BE BRO HUISHOUDELIJKE VRAAG STUKKEN IN X5LOGSTIJD >r L uchtaanvallen! Peulvruchten als goedkoope eiwitbron. Stevige maaltijden. Het kookproces 67777 Fa. Wed. M. van Meurs, Broers- 69109 68154 68159 67556 Jac. v._ d._ Waal, Westmolen 68421 88604 Heyermans en van Ouwerkerk, 68142 „Kofa"-Bertels, Dam 926. Stoomen-Yerven 69651 Fa. Kruyne Jonker, Broersvest Zaterdag 22 Februari 1941 TWEEDE BLAD DER SCHiEDAMSCHE COURANT Door EHear->r Eliot Carroll 25) Esllmmsat li Raifgrdsin, lelsloun 32631-36235 Fat}- 2 Algemeen Installatiehurean Bankiers Bedrijt'skleeding Boodschappendienst Boter, Margarine, Yet Bouwkundige Carrosseriefabriek Damestasschen R7Q7R F- REiss, broersvest 21. Expeditie fift1H7 v. d. HOST, Glas Haarden en Kinderwagens Heerenmode - artikelen Hoeden, Petten (ook in laken) [fflf P Nieuwbouw-, Verbouwingen- f Ufei Beton- en Grondwerken H o tel-Café - Besta urant Huis- en Deeoratie-Schiider Kantoorboekhandel LEDERWAREN Machinefabriek Meelfabrieken Papiervernietiging Schoorsteenvegen Sport Stempels - Naamplaten Stoffen-Manuf actoren Yenduhuis Woningbureau <3 Er was eens zoo beginnen tegenwoor dig nog altijd alle sprookjes er was eens een tijd, dat héél Nederland zong: „Maandag boonen, Dinsdag hocraen", met het heéle, daarbij behoorende vervolg van het lied, dat na juist géén loflied op de peulvruchten was. Op het oogenblik zingen we dat lied niet als een afspiegeling van den werhe- lijben stand van zaken, want eiken dag boenen en voor de afwisseling eens erw ten, dat kan het distributie-bruintje heuscli niet trekken. Toch verschaft ons rantsoen ons een vrij behoorlijke hoeveelheid peulvruchten, waarmee we in elk geval ons voordeel kunnen doem Boonen en erwten lijken zoo'n echt Ne- derlandsch gewas, het zal menigeen verba zen te hooren, dal over de geheele wereld speciale boonengereehten worden gevon den, die als „de tractatie bij uitnemend heid" worden beschouwd in de rij van de eenvoudige en voedzame gerechten. Er moet dus wel een reden zijn voor die algemeeno toepassing van een eenvou dig gewas, als boonen en erwten zijn. Vermoedelijk is het stevige karakter, het eenvoudige, verzadigende daaraan niet vreemd. Be lage prijs, die in verhouding tot de voedingswaarde van de peulvruch ten werkelijk laag blijft, maakt dat ze in alle lagen van de bevolking kunnen war den gegeten. Alléén men moet ze zie Speenhof's lied van vóór 30 jaar niet eiken dag eten, want dan worden ze vervelend. Variatie. Toch is zelfs dat niet noodig, als er maar voor voldoende varialie wordt ge zorgd en daarvan heeft men de laatste? ja ren véél meer werk gemaakt Boonen en erwten zijn rijk aan eiwit de dure voedingsstof, die óók uit vleesch en visfh, kaas, melk, eieren, aardappelen enz. wordt gehaald. Boonen? en erwten geven bovendien een belangrijk*- hoeveelheid koolhydraten, waar voor óók aardappelen kunnen zorgen, brood, graanvruchten, suiker en nog véél meer. Boenen en erwten bevatten natuurlijk een klein percentage zouten en van de vitaminen het in water oplosbare vita mine B. Dit vitamine kin koken verdragen, maar dan toch liefst niet in een vloeistof, waaraan zuiveringszout of dubbel kool zure soda is toegevoegd. Het gaat bij een der gelijk kookproces vrij snel te gronde. Aardappelen als aanvulling. Van hef peulvruchten-eiwit moet want het klinkt érg naooi als men zegt, dat 100 gram boonen minstens evenveel eiwit bevatten als 100 gram vleesch echter nog even kwaad worden gesproken. Dit eiwit is niet van dezelfde waarde voor ons lichaam als het vleesch-eiwit, als dat wat kaas, melk, eieren en ook aardappelen ons leveren. Er moet zeker rekening mee worden gehouden, dat boonen en erwten dit eiwit niet zonder mee kunnen vervangen. „Zouden we niet eens op verkenning uitgaan9 Het kan toch best wezen, dat dit eiland ais het een eiland is be w ootid is, niet waar?'' Hij wankelde even, maar stak daarop