IDE BRO f HET AVONDLEVEN FLEURT OP Maar het publiek moet weer leeren uitgaan PUROL w, tm KV Vrijdag 31 Januari 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. z Uit het Haagje Den Haag slikt vitamine-C (Van onzen Haagschen correspondent) De tram ea avondloven. Van de week toen ik te Rotterdam was blijven plakken, werd ik eraan herinnerd, wat het in een groote slad -bcleekent de laatste tram te missen. Zij was weg toen ik buiten kwam om mij naar den trein te begeven en ik moest door de donkere en taogal lugubere slad naar het station wandelen. In Den Haag echter stond' zij Bog op mij te wachten en wat haar be treft had ik zelfs nog wel een half uur ©f drie kwartier later kunnen aankomen. Zóó verwend was ik reeds door het privi lege van latere avondpermissie voor onze Haagsche tram, dat ik te Rotterdam ge heel vergeten had, dat zij uitsluitend het beeft en in de andere plaatsen, waar trams rijden, alles vooreerst nog om half Begen binnen moet zijn.*) Dat-het Haagsche avondleven onder in vloed van de latere trams (die nu onge veer half elf van hun eindpunten ver trekken) reeds wat opgefleurd is, is on miskenbaar. Er gaan blijkbaar weer meer mens<~en uit. De trams, die vóór het be gin van de vermakelijkheden stadwaarts Bijden, zijn allemaal druk bezet en in de laatste trams is het dikwijls dringeu naar hartelust om nog een plaatsje te krijgen. Op die uren spoelt zich hetzelfde al, wat wij overdag geregeld zien. Het wil echter nog niet hl te veel zeg gen, dat de laatste trams het zoo druk hebben, want alle Haagsche vermakelijk heden of vrijwel, zijn in de binnenstad samengepakt en het publiek dat hen be zoekt woont m de buitenwijken. Boven dien is d© frequentie van den tram- en busdienst ten zeerste beperkt. Haar de toegenomen drukte is een symptoom. Voor kort, toen de tram de grootere vrij heid van thans nog niet had, was het 's avonds na half negen in de slad uitge storven. Me-n kwam slechts wat fietsers en een seLaarschea wandelaar tegen. Het meerendeel van het uitgaande publiek bleef thuis. Dat schijnt nu dan toch wel weer een beetje te veranderen, waarbij men nog mag bedenken, dat de „proef tijd" in verschillende opzichten ver van gunstig is vanwege het weer: kou, die den warmen kachel thuis al te aanlokke lijk maakt of sneeuw en modderboel. „Nu 's avonds weer uit!" Toch zal er nog wat meer moeten ge beuren eer men weer van een min of meer Bormaal Haagsch avondleven zal kunnen spreken. Het schijnt wel zoo te zijn, dat velen het uitgaan verleerd of eraan gegeven hebben. Alles is een gewoonte. Zoo was het wekelijksche bioscoopbezoek een vast© regel voor talloozen. Hun bioscoopje, soms meer dan een per week, wilden zij voor geen geld missen. Maar toen zij eenmaal begonnen waren het om allerlei redenen na te laten vanwege het gemis aan ver keersmiddelen, omdat de ware stemming ontbrak, men tot bezuiniging gedrongen was e.d. meer werd' het gemis al gauw niet eens meer als gemis gevoeld'. Zeker zijn de bedoelde omstandigheden in vele Door EUecmor Eliot Carroll gevallen nog dezelfde en daar zal geen latere tram iets aan kunnen veranderen. Maar... hiertegenover staan ook tal van gevallen, dat men het eenvoudig om „technische" redenen afgeschaft had en in die gevallen voorziet de latere avond dienst van de tram. Het is echter natuurlijk niet alleen het belang van de tram, dat er aan de ont houding van thans geleidelijk weer een eind© komt en normale toestanden terug keer en. Alles wel beschouwd kan de tram het verlies nog het beste van al lijden. Maar er zijn ook de ondernemingen, die bij den bestaanden toestand van slapte in