Agenda Winterhulp Nederland Notstandsbeihilfe Nederlandsche Christen Vrouwenbond Lukas de medicijnmeester Vastenavond bal WANDGEDIERTE Dinsdag 25 Februari 1941 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 (Vervolg van pag. 1) De a.s. collecte Men schrijft ons* Op 28 februari m 1 Maart a.s. zal de vijfde W H N -collecte worden gehou den liet za! weer een huis aan huiscollecte zijn, waarbij dan speldjes zullen worden verkocht, voorstellende een Noormannen- schip, een Oost-Indievaurder, her admiraal schip, een linieschip uit den tijd van Ad miraal de Ruyter, een Oost-Indievaarder, een negentiende eeuwsch zeilschip, en een modern ïnailstouinscbip. Daar met deze collecte is begonnen aan de 2e helft van het actieprogramma van dez<-n winter, beeft de burgemeester gemeend een kort overzichtje te moeten geven, \an wat in de afgeloö'ien maanden in Schiedam door de ,11N is ver richt, hetwelk bij wijze van circulaire dezer dagen huis aan-huis door geheel de ge meente zal worden verspreid. Ook aan directies van maatschappijen, fabric ken enz. is een verzoek om een bij drage gericht Uitkeeringcn. Deze week zullen door het Plaatselijk Bureau 500 gezinnen worden opgeroepen, ■waardoor het aantal gevallen, dat dan zal zijn opgeroepen, 3400 bedraagt Ook zal deze week aan ÓÜO gezinnen een uitkeering worden verstrekt. Mej* M. K. van der Zee verlaat het onderwijs Men schrijft ons: Op 28 Februari a.s. gaat mej. M. K. v. d. Zee, onderwijzeres aan de Prinses Julianaschooï, het onderwijs verlaten. Na een veertigjarigen diensttijd heeft zij haar voorloopig pensioen aangevraagde Opgeleid aan de Rijksnormaallessen 'hier ter stede trad zij op 1 Maart 1901 in dienst van de Vereen, tot bevordering van Chr. Onderwijs en wel aan de zoo bekend ge worden school Broersvest, hoofd de heer Dekker. In 19*22 ging zij bij de stichting der Prinses Julianaschooï mede naar de nieu we school Oostsingel 9, hoofd de heer C. M. Knopper. Aan twee scholen heeft zij haar krachten gegeven. Haar arbeid heeft zij gedaan met een haar kenmerkenden eenvoud, zichzelf nooit op den voorgrond dringend, beter gezegd aan anderen steeds de voorrang gevend, heeft zij veel zegen om zich verspreid. De waardeering hiervoor wordt stellig nog grooter als men weet, dat zij niet tot de lichamelijk sterken heeft behoord. Gedreven door een groote liefde tot de kinderen en tot haar Heiland heeft zij het „weidt mijne lammeren" tot de prak tik van het leven gebracht. Ons- christelijk onderwijs is veel ver plicht aan deze onderwijzeres, die wel niet stond in het voorste gelid-, maar toch een onmisbaren schakel vormde in het ge heel. Veel deed zij om Gods Koninkrijk te dienen op 't gebied der Zending. jZij ver zorgde voor het groot aantal christelijke scholen van Hervormd Schiedam de col lecten en verantwoordde ze te Oegstgeest Aan de Julianaschooï was zij jaren de juffrouw, hij wie de kinderen het sparen begonnen en leerden, 't Personeel der school had steeds in haar een hartelijke, hulpvaardige en vriendelijke collega en bet bestuur der scholen e® onderwijzeres met grooto toewijding en plichtsbetrachting. Haar werk onder de jeugd was niet ver geefs en bij haai heengaan zullen velen, waaronder thans ook mannen en vrou wen in de kracht van hun leven, die een plaats van bet-eekenis in de maat schappij vervullen, dankbaar zijn voor het geen juffrouw Van der Zee heeft bijge dragen aan hun maatschappelijke en geeste lijke vorming. Gedurende 25 jaren arbeidde zij aan de Zondagsschool van De. Halfmann. Ze