DE ENGELSCHE BOMAANVAL OP ROTTERDAM Tijd om te verduisteren Dinsdag 18 Februari 1941 No. 22710 Veertien dooden en vier zwaar gewonden Het St. Franciscus Gasthuis getroffen Bulgaarsch-Turksch niet- aanvalsVerdrag Gebruikt alleen geldige bonnen Aanmeldingsplicht voor ontslagen beroeps officieren BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) EERSTE BLAD 93ste Jaargang POSTREKENING 5311 Bommen van groote hoogte geworpen Rood-wit ge ij tokte hekken, versperren in de Rotterdamsche binnenstad, een gedeelte .van de Scliiekade, den Provenierssingel en den Molen waterweg. Nog steeds beweegt zich een,groote menigte erlangs, om een 'glimp op te vangen van de vreeselijk© "resultaten, die Zaterdagavond Engelsche vliegers weer hebben teweeggebracht. Het "is oen troostelooze aanblik en er heerscht verontwaardiging in Rotterdam, maar ook begrijpelijke vroes. Veertien slachtoffers, 'waaronder vele jeugdige rnenschen, zijn ten offer gevallen aan Britsche onverantwoor delijkheid eh bovendien liggen nog vier zwaargewonden ia de ziekenhuizen. Ver schillende woonhuizen zijn voor een groot deel vernield, terwijl het Sint Franciscus- - gasthuis aan de Schiekade door bomtref- fers ernstig !>esc)iadigd werd. En alsof dit nog niet voldoende was vijf zusters, die zich op de bovenste verdieping bevonden, kwamen daarbij om brak een uur later, circa 12 uur 's nachts, oen groote brand uit in liet ziekenhuis, waarin 450 patiënten werden verpleegd. De omvang dééd groote vrees koesteren, dat het gebeele ziekenhuiscomplex een prooi dor vlammen zou worden en men achtte het dan ook wenschelijk. de brand weren van Schiedam, Overschie, Hillegers- bèrg, Scbiebroek, en DieLft, om assistentie te verzoeken. De Rotterdamsche beroeps brandweer, de vrijwillige brandweer en do Feuerschutzpolizeiin Rotterdam hadden een uur tevoren reeds met vereendé krachten, den brand, uitgebroken in de pandeabf, 16 en 18 aan den Provenierssingel, aan gepakt,, maar om twaalf uur, toen alarm werd gemaakt voor het Sint Franciscus- ziekenhuis, had men op den. tegenover lig- genden singel de handen "nog vol. Hulpploegen van .den G.T.D., voorzien van bergingsmateriaal, doktoren, verpleeg sters, de G.G.D. en een groot aantal auto's, oa die van de posterijen, van de R.E.T. en van enkele groote firma's, spoedden zich naar het terrein van het onheil, om assistentie te verleenen bij de ontruiming van het zoo zwaar getroffen ziekenhuis, waartoe de ge nee s I ïeer-d i ree ten r zonder dralen bevel gaf. Deze ontruiming is onder de boven ge schetste omstandigheden een prachtig staal tje van beleio en doorzicht geweest. Aan de ontruiming, die in snel tempo werd uitgevoerd, hebben colonnes van het Duit- Sche, militaire Roode Kruis medegewerkt. De slachtoffers. Behalve de ernstig gewonden, vóór liet leven van ccnigen waarvan men vreest, zijn bij dezen aanval gedood: de 49-jarige mevr. J. M. G. Kuyk—Verhoogh, wonende in de Schepenstraat, die zich in pand 12 aan den Molenwaterweg bevond; de 64-jarige W. J. C. v. d. Broek, in pand 16; de 31-jarige mevr. A. C. BoonsDit- ters, in pand 20b, en voorts aan den Pro venierssingel de 29-jarige mevr. L. van Zandbergenv. d. Tooien, in pand 21; de- 49-jarige mevr. C. J. Gardenier—van Nijnallen en baar zoon, de 21-jarige C Gardenier, beiden in pand 16b, en voorts in pand 18 aan den Provenierssingel twee jeugdige dochtertjes van de familie Koe nen, do 5-jarige \V. A. K. Koenen en een kindje van 8 maanden, K. M. Koenon; ook de 19-jarige dienstbode van het gezin, mcj. VV. H. v: d. Starre, verloor bij dezen bom inslag hct leven. - Aan denMolenwaterwcg waren in een wijden omtrek van liet getroffen pand rui ten en sponningen vernield. O.a. heeft een school groote schade opgeloopen. Bri