IDE IDiOOM De Duitsche lucht aanvallen Het Bulgaarsch- Turksche verdrag 67777 68295 69899 69109 68886 69440 68535 68154 68260 69400 68484 68251 67556 67976 6842Ï 68107 68735 68589 68826 68604 68142 „Kofa"-Bertels, Dam 926. Stoomen-Verven 67828 68752 Donderdag 20 Februari 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 BUITENLAND Aanvulling op het weermachts- bericht Lowestoft gebombardeerd De Britsche parachutisten Darlan pleegt overleg te Parijs Officieel Duitsch bezoek te Vichy Verklaringen van den Bulgaarschen minister-president De houding van Turkije Algemeen installatiebureau Bankiers Huis-en Decoratie-Schilder G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. Hoeden, Petten (ook in laken) Kantoorboekhandel Bedrijfskleeding Boodschappendienst Poter, Margarine, Vet Bouwkundige Carrosseriefabriek Maehineïabriek Papiervernietiging Damestassehen Expeditie Schoorsteenvegen Sport Klas Haarden en Kinderwagens Duitsche pers over de houding van Washington Heerenmode - artikelen Stempels - Naamplaten Stoffen-Manul'acturen Woningbureau lia aanvulling op het weermachts bericht van gisteren verneemt het D.N.B.: Naar gemeld, werd de gewapende ver kenning van de Duitsche luchtmacht gis teren boven Zuid- en IZ.-O. Engeland voort gezet. Ondanks feilen afweer werden in scheervlueht troepenkampementen, vliegvel den, spoonvegwerfcen en vrachtautocolon nes met goed gevolg aangevallen. Verscheidene Engelsche vliegvelden wer den door vernieling van hangars, start banen en opgestelde vliegtuigen ernstig ge troffen. Groote uitwerking haxl de aanval op een Engelsch troepenkamp nabij Ports- month, waarbij voltreffers werden geplaatst jop barakken en gebouwen en troepenafdee- iBpgaï uiteengedreven werden. In Zuid1- en Z.-O. Engeland hebben de Duitsche aan vallen bet weg- en railverkeer ernstig ge troffen. Bij Sudbnry kwamen bommen mid den in een vrachtautocolonne terecht Bij Bury St Edmonds en Lowestoft werden spoorbanen door vol treffers vernield en goederentreinen in brand geworpen. Een aanzienlijke storing van het verkeer veroorzaakte een voltreffer op een spoor wegbrug over de Owall, ten N.-W. van Ipswich. Ook in Zuid-Engeland' werden spoorwegemplacementen met sncces met bommen bestookt en o.a. werd een vol treffer geplaatst op de spoorbaan dicht bij den tunnelingang in de nabijheid van het groote troepenopleidingskamp Aldershort. Deze geslaagde aanvallen op het Britsche spoorwegnet hebben vooral het verkeer op de hoofdlijn van het industriegebied in de Midlands naar de Oost-Engelsche har vens Great Yarmouth, Lowestoft en Har wich gestoord en daarmede aan de binnen- laudsche transportorganisatie een gevoeti- gen slag toegebracht. Op de1 VUantischen Oceaan op 750 K.M. Westen vain Ierland nam een Dmuche lange-ai- standsbommenwerper een ongeveer 10GO0 b.r.t. metend vijandelijk tankschip waar en ging terstond tot den aanval over. Twee bommen troffen het schip onder de water lijn zoo zwaar, dat het als totaal verloren kan worden beschouwd. Een vrachtschip is ten Oosten van Harwich door bomtretfers beschadigd. In Cyrenaica hebben de Duitsche lucht strijdkrachten haar stelselmatige aanvallen voortgezet. Bij Agedabia ondernamen de Duitsche gevechtsvliegtuigen bij verrassing een aanval op Engelsche troepenconcentra ties en vrachtautocoloanes, die uiteenge dreven werden. In de "haven van Bengasi werd een voor anker liggend Brïtsch eouvooi aangeval len. De bommen vielen op den kademuur in de onmiddellijke nabijheid van verschei dene transportschepen en een Engelschen kruiser. Naar aan het D.N.B. gemeld wordt, heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteren 9e havenwerken van Lowestoft aan de Engelsche Oostkust aangevallen. Verschei dene gebouwen in de haven werden ge troffen. Suezhanaal aangevallen. De Londen sche berichtendienst meldt, dat gisteren een luchtaanval op het Suez- kamaal is ondernomen. Vian de Britsdie parachutisten geeft Reuter een schildering, waarin gezegd wordt: „De Britsche