Di Britsche schepen en havens gebombardeerd Strijd in Oost-Afrika duurt voort De spanning in het Verre Oosten 67777 69109 68886 68932 69440 68535 68154 68260 67672 68811 69400 68484 68251. 67556 68421 67976 68107 68735 68589 68826 68142 „Kofa'-Bertels, Dam 926. Stoomen-Yerven 67828 68752 Engeland en de Ba/kan Maandag 17 Februari 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT BUITENLAND Heerenmode - artikelen Sterke luchtformaties vielen Midden- en Zuid Oost-Engeland aan Ex-koning Alfonso maakt het slechter Britsche kruiser gebombardeerd De reis van de Zuidslavische staatslieden naar Berlijn Britsche strijdkrachten in den Stillen Oceaan versterkt Algemeen Installatiebureau Bankiers Bedrijfskleedin, Boekhandel Boodschappendienst Boter, Margarine, Vet Bouwkundige Carrosseriefabriek fêS^CHEDIDc'' 2Zp~rTE^'> Huis- en Decoratie-Schilder Hoeden, Petten (ook in laken) Kantoorboekhandel 68197 LEDEÏIW AREN'PSte Kao(oortwekhandt' Machinefabriek Meelfabrieken Papiervernietiging Schoorsteenvegen Sport Bondgenootschap tusschen Londen en Tsjoengking? Damestasschen Expeditie Glas Haarden en Kinderwagens Stempels Naamplaten Stoffen -Mantif actoren Woningbureau Australië acht den toestand niet „uiterst critiek" Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Een onderzeeboot meldt het tot zinken brengen van drie gewapende vijandelijke koopvaardijschepen van tezamen 19.030 brt Een oorlogsschip in overzeescbe wateren, waarvan reeds bekend gemaakt is, dat het ia den. handelsooriog bij elkaar 110.000 b.r.t. vijandelijke scheepsruimte tot zinken heeft gebracht, heeft opnieuw 10.000 ton scheepsruimte vernietigd. Verkenningsvliegtuigen hebben Zaterdag bij aanvallen aan de monding van de Theems en de Hwinter twee vijandelijke koopvaardijschepen door bomtreffers zwaar beschadigd. Lange-afstandsgeschut van het leger heeft op 14 en 15 Februari belang rijke militaire doelen in Zuid-Oost Enge land beschoten, y In Cyrenaica hebben duikbommenwer pers van het Duitsche luchtwapen Brit sche steunpunten met bommen van zwaar kaliber bestookt. Aanvallen van sterke for maties gevechtsvliegers waren in den nacht van Zateidag op Zondag op belangrijke militaire inrichtingen in Zuid-Oost- en mid den Engeland gericht, alsmede op schepen. Bomtreffers veroorzaakten op verscheidene vliegvelden groote branden en vernielden schuilplaatsen en vliegtuigen. Er ontstond groote schade in de havenwerken aan de Theems en in het havengebied van een stad aan de Westkust Twee koopvaardij schepen van tezamen 8030 b.r.t. werden tot zinken gebracht. Een ander vijandelijk koopvaardijschip werd in brand geschoten. Een gevechtsvliegtuig plaatste bomtreffers op een lichten kruiser. Pogingen van den vijand om het bezette gebied binnen te vliegen, werden reeds aan de kust verijdeld. Hierbij verloor de vijand vijf vliegtuigen en wel twee jagers en drie gevechtsvliegtuigen in luchtgevech ten. Op verscheidene plaatsen in West- Eniitsehland liet de vijand in den afgeloopen nacht een gering aantal brisant- en brand bommen vallen, die eenige slachtoffers onder de burgerbevolking maakten. Er ont stond geen militaire schade. Bi) deze vluchten en bij nachtelijke aanvalspogingen op ae bezette gebieden schoten de nacht- jageis vier machines en de luchtdoelartil- lerie een vijandelijk toestel neer. De ge zamenlijke verliezen van den vijand op Za terdag en in den nacht van Zaterdag op Zondag bedroegen