Handhaving en bescherming der prijzen M m Pag. 1 - No. 22680 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Dinsdag 14 Januari 1941 fi Bizondere maatregelen ter beheersching van de prijzen. Sancties en tuchtrecht. Gemengd Nieuws Winterhulp Nederland Verdwaald op het Uselmeer Wat in den trein blijft liggen S# 1 ■-v Zooals reeds eerder werd aangekondigd •is de noodzakelijkheid gebleken om mot alleen, op liet gebied van do prijsvorming welke bij de geleide economie geheel in handen van de overheid moet berusten, .maar ook op dat van de handhaving en de gerechtelijke bescherming der prijzen, de prijsbeheersching, bizondere maatregelen te nemen. In het Verordeningenblad van gisteren is dan ook verschenen het prijs beheer- "schirgsbesiuit, "hetwejfc is uitgevaardigd door de secretarissen-generaal van dé departe menten van handel, nijverheid en scheep vaart en van justitie. Het géHeil van liet prijsbeheer- schingsbesluit. liet prijsbeliosrscMngsbesluit is een sanctie-besluit, hetwelk zich uitstrekt over het geheele gebied van de prijs- voorschriften. Het bestrijkt niet alleen de prijzen van artikelen, welke noodig z'ijn tot voldoening aan de eerste le vensbehoeften, maar ook' de prijzen van de overige voortbrengselen van Landbouw en industrie, bet geldwezen, do .huren, de pachten, de koopprijzen van onroerende goederen,zoowel die oen agrarisch' karakter hebben als die, welke dit niet hebben, van bouwmateri alen, van -aannemingen,' kortom het geheele terrein van de prijzen en van de daarvoor; béstaande en nog in hét leven te roepen voorschriften. Het prij belie rs"hi g bestuit bestrijkt derhalve e.k 'voorschrift, dat op prij zen betrekking heeft. De sancties. Overtredingen van pirijsvoorschriften konden tot nu toe slechts op grond van de bepalingen van de prijsopdrijvings- en ham ster wet gestraft worden. De nieuwe bepa lingen van het prijs bëh 'eers ch ings beslui t zijn Scherper. Opgelegd kan worden gevangenis straf van ten. hoogste (ion jaren, geldboete tot een onbeperkt bedrag; bovendien ver beurdverklaring, niet alleen van de goe deren, waarmede of ten aanzien van welke het misdrijf is begaan, maar ook van den geheelen goederenvoorraad. Voorts zal het vonnis kunnen- worden,.openbaar gemaakt. In deze verscherping van de sancties, ligt echter nog geenszins het bizonder karakter van hét besluit. Dit komt meer tot .uiting in hetd aa rbij..ingevoerde tuchtreeh Tuchtrecht. Bij do nieuwe tuchtstrafvordering .is.- hel niet de gewone rechter, en. ook niet. oen bizondere, buitengewone rechter, welke de straf zal. opleggen, doch de dienst van den gemachtigde voor de prijzen. Het kan wellicht zfjn nut hebben in het kort uiteen te zotten, waarom deze vorm van berechting is gekozen. De ervaring hier te lande en elders beeft geleerd, dat de repressie van prijsovertio- dingen bizondere moeilijkheden oplevert, zoodat- daarin liet beste door een speciale procedure kan worden voorzien. Hu de overhead zoo diep. in het econo mische leven ingrijpt, dat zij de prijsvor ming in haar geheel zelf ter hand neemt, is het .een .eiscb van doelmatigheid, dat overgegaan wordt tot de instelling vap oen door de administratie zelf uit ie voeren recht van tuchtstrafvordering. Zoodoende wordt zoowel de opsporing als do strafop legging in één liand gebracht ei kau het einddoel, de prijsbeheersching, sleeds in het oog worden ge.ah De administratie immers kan geheel systematisch te werk gaan en zoowel het tempo als de volgorde, waarin de zaken worden afgedaan, regelen. Zij is niet alleen verantwoordelijk voor een juiste en nauw keurige toepassing van de wettelijke voor schriften, maar bovendien voor de prijs beheersching zelf. De sancties van het tuchtslrafrecht zijn eensdeels van minder verre, ander deels van verdere strekking, dan die van. het gewone strafrecht. 