Agenda De radio-bijdrage voor distributie-luisteraars Engelsche luchtaanvallen Het gebruiken en ver bruiken van verf „Nederland voedt zichzelf" Woensdag 26 Februari 1941 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 Gemakkelijke wijze van betalen Lohengrin Causerie voor de Ned. Vereen, van Huisvrouwen Het persoonsbewijs De uitreiking begint later Wereldgebedsdag L. BOON, Huysmansstr. 78, Tel. 69719 BINNENLAND Vier slachtoffers Dispensatie van het verbod Omliggende Gemeenten Verbindendverklaring C.A.O. voor de metaalnijverheid Het Twiske wordt ingepolderd Oproep aan de boeren voor den „productieslag 1941" Tweede toewijzing stikstofmest stoffen 1940—'41 Burgerlijke Stand u var (Vervolg van pag. 1} Over cie eerste drie maanden van dit jaar dienen de aangeslotenen big de ra diodistributie Imn luisterbijdrage op dezelf de v. ij ze te betalen als de andere radio luisteraars: door bet plakken van radio zegels of door storting of overschrijving op gironummer 400200. Bttnma word! echter voor de distributie- luisteiaars een nieuwe regeling van kracht. Zij behoeven voor de verdere termijnen niet meer zeil voor de betaling der luister bijdrage te zorgen, doch deze wordt door de drstributie-centraie, waarbij zij zijn aan gesloten, tegelijk met de kosten van het distributie-abonnement bij vooruitbetaling bij ben geïnd. De weekabonué's betalen met ingang van de week, welke met 16 Maart begint f 0.171/2 meer, de maand - /abonné's met ingang van 1 April f 0.75 meer. Voor hen, die door middel van de giro reeds over een lanceren termijn dan drie maanden hebben betaald, begint de in ning der luisterbijdragen natuurlijk even redig later. Hiervoor is echter noodig, dat je desbetreffende, onder overlegging van J" girostrook, daarvan aan do distributie- renfrale, waarop hij is aangesloten, kennis geeft De afdeeling Schiedam van de Ned. Vereen van Huisvrouwen he ft gistermid dag de kennismaking met den heer A. A t, musicoloog te Bob ward, hern.euwd. Vier jaar geleden vertelde hij in Musis Sacrum iets over Wagner's Tannhauser; thans was diens Lohengrin aan de beurt, de opera waarin Wagner voor het laatst het ges'oten lied, de aria, heeft gebruikt, omdat hij tot de overtuiging was geke men, dat in de opera het tooneei pri mair en de muziek secundair moet zijn zij moet de poëtisch, romantische sfeer accentueeren 1 Op vlotte wijze heeft de beer Alt degenen, die de Lohengrin niet kenden, ingelei 1 tot de geheimen dezer opera Loh«nmn was de zoon van Parsifal, koning van de ridders van den H. Graal, die zefetder in Monsalvat, in de Pyre neeën De Graalridders waren de bewakers van den beker of schaal, die gebruikt zou zijn bij het laatste Avondmaal, dat Jezus met zijn discipelen bad Be Graalridders kwa men tot groote macht. De tragedie is, dat zij. ir den vreemde, nooit mochten zeggen, wie en wat zij waren. Deden zij dat dan moesten zij onverbiddelijk naar Monsalvat terugkeeren en zelfs, als zrj ge trouwd waren, hun vrouw achter laten. Na deze inleiding, d'e to'g licht werd met geprciecte rde beelden, volgde de Lo- bengrinsage. die speelt aan den oever van de Scheldt- nabij Antwerpen oms'r-ets 931. Dietrich, hertog van Brabin', is gestorven en heeft twee kinderen ach e-ge'at-n. Elsa, die 18 en Gotfried, die 12 jaar is. Graaf Frederik van Telramond vraagt de hand van Elsa, in de hoop zoo her tog van Brabant te worden, maar hij wordt afgewezen en huwt met Ortrud, (nakomeling van koning Raiboud II van Friesland), in wie alle slechte eigenschap pen van de vrouw vereenigd zijn. Zij laat Gotfried verdwijnen en beschuldigt zijn zuster Elsa haar jongeren broer ver moord