sant- en brandbommen hebben aan den Provenierssingel de panden 16, 18, 20 en 22 grootcndcels vernield. Toen hier brand ontstond, was het vernielingswerk bipnen oen uur gcheei voltooid. Een bom viel nabij pand 83 aan de Schiekade, die vreeselijke gevolgen had. Alle achtergevels- van de panden 83, 85 en 87 werden totaal uiteengerukt en ver nield, terwijl aan pand 3 aan den Prove- nierssingel eveneens groote schade werd' aangericht. Het Sint Franciscusgasthuis is eveneens zwaar getroffen. Op de bovenste verdie ping van den Zuidelijken -vleugel sloeg een brisantbom in dezusterverblijven, waar vijf leerling-verpleegsters onmiddellijk wérden gedood'. Het waren de 17-jarige J. E. T. I. M. Sweegers, do 20-jarige J. O. H. Ooms, de 20-jarige A. M. van Son en haar 22-jarige zuster C: Cl M. van Son en de 21-jarige E. O. M. Verbeke. Voorts sloegen bommen in het rijdek van de Schiekade en vlak achter bet ziekenhuis in den tuin, waardoor aan de buitenzijde eveneens groote schade werd' aangericht. Brand in St. Franciscus Gasthuis. De in het begin ontstane brand in het ziekenhuis werd door het snel optreden van de Rotterdamsche brandweer onmid dellijk gebluscht. Tusschen het dakbeschot en de kamerbeschieting moeten echter nog vonken, onzichtbaar voor het oog, hebben voortgesmeuld, want ongeveer een uur later werd de brandweer wederom gealar meerd. Fel sloegen -de vlammen weer uit het groote ziekenhuis en onmiddellijk kwa men de Duitsche, de Rotterdamsche vrij willige en de beroepsbrandweer gezamen lijk in actie, om het vuur te bestrijden. In totaal heeft men met circa 13 stralen het snel voortvretende vuur ingesloten, maar men kon niet verhinderen, dat het grootste gedeelte van de bovenverdieping uitbrandde. Bij den linkertoren echter heeft men dip vlammen weten te bedwingen en ofschoon de nablussching nog vrijwel den geheelen Zondag in beslag heeft genomen, had- men 't vuur. in den nacht onder den knie. Een ernstig feit was nog, dat in het ziekenhuis door den brisantbom de water leiding onklaar was geraakt, zoodat men van binnenuit in de eerste oogcnblikken geen water kon geven. In totaal hebben 2 ladderauto's, vier Rotterdamsche auto spuiten, 1 Hillegersbergsche autospuit en een autospnit van de Feuerschutzpolizei ami het blusscbingswerk deelgenomen; be halve 'de vele slangenwagens van de vrij willige brandweer, een aantal baby-spuiten en de blokbrandweer in de omgeving. Een Schiedarasche brandweerauto werd gereed gehouden om op het eerste sein uit te rukken. Van haar diensten is echter geen gebruik gemaakt. De Rotterdamsche beroepsbrandweer heeft onmiddellijk na aankomst uit een dér brandende panden aain den Provenierssin gel nog door kordaat optreden een be- wustelooze gered'. Zoo is door wel onverklaarbaar, maar in ieder geval grenzeloos onverantwoor delijk optreden- van de Britsche luchtmacht in Rotterdam weer rouw over vele ge zinnen gebracht en niet alleen over de betrokken gezinnen, maar ook over tal- looze burgers, die dezen aanval hebben bijgewoond en begaan zijn met het smar telijk lot van stadgenooten. Twee jeugdige kinderen zijn verbrand en verschillende andere jonge levens, o.a. van vijf verpleeg sters, zijn afgesneden. Bommen zijn weer van groote hoogte geworpen in een dicht bevolkt stadscentrum, waar bovendien een der grootste ziekenhuizen 'staat, dat dui delijk gekenmerkt is door groote wit-rood' geschilderde kruisen op het dak. Dat des ondanks op deze plaats - bommen zijn ge worpen door haar leden, beteekent weer een zwarte bladzijde temeer in de ge schiedenis van de Britsche Royal Air- Force. Ook nauwere economische betrekkingen tusschen belde landen Het D.N.B. meldt Uit Sofia: Tusschen Bulgarije en Turkije is een niet-aan- vals