Agenda Schiedamsch Comité B u rg e r s I ach toffe rs Tanah Sabrang Peulvruchten frauduleuze handel in koffie Uitreiking textiel-, boter- en vetkaarten De gevaarlijke ver gissing De donkere straat Aanvallen op Britsche koopvaardij De verdediging van Tobroek Maandag 27 Januari 1941 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Aan redelijke wenschen wordt tegemoet gekomen De oerste voorstelling voor de Schiedaitsche schooljeugd Pag. 2 Op bon 102 i Drie K.G. in beslag genomen Wie is er aan de beurt? Staverzaad "ïhplaats van anijszaad Feestavond In de Lange Haven geloopen Verloren en gevonden BUITENLAND Burgerlijke Stand Britsche munitiefabrieken naar Canada (Vervolg van pag. 1) Het Schiedamsch Comité Burgerslacht offers schrijft ons: fX>2e dagen bereikte oas een circulaire van het bureau Afvoer Burgerbevolking uit Bt:n IJaag, waarin de mogelijkheid wordt geschapen de geëvacueerdenj- alsook do door het bombardement alhier ter plaatse getroffenen, ruimer te voorzien van d dagelijks benoodigde artikelen dan tot nog toe is geschied. Luxe. moet evenwel achter wege blijven. Bij ons comité kwamen voort durend aanvragen binnen om meerdere en andere artikelen dan door Den Haag tr- gesiaar wau-n. Wij noemen o.a. «tang en traploopers, thee-, ontbijt en eetservie zen, tafellakens, servetten, wandkoffiemo- lens, waschborden, broodplanken, steenen melkkannen, schoorsteenloopers, straat- bezems en zoo meer. lot nog toe moest op deze aanvragen afwijzend- worden beschikt Ma de ontvangst van genoemde circu laire heef. ons Comité zich onmiddellijk tot het. bureai Afvoer Burger bevolking ge wend en gevraagd of de zoo juist opgesom de artikelen nu in aanmerking komen om te worden uitgegeven. De heer Götz, die ons omtrent deze aangelegenheid in Den Haag te woord stond, bevestigde onze ver onderstelling, dat dit in het vervolg raag. Direct na dit onderhoud stelde ons Co mité zich derhave in verbinding met de daarvoor ir. aanmerking komende combi natie van winkeliers om de nooJige prijs opgaven zot spoedig mogelijk te ontvangen en de noodige bestellingen te dom. in den loop van deze week komen conige tientallen serviezen binnen, niet alle gelijk, nrasr ook niet alle even duur,, want op onze vraag of wij de menschen mogen leveren naar de maatschappelijke positie, die zij voorheen innamen, werd bevestigend geantwoord. Niei b:j alle artikelen zal dit kunnen plaafs vinden, en het zal ook niet altijd nocdig zijn. Behalve bij de zoo pas genoemde ser viezen zal b.v. ook hij gang en traploopers rekening worden gehouden met de vroe gere maatschappelijke positie. Natuurlijk moet terdege georgd worden niet meer te verstrekken dan waarop men bij de schnrie-uitkeering recht heeft. Een nieuwe fase is thans weer bij dit werk ingetreden, die aan het Comité en aan helpsters en helpers nóg weken lang handen vol werk" verschaft Maar, omdat thans een ietsje meer dan tot rog toe aan redelijke wenschen van deze door zoo groote ellende getroffenc-n tegemoet wordt gekomen, doet ons deze moeilijke laak met vreugde aanvaarden. Natuurlijk moeten heel wat maatregel?, worden genomen om de uitgifte vlot te doen verloopen: er zal nog wel een weekje over moeten heengaan, vóór aan de zaak begonnen zal kunne® worden. Iniusscben kunnen aanvragen-woeien ge richt aan het "Comité, dat iederen werkdag behalve Zaterdags, zitting houdt in de U.L.O -school, Singel 5, 's morgens van 1 töt 1? en 's middags van 2 tot 5 uur. 