heeft nog zitting in het bestuur van ,,'t Zonne huis" en werkte langen tijd mee aan de Vereen. „Union". We kunnen moeilijk haar de tradit'O- neele rust toewenschen, omdat we over tuigd z'in. dat zoo'n werkzaam leven als van deze onderwijzeres zal blijven vragen naar bezigheden, al is het dan van een lichteren en anderen aard. Zij haar nog menig gelukkig jaar ge gund, waarin zij met dankbaarheid mag terugdenken aan haar mooi-en werkkring. Hoe helpt het Itoiwle Krois? Het hoofdbestuur van het NeJ. Roode Kruis heeft een brochure uitgegeven, die no. 1 is genummerd, waarin wordt uit eengezet, waf Le'anghebb'-n-ken d-»en te weien over de werking van het iniichiin- genbureau voor burgers, het corre-ponden- tiebiireau. het informatiebureau voor mi litaireir en van het hoofdbureau (geldver keer met het buitenland) van het Ned. Roode Kruis. De brochure is in den boekhandel ver krijgbaar. Diefstal van beter. Tegen, den 18-jarigen G. de J. i3 proces verbaal opgemaakt wegens diefstal van en kele pakjes boter, ten nadeele van een winkelier in do Nieuwe Maasstraat. Ook voor Schiedam Naar we vernemen ligt het in het voor nemen ook hier tor stede evenals b.v, te Rotterdam is geschied eon bureai te openen van de Notstandsbei hilfe. Het bureau zal vermoedelijk in den SL Joris Dode gevestigd worden. De afdeeiing Schiedam van den Ned. Christen Vrouwenbond hield gistermiddag een vergadering in het Gereformeerd Jeugd huis, onder leiding van mevr. S. Hout manNot eb oom. Als spreker trad op ds. V. W. F. R. Schmidt, Evangelisch Luthersch predi kant, .met het onderwerp: Lukas do medi cijnmeester. Spr. merkte op, dat zijn onderwerp be grensd is. Er zal n.l. gesproken worden ovej Lukas als medicijnmeester. Men zou ook kunnen spreken van zijln kennis der vrouw. In zijn Evangelie worden n.l. veel vrouwen genoemd. Hij was ook een groot kenner van kinderen, zoodat we van hem kunnen zeggen, dat hij een bizon cl er \«el- zijdig menscb was. Van zijn afkomst we'ei we niets. Waar schijnlijk was hi} een Griek; misschien -een vrijgelaten slaaf van Theofilus. [n dien tijd wafen de medicijnmeesters meestal sla ven. Voor zijn tijd was hij zeer ontwikkeld. Wanneer hij christen werd, weten we ook niet Misschien is hij in Ant ochlië bekeerd, of te Tarsïs met Paulus in aanraking gekomen. Vele jaren heeft hij trouwens op het ze i- dingsterrein met Paulus samengewerkt, wien hij ais dokter terzijde stond, Spr. wees op het boek van Ed. von Har- nach over Lukas als arts, waarin vooral de aandacht gevestigd wordt op de vele me dische termen, die Lukas in ztjn Evangelie gebruikt Sper. lichtte dit met eenig© voorbeelden toe en vergeleek daarbij analoge gedeelten uit de andere Evangeliën. Bovendien ver meldt Lukas in zijn Evangelie meer gene zingswonderem van Jezus dan de andere Evangelisten. Deze groote Lukas is een geneeskundige van professie geweest Hij was de eerste chnsten-dokter, een man van breede ont wikkeling, die den Heiland van zondaren liefhad. Enkele vragen werden door den spr. be antwoord. Na een kort slotwoord van de presi dente, eindigde ds. Schmidt deze druk bezochte bijlenkomst met dankgelei. De volgende bijeenkomst js bepaald op 17 Maart a.s., Dan zal de heer W. A. J. Dalmayer een lezing honden. R.K.S.V. Excelsior De feestavond van de R.-K. S.V. Exoe!