De rede van den rijks-commissaris Stilstand De eenwording van het Duitsche rijk De vorming van de politieke meening in ons land - - De bedoelingen van de Duitschers - De teerling is geworpen Het nat. socialisme in Nederland Het fcaa zijn, dat de Nederlander in den Ruitscher een clement ziet, dat eeuwig bei- roering, opwinding en onrust teweeg brengt ,eea die nooit tevreden, onvoltooid en steeds in wording is. De grenzen vain vliét Duitsche volk, die naar bijna alle zijden geograiiscli onbeschermd open lagen en bloot stonden aanhet voortdurende op-, dringen van -voiken van vreemd bloed, dwongen den Buitscher - een strijder en daarmede een "eeuwig' zoekende en stre vende te worden. De Nederlander en voor al de Hollander meende voor zijn eeuwen lange afscheiding een zelfvoldane veilig heid als liet hem eigene te hebl>en ge vonden. Indien.,deze '.toestand als van bizon- dere waarde en als het ivozon van den Nederlander gevoeld mocht wor den, dan ral men begrijpen, dat bet Dioitscbe volk hiervoor niet hetzelfde begrip kan tocmen als voor die eigen schappen van den Nederlander, waar door deze luim kolonisatorisclie en-cul- iorocle prestaties hebben volbracht. Wij bezitten des te minder begrip voor de1 zen terugtocht naar de idylle, omdat deze toestand voortvloeide uit een voor de Nederland* rs gunstige situatie, die in haar grondslagen namelijk op lossing van de Eüroneeschel machfs- kern en Verlegging van het zwaarte punt van de macht naar de kusten van den Atlanlischen Oceaan gericht was tegen de levensbelangen yan het Emit sche volk. Vooral echter is deze toestand en de daarmee verbonden geesteshouding hoogst dubieus'en mis schien zelfs een gevaar voor de hand having van de ware kern des volks, on een oogenblik, waarom de kracht lijnen om het terrein der internatio nale politiek, die door hun rust aan deze situatie hét aanzrfn gaven, een i ge lie i wijziging omderuaa^. Deze situatie leidde tot een geestes houding, waarvan wij Dmitschers meenen, dat wjj haar in het belang van ons volk hebben overwonnen, namelijk tot bet li beralisme, dat toeeankelijk is voor en bloot staat aan internationale gedachtenrceksen en banden. Datgene wat ons thans als de bui cl i ge cultuur in Nederland aan presta ties.tegemoet treedt en hef getuigenis vormt, van de eultureele prestaties der laatste de cennia, zooals wij dat ook bij-ons konden "waarnemen,draagt betzelfde stempel en" vertoont- hetzelfde -uiterlijk - als nmstedes' van dat genre in een willêk^iaTig^arider land van liet liberalisme. Nog vele andere leven sul (in gen zijn onvolkiscb en derhalve on-Nederlandsch geworden, waaraan de Ne derlander thans gewend is en waarin hij niet wil worden gestoord. Als ik spreek van een stilstand van. dit volk, don moet ik constatóereu, dat juist de ervaringen en gebeurte nissen van 1015 Mei het bewijs le veren, dat dit volk niet in zijn sub stantie, maar in zijn geestelijke hou ding. een tekortkoming vertoonde op bet gebied' waarop de kracht van een natie zich in de eerste plaats moet uiten, namelijk op het gebied1 van d'en strijd. De Nederiandsche soldaten hebben goed gevochten en de Nederlandscho bevolking heeft zich in "deze strijdperiod'e behoorlijk gedragen,' maar de leiding is volslagen te kort geschoten, want anders kon de weer kracht van een volk van negen millioen Germanen niet in zoo. korten tijd bezwij ken, ofschoon toch slechts een numeriek uiterst bescheiden, zij het ook kwalitatief superieur deel van. de Duitsche weermacht tegenover haar stond1. Ik vermeld' deze bi- zonderheden niet om in een of anderen Nederlander oen bittere herinnering af ge waarwording op te wekken, doch slechts omdat ik mij genoopt voel alle dingen, die hier op het spel staan, met waarlijk bezorgde belangstelling na te speuren. In ieder geval constateeren wij Duitschers, dat de Nederlanders over buitengewoon hoogo innerlijke waardon beschikken, die wij verheugd ais eigenschappen van hun Gerrnaansche bloed' begroeten, dat de-Ne derlanders als Germaanscli randgebied op zichzelf aangewezen buitengewone