'Schriftelijke aanvragen kunnen nie in behandeling worden genomen. Gedurende het tijdvak van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 16 Februari a.s., geeft de met „102" genummerde bor van liet algemeen distributiebouboekje, recht op het koopen van Va K.G. peul vruchten.. - In verhand hiermede wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de Nederlandsche Jiï koopcentra Ie voor akkerboirwpro bieten behalve erwten, ditmaal ook bruine boo.nen witte booeen en capucrjners ter beschik king van den handel heeft kunnen stellen. De detaillisten hebben derhalve met de reeds aan hen uitgereikte toewijzingen be halve erwten ook boonen en capocijners van de grossiers -kunnen betrekken, of zndéri dir. voot zoover zij de toewijzingen nog in hun be rit hébben, alsnog kunnen doen. Het publiek zul dus met den .thans aai gewezen bon 102 behalve 'erwten ook hoon en en capncijners, voor zoover voor radig, kunnen koopen. Bij de, poort van Wilton Fijenconl bood Zaterdagmiddag/ de 17-jarige Th. A. N., vah hier, koffie te koop aan voor f 7.50 per K.G. De jongen werf aangehouden en: bleek in het bezit te zijn van 3 K.G. koffie, die in beslag genomen is. De eerste van een serie van vier voor stellingen voor de schooljeugd van de film Tanah Sabrang is hedenmorgen in het Bas sage Theater gegeven. In totaal zuhen 2600 kinderen genieten van deze interessante film, die zonder twij fel de belangstelling voor Nederlandsch indië opwekt of verlevendigt. Dr. W. J. Smit, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs en tevens algemeen lei der van de Werkloozencursussen, heeft de cursisten en jongens van de Centrale Werkplaats, in totaal 400 a 5C0 personen, de gelegenheid geboden de film ook te zien" en hedenmorgen maakte een aantal daar reeds een dankbaar gebruik van. Namens den wethouder van onderwijs, den heer J. Dinkelaar, heeft hedenmorgen dx. W. J. Smit, kinderen, onderwijzend personeel en de andere volwassenen wel kom geheeten. Dank werd gebracht aan de onderwijzers, die hebben meegewerkt om de schoolvoorstellingen van Tanah Sabrang te doen slagen. Het is reeds lang geleden, dat voor de schooljeugd een leerfilm werd1 vertoond. Ook aan dén chef van het Passage Theater, den beer.J. J. H. H. Tapke Loken- berg, werd dank gebracht. Door diens wel willendheid werd na de film Tanah. Sa- brang nog Totis Hollandsch "Nieuws ver toond, dat omvatte: Sneeuw; verbeersweek Den Haag; generale repetitie van de opera Lohengrin; ijsbalspel te Graft (N.-H.); ski kampioenschappen van Nederland te Leer- sum; het psychotechnisch laboratorium in Amsterdam en een zaak met 10 rnillioen klanten: het centraal distributiekantoor in Den Haag. De heer Mannus Franken, die bij de opname van de film Tanah Sabrann in Indië tegenwoordig was, hield een in leiding tot de film. Hij vertelde o.adat op Java, eenige rnaJen zoo groot als Nederland, in 1S00 4!/o millioen menschen woonden; in 1850 11 millioen en thans vermoedelijk <15 millioen. Java is we! zeer vruchtbaar, maar kan toch niet meer men schen dan thans voeden. Daarom moe ten eik jaar 400.000 personen elders in Tanah Sabrang, het laad aan den over kant (Sumatra) een bestaan zoeken. De Javaan is echter zeer gehecht aan zijn grond en om de emigratie aan te moedigen, is deze film gemaakt, waarin op aanschouwelijke wijze de vragen, die bij den adspirant-laral verhuizer rijzen, wer den beantwoord. 