezicht van een gezinshoofd1, waarover zij bij het verhoor spraken als „de landvoogd1", docv jk dit beeft weinig geholpen. De wrj waarop zij bij het verhoor vlot alles bakenden, en de politie zelfs nog aanwijzingen gaven, bewijst wel hun jongensachtigheid en ge brek aan inzicht. Toch zijn verschillende inbraken op een dergelijk „vakkundige" wijze uitgevoerd, dat de politie zeker niet dacht aan jongenswerk, doch van meening was, dat hier „vakmenschen" aan het werk waren geweest Talrijke arrestaties te Zaandam, Worrnervecr en Amsterdam, In samenwerking met de Amsterdamsche recherche heeft de Zaandamsche politie een zes-tal arrestaties verricht terzake van sluikhandel in ongebanderolleerd vet en hiermede verband houdende overtreding van de prijzenbeschikking 1S401, ver voeren van vet zonder geleidebiljet, ver knopen zonder toewijzing van de zuivel- centrale en tenslotte ontduiken van de ac cijnzen, cudat bet ongebanderolleerd1 ver kocht werd'. Onder de arrestanten bevindt zich een 40-jariga bedrijfsleider V. van een N.V. te Zaandam, die zich toelegt op dte fabri cage van z.g. technische vetten. Het artikel, dat in pondspakken in den handel gebraiht werd, werd getrokken uit beenderen. Vooral paarden vet werd in onge- raffineerden staat in den handel gebracht en vond' gretig aftrek bij talloozen. Dit blijkt nit de talrijke arrestaties. Elk der arrestanten was wederverkooper, zoadat inderdaad van een wijdvertakt com plot gesproken mag worden, ook al omdat niet alleen Zaandammers, maar ook Wor- merveerders en Amsterdammers zich met den handel bezig hielden. De zuivelcentraie is thans in do zaak gemoeid, terwijl het onderzoek nog wordt voortgezet. Ongeveer 1500 pond ongebanderolleerd vet werd reeds achterhaald. Ook een baal suiker werd ontdekt. De herkomst biervan wotdt nog onderzocht. Invoering der latere rijtijden nog niet vastgesteld. meld is, ingaan. I I I Jongens van 12 en 14 jaar plegen 53 inbraken. Doorde aanhouding van drie jongens, Fesp. 12, 14 en 14 jaar oud, zijn niet minder dan 53 inbraken, die gedurende de laatste anderhalf jaar in Den Haag zijn ge pleegd, tot klaarheid gebracht. Zaterdagavond j.l. hoorde de chef van het fiiiaal van de firma Albert Hein in de Abrikozenstraat, die naast den winkel woont, gestommel. Dit kwam hem ver dacht voor, zoodat hij een onderzoek in stelde. Het licht in den winkel brandde, doch verder ontdekte hrj aanvankelijk niets. Verder zoekend vond' hij ander een toon bank era verscholen achter eenige fietsen, echter twee jongens, waarop hij de politie waarschuwde, di© spoedig verscheen en de jeugdige abrekers meenam naar het hoofd bureau Het bleken te zijn de 12 jarige schooljongen J. H. en de 14-jarige loop jongen G. van E. Op het hoofdbureau werden de jongens duchtig ondervraagd; met het gevolg, dat Zondagmorgen een derde jongen kon wor den aangehouden, de 14 jarige L. H., een broertje van den 12 jarige. Voorts bracht het onderzoek het ontstel lend feit aan het licht, dat men, door de aanhouding van deze drie jongens, de hand had gelegd op de daders van niet minder dan 53 inbraken. Het Vv. 'hoor leverde vele bizohderheden «n omtrent de daden van het vee' oei oven de trio. Hier bij bleek, dat zij net, vooral gemunt had den op kantoren en winkels, waar zij geld en snoeperij buitmaakten. Over het algemeen gaat het om kleine bedragen, doch ernstig is het groote aan ia! inbraken dat zij hebben gepleegd. Zij be gonnen hun „werkzaamheden" in Juni 1939, waarbij in den aanvang vooral in het Laakkwartier, waar de twee brow'jes wonen, werd" geopereerd. Toen de situalie daar te gevaarlijk werd, verlegden zij hun operatieterrein naar andere wijken en ten slotte werden winkels en kantoren in de meest uiteengelegen wijken bezocht. Het gebeurde wel, dat zij drie inbraken op een avond' pleegden. Het Italiaansche w<termaeiil»lnuiiJil meldt van het Grieksch© front acties van plaat selijk karakter en overigens bedrijvigheid der wederz'ijdsche artillerie. Opirukk Grieksche troepen, en