IDE IDROOM Petit P aas WINTERHULP HONDENTROUW I Een ontrouwe Kenau. Hoe Djoekie terug kwam. Door de „ouwe" thuisgebracht RADm MO IQEm Kunst en Wetenschap Dr. Goedewaagen bezoekt Rotterdam vanReeiiwIjk's Omliggende Gemeenten Vrijdag 7 Februari 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 K ir" fcx, I-."' 3- Trouw is altijd een van de meest op den voorgrond tredende eigenschappen van den hond geweest, misschien wel de hoofdeigenschap, welke indertijd, eeuwen geleden, de oorzaak is geworden, van deze zoo merkwaardige sym biose tusschen mensch en hond, Hondentrouw is spreekwoordelijk gewor den. ia de litteratuur, vooral in de verhalen van Jack London, is de trouwe hond schering en inslag. Inderdaad, het doet een beetje vreemd aan als we een enkele maal eens een hond ontmoeten, die dez© overigens voortreffelijke eigenschap niet bezit, en als Lynoolog hen je geneigd zoo een exem plaar met een lichtelijk scheel oog aan te kijken. 1 Ik k.en er een, eenneen, ik zeg niet welk ras, want anders krijg ik alle liefheb- hens van dat slag aan mijn hals, omdat het natuurlijk uitgesloten is, dat uitgerekend hun ras zulk een gemeen bastaard zou bezitten. Want, lieve vrienden, ook mis schïen wel juist in de kynologie neemt ieder zijn uil een ralkje te zijn. Maar goed, ik ken er dan zoo een. Als ik, als vreemde toch, het huis binnen kom, doet bij geen bek los; hij blijft als een geboren luiaard in ajn mand liggen, en zelfs als de baas thuis komt, geeft hij geen enkel teeken van blijdschap. Als een onverschillige Tmus gaat mevrouw door het leven, trekt zich van haar omgeving geen snars aan, interes seert zich alleen voor de etensbak, en voor mijn Eetje, voor wien ze een onver klaarbare vijandschap, beeft opgevat. Als ze de kans krijgt, vliegt ze hem naar de fceel, maar hij, galante ridder als bij is, ver geel geen oogenblik met een dame te doen te hebben, al is zij dan een Kenau, en bij schudt haar weer af als een ietwat lastig insect. Djoekie van huis Haar dezulken zijn gelukkig uitzonde ringen, heel erge excepties zelfs, want in- Berdaad is de hondentrouw spreehwoor- Öeltjk niet alleen in onze moedertaal. Op een oogenblik, dat ik werkelijk wel wat te veel honden, m huis hal, en erover dacht een andere fokteef te koopen, om iet eens met ander bloed te probe eren, gaf tk mijn Djoekie weg in een gezin waar zij hef best had,- waar m natuurlijk niet letterlijk in do boter werd gebraden. Ze was bij mij nooit huishond geweest, hm! altijd* in den kennel geleefd, omdat ze nu eenmaal een tikje wonderlijk was, en bovendien zich steevast in inns mis droeg. Ik heb daarvan vroeger al eens wat verteld. i Ze verliet dus mijn buis, en de berichten Bie ik over haar kreeg na ecnige dagen, luidden in alle opzichten voortreffelijk; ze was het zonnetje in huis, was lief met de kinderen, kortom, men was met Djoekie hogelijk ingenomen, en ik was blij, dat ik van baar af was en een goed huis voor haar had gevonden. Op een goeden zomer avond echter, *t begon al donker te worden, werd Eetje plotseling onrustig. Hij wou maar naar buiten, stond voor de achter deur te janken, stond op het laatst te dansen van vreugde, zonder dat wij ook maar konden beiroeden waarom. Eindelijk kreeg ik in de gaten, dat er misschien buiten wal aan ue hand was, waarvoor