presta ties hebben volbracht, dat zij echter als gevolg van de resultaten dezer prestati-es verzonken zijn in een idylle, die-op som mige gebieden reeds oen stilstand in de ontwikkeling van de levenskrachten der natie beeft beteekentl. De verstoring van deze idylle doet thans onaangenaam aan, maar zij mag niet geacht worden het Ne- derlandsche wezen in het nauw té bren- gen. Do weg der geschiedenis, die eeuwen geleden na de verbrijzeling van het Euro- peesche ordenende gezag de macht beeft verplaatst naar de peripheric van dit we relddeel en van den Atlantischen. Oceaan, keert thans terug tot een nieuwe ordening van.'liet gebied van Europa met de van. nature gegeven machtskern van 85 mil lioen Duitschers ais het grootste raciaal en geestelijk uniforme volk, dat op aarde bestaat, onder gelijkgerechtigde medewer king van dó Gerrnaansche volkeren in het gemeenschappelijk leefgebied. Die weg der reorganisatie is 3e weg der eenwording van het- Duitsche rijk. Hij rieidtvia de bevrijd'mgsoorlogen naar de jaren ,1866,. 1870-^1871en -1914— 1918, en bereikt juist op het oogenblik, waarop do vijanden van deze orde, vooral de Engelschen en do internationaal ge oriënteerde krachten van Jodendo-m, vrij metselaars én groot-kapitaal, meenden deze kern definitief van haar macht te hebben beroofd, de doorbraak tot zijn doel. Volgens de beschikking van bet lot was blijkbaar de ineenstorting van het jaar 1918 en.de behandeling van de volgende jaren, die het volk van zijn waardigheid wilde be- Toovpn en zijn vernietiging wilde, nocdig om het gelieeie Duitsche volk te laten oplaaien", tot de grootste prestatie, gedra gen door de geloovige bereidheid en strijd vaardigheid van het nationaal socialisme als slechts volken eninanschen aangegre pen' heeft in die'tijdperken, die wij thans alstijdwende in.de geschiedenis aan mer ken. Wij bespeuren deze opdracht, gericht tót het Duitsche volk en liet Gerrnaansche bloed 'iri ons, maar wij buigen ons in dank en deemoed voor bet lot, dat ons als voorwaarde en waarborg voor onzen strijd1 en" overwinning den Fiilirer beeft gegeven. Want de combinatie van geloof aan zijn roeping en van den wil tot ver werkelijking daarvan in de unieke verschij ning van Adolf Hitler is voorwaarde voor den opbouw var bet nieuwe Europa, waar mee wereldgeschiedenis wordt gemaakt. Gok in het Nederiandsche volk zijn er mannen geweest, die de nieuwe vorming van dp volksche gemeenschap voorvoelden en bereid waren 2ich hiervoor to geven. Wij weten evenwel, dat van het oogenblik af, waarop de beweging van den Fiilirer in het rijk aan de macht kwam en 21 Maart is de dlag van Potsdam, waarop acht jaar geleden de strijd voor het recht van het Duitsche volk langs den weg van eeu legale ontwikkeling zijn constitutionele uit drukking heeft gevonden de nihilisti sche, internationale krachten benevens de volksche vijanden van het Duitsche volk samengezworen hadden nooit meer een na tionaal socialistische beweging legaal, te laten opkomen/ doch met verloochening pa .vervalsching 'van de eigen -spelregels, die het 1 iberaal-democratische stelsel .had' opgesteld,- mptalle gewelddadige raiddteon de-natronaal-soeialistisché -.parLjjen tó.'.'oftderj drukken.. Indien' derhalve deze partijen iu eenig ander land niet langs den weg van stemmenwerving en bereiking van een meerderheid aan de macht geko. men zijn, dan pleit dit n et tegen liet nationaal social'sme, maar bewijst slechts met welk een terreur de ver. dwijlnende krachten baar stellingen heb. ben verdedigd. Juist w5j uit de Ostmark weten dat, want ofschoon de overwegende meerder heid van bet Duitsche volk in den voor- maligen bondsstaat Oostenrijk niets meer wilde weten van dit Oostenrijkerschap, waarvan, tot vervelens toe gewaagd werd, doch nog' slechts wilden terugkeeren tot be trijk, hebhena 11e krachten va;n 'inter- nationalo en confessiouoe'e groepeeringen zich tegen deze verwezenlijking van den volkswil verzet. Wij zouiden gaarne, willen ge'.ooven, dat het Nederiandsche volk op zichzelf in het geheel niet zoo