DE DROOM RADIO MORGEN? 67777 69109 68886 69440 68535 68295 G*VAN meurs, 68197 68811 67550 67976 68107 69890 68159 68976 68484 68251 67556 68421 68826 68142 „Kofa'-Bertels, Dam 926. Stoomen-Verven 67828 68193 68752 Woensdag 5 Maart 1941 TWEEDE BLAD DER SCHiEDAMSCHE COURANT BUITENLAND Luchtaanval op Britsche haven De Duitsche troepen in Bulgarije vm izi var i uvu vu u*sluaoiUXTUto1 Engeischen overvalien Noorsch eilandje De militaire positie van Italië Geen buitenlanders in het Italiaansche leger De vredesconferentie te Tokio WAT BIEDT DE Bankiers Algemeen InstalJatiebureau Bedrijfskleedlng Boods diappendienst Boter, Margarine, Vet Carrosseriefabriek Huis- en Decoratie-Schilder Kantoorboekhandel LEDERWAREN Machinefabriek RQAfin Fontiine' Meelfabrieken hngeiands industrie in oorlogstijd Corsetten-Dameisliousen Damestassehen Expeditie Haarden en Kinderwagens Heerenmode - artikelen R7R79 JACK. HANSEN, O U C DAMSCHEDIJK Hötel-Café-Restaurant Papiervernietiging Schoorsteenvegen Sport Stempels - Naamplaten Stoffen- Manufacturen Vendtihuis Yisehhandel Woningbureau Houtmeet en Zaagsel Zagerij en Timmerbedrijf Verbetering van den Belgischen landbouw Sederi de vroege avonduren zijn gisteren naar het DNB verneemt, zware Duitsche gevechisvliegtuigcn opgestegen voor aan vallen op strategische doelen eener haven aan öe Britsche Westkust, Volgens mede- deelingen der eerst teruggekeerde beman- Gisteren zijn in Berlijtische politieke krin gen nogmaals nauwkeurig de motieven op gesomd voor het binnenrukken van Duit sche troepen in Bulgarije. De Duitsche maatregelen in Zuidoost-Europa, zoo ver nemen wij van welingelichte zijde, berusten hoofdzakelijk op twee beginselen. Het eer ste beginsel wordt gekenmerkt door den wil om in dit gebed een permanente wngen werd een groot aantal omvangrijke vredo en stal>ie:o orde voor aj;e tijdcn branden en ontploffingen waargenomen. Gisterochtend hebben lichte Britsche zee- slrijdkrachten een niet versterkt eiland in de scheren van Noord-Noorwegen over vallen. Na een korte beschieting, waarvan enkele daar liggende visscliersvaartuigen het slachtoffer werden, werden soldaten aan land gezet, die enkele Duitsche en Noorsche vtsschers gevangen namen. Na een kort oponthoud verlieten de vijande lijke vaartuigen, teneinde zich aan de Duit sche tegenmaatregelen fe onttrekken, in volle vaart de Noorsche wateren. Het Lefreft hier, naar het D.X.B. van deskundige Duitsche zijde verneemt, zon der twijfel een Engelsehe propagamla-actie, waaraan met de minste militaire beteeke- nis moet worden toegekend. Bommen op hef Suezkanaal. Het Egyptische ministerie van binnen landsehe zaken deelt mede, dat vijande lijke vliegtuigen bommen op het Suezka naai hebben geworpen. De verliezen der Britsche koopvaardij. Voor de week. van IS tot 2-1 Februari geeft de Britsche admiraliteit de verlie zen der koopvaardij aan met 13 Britsche schepen, met in totaal 53.834 br.* t. en een geallieerd schip met 7.034 br. t. De „Popoio d'Italia" wjjdt in een hoofd artikel een beschouwing aan de militaire positie van Italië. Na er op gewezen te hebben, dat Italië vier maanden lang het gebeele gewicht van den oorlog heeft moe ten dragen, vervolgt het blad: Het Italiaansche volk zet den strijd voort in de vaste overtuiging, dat het nog slagen zal ontvangen en er ook zal nitdeelen, en in de zekerheid, dat het den laatsten slag zal nitdeelen. In de Albaneesche bergen is de vijand er niet doorgekomen, aan de Djoeba