Tijd om te verduisteren Schapenvieesch -fex. I EERSTE BLAD BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) 93ste jaargang Vrijdag 14 Februari 1941 TEL. 69300 (3 LIJNEN) No. 22707 POSTREKENING S311 STA DSNIEÜWS Distributie van levensmiddelen Nieuwe bonnen BOTER EN VETTEN BROOD EN GEBAK EIEREN Suiker VLEESCH EN VLEESCHWAREN PEULVRUCHTEN VANDAAG» 18.50 u. MORGEN: 18.52 u, Minder koffie en thee Briketten voortaan op voor café's en restaurants Naar het voorbeeld van de kleinere particuliere rantsoenen De prijzen Amsterdamsche bank keert 5 pet uit den bon Nieuwe eenheden Distilleerderij „De Postwagen" Een belangrijke verbouwing Laatste V.A.R.A.-avond The Ramblers in het Passage theater Atelier voor Binnenhuiskunst Wordt morgen in Lange Kerkstraat geopend Heerlen moet een ton boete betalen De filmkeuring in nieuwe banen Nieuwe keuringscommissie ingesteld Treinbotsing te Rotterdam Op de Ceintuurbaan Reorganisatie der Nederlandsche politie Commissie van advies benoemd éy Dcae conrjjjl verschijnt dtgelijlc», met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per bwarta&J f 2.—; franco per post 2.50 pnja per week 15 eta. Afzonderlijke nummers 5 eta. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenuen voor bet eerstvolgend nummer moeten vóór eir uur aan bet Bureau bezorgd njn, »s Zater dags vóór 0 uur. Een bepaalde plaats advertentiën wordt niet gewaarborgd. fv .6 Prijs der advertenuën: van 15 regel» f 155$ iedere regel meer f 0.30; in bet Zaterdagnumme* 1—5 regels f 180, iedere regel meer f 0.35 Reclames f 0.75 per regel. Incassokosten 5 ets. 5 fostkwitanties 15 oU Tarieven \»o advertentiëu ij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiëu opgenomen f 0.50 t/m IS woorden» f0 75 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden 's W oen dag*: Kleine Advertentièn tot 25 woorden f 0.25, mits \6ór Dlxisda^at ond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 'a Zaterdags; Kleine Adverteutiën f 1.00, mdien niet tóór Vrijdagavond uur bezorgd. Geaurendo liet tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Zondag 23 Februari a.s. aeeft de met „02" genuimmexde bon van de laatst uitgereikte boter- en vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „02" genummerde bonnen, die op 23 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zon dag 2 Maart as. T Geduimde hel tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Zondag 23 Februari a.s. geeft elk der met „03" genummerde bonnen van de nieuw uitgereikte brood kaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts 'geeft elk der met „03" genummer de brood bonnen recht op het fcoopen van wen rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: Beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 800 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjesl 400 gram; gevuld groot kerstgebak (b.v. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Do op 23 Februari nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende cie week van 24 Februari tot on met 2 Maart a.smei dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants, e.d. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Februari tol en met Zondag 23 Februari a.s., geeft de met „05" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bonkaart alge meen' recht op het koopen van een ei. De bonnen, welke op 23 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 2 Maart a.s., met dien ver stande, dat zij gedurende de week van 24 Februari tot en met 2 Maart niet ge bruikt mogen worden in hotels, restaurants, e.d. