VERDUISTERINGS- EN VERKEERSPROBLEMEN Fietslampen en achterlichtjes zijn lastige dingen Hoe de krant de publieke meening vormt Pag. 1 - No. 22718 TWEEDE BLAD DER SCHiEDAMSCHE COURANT Donderdag 27 Februari 1941 Iinn f on f/er eelt t ;&a*hst ,eii pWetétis«^a|ï Duitsche deskundige voor Nederiandsche journalisten Gemengd Nieuws Kleermaker handelde in vleesch Smokkelhandel Het blijkt een zcw moeilijk pirobleem te zijn, een fietslamp behoorlijk te ver duisteren. Bovendien moet het uiterst lastig zijn om te zien, of een dergelijke lamp verduisterd is of niet. Deze indruk zou men krijgen, als men alles, wat er gisteren aan d-ea kantonrech ter werd verteld, voor waar zou aannemen. Maar de kantonrechter kont zoo langza merhand zijn pappenheimers we! en hij weet heel goed; wat voor vleesch hij in de kuip heeft. Er kwamen bovendien niet alleen fiets rijders voor het hekje, maar ook voerlie den van wagens, dié heedemaal geen ver lichting hadden gehad. De melkhandelaar H. A. D. te Schie dam, was 'sochtends om kwart over acht liet was op een dag in November verbaliseerd. Hij zei, dat hij dacht, dat op dat tijdstip wel zonder licht kon rijden. Mr. Cos vertelde hem echter, da' hij dat niet mocht schatten.. De tijden, waarop de voertuig<m verlicht moeten zijn, staan eiken dag in de kranten. Daar kwam de melkhandelaar dus niet onderuit. Zijn no:i- chalame kwam. hem op twee bo ten te staan, want zoowel de verlichting vóór als achterop den wagen had ontbroken. Voor het eerste kreeg hij f6 subs. 3 da gen en voor het achterlicht -f5 subs. 2 dagen. De Vlaardingsche fabrieksarbeidster J. C. van R. had gefietst zonder achterlicht Dit. Ikwam haar op f 4 subs. 2 dagen te staan.. ."//Ly o Schiedamsche lös-werkman B. M., alhier,, had ook gedurende deverraderlijke schemering zonder licht gereden. Ditmaal was het èen handwagen, waarop de lamp ontbroken had. Da boete bedroeg f 6. subs 3 dagen; de eisch was f 10, subs. 4 dagen. De Vlaardingsche los-werkman H. V. was ook al tijdens het schemeruurtje in den ochtend voor eenzelfde feit verbaliseerd. Het betrof, hier een paard én wagen, welke V. had gehuurd voor een karweitje - bij den aanleg van den nieuwen rijksweg. De- wager.verhuurder had' wél' peiröléuinjaiir pen, maar hij had gec-u 'vergunning kun nen lomachtigen voor het kostbare,..begeer lijke vocht om-.deze lampen te vullen. V, was dus zoo verstandig den wagen op het werk te laten staan, maar 's Zaterdags moest hij hem wel terugbrengen, omdat de kar schoongemaakt en gesmeerd moest wor den, Op den terugweg was hij op een Maandagochtend aangehouden. Het was nog niet zoo laat, dat hij zonder licht mocht rijden en daarom kreeg hij een bekeu ring. In verband met de hoogs transactie boete van f 15, had hij de zaak voor het kantóngerechc laten komen. Het O. M, ech ter vond, dat verd. voorzichtiger had moe ten zijn. Er kunnen ernstige ongelukken van komen, als wagens niet verlicht op den weg rijden en mr. Grassoèïschte daarom twee beten -van. tien gulden. De kanton rechter: gaf verd. een boete van f 6 en een van- f 5, resp. subs. 3 en 2 dagen hechtenis. -1, jfvr" -V,/; De metaalbewerker A. van R. te Viaar- dóngen - had zijn vader als gemachl igd-e ge zonden. Hij had op een fiels gereden, waar van de lamp in liet geheel niet verduisterd was. Het elastiekje was van het kapje los geschoten en daardoor was dit kapje er af gevallen. De vader gaf een uitvoerige schildering van,, de .armoede van den zoon,' met het gevolg,dat de. kantonrechter daarmede rekening .houdend -i-, tot een boete vari f3 subs, 2 dagen kwam, hoewel de eisch f 7.50 subs. 3 dagen was. De meubelmaker J. H.van W. te Vlaar- dïngen, was op een ochtend wat laat op gestaan. Om op tijd1 bij zijn baas te zijn, had' hij toen maar.de fiets Van .zijn broer gepakt,maar daarvan was de koplamp nietverduisterd. Wie niet waagt, die niet wint, dacht de meubelmaker, en hij fietste weg. Maar hij won niet, want onderwég kruiste een agent zijn pad, met het ge volg een bekeuring. Zijn .waagstuk kwam hém gisteren op f-t subs. 2 dagen te staan. Do .Maassiuissche winkeljuffrouw - N. T. hadeveneens gaheel „onverduisterd" gere den. Haar werd een boete van fö subs.