BE BROOM Petit P, msm Ij. m l TEELT VAN VOEDINGS GEWASSEN Zaad en pootgoed ui Dronken boer valt veldwachter aan Vrijdag 7 Maart 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Wat zullen we telen op onzen volks tuin Bat is de vraag, die menige volkstum- der thans graag beantwoord ziet Natuurlijk telen we vooral gewassen, die veel voedingswaarde bezitten en duur zaam rijn. Zoo denken we allereerst aan aardappelen, n aarvan we eenige rijen van een vroege soort poten en de rest van een late soort, waarvan we dus ge durende den herfst en winter kunnen ge bruiken. Nemen we aan, dat de halve tuin, ongeveer 150 M.2, wordt bezet met aard appelen, dan heelt u daarvoor noodig on geveer 20 k.g. poters. Hiervan kan b.v. een vijfde gedeeelte bestaan uit vroege, waarvoor de soort „.Eerstelingen" zeer ge schikt is en de rest uit middelvroege, waar voor blanke of blauwe „Eigenheimers" te gebruiken zijn of wel late soorten als „,Roode Star", .Bevelander" of Noor deling" kunnen worden genomen. Ook de „Eigenheimer" kan tot in den winter ge makkelijk worden bewaard en gebruikt. Men koope vooral pootaardappelen hij een vertrouwd adres van te velde gekeurd ge was; de kans van een goede opbrengst is dan beduidend grooter. Het gebruik van poolaardapuelen van bet eigen gewas moet ten sterkste worden ontraden. Be andere helft van den tnin kunnen we benutten voor den teelt van hoornen, erw ten, kroten, peen, knolrapen, kool, sla, an dijvie, spinazie, uien, prei, tomaten en en kele kruiden. Groote hoeveelheden kunnen we hiervan niet telen; daarvoor is de be schikbare oppervlakte te klein. Boonen. Tan boonen telen we snij- en sla-, tuin en bruine boonen. Stok-, snij- en slaboonen geven een grootere opbrengst dan stam soorten. Men heeft dan echter stokken noodig. Aan lang „rijs" kunnen ze ook geteeld worden. Op winderige plaatsen ge- bruifce men inplaats van snijboonets, pronk bennen. Deze zijn beter bestand tegen on gunstig weer en de smaak is, indien jong geplukt, even goed. enkele jonge planten bij een tuinder koo- pen. Ze kunnen begin Mei worden uitge- plant De benoodigde zaden koope men ook btj een vertrouwd adres. Alleen van goede zaden kunnen we goede planten verwach ten. Aan bet zaad zelf is weinig te zien: het is een vertrouwensartikel. Bij het berekenen van de benoodigde hoeveelheden houden we er rekening mede, dat enkele gewassen als volgteelt gebruikt worden. Zoo kunnen we b.v. kool, prei, andijvie en knolrapen uitplanten op het vrijgekomen laud waar vroege aardappelen, erwten en peulen reeds een opbrengst ge geven hebben. Spinazie, pooliuen en kropsla gebruiken we vaak als tusschenteelt in combinatie met stokboonen, tuinboonen en kroten. Ra dijs en ook spinazie kan tusschen de erw- tenrijen gezaaid worden; eerstgenoemde ook tusschen peen. Hierop komen we in volgende artikelen nog wel uitvoerig terug. Van koolsoorten noemen we afzonderlijk nog even vroege bloemkool. Ook hiervan, zijn jonge planten in den handel ver krijgbaar, die we in Maart en April kun nen uitplanten. G. Rechtszaken Poging tot doodslag te IJsselmuiden Veertien dagen geleden stond voor d© Zwolsche rechtbank terecht G. S. uit IJs selmuiden, "wegens poging tot doodslag. Verd. bad op 23 December jd. met steenen gegooid tegen de woning van een oude dame te IJsselmuiden en zou deswege voor den burgemeester worden geleid. Toen een rijks- en een gemeente-veldwachter ech ter aan de opdracht om S. aan