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 toé en met Zondag 16 Maart a.s., geeft de met „06" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 1 K.G. suiker. De aandacht wordt er op gevestigd,, dat bet tijdvak waarin de met „06" genummer de bon is geldig verklaard op Maandag in plaats' van op Zaterdag begint te loopen. I j Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Woensdag 26 Fe bruari a.s., geeft elk der vier miet „02 vleesch" gemerkte bonnen van de laatst uitgereikte vleeschkaart recht op het koo pen van 100 gram vleesch, been inbegre pen, of een rantsoen vleesch waren. De met „02 worst, vleesclr,var-en" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 26 Februari a.s. neg niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en miet Zondag 2 Maart a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan women gekocht, bedraagt 75 gram! voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, roepens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nier brood en 150 gram voor bloedworst, Omtrent dt distributie van peulvruchten zullen nog nadere modedeelingen Worden gedaan. ZONSOPGANG MORGEN 9.01 uur De maan komt op om 23.44 uur en gaat onder om 10.23 uur d.a.v Tal van moeilijkheden hebben de hotel-, café- en restaurantbedrijven het laatste jaar ontmoet in verband met de distributie vaa zekere levensmiddelen en met beperkte toewijzingen van andere levensmiddelen Uiterst slagvaardig hebben de bedrijven er tot nu toe in bet algemeen tegenover ge staan. Zoo werd al vrij spoedig de thee- en koffietoewrjzing verlaagd, eerst met 10 procent, daarna geleidelik tot 45 proeent van het oorspronkelijke gebruik. Aldus was de toestand in Januari. Inmiddels schijnt de geleidelijke vermindering van do voor raden, die er ook aanleiding toe was, dat de rantsoenen voor particulieren-, ver minderd moesten worden, het noo-;]zak:-lijk gemaakt te hébben, dat de koffie en thee- toewijzingen voor ca'ér-staur nts opnieuw een vermindering moeten ondergaan, aldus lezen wij in het Vad Voor de maand Fe bruari hebben deze bedrijven ongeveer de helft toegewezen gekregen van wat men in Januari toegewezen kreeg. Aan de be drijven is n.l. door het rijksbureau voor hotel-, café-, restaurant- en pensioubedrijf medegedeeld Nu -met ingang van 1 Februari 1941 hei koffie- en theerantsoen van resp. 250 gram en 75 gram werd terug gebracht tot resp 125 gram en 50 gram, zal met ingang van dien da'um elk hotel, café-restaurant enz slechts worden voorzien op de basis van 25 pet. van het verbruik over het over eenkomstige tijdvak van het vorige jaar. Dit „2f pet. van het gebruik over het overeenkomstige tijdvak van het vorige jaar" maakt een ernstiger indruk dan het feit, waarvan hier sprake is, eigenlijk be i teekent. De vermindering van de toewij zing komt n.l. slechts daarop neer, dat de rantsoenen van café-restaurants verhou dingsgewijs ongeveer even vee! kleiner zijn geworden als de koffie en thecrantsoe- nen van particulieren Het blad voegt er nog het volgende aan toe. Dit werpt ook een ander licht op het vermoeden, dat de bedrijven zich nu wel vrijwel geheel op het gebruik van surro gaten zullen gaan toeleggen Tot nu toe hebben de meeste café-restaurants nog kans gezien hun kopje koffie of thee öf zon der óf met heel weinig surrogaat te of- freeren. Sr bestaan overigens uitstekende surrogaten, van goeden smaak, goede kof fie of theel Hoe het nu zal gaan met het gebruik van deze populaire drank m in de café's, is thans niet te zeggen. I>e bedrijven zullen hun uiterste best doeas. er van te maken wat er van te maken is, en het kon je koffie of thee zat vrijwel even smakelijk zijn als eerst. De secretaris-generaal van het dop ar te- inent van landbouw en vissclierij heeft bepaald, dat d'e Ned. Veehouderijcentrale alleen ontheffing mag worden verleend van het verbod, gesteld in het slachtverbod' 1940 ten aanzien van schapen, welke door- haar zijn gekocht en verkocht met bestemming om te worden geslacht en voor de gevallen, waarin ten genoegen van de Ned. Veehouderijcentrale is aan getoond, dat het dier in nood moet wor den geslacht. Voorts zijn de prijsgrenzen vastgesteld', binnen welke de Centrale de schapen, be stemd voor slachting, koopt. De prijzen, waarvoor schapenvieesch aan uiteindelijke verbruikers ten hoogste mag worden te koop aangeboden en verkocht, zijn de navolgende: Bout met been, schouder