aU4S fokkelman -fé LAATSTE NIEUWS V 1 Gemengd Nieuws Omliggende Gemeenten Nijdige klant trok zijn revolver Kolendamp vergiftiging Rotterdamsch Philharmonisch Orkest Een romantische overval Duitsche luchtmacht in actie Bedrijvigheid aan Grieksche front het Pag. 3 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Maandag 10 Februari 1941 W P p Jaarbeurzen en streekbeurzen In liet Verordeningenblad is verschenen een besluit van den secietaris-^eneraaJi van liet departement van handel; en scheepvaart betreffende jaarbeurzen-en stxeek'beurzeTi. Bit besluit verstaat onder: Beurs: De samenkomst van fabrikanten, groothandelaren, handelsagenten handels reizigers, Ueinhandelarea en andere koop lieden, gehouden met het doel handelsre laties te deen aanknoop©» en handelstrans- acties tot stand te doen brengen. Streekbenxs: De in verband met de ver keersomstandigheden voor een bepaalde streek of stad, al dan niet periodiek geor ganiseerde beurs. Het is verboden eon ige beurs, niet uit gaande van de te Utrecht gevestigde ver- eeniging tot het houden van jaarbeurzen in Nederland, aan te kondigen of te organi- seeren onder de aanduiding van „jaar beurs". i Het is voorts verboden zonder vergun ning van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart een streekbeurs aan te kondi gen, te organ is eer en of te houden. Aan een vergunning kunnen voorwaarden of beperkingen werden verbonden. Overtredingen zijln strafbaar gesteld. Kameraadschapsavond 'Tiaar men ons mededeelt is Vrijdag op uitnoodiging van den weermachtsbevel hebber in Nederland, den generaal der vliegers Fr. Christiansen, in Den Haag een kameraadschapsavond gehouden. Tot de aanwezigen behoorden ook de rijks commissaris voor het bezette Nederland- sehe gebied rijksminister Seyss-Inquart, zijn naaste medewerkers en officieren van den staf van den weermachisbevelhebber. Tij dens den gcmeenschappelijken maaltijd hield de rijkscommissaris een toespraak, waarin bij wees op de bizonder hartelijke verhou ding en de kameraadschappelijke samen werking welke tusschen de weermacht en zijn instanties bestaat. Schadeloosstelling van Duitschcrs ter i zake van schade aan goederen door oorlogsgeweld. Het Verordeningenblad bevat een ver ordening van den rijkscommissaris, waarin wordt bepaald, dat Dustschers worden scha deloos gesteld ter zake van door oorlogs geweld veroorzaakte schade hebben of lij den, onder overeenkomstige toepassing van de desbetreffende in het Duitsche rijlk gel dende bepalingen- Onderdanen van andere staten kunnen bij beschikking van den rijkscommissaris voor het..bezette Nederland sche gebied mei Diiit- schers werden gelijkgesteld. Met het opnemen der schaden, alsmede met het vasts o'len en uitbetalen der scha deloosstellingen, is belast het hulpcomité voor Duitschors in Nederland. De bedragen der schadeloosstellingen en van de daarmede samenhangende kosten, kiomon ten laste van het „Herstelfonds 1940". VLA ADDING EN. Foto's persoonsbewijs Aan onvermogende® zal niet alleen bet persoonsbewijs gratis worden uitgereikt, maar de gemeente zal aan hen. ook koste loos de noodig© foto's verschaffen. In ver band daarmede vraagt die burgemeester prijsopgaaf voor het vervaardigen van foto's voor 4000 personen. Sociale voorlichtingsdienst. De afdeeling Vlaardimgen en Omstreken van de Nederlandsehfe Unie opent heden in hiaar propaganda-winke], Markt 57 een So ciale voorlichtingsdienst, die geleid zal wor den door den heer F. D. J. van der Knaap, voorzitter van het Burgerlijk Ambesluur te Vlaard i n ger-Ambacht. Er zal aan leden van de Ned. Unie kosteloos advies worden, gegeven over arbeidsovereenkomsten, Kuur- kwesties, Winterhulp, ondersteuning, fond sen, distributie, steunregeling enz. De heer v. d. Knaap houdt lederen Maan dag- en Donderdagavond zitting. Goede chauffeurs. Door de Ver© mi ging voor Veilig 'Verkeer zal Donderdagavond a.s. ten stadhui, e aan een 50-tal chauffeurs, welke ia bedrijven hier ter stede werkzaam zijln, liet chauf feursdiploma der