- soir, onlangs gehouden, is zoo uitstekend ge slaagd, dat de Ontsparuungscomm ssie nog voor de vasten een tweeden avond heeft georganiseerd, die gisteren in lïvoli is ge houden. De belangstelling was zoo groot, dat op een gegeven oogenblik de kaart verkoop moest worden stopgezet, omdat er geen plaats meer was. Een volgenden keer zal Excelsior bi- zondere maatregelen moeten nemen, want de roem van den feestavond van gisteren zal de animo, een Excelsior feest bij te wonen, nog vergrooten. De heer P. Alberts heeft eenige liedjes gezongen en een viertal led-en, die meer met dat bijltje hadden gehakt: Rie en Herman Kamp, Marianne van de Laarschot en Piet Verwayen, voerden een 2 acter op: „Een eeuw achter", ea voorts is er gedanst op muziek van de Radio Accor deon Pand O. K. Rhythm Stars onder leiding van Mac Bron. Toespraak van den voorzitter. Tusschen de beide bedrijven van het too- neelstukje heeft de voorzitter, de beer E. A Leenderts, die bij den aanvang zich beperkt had tot een kort welkomstwoord, enkele meJedeelingen gedaan. Op voorstel van den voorzitter weid besloten aan den volijverigen secretaris, den heer J. Kloos, die ziek is, een mand met fruit te zenden. Alle aanwezigen droe gen iets bij om dit sympathieke plan ten uitvoer te kunnen brengen. Spr. bracht dank aan de Ontspannings commissie en verwacht, dat binnenkort wei weer 'n feest georganiseerd zal worden. Hij hoopt, dat dit dan samen zal vallen met het behalen van het kampioenschap van Excelsior 1. Er is een financieel plan ontworpen, dat ten doel heeft de aangegane leening vlugger af t© loss-en. In het clubblad, dat dezer dagen zal verschijnen," wordt dit plan nader toegelicht en onder den naam Maart-actie besproken. Schied. Kunstkring In het bericht over de mislukte too- neelplannen van den heer J. F. Deelman, opgenomen in ons blad van g'steron, komt een zinstorende fout voor. Er staat, dat de Schied. Kunstkring van meening is, dat op dit terrein voor hem eon taak ligt. Uit het zinsverband za! men reeds hebben opgemaakt, dat de bedoeling was te zeggen, dat de Schied. Kunstkring meent geen taak op dit terrein te hebben. Ons is gebleken, dat sommigen ge heel ten onrechte den indruk hebben gekregen uit bedoeld bericht, dat het met den Schied Kunstkring niet naar wensch zou gaan. Die opvatting is stellig foutief. Als ruim 700 leden hun contributie blij ven doorbetalen, ook als de lyreeniging praetisch tijdelijk haar werkzaamheden heeft gestaakt, dan b'ijkt daaruit groote trouw. Dat het bestuur van den Schied. Kunst kring voorzichtig is geworden ten aanzien van allerlei opgekomen tooneel plannen, is te verklaren In haar overda-ligen ijver om de .bij voorbaat tot mislukking gedoemde plannen van den heer Deelman te steu nen, heef' de Schie larasriv redactie van Voorwaarts herhaaldelijk geschermd mei den voorzitter van den Svhie lamschmi Kunstkring die achter de plannen van den h-eer Dm1 man zou staan Dat heeft tot „verklaringen" in bet be stuur van den Schied. Kunstkring geleid en i}a dien zal het zich niet meer zoo gemakkclrk op glad ijs wagen i Verloren en gevonden De volgende in het tijdvak van 15 t.m. 21 Februari gevonden voorwerpen zijn op werkdagen tusschen 1 en 2 uur aan het politiebureau terug te bekomen. Diverse sleutels, ceintuur-, handschoe nen en wanten, portemonnaie tnet ritsslui ting en inhoud, shawl, sigarenaansteker, notitieboekje, pasfoto's, zweep, bruine por temonnaie met inhoud, acte'asch met brood- en drin kens blikje, wollen das, foto's in étui, diploma A M.U.L.O., paar gymnastiekschoe nen, kilo-gewicht, heerenhoed, trouwboek je, rijwielbelastingmerk. Bij vinders: Zilverbon, G. H. Mast, Groenelaan 65a; portemonnaie met inhoud, J. v. d. Grijp, Groenelaan 