onder den indruk van deze dingen verkeerde, maar. dat het te zeer ge wend was zijn politieke meening door wei nige enkelingen te laten vormen om voor de rest in zijln rust te kunnen volharden. De objectieve schuld blijft bestaan, want voor ons nationaal socialisten, die strijden voor de verwerkelijking van onze idee, heeft niet de moer of min. der actieve onverschilligheid van een meerderheid beleekenis, maar wel de van haat-.en vernieligingswil vervulde handelwijze dergenen, die voor deze ■meerderheid; optreden. Met allen na. druk wijs ik op dit verschijnsel. Het heeft den schijn alsof thans weer een schaar verblinde, onverantwoordelijke stokers en schreeuwers de meening van het Nederiandsche volk wil vormen ei vertegenwoordigen. Als de; Nederlan, dors zich dat laten welgevallen, zullen zij tenslotte nogmaals in hun geheel de gevolgen van een dergelijk optreden krijgen te dragon. Als in een duel op ïeven en dood iemand erb ij'staat, die door schampere en 'ook van haat vervulde opmerkingen zijn af keer jegens een der strijdenden tot uiting brengt, dan mag deze belangstellende toe schouwer zich niet verhazen, als deze strijder op het oogenblik, waarop hij daar. toe gelegenheid en armslag heeft, dezen geïnteresseerden toeschouwer van liet ter rein van den strijd doet verdwijnen, want het hoogste gebod, namelijk te zorgen, voor het beslaan van liet eigen volk, geeft ook de verplichting kansen op gevaar te doen verdwijnen, die uit de aanwezigheid van een zoo ormeaitralen waarnemer kun. nen voortvloeien. Dit geldt ook voor dezen' W vv- Leiden's stadhuis nadert zijn voltoaiïng. liet Pit in voer den haofdingang van de Visrlimarkt is van de schuttingen ontdaan, waardoor.' het fraaie stadhuis aan de Vis-ch- marktzijde geheel zichtbaar is geworden. (Polygoon). Nog enkele weken den. I)c ijsbrekers merslaap". cu de winter behoort weer lot het verle- geniet-cn tenminste al reeds van hun „zo- (Polygoon). strijd om het bestaan van het Duilsche volk, nog afgezien daarvan, .dat wij de tast bare bewijzen in handen hebben, dat onze vijanden zich bij huil plannen geenszins meer door de neutraliteit van Nederland gebonden achtten en op Nederlandschen bodem dpodeiïjke samenzweringen t gen den Fiihrer en het Duitsche rijk p'e g-len en dat leidende persoonüjkhedén rn Ne Ier land liewust bij dit streven toegezien cn daaraan hun medewerking verleend h-ebben. Zoo kwam het tot den tienden Mei ei na do verbrijizèling van den-tegcostand der Nederlanders tot invoering van het rijks commissariaat Uit het feit,.dat in de be zette gebieden ton Wester wau .de oude grens van liét Duitsche rijkuitsluitend in Nederland oen burgerlijk vbestuur werd ingevoerd, valt af te leiden, dat de Fiihrer 'Nederland niet in dé eerste"; piaats béhan- dpldwilde .vyeteri van-het.stai!dp|Uiït, dal-e eer?' door' de Diiitsehe militaire nvrchl "l.ó zet" land is. Deze bedoeling kan 'verkeerd begrepen- worden en dat geschiedt door vé;ë;ï, dié; ocivoonvaardeiijk in de rol van vijand van bet Duitsche vólk en rijk wil len blijven. Welaan, deze li. den kunnen wij helpen, maar'do beslissing, 's reads gevallen, want dan staan wij niet als vijanden tegenover elkaar, maar als overwinnaar en over wonnene. Met welke bedoelingen wij Duitschers hier gekomen zijn, is herhaaldelijk en vol doende verklaard. Reeds in don oproep bij de inslelling van het rijkscommissa riaat heblK-n wij verklaard, dat liet Ne deriandsche recht zooveel mogelijk van kracht zal blijven en bestuur door de Nederiandsche inslanties zal geschieden on der de toegevoegde voorwaarde, dat het Nederiandsche volk met begrip e:i lioheer- sching de door de bezettende mogendheid gegeven voorschriften zal opvolgen. Vooral echter werd den Nederlanders verkon digd, dat zij hun land en hun vrijheid voor de toekomst in veiligheid vermo gen te stellen, indien zij de -laak, .die uit het gemeenschappelijke lot voorkomt, zul len vervullen Deze verzekeringen van een genre, zoo als zij wel nooit eerder aan oen overwonnen volk gedaan zullen zijn, heb ben wij krachtens de