zijn hand uit, om haar overeind te hel pen. Ze vermeed zijn hulp en stond vlug en schijnbaar zon Ier inspanning op Ook vermeed ze zijn strakken blik en keek naar de warrige struiken langs hetstranl. „Ik geloof, dat hier geen lerend wezen fe vinden is," mompelde ze „Het komt me zoo onbewoond voor. En zoover we zien kunnen, is nergens anders land te ontdekken." „Kom kom, we kunnen toch zoo maar niet buiten bereik van ieder men=che'rjk wezen weggedreven zijn," zei hrj bemoe digend. „Ik hoop alleen maar, dat de rest van ons gezelschap even fortuin'ijk als wij..." „Toel" smeekte ze weer. „Laten we he lemaal nie' over wat er gebeurd is, pra ten. Ik zon beslist van streek raken, als je dat deed en ik wil zoo graag den moed erin houden." Het was, of hij een klap in zrjn gezicht kreeg. Ze hield dus op slot van zaken wél van Julian Faust Als dat niet het geval was, kon ze zoo niet spreken en voelen, Een van de eenvoudigste en beste ma nieren om het peulvruchten-eiwit aan te vullen en te maken tot een volwaardig eiwit, is ex aardappelen bij te geven. Men kan deze raad héél eenvoudig ver talen door te zeggen: „Eet boonen en erwten, dus samen met gekookte aardap pelen,, dan kan het vleesoh worden gemist". Dat was en nu nu zijln we weer op het punt van uitgang terug precies waarom het in het boonenliedje indertijd óók ging. „Vervang het vleesoh maar door boonen". Theoretisch kan dit érg mooi klinken, maar in de praktijk komen de bezwaren. „Hoe eet je droge boonen en droge aardappelen, als er géén vleesch of spek met bijbehoorende jus of vet bij komt?" 't Is alles te samen zoo dróóg en wat óók erg is: „het is zoo melig en hef wordt zoo vervelend". Hier komt natuurlijk de kunst van de huisvrouw aan te pos; zij moet van weinig ingrediënten véél variatie maken. Ze moet smakelijke combinaties bedenken met het weinige, dat ter beschikking staat. Kortom ze moet leerc.r tooveren mét boonen en erwten, want die zelfde boonen ei erwten kunnen ons nn elk geval aan ste vige maaltijden helpen. Saus. Zonder vleesch ©et men boonen en aardappelen 't liefst met een zure of geurige saus en dan met een niet te zuinige hoeveelheid. Een bekend voorbeeld vormen de witte boonen met zure saus. Waarom zouden we op vleeschloozo dagen ons maal niet kunnen doen met gekookte witte of bruine boonen. zure saus, aard appel en en wat tafel zuur? Augurkjes en komkommer in het zuur passen daarbij érg goed en smaken er heel lekker hij. In de saus verwerkt ieder zooi eel bo'ei of vet, als er op dit oogenblik ter be schikking staat, kan het véél lijden, dan is er veel en anders moet het met wat minder. Braine boonen zijn héél lekker met een zure uiensaus, waarin bij voorkeur wat véél uien moeten worden verwerkt Een dunne zure saus met fïj igesnipperde prei is niet alleen een aardige variat e wat smaak, maar ook wat kleur betreft. Is de vleeschvoorraad wél klein, maar niet heelemaal uitgeput, dan is het een goed idee om gebakt te nemen. Dat ge hakt kan worden aangelengd met gekook te aardappelen of met brood, tot kleine balletjes gemaakt en even meegekookt in de saus. De saus is daarmee prachtig ge garneerd, de smaak van het vleesch ver hoogt het aanzien van den geheelen maal tijd en ook al is er maar weinig vleesch in de saus het heele gezin kan toch wat van dat vleesch krijgen. Bij witte boonen past een roode saus, met tomatenpurée op kleur en smaak beide gebracht, heel goed. Ook hierin staat een gesnipperd preilje aardig. Een dergelijk gestoofd hoonengerecht kan mits het mot verstand en overleg wordt klaar gemaakt héél goed zijn. meende Robin. „Nu, goed dan," zei hij met volkomen, voorgewende luchthartigheid. „We zullen ons dan maar verbeelden, dat we Robin son Crtwoe er Vrijdag zijn. Ik weet nu ten minste, hoe die oude heer zich ge voeld moe. hebben, toen hij op zijn on bewoonde eiland aanspoelde. Als we na eens