te hebben. Hendrik de Vogelaar, keizer van Duilscb- land, zal recht spreken en besluit tot een Godsgericht Op het juiste moment arriveert in een bootje, getrokken door ccn zvra en, een vreemde ridder, die het voor Elsa opneemt en graaf Frederik ver slaat. Ue vreemde ridder en E'sa trou wen, maar graaf Frederik en Ortrud zet ten hun gekiiip voort en bewegen El-a haar man naar zijn naam te vragen. Dat maakt het voor den vreemden r'dler (Lo hengrin), r.ood/akelrjk te ver'rek' en en als d" zwaan met het bootje aankomt, veran dert de zwaan in den jongen ridder Got fried; Elsa sterft van smart, omdat zijdoor haar vrcuwe'rjke nieuwsgierigheid de oor zaak is geworden van de scheiding De 1-e'angrijkste passage- heeft de h er Alt op den vleugel of op gramofoonp'aten laten hooren Hij doorspekte zijn voor dracht met nhilosofische en psychoïogis he opmerkingen droeg met een moce don kere slem fragmenten voor. Rij afwezigheid wegens ziekte van de presidente, mevr Goossens. heeft de vice- presidente, mevr M C W e i s f e 11de Ligt, de goed bezochte bijeenkomst ge opend en na afloop, fegen half 6, den heer Alt hartelijk dank gebracht voor zijn voordracht. Meegc-'eeld werd nog, dat het seizoen niet met den gebruïkelijken feestavond ge sloten zaf worden Wel overweegt he' be stuur een slui'ingsm'dda'1 te organ-sern. Tot 15 Maart kunnen leden bij de secre taresse, mevr Ubink, Burgemeester Knap-, perüaan, meededen, aan welke declama- trice op dien middag zij de voorkeur geven. Liet de uilreiking van l»et persoonsbewijs kan niet, zooals aanvankelijk de bedoeling was, op 1 Maart a.s. begonnen wordt. Het gemeentebestuur heeft mededeeling gekré- gen, dat do noodige formulieren enz., zoo spoedig mogelijk na 1 Maart zullen wor den afgezonderd. Op de formulieren staÜt ook de plaats naam vermeld, zoodat de gemeenten om beurten in aanmerking komen om de for mulieren te ontvangen. Het hangt er nu maar van af, of men no. 1 of no. 10J0 is, aan wio de formulieren worden toege zonden! Voor wat Schiedam betreft is ook nog geen lokaal aangewezen; waar de persoons bewij/en zullen worden uitgereikt. Het gymnastieklokaal aan het Oude Kerkhof is wel het meest geschikt daarvoor, maar er zijn begrijpelijke bezwaren dit lokaal thans opnieuw aan zijn normale bestemming te onttrekken. Omdat het tijdstip van aanvang der uit reiking nog niel bekend is, is ook het des betreffend personeel nog niet aangewezen en geinstiueerd. Ais de termijn, waarbinnen de uitreiking moet plaats hebben, in krimpt, zal het aantal ambtenaren moeten stijgen. De ambtenaren moeien ook nog een cur sus volgen in het nemen van vingerafdruk ken en voor zij aan het werk gaan, een soort examen afleggen, waaruit blijkt, dat zij met vrucht den cursus gevolgd hebben. Ook dit jaar zal weer de Wereldgebeds dag voor Vrouwen gehouden worden, iü. op Vrijdagmiddag a.s., 3 uur, in de Lu- thersche kerk. De liturgie, die voor alle samenkomsten, waar ter wereld de Wereldgebedsdag ge houden wordt, gelijk zal zijn, is door jkvr. Van Asch van Wijck in het Nederlandsch vertaald. Rrandstoffenhandel, Goederenvervoer EEN OUD VERTROUWD ADRES Onwel geworden. Gistermorgen is de 58 jarige vrouw K.G in de Tuinlaan onwel geworden en nadat zij in een woning was b:nnen- gedragen, door de politie naar huis ver voerd. Diefstallen. Tegen den 17-jarigen H. de R. is pro ces-verbaal opgemaakt, wegens dieVa! van kleedingstukken en een hoeveelheid zee kaak. Een zevental jongens is gisteren arme houden, dut zich den laats'en tijd bezig hield met het stelen van levensmid lel _n uit melkwagens, staande bij een melkfa briek hier ter stede. In ve-band hi