onsbewuste verant woordelijkheid voor het Gerrnaansche bloed zelfs gegeven, al ontbreekt bij .den hier mede begiftigde besef voor de beleekenis van deze drijfveer onzer handelwijze. Vol gens deze beginselen is het- bestuur en de leiding in Nederland ingericht en na de politieke situatie, zooals deze bestond, onderzocht en geconstateerd te hebben, heb ik 20 Juli in een rede voor het „Arbeits- bereicli" in Den Haag verklaard, dal de politieke wilsvorming een zaak van de Nederlanden is, doch dat .wij Duitschers ons al naar den uitslag van deze wils vorming ons standpunt zullen voorbehou den en dat wij in geen geval ooit zullen dulden, dat ooit toestanden terugkeeren, die weer tot een tienden Mei -1940 zou den kunnen leiden. De vrijheid van poli tieke l>eslissing, die daarmee aan de Ne- ders gegeven is, zal slechtsin zooverre beleekenis hebben, als de houding, die de Nederlanders in dezen beslissenden strijd van bet Duitsche volk voor de toe komstige vorming van Europa aannemen, den doorslag zal geven bij de bepaling van de plaats der Nederlanders in de toekomst. Ik geloof, dat deze verklaringen helder en duidelijk zijn. flet is mij al thans niet mogelijk in te zien hoe men nog duidelijker en helderder kan spreken. lk heb het niet juist geacht in het vervolg aan deze verklaring© i nog veel toe te voegen, want ik ben' nog steeds besloten de No lerlanders altlrin in groot? meerderheid voor nucli ere, ernstige wikkende inenschen te hou den, die in staat zijn woorden en hun eigen'ijke bate kenis te begrip-en. Deze verklaring in herhaalde toespra ken steeds weer te herhalen, scheen mij voor de Nederlanders ongepast en onjuist in verband' met den ernst van mijn woorden Ik heb derhalve in de nieuvjaarsboodsehap-1941 uits'ui'end duidelijk gemaakt, dat thans de teer- ling g'-worpon wordt, 'want de nieu we opbouw van Europa is begonnen' en ieder, afzonderlek is voor de bod is- sing v gesteldMet-' ons - of tegen - oris; - tertium non datur. fn de toekomst., spreken en. gelden daden. Thans zijn reëele, doch harde bande, lingen verricht en er zal wel niemand meor. zfj'n, die eraan twijfelt, dat de be. zettende mogendheid, 'gedragen door de strijdvaardige idee van het nat'-o. naai socialisme, bes'-olen :s haar naar ik met nadruk verklaar steeds tijdig verkondigde doeleinden en bedoelingen onverbiddelijk te verivezen'ijk-on. Dit verschaft thans gelegenheid de uit eenzettingen over de lolsgemeonschap van het NeJorlaiulsche en het Duilsche vo-lk, (lie weliswaar misschien nog hier en daar geloochend wordt, doch eigenlijk reeds een feit is geworden, voort te zetten cn vooral de ervaringen met de reactie tot dusver na te gaan om naar ik althans voor mijn deel met nadruk ]>etoog voor beide partijen nuttige conclusies 1e trekken. Hoe heeft het Nederiandsche volk gereageerd? Indien men geloof wildie s'ann aan ge. ruchten, die in he tvijandelijke buitenland worden verbreid of door de vijanden in het neutrale buitenland in omloop worden gebracht, zou men moeten aannemen, dat in dit land hier hongersnood heersclit, dat de Nederiandsche arbeider door Duit sche politiemannen met de bajonet op het geweer naar zijln werk wordt gebracht, dat een wilde, moordende' vijandschap tusscben de Duitschers en de Nederlanders in dit land1 bestaat en het Nederiandsche volk zich in een staat van volkomen knechtschap bevindt. In dit land is sinds de bezetting nog geen mensch verbongerd. Hot geval heeft zich ook nog niet voorgedaan, dat een Nederlander door politiemaatregelen in'.zijn hoogst persoonlijk besluit werk aan te nemen of niet werd gedwongen. Ik geloof echter te kunnen zeggen, dat in dit land, als men in aanmerking neemt, dat het toch bezet gebied vlak bij' het vijandelijke front is ,een waarlijk ongelooflijke vrijheid voor politieke berichten, die toch niet het ge heele politieke leven vormt, is groot genoeg Tenslotte behooren bij vechtpartijen, ingc- gooide ruilen en dergelijke uitingen van politiek leven toch altijd tenminste twee elkaar bestrijdende politieke elementen. Zij moeten er dus