met been of carbonaden f 1,45; carbon aden zander been f 1,60; borst en nek fl,25; rauw schapen vet f 1,25. Deze prijzen gelden voor vleesch per kilogram, af winkel en inclusief omzet belasting. Bij bezorging aan huis mogen zij worden verhoogd' met ten hoogste 5 cent per pond' of gedeelte van een pand1 per bezorging. In de vergadering van den raad van commissarissen der Amsterdamsche Bank N.V. is besloten aan d© eerlang uit te schrijven aigemeene vergadering van aan deelhouders voor te stellen over 1940 een dividend uit te kteeren van 5 pCt. (v. 4 pCt) op de gewone aandeden. c Aangezien hier en daar bij den handel en onder het publiek een onjuiste opvat ting blüjlkt te beslaan omtrent den ver koop van uit kolengruis en/of afval van vas te brandstoffen vervaardigde briketen (te gels), welke tot dusverre door vele hande laren buiten de distributie werden aange boden, heeft de noodzakeijjdveiij zich doen gevoelen om den verkoop van dergelijke briketten in het very-olg uitsluitend op geldige brandstoffen bonnen te doen ge schieden. Waar verder is bomen vast te staan, dat het product in vele gevallen minderwaardig was aa stegen abnormaal hooge pnjlzen van de hand werd gedaan, heeft de overheid' ingegrepen en baj een wijziging* van de „Vaste brandstoffen distributebeschikking 1940 tü", onder meer de volgende een heden vaste brandstoffen vastgesteld:' Briketten;- geheel of jjehelter/i vo vaar- digd van uitval era/of afval van vaste brand stoffen, geen turf zijnde100 K.G.; briketten; geheel of gedeelte'ijk vervaar digd van uitval en/of afval turf: 250 KG.; niet tot briketten 'geperstuitval en/of afval van vaste brandstoffen, geen turf rijtade: 75 K.G. Door het njksk-olenhureau worden maat regelen genomen om èen zekere kwaliteits garantie voor het product te verkrijgen en tot het vaststellen van een maximumprijs te komen. De distilleerderij van Gebr. van der Schalk aan de Lange Haven, beken! als „De Postwagen", ondergaat een ingrijpen de verbouwing. Het complex bestaat uit een distilleer derij aan de Lange Haven, een cafêtje op den hoelc van Lange en Boldre- steeg, c-en open plaats en een groot pand aan de Bokkesteeg en de Hoogstraat, dat vroeger distilleerderij was, maar den laat- st-en tijd als bergplaats werd gebruikt. Het is de bedoeling, dat dit heole com plex wordt bebouwd, zoodat het café op den hoek van de Bokkesteeg, dat reels lang niet meer als zoodanig dtonst doet, z.ü verdwijnen, evenals de binnenplaats. De distilleerlenj blijft aan de Lange Haven en zal gescheiden blijven van de bergplaats aan de Hoogs1 raat. Het gedeelte van bet pand aan de Hoogstr,ia4 wordt drie verdiepingen hoog; op den beganen grond blijft de bergplaats gevestigd; daarboven komt het kantoor van Gebr. van der Schalk, dat van de West- vest naar de Hoogstraat verplaatst wordt en de ?e verdieping wordt ingericht als woning voor een lid van het personeel. Alle buitenmuren zuilen vernieuwd wor den, zoodat straks het groote pand, dat 30 M. diep wordt, den indruk van een nieuw gebouw zal maken Daar veel oud materiaal kon worden gebruikt, waren er geen overwegende be zwaren den bouw te doen doorgaan De afdeeling Schiedam van de V.A.R.A. heeft gisteravond haar laatste bijeenkomst gehouden met een afscheidsavond van The Ramblers. Er heerschte in het Passage Theater, dat tot de laatste plaats bezet was, echter een verre van droefgeestige stemming! Er is zelfs uitbundig geapplau disseerd. Die voorzitter der afdeeling, de heer H. J. de Vogel, zeide in zijn openings woord, dat alle omroep vereenigingcm, dus ook de Y.AR.A., opgelost zijn in den staatsomroep. Men wilde in Schiedam nog een laatste® V.A.R.A-avond beleggen en dat daarvoor belangstelling bestond, bleek wel uit het feit, dat in drie kwartier alle plaatsen waren verkocht. De vraae, of de V.A.R.A. landelijk haar plicht heeft gedaan, wilde spr. liever door anderen laten beoordeelen. Wat do afdee ling Schiedam betreft, deze werd 14 jaar geleden met 25 leden opgericht en even voor het uitbreken van den oorlog was dit aantal gestegen tot 1987. Spr. herinnerde aan wat de afdeeling in den loop van haar bestaan heeft ge daan er werden 10 groote samenkom sten in het Passage Theater gehouden, tochten werden georganiseerd, deelgenomen werd aan het V.A.R.A.