dientengevolge tien vliegtuigen. Een eigen machine wordt ver mist Be toestand van den te Rome wonende® ex-koning Alfonso van Spanje, die voor eenige dagen een aanval van hartzwakte kreeg, is in de avonduren van Zaterdag plotseling slechter geworden en geeft aan leiding tot bezorgdheid. Het bulletin van Zondagochtend vermeldt, dat de ex-koning een vrij kalmen nacht heeft gehad en dat zich geen nieuw ge zichtspunt heeft voorgedaan. Be gemalin en vier zoons van den ex-konóng bevinden zich bij hem. De Itaiiaansche koninklijke familie en het Vaticaan laten zich over het verloop der ziekte voortdurend op de hoogte stellen. In Oost-Afnka, aldus meldde het Ita- haansehe hoofdkwartier Zaterdag, hadden de Britsche troepen in den sector Cheren hun druk verminderd. Tijdens zuiverings acties uitgevoerd na de gevechten van 13 Februari, heeft men kunnen venfieeren, dat de vijand aanzienlijke verliezen heeft geleden. Beneden Djoeba werden felle gevechten geleverd in de zone van Kisimaio. Een Bntsche kruiser van het type „Cairo" is getroffen door een Itaiiaansche lucht/onna tie. Een tweede vijandelijke krui ser, die zich vertoonde buiten Mogadiscio, werd op de vlucht gedreven door de snel le tusschenkomst van bommenwerpers Zaterdag hebben zich, volgens het gis teren uitgegeven legerbericht, aan het Grieksche front in den sector van het elfde leger verwoede gevechten afgespeeld. Ijl Noord-Afrika hebben vliegtuigen van het Duitsche luchtwapen krachtig de mili taire werken van een vijandelijke basis gebombardeerd. Itaiiaansche toes '«Tea heb ben een vijandelijke luchtbasis op het eiland Kreta gebombardeerd' en eenige vliegtuigen beschadigd. Vijandelijke vlieg tuigen hebben eenige brandbommen van klein kaliher geworpen op het eiland Rho des in Oost-Afrika zijn aanvallen van den vijand aan het Noordelijke front, in den "sector van Cheren en de zóne van 0a- rora (Noordelijk Erythrea) afgeslagen. In de basis van Djoeba worden de gevechten rondom Kismaio voortgezet. De vijand heeft eenige luchtaanvallen ondernomen op plaat sen in Erythrea. Te Massaoea is een En- gelsch vliegtuig door» luchtafweergeschut neergehaald. Een ander vliegtuig is neer geschoten in den sector van Djoeba Gisternacht hebben Britsche vliegtuigen aanvallen ondernomen op Catania, Syra cuse en Brindisi In laatstgenoemde stad werden twee vliegtuigen door het afweer geschut van de vloot neergehaald. Een der leden van de bemanning, die aan een Valscherm omlaag sprong, is gevangen ge nomen. De politieke kringen van de Zuidslavi sche hoofdstad heeft het bericht van de ontmoeting der Zuid Slavische staa s iedea met den Führer zeer sterken indruk ge- De geruchten over een beweerd op han den zijaden Japanscban aanval in liet Verre Oosten worden door de „Kokoemm Sjun boen" ziekelijke angsttoestanden van En geland en de Vereenigde Staten ten aanzien van Japan genoemd. Het schijnt, zoo verklaart het blad, dat thans rondom de ontwikkeling der Ja- pansch AmeriLaansclie betrekkingen de ge heels diplomatie der wereld draait. On danks het feit, dat de minister van buiten- landsche zaken, Matsoeoka, herhaaldelijk verklaringen heeft afgelegd over Japans houding, ten aanzien van de Vereen igde Staten en zelfs admiraal Nomoera als am bassadeur naar Washington heeft gezon den, is geen-erlei ontspanning ingetreden, [n tegendeel komt zelfs Nomoera zekeren Amerikanen verdacht voor, eenvoudig om dat hij een admiraal is. Een