te hou den, gevolg wilden geven, verzette deze zich hevig. Hij rukte zich los, vluchtte naar de schuur en greep daar een mest vork, waarmede hij de veldwachters, oa- Met 1 ons zaad kunnen we ongeveer 20 I der den uitroepIk zal jullie afslachten, M.2, betelen, van slaboonen ongeveer 35 j te lijf wilde gaan. Eerst na ernstig, verzet M.2, van bruine boonen hebben we 2 ons nooaig voor 20 M.2 en van tuinboonen 1/2 pond voor 10 M.2. Voor doperwten en peu len vestig ik de aandacht van onze volks tuinders vooral op de laagblijvende soorten als doperwten: Wonder van Amerika", „Eminent" en stam- of kruip. Voor peulen: „Stam de Grace" en vroege stam- erf kruip. Deze soorten kunnen zonder „rijs" geteeld worden en geven toch een groote op brengst. Voor 10 M.2 hebben we van erw ten en peulen 1 ons zaad noodig. Voor peen gebruiken we 2 lood zaad en voor kroten 3 lood per 10 M2. Groenten. Spinazie zaaien we, opvolgend met een tusschenruimte van een paar weken, van begin Maart Voor de eerste zaai gebruikt men per 5 M.2 2 ons, voor latere zaai is 1 1/2 ons voldoende. Voor sla, andijvie, koolsoorten, knolrapen en prei hebben we aan één pakje zaad rnirn voldoende. Hiervan worden de jonge planten nader hand nitgeplant. 1 1 Uien kunnen we het beste ais poofarien nitplanten. Deze zijn in hef vroege voorjaar, Maart en Apri', steeds in den handel ver krijgbaar. Van tomaten kunnen w ehet best kon verd overmeesterd woorden, hrj had toen reeds den steel -van de mestvork in tweeën geslagen. S. werd' gisteren tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld', de eisch luidde zes maanden. Door Ellecmor Eliot Carroll J 36) „Hallo! Hallo daar!" Totaal onverwachts werd hun gesprek door een memchelijke stem gestoord. Ro bin wendde zich verbluft om. „Wat was dat?" vroeg hij. „Ik dacht heusch, dat ik een..." „Ja, dat is zoo, ik heb het oo-k gehoord," zei Gwynne volkomen beduusd „En het kwam uit Jat boschje, daar! Ik zie iemand door de struiken gaan, zie je wel? Baar heb je hem weer een vreemde man, met een zwarten baard Kijk, maar, Robin I" Hij volgde haar aan-wijzing. Ongeveer dertig meter van ben verwijderd bevond zich diclt struikgewas en was een man bezig, zich een doortocht te banen. Elk oogenblik kwam hg naderbij Nu stond hij achter een boom en bespiedde hen arg wanend Nn was hij weer verdwenen. Robm baalde zijn zakmes te voorschijn en maakte het open. Het was zijn eenige verdedigingsmiddel, als er eenïg gevaar voor het meisje dreigde Het viel immers niet te zeggen, hoeveel anderen er nog achter dien in de struiken sluipenden schooier stonden en wat voor soort lui het waren? Betoedigifig. Die Zwolsche rechtbank wees voorts von nis in de zaak van L. G. te Zwolle, wegens beleediging van vier N.S.B.-ers. Hij had de N.S.B.-ers uitgescholden, doch verde digde zich ter zitting, met de bewering, dat de N.S.B.-ers hem eerst hadden uitge scholden. Deze ontkenden dal, zij hadden wel over Joden in het algemeen, niet over verd. in het bizonder gesproken. Voor vesrd.'s woedende houding, noch voor zijn uitlating was dan ook reden of aanleiding geweest Het O.M. vorderde f 10 boete subs, tien diagen hechtenis. Verd. werd gisteren tot fö subs, vijf dagen hechte nis veroordeeld. Serrtt Verbeonstr. aiU H?A°v!