hun zaken te lijden hebben en men kan wel voorzien, dat er onder deze zullen zijn, die als het lang duurt het hoofd niet boven water zullen kunnen houden. Daar zit een bedreiging met werkloosheid voor een groot aantal personen in. In het Haagsche bioscoopbedrijf alleen hebben een vierhonderdvijftig tot vijfhonderd menschen werk, een eorrespondeerend' aantal gezinnen leeft ervan. Zoo be schouwd heeft het vraagstuk niet alleen een economischen, maar ook een socialen kant. En bovendw u mag men het element van de cultuur laten gelden, die met ach teruitgang wordt bedreigd als het pu bliek volhardt in zijn reserve. Met het oog hierop is de V.V.Y. oniter het hierboven geplaatste motto: „Nu 's avonds weer uit" eeu campagne begon nen, om het publiek opnieuw te „lesron uitgaan". Op groote schaal zal er met vouwbladen worden gewerkt om het pu bliek tot belangstelling te prikkelen. IWieel in de bioscopen. Hunnerzijds doen bijv. de bioscopen van allerlei om den loop terug te krijgen. In een groote bioscoop als het Metropole Pa lace op de Laan van Meerdervoort, heeft men het al eerder geprobeerd met ballet inplaats van film, in de veronderstelling waarschijnlijk, dat het publiek zich voor het ©ogenblik minder tot de film aange trokken gevoelde en deze week is de film er opnieuw opzij gezet voor een reeks van voorstellingen van een tooneelstuk van Jan de Hartog, den succesrijken schrijver van „Hollands Glorie". Zoo ziet men ook in andere theaters de film naar den ach tergrond geschoven voor vermaSm.ijkhe- den, die voorheen in de bioscoop s'erhts als hors d'oeuvre voorkwamen, maar nu de hoofdrol vormen. In het Westend the ater is er een heele reeks van voorstellin gen geweest van De Boemel bstron met Piet Kohier (op het tooneel), in het City theater is een tamelijk omvangrijk caba ret-programma ingeiascht en desgelijks doen andere bioscopen. Het succes is onge lijk. Het is altijd moeilijk geweest den smaak van het publiek te peilen, op het oogenblik is het zeker nog moeilijker dan anders om te weten wat „men" wenscht. Verschillende café's hebben het voorbeeld' van de bioscopen gevolgd en zich op caba- retprogramrna's ingericht, zeker in de over weging, dat de menschen het niet meer de moeite waard zullen vinden alleen voor een glaasje bier of kopje koffie stad waarts te komen. Hoe anders is het hiermee dan vroeger, toen 's avonds de meeste café's goed bezet plachten te zijin en men er ook na afloop Ruwe Huid Ruwe Handen^ Ruwe Lippen Doos 30 cent Bij Apoth. en Drogist Tegenover de vrouw van haar neef ge droeg ze zich nog steeds zeer vormelijk. Margaret Maitland had' ook een zekere ge reserveerdheid over zich," die geen famili ariteit gedoogde, vooral met van den kant van het meisje, dat haar zoo keurig als patiënte verzorgde. Mevrouw Maitlasd ha.1 i vernomen, dat zij haar avonden met Robin aan dek doorbracht, als alle anderen al j naar hun hut waren en ze begon er aan j te twijfelen, of het wel verstandig geweest was, Gwynne mee te nemen. Want voor haar meest bevoorrechten neef koesterde zii andere plannen. De belangstelling van Robin voor Gwvnne groeide echter met het uur. Lang voordat ze in de zone van het Panama- eersten keer aan land zouden gaan, wist hij, dat zijn hart voorgoed toebehoorde aan het meisje, dat zoo voortdurend haar zorgen aan anderen wijdde. Me! uiterste belangstelling bestudeerde hij de verschillende gevoelens, waaraan haar gelaat uitdrukking gaf. Kinderlijke verrukking verhelderde haar gelaat bij het zien van een vlucht meeuwen of een met sterren bezaaiden hemel. Medelijden sprak uit haar trekken, als een matroos zijn