vrachtwagens zijn uit de lucht met bommen en mitrailleur- vuur bestookt Ualiaaasche v'loof.eenheden hebben doel treffend kuststelïingen van den vijand ge bombardeerd. Bombardementsescadrilles hebben in het Westen der Middeliandsche Zee een gro-ote vlootfonnatie aangevallen- Ondanks het felle luchtafweer is een slagschip geraakt. Een vijandelijk jachttoestel is neergehaald. Twee onzer vliegtuigen zijln niet terugge keerd. Italiaansche Inchtformaties hebben de luchtv'l-cofbasis van Malta doeltreffend be stookt met hommen en milrailleurvuur. Vijf op den grond staand© vliegtuigen, twee mailschepen en een batterij luchtafweer geschut zijn getroffen. Een van onze jacht vliegtuigen is neergeschoten- Twee vijandelijke vliegtuigen, die tracht ten een aanval te doen op Italiaansch gebied zijn neergeschoten. Ln Cyronaica geschutvuur in de zon© van Tobroek, waarbij vijandelijke gemecha niseerde strijdmiddelen vernield zijn. itali aansche jachtvliegtuigen hebben de haven van Solloem gebombardeerd, een aanvals- eri jachtformatie heeft een honderdtal Bnt- sche gemechaniseerde strijdmiddelen -van den vijand, op weg naar Acroma tqn Zuid westen van Tobroek ontdekt en getroffen. In Oost-Afrika Zijn Britsche kampementen en pantserauto's met mitrailleurvuur be schoten. Aanvallen van vijandelijke gemo toriseerde strijdmiddelen zijn terugges agen ten Noordoosten van Kassala, waarbij den vijland verliezen werden toegebracht. Een vïjiar;de!ijk vliegtuig heeft kleine brandbommen geworpen op Messina, waar door slechts hier en daar een begin van Diefstal in oorlngsnood. D© 28-jarige veehmjdcr T. F. uit W-est- domgeradeel, die in de Mei-dagen in dienst was, meende, dat hg van de verwarring der oorlogsdagen het best gebruik kon ma ken door zich een rijksmotorfiets toe te eigenen. Die diefstal pleegde hij in Apel doorn. Hij roodst terecht slaan voor den Znt- fenschen politierechter, maar hij was niet verschenen. De officier van justitie vond' dat de man ergerlijk misbruik had gemaakt den Atlantisehen Oceaan na een zwaren was. Niemand is getroffen. Een Italiaansche duikboot 'heeft op den Atlantisehen Oceaan het Grieksche vracht schip „Ariasfasia", groot 2383 ton, tot zin ken gebracht. Een tweede duikboot heeft eveneens op van de verwarrende omstandigheden en j strijd, het geuapende Britsche vrachtschip vroeg een veroordeeling tot een maand ge I „Ehakesprarc groot 7000 ton, tot zin vangenisstraf. ken gebracht, hen duikboot, die op de De politierechter wilde den verdachte nog een kans geven en be v.,ral de het von nis op een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, benevens een geld boete van f20 subsidiair tien dagen hech tenis. Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben big hun besluit van 9 Januari 1941 de beschikking op bet verzoek van A. C. H, DE JONG, om vergunning tot op richting van een zaagsolmalerij in het pand Noordvest 10 verdaagd, aangezien het desbetreffende onderzoek nog niet is ge ëindigd. SCHIEDAM, 10 Januari 1941. 4192 18 SCHIEDAM. G eb oreft: J 8 Januari: Martina Johanna Pieternella, d'. van L. Baard en W. M. J. Nijland, Co- pornicusplein 4. Jacoha Wilhelmina Adriana, d. van C. A. Rijnhout en J. H. Eijkens, Van Os lade laan 50. 9 Januan: Ilillegonda, d. van A. v. d. Tas en H. 'Hoeksma, Broersvest 52 Calharina Margaretha, d. van VV. G. M. van Slobbe, en J. M. Kloos, Dr. Noietstraat 1. 0 ver I eden: 8 Januari: S. J. Timmermans, 80 jaar, wed', van J. C. de Neef, Singel 204. H. Bakker, 54 jaar. Nassaulaan 75. J. Pons, 17 jaar. Nassaulaan 75. 9 Januari: A. C. Knoops, 56 jaar, echtg. van L. J. Vis, Dr. Noietstraat 1. Gehuwd: 9 Januari: H. J. llalfmouw, 26 jaar en A. C. Staal, 25 jaar Ondertrouwd: 9 Januari: A. J. Kemper, 42 jaar en W. Sterrenherg, 35 jaar. A. tl. v. d'. Klaauw. 