heeft het passeeren der rivier den Engeischen twintig da sen van bloedigen strijd gekost, te K oef ra heeft het garnizoen langer dan een maanstann gehouden, te Djaraboeb zijn de Engelsehe colonnes er niet in geslaagd, een handvol Italianen te ver drijven. De episode van Castelrosso is veelbeteekenend. In Abessinië putten de Engelsefe-n hun krachten uit, telkens wan neer zij een meter terrein willen win nen en hun successen blijven beperkt tot öe vlakten, waar zij het voordeel hun ner gemotoriseerde strijdmiddelen hebben. Reed® dertig dagen versperren de Alpen jagers, de grenadiers, de zwart hemd en en de Askari's den Engeischen den weg te Keren. De Engeischen hebben de strijd krachten, die Keren aanvallen, reeds twee maal moeten vernieuwen. Sommige belang rijke stellingen, die tien maal door de Engeischen veroverd zijn, zijn tien maal door de Italianen heroverd. De Engeischen hebben te Keren enorme verliezen gele den. Ilc-t befaamde Hindoeregiment Rai sane Rifles is volkomen in. de pan ge hakt. te verkrijgen en te waarborgen. Het tweede beginsel wordt bepaald door den oorlog te gen Engeland, oen oorlog, waarin Duitsch land, zooals de Führer reeds gezegd heeft, Engeland zal verslaan waar het maar te verslaan is. Duitsehland -zal, zoo verklaar de men vandaag van Duitsche zijde op nieuw, iedere poging van Engeland om den oorlog over te brengen "naar gebieden, die Duitschinnd beschouwt als te behooreu tot zijn economisch gebied, verhinderen. Door deze beide elementaire begtnseten der Duit sche politiek worden, zoo verklaarde men verder in politieke tóngen der rijkshoofd stad de vriendschappen van het rijk even zeer bepaald als de organisatie van deze vriendschappen en de maatregelen van het rijk wat betreft omvang, vorm en tijd. Sedert Itahè's deelneming aan den oor log, hebben cte Italiaansche ambassade en de Italiaansche consulaten in Spanje tal rijke aanvragen van Spanjaarden om op neming in Itahaanschen krijgsdienst ont vangen. Genoemde ambassade mankt thans bekend, dat het Italiaansche leger geen buitenlanders opneemt en dat deze aan vragen van vrijwilligers derhalve niet in behandeling genomen kunnen worden. Dooi Ellecmor Eliot Carroll 34) „Niet zoo haastig gebakerd, ouwe jon ge»," bromde Robin. „Ik heb dat moeras a\ onderzocht Jij nog niet We zouden verplicht zijn, dat riviertje, of wat het voor een water is, over te steken, of we zouden ons net als apen van boomtak tot boomtak moeten slingeren. Misschien blijkt het wei totaal onmogelijk er door been te komen. In dat geval blijft er nog slechts één mogelijkheid. En dat is het eiland rondzwemmen." „Non, daaraan doe ik dan ook mee. Maar laten we het eerst over land probeeren. Er moet wol een pad of iets van dien aard mn i Stel je voor, dat we weer met an dere menschen in aanraking komen .'Vind je dat niet verrukkelijk?" Hij staarde haar peinzend aan en rijn hl an we oogcu werden dof. Weer met an dere menschen in aanraking! Dat be- teekende voor hem vjerli-es "van haar ge zelschap, waarop hij zooveel prijs stelde. Het volgend oogenblik sloeg rijn stemming echter om Hij schaamde zich over zijn zelfzuchtigheid. Ze konden toch niet altijd in dergelijke, ongeriefelijke, primitieve omstandigheden blijven? Vroeg of laat zonden ze het niet langer kunnen uit- De Fransche ambassadeur te Tokio, Char les Axsene Henry, heeft geen volledige overeenstemming van opvattingen tot stand kunnen brengen met den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Mai- soeoka, ten