■I; M i 'Sr I Laatste Nieuws vk f' Volkswoningbouw Rotterdam Amsterdamsche wethouders Korte levensbeschrijvingen Sport Voetbal en omzet belasting Rechtszaken Portsmouth wederom getroffen Bedrijvigheid aan het Grieksche front Handel en Bedrijf t I) h 1 Pag- 3 EERSTE BLAD DER SCH1EDAMSCHE COURANT Dinsdag 11 Maart 1941 BINNENLAND Een tentoonstelling van studie materiaal Opdrijving pension- en kamèr- prijzen Het A.N.P. meldt: Herhaaldelijk ontvangt de overheid klach ten over opdrijving van pension- en huur- prij'zen voor gemeubileerde en on gemeubi leerde kamers. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er nogmaals de aandacht op, dat het verhoogen van pensionprijizen en kamerhuur op grond van. de prij'zenbe- schikking 1940, no. 1 en het huurprij'zenbe- sluit 1940 is verboden. De handelwijize van pensionhouders of kamerverhuurders, die van hun pension gasten of onderverhuurders hoogere ver goedingen eischen, terwijl zij zelf door de genoemde verordeningen tegen opdrijving van hun huishouur worden beschermd, ver dient ernstige afkeuring. Tegen dergelijk misbruik zal, vooral in de gebieden, waar door de oorlogshandelingen woniug- schaarschte is ontstaan, met groote streng heid worden opgetreden. Zoo noodig zal, inden aan het genoem de onsociale optreden geen einde komt, worden overgegaan tot het verplichtend stellen van aangifte van alle gevallen van onderverhuur. Onderzoek naar lasten van den tuinbouw Bouwmaterialen Voetbal De vereeniging verricht diensten aan het publiek Bespoediging van de competitie in afdeeling I Zwemmen Nederlandsehe zwemsters starten in West-Duitschland Naar wij vernemen zullen de Nederland sehe zwemsters: Cor Kint, Alie Stijl en Jopie Waalbcrg, resp. op 16 Maart te Krefeld, 19 Maart te Dusseldorf en 23 Maart te Munchen Gladbach, deelnemen aan internationale wedstrijden, waarin ook de beste Deensche zwemster, Ragahild Hveger, zal starten. De Nederlandsehe Zwembond, die bier voor de uitnoodiging ontving van den Diuit- schen Zwembond, heeft mevr. Da Dood Koenen bereid gevonden onze zwemsters te vergezellen op haar tournee» Het belooft een interessant tournee te worden, daar de Draitsche Zwemband mede gedeeld heeft, de beste Duitsche krachten op dez© wedstrijden te laten uitkomen. Dieven en helers berecht Koffie en thee zijn aantrekkelijke objecten BUITENLAND Gemotoriseerde actie in West-Afrika Aanval op Dzjaraboeb afgeslagen Overzicht Amsterdamsche Effectenbeurs Gemengd Nieuws Misbruik van gastvrijheid BEURS VAN AMSTERDAM 17 '7,, 37, I ff il P «.hl w# sten* ttil gpwg:p piyrTffg^ni^ ,r j;- In het Beursgebouw te Rotterdam wordt thans onder auspiciën van de N.V. Volks woningbouw Rotterdam een expositie ge houden, order het motto „Woonmogelijk- heden in het nieuwe Rotterdam". Deze tentoonstelling brengt een hoeveel heid studiemateriaal op het gebied der volkshuisvesting, dat door de architecten van Tyen en Maaskant, Brinkman en v. d. Broek, in overleg met de NX is uitge werkt Aanleiding tot deze studie waren de oorlog en de gevolgen daarvan in Rotter dam. Dit studie-materiaal tracht er toe bij te dragen, dat de Nederlandsehe woning bouw de groote mogelijkheden, die thans en wel in het bizonder in Rotterdam, zijn ontstaan, ten. volle sal kunnen uitbuiten. De expositie brengt een hoeveelheid foto materiaal over bestaande woningtoestanden en experimenten op woningbouwgebied en voorts teekesningen, plattegronden, gevels en maquettes van verscbilleu.de woonvor men. Door de groepeering van deze ele menten tot een geheel van stadsbebou- ■wing, is