prominent lid van het Japansohe Hoogerbuis, graaf Nideo Kodgama, heeft bijeenroeping gevraagd van een buitenge wone zitting van het parlement, voor het geval, dat verdere ernstige verwikkelingen in den internationalen toestand ontstaan. Met het oog op den gecomphoeerden inter nationalen toestand, zoo verklaarde gTaaf Kodama, kan ieder oogenblik een buiten gewoon ernstige ontwikkeling oois aan. Om het hoofd te bieden aan een "dergelijk© mogelijkheid, noodigde Kodama de regee ring uit den rijksdag bijeen te roepen om de geheele natie als een man tot haar plicht op te roepen. In aansluiting op het onderhoud tus- schen den minister van buiienlandsche za ken, Huil, den Bntsciien ambassadeur te Washington, lord Halifax, en den Austra lïschen gezan* Ca^ey, over de vraagstuk ken van den Stillen Oceaan, heeft lord Halifax aan de pers verklaard, dat hij over de dreigende crisis in het Zuidelijk© deel van den Stillen Oceaan mets an ders te zeggen heeft, dan dat Engeland daar zijn strijdkrachten reeds sinds gerui men lijd versterkt heeft. In verband met de concentratie van Bntsche strijdkrachten in, bet -Zuidoosten van Birma en aan de grens "van Thai land, heeft zich van de bevolking van Zuid Thailand zoo meldt Domei uit Bangkok een paniek meester gemaakt Er locrxm daar geruchten, dat de Bnt sche (roepen binnenkort Thailands gebied zullen bmnen dringen Daar komt bij, dat DEDAGELIJKSCHE VRAAGBAAK Fa. Wed. M. van Meurs, Broers- yeld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. (2 LIJNEN) Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36. Alle Bankzaken Assuranties. F. Róttgering, Hoogstraat 17. Grootst Speciaalhuis. v. Duinhoven, B. K, Laan 22, Vertegenwoordiger Albert Heyermans Stempelfabriek Graveermrichting MEIJER's Zakentelefooa. Vlotte verzending. Alle boodschappen. Experts in telefoonreclame. HOOIKADE 2. Servio, Westmolenstraat 4. Engros detail. Beeedigd Taxateur van Onroe rende Goederen, J, Bokhorst, Overschieschestraat 106 en Carrosserie, wagenbouw alle reparation. ARY JORDAANS, Hoofdstr.34 H~des, Kamelen, COOQC G. VAN MEURS, UO££>a LANGE HAVEN 5. CQQQQ PIET HENIGER, IwL UwOOO Heerenmode-artikelen. Vraagt tel. zichtzendmg. Maltha's Lederhandel, Broersveld 145 - 152 Leder-foumituren, Koffers, i - a Actetasschen, Reparatièn Boterstraat 28—32. (2 lijnen) Modem ingericht reparatiebedrijf N.V. A. Tieman, Hoofdstraat 39, v Tarwebloem Tarwemeel Tarwe-afvallen. Jac. v. d. Waal, Westmolen straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Door Elleartor Eliot Carroll 20) Heele tranen drongen in haar oogen. Ze begon te snikken Waarom was ze toch ooit meegegaan op dezen tocht, die haar gemoedsrust voor altijd dreigde te ver storen? Waarom kon ze dat korte tus sehenspei van geluk met Robin niet uit haar gedachten zetten? Waar bleef haar vrouwelijke trots, dat ze zich op een der gelijke manier liet gaan? De deur achter haar werd geopend. Julian Faust kwam binnen. Het dikke tapijt dempte zijn schreden. Gwynne be merkte met, dat hij kwam, voordat zij voelde, hoe hij zijn hand op haar gebogen hoofd k-gde. Ze keek op met tranen in de oogen. Zijn gelaat stond ernstig, be zorgd. „Heeft iemand je verdriet gedaan, Gwynne?" vroeg hij. „Zou je het mij dan misschien kunnen vertellen?" Haar strenge hospitaalopleiding kwam haar te hulp. Ze glimlachte flauwtjes en gedroeg zich met een soort kinderlijke waardigheid die meer indruk op den man maakte, dan