30 JANUARI Tijd om te verduisteren Donderdag 30 Januari 1941 De Duitsche pers herdenkt de overname van de macht door Hitier De Amerikaansche hulp aan Engeland De 4 pCt staats leening ruim volteekend Uniforme telefoon tarieven Verhooging bieraccijns Nieuwe regeling textiel distributie Winterhulp Nederland De tuintjes in het Sterrebosch 93ste Jaargang No. 22694 Naar aanleiding van het feit, dat acht jaar geleden de macht door het nationaal- socialisme werd overgenomen, publiceeren de Duitsche bladen uitvoerige artikelen, •waarin zij terugzien op de opkomst van het Duitsche rijk, die in hoofdzaak aan het nationaal .socialistisch initiatief te danken is. De bladen schreven, dat dé groei der nationaal socialistische partij tot draags er van den nieuwenDuitschen staat' eu de volksgodachte voor een groot deel ran het buitenland even verrassend snel is' geko- inen als de historische resultaten, die het nationaal socialistische bewind in acht jaar heeft behaald. De herdenkingsdag is dit jaar van bizondere beteekenis aldus de bla den, omd-at hijvalt in een reusachligen oorlog tusschen twee werelden. Sommige bladen geven speciale bijvoeg sels en publiceeren bijdragen van voor aanstaande personen. De pers legt er den nadruk op, dat deze dag voor het Duitsche volk aanleiding is, zich zijn gelofte -van trouw aan den Führer en de groot Duitsche gedachte te herinneren en in versterkte mate alle kracht aan te wenden voor de ^eindoverwinning van Duitschland' en het verbonden Italië. Alfred Rosenberg wijst er in een hoofd1- artikel in den Voelkischer Beobachter in het bizonder op, dal thansook bij de tegenstanders van Duitschland- 'een geesle- lijke omwenteling valt waar te nemen, die door óe komende geschiedschrijving waar schijnlijk besli-"»eid genoemd zal wor'en. Rosenberg herinnert aan de redevoeringen van verschillende Engelsche politici met hun maatschappelijke beloften voor d;e toe komst en verklaart, dat het volkómen on juist zou zijn te geloovón, dat b.v. Green wood en Attloe 'ook maar eonigszins natio naal socialistisch denken, d.w.z. door. wer kelijke sociale gorechtigheid,;:bezield wor den. Wel lean men in deze Engelsche uit latingen den buitenkant van oen diepgaan de revolutionnaire gisting zien. Deze En- gelschcn weten blijkbaar geen ander nwb del meer, dan dat zij, met het oog op de onmogelijkheid van verdediging van een on- houdbaren toestand1, hun toevlucht nemen tct het schilderen van maatschappelijke toe- k cwns tmogei ijkheden. De leider van den rijks bond der Duit sche pers, Wilhelm Weiss, houdt zich in het zelfde blad bezig met de beweringen der Engelseh-Amerikaansche propaganda over de zoogenaamde veroveringszucht der agressieve spilmogeadheden. Dat de Duitsche legers nu tot ver in vreemde landen staan, aldus Weiss, is alleen het gevolg van de militaire ne derlaag onzer vijanden, die wel eeu oorlog konden ontketenen, welke Duitschland nooit gewild heeft, maar wel in staat was hun vernietigingsplannen te verijdelen. Degenen, die nu tegen het nationaal socialisme van leer trekken met dezelfde f razen, die ook tegen het keizerlijke „mili tarisme" gebruikt werden, hebben van den werkelijken geest van het nationaal socia listische Duitsche volk niets begrepen. Zij weten niets van de organisatie van het Duitsche volk ia den nationaal socialis- tischen staat. Zij" weten in het geheel niet, dat -juist de partij de voorwaarden heeft geschapen voor een werkelijke volks heerschappij, waarmede' zich geen deim> cratie ter wereld kan meten. 