getracht, mogelijkheden voor fraaie, ■open, sociaal en economische verantwoorde nieuwe woonwijken, aan te geven. Omtrent de drie nieuw© wethouders van Amsterdam de heer Jao. Rustige is reeds sedert 1933 wethouder en blijft fi nanciën, bedrijven en hamdelsinr chtfcigen beboeren kan het volgende worden mee gedeeld; Ir. C. J. Neiszen werd gjeboren op 4 Augustus 1886 te Amsterdam Hij doorliep de H.B.Si en studeerde vervolgens aan de Technische Hoogeschool te Delft. Tijdens zijn studie vergjaarde hij' veel ptractische kennis op fabrieken in het buitenland. Van Juli 1911 tot September 1914 was ir. Neiszen werkzaam als ingenieur bij den gemeentelijken telefoondienst te Amsterdam Daarna ging hij over in d'enst van. de ge meentetram te Amsterdam, waar hij tot "nu - toe de functie van hoofd-ingen.eur afdee- lingschef bekleedde. Ir. Neiszen is dert'g jaren in gemeente dienst. Hij is lid van de verkeerscommissie en werkt thans aan de voorbereiding der afdeeling Amsterdam van het technisch g.l- de. Ir. Neiszen behoort tot de N.S B. Dr. J. H. van der Bend werd 26 April 1890 te Amsterdam geboren. Na bet door- loopen van het Gereformeerde Gymnasium volgde zijn studie aan de Gemeentelijke Universite t te Amsterdam, waar hij in 1922 tot arts promoveerde. In de oorlogsjaren 19141918 was dr. Van der Bend reserve luitenant der infantere. Hij maakte gedu rende vijftien jaren deel uit van bet bestuur van de afdeeling Amsterdam van „Bosch en Duin" en van de „Vereenigng voor hCris- telijkte Gezondheids- en Vacantiekolomies. Was voorts van 1933 tot 1937 lid der ge neeskundige oommisse voor ziekenfondsen „A. Z. A." en is sedert 1922 te Amsterdam pra'kti scorend' huisarts. Dr. Johan Smit kwam in 1919 als leeraar 'hij het middelbaar onderwijs te Amsterdam, Gedurende dit leenaarschap aan. de Chris telijk© H.B.S. studeerde hij letteren, welk© studie hij bekroonde met een promotie op proef schrift „Bilderd'ijk et la Prance". Toen in 1929 het Hervormd Lyceum zijln poorten opende, werd aan dr. Simit de lei ding toevertrouwd. Als rector van dit ly ceum is hjj1 algemeen bekend. Dr. Smit is voorts inspecteur van de scholen voor Christelijk Volksonderwijs te Amsterdam. Op hel oogcnhlik wordt bij tuinders in het Westland een onderzoek ingesteld om trent de lasten, welke op de bedrijven drukken als gevolg van verplichtingen die vroeger zijn aangegaan. Ben speciale com missie js hiervooi aan het werk, die zoo veel mogelijk ter plaatse een onderzoek instelt. De bedoeling hiervan is, zoo meldt de Tel., om na te gaan in hoeverre door een saneering van bedrijven, die gedrukt worden door een zwaxen schuldenlast, ver lichting kan worden gegeven. Deze werkzaamheden staan echter ge heel los van die, welke nu reeds ©enige jaren worden uilgevcerd door de commis sie voor vaste lasten. De directeur van het rijksbureau voor bouwmaterialen heeft besloten de thans van kracht zijnde ontheffing van het ver bod zonder een van hem verkregen schrif telijke vergunning, bouwmaterialen te ver- koopen of af te leveren, mede in te trek ken ten aanzien van metselsteen, kalk zandsteen en straatklinkers, voor zoover betreft den verkoop of de levering dezer producten naar Duitschland. Derhalve zal tot nader order de verkoop of de levering der genoemde producten naar Duitschland slechts zijn toegestaan met schriftelijke ver gunning van meergenoemden directeur. Wij lezen m de Sportkroniek: Ingevolge „Besluit op de Omzetbelas ting", ingaande 1941, zijn ook voetbalver- eenigingen gehouden omzetbelasting te be talen, wegens het