11; broodbon nen en vreemde munt, J. de Rouw, Schie 94a; damespolshorloge, G. v. d. Laarschot, Korte Singelstraaf 1gouden damesarm band, J. Hofman, Pascaistraut 16; rozen krans in étui, C. Schoenmakers, Da Costa- straat 42b; glacé beerenhan dschoen, J. Esschendai, Galiieistraat 4Sa; paar gym schoenen, H. de Heer, Aleidastraat 14b; draagmeJaille van de Vlaardingsche brand weer, J. Wijzen broek, yJaardingerdijk 179; wandelstok, A. Kool, Afeidastraat 72a; grijze kinderwant, J. -Mulder, Aleidastraat 74a; trapleer, P. J. Elshout, Maasdamsche- straat 6b, zilveren halskettinkje met pen ning, A. Schilt, Rijnstraat 21h; brii, M. Kruithof, Streijenschestraat 20; ring met twee sleutels, K. van Hil, Ruijsdaellaan 38; rijwielbelastingmerk, C. Vietje, Hout straat 18; handschoenen en want, J. Jan sen, Hoofdstraat 38; ring mat sleutels en fietssleutel, W. Giesselbach, Havendijk 1; geschiedenisboekje, P. Warmedam, Nieuw- sticht (ZjZ.) 7 en een vulpen, T. van Lixi- gen, St. Liduüiastraat 77b." Indien een gevonden voorwerp door den eigenaar bij den vinder wordt afgehaald1, wordt mededeeling verzocht aan het po litiebureau, tel. 68036 en 68070. Goedkoope groenten Van de Nedcrlaudsche Groenten- en Fruitcentraie te 's-Gravenhage is bij het gemeentebestuur bericht ontvangen, dat de prijs van de groenten, welke aan werk- loozen en armlastigen worden verkocht, van 3 cent per K.G. op 5 ct. per K.G. wordt gebracht. Deze verhoogde prijs geldt van 1 Maart as. af. Openbare Leaszaal en Bibliotheek Nu do dagen weer langer zijn geworden, komt er een kleine wijziging in do uren, waarop de openbare leeszaal en biblio theek geopend is. Van Maandag a.s. af zal zij voorloopig tusschen 17 en 18 uur ge sloten zijn. Na 18 uur zal zij geopend zijn tot zonsondergang. Jaarvergadering Nieuw Leven De Pluimvee en Kon ij uenlief hebbers ver- eeniging „N.euw Leven" heeft Zondag j 1. haar jaarvergadering gehouden in de zaal van den heer L. van 'Dijice aan de Lange Kerkstraat De voorzitter, de heer A. v. d. Klink, wierp een terugblik op het afgeloopen jaar en zeide, dal ondanks de moeilijke omstan digheden, de sportfok op peil is gebleven. De vcreeniging heeft zeHs een geslaagde ten toonstelling kunnen houden. De jaarverslagen van den secretaris, den heer C. I. Mijs, en van den penningmees ter, den heer J. J Kolling, werden goed gekeurd. Het ledental is nog steeds stij gend*- na 1 Januari 1941 traden 5 nieuwe leden toe. Reeds zijn verscheidene nesten ge vormd en als de voorteebmen niet bedrie gen, wordt 1941 een goed konijuenjaar. Reeds prima jonge dieren huppelen in de hokken rond In Md wordt een nesten- keuring gehouden, in het najaar volgt een keuring voor volwassen dieren. Een drietal 'bestuursled© i, de voorzit ter, secretaris en penningmeester, de hoe ren A. v. d Klink, Fabristraat 731b C. J. Mijs, Boerhavelaan 95, en J. J. Rol ling, Oostsingel 58, heeft zich beschik baar gesteld om aan konijnenliefhebbers gratis advies te geven betreffende het fok ken. In de bestuursv.tcature werd voorz'ea door de benoeming van den heer R. v. d. Most, die de functie van 2en secretaris zal vervullen BINNENLAND SCHIEDAM Passage Theater, half 3 en half 8: "Drie op de huwelijksreis. Monopoie Theater, 2.15 en 7.15 uur: Ave Maria. 1 Maart Maison Westhuis, 7 uur. Club avond Korfbalclub S.C.S. 8 Maart Ambachtsschool, half 3. Jaar- lrjcsche ledcnvergad ring Vereen, „De Ambachtsschool voor Schie dam en omstreken". 