aanzien van de Japansche for mule voor regeling van het grensconflict tusschen Thailand en Fransch-Indo-Ghina tij-lens een onderhoud van drie kwartier dat hij gistermiddag met den minister heeft gehad, zoo verneemt Domei van betrouw bare zijde. Omtrent den stand der onderhandelingen op de vredesconferentie verluidt nader, dat Thailand bereid zou zijn in te stemmen met het compromis, terwijl Vichy, hoe wel het instemt met het compromis, nog enkele wenschen wrc. betreft de for muleering van het definitieve verdrag-naar voren heeft gebracht. BizonderheJen over de door Frankrijk gedane concessies zijn tot dusverre niet bekend. Aangenomen wordt echter, dat het hier de behartiging van de Fransche belangen in de af te stane gebieden betreft. In zijn gisteren gevoerde bespreking met d-en Franseken ambassadeur, zou Mat- soeoka erop hebben aangedrongen, dat het deiinideve Fransche antwoord op het Ja pansche bemiddelingsvoorstel uiter.ijk Woensdagmiddag wordt overhandigd. In welingelichte Japansche tóngen wordt aangenomen, zoo meldt het D.N.B. nog, dat Woensdagavond de laatste gemeen schappelijke conferentie der gedelegeerden kan. worden gehouden, voorzoover niet Frankrijk nog op het laatste oogenblik nieuwe bezwaren te berde brengt, hetgeen echter in genoemde kringen onwaarschijn lijk geacht wordt. Chorehill heeft bespreking met Japanseken ambassadeur. Churchill heeft gisteren, volgens den En gelschen berichtendienst, een bespreking geliad met den Japanschen ambassadeur te Londen. DONDERDAG 6 HAART 1941 Hilversum I, 415 M. Neücrlandseh programma. KRO. '7.30 Gramofoon. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoon. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 ANP. 8.45 Gramofoon. 14.30 Religieuze gra mofoon, 12.00 Gramofoon. 12.15 Rococo- octet, (12.30-~12.33 Almanak). 12.45 ANP. 1.00 Gramofoon. 1.15 Orkest. 200 Orgel en viool. 2.45 Voor de vrouw. 3.0J Orkest. 3.45_ Gramofoon. 4.00 Melodis- ten. 4.30 Gramotoon. 5.15 ANP. 5 30 Gia- moloon. 5.45 Melodisten en gramofoon. 6.42 Almanak. 6,35 Reportage of gra mofoon. 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Gramofoon. (7.307.45 Ber. En- gelsch. 8.00 ANP. 8.15 Chansons met piano. 8.30 Ber. Engelsch. 8.45 Radio tooneel. 9.15 Musiijuette en soliste. 9.40 Wij sluiten den dag. 9.45 Engel- „sche ber. ANP. 1000 ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. AVRO. 7.30 Gramofoon, 7.45 Ochtendgymnastiek COOJÏrt 7.55 Gramofoon. 8.20 Ochtendgymnastiek 8.30 ANP. 8.45 Gramofoon. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gramofoon. 10.30 Or kest. 11.00 Declamatie. 11.20 Ensemble (12.0012.15 Ber., eventueel gramofoon) 12.45 ANP 100 Amusementsorkest en solist. 2.00 Voor de vrouwen. 2.15-Sex tet en soliste. 3.03 Voor de vrouw. 3.10 Zang met piano. 3.35 Piano '4 00 Orgel. 4.15 Disco causerie. 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen in der. Bijbel". 5.15 ANP. 5 30 Or kest. f6.056 20 Gramofoon). 6.45 Re portage of gramofoon. 7.007.15 Pers overzicht ANP en sluiting. DE OAGEUJKSCHE VRAAGBAAK (2 LIJNEN) Fa. Wed. M. van Meurs, Broers- veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36. Alle Bankzaken Assuranties. F. Röttgering, Hoogstraat 17, Grootst Speciaalhuis. MEIJER's Zakentelefoon, Vlotte verzending. Alle boodschappen. Experts in telefoonreclame. HOOIKADE 2. Servio, Westmolenstraat 4. Engros detail. LANGE HAVEN 5. fJ.QQQO v. Duinhoven, B. K.Laan 22. OODufc Vert.: Albert Heyermans' Stempelfabriek - Gravearmrichting Rotterdamschedijk 234?