^Bank Drie jaar geëischt wegens poging tot doodslag In den nacht van Zaterdag op Zondag, 30 November, surveilleerde de veldwachter Coennudts te Staphorst met zijn collega op den rijksweg In de verte hoorden ze het gestap van paardenpooten, terwijl een hrhtschijnsel van den oenen kant van den weg naar den anderen zwaaide. Dich terbij gekomen, zagen do politiemannen, dat een zekere II. Z. uit Staphorst stom dronken tusschen het paard en zijn Lets hmg en telkens over zijn eigen been en struikelde. Z'j hebben hem toen naar huis gebracht, het paard gestald en de fiets opgeborgen. Z gedroeg zich daarbij zeer kalm, doch toen de veldwachters hem ge holpen hadden, draaide zijn humeur om en dreigde hij de veldwachters dood te zullen steken. Hrj sloeg naar Coenraadts. Deze trachtte hem te kalmeeren, en toen dit niet lukte, duwde liij hem het huis binnen. Maar even later kwam Z. terug met een grooten bijl. Hij sloeg daarmede naar Coenraadts, terwijl hij schreeuwde: Nu sla ik je de hersens in. Coenraadts wist den slag met zijn klewang te pareeren, zoodat hij slechts licht verwond werd. Z. dacht blijkbaar echter, dat hij den veld wachter geraakt had. Hij liep althans het hms weer in, roepende: „Ik heb Coen raadts doodgeslagen, hij ligt op het erf". Terzake van poging tot doodslag had Z. zich gisteren voor de Zwolsche recht bank te verantwoorden Hij bewe.wde nu, zicli van het geheele geval niets meer te herinneren Hij was dien dag naar Mep pel geweest om een paard te halen. Hij had den geheelen dag jenever gedronken en niets gegeten. Pres.Maar toen je het huis inliep, riep je toch: „Tk heb Coenraadts de hersens ingeslagen". Verd houdt evenwel vol, dat hij zich niets meer kan herinneren Nadat de veldwachters hebben getuigd, dat verd niet ongunstig bekend staat, ver klaart dr. Boele, te Zwol'e, als deskun dige, dal Z.'s verantwoordelijkheidsgevoel op het oogenblik, dat hrj de daad beging, door den invloed van de alcohol, uitge schakeld moet zijn geweest. De officier van justitie, rnr J. C. van Hasselt, meende ech'er, dat men in een geval al« dit, behalve met de psycholo gische, ook met de maatschappelijke ver antwoordelijkheid rekening moet houden. Hij achtte, de poging tot doodslag bewe zen en eischte, gezien den ernst van het feit, een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Duitsch Landgerecht Voor het Duitsche Landgerecht hebben gisteren terechtgestaan de 40-jarige boekv houder G. J. G,, werkzaam bij de Neder- landsche Meelcentrale en de 24-jarige amb tenaar A. de B., vroeger eveneens bij deze centrale werkzaam. t Aan G. was ten laste gelegd het versprei den van eon voor den Fuhrc-r en rij'ksmaar schalk Goering beieedigend gedicht. Beklaagde zetide het gedicht in em en veloppe in zijn bureau te hebben gevonden en daarover zeer verwonderd te zijln ge vreest. Met de opmerking: „Hoe komt zoo iets in mijn bureau", heeft hij het gedicht daarna aan een collega laten lezen en het later vernietigd. Aan De B. was ten larie gelegd het aan anderen laten lezen van verscheidene voor Duitschland beleedigende gedich'ei, terwij hij1 tevens een mop verteld heeft, waarin de Führer ©n de rijksminister Goering werden beschimpt. Beklaagde gaf de feiten toe, doch zeide geenszins den opzet tot beleedigen te heb ben gehad. Als getuige werd gehoord de aanklager 3. van der B., die vroeger eveneens Drj de Meelcentrale werkzaam is geweest. Deze verklaarde, dat beide beklaagden, doch vooral G. herhaaldelijk Duitschvijandige uit drukkingen bezigden. Staatsanwalt dr. Seiler, vorderde tegen G. een gevangenisstraf van 1 jaar en tegen De B. een gevangenisstraf van 