rmce is ook de 46-jarige B. aangehouden, ver dacht van heling. In den nacht van Dinsdag op Woans dag zijn eenïge Engelsche bommen op Nederlander h grondge! iei geworpen, welke grootendeels op het open veld terecht kwa men In een plaats werd eeu scheepvaart bedrijf aangevallen, doch de bommen mis ten dod Ook overigens is de schade on belangrijk, op één punt na, waar een drie tal woonhuizen door een brisantbom is vernield, flier is een burger geiood, drie anderen zijn onder het puin bedolven, zes zijn zwaar gewond. Elders ging een graan schuur in vlammen op. SCHIEDAM Theater, half 3 8: uur: Passage Theater, half 3 en half Drie op de huwelijksreis. Monopole Theater, 2.15 en 7.15 Ave Maria. 28 Febr. Luthersche kerk, 3 uur. Wereld gebedsdag voor Vrouwen. 1 Maart. Maison W esthete, 7 uur. Club avond Korfbalclub S C.S. 8 Maart. Ambachtsschool, half 3. Jaar lijks'he ltd nvergad r.ng Yere n „De Ambachtsschool voor Schie dam en omstreken". 15 Maart. Volksgebouw, 'half 8. Schied. Arb. Tooneelvereen. Kunst na Ar beid- Hoogmoedswaanzin. 17 Maart. Geref. Jeugdhuis, half 3. Ned. Vereen, van Huisvrouwen. W. A. J. Dalmayer- Onze Zondagsbeschou wing. nv/ r De directeur van de sectie verf eu verf- grondstoffen van het rijksbureau voor che mische producten maakt bekend, dat bij beschikking van 26 Februari 1941 van den secretaris generaal van het departement van handel, rij erheid en scheepvaart de verf an verfgrondstoffenbeschikking 1940 no. 1 m dien zin is gewijz gd, dat bet titans aan een ieder, dus zoowei aan schilders, aan industrieele ondernemingen als aan parti culiere personen, verboden is zonder ver gunning van genoemden directeur verf te gebruiken, te verbruiken, te bewerken of te verwerken. Onder verf wordt in dit verband verstaan alle gereede verfproductie in den ruimstt-u zin van het woord, zooais b.v. alle soorten aangemaakte verven, verf dik in olie, lak- verven, jakken, vernissen, stopverf, pia muur, bene\ens drukinkt. Van het bovengenoemde verbod wordt echter tot wederopzegging toe a'gemeene dispensatie verleend. 1. Aan een ieder, die drukinkt gebruikt, verbruikt, bewerkt of verwerkt; 2. aan een ieder, die verf, uitgezonderd drukinkt, gebruikt, verbruikt, b werk' ot verwerkt, onder voorwaarde, dat hij bij het gebruik en verbruik dezer producten het dcor genoemden directeur daarvoor vastgestelde voors-hr ft in ar h' ne.-tn'. Dit voorschrift (voorschrift no. 1 voor de uitvoering van srhi'denverken) is op aan vraag kosteloès lij de s ete serf e,> ve-|- grondstoffen van hel rijksbureau voor che mische produce Kooi -gska/le 15, 's-Gra venhage. te verkriii-eo 26 Febr. De Kleine Comedie, half 8. Het Res. Toemeet: Beloof me niets! Bioscopen.. Arena 2.15, half 7 en 8.45 uur. M'n vrouw mag het niet weten. Capitol, van 2 uur af doorloopend. Droommuziek. Prinses 2.15 u., 7.30 u. Proces met ge sloten deuren. Op het tooneei John K'oos. YLAARDINGEN. Diefstal. Ten nadeele van den winkelier S. v. D. zijn twee coupons stof ter waarde van f50 ontvreemd. Lijk ojvgïhaald. Uit de Maas ter hoogte van de Vul- caanhaven, is het lijk opgehaald van L. R. uit Rotterdam, die reeds van den Sen Kerstdag vermist werd. Verboden .vervoer. Op het terrein van de Sunlightfabriek is J. C. C. aangehouden, die een koffer met texliedgoederen bij zich had, zonder in het bezit te zijn van een vergunning om deze te vervoeren en ie verkoopen. Het college van njksbemiddelaars deeit mede, dat de Jletaalbond (Werkgeversvak bond in de Metaalnijverheidde R.K. Ver een icing van Werkgevers in de Metaalnij verheid, de Algemeene NederJandsche Me taalbewerkers bond, de Christelijke Metaal bewerkersbond