'Het leven in het oerwoud, op Sumalra, waar zich de Javanen een nieuw tehuis moet scheppen,- is zwaar; daarom ktirm- n alleen krachtige personen, die gehuwd zijn, worden uitgezonden. Op dit oogmblik rijden drie auto's door Java, om overal de film Tanah Sabrang in do open lucht te vertoonen. De belang stelling is zeer groot; één voorstelling wordt soms door 20 tot 80.000 personen bijge woond. Ook de Schiedamsche schooljeugd heeft van de film genoten. Voor moderne men schen, voor wie steeds geldt: tempo, tem po! is zrj wat traag, maar gelukkig is de schooljeugd nog niet zóó verwend, dat zij geen waardeering zou hebben voor deze film. De heer Mannus Franken heeft de beel- -den op het doek toegelicht. - De volgende drie voorstellingen worden morgen, Woensdag en Den. Ier dag, telkens 's morgens 10 uur, in bet Passage Theater gegeven. Morgen zijn aan de beurt om tex tiel boter en vetkaarten af te halen zij wier familienaam begint met R, O of Q. Si ..Joris Doelen, Doeleploin; Alida- b waarschoot, ingaang Leliestraat; school Van Ostadolaan, ingang Klouter- scbool en school Lange Singelstraat. Ze zijn geopend van 10—1 en van half 2 tol half 6. De man, die Woensdagnamiddag in een drogisterij 50 gram anijszaadpoeder vroeg en een andere stof, die eeriigs- zins op het gevraagde lijkt, maar bij gebruik levensgevaar zou kunnen op leveren kreeg, heeft zich aan 't politie bureau gemeld. De koopier woont te IJsselmonde. Hij toen hij thuis kwam .gemerkt, dat het met dat „anijszaadpoeder" niet in orde was. Met zijn vróuw besprak hij het geval en omdat het gekochte zoo stonk, kwam men tot de conclusie, dat het anijs zaadpoeder vermoedejj!; bedorven was en daarom gebruikte men het niet. Als de man weer in Schiedam kwam, zou hij nam hij zich voor eens in dé betreffen de drogisterij gaan vragen, of het verkochte wel anijszaadpeeder was. Een kennis had in ecu krant gelezen van de vergissing en dat was voor den kooper aanleiding om zich h'er bijl de politie te melden. Het verkochte was g en anijszaad, maar staverzaad, dat gebruikt wordt om, met spiritus vermengd, z g. hoofd- eau de cologne te vervaardigen, waar mee bij ki deren wel hoofd-onrein wordt bestreden. Deskundigen waren het er over eens, at drinken van melk met staverzaad ern stige gevolgen zou kunnen hebben maar anderzijds rei e ide men er wel, een boet.e op, dat de onaangename lucht den betrok- cene zou weerhouden het goedje te cuiisuraeerenl SPECIALE AANBIEDING Berken - Blank eiken Mahonie - Perenhout Old-iinish enz. AI deze hamers worden onder volledige garantie verkocht. YTONING-INRICHTING NIEUWE BINNENWEG 286-294 Twee jonge mannen, de 25-jarige D. Ie P. en de 21-jarige W. de H., beiden wonon- de aan de le Reserve Boezemstraat te Rotterdam zijn Zaterdagavond, toen zij ge armd uit het Kiin'ghuis van de N.S.B. aan de Lange Haven kwamen, in het water geloopen. Zij waren ter plaatse niet goed bekend. Op hun hulpgeroep schoten burgers en een politieagent toe. De laatste heeft met behulp van een reddingsbaak de drenke lingen weer op het droge helpen brengen. In het N.S.B. kringhuis zijn de beide mannen, die geen nadeelige gevolgen van hun vaJ jn het koude water hebben gehad, van droge kleuren voorzien. Geitenfokkersvrrrenig'ng. De Schiedamsche Geitenfokkersvereéni- girig hield gisleren baar eerste jaarver gadering. Het be3tuur is thans als vo'gt samenge steld: Voorzitter de heer Verwaal; secre taris -de heer P. v. d. Raaf,Mariastraat 22b; penningmeester de heer D. C. Vree zen;, leden de heeren P. Daraen én A.. Pijl. Ges.'aigd. Voor hel Mercurius-practijkdiploma boek houden slaagde de heer J. M. Pols. leer ling