verrichten van diensten", n.l. aan het publiek. Onder diensten wor den verstaan alle prestaties welke tegen vergoeding worden verricht Het tarief van de omzetbelasting be draagt 2 1/2 pet. over de bruto ontvang sten, waarvan dus niet de aan belasting te betalen bedragen mogen worden afge trokken. Artikel 5 sub 4 van het besluit op de omzetbelasting zegt: j,Onder vergoeding wordt verstaan het totale bedrag, dat degene, aan wien de dienst» wordt .bewezen, voldoet". D>e omzetbelasting mag niet afzonderlijk worden doorberekend aan het publiek. Betaling der omzetbelasting geschiedt per kalenderkwartaal, voor het eerst dus over de ontvangsten van 1 Januari tot en met 31 Maart 1941. Veertien dagen na afloop van het kalenderkwartaal, dus 14 April 1941, moet de vereeniging aangifte doen op een formulier, hetwelk de inspecteur der invoerrechten en accijnzen ter beschik king stelt Bij de aangifte moet het bewijs van betaling worden overgelegd. Betaald moet worden aan den ontvanger der accijn zen of op een postkantoor. De inspecteur kan bepalen, dat betaling en aangifte éénmaal per jaar plaats heb ben, wat voor de kleinere vereenigingen wellicht het eenvoudigste is. Blijkens een bericht in de Sportkroniek heeft het bestuur van afdeeling I beslo ten vereenigingen, welke den wensch daar toe kenbaar maken, in de gelegenheid te stellen ter bespoediging van de com petitie wedstrijden op avonden in de week te spelen. De eenige Schiedamsche vereeniging in afdeeling I is Hermes-D.V.Sdie echter in het geheel niet „achter" is, al slaat Hennes-B.V.S. I dan niet bovenaan. De bovengenoemde regeling heeft dan ook voor onze plaatselijke vereenigingen geen beteefcenis. Voor de 2e klasse B van afdeeling II, waarin S.V.V. speelt, zou iets dergelijks overigens zeer nuttig zijn. Overmaas is vijf wed strijden achteT en Excelsior en Hal landiaan ieder vierl Voor de Rotterdamsche rechtbank hebben heden een aautal dieven en helers terecht gestaan, die betrokken waren bij den dief stal van een aantal rollen stof bij den kleermaker Bornstein te Rotterdam in den nacht van 6 op 7 November j.l. Een week na de inbraak waren dertien personen, dieven en helers gearresteerd1. Da inbraak bleek gepleegd te zijn door vier mannen, den 30-jarigen betonwerker A. H. R, den 23-jarigen radio telegrafist P. van O, den 20-jarigen monteur J. G. B. en den 22 ja rigen koopman T. van Z. De andere ge arresteerden hadden zich aan heling schul dig gemaakt. De drie eerstgenoemd© inbre kers bleken bovendien betrokken te zijn bij een groot aantal rijwieldiefstallen. De mannen bekenden de ten laste gelegde in braak en bovendien een inbraak bij den kleermaker J. de Haan te Rotterdam in den nacht van 31 October jj, waar ze eveneens een aantal rollen couponstof had den weggenomen. De mannen verklaarden bij Bornstein zeventig rollen stof te hebben gestoten, maar de benadeelde zeido 180 roltea ter waarde van circa f6000 te vermissen De officier mr. Loke achtte het ten laste geleg de bewezen. Sspr. eischte tegen ieder der drie verdachten een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. Tegen den 22-jarigen T. van Z., die tij deus de inbraak op den uitkijk had gestaan, eischte het 0. M. een jaar gevangenisstraf. Vervolgens hebben nog negen helers terecht gestaan. Tegen hen eischte het 0. M. straf fen varieerende van 18 tot twee maanden gevangenisstraf. 