vereeniging worden uit gereikt. Na lang speuren is de revolver heid gevonden De rtottorJainsche politie heeft een man aangehouden, die enkele weken geleden een moordaanslag heeft gepleegd ia het kantoor vin den brandsloffenliandel der gebr. Ka*s aan de Brteisehdaan. Hij loste drie schoter uit een revolver, die echter geen doel troffen. Op Woensdag 22 Januari vervoegde zich aan het kantoor van den kolenhandel gebr. Kats aart de Brielschelaan te Rotterdam een man, die een briefje toonde van een waterstoker en enkele mudden koten be stelde. De stijl van het briefje en de inhoud wer den door de drie beeren, die in het kan toortje zaten, danig humoristisch gevonden. Het waren de 22-jarige C. J. Kats, van den Wolphaertsboelit, de 21-jarige M. J. Kats, van den Katendrechtsche Lagendijk en, de 16-jarige kantoorbediende M. P. Col, wonende in de Bas Jungeriusstraat. Lte mannen lieten elkaar het briefje zien en barstten in eert daverend lachen uit. De man, die voor het loketje stond ie wachten, meende dat men hem uitlachte en hierover maakte hij zich zoo driftig, dat hij de menschen in het kantoor uitschold en "zich danig opwond. De oudste van de twee broers weigerde hierop hem de koten te leveren en wees den nijUigen klant de deur, waarop de man inderdaad het kantoor verliet. Na verloop van twintig minuten k'wam bij terug, maar men weigerde hem den toegang tot het kantoor. Het loketraampje bleef ge.slo'en en tenslotte werd de opgewonden man zoo kwaad, dat hij het raampje insloeg en drie schoten op de mannen in het kantoor loste uit een revolver, die hij blijkbaar was gaan halen. Gelukkig troffen de schoten geen doel en toen de aanvaller zich naar de straatzijde begaf, maakten de kantoor- lieden van de gelegenheid gebruik om te vluchten. Toen hij bemerkte, dat zijn slachtoffers ontsnapt waren, keerde de aanvaller terug naar het kantoor en doorzocht daar de laden van de schrijfbureaus. Vervolgens nam ook hij de vlucht. Twee dames om het leven gekomen Zaterdagavond zijn twee oude alleen wonende dames R. uit de Prins Hendrik laan te Zeist, door kolendampvergiftiging bewusteloos geraakt. Zondagmiddag vonden buren de oude dames in bed buiten be wustzijn. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Zeist overgebracht, waar vannacht de 75-jarige M. J Rapmunu tengevolge van deze vergiftiging is overleden. Griep te Amsterdam neemt af. "Het aantal griepgevallen ia de hoofd stad is afnemende. Wel komen nog com plicaties voor van patiënten, die reeds griep hebben, dooli het aantal nieuwe patiënten is dalende. Het hoogtepunt van de griep epidemie is waarschijnlijk gepasseerd. De vorige week was het aantal sterfgevallen te Amsterdam nog hooger dan normaal. Kunst en Wetenschap Willem Noske in Vioolconcert van Tsjaikowski Het Zaterdagmiddagconcert van het Pint- Natuurlijk werd direct bij de politie aan- 1^J,"1°"isch 0rkcst in- de Koninghmekerk te Burgerlijke Stand SCHIEDAM. Ge bore'".: 7 Februari. Abraham, zoon van M. Mar- tijn en H. Degeling, Maxi ast raat 96, 8 Februari. Arnoldus, zoon van W. Bos en. L. M. Gtossen, Aleidastraat 88. Overleden: 6 Februari. P. G. H. Cteophas 62 jaar, Dr. Notetslraat 1. Februari. A. H. Bosman 86 jaar, wed. v. H. A. Boekholt, Tuinlaan 20a. P. v. d. Kamp 81 jaar, Potgieterstraat 15. J. M. L. van Deventer 59 jaar, wed. v. B. Wiechert, Bui ten havenweg 5a. A. M. J. Ritmeester 4 jaar, .Tulianalaan 18. gifte van den aanslag gedaan en na een langdurig speurderswerk slaagde de po litie er Vrijdagmiddag in den dader, dien 45-jarigen P. II., aan te houden. De man is vandaag naar het Huis van Bewaring overgebracht. Gemaskerd vielen onverlaten een vrouw aan Vrijdagavond omstreeks negen uur dron gen twee gemaskerde personen de woning binnen van den miijnwerker P. Saldea ie Berg aan dé Maas (gemeente Roermond). De vrouw was alleen thuis, want de man was nog op zijn werk' ea even te voren hadden de vader van de vrouw en een 'buurman de woning verlaten. De mannen, die het huis aan de achterzijde waren bin nengedrongen, grepen de om hulp roepende vrouw vast en vroegen haar, onder bedrei ging met een revolver, waar het geld ge borgen was. De gemaskerde band toten hete ben toen 185 gulden meegenomen, bene vens eenige kleedingstukken en wat brood Voordat zij vertrokken, hebben zij nog het geheele huis doorzocht, waarna zij de vtouw aan handen ea voeten bonden, 'een prop in den mond stopten en aan een stoel vastbonden. Dn dezen toestand vond de maar zijn vrouw, toen hij om half twaalf van de mijn thuiskwam. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd, waarna- een onderzoek met behulp van een politiehond werd ingesteld, dat vooralsnog zonder resultaat bleef. Doedel ijk auto-ongeluk bij Belvcfd. Zaterdagavond om tien uur is de heer J. K. uit Belveld op don rijweg ter hoogte van den stuw, door een vrachtauto aange reden. De man werd met zware verwondin gen naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij gisteren is overleden. Verdachte brand in een schuur te Berlicum. Gisteravond omstreeks elf uur brak te Berlicum brand uit in de landbouwers schuur van den heer S. Schouten. De brandweer, die spoedig tor plaatse was, slaagde erin de boerderij, die vlak naast de schuur staat, te le'iouden. Een aantal varkens kon nog worden gered. Do land bouwwerktuigen ei een groele hoeveelheid hooi gingen in vlammen op. De oorzaak van den brand is waarschijnlijk brandstich ting. In verband hiermede is een zoon ran den heer B., die naast den heer Schouten woont, gevankelijk naar 's-Her- togenbosch overgebracht. De aanleiding tot het stichten van den brand schijnt een burenruzie te zijn. Rotterdam, opende roet een kort, maar ex pressief herige Heroïsche Ouverture van Badings, die als voorspel- bedoeld is van de Gïjshrecht van Amstel. Het orkest be reikte hier wel het toppunt van zijn kun nen. Robuust en geladen was wel de in druk van dit werk. Compositorisch stond do Prélude, Air, et fugue sur le nom de Bach von Honegger, minder sterk in de schoenen. De kunstig© prelude werd gevolgd door een zangerig middenstuk', met een fraaie uitgevoerde alt viool-solo. Het zwakste 'gedeelte was wel de fugue, die van een traditioneel© con- conceptie was door de vele intervallen. Ook Debussy stond weer op het pro gramma met een Rhapsodïe voor klarinet en orkest Klaas Rook was him: de solist Deze gaf blijk ran groote instrument be- heersohing in de fragiele, ijle atmosfeer, door lichte, onbestemd aandoende klan ken verwekt Een dankbaar applaus was dan ook zijn deel Willem Noske, de jong© Nederlandsche violist, bereikte met het vioolconcert van Tsjaikowsky zoowel technisch als artistiek een hoogte, die niet gemakkelijk te over treffen valt. Wij denken aan het thema van het allegro, dat later ook in het moderato in diverse variaties terugkeert en aan het gevoelvolle warme spel in het canzonetta Het samenspel met Eduard Fiipse's or kest was van goed gehalte. Een minutenlange ovatie was de beloo ning voor de artistieke prestaties. Kerk en Schooi Graftombe van Pius XI ingewijd Gisterochtend is het grafmonument van Paus Pius XI,dat door de zorgen van een comité onder voorzitterschap van kardinaal Cacchia Domino in de grotten van het Vatikaan opgericht, plechtig inge wijd. Hieraan ging een gehoor vooraf, dat Pius XII verleende aan de leden van het comité en aan een delegatie uit Milaan, en uit Desio, een klein plaatsje in de omgeving van Milaan, waar de overleden Paus geboren was. In een toespraak tot de aanwezigen zei de Paus o.a., dat bij de nagedachtenis van Pius XI Milaan, Rome ea Italië en de geheele wereld een bizon- dere plaats innemen: Milaan, omdat zijn wieg in de omgeving van dezo stad stond en hij er het herder lijk kruis ontving, Rome omdat het hem tiara en graf schonk, Italië, dat onder alle volken, die hij beminde, het meest beminde was, en de wereld, die voor hem, verheven als hij was boven tijd en harts tochten, zich in bewondering neerboog en hom haar bijval betuigde. De Paus ver volgde, dat Pius XI tot aldiegenen, die zich bij