Eetje buitengewone interesse had opgevat Door Ellecmor Eliot Carroll 12) Dat meisje berat het onwaardeerbare voorrecht, jong te zijn Ze was nog pas negentien en Inez was negen* en twin tig Binnen een jaar zou ze dertig zijn. Wat een verschrikkelijke gedachte. Inez was opgestaan en bad al haar iicht aan' gedraaid, om zich zelf in den spiegel te bekijken. Met schrik zag ze de rimpels onder haai oogen, om haar neus en mond, teekenen van vroeg oud worden, tenge volge van te groote toegeeflijkheid voor zichzelf en van overgeprikkeldheid. „Ik zit er naast haar oud uit," mom pelde ze nijdig „Maar ze krijgt hem niet. Hij is van mg. Dat heb ik besloten loon ik hem voor den eersten keer zag en ik zal mets ontzien, om hef tusschen Bie twee oit te maken." Woeden»i sloeg ze haar banden ineen. Zoo bleef ze een vol uur voor haar kap tafel zitten, om haar plannen te beramen Eindelijk draaide ze het licht oit „Ik heb gelukkig Margaret aan mijn zij staan," mompelde ze bij het weer in bed stappen. „Morgenochtend moet ik aller eerst met haa praten. We zullen er sa men w wal op vinden, om er een eind aan te- maken Met vader praten geeft geen snars. Hij is dol op die meid en beschouwt het natuurlijk als een verrukkelijke jonge Djoekies terugkeer Ik ging dus een buitea poolshoogte nemen, en zag tot mijn verbazing wat in den kennel bewegen. De deur stond open en toen ik naai binnen kce'c, zag ik Djoekie rustig en wel in het stroo liggen, heerlijk in elkaar gedoken, met een stuk lijn, die ze blijkbaar had doorgetrokken of doorgebeten, neg aan den balsband. De -ouwe zonderling was weer thuis. Ze had zich uiet aan de voor deur gemeld, maar was direct door naar haar oude slaapplaats gegaan om daar een tukje te doen. De rest zou vanzelf wel komen, het eten, de zoon, de baas en de vrouw. Die rest kwam ook, prompt na tuurlijk: het eten in overvloedige hoeveel heden, de zoon in uittnmdige vroolijhbeid, de vrouw met een traantje in het oog, en de baas, nou ja, de baas nam zich voor om dan maar geen nieuwie fokteef te koopen, en het nog maar eens te pro- beeren. klaar het merkwaardigste komt nog. De hond, die betrekkelijk weinig op straat was geweest men weet, dat ze nu een maal liever onder haar hok lag dan er in had, om van haar nieuwe huis weer naar het oude te komen, zeker minstens oen half uur moeten loopan, langs een straatweg, waarlangs een zeer druk ver keer gaat Bovendien had zij dien weg nooit of te nimmer geloopen, zoodat er geen sprake van was, dat ze dien kende. Afge scheiden vun den trouw welk onfeilbaar instinct had haar daarbij geholpen? Zoo heeft jaren geleden bet „ouwe wijf' ons eens, mijn vrouw en mij, toen we ver dwaald waren, weer netjes thuis gebracht We waren verhuisd, ©n pas in het dorp komen wonen. Den eersten avond den besten gingen we in het donker op stap, om een bakker en een kruidenier te vin den. Die twee uiterst nuttigs menschen vonden we, maar toen we gefourageerd liadden, konden we den weg terug naar de nieuwe woning niet meer vinden. We kwamen telkens op dezelfde plek weer uit Maar we hadden in het nieuwe huis een nest van ongeveer veertien dagen liggen, en dat moest uitkomst brengen. De ouwe die gehoorzaam met ons mee aan het dwalen was gegaan, werd erbij gehaald. „Kom Lies, we moeten naar de kindjes. Vooruit". De ouwe snapt alles De ouwe snapte het onmiddellijk wat snaptie die overigens niet en zette er een stap in, die ons binnen tien minuten langs den koristen weg thuis bracht Wat voor een wonderlijk richtingsinstituut moet zoo'n dier heb ben, om zoo, in den donkeren avond, WAT B3EDT i:M ZATERDAG 8 FEBRUARI 1945 Hilversum I, 415 M. Seüeriandsch programma. V. A. R. A S Gramofoon. 