1 Uitspraken 25 Maart a.s. De mazen van het distribut enet mogen nauw züjia, maar rij laten toch wel hier en daar wat doorglippen, dat dan in den sluik handel verdwijnt en vroeg of laat clan destien zijln weg naar den verbruiker v.ndt Daarom zijln koffie en thee ook voor den inbreker objecten geworden, waaraan nog wel wat te verdienen valt. Zoo hadden twee 24 jarig© lieden, n.1. een Amsterdamsche schoenmaker en een Haagsehe monteur, er b'ijlkhaar over ge dacht ,toen zij op den weg van den eer lijken arbeid verdwaald waren geraaid, naar de duistere piaden der ongereehtighe d. Eind December en begin Januari hadden zy teza men in Den Haag een serie nachtelijke strooptochten verricht, waarbij pakhuizen en winkels wiaresn. beroofd van artikelen zooais koffie en thee ,maar ook van. suiker, zeep en lucifers, terwijl in esti dezer gele genheden tevens vierduizend d stributrebcin- nen werden buitgemaakt Na twee inbraken b ijlde coöperatie „De Volharding", respec tievelijk m den nacht van 29 op 30 Decem ber aan de Vaillantlaain en in den nacht van 3 op 4 Januari aan de Zusterstraat, volgde in den nacht van 7 op 8 Januari een kraakje bij de „Spar" aan de Newkm- stioat en van 10 op 11 Januari in het af leveringsdepot der Erven Wed. Van Nele aan de Huygensstraat Daarna is het tweetal in handen van de politie gevallen en van half Januari af bevindt het zich in het huis van be waring Vandaag moesten beide jongeman nen zich voor de rechtbank verantwoor den. Zij bekenden, doch verschilden alleen met den officier van justitie van meeming ten aanzien van de in de Newtonstxaat gestolen goederen, want dat waren volgens hen geen suiker en lucifers, maar thee en zeep. De officier gaf hun daarop juridisch ge sproken, deze thee en zeep cadeau en eischte, onder voorbehoud van latere ver volging dezer verdachten, wegens diverse andere diefstallen, waaromtrent het onder zoek nog niet is afgeloopee, tegen elk hun ner twee jaar gevangenisstraf. Spreker voegde daaraan een woord van lof aan de politie toe, die de®e diefstallen tot klaarheid had weten te brengen, voor dat de gestolen goederen geheel verdwenen waren, zoodat de rechtmatige eigenaren al thans ©en groot deel ervan nog kunnen te rugbekomen. Die verdedigers der verdachten deden be roepen van clementie op de rechtbank en zeiden, dat hun beide cliënten tot voor kort goede werkkrachten waren, die ech ter door omslandigheden tot werkloosheid waren gekomen, ah gevolg waarvan zij zonder geld en zonder voedsel waren ko men te verkeeren en tenslotte geen uitweg meer hadden geweten. Berlijn, 11 Maart. (D.N.B). Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend Het luchtwapen heeft den strijd tegen Groot-Bntlanme overal met groot succes voortgezet. Sterke formaties gevechtsvlieg tuigen deden vannacht aanvallen op de ha venwerken van Portsmouth. De aanvallen duurden verscheidene urea. Door hevige ontploffingen en groote branden ontstonden in do haven en op de werven zware ver woestingen. In het zeegebied voor de Bnt- sche Zuidoostkust en voor het Kanaal van Bristol bombardeerde het luchtwapen ver scheidene koopvaardijschepen en bescha digde twee vrachtschepen ernstig. Bij een aanval op het vliegveld Hawkings, werden hangars en schuilplaatsen vernield. De ver- me tiging van verscheidene op den bega- non grond staande vliegtuigen is zoo goed als zeker. Formaties van het Duitsche luchtwapen deden op het eiland Malta herhaalde aan vallen op de haven van La Yaletta en het vliegveld Lucca. Bommen van middelbaar- en zwaar kaliber richtten groote verwoes tingen aan. In Noord-Afrika werden bij Agedabia Brit- sche troepenconcentraties en gemotoriseer de colonnes doeltreffend met bommen en. boardwapens bestreden