-zomerfeest en ge slaagde inzamelingen zijn gehouden. Bij hei uitbreken van den oorlog hebben velen voor de Y.A.R A. bedankt, wat spr. fout gevonden heeft. Na dit welkomstwoord werden The Ram blers met oen ovatie begroet. Theo Udrn Masinan en zijn mannen hebben oen paar uur gen usioeerd, nieuwe en oude swing- foxtrotten gespoeld, liedjes gezongen o.a. „Iland in banct in de fietslax" en „Uc heb een keukentje" oen nieuw liedje van Jack Bilterinan, de arrangeur van The Ram blers, Ook oude schlagers als: „Dag schatkhoutje" werden nog eens woer uit gevoerd. Als solist trad op Johnny Meyer, naar men ons vertelde een oud stadgenoot, die solo accordeon spoelde. Ook zijn succes was overweldigend. Tegen 10 uur hoeft do hoer De Vogel den laatster. V.A.R A.-avond in Schiedam mot een woord van dank gesloten. Het typische uit- ba' gbord met daarop in sierlijke letters: „Atelier voor Binnenhuis Kunst. Arno Zoet mulder Jr., Int arch", blijft ge heel in stijl met het vernieuwde pandje Lange Kerkstraat 34 dat v. omstreeks 17C0 dateerde, maar ge heel vernieuwd werd en van een V uitdragerij klein -/ i 1 oen tempeltje, gewijd aan de schoonheid en de kumst weru De buitendeur opent men door een ooiderwetsche klink op te lichten en als men binnenstaptgaat een eiectrischo bel! Arno Zoetmulder Jr. is een jong kunste naar, die er naar streeft andaren te helpen Jnj het zich omgeven roet dingen van inner lijke waarde, die daarom nog niet altijd peperduur behoeven te zijn, liet typische gebouwtje in do Lange Kerkstraat is niet in de eerste plaats een winkel, het is een plaats, waar men Arno Zoetmulder Jr. kan raadplegen over oen complete meubileering zoowel als over het aanschaffen van een boekenkast, gor dijnen, een lamp, enz. Er zijn in de show room tal van dingen aanwezig,'die den bezoekei kunnen helpen, zijn soms vage voorstellingen omtrent hetgeen hij wenscht, te concretiseeren1 Daarbij kunnen ook de teekeningen, die Arno Zoetmulder Jr. ont- xmpt van nut zijn. Zoetmulder hoeft een uitgebreide voor studie gemaakt; van hoisuit is hij eigenlijk beeldhouwer vandaar wellicht ook zijn vooikeur voor nissen met daarin een beeld, een kop of slechts een masker - maar ook de techniek van het glas in-Iood, van het emaille-branden, van het kunstsmeden en hel meubel/naken is hij meester. ïn de showroom zijn verschillende soor ten wandbekleedingen aangebracht, ver schillende soorten vloeren en verschillende soorten plafonds en alles is zoo „discreet" aangebracht, dat het de sfeer niet stoort. Die sfeei is zeer typisch. Zij wordt ge wekt door de verzameling schilderijen aan den wand; door de maskers; het antiek; de open haard met attributen; door de smalle trap, die naar boven voert en voor zien is van smeedwerk, dat soliditeit aan kunstzinnigheid paart; door het tegeltableau iu één der wanden, samengesteld uit tegels, vermoedelijk dateeiend van een paar eeuwen terug toen het huisje gebouuwd werd en die allerlei spelen uitbeelden, en door tAl van andere dingen, die zoo op een rijije opgenoemd, do idee van een alle gaartje oproepen, maar in de realiteit toch elkaar heel goed verdragen en aanvullen. Het is ee bedoeling van Arno Zoet mulder Jr. om vrij" geregeld scbildenjen- en teekeningen ten toom te stollen. Omdat in dc Lange Kerkstraat daarvoor geen ruimte is, wordt aan de Korte Haven binnenkort een werk atolier ingericht, waar opdrachten zulten worden uitgevoerd. Wie het uithangbord bekijkt, ziet aan den bovenkant in ijzer uitgebeeld een figuur aan een teekentafel en op het denkbeeldige papier springen de meubelen: een stoel en een tafel te voorschijn. "Dat is bedoeld als een symbool' Wat in iemands brein nog als iets