™^^' Schiedams' Goedkoopste Kan toorboekhandel Maltha's Lederhandel, Broersveld 145 - 152 Leder-fournituren, Koffers, Actetasschen, Reparatiën 1C: rUU Boterstraat 28—32. (2 lijnen) Modem ingericht reparatiebedrijf en Do Britsche minister van handel, Liddle- ton, heeft gisteren in het Lagerhuis o.a. verklaard, dat men er in Engeland naar streeft de oorlogsindustrie voor zoover maar eeoigszins mogelijk is te coacentree- ren en er zooveel mogelijk uit te halen. Daarom moet het verbruik van in Engeland geproduceerde goederen aanmerkelijk be perkt worden. Deze beperkingen zullen Carrosserie, wagenbouw alle reparatiën. ARY TORDAANS, Hoofdstr.34 N.V. EMADA, Rotterd.dijk 199? Ruime sorteermg en steeds het nieuwste. F. REISS, BROERSVEST 21. Speciaalzaak in: Damestassehen, koffers en alle soorten lederwaren. Reparatie-inrichting. v. d. MOST, LANGE NIEUWSTRAAT 23 Alle expeditie en zware transporten C070K N.V. Van Katwijk's Glashandel. OOluJ Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. ROTTER- 227. Heeremnodes, Kamerjassen, Tyama's. binnen afzienbaren tijd nog krasser worden. Hocdcn< peücn (ook in Iakea) k l»ino rnKnornn rrr\rt Ha mtntc. - - x COKOiQ FIRMA A. GOOS, Speciaalhuis uUCUu ïn haarden en kinderwagens. G. Verboonstr. 21, t.o. Hav.Bank. Kleine fabrieken, zoo betoogde de minis ter voorts, worden geconcentreerd voor de oorlogsindustrie van Engeland en de oor- logs-economische productie. Mochten er fa briekseigenaren zijn, die aan de regeerings- maatregelen in dit opzicht niet vrijwillig gevolg geven, dan moeten zij worden ge dwongen. Overigens beschikt de Engelsehe regee ring, naar Lidïlleton tot slot opmerkte, in het geheel niet over fondsen om zaken-(2 fuVEN.( lieden te helpen, die door den oorlog scha- de hebben geleden. Slechts in bizonder schrijnende gevallen zal de regeering uit eigen beweging ingrijpen. Liddleton heelt voorts verklaard, dat eenige fabrieken, d'ie voor de oorlogvoering „niet belangrijk" zijn, binnenkort gesloten zullen worden, opdat de arbeidskrachten vrijkomen voor belangrijke bedrijven. Het betreft hier fabrieken, die tot dusverre onder meer schoenen, kousen, aardewerk en textielgoederen vervaardigden. Het Engelsehe Volk moet het gebruik van dergelijke artikelen nog sterker beper ken ten voordeele van de oorlogvoering. PIET HEFTIGER, Passage Heerenmode-artikelen. Vraagt tel. zichtzending. „DE KROON", Koemarkt 1. Lunches, Diners, Kegelbaan. N.V. A. Tieman, Hoofdstraat 39, - Jac. v. d. Waal, Westmolen straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V. L. Borrani. Alléén Lange Achterweg. 33, Speciaalhuis voor alle Sport artikelen. Sporthuis Oiympia, Passage 10. C QCfM Heyermans en van Ouwerkerk, «UUu i Passage 8. Chablonen voor vaten en kisten, numeroteurs, datum stempels. Alle soorten gietvormen, graveerwerken. Stoomververij en Chemische Wasscherij „CENTRAAL", Hoofdkantoor: L. Nieuwstent 71 fiQfi'ÜI fa. Kruyne en Jonker, Broersvest v J 5355. Veilingmeesters en be ëdigde taxateurs. A. Filtekes, Hoogstraat 81. Specialiteit in versche en ge bakken visch. Dagelijks versche aanvoer. Rookz3agsel - Grenenzaagsel Zaagmeel A.C.H. DE JONG, Noordvest 10 Woning bureau,,Schied am-West' Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen. G7QAR A* H" FRANSEN - SCHEE 5 D Onü Zaag- en Timmerwerken voet handel en industrie houden en er aan ten gronde gaan Ze leefden beiden reeds