verdrag gesloten. Het sluiten van dit% vriendschaps- en met-aanvalsverdrag is in den loop vain gisteravond' te Sofia, -bekend gemaakt. Het bestaat uit een inleiding en vier punten. De sluiting van het verdrag heeft iri Bulgaarsche politieke kringen oprechte voldoening en bevrediging ge wekt. In het bizonder juicht men de wederzijdsche verzekering toe, dat de beide staten zich; sullen onthouden van iederen aanval. Daardoor, zoo verklaart men. te Sofia, wordt op wel dadige wijze een oplossing tot stand' gebracht van de spanning, die was ontstaan in den laatsten tijd' door de wederzijdsche militaire veiligheids maatregelen. In het eerste punt wordt verklaard', dat de beide landen afzien van iederen aan val op elkander. In punt twee wordt ge zegd, dat de betrekkingen tusschen de beide landen berusten op goede nabuur schap en op den geest van vriendschap. In punt drie verklaren de beide regee- ringen, dat het in het belang is van de beide staten om de wederzijdsche handels betrekkingen uit te breiden.' In punt vier beloven de beide iégeeringen elkander haar pers zoo te beïnvloeden, dat de we derzijdsche aanvallenachterwege blijven en datde perspolitiek gevoerd' wordt in den geest van deze/ verklaring. - Men verwacht/ dat 'Soob 'de verklaring een terstond' merkbare kalmeering van de openbare meening .verkregen zal worden.' In Bulgaarsche kringen juicht men de bepaling, dat de economische betrekkingen in overeenstemming met de belangen van beide landen uitgebreid' zullen, worden, te meer toe, daar in Bulgarije sedert langen tijd de wensch gevoeld wordt het handels verkeer met Turkije levendiger te doen worden. Men neemt daarom aan, dat een Turkscbe delegatie voor onderhandelingen over een handelsverdrag spoedig in Sofia zal aankomen. Niet in de laatste plaats wordt ook de belofté, dat men de perspolitiek zal' aan passen aan de betrekkingen van goede na buurschap en vriendschap, met voldoening opgenomen. 'Algemeen ziet men in het verdrag, al dus voegt het D.N.B. hieraan toe, een verijdeling van de Engelsche plannen tot uitbreiding van den oorlog op den Balkan.' VANDAAG: 18.57 UUR MORGEN: 18.59 UUR ZONSOPGANG HORGEN: 8.49 UUR De maan komt op om 03.30 uur en gaat onder om 12.42 uur d.a.v. PSN1EUWS Winterhulp Nederland De collecte Men schrijft ons: Do huis- en straatcollecte heeft in deze gemeente in totaal opgebracht f 1167,50, waarbij inbegrepen f 130,50 ontvangen op het gironummer van de afdeeling. Diit resultaat mag, gezien het feit, dat deze collecte in het midden der maand en twee weken na de lijst collocte kwam, zeker gunstig worden genoemd. Door ziekte was op het laatste oogen- blik oen aantal collectanten verhinderd, waardoor enkele stralen niet konden wor den afgowerkt. Deze zijn gisteren nog aan de beurt gekomen en brachten tezamen op f81,63. iets nieuws bij dez.e collecte was, dat de collectanten op hun standplaats wer den voorzien van een kop warme anijs melk, wat door hen zeer werd gewaar deerd. Verccnigiugcn niet liefdadig doel. Gistermiddag heeft de burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren, met de besturen van een 20-lal vereenigingen, welk© zich ook op liefdadig terrein bewegen en thans nog inkomsten uit collecten moeteu der ven, een bijeenkomst gehad ter bespreking van de moeilijkheden welke door de in stelling van de W.H.N. wellicht door hen werden ondervonden. Hierbij is gebleken, dat, wanneer er slechts voldoende samenwerking en over leg met den burgemeester is, een deel der moeilijkheden zeer zeker thans reeds te overwinnen is. De mededeeling van den burgemeester, dat men aan het hoofdbureau een regeling voorbereidt, welk© binnen niet al te lan gen tija aan vele bezwaren zal tegemoet komen, wekte groote voldoening. Door