beide zijn en beide de mo gelijkheid bezitten hun bestaan zoo dras tisch te bewijzen. Het is derhalve ook niet ju'st, als de een -of ander beweert ,dat hier poli. tioko bewegingen hun beslaan leiden op de punten van do Duitsche bajo. netten. Een dergelijke bewering getuigt vau grondig gebrek aan kennis van de doeltreffendheid der Duitsche bajonet, ten. Indien wij namelijk inderdaad de bedoeling hadden hier een politieke be. weging onder, bescherming der Duit. sche bajonetten en met hun hulp' te forceeren, dan zóu er binnen weinige weken in dit .land in het geheel nie mand meer zijn, die het slechts kon ■of zou wagen in woord of geschrift of metterdaad een eonigszins oppositie, neele houding tegenover deze zooge. naamd geprotegeerde beweging aan te nemen. Nog steeds geldt, dat w'ij den Nederlan ders geen politieke overtuiging willen, op dringen. Het spreekt echter vanzell, dat de terroristische geest,- die in alle liheraal- democratisclie landen tegen de nalionaal- socialistischo bewegingen losbrak op het oogenblik, .waarop bet nationaal socialisme in hot Duitsche rijk aan de macht was ge komen, in Nederland gebroken. Dat de po litieke strijd na een dergelijke periode vaa onderdrukking niet met glacéhandschoenen wordt gevoerd, valt niet te verwonderen en bezwaren, tegen de hardheid van dezèm strijd - tellen- bij - mij niet - veel - zwaarder dan ~dé'kreet houdt den dief'. .indien men mij thans zou tegenwerpen, dat slechts de nationaal-socialiston in for matie mogen marcheeren, dan zeg. ik „dat spreekt, vanzelf",', want de nationaal-soeia- listen hebben bewezen en bewijzen da gelijks, dat zij den weg van de lotsge- meenschap met iiet Diuitsche volk willen gaan. Alle anderen zijn tol dusver niet geslaagd in de levering van dit bewijs, velen heblven-daartoe zelfs nog geen po ging gedaan. Indien men aan deze krach ten het recht zou geven formaties te vor men, zou dit niets anders zijn dan den weg voor een niouweni tienden Mei open te stellen. Zoo zal de politieke strijdin Nederland zijn loop riemen, voorzoover de bezettende mogendheid dit kan toelaten met bct'oog op de noodzaak tot hand having van de orde in dit land. Ik zelf geloof, dat de nationaal-socia- listische beweging in steeds klaarder begrip voor haar politieke taak en be leekenis in toenemende mate baar bo- mociïngen er steeds meer op zal rich ten oiri iederen Nederlandschen volks genoot afzonderlijk van de juistheid' van de politieke idee van het na- tionaal-socialisme voor het welzijn van het Nederiandsche vólk te overtuigen om zoo door het winnen van de poli- tiek-aangevende lagen tot de dragende politieke beweging van het Nederland- sche volk te worden. Terwijl aldu's de politieke krachten bin nen de liaar toegestane ruimte lot uiting komen en bewijzen kunnen, dat zij in slaat zijn, leiding le geven, hebben arbeiders, boeren en burgers door hun gedrag blijk gegeven van' lmti standpunt ten aanzien -van den gegeven bezettingsfoesland. Men. lean zeggen, dal de Nederlanders over het - algemeen afwachtend, met een zekere te rughouding doch voor het grootste deel be langstellend het lieden beschouwen en aatï de toekomst denken. In het bizonder uit arbeiderskringen hooren wij steeds vragen.' en stemmen, ctie de belangstelling voor het natio-naal-socialisme bewijzen. Het is duidelijk, dat de invoering van de eco nomische en persoonlijke beperkingen, die in verband met den oorlog nu eenmaal noodzakelijk zijn, niet de geschikte vorm is om den Nederlandschen arlieider te tonnen, wat wij onder nationaal-sócialisme en de resultaten hiervan voor den arbei der. verslaan. Ik ben er echter zeker van, dat de Nederiandsche arbeiders, zooais iedere andere arbeider, zich door hel feit van zulke beperkingen niet laat beïnvloe den, daar, hij de onvermijdelijkheid ervan inziet als hij maar weet, dat liet erom gaat, de stabiliteit en -gelijkmatigheid van de levensmiddelenvoorziening, juist voor den arbeider, te verzekeren. .'Vervólg in ons blad, van morgen)..

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5