van den beer J. Houtman. Dat' de Korfbalclub „Schiedam" haar in zinking weer te boven is,-blijkt met alletn- op het speelveld, maar bleek Zaterdag ook in Maison Westhuis, waar een pro- paganda-feestavond werd gehouden, dieniet alleen goed bezocht was, maar waar ook een prettige, kameraadschappelijke geest heerschte. De voorzitter, de heer Joh. Penning, heeft een kort woord gesproken. Hij deelde o.a. mee, dat het bestuur eindelijk weer eens een clubavond, ditmaal met een iet of wat feestelijk tintje, bad uitgesclireven. Als deze avond zou slagen, kon op meer club avonden gerekend worde®. Die zullen, gé- zien het resultaat van Zaterdag, dus nog vólgen. De voorzitter wékte ook op propaganda te maken voor de korfbalsport en voor „Schiedam" in het bizonder. Het naaste doel is het oprichtenvan eéh jeugd af- deeling. Het programma kan daartoe hebben mee gewerkt. De heer A. Ledeboer vertoonde eenige films, die „De Meeuwen" als propaganda materiaal hebben laten, vervaardigen.. Ook met het korfbalspel in indië maakten we kennis. Tot slot volgde een komische film, die dubbel komisch was, n.l. lo. om het onderwerp zelf en 2o. omdat het taxi- geval blijkbaar werd verfilmd in 'de prille jeugd van de film-industrie! Drie dames, van de' Korfbalclub „Schie dam" hebben samen een dans uitgevoerd, die zij zelf ontworpen en ingestudeerd hebben en waarmee zij reél succes had den. Een jongeman, die het pad der „klein kunst" op wü, B. Stouthandel, heeft ge tracht met mopjes en liédjes de aanwe zigen te amuséeren. Zijn begeleider, VV. V. Noordwijk, 'speelde goed piano. Tusschen de verschillende nummers door hebben de aanwezigen kunnen dansen. De volgende in het tijdvak van 17 t.m. 24 Januari 1941 gevonden voorwerpen zijn op werkdagen tusschen 1 en 2 uur aan het politiebureau terug te bekomen. Diverse sleutels, ceintuurs, dames- en heerenboeden, handschoenen en wanten, rekening, regenjas, étui mét buiten'audsch papieren geld, damesportemonnaie met in houd (sleuteltje), kinderbril, datnestasch mei inhoud, bindertruitje, ledige kindefporte monnaie, militaire veldmuts met Roode Kruis-embleem, porlemonnaie met inhoud, kinderschooltje, pakje wa-chgoed. Bij vinders: gaspe.iningen, J. van Helden, Willemskade 39a: idem, C. Slagmoten, Oud- dorpschestxaat 29b;'idem, J. ilmer, Beijcr landschestraat 1G; bruin wo!(en dainesband- schoen, L. Jaspers, N. Maasstraat 35a; wollen sjaal, C. A. Timmerman, Huijsmaris- straat 40e; kinderporlernonnaie, inhouden de rozenkrans. M. van Houweüngen, Villa straat 114b; kaphandschoen (heeren), A. Post, Hoofdstraat 9. Sigarenaansteker, A. v. d. Tuuk, Frans Haisplein 2b; hond; (zwarte spaniel), A. v. d. Ven, Nieuwelaan 69 te Vlaaardingen beursje met inhoud, De Ronde, Juliana- laan 42; zakmesje, W. Winkelman, Villa- straat 116; kop van rijwieilantaam, W. van Luijk Broersvest 57; zweep, W. Clau sing, Pendrechtschestraat la; ring met sleu tels, J. van Geeoen, Filips van Bourgondie- straal 25b; R.K. kerkboekje, D. van 't Zelfde, Ridderkerkscheslraat 58a; paar re genpijpen, W. Daalmeijer, van Leeuwen- hoeckstraat 45a, bruine kinderhandschoen (astrakan met leer), A. Schroot, L Rosier straat 27b; ring met sleutels, G. Terscheg- get, Willemskade 11, nikkelen horlogeket ling, J. Groeneweg, Beijerlandscheslraat 8; roode damesportemonnaie met inhoud, J. J. Wiobers, Schiedamscheweg 234 te Vlaardin ge®; binderwantje, K. Nielen, Pernissehe- straal 13a, bos sleutels, J; Krowinkel, Mariastraat 63, becnen rozencrans, D. A. Leenders, Graaf