zijn graf zullen neerbuigen, zal spreken door de herinnering aan zijn' leer, aan zijn deugden en zijn veelvuldigen ar beid. - - Vluchten over groote afstanden Berlijn, 10 Februari. (D.N.B.) Het op perbevel der Duitsche weermacht maakt bekend Lange afstandsgevechtsvliegtuigen onder leiding van. kapitein Fliegel hebben giste ren op ongeveer 500 K.M. ten Westen van de Portugecsclie kust een door oor logsschepen beschermd konvooi aangeval len en volgens tot dusver ontvangen be richten koopvaardijschepen van in totaal 24.500 b.r.t. tot zinken gebracht en vier andere schepen zwaar beschadigd. Het konvooi werd op deze wijze volkomen uit elkaar geslagen. Gewapende verkenningsvliegtuigen zijn tot Usland doorgedrongen en hebben oen door den vijand' bezet vliegveld met raa- cbinegeweervuur bestookt. Een gevechts vliegtuig beeft voor de SchoLsche Oost kust een patrouillevaartuig met succes met bommen aangevallen. In deu afgeloopen nacht hebben ge vechtsvliegtuigen aanvallen ondernomen op strategische -doelen in Londen ea Z.-O, Engeland. Vannacht hebben afzonderlijke vijande lijke vliegtuigen bommen geworpen op twee plaatsen in N.VV. Duilschland. Slechts aan een boerenwoning werd schade aan gelicht De vijand liceft gisteren twee gevechts vliegtuigen verloren in een gevecht voor de Noorsclie kust. Vier Britsche versper ringsballons werden vernield. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Na den geslaagden aanval op het vijan delijke konvooi tea Westen van de Portu- geesche kust heeft een groep gevechts vliegtuigen sedert den len Augustus 1940 alleen rond 350.000 b.r.t. aan vijandelijke koopvaaTdijtomnage tot zinken gebracht en bovendien een groot aantal vijandelijke koopvaardijschepen zwaar beschadigd. Volgens een communiqué van het Brit- sche ministerie van luchtvaart zijn in den afgeloopen nacht boven Oost-En geland, het graafschap Essex, de graafschappen rondom Lob den en voorts boren eenïge doelen van Schotland bommen geworpen. In het communiqué wordt gezegd, dat „geen bi zonder zware schade" is veroorzaakt. Brltsche troepenconcentraties tegen Thailand Tokio, 10 Februari. (D. N. B.). Vol gens een bericht van de Nitsji-Nitsji uit Bangkok zouden daar metledeelingen zijn ontvangen, dat Bntsche troepen uit Sin gapore in het Noordwesten van Malaya ge concentreerd worden ter voorbereiding van een oproaxsch naar Thailand. Genua uit zee gebombardeerd Eigens in Italië, 10 Februari. (Stefani). Het 21Se communiqué van bet Italïaanscbo hocfdkwarlier luidt: i „Aan het Grieksclie front heeft de vijand tijdens acties van plaatselijk karakter ge voelige verliezen geleden. Tijdens de jong ste gevechten heeft het 14e bataljon zwart- hemden van bet legioen „Leonessa" zich bizonder onderscheiden. Krachtig opMfeden van onze luchtmacht tegen knooppunten, van wegen en vijandelijke inrichtingen en troepen, die den getovlen dag met sverre gebombardeerd en met machine-geweervuur bestookt zijn. De belangrijke Grieksche vlootbases aan het kanaal van Corintlie en ue militaire werken van Saloniki zijn met zichtbare resultaten getroffen. Tijdens lushlgevechtcn hebben onze jachtvliegtui gen 11 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. In Noord-Afrika is nalij Korpra een vij andelijke gemotoriseerde colonne op do vlucht gejaagd en vervolgens door onze vliegtuigen gebombardeerd ea met machine geweren beschoten. In de Aegeisehe Zoo hebben vijaindelijUa vliegtuigen m den afgeloopen nacht boven, een onzer vliegvelden gevlogen, maar na door onze jachtvliegtuigen te sfiju aange vallen en nadat ons afweergeschut lievig ui actie was gekomen, hebben zij zich ver wij lerd zonder schade aan te richten. In Oost-Afrika heeft de actie van do artillerie in den sector van dieren voort geduurd. Onze luchtmacht heeft zonder op houden vijandelijke troepen, auto's en ar tillerie gebombardeerd. Een onzer jaclit- [ormatics heelt bij een aanval in sclieer- vin ebt op een Vijandelijke luchtbasis 15 op den begauen grond staanle vijandelijk© vliegtuigen