3lijnen worden uit een spoorwagon over geladen in een Diu'lseh oorlogsschip. (Atlantic, Zander). De commissie voor buitenlandsche zaken van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft gisteren in een geheime zitting de voorgestelde amendementen op het wetsontwerp op steunverleening aan Engeland bespro- ken. Volgens de „Associated Press" zijn de volgende voorstellen aange nomen Beperking van de wet tot 30 Juni 1943, voorafgaande raadpleging van de chefs van leger en vloot alvorens mi litair uitrustingsmateriaal word t afge staan, periodieke rapporten aan het Congres over het uitleenen van ma teriaal. Het vierde democratische voor stel, n.l. een verbod van gebruik van Amerikaansche oorlogsschepen voor konvooidoeleinden wordt nog bespro ken. De voorzitter der commissie, Bloom, heeft verklaard, dat behalve de aange nomen amendementen, vijftien andere wa ren ter tafel gebracht, doch die werden verworpen, o.ra. het republikeinsche voor stel om het afstaan van Amerikaansche oorlogsschepen aan een vreemde jnog n;l heid zonder toestemming van het Con gres te verbieden. In Amerikaansche Congreskringen vindt men het bizonder opmerkelijk, dat de com missie vermeden heeft de in hot ontwerp opgenomen passage betreffende de haven rechten voor Engelsche oorlogsschepen te wijzigen. Men is in Congreskringen van meening, dal bij de desbetreffende beslui ten van de commissie vooral rekening is gehoudenmet de verklaringen, die de minister van oorlog, Slimsoo, heeft af gelegd "voor de Senaatscommissie. Zooals men weet, had Stimson er op gewezen, dat een ver strekkende vrijheid van on derkomen en reparaties voor Engelsche oorlogsschepen in Amerikaansche havens een belangrijk punt is in de wet op de ondersteuning van Engeland, omdat daar mede voor de Vereenigde Staten de mo gelijkheid bestaat in geval van nood de resten van de Britscbe vloot ïn veiligheid te brengen. Aanvallen op Engeland Formaties van het Duitsche luchtwapen zijn in den loop van gisteravond, naar het D.N.B. verneemt, gestart, in verscheiden© golven, voor aanvallen op voor den oor log belangrijke doelen in Zuid-Oost-Enge- lanci. Nadere berichten zijn nog niet ont vangen. Do Britsche berichtendienst heeft bekend gemaakt, dat. het Duitsche luchtwapen iri den afgeloopen nacht aanvallen heeft ondernomen op Londen en de naburige graafschappen, Bi) deze aanvallen, die be gonnen voor het invallen der - duisternis, zijn wederom brand- en brisantbommen neergeworpen. Een aantal gebouwen is vernield, andere zijn beschadigd. De Amerikaansche vlootbouw Dd Amerikaansche Senaat heeft gisteren definitief zJjjto'goedkeuring gehecht aan een crediet van 909 millióen dollar voor den bouw van 400 kleine oorlógsschepen -en veer uitbreiding van de werfinstallaties. Opvolger van Baden Powell benoemd. Tot opvolger van den gestorven leider van'? de padvindersbeweging, lord Baden- Powell, is gisteren lord Summers benoemd; Deze' is vroeger 'Biritsch gouverneur van Victoriageweest eh'" leidér" rati de padviïi- dersbewéging-in -Australië-.-- - - - Na den opstand in Roemenie Het D.N.B, meldt uit Bce'carest: Officieel wordt medegedeeld, dat van de deelnemers.aan en de aanstichters tot den opstand in Boekarest 106 ei in de provincie 392 man rijn gearresteerd. Tot dusverre is niet officieel bekend gemaakt wie de ge arresteerden zijn. Alleen de naam van deri vroegere» prefect van politie van Boekarest kolonel Zavoiaami, is genoemd. Voorts wordt er in een officieele mededeeling óp gewezen," dat geruchten over mishandeling of slechte behandeling van de gearresteer de kwaadwillige ver/iilsëls zijn. De leider van den staat lieeft slrenge opdracht 'ge geven: de gearresteerden menschel ijk. te be handelen. 