Florisstraat 38; padvin- dersriem, F. don Held, Laan 5; wit wollen skisok, C. Vogelenzang, Grofbaan 87;' bril met hoornen montuur, C. J. M. Kort, Huijs- manstraat 10b; bruine vulpen, VV. Enden burg, Lange Nieuwstraat 173; bruin lede reu damesportemonnaie met inhoud, G. v. d. Geei, Walviscbstraat 5; ceintuur, J. Kruijer, Korte Dam 7; huissleutel, J. v. d. Hoek, van Maruinstraat 261); datnes aarm bandhorloge (vermoedelijk goud), J. C. Groene wegen, Boerliavelaan 69; paar da- meskousen, J. W. Bakker, Graaf Floris straal 49; actetasch met flesch, J. Touw, Stal ionsstraat 65; roode want en kinder hanoschoen, W. Trouwborst, Stationsstraat 6; hondenbalsbond mét penning, Alteno, N. Maasstraa! 130; kinderhandschoen, A. Kniijs, Archimedesslraat 7;. lederen muls, T. Vulpen, Rozen burgerplcin 12b; teder kinderwantje, H. Brouwers,, Beeuvlietsche- straat Sla; pakje rij wie'gereedschap, J. L. Braak, van Swindenstraal 53b; rozenkrans in étui en geld, .1. de Jong, Huijsmansstraat 23a; ijzeren duimstok, II. Bruning, Van Mnrumstraal 19b; vulpen, M. Wijtenburg, Boerliavelaan 14; moerslcutei met 8-kan- tige hollékop, F. A. Rensman, Prof. Kamer lingh Onnesiaan lG4b; studieboek, v. van Gemcrt Passerelstraat .36, Rotterdam, en een kinderwant, P. Vollemans, P. Potter straal 53. De politie verzoekt, Lndien een voor werp door den eigenaar bij den vinder is afgehaald, dit mee te deelen aan het politie bureau, tel. 6S036 en 68070. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede: De luchtmacht heeft de gewapende ver kenning stelselmatig voortgezet. Hierbij heeft een lange afstandsbommenwerper 50 K.M. ton Westen van Ierland een koopvaar- djjschiip van 4000 b.r.t. tot zinken ge- bracht. Aan de Britsche Oostkust zijn twee koopvaardijschepen alsmede voor de oor logvoering belangrijke insta'latios van een haven niet bommen bestookt. Li den afge- loopen nacht hebben gevechtsvliegtuigen aanvallen ondernomen op vliegvelden in Engeland. Een patrouillevaartuig hoeft den aanval van vijandelijke torpedorliegtuigen met succes afgeslagen. De vijand heeft noch overdag noch in den nacht bove® Duitsch rijksgebied of het bezette gebied gevlogen. Het Ilaliaansche woarmachtsberichl van Zaterdag geeft de volgende bizonderheden over de verdediging van Tobroek. De laatste afdelingen, die jn «ten Weste lijken sector van Tobroek hardnekkig te genstand bleve® bieden aan den vijande- lij'ken aanval, moesten gisteren wijken. De strijdkrachten, die zich in de versterking Tobroek bevonden, bestonden uit oen - di visie infanterie Sirte oc® bataljon grenswacht, een bata'jon zwartliemden. af titelingen zeesoldaten en artillerie, 20.000 man in totaal. Deze strijdmacht heeft 19 dagen lang tegenstand geboden aan oen onojifooude- lijlk drievoudig bomliardement te land, ter. zee en in de lucht en vier dagen lang aan den eindaanval. De Italiaausche artillerie schoot tot aan de laalste granaal en veroor zaakte ontzaglijk everliczori onder de afdee- lingen Australiërs. De [taliaansehe verlie zen aan manschappen cm materieel waren eveneens aanzienlijk. Volgens vijandelijke radioberichten heeft men meer dan 2000 gewonde Italianen uit Tobroek weggedra gen. Tijdens den slag .van Tobroek, die vol gens erkenning van den vijand zelf zeer zwaar was, vochten de Italiaausche strijd krachten heldhaftig. Na Tobroek heeft de slag zich naar liet Westen verplaatst, waar am va Hen van ge- raulserde vijandelijke strijdmiddelen afge slagen werden door liet [la'iaarisché vuur, ljene\e s het bombardement en hot ini rail- leurvuur uit de lucht. Een vliegtuig van het type Blenheim word door Italiaausche ja gers neergeschoten. 