41 jaar en M. GrantPa, 41 jaar. C. Kool, 21 jaar en B. B. van Harmeien, 20 jaar. E. P. Moeder, 28 jaar en H. C. G. Fries, 26 jaar. F. Pauw, 45 jaar en A van Boem, 35 jaar. C. Slavenburg, 23 jaar en J. van Oitcrloo, 20 jaar. II. J. Wou ters, 30 jaar en P. J. W. Geeratz, 27 jaar. vrachtschepen met een niet nauwkeurig bekend tourage, die in konvooi voeren, dat zwaar beschermd werd, getorpedeerd. De duikboolen „Naval" en ,,R~ni'us", d'e door de Britsche admiraliteit als ver loren waren opc-geven, zijn door Italiaan- scihe strijdkrachten tot zinken gebracht. Berlijn, 10 Januari. (D.N.fj.;. Naar Reu ter officieel meldt, hebben Duitsche vlieg tuigen een „aanzienlijke activiteit" ontwik keld boven Engeland in den afgeloopea nacht. Bommen weiden geworpen op ver uiteen liggende streken in Engeland en Wales, o.m. aan de oevers van de Mersey, in het Noordwesten van Engeland, de Mid lands en in het gebied van Lomden- De aanvallen ran het Duitsche iuclit- wapen waren m den afgeloopen nadit, naar het D.N.B. van bevoegde militaire zijde verneemt, met sterke formaties ge richt tegen voer den oorlog belangrijke doelen in Manchester Ta rijke branden zijn -jaar ontstem Ook Londen.en Liverpool werden aanbevallen en leden schade. Ook wierpen zwari Duitsche gevechtsformaties met zichtbaar cucces bommen op voor den oorlog be'angrijke doelen in een reeks andere steden. Berlijn, 10 Januari. (D.N.B.) Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt hekend Het luchtwapen heeft gisteren bewapen de verkenningen tot hoven Noord Schol- land uitgevoerd. In den afgeloopen nacht hebben sterke formaties eigen gevechts vliegtuigen talrijke voor den oor'ag be langrijke doelen in Midden- en Zuid-Enge- land, vooral te Manchester, Londen en Liverpool, succesvol met bommen aange- vaH95f" Aanvallen van den vijand hebben zich in den afgeloopen nacht voornamelijk op verschillende plaatsen in We-t D li schland gericht. Behalve enkele woonhuizen zijn het klooster Be'hlehem bij Keulen bescha digd en het katholieke gezellenhuis te Dusseldorf verwoest. Er zijn geen mili taire en oarlogseconcxmische doelen ge troffen. De verliezen van de burgerbevol king, die bijna uitsluitend buiten schuil- gelegenheden voorvielen,, bedragen twintig dooden en enkele gewonden. Een vijandelijk vliegtuig is door nacht jagers en een ander door luchtdoelartil ler ié neergeschoten. Distributie van: Bon No. Geldig tot en met Soort kaart f Hoeveelheid Dloem 3 26 Jan. Bloemkaart 50 gr. brood of J rantsoen gebak' of 35 gr. meel of bloem Boter en margarine 23 24 (10 Jan.) 10 (17) Jan Boter- of Vetkaart 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet Brandstoffen 8, 9 en f O 3 e periode 15 t/m 24 31 Jan. 31 Jan. 31 Jan. Brandst.krt. Brandst.bon v. kantoren Brandst.krt. centr. verw. een eenheid vaste brandstoffen Brood en gebak 21 22 (12 Jan.) 12 (19) Jan. Brooaoou- boekje 100 gr. brood of een rantsoen gebak Bieren 34 33 (12 Jan.) 12 (19) Jan. Alg. distr.- bonboekje een ei Kaas 47, 48, 60 en 61 20 26 Jan. 12 Jan. Alg, distr.- bonboekje elke bon 100 gram elke bon 125 gram Koffie en thee 18 31 Jan. Alg. distr.- bonboekje 250 gram resp. 75 gram Petroleum Periode C Periode 8 19 Jan. 23 Febr. Zegel voor verlichting 2 liter j voor de keuken Scheerzeep 117 30 April Scheerzeep bon 50 gr. scheerzeep of ee# tube scheercreme of een pot scheer zeep Suiker 86 17 Jan. Alg. distr.- bonboekje een kilogram Vlccsch j 13 14 8 Jan. 15 (19) Jan. Vleesch- kaart pl.m. een ons vieesch of vet of een rantsoen vleeschwaren Vlceschwaren f 13 14 8 Jan. 15 (19) Jan. Vleesch- ka.irt een rantsoen vleeschwaren Zeep 113 31 Jan. Alg. distr.