en werden verschei dene pantserwagens en andere voertuigen verwoest of beschadigd. De vijand wierp vannacht bommen op een stad in West-Duitschland. Er werden geen militaire doelen getroffen. Daarente gen werden wel woonhuizen en eetn zieken huis zwaar beschadigd en werden ©enige burgers gedood of gewond. De aanval van sterke Duitsche gevechts formaties op Portsmouth geschiedde, naar het DN.B. verneemt, tijdens goed uitzicht op de aarde. Dientengevolge konden zeer vele succesvolle treffers geplaatst worden in de havens. De bemanningen van de vliegtuigen konden een zeer grooten brand1 en talrijke groote en kleine branden waar nemen. Ergens in [talie, li Maart. (Stefani). Het 277e communiqué van het Italiaain- sche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front bedrijvigheid van verkennïngsafdeelingen in den sector van het negende leger, activiteit der ar tillerie en plaatselijke infanteriegevechten in den sector van het elfde leger. Onze vliegtuigen hebben de vlootbasis La Valetta op Malta gebombardeerd1. Vlieg tuigen van het Duitsche vliegercorps heb ben bij een aanval in scheervlucht op een basis op Malta twee groote watervliegtui gen ernstig beschadigd!. - in Noord-Afrika is een nieuwe vijande lijke aanval op Dzjaraboeb afgeslagen. Duit sche vliegtuigen hebben in Oyienaica in scheervlucht een aanval gedaan op een aantal vijandelijke pantserwagens en auto's, die in brand geraakten. Onze jagers heb ben een Blenheim neergeschoten. In Oost-AMka levendige bedrijvigheid on zer verkennïngsafdeelingen aan 't Noorde lijke front. Onze luchtmacht heeft in scheer vlucht een aanval gedaan op een sterke Britscbe autocolonne. Ongeveer 30 voer tuigen werden getroffen en geraakten in brand. Vijandelijke vliegtuigen, die een aan val op een onzer luchtbases trachtten te doen, werden door onze jagers aangeval len en op de vlucht gedreven, waarbij een Blenheim-toestel werd neergeschoten". DINSDAG, 11 Maart. - Offiüeele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel» Moutwijn f 23.50 per H.L. Zonder fust en zonder belasting. Niet officieel. Binnenlandsche spiritus: Melasse 100% f 29.per H L. Ruwe 50% 14.50 per H.L Export (vrijblijvend) f36.per IIL. Zonder fusl en zonder belasting. Spoeling f 1.50. Vandaag weinig ondernemingslust en ge brek aan orders. Araerikaansche fondsen waren algemeen hooger. Op de locale markt schommelde de koers van Olie nogal, om tenslotte te be landen op een hooger peil dan gisteren. Er was nogal wat animo voor suiker, waarvan H.V.A 's vast gestemd waren. Ook! de Rubber afdeeling w as vast. In Scheep vaart werd geringe affaire gedaan tegen hoogere prijzen. i Handel in Jndustrieelen weinig betee- kenend. Aku's lagen iets onder pari, Uni levers en Philips waren wat hooger. i De Beleggingsmarkt was goed van toon. Prolongatie 2 3/4 pet. Officieel© valutakoersen der Neder landsehe Bank. Valuta's (schriftelijke en teL transacties). 11 Maart New-York 1883/16—1.88 9/16, Berlijn 75.28—75.43, Brussel 30.11—33017, Hel sinki 3.813.82, Stockholm 44,81—-44.90, Zurich 43.63—433.71. Bankpapier: Berlijn 75.1975 34, New- York 186V21.901/i, Brussel 30 0830 20, Stockholm: 44.76—44.94, Zurich 4350 43.75. Drie Amsterdamsche heeien, die nog niet lang tot den kennissenkring van de weduwe S aan de Naarderstraat te Hil versum behoorden, waren verleden week bij deze weduwe op bezoek. Het werd te laat om, zonder het uitgaansverbod te overtreden, naar de hoofdstad terug te keeren. De weduwe verleende dén drie heerea gastvrijheid en zij kregen een der kamers op de bovenverdieping. Den volgen don ochtend vroeg vertrokken zij. Dienzelf den dag echter kwam de gastvrouw tot de ontdekking, dat haar sieraden waren verdwenen, aldus meldt de H. Crt, Het Faillissementen. Opgegeven door afd. Handelsinformatie;' v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. Uitgesproken: Nalatenschap van H. L. Claus, laatst ge woond hebbende te Rotterdam, Heemraads singel 317. R.