8.30 Nieuvvsber. A. N. P. gramofoon, 10 VkP.R O.: Morgenwijding 10.20 Voor de kinderen. 12 Orkest In ae pauze; Almanak. 12.45 A P. 1 Gramofoon. 1.15 Orkest. 145 Causerie. 2 Gramofoon. 3 Tuinbouw. 3 30 Besiden tie-orkesi. 4.30 Voor de kinderen. 5 Gra mofoon 5.15 A N! P, 5 30 Bravour en charme 6 Giamofoon. 6.15 Orgel. 6 42 Almanak. 6.45 Reportage of gramofoon. 7 Vragen van den dag, A. ff. P. 7.15 Gramofoon. 7.30 Ber. (Eng7 45 Gra mofoon. 8 A. N. P. 8.15 Puzzle-uitzen dmg. S.30 Ber (EngS 45 De Ram blers. 9.15 Vroolijke voordracht 9.20 Esmeralda en solisten. 9 45 Eng ber. A. ff. P. 10 A N P, sluiting Hilversum II, 301 M. S Wij beginnen den dag. 8.30 ANP. 8.45 Gramoioon. 11 30 Godsd. halfuurtje. 12 Ber, 12.15 Rocoeo-ootet 1245AN.P, 1 Gramofoon. 1.15 Musiquett© 2 Voor de jeugd. 3 Onze Zaterdagmiddag. 5 V. P. R. 0 Causerie. 515 A. N. P. 30 Reportage. 6 Gramofoon. 6 15 Sport. 6 30 Overpeinzing. 6.45 Reportage of gramo foon. 7—7.15 Gron. praatje, A. ff P., sluiting. eentje recht op en neer" wil hebben. Maar over trouw gesproken, vrijwel alle honden, die ik ia den loop van de jaren heb gefokt, kenden mijn vrouw en mij al tijd weer terug, als wij na ©enigen tijd eens gingen kijken hoe ze het maakten. Een w as werke ijk een kwade rakker gewor den, met wien zijn baas ons eigenlijk niet alleen durfde te laten. Hij kwam loeiende de kamer binnen, maar de grol verstomde in zijn keel, toen bij lucht van ons kreeg, en zijn vroolijke kwispelen deed zijin baas eenvoudig perplex staan. Ik heb ook wel eens een haas ontmoet, die dat minder plezierig vond, maar de fokker heeft toch altijd nog een streepje voor. KYNOLOlOG. B,J in een plaats waar z% nog nooit ge weest was den directen weg naar huis en naar het nest te vinden. Tja, wat snapte die ouwe met, zei ik, Ze verstond letterlijk alles, wat we onder elkaar zeiden. Op het laatst konden we de ui klank niet meer uitspreken, of ae stond al aan de voordeur om uit te gaan. Daarom zeiden we maar niets meer, als we van plan waren om een eindje om te gaan, maar maakten met den wijsvinger van de rechterhand een kringetje. Na oen week had ze dat ook door en ze reageerde er even fe' op, als hadden we haar ronduit met zooveel woorden uitgenoodigd om mee aan den wandel te gaan. Bovendien meld ze er een heel eigen manier op na om ons iets aan het ver stand te brengen. Ifad ze dorst, en was de drinkensbab leeg, dan stond ze pein zend in den lecgen bak te kijken, en ging daarna strak naar de kraan staan tu ren, waarbij ze een zacht piepend geluid produceerde, een echt liedje \an verlangen. En als we dan dedei, alsof we haar totaal niet begrepen, dan legde ze haar kop op de aanrecht, in de richting van de kraan. Haar dochter Djoekie deed het nog han diger, die rammelde eenvoudig met haar etensbak als ze trek had, zooals de borre laar aan zijn glaasje tikt als hij er „nog De instelling van kunstgilden Gisteren heeft dr. T. Goedewaagen, se cretaris generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, een bezoek gebracht aan Rotterdam; teneinde zich op de hoogte te stellen van het kunstleven. Dr. Goedewaagen was vergezeld van den heer E. Gerdes. 