15 Maart. Volksgebouw, half 8. Schied. Arb. Tooneelvereen. Kunst na Ar beid: Hoogmoedswaanzin. ROTTERDAM 26 Febr. De Kleine Comedie, half 8. Het Res. ïooneel: Beloof me niets! Bioscopen. Arena 2.15, half 7 en 8.45 uur. M'n vrouw mag het niet weten. Capitol, van 2 uur af doorloopencL Droommuziek. Prinses 2.15 u., 7.30 u. Proces met ge sloten deuren. Op het tooneel John Kloos. Fa. W. VAN LOON Zuiveraars van Gebouwen en Schepen STADHOUDERSLAAN 37 Motorrijtuigenbelasting voor Dieselauto's Men deelt ons mede: Onlangs heeft de Ned. organisatie voor het beroepsgoederenvervoer langs den weg (N.O.B.) in overleg met en gesteund door een adhaesiebetuiging van den A.N.W.B., tot den wnd. secr.-generaal van het de partement van financiën het verzoek ge richt om het tarief van de motorrijtuigen belasting voor Dieselauto's, dat momenteel 50 pet. en te rekenen van 1 Mei a.s. 75 pet. meer bedraagt dan het tarief voor benzine-auto's, met dit laatstbedoelde ge lijk te stellen. Toen de verhoogde belasting werd inge voerd, was de prijs van Dieselolie zeer veel lager dan de prijs van benzine. Op het oogenblik loopt de enorm gestegen prijs van beide brandstoffen niet veel uit een. Daarom wordt thans het groote ver schil in wegenbelatisng gevoeld als een onbillijkheid ten nadeele van de Diesel auto. Het departement van financiën heeft ech ter het verzoek afgewezen op de volgende gronden: in de eerste plaats is de verhoo ging der motorrijtuigenbelasting destijds in gevoerd, oondat door het gebruik van an dere brandstof dan benzine aan den staat een belangrijk bedrag aan benzine-belas- ting ontging. Dit argument geldt ook thans In de tweede plaats is er, naar het oor deel van het departement, ook op billijk- heidsgronden geen aanleiding om aan net verzoek te voldoen, omdat zelfs bij onge veer gelijke prijzen van benzine en Die selolie het verbruik van deze olie veel geringer is, dan het verbruik van benzine in motoren van gelijke capaciteit Da Die* selmotor blijft derhalve naar het oordeel van het departement, ook thans nog voor- deeliger in het gebruik dan de benzine motor. Waarnemend hoofdcommissaris De commissaris van politie te Alkmaar, de heer C. Walraven, die begin Januari was benoemd tot commissaris van politie, waarnemend hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage, sis opvolger van den heer H. P. Clasie maar deze benoe ming wegens ziekte niet aanvaardde, is hersteld en zal met ingang van 1 Maart a.s. alsnog in functie treden. Afzet van kuiken». Een Zaterdag verschenen buitengewone Staatscourant bevat aanwijzingen, door de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee gegeven m)et betrekking tot den afzet van kuikens. De Amsterdamsche tunnelbouwplannen De commissaris generaal voor financiën en economische zaken, minister dr. Fischr böck, heeft zich heden in het bureau van den rijkscommissaris voor de stad Amster dam door do deskundigen der stad een. uiteenzetting doen geven van de plannen, die de stad Amsterdam heeft voor het aan leggen van een tunnel otnder het IJ. Tevens kreeg de industrieel De Groot de gelegenheid om een toelichting ,e geven- op zijn timnelplanneu. Minister dr. Fischbock toonde levendige belangstelling voor beide p'aimcn. Hij gaf uiting aan den wensch, dat de stad Amsler- dam haai* voorbereidende werkzaamheden spoedig zal kunnen voltooien en bet ont werp weldra tot uitvoering za! kunnen brengen. Geen melkpoeder en melk voor brood, enz. De secretaris-generaal van het deparle ment van landbouw en visscherij' heeft het gebruiken van melkpoeder, andere dan ma gere melkpoeder en van