haar uitgesproken verdriet. „Hot is gewoonweg ©en beetje heimwee of iets dergelijks," zei ze. „Misschien is het de invloed wel van den naderenden maakt Deze gebeurtenis en de mogelijke i Xhatlanders ren, Bntsche oorlogs gevolgen daarvan worden in deze tongen sch in de w,ateren v.ar, Zuid-Thailand te Belgrado levendig besparokoa. De groot- i. ri ste voldoening is vooral gewekt door de Volgens berichten uit Chmeescho bron worden thans onderhandelingen' -gevoerd over een geheim militair bondg<9'botschap tusschen Engeland en Tsjoengking passage in het communiqué, waarin gezegd wordt, dat de besprekingen zijn gevoerd in den geest der traditioneel© 'vriendschaps betrekkingen tusschen de he.de landen, aan gezien men daatrn een erkenning ziet van de Zuid-Slavische politiek. In politieke kringen te Berlijn verklaart men ten aanzien van deze, ook irn het1 meldt de „Jomioeri Sjimboan" uit Bang- communiqué vastgelegde begrippen, dat de kok. Op deze wijze zou Engeland thans zoo goede betrekkingen tusschen D u itsch land en Zuid-Slavië niet pas sedert gisteren een kenmerk van de Duitsche buitenlaud- sche politiek zijn, doch door beide landen reeds terstond na den wereldoorlog zijn aangeknoopt Sedertdien zijn zij door beid© partijen bevorderd. Op economisch gebied is dit feit tot uiting gnomen in de bekend© gunstige ontwikkeling van den wederzijdescben goe- derennni. Op politiek gebied hebben zich sedert de dagen, die op het einde van den wereldoorlog volgden, geen moeilijkheden tusschen Duitsehlamd en Zuid-Slavie voor gedaan. i storm. Ik word inwendig altijd een beetje rillerig, al<= ik het boor donderen en dat heeft hei vanmiddag veel gedaan. En het is mijn eerste zeereis, niet waar? Zouden we een ergen storm krijgen, of drijft het voorbij, wat denkt u9" Ze praatte maar wat m het wilde weg, om zijn aandacht van haarzelf af te lei den Maar de ernstige oogen van dei dok ter hielden de hare tegen haar wil vast. Hij lette niet op haar opmerking over het onweer „Je bent verdrietig zei hij, zich naast haai neerzettend „Te bent niet meer de geestelijke batterij van een poosje gele den, toen we den tocht begonnen en ik mis de Gwynne Cameron van toen Wat heeft je zoo veranderd?" „Och, mets dokter Faust," antwoordde ze met een beverg hchje „fk denk, dat me te veel plannen door het hoofd spo ken Voor mijn toekomst, ziet u? Ik denk aldoor aan New-York Ik zou er wel graag voorgoed willen wonen. Misschien kunt u me daarbij wel helpen." „Hoe dan, Gwvnne? Ik wil alles doen, wat je me vraagt." „Och, ik bedoel meer, me helpen om een plaatsje in een groot ziekenhuis te krijgen, waar ik mijn diploma halen kan. U hebt indertijd eens gezegd, dat u zoo veel dokters in New-York kende. Men- schen met groote namen, die „Califomië beu geworden? En genoeg gekregen van „De Droom"... en de an dere passagiers?" „Neen, hc demaal niet," antwoordde ze ernstig. „Maar al mijn kennisjes zouden door het oprichten van ©m front van Tsjoengking via Birma tot aan Singapore het opdringen van Japan naar het Zuiden willen tegenhouden. De Engelschen stellen voorts pogingen in het werk, Chinee zen te bewegen in het Britsche leger te gaan dienen en verhoogde levering van Ameri- fcaansch oorlogsmateriaal via den Birma weg voort te zetten. Van Thailand eisdit Engeland een houding van volkomen neu traliteit, waarbij het dit Jand tevens ver zekert, dat de concentratie van Britsche strijdkrachten in