onder hoogspanning en alleen daardoor hadden ze zoo kunnen oerleven. Hij voted© haar in de hut Ze ging haas tig aan den gang en pakte ideerea en wat ze verder hadden, bij elkaar. Met een vroo'gk glimlachje zei ze: „We moeten die kieeren en al wat ver der bruikbaar is, meenemen Het is nu zoowat elf uur, zou ik zeggen, denk je ook niet? Dan hebben we dus bijna een hcelen dag den tijd, om door die wilder nis heen te dringen. Ea als het ons on mogelijk blijkt, ons een weg te banen, dan hebben we ook nog tijd genoeg, om hierheen terug te koeren, voordat hei nacht wordt." Z» keken beiden de kleine hut met het schamele huisraad rond. Ze hadden er dan tool een soort tehuis in gevonden Met innerlijken tegenzin en verdriet be gonnen ze op te ruimen. Onder het werk maakte Robin de opmerking, dat ze geen voedsel voor onderweg behoefden mee te nemen. In het bosch konden ze al, wat ze noodig hadden, vinden. Maar de kiee ren moesten mee. Gwynne bedacht een manier om het gemaakte bundeltje als <««i ransel op Robin's rag te binden. Ze nam strengen van het grauwe mos, draaide die ineen en gebruikte ze als touwen. Het ging heel goed. Eindelijk gingen ze op weg. Robin liep voorop en zocht een zoo begaanbaar mogelijk pad door het dichte wond Met zijn zakmes moest hg soms doornen en scherpe rietstengels wegsngöen, voordat ze verder konden Hall voert besprekingen met Halifax, De Anmfikaansche minister vau buiten landsche zaken, Huil, heeft een onder hond gehad me., den Britscben ambassa deur Halifax, "dat een uur duurde. gaan. Gwynne volgde hem op den voel Het gaan was meermalen zoo gevaarlijk, dat ze zich aan takken of struiken moes ten vasthouden, om op de been te blg- ven. Blijkbaar had nog nimmer te voren een menschelijk wezen die wildernis be treden. Ze moesten over groote steenen, glib berig van het natte mos, heenklauteren en moerassige- plekken, waar ze tot htm. knieën inzakten, doorwaden, Gwynne wei gerde daarbij koppig iedere hulp van Ro bin's krat. „Kgk jij maar voor je uit," zei ze, tel kens als hg zich bezorgd naar haar om wendde. „Ik zal wel roepen, als ik niet verder kan komen." De modderige stroom, waarover hg haar reeds verteld had, was nu eens niet meer dan een meter, dan weer ruim vier meter breed en wrong zich in vele boch ten door de wildernis. Ze hadden meer dan twee aar nodig om een doorwaad baar plekje te vinden. En de smalle, rot sige oevers vormden een gevaarlgk pad naast '-et stilstaande, donkere water. Boven hun hoofden kwetterden vogels van allerlei kleuren en vlogen verschrikt bij hun nadering op. Bange aapjes met verdrietige snuitjes brabbelden druk met elkaar over die vreenide, tweebeonig© we zens, die ze nog nimmer op hun domein hadden gezien. Door hun kluchtige hou dingen maakten ze Gwynne aan het lachen. „Zijn het geen scharjes?" riep ze toet kinderlijke opgetogenheid uit. „Ik zou best een paar voor huïsdiertjes willen hebben." Het is voor België een gebiedende elsch om den landbouw tie verbeteren en van ic-deren vierkanten meter braakliggende» grond of slecht bewerkte akkers profijt te trekken. De secretaris-generaal van het Bel gische ministerie van landbouw heeft ver klaard, dat er thans nog een oppervlakte van meer dan 50.000 hectare onbebouwd land is, dat ontgonnen moet worden, bo vendien is er nog een vrij groote opper vlakte, die slecht bebouwd is of waarvan de grond te vochtig is. Hiervan zou de pro ductiecapaciteit door een rationeel© bebou wing verdubbeld