5 maanden. De rechter heeft daarop de zaak tegen G. aangehouden tot a.s. Maandag en De Bt veroordeeld tot de geëischte straf mei af trek van het voorarrest krijgt U voor Uw textielpunten nog PRIMA KWALITEIT „Blijf zoo dicht mogelijk achter me," zei hij, zonder het hoofd om te wenden. „Ik zal hem daaruit zien te krijgen en vragen, wat hij van zins is." „Hallo daar!" riep hij vervolgens leid. „Wie ben je?" OmzichHg ging brf verder, door Gw\ mie- gevolg 1. Het oogenhhk van verzoening, dat zoo nabij scheen te zijn, was nu wellicht voorgoed voorbij. Zelfs de atmosfeer om hen heen scheen geladen met drukkende, zwoele spannmg. XX. Blijde hereeniging. Plotseling hield Robin zijn schreden in en staarde naar de gedaante, die uit de struiken te voorschijn getreden, naar hem toekwam. Hij beduidde Gwynne, dat ze moest stilstaan. „Hoe ziet hij ennt?" vroeg ze, zich achter zijn rug schuil houdend. „Is het een blanke?" „Onmogelijk te zeggen, maar ik zal er dadelijk wel achter komen." Opeens stiet Robin een luiden vreugde kreet uit. „Groote, genadige goedheid! Dat is Ju lian Faust 1" En met die woorden sprong hrj over een boomstronk: heen en snelde den man tegemoet Gwynne beschermde haar oogen met de hand en keek toe Ze voelde haar hart tot in haar keel bonzen. Dokter Faust? Dat sjofele, rerwa-riocsde individu dokter Faust? Levend en wel op dit verlaten. Diefstal van rijwielen. Op 23 Januari jX heeft A. V. te Zwolle voor de rechtbank aldaar terecht gestaan wegens diefstal van fietsen. Verd. behoor de tot een bende, die er haar werk van maakte fietsen te stelen en ze, na de rij wielen gedemonteerd en vervolgens weer gemonteerd te hebben, te verkoopen. V. was ditmaal diefstal van drie fietsen ten laste gelegd. De overige daders wer den reeds veroordeeld. Met betrekking tot V. had de rechtbank echter bewilligd in het verzoek tot uitstel van het vonnis, ten einde een reclasseeringsrapport te kun nen laten opstellen. Het heeft nie' mogen bat-en. De eisch luidde zes maanden ge vangenisstraf. V. werd thans tot negen maanden veroordeeld. eiland? Ze snelde vooruit, struikelde in haar opgewondenheid, en stamelde een dank- gebcdje, toen ze de beide mannen nader de, die elkaar de hand schudden en op luiden toon met. eikaar spraken. Het was werkelijk Julian Faust en zel den had ze zoo'n schooierachtig wezen gezien, als dien vroeger zoo onberispelijk keurigen dokter. Zijn gezicht ging geheel schud achter een stoppelbaard van een week oud, zijn haren stonden als een zwarte borstel o'vereind en de zwarte pantalon, die hij bij zijn avcndcostuum tijdens de schip droeg, hing nu bemod- derd en gekreukeld over zijn beeneo heen. Z'jn overhemd was smerig en ge scheurd. Met dat al was bij een vriend, dien Gwynne reeds doodgewaand en betreurd had. Ze vloog naar hem toe en wierp zich in zijn armen, als een kind, dat na langen tijd zijn ouders terugvindt. „0, wat heerlijk I Wat heerlijk 1 Wat 'n geluk!" riep ze uit, onder «an stroom van tranen „Je leeft! Je leeft nog!" En ze streek met haar hand langs de stoppelige wangen van den dokter, als om zich te overtuigen, dat ze echt waren. Robin wachtte, tot die begroeting afge- loopen was. Zijn eigen vreugde vermin derde. Het was hem meer dan duidelijk, dat Gwynne en Faust van elkander hiel den en elkaar teruggevonden hadden. Dat was een niet te miskennen feit, zelfs al zou hij het graag ontkend hebben. Geknoei met