0m ball elf bezocht dr. Goedewaagen burgemeester Oud in diens kamer op het hot stadhuis. Vervolgens begaven de heeren zich naai de vergaderzaal van B. en W., waai de heer L. de Groot, wethouil er van onderwijs en kunsten, werd voorge stcld Dut gebeurde ook met een aantal ver tegenwoordigers van instellingen op kunst gebied wordt gedaan. Dr. Goedewaagen verklaarde, dat hij veel waardeering heeft voor hetgeen te Rotterdam thans wordt gedaan en dal hij daaraan zgn steun hoopt te geven. fr. W. G. Witteveen heeft vervolgens een uiteenzetting gegeven van de plannen voor den wederopbouw der binnenstad. 's Middags heeft dr. Goedewaagen het -Vluseur-i Bovmans bezocht. In de voor dracht/aai heeft de directeur, dr. D Han- neira, voor een aantal genoodigden een rede gehouden over perspectieven voor onze kunst. Daarna heeft dr. Goedewaagen uitvoe rig gesproken over de organisatie van de kunstenaars er zullen binnenkort kunst gilden worden gesticht en over de di i?cie en indirecte gebondenheid tusschen staat en kunstenaar. NEDERLAND POSTGIRO-NUMMERS Winterhulp Nederland, Afdeeling Schiedam no. 3 9 8 382 Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553 Bank Winterhulp Neder land Kasvereenmg N.V. Amsterdam no. 88 7 Wm óp een- dezet nununeti statt, dimgt geluk in vetek innen! Rechtszaken Ambtenaren knoeiden met bonnen De rechtbank te Zwolle heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaken tegen ambte naren van liet Zwolsche distributiekantoor en enkele andere verdachten. Zij hebben veertien dagen geleden terecht gestaan wegens het knoeien met distributiebonnen. De hoofch erdachte B. van V., tegen wien viei maanden gevangenisstraf was geeischt, weid veroordeeld tot twee maanden. G. van dor K., die broodbonnen, welke van V. ontvreemd had, aangenomen heeft, werd tot twee weken gevangenisstraf ver oordeeld. De eisch luidde zes weken. Zijn. broer E. van der K., die als bakker vaa deze bonnen had geprofiteerd, en tegen, wien f 50.boete, subs. 40 dagen was geèiseht, werd veroordeeld tot f 15.— subs, tien dagen. De ambtenaar G. N. U. II., die op on rechtmatige wijze vetbonnen had afge scheurd en tegen wien 14 dagen gevan genisstraf was geeischt, werd veroordeeld tolf 15.boete, subs, tien dagen. Eenzelfde straf werd opgelegd aan den ambtenaar A. W Sdie van den verdachte van V. een aanta' textieltoeslagkaarten. had aangenomen tegen hem luidde de eisch f 20.subs, tiec dagen. Tenslotte werd H. J. Bdie eveneens textieltoeslagkaarten van den verdachte van V. had aangenomen, veroordeeld tot f 10. subs, tien dagen. Ook tegen hem was f 20.subs, tien dageii geeischt. Kolen zonder vergunning geleverd Voor de Rotterdamsche rechtbank hadden zich gister te verantwoorden de brandstcf- fenhandelarea J. van B- te Utrecht en G. van G. te Schalkwijk, terzake van over treding der brandstoffen beschikking. Vain li had na tusschenkomst van Van G. op 2 October 1409 10 000 K.G. nootjeskolen zonder vergunning geleverd aan een no taris te Oudewater tegen een parijs van 650 gulden. De ko'ei bleken geheel minderwaar dig te zijin. De