vinger gekneusd had, en zij den dokter zoo handig hielp bij het verbinden. Gewoonlijk bracht Robin uit plichtsge voel een uur of zoo per dag bij zijn tante en Inez in de morgenuren door en dan werd vaak genoeg zijn ergernis ge wekt door de veeleischendheid der beide vrouwen voor de altijd gewillige jonge verpleegster. Inez vooral liet haar aller lei werkjes opknappen. Het was aldoor: „Haal dat eens even!" „Schud de kussens wat op." „Wil je mijn boek even uit den salon halen?" Én vaak moest het meisje, dot op de bereiding der maaltijden toe zicht moest houden, verwijten hooren over iets, wat niet naar haar smaak was. En onophoudelijk beklaagde Inez zich er over, dat Gwynne zoo onhanlig was. „Had ik toch maar niet toegegeven aan mijn al te goedige hart," zei ze op een morgen tegen Robin, die op bezoek was. „Ik had gedacht, dat die sufkop een zee reisje waardeeren zou en haar best doen, dat pleziertje ook te verdienen. Daarom liet ik me door vader overhalen, haar mee te nemen, omdat hij beweerde, dat ze zoo'n" schat was. Ze is integendeel net zoo lichtzinnig en stuntelig als Rachel, mijn kamenier. En ondankbaar bovendien. Is het je niet opgevallen, hoe - nijdig ze me aankeek, toen ik haar over die lauwe thee een aanmerking maakte? Ze keek, of ze me met alle plezier een pak slaag gegeven had." Robin's gezicht verstrakte. „Ik vind .juf van de voorstelling, die men had bezocht, nog gaarne een afzakkertje kwam nemen, zoodat de tijd tusschen elf uur en half één voor vele café's een hausse-periode was. Dit laatste is nu vanzelf afgeloopen, daar de café's om elf uur dicht gaan, dus van plakken geen sprake meer kan zijn. Boven- d .en spoedt iedereen zich na afloop van de voorstelling naar huis, doodsbang de laatste tram te verzuimen. Niet onmogelijk, dat zich onder invloed van de omstandigheden het zwaartepunt van het seizoen, dat in normalen tijd1 al tijd' op de maanden December en Januari placht te liggen, eenigszins verplaatst naar de maanden, wanneer de avonden lichter worden en het weer minder barsch is, Februari en Maart, zooals het uitgaan zich nu reeds voor een groot gedeelte van den avond naar "den middag heeft verplaatst. Wij leven in een tijd van aanpassen... Den Haag is verkouden. Wellicht is op het oogenblik ook de angst voor verkoudheid en griep in het spel. Gelukkig is griep geen Haagsche spe cialiteit, maar wel schijnen wij op het oogenbhk het voorrecht te hebben, dat er bij ons meer griep is dan elders. Als men om zich heen hoort is het alles griep, griep en nog eens griep. Men mist zijtn kennissen en hoort, dat zij met griep lig gen, op kantoor is die en-gene wegens griep afwezig en onwillekeurig komt men onder den indruk, dat de griep rondwaart. En men gaat zich bijna verplicht voelen ook maar mee te doen. Terwijl de een© huisdokter met stelligheid' verklaart, dat er bepaald een griepepidemie heerscht spreekt de andere het met nadruk tegen en wijst alleen op den tijd van het jaar, f waar nu eenmaal bij hoort, dat de men- schen verkouden zijn of ook wel „een j griepje" hebben. Dit academische debat doet weinig ter zake, maar het fêit, dat er bjj een bedrijf als de H.T.M. op een personeelsterkte van tusschen de 1700 en 1800 man, de vorige week 150 zieken waren en dat dezer verhouding nog vrij wel constant is zegt wel wat... Ook van andere groote diensten, van winkels, enz. hoort men aanzienlijke griepcijfers. En dit ondanks het feit, dat juist vele on dernemingen," die een talrijk personeel hebben er in iateren tijd toe overgegaan zijn dit op hun kosten van het panacee tegen verkoudheid' en griep, vitamine C te voorzien, er