benzineformulieren Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich gisteren te verantwoorden de 54-jarige procuratiehouder bij de rijksverkeersinspec tie te Rotterdam, W. J. II, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van formu lieren ter verkrijging van benzine. Met hem stond terecht de 39-jarige koop man W. G. J. II., een familielid van den eersten verdachte, wien ten laste was ge legd valschheid in geschrifte. Deze ver dachte was door het valschelijk invullen van diverse formulieren in het bezit ge komen van ruim 20 000 liter benzine. Verdachte W. J. H. verklaarde, dat hij voor zün familielid, toen deze hem om zijn -medewerking vroeg, voor het verkrij gen van benzine, een formulier heeft af gestempeld. dat reeds valsch was inge vuld. Verdachte verklaarde voorts, dat hij f100 voor zijn medewerking had ontvan gen, maar de tweede verdachte zeide, dat hij minstens f3000 aan II. heeft betaald. De officier, rnr. Wilbrenninck, achtte liet ten laste gelegde voor beide verdachten bewezen en eischte tegen elk acht maan den gevangenisstraf. Waarom zoudtGenog hoofd pijn hebben, als Ge in een Kwartier er van af kunt zijni Neem 'n AKKERTJE het nieu we merkwaardige middel, dat alle pijnen vlug Verdrijft en Uw lichaam niet schaadt. "AKKERTJES" zijn de geluk kige vinding van Apotheker Dumont in den gemakkelijk in te nemen ronden cachet- j vorm, veel nagemaakt en toch nog nooit geëvenaard! Laat U niets anders aanpra ten en let op 't AKKER-merk. tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. justitie, die een jaar gevangenisstraf ge* eischt had, ging in hooger beroep. Giste ren diende de zaak voor het AmhemschO gerechtshof. W. verklaarde, dat hij de vetten bfj vergissing in zijn koffer gedaan had. I De winkelierster daarentegen betoogde* dat het bijna uitgesloten moest worden ge* acht, dat verd. zich bij het inpakken had! vergist. Hij bad slechts twee mantels laten zien en één daarvan had get. meegeno men, toen zij hel geld ging halen. Borao- dien lag het vermiste pak vellen geheel afzonderlijk. De advocaat generaal, mr. Hermans, ween er in zijn requisitoir op, dat verd. reeds tweemaal tot zware straffen is veroordeeld. Spr. achtte den opzet tot wederrechtelijke toeëïgening aanwezig en eischte acht maan den gevangenisstraf. Uitspraak 20 Maart. Kerk en School Diefstal of vergissing? De bontwinkelier Van S, te Zutfen kreeg in October van het vorige jaar bezoek van den vertegenwoordiger E. W. van een Haagsehe bontfirma, die aan de vrouw Van S. zijn collectie toonde. Zij kocht een bontmantel van den ver tegenwoordiger, die zijn collectie weer in pakte, terwijl de vrouw even geld ging halen. Een uur later, toen een klant in den winkel kwam, om bont te koopen, miste de vronw een pak kalfsveulen-vellen ter waar de van £250. Zij deed terstond aangifte bij de politie. Toen deze een onderzoek instelde in de woning van den vertegenwoordiegr te Den Haag, werden de vermiste vellen daar aangetroffen. \V. had zich voor de Zntfensche recht bank wegens diefstal te verantwoorden, doch werd vrijgesproken. De officier van „Waar zijn de anderen?" vroeg Gwynne nieuwsgierig. „Zijn ze hier allemaal brj je? Is er niemand verongelukt?" Het ernstige hoofdschudden van den dokter maakte haar stil. „Ik weet het niet, lieveling. Ik weet van niemand anders af, dan van Inez en me zelf. We zijn samen overboord geslagen op ongeveer hetzelfde tijdstip, dat Robin naar jon toezwom..." „En zün jullie op