officier mr. Wilbxeininck achtte dB schuld van Van B. bewcieq. Spr. eisohte een jaar gevangenisstraf met aftrek. Voor van G. vroeg hij vrijspraak. liefde. Ik zou mijn tong wel kunnen af bijten, als ik eraan denk, dat ik hen zelf bij elkaa gebrach' heb." lloewci ze dien .xacht niet geslapen had, was Inez den volgenden morgen vroeger op dan alie anderen. Rachel werd wakker van haai aannoudend schellen en haastte zich naar baa toe. „U ben* ziek, juffrouw Inez?" vroeg ze ang=lig, bij het zien van het vaalgrauwe gezicht van Inez en van haar vreemd flik kerende oogen „Moet ik juffrouw Came ron soms ïoepen of den dokter..." „Schei uit, idioot," was het vinnige antwoord „Laat me praten Je moet ter j stond mevr on Ma4!aml gaan wekken Vraag, o' zt dadelijk hierheen komt... nog voo het ontbijt. Zeg maar, dat het van heel vee' belang is. En daarna roep je juffrouw Cameron. Geef haar deze kaarten en mijr adressenboekje." Ze over bandigde haar kamenier een stapeltje prentkaarten, door haar in Panama ge kocht. „Zeg, dat ik graag zou zien, dat ze aan iedereen wiens adres ze in dit boekje vindt, een kaart stuurt en dat ze dit dadelijk doet, nog voordat ze haar hut verlaat Ze krijgt baar ontbijt daar wel gebracht." Margaret Maitland gaf gevolg aan den oproep en verscheen in een ochtendjapon me' een sleep Ze keek nog slaperig en verwonderd alt haar oogen, maar haar loomheid verdween op slag,, toen ze naar het verhaal van Inez luisterde. Robin was voor de kinderlooze vrouw .zooveel als haar eigen zoon. Ze had hem van jongsaf op gevoed en boopte, dat hij een schitterend huwelijk zou doen in de hoogste kringen. In geen gova zou ze stilzwijgend toelaen, dat hij zichzelf en zgn fortuin vergooide aar een onbekend, doodarm verpleegster tje Haar blauwt oogen werden staalhard en haar dunne, lippen trokken strak bij het vej-haal van Inez over wat ze in den salon gezien had „Er een eind aan maken?" riep ze vinnig uit „We zulten dat zaakje vast en zeker den ko m'irukken.Maar hoe? Een schip is een plaats waai twee menschen, die elkaar graag w'llec ontmoeten, daarvoor ieder oogenblik gelegenheid kunnen vin den. We kun nei toch met van minuut tot ninuut op den. loer liggen, Inez? Kunnen w** dat meisje niet eens hier laten komen en tegen hoa: zeggen, dat ze hem niet meer alleen mag spreken? Nee, dat zal toch niets geven Als je. iets dergelijks tegenwerkt, hr<-nc je hen nog dichter bij elkaar.. „Ik heb een plan," zei Inez ademloos. „Een heel gewaagd plan, dat geef ik toe, maar ik kan mijn rol erin spelen, met uw hulp en die van Rachel. Zij doet alles wat ik zeg, voor me en ik zal haar er goed voor beloonen. Bovendien kan ze zwij gen als het graf We kunnen haar ver trouwen. Luistert u nu eens goed1, dan zal tik het uitleggen."1 Het werd een lang gesprek, dat fluiste rend gevoerd werd. Eindelijk stond; Mar garet Maitland met een ingehouden lachje op om heer te gaan. „Het kan niet beter, Inez. Het Ï3 ge woonweg volmaakt. Wacht er niet langer dau tot vanavond* mee. Ik zal wel zorgen dat het kind den heelen dag de handen vol heeft Laa< dat maar aan mij over." Gwynm zat den heelen morgen aan het schrijfbnreanljt, in de hut van Inez Mait land prentbriefkaarten te schrijven aan aller hi menschen in de Vereenig de Sta ten. Lunch en ontbijt werden haar daar