bij die bedrijven wekelijks duizendenen tienduizenden tabletjes van het toovermiddel worden geslikt. Zoo deed o.a. voorheen de tram en men beweerde, dat het statistisch uitgemaakt was, dat de ziektecijfers er minder door geworden waren. Mogelijk doet zij het nog. Maar dit heeft dan toch niet kunnen verhinderen, dat zij een groot aantal zie ken heeft, zooveel, dat men zelfs de twee mansbediening op vroegere éénmans- wagens tijdelijk weer buiten werking heeft moeten,, stellen om in het ziekte tekort aan personeel te voorzien. Ik wil niet hopen, dat ik u met het bovenstaande zóó bang heb gemaakt, dat ge van een voorgenomen bezoek aan onze stad afziet. Het zal waarachtig nog wel gaan. Onze dokters zijn-het er trouwens over eens, dat het maar een zeer on schuldig griepje" is, dat er heerscht. En er zijn ook altijd' nog ettelijke honderdi- duizenden gezonde Hagenaars. Gemengd Nieuws Dootlolijkc aanrijding. Op de Maasbrug te Gennep heeft Woens dagavond een ernstig auto ongeluk plaats geluid, dat aan den 18 jarigen A. Corne- iisscn uit Gennep het leven heeft gekost, Toen C. over de brug reed stopte de voorste van twee tegemoetkomende vracht auto's plotseling. De achterste auto moest, ten einde een bofring te voorkomen, uit halen en kwam daarbij in aanrijding met den wielrijder C., en drukte hem tegen de leuning. C. werd in hopeloozen toestand opgenomen en naar het Canisius-ziekenhuis t© Nijmegen overgebracht. Hier overleed de jongeman enkele uren na aankomst. Ontploffing in gang van woning. Omstreeks "drie uur gistermiddag is in de Swaeidecroonsfraat te Rotterdam, een ern stig ongeluk - gebeurd. In de gang van de woning van zijn ouders had de 15-jarige II.B.S.-leerling D. Peters, een zelfgemaakt explosiemiddel tot ontploffing gebracht, waarvan de samenstelling nog niet* bekend is. Het gevolg was, dat de jongeman aan beide handen ernstige verwondingen op liep. O.a. waren verschillende vingers af gerukt. Hij is door den G.G.D. naar het ziekenhuis Bergweg overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. Verschillende ruiten van de woning waren door de ont ploffing vernield, evenals de voordeur. Bedwelmend gas oit hontgasgenerater, Gisteravond omstreeks half negen waren in een werkplaats van een garage in de Korte Hilleslraat te Rotterdam, zes per sonen bezig mef het reparoeren van een nog brandenden houtgasgenerator van een vrachtauto. Vier van hen, n.l. de gebroeders van B. uit Brandwijk en Bleskensgraaf, van D., de eigenaar der garage, en K. uit Rotterdam, ge raaiden tegelijkertijd door uit- sfroorrtend gas bedwelmd en vielen bewus teloos neer. De beide anderen wierpen snel de deuren open, waarna de slacht offers doer den G.G.D. naar het Zuider ziekenhuis werden vervoerd. Dit konden zij spoedig weer verlaten. GEMEENTELIJKE Vergiftige spin gevonden. Te Hamburg vonden arbeiders in den Hamburgschen dierentuin een behaarde spin, zoo groot als een hand, die waar schijnlijk met de laatste zending van plan ten uit de tropen was meegekomen. Zij moet zich minstens anderhalf .jaar hebben verborgen gehouden in de verwarmde broei- kossen en zich gevoed hebben met muizen en insecten. Het is een vergiftige v-ogelspin, waarvan men zegt, dat zij vogels verslindt In ieder geval heeft zij geen honger gele den, want zij was dik en vet. Het dier is voorzicntig gevangen en aan Hagenbeek te Stellingen ter beschikking gesteld. Inlusschen heeft ook de Amsterdam- sche'tram verlof gekregen later te rijden. (Red. Schied'. Crt.) frouw Cameron een der mooiste karakters, die ik nog ooit ontmoet heb," zei hij stroef met fonkelende oogen. Ze is innerlijk