in Nederland, en de NeJer- landsche Roomsch-Kaiho'ieke Me.aalbewer kersbond, een verzoek tot verbindendver klaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de metaalnijver heid in Nederland hebben ingediend. Bezwaren tegen inwilliging van bedoeld verzoek kunnen uiterlijk 15 Maart a.s. wor den ingebracht bij bel college van rijks- bemiddelaars. Het vc rzoek, met bijlagen, ligt voor be langhebbenden ter inzage op de bureel-en van de districtshoofden der arbeidsinspec tie te Amsterdam, Haarlem, 's Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Breda, Maastricht, Arnhem, Deventer en Groningen, zoomede bij het college van rijksberniddelaars, Be- /.uideahcuf 87, te 's-Graveahage. Met ingang van Donderdag 27 Februari zal met de inpoldering van het Twiske bij Oostzaan bij wijze van werkverschaf fing worden begonnen. Op dien dag za! de eerste ploeg werklooze ar leiders uit Oortzaan bij de voo b re'd ndwerkzaam heden worden ingedeeld. A lereerst zal liegonnen worden met het maken vaneen doorbraak van den kanaaldijk ie Qpen- dam, ten einde de baggermol mis op het werkterrein te brengen A.s. Maandag zal een tweede ploeg arbeiders bij dit groote werk wordei geplaatst. Het vervoer van vee en vleeschwaren naar Terschelling. De Nedoriandsche Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en vissche- rij, waarbij wordt bepaald, dat het ver voeren van vee, vleesch en vleeschwaren naar en van het eiland Terschelling slechts is toegestaan met een door of vanwege de Ned. Veehouderijcentrale afgegeven ver gunning. Deze bepaling Is niet van toepassing op het vervoeren van deze artikelen door of in opdracht van de Duitsche weermacht op het eiland Terschelling.- Het Neder.audsch Agrarisch Front heeft een grootseheepsche actie ingezet, waarbij de boeren worden aangemoedigd in 1941 een zoo groot mogelijke productie, in de eerste plaats voor het eigen volk, te leveren Under het motto „Nederland voedt zich zélf" wil men dit jaar een productieslag leveren waarbij „slag" moet worden opge vat als „strij 1", in de betcekeais van een eensgezind streien om door gelijlk gerichte inspanning van alle krachten een overwin ning te bchaien, zoodat bewezen kan wor den, dat Nederland voor zijn voedselvoor ziening ten allen tijde voldoende bronnen en productiemiddelen bezit Het programma van dozen producteslag 1U11 wordt als volgt zeer in het kort weer gegeven t. Bebouwen van allen daarvoor gesckifc- ten grond niet broodgiaan en aardapipelen. 2. De grootst mogelijke zorg voor de wei den: tijdig en voldoende bemesten, regel matig en vaak om wei den, trjldïg hooien, ensilage. 3. Zoo hoog mogelijk opvoeren van den verbouw van stoppelgewassen. 4. Uiterste zorg voor teelt, voeding en verpleging van onze landbouw-huisdieren, teneinde de productie van dierlijke eiw.ttén en vetten zoo hoog mogelijk op te voeren. In de dagelijksche persconferentie van het rijkscommissariaat te 's Gravenhage heeft heden dr. F. E. Posthuma, oud-mi nister van landbouw, nijverheid en handel een rede in verband met bovengenoemden „productieslag" gehouden. Spr. zeide, dat hem is gevraagd naar aanleiding van een artikel van staalssekretaris Herbert Backe over de - voedselvoorziening van Europa en een „productieslag", bekeken uit een Nederlandse1! gezichtspunt, zijn meening te zeggen Wij willen allen gaarne wat meer te eten hebben, aldus spr., welnu, dan moet er meer geproduceerd worden. Dit is voor mij voor h 4 reden reeds een afdoende rede, doch nu de toekomst. Nu Duilscli'and en Italië, en wij mogen wel aannemen het grootste deel der Bal- kanstaten, zich allen aan een bepaalde ve 