rond gingen kijken 1 Zij aan zij liepen ze zwijgend naar het bosch van hooge boomen, dat met Spaansch mos waren overwoekerd. Hier en daar stond een groepje dwergdennen of een kleine palm. Onder hun voeten strekte zich een fluweelachtig groen ta pijt uit en de lucht was verrukkelijk koel op de p'ekken, waar de hitte der zon niet doordrong Robin was de eerste die begon te pra ten. „Heerlijk hier, vind je niet? Het lijkt wel een paradijs Het rnrisje gaf geen antwoord. Een vu rige blos was omhooggestegen, naar haar wangen. Ze keek recht voor zich uit. Een Paradijs9 Nooit... voor hén beiden niet! Hij en zij stonden even ver van elkaar als de poVn en dat zou altijd zoo blijven „Hier hebben we een helling, die mis schien ergens heenvoert," wees Robin. „Ik zal er eens tegen opklimmen en een kijkje nemen. Jij doet misschien beier eren hier te blijven, want het is nog al steil." „Ik ga mee," zei Gwynne beslist, ge jaagd over haar schouder omkijkend. „Ik bon bang voor wilde beesten... en..." Hij slak haar de hand toe, maar ze deed, of ze het niet zag en volgde hem De hooi kist. Bezwaren van een langdurig brandstof- gebruik behoeven niet te bestaan, want er is geeri reden om peulvruchten niet in de hooikist ol in kranten te bereiden. Dtenk een paar dagen vooruit en zet de boonen minstens 24 uur te voren in de week, zoodat ze langzaam kunnen weeken en zich weer geheel vol water kannen zuigen. Breng ze voor een maaltijd, die om 5 of 6 uur gegeten zal worden, des mor gens aan de kook, laat ze 10 k 15 minu ten doorkoken, zet ze vlug in de hooi kist of pak zo in kranten en laat ze daar in 3 uur tot 441/2 uur staan. Doe er zout bij als ze gaar zijn ca laat ze nog even zachtjes doorkoken, zoodat ze de smaak van het zout aannemen. Goede boo nen zijn n.l. wel gaar in ruim één uur; daarom is 10 minuten voorkooktijd (1/6 %an den normalen kooktijd) wel voldoende. Minder gegd kokende boonen vragen meer tijd en dus gaven we de keus tusschen 10 en 15 minuten. Daarmee hangt samen de tijd van ver blijf m de hooikist (3 X den normalen (kooktijd), dus 3 X 15. H/g uur. Wil men om 12 uur eten, dan dient even b-rekend te worden, of het dan ook heter is om den vorigen avond al fe beginnen etn de boonen 's nachts in de hooikist te la'en staan. Ze zijn dan 's morgens stellig gaar en kunnen tijdig met zout worden gewarmd Hef gebruik van zuivering70ut (ook dnbbe! koolzure soda genoemd), is op deze wijze verme den, het is ook beter om het niet te gebruiken. Het koolmat. Het kooknat, dat op de boonen over blijft, is bestemd voor de saus. Het zal niet altijd mogelijk zijn om alle kook nat te gebruiken. Daarom is de meest practisch-e wijze van werken om tijdig (b.v. vlak na bet toevoegen van het zout en daarmee even laten doorkoken), zooveel kooknat van de boonen te nemen, als noodig is en de rest op de boonen te laten Dit kooknat kan altijd nog diens! doen bij een evcntueele restverwerkmg Word' er van bovenbedoeld kooknal een zuix uiensaus of preisaus gemaakt, dan moet die saus bij voorkeur vlug wor «k-n afgewerkt U©t is volstrekt niet erg, dat de groente niet bötergaar is. We zijn over dat stand punt wel héén en vinden, hoop ik, alen, een groente die nog wat knanperig is, lekkerder dan een slappe, totaal gaar ge kookte groenle Hoe vlugger een dergelijke saus wordt af gemaakt, hoe beter Gedachtig aan wat we in het begin van dit artikel aan haalden, n.L dat er aardappelen moeten worden gegeten bij de boonen, dient de portie saus flink groet te zrjn Ze moet immers óók jus op de aardappelen zijn. Maak dur een flinke portie hoeveel heden en recepten staan voor de voegende bijdrage op 't programma. Zóó werkende, heeft de huisvrouw van nn,- die rekening 0 URAAGS A AK veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. (2 LIJNEN) Amsterdaxasche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36. Alle Bankzaken Assuranties. COOQC F. Rottgering, Hoogstraat 17. UOOOU Grootst Speciaalhuis. CQAA!