eren mooi als uiterlijk." „Mooi?" Inez staarde hem verbluft aan en begon daarop schor te lachen. „Gwynne? Mooi? Ik snap niet, wat jou en Julian Faust bezielt, om op zulke dwaze ideeën te komen. Hij had het van daag ook al zoo bespottelijk waaxdeerend over haar haren en oogen. De tropische zon moet jullie parten spelen. Dat kleine, roodharige nest met haar wipneus en groe ten mond, mooil Heusch, Robin, nou vertel je t>ch klinkklare» onzini" Robin gaf er geen antwoord op. Kort daarop verliet hij de weelderige hut. Inez keek zijn groote, slanke geslalte na, tot de deur achter hem dichtgevallen was. Haar oogen schoten vonken. Lang reeds geleden had ze Robin Lee uitgekozen als haar tweeden man. Hij was knap, twee jaar jonger dam zij zelf al zou ze dat nooit erkend hebben en eigenaar van de helft der aandeelen in de Maitland Import Company, die slechts een deel van zijn enorme fortuin uitmaakten en was dus een goede partij voor iedere vrouw. En tot nog toe was ze ervan overtuigd geweest, dat ze hem in haar macht had. En nu dit. Ingepalmd' door zoo'n klein nest van 'n verpleegster 1 Dat moest on middellijk uit zijn! Inez stak de hand uit en schelde om Diefstal van turf. De politie te Vries heeft twee mannen aangehouden, die zich hebben schuldig ge maakt aan een der vele turfdiefstallen wel ke den laatsten tijd in het Bunnerveen zijn voorgekomen. Tegen de twee mannen, de gebr. H. te Eelde, die inmiddels hebben bekend, is proces-verbaal opgemaakt. Zoutzuur gedronken. Een jongentje van twee jaar uit de Cam- pannlastraat te Amsterdaam, dat gisteren in de ouderlijke woning uit een flesch met zoutzuur had gedronken, is dooor den G.G. en_G.B. in emstigen toestand naar het Julianaziakenhuis vervoerd. haar donkere kamenier, die terstond kwam aangesneld. „Schuif den grendel op de deur, Rachel," beval ze, zoodra het meisje binnen was. „Ik heb je een en ander te vragen en wil liever tijdens ons gesprek niet gestoord worden. Kom eens wat dichterbij. Op de eerste plaats, vertel me eens, wat juf frouw Cameron 's avonds meestal uitvoert? Is ze geregeld in gezelschap van vader?" De mulattin liet haar blanke tanden in een breeden grijnslach zien. „Lieve hemeltje, nee, juffrouw Inez. Mijnheer Maitland en de dokter, zij spe len kaart, iederen avonds in den rook- salon. Juffrouw Cameron en mijnheer Lee is samen op het dek soms lang na éénen. Zij heel lief tegen elkaar. Zelfs de Chinees in het kombuis dat weet en zegt, hij uitkijken naar bruiloft, voordat wij in Atlantischen Oceaan ko men." Inez beet zich heftig op de lippen. De vreemde gioene vlekjes in haar oogen werden grooter en veelvuldiger, tot de kleur harer oogen bijna geheel veran derd was Haar. lange nagels drongen in haar handpalmen. Ze keek Rachelj die haar met onderzoekenden blik opnam, woest aan. Deze begreep heel goed, hoe hard de slag, aan haar meesteres als wraak voor haar veeleischdheid' toege diend', was aangekomen en genoot er in wendig van, „Dat was alles," zei ze kortaf en toen de kleurlinge wilde heengaan, riep ze KENNISGEVINGEN Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Schie dam, hebber? bij hun besluit van 30 Ja nuari j.l. de beschikking op het verzoek van de N.V. PEULYRUCHTENHANDEL EN JERWTENSPLITTERIJ v/h. K. VAN DER KNOOP Azn„ om vergunning tot oprich ting van een drogerij van granen en peul vruchten, met opslagplaats, in de panden Willemskade 7—9, VERDiAAGD, .aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 31 Januari 1941. Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van 24 Januari j.l. vergunning verteerm aan: 1. de N.V HANDELMAATSCHAPPIJ J. DE Wil en ZONEN tot oprichting van een inrichting tot vervaardiging van be- tonartikelen en hatfproducten, annex repa raties erkp'aats en opslagplaats, m het pand Bakkersstraat 15; 2. de N.V. BERNOSKPS VERFFABRIE- KEN tot oprichting van een verffabnek in het pana HavendijX 27; 3. de N.V. FABRIEK VAN MACHINAAL BREEUWWFRK v.h. JOH. SMI1 tot uit breiding van de fabriek tot vervaardiging van breeuwwerfc, en poetskatoen m de panden Westertade 46c en Wrran.de 610; en 4. A, H. FRANSEN tot oprichting van een timmerbedrijf in het pand Schie no. 2. Schiedam, 31 Janunn 1941. Drankwet Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat bfjf hen is ingekomen een verzoek van A. Wiegel, alhier, om een verlof B voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen d'ranir voor gebruik ter plaatse van verkoop te de localiteiten van het perceel Lange Haven 103, alhier; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwa ren kannen worden ingebracht. SCHIEDAM, 31 Januari 1941. 1194 65 De hooge stand van den Donau Een dertig centimeter hooge vloedgolf in den Donau heeft gisteren Boedapest be reikt. De plaatsen die het meeste gevaar liepen, ongeveer 40 K.M. ten Zuiden van Boedapest in de buurt van Ercti stonden Woensdag reeds onder water. Do Hongaar- sche luchtmacht .heeft ten Zuiden .van de hoofdstad op de ijsmassa's dertig bommen van vijftig kilogram laten vallen. De mi nister van landbouw heefi zich naar d'esi linker Donau-oover begeven om de vernie lingen in oogenscliouw te nemen welke het water heeft aangericht. Spoorwegongeluk in Amerika.. Een ernstig spoorwegongeluk wordt uit Sandersville (Missouri) gemeld!. Een troe- pentransporttrèin, die op weg was naar Camp Shelby, ontspoorde en de loconio tief en zes wagons sloegen om. De ma chinist weid ged'ood' en 25 leden van de nationale garde zwaar gewond'. Faillissementen. Gedeponeerde uitdeelingslijstcn; 17 Januari. N.V. Tecbn. Boekh. „Plan C" te Rotterdam. Geëindigd door het verbin dend worden der ©enige uïd. lijst. Uifc- keering 3.9 o/a. 20 Januari. W. C. de Neef Jr., te Rot- teruam. Idam Uitk. nihil. 21 Januari. N.V. Mij tot Expl. van önr. Goed. „De Toekomst" te Rotterdam, Idem. Uitk. 0,117.67 o/o. haar terug. „Wacht even, je meet een. briefje aan mevrouw Maitland brengen." Ze zette zich voor haar schrijfbureautje, schreef enkele minuten snel achtereen, vouwde het velletje dicht en verzegelde het in een enveloppe. „Als je dit hebt afgegeven, kom dan dadelijk terug, en leg mijn avondjapon van Chanel, die ik nog nooit gedragen heb, voor me uit. Ik ga vanovend ia. de eetzaal dineeren." In de gang giechelde Rachel zachtjes voor zich heen, na de deur der hut zorg vuldig achter zich gesloten te hebben. „Ik denke, dat wat i'k gezegd over juf frouw Cameron en meneer Lee, haar meer goed gedaan dan alle drankjes van dok ter. Maar het nu te laat is, juffrouw1 Inez. Bij dien jongen man alle kans voor u verloren!" Dien avow) zag het er in. de eetzaal ongewoon feestelijk uit. De lange lafei met hel kanten kleed en het glanzende zilver was voor zes personen gedekt, wat de eerste maal was, sedert „De Droom" in volle zee was. Rose lampenkapjes wierpen een zachte» schijn op zes gezidbr ten, die ieder een geheel verschillendé uitdrukking dToegen. Ambrose Maitland keek stralend neer op zijn statige vrouw, die naast hem ge zeten was, zonder te bemerken, hoe vaafc haar blik zich richtte op het jonge meisje in haar eenvoudig wit japonnetje, dat tegenover haar zat. (Wordt vervolgd). ,g:," 6) li womn tpgg T* 2A CÏGïI {ij <1 Ja' P 4i "Pi»- V Vis!#2 -- ■4."

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6