'a' geleid" econome hebben gebonden, zit er voor Nederland niet anders op en voor de andere landen van het vasteland van Europa evenmin, of wij en zij zullen ons daarnaar hebben te richten. De „1 r/eugungssch'acht" in Duioc' land he -ft wel bewezen, dat hot geen onmoge lijk probleem is om het gat, dal nog bij do vodermiddelenvoorziening bestaat, op te vuiten Op hel gebied van het vetvraagstuk moet eilivr ernstig aangepakt worden, zal de vi/orzi«ning van de volken van Europa met vet zoodanig kunnen zijn als deze volken tot nu toe verbruikten. Het vetprobloem is in hoofdzaak een voederprobleem. Er moet dus gestreefd worden naar een vermeerdering van de productie van voedermiddelen. De conclusie is, dat het technisch moge lijk moet zrjn een groot deel van de gaten, die in de Europeesche voedingsmiddelen- voorziening tot nu too door invoer gevuld- weiden, door vermeerdering van de pro ductie" te vullen. De heer Herbert Backe zegt van Dene marken en Nederland dat een verandering in de structuur moet plaats vinden. Door uitbreiding van den verbouw van hak- vruchten moet de afhankelijkheid van voe- derinvoer uit het buitenland belangrijk ver minderd worden. De hooge trap, waarop de intensieve cultuur in deze landen staat en de gunstige natuurlijke voorwaarden zuilen het gemakkelijk maken de veran dering in bet bedrijf hier te voltrekken, vooral omdat de afsnijding van de we reldmarkt in deze richting dwingt en bo vendien de hoeveelheid vee het beschik bare voedsel te boven gaat. In Europa als één geheel beschouwd, zullen deze lan den hun structuur als veredelings landen moeten behouden. Wij koelden (importeerden) veevoeder en ais dan de aanschaffing van de grondstof fen plus die van onze kuikens, biggen en kalveren minder kostte dan de verkregen producten eieren en kippen, varkens, melk en vee o-pbrachten, dan meen den wij, dat het in den landbouw goed ging, doch in werkelijkheid konden wij niet anders zeggen, dan dat de speculatie goed gelukt was. Wïj moeten weder uitgaan van onzen eigen bodem. Daaruit aan voeding voor mensch-en dier halen, wat er maar uitge haald kan worden en dan bij de voedselop brengst'voor de dieren onze kippen, var kens en veestapel aanpassen. Reeds tweemaal in een menschenleven is ons aan den lijve bewezen hoe onzeker het boerenbestaan is als het afhankelijk is van het buitenland voor zijtn eerste behoefte: veevoeder. Er zal bizondere aandacht geschonken worden aan de verhooging van de aard appelproductie, de verhooging van h-et voortbrengen van graan en een doeltreffen der weidecultuur, in verband met de coa- serveering van het gras. De oplossing van het vetvraagstuk bren gen wij daardoor een belangrijke schrede verder. Onze opbrengsten van tarwe, gerst en (ccmsumptie-)aardappelen kunnen zich met de Duitsch© opbrengsten meten. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat de productie en de aanvoer van stikstofmest stoffen het thans mogelijk maken voor be paalde gewassen (aardappelen, suiker bieten, koolzaad, groententeeit eu intensieve fruit- teelt) oen tweede toewijzing van stikstof- meststoffen te doen uitreiken. De provinciale voed se! commissarissen hebben inmiddels de richtlij ion ontvangen voor het verstrekken van deze tweede ioe- •wij'zing, zoodat do land- e,*i tuinbouwers, hierover binnenkort nadere mededeelmgcm zullen ontvangen. Als richtlij en voor deze tweede toewij zing werden de hieronder verme'de verhoo gingen van de tot nu toe geldende normen aangegeven: aardappelen op,klei-, zand en veengrond resp. 20, 40, 60 K.G. zuivere stikstof per H.A.. Suikerbieten en -zaad 20—40 K.G. zui vere stikstof per H.A. Koolzaad 