het Noorden van het schiereiland Malakfca geen bedreiging voor Thailand beteefeent graag in de grootste en aantrekkelijkste stad van de wereld wonen. We hebben bet daarover zoo vaak gehal. Sue Dalton en Freda Marrav zijn van plan, volgend jaar naar het Oosten te gaan. Zou het niet grappig zijn, als ik dan nog eerder een baantje daar wist te krijgen dan zij, die toch al gediplomeerd zijn? Zou er daar Lans op zijn?" Julian Faust schoof zijn stoel dichterbij. Hij greep een harer handen en hield die stevig vast. „Ik heb al een positie voor je, Gwvnne," zei hij zachtjes. „Heusch waar? Hebt u dan soms draad loos..." „Niet in een ziekenhuis, lieve'kind," zai hjj, haar hand drukkend. „Gwynne, ik houd van je. Ik zou je zoo graag tot vrouw hebben. Denk je, dat je van een man, die tweemaal zoo oud is als jij, zou kunnen houden9 Ik zou doen al wat ik kon, om je gelukkig te maken. Ik zou er mijn leven aan besteden, lief kind" Verschrikt keek ze hem aan. Julian Faust, de beroemde specialist, de man van de wereld, zoo knap en aantrekkelijk in alle opzichten hield van haar? Dat was te geweldig om zoo ineens te be grijpen! Hij wachtte geduldig en zijn lange, blanke vingers sloten zich vaster om haar blanke vingers sloten zich vaster om haar handje heen; zijn grijze oogen lieten haar niet los.- Dit was geen "dwaze, wilde ver liefdheid. Dit was de diepe, betrouwbare genegenheid van een ma» op rijperen, ieeftiid. Met hem zou het fwen degelijk F. REISS, BROERSVEST 21. Speciaalzaak in: Damestasschen, koffers en alle soorten lederwaren. Reparatie-innchtmg. V. d. MOST, LANGE NIEUWSTRAAT 23 Alle expeditie en zware transporten N.V. Van Katwijk's Glashandel. Lange Kerkstraat 38. ■r Alles op dit gebied. FIRMA A, GOOS, Speciaalhuis in haarden en kinderwagens. G. Verboonstr. 21, t.o. Hav.Bank. Verbetering van Schoorsteen trek. Fa. V. L. Borrani. Alléén Lange Achterweg 33. Speciaalhuis voor alle Sport artikelen. Sporthuis Olympia, Passage 10. RRRfid heyermans en van Ouwerkerk, UUUUt Passage 8. Chablonen voor vaten en kisten, numeroteurs, datum stempels. Alle soorten gietvormen, graveerwerken. Stoomververij en Chemische Wasscherij „CENTRAAL", Hoofdkantoor: L. Nieuwstraat 71 Woningbureau„Schiedam-West" Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen. De plaatsvervangende ministerpresident van Austrabe, A W. Fadden, heeft Vrij- dagavon! het oorlogskabraet bijeen geroe pen en na afloop aan de pers onthuld, dat de toestand in het Zuidelijke deel van den Stilten Oceaan ernstig, maar niet „uiterst critiek" is, aldus meldt Domei uit Sydney, waaraan wordt toegevoegd, dat de plaatsvervangende ministerpresi dent het volk heeft aangeraden rustig te blijven en geen acht te slaan op wilde geruchten. De Amerikanen wordt aangeraden. Japon te verlaten. De „Nitsji Nitsji Sjimboea" meldt, dat de Amerikaansch© consulaten-generaal te To kio, en Osaka en de consulaten te Yoko- hame, Kobe en Nagasaki, gisteren aan de Amerikaansche staatsburgers, inzonderheid vrouwen en kinderen en mannen, die niet door belangrijke zaken worden weerhou den, den raad hebben gegeven, te ver trekken. i en gezond zijn. Hij was een man van eer... niet zoo een aLs Robin Lee... De gedachte aan Robin gaf haar een schok, gevolgd door een gevoel van erger nis. Was dit niet de redding uit haar ellendigen toestand? Als verloofde van dokter Faust zou ze in een heel andere positie-komen. Ze zou dan op voet van gelijkheid