\ MEIJER's Zaientelefoon. OwTTU Vlotte verzending. Alle boodschappen. Experts in telefoon? HOOIKADE 2. foonreclamt. CQSü'ïfï Servio, Westmolenstraat A O0«iuü Engros detail. Beëedigd Taxateur van Onroe rende Goederen, J. Bokhorst, Overschieschestraat 106 C OOC fl Carrosserie, wagenbouw en UO&OU al! répara tién. ARY JORDAANS, Hoofdstr.34 O 3 i V Speciaalzaak in: DamestassÓhen, koffers en alle soorten lederwaren. Reparatie-inrichting. OOI U LANGE NIEUWSTRAAT 23 Alle expeditie en zware transporten Q ö"7Q K N.V. Van Katwijk -: Glashandel. O O Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. CÖKQQ FIRMA A. GOOS, Speciaalhuis UUvJOJ lp haarden en kinderwagens. G. Verboonstr. 21, t,o. Hav.Bank. C7R79 JACK HANSEN, ROTTER- 0 DAMSCHEDIJK 227. Heerenmodes, Kamerjassen, Pvama's. J. SCHOTEL. STADHOUDERSLAAN 27 TELEFOON 68732 met vaste schreden Ze deed haar best nergens aan te denken. Dat was, meende ze, nos het beste En maar doen alsof, zooals zc bij haar kinderspelen zoo vaak gedaan had Terwijl ze dan ook naar boven klauter den, begon ze vlug en aan één stuk door over baar jeugd te praten en de spel letjes, die ze toen deed „We deden vaak, of we ergens op een verlaten eiland zaten en stelden ons dan voor, dat e een prachtig hol vonden. o, kijk toch eensl Daar heh je warempel iets, wat erop lijkt! Zie je het ook?" In haar opgewondenheid- greep ze zijn arm beet en wees naar een verhevenheid op den top van den heuvel. Met versnel de schreden gingen ze er heen. De heuvel was heel steil ea nu en dan gleed Gwynne uit. Telkens stak Robin meteen zijn hand uit, om haar te steunen, maar onmiddellijk scheen ze zich de klove tusschen hen beiden te herinneren en sloeg zijn aanbod af. Hij kneep telken male de h'ppen strak opeen. Wat had ze toch een afkeer van hem! Ze naderden nu de zoogenaamde grof, die geen hol bleek, te'zijn, maar een uit bamboe ruwweg gebouwde hut, geheel met groen mos overwoekerd. Aan de achterzijde beyond zich een bouwvallige schoorsteen en door de opening zonder deur aan de voorzijde, zagen ze een groe ten, platten steen, die blijkbaar als vuur plaat gediend had. Er lagen nog half verkoolde takken op. Tegelijk gingen ze naar binnen. „Hier is inderyjd dos gestookt*^ mora,- QQQQ PIET HENIGER, Passage 1. UüD3w Heerenmode-artikelen. Vraagt tel. zichtzending. „DE KROON", Koemarkt L Lunc.,®s, Diners, Kegelbaan. ftGOqq G. VAN MEURS, UUAvlU LANGE HAVEN 5. RSQ19 v' Duinhoven B. K. Laan 22. OOï>d£ Vert.: Albert Heyennaas* StempalfabriBk - Oraveeriarichtinj h.Q1Q7 P. F. van den Ende, Drukkerij, UOiiJI Rotterdamschedijk 234. Schiedams' Goedkoopste Kan toorboekhandel fiftftll Maltha's Lederhandel, UOCJ I Broersveld 145 - 152 Leder-feurnituren, Koffers, Actetasschen, Reparatfër 694flD Fontijne, UUtUU Boterstraat 2832. lijnen) Modem ingericht reparatiebedrijf ;ft4ft4 N.V. A. Tienv.n, - - jfdstraat 39, ODOCI Tarwebloem - Tarwemeel ÜOZ 11 Tarwe-afvailem straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V. L. Botram. Alléén Lange Achterweg 33. CD DOC Speciaalhuis voor alle Sport- OOOZU artikelen. Sporthtiis Olympia, Passage 10. Passage 8. Chablonen voor vaten en kisten, aumeroteurs, datum stempels. Alle soorten gietvormen, graveerwerken. C7Q9Q Stoomververij en Chemische 0/Ö4Ö tasscherij „CENTRAAL", Hoofdkantoor: L. Nieuwstraat 71 5355. Veilingm. en beëd. taxat. Dag. gelegenheid tot inz. v. goed. C* TCO Woningbureau,,Schiedam-West" UOl %Jtm Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen. wil honden met de ©ischen, die de voe dingsleer stelt, ean zoo goed moge! ij ken maaltijd op tafel gebracht met heel een voudige hulpmiddelen. Resumé. Boonen als goedkoops eiwithroo. Aardappelen ter aanvulling van het niet geheel volwaardige eiwit. Zuinig gekookt, ten einde brandstof te sparen. Aardappelen