-2 dagen opgelegd. Te veel licht Te veel licht is ook weer niet 'goed.- Be Vlaardingsche kuiper, D. van der B., schijnt nogal raar met zijn zaklantaarn hebben slaan schermen, toen hij op een donkeren avond zijn huis wilde binnengaan. Nu stond er in nc tenlastelegging, dat hij deze overtreding gepleegd had op den openba ren weg en met kwasi-juridische spitsvon digheid probeerde het kuipertje den' kan tonrechter wijs te maken, dat hij uiet op, den openbaren weg slond. Hij bevond zich namelijk op zijn eigen sloep en. vlak voor zijn eigeri deur. Het O.M. „trapte er niet in" en eischto f 7.50 subs. 3 dagen met verbeurdverkla ring van den lantaarn. Het -vonnis luidde f5 subs. 2 dagéri, eveneens met verbeurd verklaring van de te veel dicht gevende lamp. De man maakte klaarblijkelijk aans alten om de boete maar meteen te beialen, want de kantonrechter vroeg, of hij direct af stand deed van zijn recht op hooger be roep. Dit rechlerslatijn ging waarschijnlijk h-ct beva.tlingsvermogen van deri kuiper te boven, want hij begreep er niets van, hoewel de kantonrechter het nog eens dui delijk herhaalde. De griffier was echter zoo vriendelijk: om het in de volgende rond-FIollandsche bewoordingen te vertalen: ,,U gooit het dus niet lioogerop". Dat .begreep de man u-ogenblikkelijk en toen was de zaak in Orde. Nee, hooger op ging hij niet, hoor, heelemaal niet! Het ontbrekende indentiteitsbewijs -De slagersknecht H. M. M, alhier, tróf het ongeluk, dat hij werd aangehouden op liet o'ogéhlilik. dal hij "geen idén!.iteitsbc; wijs bij zich had Hij moest naar een slachting en droeg daarvoor een ke'e'.pak. Zijn siamkaart'.Jiad- hij(..echter-:vergc-tcin.- diet was'-boV-ndicri '-eenigszins'^ kaart m Lelketelpak te s'e';en. Zoowel' hef 0. M.-als-du -kantonrechter hielden mét deze bizóndore- Omstandighe den voltedig rekening en berekenden den l jongeman twee kwnrljeS bcele, waarmede deze volledig genoegen nam. gen, want z-if vroeg hoé zij dan kon pas- seeron, zonder naar links uit te wijken. Ook daar wist de kantonrechter raad ■op. „Dan had je niet moeien- passeeren", lichtte hij do juffrouw in en hij gal haar een rijksdaalder boete, De Rotlerdamsclie fietsjongen N. J. van der R:. had in de Aleidastraat alhier op liet linkergedeelte van de straat gereden. De jongen z&ide, dat hij: dacht, dat het wel mocht. Er staan daar geen borden en in Rotterdam is het volgens hem wel ge oorloofd, indien er geen bord staat. Mr. Grasso vertelde /echter, dal het in Rotterdam ook niet mag, maar dat de politie het oogluikend.! toelaat. Dé boo'.e bedroeg een daalder, -conform dén eisch. De 19-jarige Vlaardmgsclie zeeman \V. 'van R. kreeg een rijksdaalder boete, om dat hij links gereden had1. Met een zelfde boetéjiverd. mevr. M.'M. 'van D., te Schiedam bestraft, omdat zij bij hel omgaan van-een hoek haar hand- niet had uitgestoken. De Vlaardingsche steenhouwer -G. v. D. stond voor oen zelfdé|;feit terecht. Hij ontkende echter, 1-- „Dan heb je heft smer met een slap handje gedaan", zeL>d®;lfenfonrechter. „Ja", zei dé steehouwer. „Dan moet je het' voortaan flinker doen'.', zei de kantonrechter en veroor deelde hem conform den eisch tot een rijksdaalder boete. Dé Vlaardingsche .kweeker C. de J., kreeg f 7,50 subs. 3 dag.eu omdat een kop lamp van' zijn 'autoiïet brandde. Dat was kennelijk een; tegenvaller, want hij bromde, dat hij gedacht? had- er met een gulden af te komen. Conform den eisch werd de Rotterdaa sche arbeider H. S; veroordeeld lot f 4 subs 2 dage.n, wegens één ontbrekend ach terlicht op zijn fiets. Ontslagkwestie Verleden week. trad mr. M. M. van Velzen op'als gemachtigde vari/deal directeur van de N.V. Van Pollens ILjÉetirstolrerij1; die te recht moest staan wegéns- ontslag van twee arbeiders, waarvoor géén: vergunning zou zijn verleend. .