dit contact met ae vereenigingen heeft de but gemeester een bij velen heerschende on zekerheid kunnen wegnemen en het ar beidsterrein van de W.H.N. niet onbelang rijk uitgebreid. Toegezegd werd dat,-zoodra nit'De'n Haag "definitieve "benefiten zijn ingekomen, op nieuw een bijeenkomst zal worden belegd. Filmopnamen „Schiedam, zooals het leeft en werkt" Do Schiedamsche afdeeling van de Ver- ceniging Nederlandsch Fabrikaat he oft het vorig jaai het initiatief genomen om een film vrni Schiedam te lateu maken, om daardoor onz<- stad meer in hét middelpunt te plaatsen van de algemeene belangstel ling. De N.V. Multifilm is met haar op namen reeds zoover gevorderd, dat zij daarmee nog deze maand gereed zal komen. Er worden twee films vervaardigd een smalfilm, waarvan dc vertooning ongeveer een uur zal duren en con normaal film, die in het program van de bioscopen kan worden opgenomen en niet meer dan 10 minuien in beslag neemt. De films dragen een geboet verschil'end karakter; in de'oerste zal het propagandis tisch element sterker kunnen zijn dan in de bioscoopfilm Daarin zal be'angsteing voor Schiedam gewekt worden; in de smal film wordt breedvoeriger getoond, waar om onze stad van belang is. Do voorbereiding. Aan de voorbereiding van de film is veel zorg besteed! In d© filmoommissic, door Nederlandsch Fabrikaat benoemd, heb ben zitting genomen de hoeren C. L. Ver- poorle, voorzitter van de afdeeling Schie dam; de tegenwoordige archivaris drs. A. v. d. S'oest Clement; in de plaats van wijlen den oud-archivaris dr. C. R. Ver maas, ir. C. E. Alexander, adjunctdirec teur van Gemeente Werken; mr. H. A. M. Roelants en tor. Jac. G. Wittkainpf, secretaris. Er is veel voorl«?reidend werk op het archief geschied. De film zal enkele histo rische gegevens Ijevat'.en, beg'nn nle mot de stichting van Schiedam in de 13e eeuw. Voor do film zijn o.a. ook eenige kaarlen geteekend en in groote sprongen wordt de ontwikkeling geschetst. Evenals drs. Vap.der Roest Clement heeft öók - ir. Alexander,-; Multifilm waardevolle- aanwijzingen gegeven voor de 'beide films. Reeds 'n September van bet vorig jaar zijn op de Polyantha opnamen gemaakt De uitkeeriDgen. Aan het plan om in de afgeloopen week I van do dahlia-perken aan 500 gezinnen een uitkeering te ver-1 Wat tyneerend is voor Schiedam, wordt strekken, kon, ondanks de drukte, veroor-1 in de film vastgelegd, zaakt door de collecten op Vrijdag en Za-1 Gisteren zwierf oen Kimman met de terdag, toch uitvoering worden gegeven. Za- I Havcndienslboot door onze binnenhavens ierdag is n.l. nog aan 100 gezinnen een I en zag onze mooie Lange Haven en Kort© bijdrage uitgekeerd. I Haven. Deze week zal dit waarschijnlijk aan I Een film van Schiedam zonder sehoeps- 300 gezinnen geschieden. werf, zonder branderij, zonder glasfabriek, Ook zal weer een 300-tal aanvragers worden uitgenoodigd de ingediende ver zoekschriften te komen toelichten. Maatregelen tegen enkele distributie-euvelen HSPW üai Een Duitsche duikboot keert bedekt met ijs vau'een' langen tocht tecug. (Schieck, "Atlantic, Zandér) Naar wij vernemen ligt het ook voor de toekomst in de bedoeling van het Cen traal Distributiekantoor, om enkele bon nen van distributiekaarten ongeldig te ver klaren, als de kaarten ten einde loopen. Het is n.l. gebleken, dat tegen het einde van de kaart een deel van hetpublick reeds meer gekocht had' dan rechtens was toegestaan. Daar men geen geldige bon nen meer had- was men reeds vooruitge- loopen op de beschikking en had nog nief geldig verklaarde bonnen ingewisseld. Dit had tot gevolg, dat men bij het C.DK. kwam om extra-toewijzingen. Men kon tóch geen gebrek lijden, verklaarde men dan. Daar 'het voor den winkelier dikwijls moeilijk