hetzelfde eiland terecht gekomen? vroeg Gwynne met trillende stem. „Ir dat niet vreemd? Heb je geen van de anderen meer teruggezien?" „Nee, geen mensch. We waren er a'len ontzettend van geschrokken, toen we jou van het jacht in het water zagen vallen. Omdat Ambrose totaal uitgeput was, had ik tante Meg geholpen en ik was ervan overtuigd, dat ik jou in gezelschap van Rachel gezien had. Maar omdat het zoo stikdonker..." - „Ja... dat weet ik... Dat begrijp ik," stamelde Gwynne. „En toen het jacht zoo overhelde, ben ik er af gegleden, heb mijn hoofd ergens tegen aan gestooten en moet het bewustzijn verloren hebben. Maar dat komt er nu minder op aan... Vertel liever eens wat over jezelf en Inez. Waar is zij op het oogenblik ergens?" In star stilzwegen luisterde Robin toe. Julian Faust trachtte zijn lafhartig ge drag te verontschuldigen. En ze geloofde hem toch nog! Nou, dat moest ze dan zelf maar weten. Laat ze maar een afgod je van hem maken! Want dat deed ze, zoo- Gemotoriseerde katholieke kerken in Duitschland Uit kringen der katholieke geesteEjjikfaedd wordt medegedeeld, dat de katholieke keek in Duitschland thans over 38 gemotoriseer de kerken beschikt Het betreft hier kleine altaren, die op auto's rijn gemonteerd en die in streken, waar wein-g verkeer is, in dienst wordt gesteld, ten einde zoodoende ook den inwoners van kleine dorpen de gelegenheid te geven de heilige mis tij te wonen. Ondanks., de rantsoeneering van benzine en auto's, hebben de desbetref fende autoriteiten hun medewerking ver leend bij het aanschaffen van deze gemo toriseerde kerken. De eerste vijf van deze auto's z§n in Beieren in dienst gesteld. Men verwacht, dat er nog tien van deze gemotoriseerde kerken vervaardigd zullen worden, die dan ook Bij de geestelijk© ver zorging der troepen in ver van elkaar lig gende kampen gebruikt zullen worden, fa de meeste gevallen worden deze auto's door de geestelijken zelf gereden. Dr. Willem Mengelberg bij den Pafs. Dr. Willem Mengelberg is, volgens e\ IXN.B.-bericht uit Rome, gisteren door den Paus in audiëntie ontvangen. als wel bleek uit de manier, waarop z» rich aan hem vastklampte... „Op het strand staan een stuk of zes hutten," antwoordde Faust. „In een ervan ligt Inez. Ze is heel erg ziek geweest, dat arme kind, en heeft bijna onafgebroken, liggen rjlen. Ik was op zoek naar voedsel, toen ik jullie beiden ontdekte, maar ik heb er geen oogenblik aan gedacht, dat jullie Gwynne en Robin konden zijn. Ik viel bijna omver van verbazing, toen hij me aanriep en jij achter hem aankwam. Het is eigenlijk een wonder, dat ik nog verstandige praat vertellen kan," eindigde hij en omsloot het meisje in een harte lijke omhelzing. Robin schopte ongedurig kluiten aarde weg. Daarna zei hij en zijn toon klonk sarcastisch „Zouden we niet beter doen, door te gaan, voordat de nacht ons overvalt? Hoever is het nog naar jullie strand toe?" Hij kon het niet langer aan zien, Jat Faust het meisje in zijn armen hield. „Niet zoo heel ver meer," antwoordde de dorter. „En de grond is overal goed begaanbaar. Kom mee, dan zal ik jullie een pad wijzen, dat ik kort geleden ge vonden heb." Ze begaven zich op weg. Gwynne liep tnsschen hen heiden. Maar ze gaf Julian Faust een arm en ze keek naar hem op, terwijl hij hun zijn geschiedenis vertelde, die in ellende en ontberingen de hunne heel waf overtrof. {Wordt vervolgd BIJ

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6