-..lp IV'-; Pollens had een z'.gi;- onbeperkte ver gunning gekregen, doch ,deze was niet op tijd verlengd. liet 0. M. ..had ontslag van rechtsvervol ging gevraagd, in verbind met het feit, dat1 achteraf.todi iyerguiining- was verleend ;-;.pe»'kantoór^h'ter',V-ïit«f^- gisteren in zijn schriftelijk vonnis- verd./va'n rechtsvervol ging ontslagen. ,J> Verkeersproblemen De 20-jarige dienstbode G. de R. te Schiedam, had hij het passeeren van en kele voor haar rijdende fietsers met be hoorlijk den rechterkant van den w-cg ge houden. De juffrouw was klaarblijkelijk eenigszins verwonderd 'over het feit, dat zij daarvoor een pirooes verhaal had gekre- Réfiendaibseh 'PhilharitfömscJi> Orikes-t.- fi llet achtste' middagaboimémentsconcert van -hét-Rh Ph. "O. wordt' a.s. Zaterdag: 1 Maart 'te" drieure in do Koningmrtekerk: to Rotterdam, onder leiding;--van Ednprd Flipse gegeven. Het concert, wordt geopend met ecsn uit voering van do vierde symphohie van Roris- sel, waarna de solist van den middag, prof. Hans Beltz (piano) het- .-„Concertino" van Each ton geboore zal brengen. Vervol gens wordt uitgevoerd „Elegie" van Rud. Mengelberg, waarna prof. Beltz tot slot het pianoconcert van Schumann zal spelen. Waaneer de uitreiking aanvangt van de definitieve identiteitsbewijzen, moeten de niet hel afgeven belaste ambtenaren grondig op dc iioogte zijn met dc techniek van het nentcn van vingerafdrukken. Een aantal ambte naren. ontvangt les op dc dactylos eopische afdeeling in het hoofdbu reau van'politic te Rotterdam, van den hoofdinspecteur dezer afdeeling, -J. V. Tas. De hoofdinspecteur demonstreert het op juiste wijze nemen van een vingcrafdrnk. (Polygoon). Inwoners - van een kuststad kelder ingericht, Z.O. Engeland hebben een grot tot sehuil- (Associated Press, Zander). Voor. liet Verbond van Nederiandsche Journalisten heeft gistermiddag in „Pul- cliri Studio" in Den Haag, dr. Kari Kurtli (docent in de dagblad wetenschap te Ber lijn en algemeen secretaris van liet Duit sche P-erswetenscliappelijk Verbond) een rede gehouden over: „Die oeffentliche meinungsbildung- dorch die presse". Als gasten waren aanwezig, o.a. dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van- liet departement van volksvoorlichting en kun sten, de heer N. Oosterbaan, directeur van liet perswezen bij dat departement, en de Auslaridsreferenf, de -lieer Von Fetter, van het rijkscommissariaat. Be algemeen-voorzitter van het Verbond van Nederiandsche Journalisten, de heer P. J. van Megchelen, leidde, na woorden van iveikom, den spreker in. Dir. Kurth gaf een kort overzicht van de ontwikkeling der dagbladpers in D'ultsch- -land en merkte op., dat in den tijd, toen men daar - nog zestig poHlielcé pdrtijerl' kende, van de vorming eener openbare incening geen sprake kon zijn. Eerst om streel;:- 1920 is in Duitschland de invloed vari de. pers op de openbare' meanings vorming tot erkenning gebracht. De bete: ken is van de pers in het moderne leven heeft geleid tot het ontstaan van een zelf standige wetenschap voor het dagbladwe- en. Spreker schetste de psychologische ge volgen, welke een belangrijk bericht kan hebben, en de gevaren, wellce een valsch bericht kan veroorzaken. De lezer der cou rant vormt zich niet slechts een meening over den inhoud der berichten, doch hij laat zich in zijn geheele houding daardoor beïnvloeden, vooral ook ten' opzichte van het tijdsgebeuren. Men kan liet bericht als de 'kern van de krant beschouwen. Hoewel liet bericht als zoodanig geen meening is, zal-, liét invelegevalleneenmeer.ing doen vormen: of tot ontwikkeling doen brengen. De pérs kan een stérke opvoedende kracht op dé gemeenschap luitosfenen. Deze omstandigheid,verplicht.'Iiaar tol een groot Verantwoordelijkheidsbesef .en.