'Zij strek ken minder ver in zooverre daartoe* niet behoort gevangenisstraf doch gaan verder, vermits naast do geldboete tot onbeperkt bedrag en de verbeuidverkla- ring van goederenvoorraden ook be drijfssluiting, ontzegging van de uiloefe- ning van een beroep, reëele executie tot nakoming van de priisvoorschriften en afdracht van genoten mcegwïnst kan worden opgelegd. Verhouding rechterlijke straf vordering en tuehtïtr af vorder ng. Ten aanzien van prijsovertredingén blijkt de gewone gerechtelijke strafvordering zooais tot dusverre bestaan. Zij zal echter alleen worden ingeschakeld op vordering en dan, indien die overtredingen een ern stig misdadig karakter dragen. De organisatie. Het spreekt vanzelf, dat de organisa'ie in -overeenstemming moet 'zijn met de be ginselen, waarop de tuchtstrafvordering berust. Er zal bij "den dienst van den ge machtigde voor dé prijzen eén afdeeling prijsbeheersching komen, waarvanhet hoofd' onder den gemachtigde voornoemd verantwoordelijk is" voor de prijsbeheer sching..,,- Vervolgens zullen .er vijf inspecties vqot de prijsbeheersching worden ingericht,met" een inspecteuraan hét hóófd. Deze zal .verantwoordelijk zijn voor 'de prijsbeheer sching in zijn inspectie. De aan hem loe- gevoogde inspecteurs zullen eveneens strafopleggcnde bevoegdheid hebben. De inspecties zullen overeenkomen met de rechtsgebieden der gerechtshoven en in de zetel plaatsen van deze hoven zijn gevestigd, te weten te Amsterdam, 's-Gra- venhage, 's-Hertogeijbosch, Arnhem en Leeuwarden. H. D. Louwes: „Hei betrachten van naastenliefde is aan geen tijd van oorlog aj: vrede, noch aan den heerschenden staats? of maat schappij vorm gebonden; zij. rust ih een der .meest elementaire menschen-plich ten: de verantwoordelijkheid van den reen voor den, ander, steunt daarom de Winterhulp.". i Twee automobilisten, die tijdens een hevigen storm over <le T*coma-Nar- rovsbrug in don Amcrikaanschen staat Washington reden, bemerkten plotse ling tot huu ontzetting, dat de brug begon te krommen. Nauwelijks waren zij de brug over, of deze werd door den storm in de wonderlijkste bochten ge wrongen. (Hoffmann, Zander). Drie vermiste jongemannen' uit Huizen terecht. Do drie jongemannen, die Zondag uit Huizen per schaats- bet IJsselmoer op gingen cu van wit men niets meer vernam, zijn vanavond doodmoe in de ouderlijke woning teruggekeerd. Het drieta' heeft 'oen avontuur beleefd, dat hun levenlang bij zal blijven. De 19-jarige A. Bos en de 21-jarige G. H aged oom had d-en Zondag, zooals gemeld, in de haven van Huizen de schaalsen ondergebonden om een tochtje op liet IJsschot»)' te- maken eb nauwelijks waren zij ecri eind op de' jjsvlakle gevorderd, of zij ontmoetten den 21-jarig-en G. Klein,' tl ie zich bij het tweetal aansloot. Het ijs was iu goede conditie en de drie jonge mannen reden dat het"'oen aard had, doch zij verwijderden 'zich' stoeds tbeer uit do kust. - 1 Tegen den middag. word de nevel, welke; reeds in den .ochtendóver liet [Jsseimeer hing, steeds dichter en tóen-de jongelieden aanstalten maakten,- brri naar huis terug te koeren,;, bemerkten zij tot. hun. grpoten schrik, dat zijvanwege den mist niet, verder dan enkele tientallen metera kon den zienc Op goed-gelufc af werd de.rich ting bepaald, maar zoóals het allen ver gaat, die; zich zonder- kompas-in de mist op zee beyinden, hetayerd -dwalen en dwalen, uren achtereen;' De jongens reden wat zij kondén en telkens hoopten zij, dat achter dengrijzen -nevel de vaste wal zou opdoemen. Totdat» ten einde.raai,' zij tegen- het vallen der duisternis be sloten, de schaatsen af te binden om ie trachten Ic-opende idenri^va! te bereiken, iets, dat hel tempo tevens vertraagde. Inmiddels was het;''volkomen donker ge worden en nog bevontlerV-zij zich- on de kille vlakte,; ótngeyon door een mist'janlc, dié voor elk smn va/laf den wal ondoor dringbaar was. Behalve (ie 'duisfernien de mist kwam -nog een derde vijand op dagen, d- honger. Want geen van het drie tal, dat immers in den middag weer thuis wilde zijn, - had broorl meegenomen, zoa dat zij tenslotte dood el ijk vermoeid "en verkleumd besloten maar tegen een paar ijsschr.llen te gaan liggen om beschutting te zoeken tegen den wind. De maan, die 's avonds achter de. mist omkwam, zorgde, dat het span elkaar tenminste kon zien. Zoo goed en 7.00 kwaad als het ging, kro pen de .avonturiers legen, elkaar om wat warmte te vinden. Tot overmaat van rajiip begon het zelfs te dooien en gutste de regen óp hef ijs. Den geheelen nacht brachten zij zoo ctp het - ijs - door, half waken, half dom melend', totda'. de morgen eindelijk aanbrak en 710 besloten op te breken. De schaatsen bonden ze niet meer onder, daarvoor wa ren ze te vermoeid. Hoewel het zicht ook nu nog niet best vtrs,: konden ze toch verder zien dan den dag to voren, daar de mist was verdwenen.