vernield. Vijand-el ijk© vliegtui gen hebben op enkele plaatsen luchtaanval len ondernomen, dio dank zij liet snelle optreden van onze jagers en het luchtdoel geschut mislukten. Een Vliegtuig van liet typo Blenheim is neergehaald. Een onzer vliegtuigen is niet op zijn basis terugge keerd. Gisteren, hij het aanbreken van den dag is een vijandelijke vlootformatïe, begun stigd door den dikken xnist, ter hoogte van Genui verschenen. Ondanks het snelle optreden der kustbatterijen van de konink lijke marine, hebben de salvï van don vijand, die geen doelen van mililairen aard hebben getroffen, tot gevolg gehad, dat, naar tot dusverre kon wonlen vastgesteld, onder de bevolking 72 personen gedood en 226 gewond werden ea aan vvoonhui- zen aanzienlijke schade werd aangericht. De kalmte en discipline van de bevolking van Genua is boven eiken lof verheien. Een onzer luchtformaties heeft in den namiddag de vijandelijke schepen aange vallen en een bom geplaatst op het ach terschip van een kruiser. Britsche vliegtuigen hebben aanvallen ondernomen op Livomo en de omstreken van Pisa, waar geen schade is aange richt. Te Livomo heeft het afweergeschut een vijande'ijk toestel neergehaald. Rechtszaken Zitting van den Duitschen Krijgsraad Sport De Duitsche krijgsraad heeEt Zaterdag in het gerechtsgebouw te Zwolle zitting gehouden. Als eerste zaak werd behandeld' het hooger beroep van een inwoner van Zwol le, die tot 14 dagen gevangenisstraf was veroordeeld, omdat hij in den nacht van 24 op 25 October van het vorig jaar op straat werd aangetroffen met een deel van een vernield verkeersbord van de weermacht Beklaagde verklaard© dronken te zijn geweest en niet te hebben geweten, dat hij met een verkeersbord liep. Bij ar restatie heeft hij zich legen de politie ver zet. Toch achtte hij de opgelegde straf te hoog. De president van den krijgsraad' bracht hem onder het oog, dat de straf zeer mild is geweest Beklaagde berustte hierop in zijn vonnis en trok zijn hooger beroep in. Vervolgens stond B. uit Sneek terecht, die als chauffeur bij de Duitsche weer macht een aanrijding heeft veroorzaakt, waarbij een inwoner van Arnhem om het leven is gekomen. B. reed' met de vrachtauto op den weg tusschen Zuffen en Arnhem en ontmoet te het slachtoffer, die met paard en war gen reed. De weg was ter plaatse 4.90 M. breed. Tengevolge van regen en vorst was het wegdek glad1, hierdoor gelukt© het B. niet een aanrijding te voorkomen. Hij reed met -een snelheid van 30 tot 40 K.M. De Staatsanwalt was van oordeel, dat verdachte schuldig was aan dood door schuld en eïsehte 2 maanden gevangenis straf. Het gerecht sprak beklaagde even wel vrij. BILJARTEN V. d. Keiji kampioen 3e klasse driebanden Heden zijn in het clublokaal vaa de 's-Gravenhaagsclie biljartclub de wedstrij den om het kampioenschap derde klas drie banden beëindigd, met als resultaat, dat de Amsterdammer Van der Keyl van K.R.A.S. kampioen weid. Aangezien de nieuwe kampioen oen ge middelde boven 0,4 heeft behaald, pro moveert hij tevens naar de tweede klas se, hetgeen eveneens het geval is met den „Entre-Nous" speler Buitendorp. De eindstand is als volgt: IJ i s v. d. Keyl 12 6 205 499 6 0.410 Yerdooner 9 4 1 201 518 4 0 3'8 Buitendorp 8 4 200 492 4 o-rs De Vries 8 4 180 526 5 0.342 Sanders 7 3 1 195 523 4 0.373 Perel 6 3 175 520 5 0.326 Visser 6 3 161 495 5 0.325 v. Nifterick 0 0 154 505 3 0.304 GEMEENTELIJKS KENNISGEVINGEN Kostelooze inenting Morgen, Dinsdag 11 Februari 1941, zal de Gemeente-Geneesheer de heer A. Dl de Leeuw, van 1.302 uur n.m., 'in het noodziekenhuis aan de Lange Singelstraat zitting houden ten einde aan belangstel benden, wier kinderen op 16 of 23 Januari j.l. tegen pokken zijn ingeënt, de vaccine- bewijzen uit te reiken, Schiedam, 10 Februari 1941 1199 IS /J*;s, WONING-INRICHTING NIEUWE BINNENWEG l»S-294 f 1 I {nMardwm nnmr.71 A i ..v, 1 r_i-vt»r maür inv C Eg a si EB CS Aantal punten aantal beurten hoogste serie ■S

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3