parachutisten, die onlangs in Zuid-Italië werden uitgezet, vor men een dee] an het corps, dat een bizondere opleiding krijgt om vitale oen tra van den vijand te bezetten of te be schadigen, Het bestaan van dit corps is tot dusver geheim gehouden, maar thans is het mogelijk mede te deelen, dat deze mannen hun oefen angen reeds vorigem zo mer beëindigd hebben. Ük heb", zoo deelt de correspondent van Reuter mede, „een typeereide oefening van de Britsche parachutisten bijgewoond Hun valschermen zijn met eon bizonder ap paraatje uitgerust, waardoor zij zich ter stond kunnen openen. Een parachute droeg een zak met bewapeningsmateriaal. I'k kreeg den indruk, dat de parachutisten, indien de operatie zich op onverded gd terrein afspeelt, de kans hebben zich be schikbaar te stellen zonder ontdekt te worden. Bij de oefening, die ik bijwoonde, zag ik hoe een machine geweer, dat met goed zicht op een heuvel opgesteld stond, in staat was eiken man neer te schieten voor hij' tijd had zich weer op te richten- Hieruit blijkt het belang van het element van verrassing bij parachute-aanvallen." Vice-admiraal Diartan, die Dinsdag te Pa rijs aangekomen is, heeft gisteren een reeks hooge Fransche ambtenaren ontvangen, met wie hij hangende vraagstukken van eeono- mischen en administratieven aard besprak. Naar vernomen wordt, heeft Durlan ook voeling genomen met Duitsche instanties te Parijs om van gedachten te wisselen over ae gevo'gen van de verschillende wij zigingen ia het Fransche kabinet gedu rende de laatste dagen voor de weder/.ijd- sche betrekkingen. Overigens kan aangenomen worden, dat nog meer veranderingen in de samenstel ling van het kabinet zullen volgen. De inspectiechef van de Duitsche wapeo- stilstandscommissie, generaal Neubronn von Eiser.burg, is gisteren met een gevolg van verscheiden officieren voor een offi cieel bezoek te Vichy aangekomen. Om elf uur des morgens legde de gerenaal rijn eerste bezoek af bij den minister van oorlog, generaal Huntziger. Voor Hotel Ther mal, waar liet ministerie van oorlog is gevestigd, werden den Duitsehen generaal door een afdreling infanterie de mil taiine Bij den ar.nvang van de kamerzitting van gisteren heeft de Bulgaarsche ministerpre sident, prof. Filoff, den tekst voorgelezen van het Bulgaarsch-Turksche vriendschaps- en niet-aanvalsverdrag. Hierbij wees Fiioff op het vriendschapsverdrag, dat in 1925 tusschen beide landen is gesloten. Deze ver klaring vormt een nieuw bewijs voor de vredelievende politiek der Bulgaarsche re geering. Met betrekking tot den weerklank, dien deze Verklaring heeft gevonden, zeide Fi loff, dat de Bulgaarsche buiteniandsche politiek niemand bedreigt en dat zij bet achterwege laten van iederen aanval tot grondslag blijft behouden. „Bij de tusschen Bulgarije en Turkije be staande vriendschappelijke betrekkingen", aldus Filoff, „is het vanzelfsprekend ge weest, dat de beide regeeringen in de moei lijke tijden, die de wereld thans beleeft, een nieuwen modus hebben gezocht om hun wederzijdsche betrekkingen op te helderen. Hiertoe zijn besprekingen geopend, die in een geest van wederzrjdsch vertrouwen en openlijkheid gevoerd zijn en die de verkla ring van 17 Februari 1941 tot resultaat handen. Yan den kant der Bulgaarsche re geering wordt er de nadruk op gelogd, dal het bereikte gunstige resultaat bij alle Bul garen groote tevredenheid heeft gewekt. Op deze verklaring is herhaaldelijk en met elkaar in Strijd zijnde commentaar gele verd. Derhalve is het vooral van belang er den nadrns op te leggen, dat zij een nieuw bewijs vormt voor de vredelievende politiek, die de Bulgaarsche regeering volgt en ook in de toekomst zat volgen". Die Turksche regeering heeft zich nsel het Turkseh-Bulgaarsche vriendschapsver drag uitgesproken voor het handhaven van een absolute neutraliteit, aldus de uitleg, dien politieke en diplomatieke kringen Ie Ankara aan het verdrag met Bulgarije ge ven. Hierbij wordt vooral opgemerkt, dat de ouderteekening onmiddellijk is gevolgd op de zeer scherpe aanvallen van den Brit schen minister-president, Winston Churchill, op Bulgarije. Hierdoor, zoo meent men, is duidelijk een Turksche disfantieering van de Britsche politiek ten aanzien van Zuid Oost-Europa te constateeren. Da Britsche diplomtiae heeft een nieuwe nederlaag BE DA6ELUKSCHE VRAAGBAAK Fa. Wed. M. van Meurs, Broets- veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. PIET HENIGER, Passage Heerenmode-artikelen. Vraagt tel. zichtzending. 