'Opdat ieder burger zich hiervan zal kunnen overtuigen, is de toegang tót de gevangenis der pollticprofcctuur veroor loofd. In déze gevangenis zijn de gearres teerden opgesloten. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is de 4 pCt. Staatsieening ten bedrage van f 500.000.000 waarop de inschrij ving gisteren was opengesteld, ruim volteekend'. Verlaging kosten neven- apparatuur De naasting door het rijk der gemeen telijke telefoonnetten te Amsterdam, 's-Gra- venhage en Rotterdam, maakte het go- wenschl overeenstemming' te brengen tus schen de daar geldende tarieven voor aan sluitingen en iieventoestollen en die in de andere rijksnetten. Voor de abonnó's in de drie groot© steden' zijn de tariefswij zigingen inmiddels voor- het grootste deel reeds van. kracht, géwordén, terwijl de rest op 1 April.a.S. ia werking treedt. Voor de overige ''telefoonnetten zijn benige ta riefswijzigingen voor dé? nevenapparatuur op komst, welke op 1 Maart as., ingaan. Deze wijzigingen beteekenin in'hoofdzaak, n.l. voor de seriètóesteïleij, de' 'stopcontac ten en de extra telefonen leen verlaging. Slechts voor een.enkel-onderdeel b.v. de nevenaansluilingen, wélke via de tele fooncentrale worden tot. s'ani gebracht kan de herziening tot gey'olg hebb-n. dat de betrokken abonné iets 'meer moet "beta len. De nieuwe tarieven worden in de na 1 Maart a.s. verschijnende' locale gidsen opgenomen. Van t 1.50 tot f 2.20'per hectolitergraad De Staatscourant van gisteren, vermeldt een besluit van den secretaris-generaal van bet departement- van financiën tot wijzi ging van de Bierwet 1917, blijkens hetwelk met ingang van 1 Februari 1941 de accijns op bier van f 1,50 per bocto'Ttergraad wordt verhoogd tot f2,20. Ten aanzien van de hoeveelheid bier, daaronder begrepen de nog niet geheel afgewerkte brouwsels, welke de bierbrou wers op 1 Februari 1941 voorhanden heb ben, wordt de verhooging van den accijns nagevorderd'. De bierbrouwers zijn verplicht van de bij hen op 1 Februari 1941 aanwezige hoe veelhedenbier vóór 5 Februari 1941 aan gifte te doen bij den ontvanger der acciju zen, onder wiens kantoor de brouwerij is gevestigd. Het specifiek invoerrecht op bier is in verband hiermede nader vastgesteld op f9.—. Uitsluitend voor den handel De directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel (D.T.H.) deelt in overleg, met. het departement van" handel, nijverheid en scheepvaart mede, dat met ingang van 1 Februari a.sl de huidige regeling voor de textieldistributie komt te vervallen. De niéuwe regeling is opgenomen in handleiding 5. Het rijksbureau heeft uitge breide maatregelen getroffen, teneinde te bewerkstelligen, dat alle ingeschrevenen bij dat rijksbureau de handleiding' tijdig en vrijwel gelijktijdig ontvangen. De nieuwe regeling zal tevens in de dag bladen bekend' worden gemaakt. A lie voetbalwedstrijden afgelast Naar;.wij vernemen zijn alle wed- strijaen in: de competitie van den Ne- 'deriandcclien Voetbalbond, vastgesteld "voor Z6ndag'l2 Tëbru'ari''a'.s'., afgelast. Alle korfbalwedstrijden afgelast Naar wij van den competitieleider van den Nederlandschen Korfbalbond verne men, zijn alle wedstrijden vastgesteld voor Zonuag 2 Februari a.s. afgelast. STA DSN 1 EU WS Tooneelplannen Krijgt het Passage-Theater een vaste bespeling op Donderdagavond Als jonge meuschen met jeugdig vuur iets aanpakken, schudden oude ren vaak hun grijzen of grijzenden kop en decreleeren: „Daar komt niks van terechtI" Het is goed, dat er jeugdig initiatief is, ook op cultureel gebied; de be dachtzame ouderen moeten dat ini tiatief niet al te zeer remmen, maar in goede banen zien