gebracht en zoodra ze klaar was, vroeg mevrouw Maitland het vermoeide meisje of ze haar eer,zelfden dienst zou willen be wijzen „Te sciirijft zoo'n mooie hand, lieve,"zei die dame „Ik krabbel gewoonweg onlees baar Bovendien heb ik een beetje neu ritis in mijn vingers Zou een poosje mas- seeren daai goed voor zijn? Misschien wil je dan wel, als je klaar bent met schrij ven, mij dien dienst bewijzen. Die bi "den van jou zijn werkelijk als met toover- kracht bezield," voegde ze er vleiend aan toe En zoo had ze den heelen dag druk werk, met eerst Inez en daarna mevrou-fr Maitland van dienst te zijn. De arme G wynne was doodop, toen ze eindelijk klaar was en blrj, naar baar eigen hut te kunnen gaan. Het jacht lag nog in de haven en zou de eerste uren nog niet vertrekken. Ze kleeddk. zich na een koud stortbad, dat haar nieuwe krachten gaf, voor het diner en begaf zich daarna naar de eet zaal. Eindelijk zou ze Robin dan toch terugzien. Ze had voor hem haar mooiste japon aangetrokken. Met blosjes van gespannen verwachting op de wangen zag ze bun wederzien tege- VLAARDINGEfc Ongeoorloofde collecte. Door de politie zijn aangehouden B. en 3. H. E beiden alhier, die bezig waren met coUecteeren bij verscheidene ingeze tenen, voorgevende, dat ue opbrengst be stemd was voor het sneeuw vrij iraken van de Vlaardingsche Vaart, om Westlanders naar de ge.ner-nte Vlaardingen te trekken. Daarbij werd van een vergunning van dm commissaris van politie, om met een plank te staan of baan te vegen, misbruik ge maakt Ook de penningmeester van de Vlaardmgsche IJsclub had een bijdrage ge geven. Het geld werd echter niet aan hot voor gegeven doel besteed'. Pxoces-veiiaal is opgemaakt. moet Ze voelde een ontzettend groot ver langen naar zijn bijzijn en toch weerhield een zekere schuchterheid haar, den salon binnen te gaan Ze was bang om naar bin nen te gaan en in tegenwoordigheid vaa het gehef.le gezelschap Robin te ontmoe ten. Ze was er van overtuigd, dat ze baar innerlijke gevoelens 'te veel verraden, zou. Maar ze kon toch ook net aldaar buiter blijven slaan Ze verzamelde al haar moed' en opencte d"1 schuifdeur. Verbluft bleef ze op den drempel staan kijken naar de lange tafel, waaraan slechts voor één persoon gedekt was Er was niemand in de eetzaal met uitzondering van den beleefden be diende, die een stoel voor haar onder tafel wegtrok. „Ik hoop, dat u weer geheel hersteld bent, julfrouw Cameron," zei de man be zorgd. „Wel jammer, dat u zoo'n hoofd pijn hadt, dat u vanmiddag niet aan wal hebt kunnen gaan." „Hoofdpijn?" vroeg Gwynne verbaasd. „Maar ik 'net heelemaal geen hoofdpijn gehad, Oscar. Waar zijn al de anderen?" „Ir, de stad gaan dineeren, juffrouw. Mijnheer Maitland heeft wél naar u ge vraagd, maar mevrouw zei, dat u een. poosje te bed waart gaan liggen on niet gestoord mocht worden. Wilt u de con sommé koud of warm hebben?" Gwynne antwoordde, dat het haar pre cies hetzelfde Lleef. Ze kon toch niet ©ten met dien brok in haar-keel, al slikte zo enkele lepels soep met veel moeite doos, {Wordt yervolgdl. if La 4» [jt Gerrit Verboonstr. Gebouw H.A.Y.-Bank krijgt U voor Uw textielpunten nog PRIMA KWALITEIT Gegarandeerd oude kwaliteiten NIEUWE BINNENWEG 30 - ROTTERDAM V a - vS^sSk f

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6