niet op dezelfde zuinige wijze gekookt, omdat zij wél minder worden van deze manier van bereiden, do boonen en erwten echter niet. Saus gemaakt van het boonennat, dat dus niet verloren gaat. In de saus als vulling en gameering uien of prei, waarvan vooral de prei niet geheel giaar behoeft te Zijn. Kunnen we ons wat vleesoh pterrnit- teeren, dan wat gehakt in de saus en zoo veel boter of vet als mogelijk is, in verband pelde Robin, rondkijkend. Op den leemen vloer lagen verscheidene roestige conser ven blikjes en een aarden kan met gebro ken tuit. „En ze hebben hier ook ge kookt", vervolgde hij. „Ja, dat is waar ook, ik ben zoo ongeveer uitgehongerd. En dat moet jij ook wel zijn". Hij keek het meisje vol medelijden aan. „Ik zou wel kunnen koken... als er iets te koken viel," trachtte ze vroolijk te zeggen, „ik heb werkelijk honger." „Als we dan eens verder zochten? We kunnen, zoo noodig, hier altijd terug komen. Vermoedelijk zal dit wel de eenige schuilplaats zijn, die we vinden en naar de lucht te oordeelen, zal het binnenkort wel gaan stortregenen". Hij wees naar buiten. De zon was door zware wolken bedekt. „Misschien is het ook wel een bewoond eiland. Ik mag het lijden!" Van den - top van den heuvel af was echter nergens een spoor van een men- schenwoning te ontdekken. Naar alle kanten strekte zich de zee uit, zoo ver het oog reikte. Het eiland zelf bleek slechts klein te wezen en Robin schatte de lengte op een mijl en de breedte op de helft. Overal was het dicht begroeid, met uit zondering van het door hen gevonden open plekje. Op het geluid hunner voet- stappen vluchtten kleine dieren weg in de struiken en veelkleurige vogels verlie ten hun schuilplaatsen en vlogen piepend en. schreeuwend boven hun hoofden rond. Overigens was de stilte bijna angstwek kend. - Robin keek naar Gwynne, zoo tenger, met de pnrtemonnaie èn de boter ol vetvoorraad. De genoemde maaltijden zijn maar erg eenvoudig; de peulvruchten kunnen óók mooier en duurder worden verwelkt Wij hopen daarop in ean volgende bjj- drage terug te komen met reoepen en be schrijvingen van verschillende peulvruchten- gereehten alles om de gedachte, als zou den boonen toch altijd maar alléén boonen zijn, te verjagen en u allen aan te moe digen om de gerantsoeneerde peulvruch ten sanalkelijlk en goed te gebruiken. R. L.—IL Beschermt U tegen de gevolgen van Gij neemt voorzorgen tegen brand, ziekte en natuurrampen. Waarom dan niet tegen het zooveel ernstiger gevaar uit de lucht? zoo fijn gevormd, en zag, hoe wanhopig ze voor zich uitstaarde. Zou ze hun toe stand even ernstig inzien als hij? Moge lijk, dat er weken, ja maanden verliepen, voordat er hulp kwam opdagen. Het eiland lag zoo geheel buiten den koers der schepen. Hij wist dat wel, maar hoopte tevens, dat zij het niet beseffen zou. „Kom, kameraad, kop omhoog", zei hij op luchthartigen toon, „we worden wel gered. Nu en dan komen hier natuurlijk schepen voorbij. Het voornaamste is nu, dat we wat te eten vinden. Ik ben ervan overtuigd, dat we daar beneden een of anderen boom met eetbare vruchten zul len vinden. Zie je dien daar? Keer naar de hut terug en wacht op me, dan ga ik op onderzoek uit. Ga nu gauw. Zoo dade lijk begint het te regenen." Een plotselinge stortbui kwam zjjn voorspelling verwerkelijken. „Maar je zult doornat worden," sput terde ze nog tegen. „Laten we nog wat wachten!" Hij lachte erom. „Wat komt het erop aan, nü we toch urenlang in het water gelegen hebben, of we een beetje nat worden. Toe ga jij nu." Met tegenzin keerde zij terug en Robin ging verder. Tweemaal bleef ze staan ea keek hem achterna. Een ontzettende angst maakte zich plotseling van haar meester. Als hij eens van die steile hoogt» omlaag stortte op de rotsen in het dall Als hij eens verongeluktet 1Wordt vervolgd)..

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6