te leidon als dat.mogelijk is! Een voorbeeld van jeugdigen ijver voor een op zich zelf goede zaak, zijn dé pogingen, die de heer J. F. Deelman Jr. uit Rotterdam aanwendt, om een tooneél- gezelschap te vormen. We hebben daarover op 16 Januari j.l. reeds enkele opmerkingen gemaakt, naar aanleiding van mededeeiingen, die de heer Deelman aan „Voorwaarts" had gedaan over zijn plannen. We hébben ons toen bepaald tot slechts twee vluchtige opmerkingenden mam „Nieuw Schiedamsch Tooneelgozelso ap" eh de voorgenomen schoolvoorstellingen op Donderdagmorgen. In een onderhoud, dat gisteren op ver zoek van iden heer Deelman plaats had, deelde hij mee, dat men alleen in Schie dam onder den naam „Nieuw-Schiedamsch Tooneelgezelschap" zal optreden en b.v. in Den Haag en in de provincie zich zal presenteeren als de Studio-groep. Van de schoolvoorstellingen zal vermoe delijk ook niet veel komen. Dr. VV. J. Smit acht de leerlingen van de lagere scholen nog niet rijp voor looneelvoor stellingen door beroepsspelers en wil de voorstellingen beperken lof oen drietal voor leerlingen van do U.L.O.-scholen en even tueel van gymnasium,. RllBS, ambachts school en huishoud- en industrieschool. Maar deze kleine desillusie ontmoedigt den lieer Deelman niet. Hij gelooft in het slagen van "zijn plan om het gezelschap van Albert jéariDal sum"; als vaste béspe-' Ier van hel Passage Theater te krijgen; eiken Donderdagavond zal dit een stuk opvoeren; ongeveer 20 voorstellingen per seizoen staan dus op hot program. Mócht het Nieuw Schiedamsch Tonoeel- gezelschap, als Studiogroep, op stap zijn, dan is bet misschien mogelijk bet nieu we gezelschap, dat Anlon Koolhaas te Rotterdam bezig is te vormen, hier te doen optreden. Met dit gezelschap wil de beer Deelman gaarne nauw samenwerken. Het doel is liet cullureele leven liier ter stede te stirnuleeren en het gezelschap Van Dalsum met acteurs als Paul Storm, Fred Stemeberg, Jo Sternbeim, Loudi Nijhoff, Nel Knoop en Tatia Wyma, zijn zeker in staat goede tooneclkunst te bieden. De financiën. De financiën vormen echter de nervus Terum. De heer Deelman hoopt, dat er een aan tal Schiedammers zal zijn te vinden, dat een bedrag wil fourneeren, waarmee men starten kan. Dat bedrag zal ongeveer f 10.000 moeten zijn. Zij, die een bijdrage vorleerién, doen dat alleen uit sympathie voor het plan en uit liefde voor de tooneel- kunst! Het eenige „voordeel", dat men van zijn steun zal hebben, is een uitnoodiging Om de voorstelling bij te wonen, die de Studio-groep vau Van Dalsum op Donder dagmiddag, 27 Februari a.s. in het Passage Theater zal geven van „De sterkste", een Engelsch toonoelspel. 's Avonds volgt een herhaling van de voorstelling, maar dan toegankelijk tegen entrée. Dit seizoen wil liet gezelschap nog 3 k 4 voorstellingen hier ter slede geven. Alios hangt echter af van den financieelon steun die verleend wordt. De heer Deelman is optimistischI De voorzitter van den Schiedamschen Kunstkring, de heer K. J. Heyboer, die gistermiddag de besprokingen ook bijwoon de, meende dat het plan ka^n slagen. We hopen eT liet beste van! 1 De Schiedamsche Kunstkring, die nog 700 leden telt, heeft het dezen winter niet aangedurfd voorstellingen te organiseeren, maar anderzijds is er toch wel een vrij groot aantal personen, dat behoefte heeft aan bescliaafde ontspanning. En de be- lang-sfeilng voor het tooneel neemt volgens den heer Deelman, toe. De finaneieele moei lijkheden van verscheidene tooneo'gezel- schappen duiden o.i. daar echter tot he den nog niet opl Maar misscliien begint van Schiedam de victorie. Wie voor het pilan voelt en het