- Te langen leste, in den middag, na uren en uren tc hebben gelooipen, over ijsscholle» en door plassen dooiwater, zagen do jongelieden eenige mannen, die over liet ijs op hen toekwamen. Het bleken Spakenburgers te zijn, die, nadat het drietal bun avontuur hadden verteld, spon taan hun brood gaven en een eind dan weg wezen naar de Huizerhavon. Door het dwalen was het drieta) hoclemaal onder de kust van Spakenburg terecht gekomen. Vervolgens, om half drie onge veer, zijn de jongemannen onder de kust op Huizen afgegaan, dat zij gisteravond, doodmoe en doorweekt bereikten. In de. gezinnen Hagedoom, Bos en Kiein heèrschte vanzelfsprekend groote vreugde over den behouden terugkeer, maar veel piaton deden de jongemannen niet, want oververmoeid'' kropen zij schielijk onder de wol. Voor de groote verrassing om het Nedcrlansch schaatskampioenschap vorgde Zaterdag cn Zondag tc Bergen de Amsterdammer Herman Buyen, die Lange- dijk wilde onttroonea. Herman Buyen leest zijn verrichtingen in de krant. (Polygoon). Vcrkooping van 'gevonden voor werpen bij de A'cderlandsche Spoorwegen. Degene, die op d-en kijkdag, voorafgaan de aan de openbare vcrkooping van ge- vónden voorwerpen doorde Nederland- sche Spoorwegen in het gebouw Achter Sint Pieter Ie Ulrecht eons rondneus!, on dergaat telkens weer een wonder ijke sen satie. In deze groote zaal liggen en hangen alle voorwerpen, wélke in den lijd van een half jaar in den trein zijn achterge laten en waarnaar nimmer meer navraag werd'gedaan. Dat men nu nog eens een wandelstok of parapluïe vergeet en het dan achteraf niet de moeite waard vindtbij 'de spoorwegen te informeeren of het ding wellicht gevonden is, laat zich nog wel begrijpen, maar wat te zeggen van twee vergeten fietsen of, nog merkwaardiger, eén... opklapbel, om niet eens te spreken van een inva'-i 'ekruk." Deze verkooping herinnert aan de oor logsdagen en aan de dagen Vara, de evacu atie; er is op geen verkooping ooit zulk een groote berg dekens terbeschikking geweest en zijn er nimmer zooveel mili taire uniformen op een rijtje gehangen als nu. Aan regen en winterjassen is ook dit keer weer -. geen gebrek. In deverza- meting boeken en tijdschriften -is een tref fende verschuiving gekomen. Waren er o-p dé vorige .verkooping meer tijdschriften dan boeken, thans hebben de romans het van de magazines gewonnen. De goudsmid kan zijn 'bogen de kost. geven, want de cata logus vermeldt niet minder don 92 stuks goud en zilver en onder de armbanden en kettinkjes zijn er zelfs zeer kostbare. De afdeeling wandelstokken en para plu ies levert een schril beeld van de ver geetachtigheid der menschen. Ruim 200 wandelstokken en parapluies liggen op een kooper te wachten. Daarnaast s'aan op lange- tafels ongeveer 150 koffers, rieten mandjes en actetasschen. De dassen eu shawls zijn, zooals altijd-, in groote keuze voorradig cn wie den berg handschoéhen aanschouwt, zou wel kunnen denken, dat iedere treinreiziger er oen eer in stelt ten minste één koer per half jaar zijn honds schoenen of wanten aan de spoorwegen cadeau te doen. In vulpenhouders is in-en' dit keer schaarsch gesorteerd. D>e zeven, stuks liggen broederlijk naast twee 'gé- vonden en nimmer teruggevraagde brillen en vijf hengels. Voorts kan men zich hot hoofd pijnigen over de vraag, dat er 88 colbertcostuums werden achtergelaten. In de rubriek „diversen" bevinden zich nog 350 stel kleeren 011 23 stuks blik-, hout en plaatwerk. Van het aantal gevonden hoeden valt in de verste verte geen aan tal op te geven. Tientallen doezen liggen vol met hoofddeksels van allerlei soort era kwaliteit. Degenen, die zich op deze verkooping iets van hun gading willen aanschaffen, stonden voor de moeilijkheid', dat zij niets mochten aanraken. Voor passen be stond geen gelegenheid. Blijft dus het risico, welke maat van hoed' of jas men bij aan koopin handen krijgt. Maar het geluk kan een prima Stetson opleveren voor een paar kwartjes... - Bram] in „De Posthoorn" te Ede, - Gisteravond om acht uur ontstond een schoorsteenbrand1 in het bekende café 1 te Ede,'„De: Posthoorn", dat uit de 18e eeuw dateert. Het vuur greep op de eerste ver dieping zoo snel om zich lieèn, dat mén.' slechts met groote inspanning twee' op deze verdieping slapende kinderen kooi redden. Hoewel de brandweer met een groot aantal stralen water gaf, viel er aan het gebouw niet meer te denken. Na ruim een uur had men den brand onder de knie. Het bleek toen, dat, Posthoorn" voor het grootste gedeelte was verwoest. Ge-; bouw en inboedel waren verzekerd.; -I 3P Een foto van de verwoestingen te Coventry. i u (Atlantic, Zander).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5