melk. and© e dan gecondenseerde melk en om'e melk .n den zin van artikel 4 van het melkbesluit hg de bereiding van brood, bdseu.it, koek, ban ket, beschuit en wafels verboden. Uitgesloten slagers Etet rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogsLijd maakt bekend, dat we derom een aantal slagers wegens het frau duleus slachten van varkens of het voor handen hebben van vleesch, afkomstig van frauduleus geslachte varkens, voor gerui- men tijü van bet verkrijgen van een toe wijzing van vee en vleeseh door de Ne derlandsche veehouderijcentrale is uitge sloten. Het betreft twee slagers te Schagen, twee te Dwetinchem en voorts slagers te Ossendreeht, Delft, Suameer (Tietjerkstera- deel), Oisterwijk, Raalte, Harderwijk, Nwi Vennep (Haarlemmermeer), Beverwijk; Bergen op Zoom, Baalte, Oeffeit, Oves- schie en Gelórop. Tegen alle betrokkenen is proces-verbaal opgemaakt. INGEZONDEN De Algemeene Begraafplaats Geachte Redactie. Het artikeltje van dr. -H. Fab-er over de Algemeene Begraafplaats, heeft u aange vuld met eenige „Historische" beschou wingen, waarin wel wordt toegegeven, dat daar een ongewenschte toestand heerseht, maar die wordt door u grootendeels goed gepraat, inzonderheid op grond van een zeer voorzichtig financieel beheer. Er is sprake van een monumentaal hei; dat op teekening zou staan, maar het te genwoordige bek geeft meer het idee van een kippenren, zooals men die wel bij hoen derparken in Gelderland aantreft Staven drieboekijz-ers mei gaas vormen reeds on geveer 10 jaar de entree van de begraaf plaats van een stad van meer dan 65.000 inwoners. Als men den toestand hier eens vergelijkt met de nieuwe begraafplaats van Over sell ie aan den Delftweg, dan staat Schie dam daar verre bij ten achter. Eri dan de aanleg van de le klasse graven! Als daar een begrafenis plaats vindt, is er geen ruimte om de weinige bloedverwanten en vrienden een behoor lijke plaats aan de groeve te verschaffen, en zeker is die niet aanwezig als er ve len den dood© de laatste eer willen be wijzen. Dan moet men zich maar van. een. plaats voorzien op de omliggende graven, wat ook al niet piëteitsvol isl Met deze enkele opmerkingen hoop Ik te bereiken, dat de bevoegde autoritei ten te zijner tijd verandering en verbete ring zullen brengen in de situatie. F, v. d. T. Onderschrift van de redactie. De geachte inzender beeft onze „histo rische beschouwingen" opgevat als een po ging tot goedpraten, wat in 't geheel niet onze bedoeling was. Onze opmerkingen ga ven alleen een verklaring, waarom de toe stand op en bij de Algemeen© Begraaf plaats zoo is, zonder daarmee onze in stemming te betuigen: integendeel 1 Burgerlijke Stand SCHIEDAM. Geboren: 22 Februari. Johan Coenraad Frederik, z. v. W. Esbach en C. A. Berkhout, Groen* weegje 76 Jacob Marinus, z. v. A. M. van Weele en A. W. Verboom, Nassara- laan 75. 23 Februari. Frans Jan, z. v. F. J, Steketee en L. A. Dons, A. de Teerstoof 7. Catbarina Maria, d. v. J. L. van lagen, en J. M. L. Gouka, Ridderkerkschestraat 34. Willem, z. v. J. H. Post en G. Koens, N. Maasstraat 106. 24 Fev~uari. Adrianus Arie, z. v. M. v. d1. Ta* ,-n A. Admiraal, Broersvest 128. Wilhelmus, z. r. C. G. Kemper en M. J. CL Vredebregt, Fabristraat 93. Overled en: 21 Februari. A. M. Muilwijk, 73 j. Mar conistraat 63 H. M. Zwamborn, 2 j. Nassaulaan 76 j. 22 Februari. O. Wuijster, 38 j. Dr. Nolet* straat 1." CS. E. A. van Trotsenburg, 76 j. wed. v. O. J. de Ronde, Gordon? straat 31.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2