kans van slagen geeft, teekene op de lijst, die bij verschillende ingezetenen zal worden aangeboden. De heer Deelman verwacht ook steun uit Rotterdam, zoodat het groot© bedrag van f 10.000, dat noodig geoordeeld wordt als basis, belangstellenden niet al te zoei- behoeft af te schrikken. Bijeenkomst van collectanten Hedenavond 7 uur zullen de collectanten en oolieclrioes, die morgen en Zaterdag a.s. de iijsten voor de Winterhulp Neder land zullen aanbieden, bijeenkomen in het bureau van de Winterhulp, Broersvest 95, waar de burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haarc-n, hen nog het een en ander zal meedoelen. Reeds hedenmiddag bestond gelegenheid het materiaal, noodig voor de derde col lecte, aan het Winterhulpbureau uf te ha len; daartoe bestaat ook nog gelegenheid morgenmiddag tusschen 3 en 6 uur. Een dringend beroep. Het plaatselijk bureau schrijft: In verband met de morgen en overmor gen te houden collecten voor de Winter hulp wordt nog een dringend beroep op de Schiedamsche burgerij gedaan ook thans naar vermogen bij te dragen voor hét goede, doel, 'dat doer de W.H.N, wórdt nage streefd, n.l. het verleenen van een bijdrage aan beho^tige' land- en stad'genooten. Het is verheugend, dat bet aanlal col lectanten nog stijgende is en dat zij, die zich aanmelden, inderdaad- zijn uit geheel verschillende groepen van de bevolking. Voorts is het toch zoo, dat de verdeeling der gelden uitsluitend geschiedt door hen, die zich steeds op liefdadig terrein hebben bewogen en zich het vertrouwen der burge rij volkomen hebben waardig getoond. Komen weer geheel ter beschikking van de gebruikers Naar we vernemen zullen alle tuin tjes in het Sterrebosch van 10 Fe bruari af weer volledig ter beschik king staan van de huurders. Deze mededeeling zal de bezitters van die tuintjes ongetwijfeld bizonder into|és- seeren. Zij kunnen nu-reeds hun maat regelen nemén om dezen zomer het grootst mogelijk profijt van den grond te trekken in iden vorm van groenten, aardappelen enz. Velen hebben gewacht met b.v. zaad te koopen, omdat men niet zeker wist, of dit wel nut zou hebben; zij kunnen daar. thans toe overgaan en ook een „bouw plan" maken. (Vervolg pagina 2) ZONSOPGANG MORGEN 9.24 uur De moan komt'op om 10.S0 uur en gaat onder óm 23.13 uur d.a.v. IUliaansehe oorlogsbodems n actie In de Ionische Zee. (Tölle, Hoffmann, Zander). Dexc ceviASt verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zo*- en Feeatdagen, Prijs per kwartaal 2.—; franco per post 2.50 Prija per week: 15 cts. A&onderlijke nummer* S at®. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor bet eent volgend nummer moetan Té4r Clf uur «n bet Bureau bezorgd zijn, 't Zater dags vóór 9 uur. Een bepaalde plaat» van advertentiën wordt niet gewaarborgd. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) EERSTE BLAD Prij» der advertenti&n: van 15 regels f 1.55} iedere regel meer f 0.30; in bet Zaterdagmxmmer IS regels, f 1.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames f 0.75 per regel. Incassokosten 5 cta.j po»tkwitanties 15 ets. Tarieven van advertentiën bij abonnement zijr aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen f 0.50 t/m IS woorden, 10.75 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximnm van 30 woorden. Woccdags: Kleine Advertentiën tot 25 woorden f 0.25. mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan Let Bureau bezorgd. r9 Zaterdags: Kleine Advertentiën fl.00. indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. POSTREKENING 5311 VANDAAG: 18.22 u. MORGEN: 18.24 u.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1