kunnen worden. Robin's gezicht klaarde bij dergelijke uitvallen telkens op. Ze was nu weer zoo gewoon en natuurlijk net zooals ze geweest was op dat tochtje in Panama en Balboa, voordat de rest van het gezel schap hen kwam storen. Hij riep jongensachtig terug, over zijn schouder heen, omdat hij van haar niet mocht omkijken„Willen we even hier blijven en zal ik er een paar voor je vangen? Dat zon een aardige aanwinst voor ons gezin zijn." Oogenblikkelijk trok ze zich terug. Hij had zijn woorden ook niet gelukkig ge kozen. „Nee dank je. We doen heter met door te loopea." En ze zei geen enkel woord meer over de dieren, die zich ver toonden. Ze waren eindelijk het riviertje met be- hnlp van enkele boven water uitstekende steenen overgestoken en verheugden zich, dat ze eindetijk weer op wat vastere» grond terecht gekomen waren. -De wilder nis was nu ook zoo dicht niet meer. Op eens nep Robin het meisje bij zich. „Kom nou toch eens Idgkenl" zei hij verdrietig, op een anderen modderstroom wijzend, die veel breeder was dan de eerste. Gwynne staarde naar het vettige, zwart» water, dat langs haar voeten voortgleed. Het was akelig om naar te kijken. Er kwamen vreemde geluiden uit, als speelde een groote visch in de diepte verstop pertje. Plop plop plop Ge- rocheL Geplons. Ba het kwaken van Mk- vorschen, Robin zei tenminste, dat het Voor een intensievere bmverkiug van hel land en voor het herstellen van de door oorlogshandelingen ontstane schade voor economische bedrijn-en beeft de staat he- kalve den reeds vroeger verleenden stiun van tien millioen francs, nog een bedrag van tien millioen francs ter beschikking gesteld. De Belgische Bond van Warmoezenfers heeft zich ten doel gesteld, de braai lig gende tuinen vooral in cte steden en an der© klein© stukken grond te gaan be bouwen. Tevens zijn stukken grond voor langen tijd gepacht of gekocht en door een ratio-- neele wijze van bewerken in een dusdaini- gen staat gebracht, dat reeds dit jaar een rijke oogstopbrengst verwacht kan worden. groote kikkers waren... „En nu venschte ik mezelf nog al geluk, dat hel ergste voorbjj was," mopperde hij. „Ik weet werkelijk niet, ho© we daar over heen moeten komen. Heit is peilloos diep. En ik voel er niet veel voor, naar de overzij te zwemmen door dat vuile water. Wacht eens even; ik zal stroomafwaarts eens kijken. Misschien vinden we daar wel een brug of iets dergelijks," eindigde hij met een geforceerd lachje. „Dat is heel waarschijnlijk," gaf Gwynne spottend ten antwoord. „Voorwereldlijke bouwmeesters hebben natuurljjk voorzien, dal wij hier zouden komen en voor ons gezorgd." Ze bleef slaan, waar hij haar had ach tergelaten, zender naar het gevaarlijke water te kijken. Ze werd duizelig, als ze er lang in keek. Plotseling slaakte z» een half onderdrukten kreet, toen ©ea don ker ding, op nog geen voet afstands van waar ze stond, door de struiken gleed. Een slang? Haar tanden klapperden Lij dat ritselend geluid, maar ze dorst zich niet te verroeren. Geen zonnestraaltje drong door het dichte bladerendak boven haar hoofd en een spookachtige schemer heerschte overal om baar heen. Op dat oogenblik gaf Robin een schreeuw. Meteen kwam hij naar baar toe hollen. „Nou, ben ik geen profeet?" vroeg hij, vroolijk lachend. „Ik heb werkelijk een brug gevonden en een sterke ook. Door een meesterhand gebouwd. Die 7,al je best kunnen dragen, kameraad 1" b -"-.w fi-n

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6