-C.: mr. G. L. van Es. Cu rator: mr. H. B. van Riesen, Rotterdam. S» P. Sies, kleermaker, Rotterdam, Heen Kerslantslraat no. 4. R,-c.: mr. G. L. van Es. Cur.: mr. S. de Waard, te Rotterdam. KOERSEN OP 11 MAART 1941 Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Schiedam OBLIGATIES Staatsleeningen Nederland 4% Ned. '41 4% '401 4% '40II 4% '40 II mbf. 3% '86 3% *37 8-3i%„ '88 Ned. Oost-Indlë 8% Ned.-Indië 1937 kon haast niet anders, of de gasten moes ten van deze verdwijning meer weten. Zij stapte naai de politie, maar het onder zoek werd aanvankelijk bemoeilijkt, door dat de benadeelde de namen der bezoe kers niet kende. Zij wist echter, dat de Amsterdammers dikwijls in een café aan het Rembrandtplein in de hoofdstad ver toefden. Derhalve toog de recherche op onderzoek en inderdaad trof men er een der hoeren aan. Hij werd door de weduwe die met den rechercheur was meege gaan herkend. De man werd - gearresteerd, doch ont kende hardnekkig, iets van de sieraden af te weten Hij kon echter niet anders dan de namen van de twee vrienden op geven. Deze werden aangehouden. Het duurde daarna niet lang, of *n bekentenis volgde. Twee van de drie bleken zich aan de" diefstal te hebben schuldig ge maakt, de derde was onschuldig. De sieraden, ter waarde van enkele honder den guldens, bleken verkocht te zijn. Zij werden achterhaald bij handelaren en particulieren in Amsterdam. De twee ge arresteerden, J. K. en C. S., zijn ter be schikking van den commissaris van po litie "te Hilversum gesteld. 3% Ned.-lndië '37 A AANDEELEN Industr. Ondern. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel Philips Gloed. G. B. Lever Bros Unilever (Buitenland) Am. Car Foundry Anaconda Bethlehem Steel General Motors Intern. Nickel Kennecott Copper,. Nort. Am, Aviation Republic Steel U.S. Steel Corp. Electr. Ondern. (Buitenland) Cities Service North Am. Comp. Radio Corp Petroleum Kon. Petr. Mij (Buitenland.) Cont. Oil Mid. Cont. Petr..... Phillips Petr. Shell Union jg Tidewater Ass. Oil.. 97^ Rubber Amsterdam Rubber 258% Deh Batavia Rubber V.K. HEDEN 97'% 97'% 98'/, 98'/, 98'/, "98% 95'/, 95% 91 91V, 80'/, 80»/, 86'% 86%,- 87'/, 85 85% i« 98»/, 48 190'/, 106'/, 28'% 27 /if 79% 49I6/j| 24»/, 84'/, 15% 23'/, 61% 5"% 17% 5% 98%—ICO 48'/, 190%- 106% 3 8% 29'/,— 28%,— 80%— 50' 25% 85%.- 15% 24%,- 63%~ 5% 219'/, 221'/,— 6 17»/, 12'/, -32»/, (Buitenland) Intercont. .Rubber., Suiker Handelsver. A'dam Javasche Cultuur Ned.-Ind. Suiker Unie Ver. 4%, 407* 239 248 Vorst. Cultuur 113 Tabak Deli Batavia 177 Deh Mij232'/, "Senembah 193 Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn.. 105 K.N.S.M. Nat. Bez. 141 Kon. Paketv.-Mij... 222 Ned. Scheepv. Unie 164»/, Rotterd. Lloyd 134% Stoomv.-Mij. Ned... 185 Spoorwegen (Amerika Baltimore Ohio.. Illinois Central N.-Y. Central Railr. Pennsylv. Spoorweg Southern Pac South. Railway Cy. 12»), 83% 11'%,- 12'% 9l%»10 263 5 209 4% 408 10 242 4/m 97,9 15'/, 24 10»/, 243 112'/,- 180 285%— 197 108 143%- 224 167%— 136'/, 135%- 4»%.- 6%, 5 10 4% 9»/,— 10 (Canada). Canadian Pacific ex dividend 157, 247,- i i 4%

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3