20 K.G. zuivere stik stop per ïl.A. Grasland voor kunstmatig drogen 20K.G. zuivere stikstof per H.A. Groententeeit en intensieve fruitteelt 20 30 K.G. zuivere stikstof per H.A. De provinciate voedselcommissaxiseen kunnen voor bepaalde bedrijven van deze richtlijnen afwijken, In het algemeen zal bij de toewijzing rekening worden gehouden met de op gemengde bedrijven ve-laJ be schikbare stalmest. Jlaatregelen zijn getroffen, opdat de aan voer naar de hou vland streken voorgaat, zoodat verwacht mag worden, dat de stik stof meststoffen voor de bemesting van graangewassen en hakvruchten tijdig zullen zijn aangevoerd. Voor een uit het buitenland aan ie voeren hoeveelheid stikstofhoudende mests'offen, welker invoer de bovenvermo'de tweede toewijzing mede mogelijk maakte, moesten a&nmcrketijik hoogere prijzen, dan de voor het Nederfandsehe product geldende, be taald worden. Teneinde echter de hoeveelheden van buitenïandsehen oorsprong tegen dezelfde prijzen als het Nedoriandsche product te kunnen doen verhandelen, za! over deze tweede toewijzing een bizondere heffing door de verbruikers betaald moeten wor den bij het in ontvangst nrnnen der tweede toewijzing met bijboboorende kunstmes bon nen, welke bizondere heffing ten g ete komt aan het landbouwcrisis fonds, waar uit de hoogere kosten van het bui'enland- sche product bestreden zijn. Aa-gezien voor de uitreiking van deze tweede toewijzing ook over een gelijke hoeveelheid stikstof meststoffen van Neder!andvhen oorsarong beschikt kon worden, is het mogelijk' ge weest de bovenbedoelde hefting voor het landbouwcrisisfonds te beperken tot een bedrag van f0.10 per K.G. zuivere stikstof. Ned. Centrale VereMiiging tot Bestrijding der tuberculose. Gistermiddag kwam in het rijksinstituut voor de volksgezondheid te Utrecht de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose in een buiten gewone algemeene vergadering bijeen. De waarnemend voorzitter, dr. L. C. Kersbergen, herdacht het heengaan van den voorzitter, dr. D. J. Hefting, die kort geleden is overleden. Spr. wees er op, hoezeer dr. Hefting altijd het middelpunt is geweest van de vereeniging en dat hij zeer veel en belangrijk werk heeft ver zet tot bestrijding van de tuberculose. Ter voorziening in de vacature van de heeren Hefting en Noordhoff,koos de ver gadering dr. J. B. F. van Gils en dr. F. 0. Bmyning, die door den commissaris van het N.V.V. was aangewezen, als ver tegenwoordiger van hot t u bercu losebes trjj- dingsfoud van het N.V.V. Tot voorzitter werd met algemeene stem men gekozen dr. L. C. Kersbergen, die de benoeming aanvaardde. Drukwerk naar Spanje. De Spaansche postadministratie beeft medegedeeld, dal aan invoerrecht onder worpen drukwerken slechts dan in Span'f kunnen worden ingevoerd, indien zij voor zien zijn van het voorgeschreven groeni dliket. Dagbladen, tijdschriften en boeken, kunnen slechts worden ingevoerd indien de_ geadresseerde in het bezit is van eoa invoervergunning. Uilvoermonopolic sierteeltproducten. Een besluit van den secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij', opgenomen in de Ne leriandsche Staatscourant bepaalt, dat den uitvoer van. bollen en knollen van bloerugew assen, b! cHunkwcekerijproducten en boomkweke rijproducten tot 1 Januari 1942 verboden is aan anderen dan de mooopo'ichoudster, de stichting Nederlandsche Sierteel'centrale in Den Haag. SCHIEDAM. Geboren: 25 Febr. Martinus Johannes, zoon van T. Bezemer en M. A. van Rossen, Ha- vendijk 218, Andreas, zoon van A. A. Pelgrim en W. Me ij vogel. Van Maruiny straat 33. k* -

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2