- daarvan moe ten: -in dé -eerste- plaats/ de .journalisten -zich"-:- bewust -.zijn; die de .gebeurtenissen vén- den dag dén lezer "duidelijk - móéten maken: en - daarbij in liet bizondér waak zaam diénen té zijn .voor allés wat. de ge meenschap;, .zou kunnen schadenDaarom beboeren do journalisten pp te Ireden als dienaren van het gaiische. volk. De, journa list moet alshet ware de -arts zijn voor liet, geestelijke, lichaam van, den lezer, zulks niet alleen bij de lrerichtgeving, 'doch vooral ook bijhet beschouwend ar-, iikél. De (verantwoordelijke redacteur dient bij all-es, wat in de redactiónoel-e kplommén yan,; zijnkrant;, wordt, gepüblioeerd,te let? tenop de mogelijke gevs-'geh, welke die publicatie - kan iiebben. Van iederen jour nalist meet worrlén verlangd, dat hij lo gisch denkt liij al hetgeen hij in de krant gaat medëdeelen. In den li)x:ralen tijd wa ren vele verantwoordelijke redacteuren zich niet voldoende bewust van dien plicht je gens de gemeenschap. De meening van een krant - met een zeer uitgebreid aantal lo zers kon toen volstrekt niet altijd als open bare meening gelden, integendeel, maar al te vaak kon men dergelijke bladen beschou wen als hetze veroorzakende organen.' De pers moet als doel de waarheid en daarmede de gemeenschap voor oogen hou den. Doet zij dat niet, dan draagt zij do kiem der verwording bij zich. In Duitschland is de journalist op dat gemeenscliapsdoel geheel ingesteld door do gedachte, wélke Adolf Hitler in eersten aanleg tot bezieling heeft gebracht en se dertdien zijn do oplagen der couranten ge weldig .toegenomen. Van den journalist wordt meer gevor- derd, dan van den gemiddelden staatsbur ger, omdat de journalist voor de gemeen schap een groote verantwoordelijkheid moet weten te dragen. Na de rede van dr. Kurth vertolkte do hóer Van Megchelen de erkentelijkheid van de vele aanwezigen voor diens belangwek kende vriordracht. Een pientere inspecteur van po'itie te Ede hiel 1 daar een taxi aan, waarin oen kleermaker zat, die als een groot koop man met zeven koffers reisde, helgeen den. politieman uiteraard verdachl voorkwam.. Hij nam den man met dc taxi mede naar het politiebureau, waar de kleermaker na deren uilteg omtrent zijn bagage moest geven Deze kon zich evenmin als do taxichauffeur iets herinneren, waaróm bei den in arrest werden gestold. Intusscher. werden in één der kof fers nog bebloede papieren gevonden, hetgeen op een moord kon wijzen. Na een naclit in het jachot te hebben doorge bracht, konden de kleermaker en de taxi chauffeur zich eindelijk herinneren, wat er gebeurd was. Het bleek toen, dat de kleermaker in vleesch in plaats van in slof fen had gehandeld. Het vleesch was door hem aan eenige restaurants in een stad geleverd, natuurlijk zonder bon en te hoog in prijs. Het vleesch werd daar nog aan getroffen en in beslag genomen. De laatste dagen is - in Dinteloord en' omgeving een uitgebreide smokkelhandel aan het licht gekomen. Verscheidene personen zijn gearresteerd. Bij het verhoor is kómen vast te slaan, dat minstens 50 lot 55 personen bij dezen han del betrokken zijn en over Westelijk Noord- Brabant verspreid wonen. j De handel omvatte kotfie, bruine hoo- nen, vet, vleesch, erwten, kleeding, zeep, en. Eenige partijen hiervan zijn iti beslag genomen. Tegen de betrokkenen, die na verhoor op vrije voeten zijn gesteld, is proces-ver baal opgemaakt. Het onderzoek slaat onder leiding van de rijkspolitie te Dinteloord. 1

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5