8: SCHIEDAM Passage, Theater, half 3 en half Robert Koch. Monopole Theater, 2.15 en 7.15 Het getrouwde schoolmeisje. 28 Jan. Zaal Ttvoli, half 8- Soirée-dan- sante R.K.S.V. Excelsior. 2 Febr. Passage Theater, half 11. Concert Nationaal Orkest 2 Febr. Kerk Westvest 3 uur. Conoert Orpheus. Eiken ZateTdag en Zondagmiddag 14 n. Stedelijk Museum voarm. SL Ja cohs Gasthuis; ROTTERDAM Arena, 2.15 en-8 uur: Operétte:'Het lied der woestijn. BIOSCOPEN. Capitol, van 2 uur af doorloopend. De mannen de baas. Prinses, 2.15 uur. 7.30 uur. Het geheime dagboek. Gisleren werden van het Gneksehe front gevechten van plaatselijk karakter gemeld. De Ilaliaansche luchtmacht I e f! ravilail- leeringscóloni es en troepenconcentraties aangevallen en met bommen en granaten bestookt Een formatie bommenwerpers heeft militaire insta! la i s te Salon ik' ara- geval jen. Omvangrijike branden werd n waar genomen. Twee toestellen van den 'vijand zij® neeigeliaald. Een Ilaliaansche bom menwerper is niet teruggekearfl. Italiaau sche vloolstrijdkrachten hebben vijandeijke stel ingen aan de Grieksch Albanoescriic kui t gebomiiardeerd. Ir. Cyrenaica zijm gevechten aan den gang met doeltreffende medewerkt ;g van de Italiaanscbe luchtmacht, die onv. miori- baar vijandelijke trcepen an gemotoriseerde strijdmiddelen met bommen en machincge- uur: weren bestookt. Vier Britsche toestellen zijn neergehaald. In Oost-Afrika is van het front te land niets van beteekenis tc melden. Vier Britsche vlicgtu gen rijn brandend neergehaald. Vliegtuigen van het Duitsche v|iegerkorpf hebben op 24 Januari een kruiser en two; andere eenheden, t.w. een slagschip en nog een kruiser, getroffen, elk met twee bommen zan zwaar kaliber. SCHIEDAM. Geboren: 24 Januari. Johan Theodoras, zoon van J. J. dm Brinker en B. KooJjman, Dr. Nolet- straal 1. Maria, dochter van C. H; Bak en M. Kooi), Boerliavelaan 1. Huiberdina Elizabeth Tardé, dochter van C. de Rooij ■en H. C. van den Tempel/, Fabrislraat 14. Joost, zoon van J. Pannekoek en P. G. van den Ham, Mariastraaat 81. Lena Geertrui, dochter van W. A; Boers en M. J. P. van Dijk, CeJsiusstraat 28. Overleden: 23 Januari. J. P. van der, Gaag 84 jaar, wed1, van J. Vermeer, Kreupelstraat 42. 24 Januari. J. G. Sonneveld 79 jaar, wed. van C. Dirkzwager, Lange Nieuwstraat 199. N. P. Akkerman 69 jaar) Dr. No- lotslraat 1. De Canadeescbe minister van munitie, Howe, die tezamen rnet Lord Halifax aart boord van het slagschip King George V naar Amerika is teruggekeerd, beeft er in een verklaring opgewezen, dat verscheidene Engelsche industrieën tengevolge van de- door de luchtaanvallen veroorzaakte scha de begonnen zijn hun fabrieken naar Cana da te verplaatsen. Dit is..gebeurd mot liet oog op de toekomst, llowc gaf bij deze gelegenheid te verstaan, dat vele Engel sche fabrieken zoo goed als geheel ver woest zijn. De minister verklaarde vorder, dat Canada zijn bewapeningsproductie meer en meer tracht aan te. passen aan die van Engeland en. de Veroenigde Slaton. Militaire bespreJdngen te Singapore. Te Singapore zijn besprekingen aangevan gen tusschen don Austra'iscben luchtmoar- schaik en den Britse-hen opperbevelheb ber voor bel Verre Oosten, de vraagstuk ken, welke besproken worden, boude® ver band met de organisatie der luchtver dediging.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2