is te weigeren, heeft men thans 'dezen maatregel genomen, ten- 'einde de winkeliers te dwingen niet vooruit te loopen op de beschikbaar- stellingen en hen te doen weigeren nog niet geldig verklaiarde bonnen te accepteeren. Ook;is !een campagne geopend'tegen het euvel van. de vermissingen van kaarten. zonder firma Roelants wier naam door trampassagiers onder den evenaar en in hef liooge Noorden wordt gelezen zou geen Schiedamsche film zijnl Daarom zijn opnamen in genoemd© be drijven gemaakt. De afdeeling Schiedam van de Vereeni- ging Nederlandsch Fabrikaat hoopt binnen kort, misschien nog deze maand, de film te kunnen vertoornen aan de loden en genoodigden. Voor Zuid-Holland op 24 en 25 Februari in Den Haag De weermacbtbevelhebber in Nederland heeft den aanmeldingsplicht voor de ont slagen beroepsofficieren der .voormalige»',': Nederlandsche land- en zeemacht gelast.. Alle beroepsofficieren der voormalig©*' Nederlandsche land- en zeemacht, dia sinds 15,5,'40 den actie ven dienst heb ben 'verlaten, zijn verplicht zich aan t© melden. Vrijgesteld van deze aanmelding zijn al leen die beroepsofficieren, die in actieven' dienst van het lioofdregelingsbureau©n het regelingsbureaü departement van de- fensic. slaan. „'VVA' /A,;; Voor de aanmelding moet de aanniél- Eén nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld' j ó'n^ph^digePersoonlijk op het burpau in zulké gevallen en indien de, aanvrage.!-/8?1 stafofficier der Ordnungspolizei bij gegrond is, wórdt vóór- enkele kaarten een g^óbnachügde van den rijksconuuis- rainimum toegewezen, van andere kaarten I saris .Y.001 provincies in die provincie in het geheel niets. Het lijkt een hard-1 ^^éynon, ;waar de aanmeldingsplichtigo vochtig systeem,' doch de praktijk heeft het ?'''n V'opnplaats heeft. Bij de aanmelding noodzakelijk gemaakt.' Tegen-' het - ruilen van bonnen ^bestaat incidenteel géén bezwaar, doch tégen- vér koop van bonnen moet scherp-worden op getreden. Daarom is het stelsel der z.g. bénnenbeurzeri oingowénscht.'; In de- prak tijk -bleken déze: te .verwateren^en te ont aarden in een- bedrijf, -waar- bonnen wer- tlen gekócht en verkocht. Natuurlijk kan dit niét worden goé^evonden en hier tegen 'zal dan ook niet kracht worden op- gét reden is een vragenlijst in duplo in té, vullen. De aaniueldingsplichtigen der provincie Zuid-Holland dienen op 24 en 25 Februari a.s. in Den Haag te verschijnen in het AVehrmachtheim, Kazernestraat 38b, als vólgt: "Beginletters van den familienaam a-^-e, op 24 Februari, van 912 uur; k, op 24 Februari, van 15—18 uur; Ir, 25 Februari, van 9—12 uur, én s—z, 25 Fe bruari, van 1518 uur. (Vervólg Stadsnieuws pag 2). - Dttt courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post 2.50 Prijs per week: 15 eta. Afzonderlijke nummers 5 ota. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertc-jtiëo voor het eerstvolgend nummer moeten vóór oir uur "a bet Bureau bezorgd zijn, Zater dags vóór 9 uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prijs der advertentiën: vau 15 regels f 1.55j iedere regel meer f 0.30; in het Zatenlagnummer 1—5 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.35 Kcclqmes f 0.75 per rrgeJ. Incassokosten 5 ets.; postkwiumties 35 ets. Tarieven van advertentiën bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen A f 0.50 t/m 15 woorden, f;0.75 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een xnaxinmm van 30 woorden. 's Woendags: Kleine Advertentiën tot 25 woorden f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdag»: Kleine Advertcatiën f 1.00, indien niet vóór Vrydafirayond 0 uur bezorgd. - i ...v.- - - I n.rvn vrnrr/imlncf m Hunlrv* »v» f/x trntlXr*

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1