met de anderen op het schip staan en niet meer de combinatie van van verpleegster, secretaresse en kame nier En Robin ze kon zich tegenover hem gedragen als een gelukkig, verloofd meisje! Maar kon ze het aanbod van Julian Faust wel aannemen? Kón ze beloven, zijn vrouw te worden? Dat was niet eerlijk legen over hem. Hoe goed en voortreffelrjk hij ook was, ze hield immers niet echt van hem? Ze voelde, dat ze nooit van hem zou houden. Als ze hem het antwoord, door hem verlangd, gaf, was ze even eer loos... als Robin ,,lk ben tweemaal zoo oud als jij, lieve kind Ik be.n negen en dertig. Tot nog toe heb ik htelemaal voor mijn beroep ge leefd. Ik heb nergens anders tijd voor ge- Jiad, ook niet voor verliefdheid. Jij bent de eerste en eenïgel Van af den dag, dat je aan boord kwam, zoo lieftallig, zoo frisck en zacht als een bloem, heb ik aan niets anders gedacht, dan aan mijn over weldigend verlangen, jou voor mij te winnen. In het begin scheen dat een rjdele poging. Er was een veel jongere man aan boord en jeugd zoekt jeugd. Robin was altijd om ie heen. Het scheen, aisof::."1?-" De toenemende dreigementen van Enge land aan het adres van enkele Balkaa- staten worden in politieke kringen te Ber lijn beschouwd als een bewijs te meer van de in Londen heers chendo zenuwach tigheid, Een mogendheid, die zich met geen middel meer kan lafen gelden, zoo hoort men in Berlijn, ziet in dreigemen ten een laatsten vertwijfelden uitweg om in politiek opzicht ten minste nog ©enigs zins eerbied af te dwingen. In dit verband- hebben te Berlijn ook bepaalde uitlatingen van de Engelsche peis tegenover Turkije de aandacht getrokken. Van Duitsche zijd© ziet men in het feat, dat Turkije den laatsten tijd eveneens iiï zijn uitlatingen vee!voorzichtiger is ge worden, een bewijs van de wijze, waarop Turkije de bombastische dreigementen van( Engeland beoordeelt. In Duitsche politieke kringen trekt men uit deze en andere toe komen de conclusie, dat op het geheele Europeesche vasteland1 Engelsche dreige menten nog slechts als bluf worden op gevat „Robin Lee?" Het was alsof het meisje door een wesp gestoken werd. En daarna begon ze schril te lachen, maar de man, die haar hand vasthield, scheen niet te hooren, hoe valsch het klonk. En geen van beiden bemerkte, dat er iemand op den drempel van den salon stond te luis teren. Iemand, wiens gelaat aschgrauw werd, toen liij zijn eigen naam hoorde noemen. „Robin Lee, is nooit iets voor me ge weest!" riep Gwynne heftig uit „We hebben maar wat met elkaar gespeeld. Hij was wel aardig. Dat is alles l „Daar beu ik blij om, liefste, mom pelde Julian. „Ik ben bang geweest, dat je zoo veranderd was, door dat engage ment van Inez met Robin..." „Belachelijk!", viel ze hem koortsachtig gejaagd 'n de rede, haar handen uit de zijne losmakend en een eindje opzij schui vend. „Kom, laten we niet meer over zulke malie dingen praten." „Dat zal ik niet doen, Leve. We zullen alleen maar over ons beiden praten Over jou en mij en het geluk, dat we samen zullen kunnen vinden, als..." Op dat oogenblik ging er een schok door het schip, die hun beider stoel® achteruit deed "lijden. Een volgende schok deed Robin de® salon intuimelen. Boven ven hun hoofden klonken schuifelende voet stappen, verwarde kreten van schrik ©u' het kraken van een zwaar voorwerp, dat op het dek neer plofte... LWordt vervolgd}.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6