1. <s LIJNEN) Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36. Alle Bankzaken Assuranties. F. Róttgering, Hoogstraat 17. Grootst Speciaalhuis. MEIJER's Zakentelefoon. Vlotte verzending. Alle boodschappen. Experts in telefoonreclame. HOOIKADE 2. Servio, Westmolenstraat 4. Engros detail. Beéedigd Taxateur van Onroe rende Goederen, J. Bokhorst, Overschieschestraat 106 en Carrosserie, wagenbouw alle reparation. ARY JORDAANS, Hoofdstr. 34 fiÖQ-39 Duinhoven, B. K. Laan 22. OOüOZ Vert.: Alben Heyermans Stempelfabriek - Graveennrichting RP1Q7 P' F.* vaa den End®. Kantoor-' boekhandel - Drukkerij. Rotter- damschedijk 234. - Schiedams' Goedkoopste Kantoorboekhandel .LEDERWAREN ftÖOl l Maltha's Lederhandel, UOOIf Broersveld 145 - 152 Leder-foumituren, Koffera, Actetassehen, Reparatiën Boterstraat 2832. lijnen) Modem ingericht reparatiebedrijf Meelfabrieken N.V. A. Tieman, Hoofdstraat 39, Tarwebloem Tarwemeel Tarwe-afvallen. Jac. v. d. Waal, Westmolen straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. F. REISS, BROERSVEST 21. Speciaalzaak in: Damestassehen, koffers en alle soorten lederwaren. Reparatie-inrichting. Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V. L. Borrani. Alléén Lange Achterweg 33. v. d. MOST, LANGE NIEUWSTRAAT 23 Alle expeditie en zware transporten N.V. Van Katwijk's Glashandel. Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. FIRMA A. GO OS, Speciaalhuis in haarden en kinderwagens. G. Verboonstr. 21, t.o. HavJBank. Door EUeanor Eliot Carroll 23) Andere stukken wrakhout dreven langs hen heen. Robin, die voortdurend uitk.ek, of hij niet een grooter drijvend voorwerp zag dan de plank, waaraan ze zich vast klemden, stak zijn hand uit naar een voorbijdrijvcac voorwerp en greep het beet. Hij ontdekte, dat het een stuk van hef stevige dak der dekhutfcen was. Het vormde een uitmuntend v'ot. Met boron- menschelïjke inspanning slaagde hij erin, hef half Levrusteloore meisje erop te sjor- ren, klom er zelf naast haar op en viel toen in zwijm Hij wist niets meer. Hij lag met rijn gezicht voorover en bleef roerloos liggen. Maar zijn eene arm was over Gwynue heengeslagen en hield haar tegen zich aan gedruk'. En zoo dreef het kleine vlot over de wijde zee met de twee geliefden, die, zoo dicht bij elkaar, toch geestelijk zoo ver van elkander gesche'den waren. XII. Schipbreukelingen. Gwynne was de eerste, die uit haar staat zee hing een vaal grauw licht, dat den van bewusteloosheid ontwaakte. Over de eerbewijzen gebrai ht. Daarop had hij een &e-w:l<:n bij haar pogingen om een Zuid bespreking met generaal Koeltz, den chefOost-Europeesch front tegen Duitschland van het Fransche wariensti'standsbureau lej°P richten. Ga houding van de Britsche diplomatie te Ankara ten aanzien van de nieuwe ontwikkelingen wordt gekenmerkt door het feit, dat, zooals thans bekend is geworden, de Britsche ambassadeur te An kara, Hugh Knatchbull Hughessen tever geefs getracht heeft bij de desbetreffende Turksche instanties een onderteekemingvan het verdrag te voorkomen. De Duitsche -pers keert zich in felle bewoordingen tegen de in den Amerikaan- schen senaat geënsceneerde anti Duitsche stemmingmakerij, die, naar de Boers en zei- tung verklaart, door bet Witte Huis en het staatsdeparlement ook krachtig gesteund wordt President Roosevelt, aldus het blad, is zelf ook van de partij. Het zenden van Hamman naar Engeland als „defense ex- peditor" is kenmerkend voor het streven van Washington, een politiek van