- bonboekje een rantsoen (Alle op Alg. Distributie Bonbockj'e.) Peulvruchten 103 12 Jan. 500 gram Gort, gortmout or grutten 44 21 Febr. 250 gram Havermout, havervlokken j haverbloem. anrdappcl- viokken, gort of grutten 57 21 Febr. 250 gram Macaroni, vermicelli of spaghetti 31 21 Febr. 100 gram Maïzena, gricsmeel, sago, aardappelmeel of pudding poeder 87 21 Febr. 100 gram Rijst, rijstemcel,"jstegries. rijstebloem of gruftenmccl 108 24 Jan. •250 gram Als een datum tusschen haakjes is geplaatst beteekent dit, dat reeds een nieuwe bon is of wordt aangewezen, maar de „oude" bon nog geldig is tot het aangeduide tijdstip. Een rantsoen gebak bestaat uit: 160 gram koek (ontbijtkoek); 140 gram spec#!aas; 200 gram andere koekjes; 290 gram biscuits en wafels; 75 gram beschuit; 200 gram cake; 600 gram gebakjes; 600 gram taart; 500 gram gevuid groot korstgebak (boterletter e.d.); 400 gram gevuld klein korstgebak (amandelbroodjes e.d.); een hoeveelheid van alle nadere niet genoemde gebakken artikelen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. j Ben rantsoen zeep bestaat uit: 150 gram toiletzeep; 120 gram huishoudzeep; 150 gram zachte zeep; 250 gram zeeppoeder; 300 gram zachte zeeppasta; 600 gram waschpoedcr; 125 gram zeepvlokken; 250 gram zelfwerkende wasehmiddelen; 200 gram vloeibare zeep. Een rantsoen vleesch waren bestaat uit: 75 gram gerookt ol gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram worstsoorten, rolpens en knakworst; 125 gram leverartikelen, tongenworst en nierbrood; 150 gram bloedworst. j Een eenheid brandstoflen bestaat uit: 1. H.L. anthraciet of steenkool; 75 K.G. industrie- oleierbriketten; 110 K.G. bruinkoolbriketten; 2 H.L. cokes; 175 K.G. fabriekslurf195 K.G. persturf (300 stuks); 200 K.G. baggerturf (450 stuks); 200 K.G. overige soorten t#*f. Vrijgeven van grooter gedeelte der voorraden kans. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd deelt bet vol gende meden In verband met de op 28 Augustus 1940 getroffen kaasregeiïng werd aan houders van voorraden kaas, grooter dan 500 kg, de verplichting opgelegd, deze niet te verhandelen of af te leveren dan met toestemming der Nederland sche Zuivelcentraie, afd. Zuivel te 's-Gravenhage. Inmiddels heeft genoemde centrale een gedeelte van 60 met een minimin» van 2500 kg voor het verhandelen en afleveren vrijgegeven. Dit gedeelte is met ingang Van Maandag 6 Januari 1941 met 20 tot 80 verhoogd. In dien het thans in totaal vrijgegeven gedeelte van 80 van den oorsproa- kelijken voorraad kleiner is dan 2500 kg, mag in totaal over een minimum va» 2500 kg worden beschikt, zoodat dan nog 20 (verminderd met den indroog op den totalen oorspronkclijken voorraad) van den op 28 Augustus 1940 aanwezigen voorraad, geblokkeerd blijft. Uiteraard mag de aflevering uitsluitend geschieden tegen toewijzingen op grond der bepalingen van de kaasdistriïmtie- bschikking 1940. Zakken. De Directeur van het Rijks-Textielbureau te Arnhem maakt bekend, dat hij daartoe gemachtigd door den Secretaris-generaal van het Departement va* Handel, Nijverheid en Scheepvaart op grond van artikei 7 bis der ge wijzigde jutebeschikking 1939 no. 2, waarin wordt bepaald, dat het zonder schriftelijke vergunning van voornoemden directeur verboden is jute in voor raad of voorhanden te houden, dispensatie van dit verbod verleent, aan een jeder, die 5.000 zakken of minder in voorraad heeft. Degenen, die meer da* 5.000 zakken in voorraad hebben, zijn derhalve verplicht een vergunning tot het in voorraad houden van deze zakken bij den directeur van het Rqks- Textielbureau, Willemsplem 5 te Arnhem, aan te vragen De aandacht wordt erop gevestigd, dat onder het begrip sakken miet slechts vallen de zakken, welke geheel of gedeeltelijk uit jute rijn vervaardigd, doch ook de papieren zakken, nieuw of gebruikt, hetzij geweven, hetzij uit een of meer lagen papier opgebouwd, met* een totale buitenoppervlakte va» 0,4 M2 of grooter (de grooiere papieren zakken derhalve). Het bovenstaande geldt niet voor de ondernemingen, die reeds bij de sectie jute van het Rijks-Textielbureau zijn ingeschreven Inschrijving Grafische ondernemingen. Met verwijzing naar de in de dagbladen van 8 en 9 dezer geplaatste oflicieele EubUcalie vestigt de directeur va de sectie Grafische Industrie van het Rijks- ureau voor Verwerkende I ndustrieën er de aandacht op, dat mede inschrijvings- piichtig zijn de ondernemingen, die als hoofd- of ais evenbedrijf uitoefenen den handel in en/of de fabricage van grafische machines en materialen.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3