onbestemds, iets vaags betreffende binnenhuiskunst leeft, wil Aino Zoetmulder Jr. tot werke lijkheid helpen brengen. Morgenmiddag opent hij zijn atelier voor binnenhuiskunst. Wegens familieomstan digheden is er van afgezien dit op min of meer feestelijke wijze te doen. (Ycnoig Stadsnieuws pag. 2). Van bevoegde zijde vei nemen wij daK do Doilscho instanties zioli genoodzaakt hebben gezien de gemeente Heeilen oen geldboete van f 100.000.op te leg gen. Deze strafmaatregel vindt zijn moti veering in het ongedisciplineerde gedrag in uo overtredingen door bepaalde kringen der bevolking, alsmede in de anti-Dmtschei piovocaties, die zich in deze stad op 31 Januari hebben voorgedaan. In verband hiermede is tevens de com missaris van politie te Heerlen uit zijn ambt ontheven. Bij beschikking van den secretaris-genei, naai van het departement van volksvoor lichting en kunsten, rijn de iedein van de centrale commissie voor die filmkeuring met ingang van 11 Februari ontheven; met dank voor die door hen bewezen» diensten. Met ingang van denzelfd-en datum is tol waarnemend voorzitter van de centrale com -missie voor de filmkeuring benoemd ic. W. L. Z. v. d. Vegte, raad-adviseur bijt het departement van volksvoorlichting ea kunsten. Bieide beschikkingen zigln getroffen in af wachting van een nadere regeling van de rijksfiimkeoiring De filmkeuring viudt ech ter ongestoord voortgang. Het departement van volksvoorlichting) en kunsten merkt in verband met het bovenstaande op: Met deze beschikkingen is de eerste stap, gezet op den weg naar een grondige ver- meuwing van de filmkeuring in Nederland. Dat een vernieuwing van dit instituut dringend noodig was, is in den loop der jaren tan verschillende zijden en bij her haling betoogd. Het voornaamste bezwaar tegen dom ouden toestand betrof het eenzijdige ka rakter van de maatstaven, die bij de keuring werden aangelegd. Het kwam er op aan dat gene uit de film te weren, dat in zedelijk of maatschappelijk opzicht afkeurenswaar dig geacht kon worden. Deze normen werden echter zoo eng op gevat, aldus verklaart men van de rijde van dit departement, dat films ,die in cultu reel opiZtclit waardeloos waren, op de opper vlakkigheid en smakeloosheid van het pu bhek speculeerden of gebrek aan eerbied voor volk en ras aan den dag legden, onge hinderd konden worden gedraaid. Ook werd het als een bezwaar gevoeld, dat de filmkeuring geschiedde door per sonen, voor wie deze werkzaamheid slechtst een bijkomstig karakter droeg. De filmkeuring zal in de toekomst be- heerscht worden zoo besluit deze ver klaring door den opbouwenden en posi tieven geest, die allen arbeid voor het nieuwe Nederland kenmerkt. Vannacht heeft op de Ceintuurbaan te Rotterdam een botsing plaats gehad tus- schen twee goederentreinen, bestaande uit leege wagens. Zes wagens liepen dienten gevolge uit de rails. De oorzaak moet ge zocht worden in het feit, dat het perso neel een onveilig signaal niet opmerkte. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Met de opruimingswerkzaamheden heeft men dadelijk een begin gemaakt. De secretaris-generaal van het departe ment van justitie heeft, uit overweging, dat het noodzakelijk is maatregelen te ne men, welke bevorderlijk kunnen zijn aan de totstandkoming en de riohtige uitvoering van een verdere reorganisatie der Neder landsche politie, in overleg met den se cretaris generaal van het departement van binnenlandseho zakten, een commissie in gesteld, aan welke wordt opgedragen advies uit to brengen met betrekking tot een re organisatie van do Nederlandsche politie, alsmede de noodige voorzieningen voor te bereiden miet bet doel deze reorganisatie zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden, een en ander met inachtneming van de richtlijnen, door of namens denli oo geren S.S. en politieleider bij den rijks'-, commissaris voor hét bezette Nederland sche gebied aangegeven i, 'wé*1*; f .te kCr"

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1