provo- ceerende inmenging als verdedigingspoli tiek te bemantelen. ®s Na een Duitsehen luchtaanval op Londen, Wegens het dreigende instortingsgevaar worden zwaar beschadigde huizen gesloopt. (Associated Press, Zander). dageraad aankondigde. Er lag een zwaar ding op haar borst, dat baa* tegen den vloer hield gedrukt Ze tilde het hoofd op en zag, dat het de arm van Robin was. Hij lag nog net. zooals hij neergevallen was, doch zijn gelaat was een weinig naar haar tocgewenl Het voelde ijzig koud aan. Eerst meende ze, da: hij dcod was en ze verwijderde omzichtig des arm, die op haar lag en voelde naar zijn hart llrj leefde nog! Het hart sloeg langzaam, maar regelma'ig. Een dankgebekuaa over haar tippen. Robin Ieefden adem le nog' Dat was alles, waar het na op aan kwam. Op dat ooginblik stiet het vlot tegen een of ander V33t voorwerp aan Ze kon in het ears' net rmler-cheden, wat het was; daarop begon z° vaag de omtrekken te onderscheilen van em strand op slechts enkele voeen van haar verwijderd. Ze was zwakker, dan ze zich had voorgeteld Haar gedachten waren vaag en onzeker Ze moest zien, van dat vlot af te tomen Waarom werd Robin nu toch niet wakker? Ze schudde hem zacht jes door elkaar. Wat was er toch met haarzelf aan de hand? Na die ééne op welling van kracht, welke haar ertoe ge bracht had, te voelen, of zijn hart nog sloeg, had ©en eigenaardige loomheid zich van haar meester gemaakt. Ze waren nu vlak bij den. oever. Ieder oogeublik kon een strooming hen weer naar zee meetrekken en toch scheen ze zich daarvoor niet bezorgd te tnaken. Ze moest rusten. Ze had geen zin, zich te Amerikaanschc versterkingen op Guam en Samoa. Het Amerikaaasche Huis van Afgevaar digden heeft goedkeuring gehecht aan de versterking van Guam en Samoa, benevens aan het uittrekken van nog 66 millioen dollar voor versterking van de door Enge land afgestane bezittingen op het Westelijk halfrouQ. Die minister van marine, Knox, en de 'chef van de vloot, admiraal Stark, hadden de versterking van Guam en. Samoa geèischt De Britsche scheepvaart in den Stillen Oceaan. Het ANP meldt uit Lissabon: De pogingen om aJle Britsche schepen en die van F.n2eland's bondgenooten zooveel mogelijk uit de Pacific-routes terug te trek ken, worden voortgezet De Britsche sche pen zijn reeds in grooten getale uit de be langrijkste scheepvaartroutes teruggetrok ken. De ziekte van ex-boning Alfonso. De ex-koning van Spanje is gisteren door zijn. geneesheer, pTof. Frugoni, bezocht. verroeren. En dan, opeens, schudde ;ze die vr'emde onverschilligheid voor het leven van zich af. Weer riep ze Robin en stond er ver steld over, dat ze haar stem niet hoorde. Ze was een ocgeablik haar spraakvermo gen kwijt Alleen haar mond bewoog zich, maar er kwam geen geluid uit te voor schijn „Ik moet hem red.ten," hield ze zichzelf voor, „Hij kwam i»e redden, toen ik dreigde te verdrinken -Ik moet hem aan land zien te krijgen om Inez..." Ze lagen nu volkomen stil Het vlot was in het zaïd vastgeraakt Gwynne rukte en sjorde aan den bewustelooze, slaagde er eindelijk in, hem in het ondiepe water te krijgen en zoo aan Jand te steepen en viel daar uitgeput voorover naast hem neer... Langzaam opende Gwynne,de oogen en loosde een zucht Met de handen tastte ze rond over het vochtige zand. Geruimen tijd deed ze zelfs geen poging om haar hoofd op te lichten, maar lag te staren naar de parelmoertïnten van een hemel vol kb uronwisscling; naar de wuivende bladeren van een palm in haar nabijheid; naar het dichte struikgewas een eindje verderop. Het was zoo vreedzaam, hier gedachten- loos te blijven liggen. Het was eb en de warme zon droogde haar kleeren. Enkele oogenblikken stelde ze zich voor, dat ze gestorven en in het paradijs was. Het was overal om haar heen zbo wonderlijk R7R79 JACK, HANSEN, ROTTER- V v T)t' 3AMSCHEDIJK 227. Heerenmodes, Kamerjassen, Pyama's. Speciaalhuis voor alle Sport artikelen. Sporthuis Olympia, Passage 10. Heyermans en van Ouwerkerk, Passage 8. Chablonea voor vaten en kisten, numeroteyrs, datum stempels. Alle soorten gietvormen, graveerwerken. Stoomververij en Chemische Wasscherij „CENTRAAL", Hoofdkantoor: L. Nieuwstraat 71 Woningbureau,jSdiiedam-West" Nieuwe Haven 83. Adm- van Onroerende goederen. Engeland werft vliegers. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft meegedeeld, dat het thans besloten heeft, voor alle mannen tot 32 jaar, dio niet in dienst waren geroepen, omdat zij belangrijke beroepen bekleedden, dc ge legenheid open te stellen, zich voo-r den dienst als vlieger of waarnemer op te geven. Geen Joedsche ambtenaren meer in Roemenië. In Roemenië zijn volgens een officieelo statistiek alle Jooasche ambtenaren en meuewerkers uit de openbare diensten en uit het leger verwijderd. Vau de 4.500. handelszaken in het ressort van de Boe- karester Kamer van Koophandel, hebben nog slechts 25Ö maatschappijen Joden in haar raad van beheer. Voorts zijn den Jo den alle vergunningen voor het exploitee- ren van bioscopen ontnomen. De Roemeen- sche sporlvereenigingen hebben alle Jood- Deze constateerde, dat de ziekte een nor- sche leden geschrapt. In de vrije beroepen maal verloop heeft en dat er niets nieuws is waar te nemen. mooi... Maar langzaam aan keerde haar ge heugen terug. De verschrikkingen van den afgeloopen nacht, de schipbreuk van „De Droom", de woedende golven om haar heen dat alles zag ze weer terug. En Robin kwam haar te -hulp Zijn arm had baar op het vlot vastgehouden alles kwam haar steeds helderder voorden geest. Met een licht gekreun van pijn richtte ze zichzelf op. Al haar leden wa ren verstijfd en pijnlijk. Ze zat op een afbellend strand aan volle zee. Heel in de verte kuifden hooge golven wit schui mend ten hemel en spatten even later uit een. Ze werden kleiner en kleiner naar mate ze hel strand naderden en vervloei den ten slotte tot kleine rimpeltjes, die met fluisterende geluidjes tegen het strand klotsten Boven haar hoofd scheen een vriende lijk stralende zon en overstroomde haar met zijn weldoende warmte. Ze keek om zich heen. Aan haar rechterhand lag op k'orlen afstand een roeriooze gedaante Ze bekeek deze vol ontsteltenis Het was een man in een wit hemd en zwarte broek. De zon scheen op een bos geelblond haar, dat aan niemand anders dain aan Robin Lee kon toebehooren. Ze herinnerde zich nu ook, dat ze hem van het vlot afge- sleept Lad, hoewel hij geen woord kon zeg gen en ze alleen aan het kloppen van zijn hart wist, dat er nog leven in hem was. Was hij nu dood? Die vraag had ze zich op het vlot ook reeds gesteld. Ze pro beerde, op. te staan, maar dat bleek neg worden voor de Joden bizondere organi saties met beperkte rechten ingesteld. onmogelijk. Toen kroop ze naar hem toe met droge snikken in haar keel. Ze stak haar hand uit en toen ze zijn lichaam aanraakte, scheen de kracht in baar bloed en spieren terug te keeren. Ze slaagde er in, te gaan knielen en hem op zijn rug om te rollen Toen zag haar geschoolde verpleegstersoog terstond, wat hem man keerde Over zijn slapen liep een brcede wond, die zich tot ver tusschen zijn ver warde haren uitstrekte. Het was een diepe, gevaarlijke snede. Opeens voer er een zwakke rilling door zijn ledematen. Ze voelde het in haar handen, die zooeven nog geen be weging bemerkt hadden. Haar bijna ge heel vervlogen hoop keerde terug Ze nam hem in haar armen en Meld zijn hoofd op haar knie Zijn oogleden beef den en heel even sloeg hij de oogen op. Ze kon het blauw van die geliefde oogen zien. Zijn ademhaling werd sterker. Het geleek er veel op, als hadden haar tra nen, die op zijn gelaat druppelden, hem tot een nieuw leven geweld. Ze legde hem weer voorzichtig op het zand neer en begon zijn handen te wrij ven. Ze streek zijn vochtige haren van zijn voorhoofd weg. En onophoudelijk riep ze hem bij zijn naam. „Robin! Versta je me? Ik ben het Gwynne... liefste. Kijk me eens aan zeg eens wat tegen me... Robin, toe dan toch iWordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6