STILLE NO. 9 RENTE VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND STEMPELS Pag. 1 - No. 22741 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHC COURANT Woensdag 26 Maart 1941 ttplimi DASH1ELL HAMMETT 63 Voorloopige uitkeering door de Rijksverzekeringsbank Toelichting BINNENLAND Zorg voor invalide en gewonde militairen Alsmede voor nagelaten betrekkingen van gesneuvelden Herstel van Rijn- en binnenvaartvloot Eigenaren krijgen andere schepen toegewezen Gesloten tijd voor vischsoorten en vischtuigen DAT GAAT GOEDt UW OUDE VRIND, DEXTER: KOM BENEDEN EEN BEETJE PRATEN1 GESCHREVEN DOOR TEEREiNINGEN VAN ALEXANDER RAYMOND Het "isteren gepubliceerde Verordeningen blad ("0° 12) bevat een besluit van den secre taris-generaal' van sociale zaken betreffende een voorloopige regeling van bepaalde aanspraken op uilkcering ter zake van renteverzekering. Het volgende is daarin bepaald: Artikel 1 (1) Nederlandsche werknemers, die op grond van ambtelijke arbeidsbemid deling in bet Duitsche rijk werkzaam ge weest zijn cn gedurende dien tijdeonder de Duitsclie renteverzekering 'vielen en hun weduwen en weezen ontvangen, wanneer aanspraak op iuvaliditeits-, ouderdorns-, weduwe- o£ weezenrenle ontslaat onder voorbehoud van de latere regeling van de berekening van de rente bij samenloop van Duitsclie en Nederlandsdic verzekeringen in afwijking van het bepaalde in de - Inva liditeitswet, een voorloopige uitkeering van de Rijksverzekeringsbank. (2) De Rijksverzekeringsbank telt voor de berekening van denwachttijd en van de voorloopige uitkeering de tijdvakken, gedu rende welke de Duitsclie verzekering, ge duurd heeft bij die, gedurende "welke de Nederlandsche verzekering geduurd heeft, en gaat daarbij uit van de onderstelling, dat over de kalendervveken, gedurende wel; ke de Duitsche vérzekering Reeft geduurd, rentezegels zijn geplakt van 'dezelfde waar de als zouden moeten zijn geplakt overeen komstig de Nederlandsche Invaliditeitswet. Artikel 2. Voor verzekerden, die onder de Nederlandsche Invaliditeitswet vallen, die hun woonplaats naar het Duitsche rijk overgebracht hebben, of hun weduwen en weezen wordt, wanneer aanspraak op rente ontstaat onder voorbehoud van de latere regeling van de be rekening der rente bij samenloop van Duitsche en Nederlandsche verzekeringen in afwijking van het bepaalde in de Invaliditeitswet, de grondslag der hun ingevolge de Nederlandsche verzekering toekomende rente voorloopig aldus berekend, alsof de aanspraak op rente ont staan is op het tijdstip, waarop de woonplaats overgebracht werd. Artikel 3. (l) Het bepaalde in artikel 1 is van toepassing ten .aanzien van alle Nederland sche werknemers, die nii 31 December 1936 in het Duitsche rijk verzekerd waren en zulks voor alle na dien tijd ontstane verzekerings aanspraken. Bij de berekening van de voor loopige uitkeeringen moeten ook de vóór 1 Januari 1937 verstreken tijdvakken, gedurende welke do Duitsche verzekering geduurd heeft, in aanmerking genomen worden. In zoover voor deze werknemers zoowel door de Duit sche, als ook door de Nederlandsche verzeke ringsorganen rogds uitkeeringen zijn vastgesteld, blijven die gelden, zoolang niet een definitieve regeling in "kracht is getreden. (-') Üet bepaalde in artikel 2 is van toepas sing ten aanzien van alle verzekeringsaanspra ken, die na 31 December 1934 zijn ontstaan of zullen ontstaan.' (3) Uitkeeringen overeenkomstig het bepaalde in de artikelen 1 en 2 worden op haar vroegst voor den tijd van 1 Januari 1941 af toege kend. Dit besluit is gisteren in werking getreden. ï)e leider van de „Gesetzgruppe Soziale Ver- waltung" in het rijkscommissariaat, de heer Jakob, heeft naar aanleiding van de uitvaardi ging van deze verordening een uitvoerige toe lichting verstrekt, die aldus luidt: Over de verzorging van de in Duitschland werkzame Nederlandsclic arbeidskrachten in verhand met de sociale verzekeringen is reeds vaker geschreven. Uit de tot dusver geschiedde publicaties was te zien, dat de voor den Duitschen arbeider geschapen ver strekkende verzekeringsbescher ming principieel ook den Nederiandschen ar beider ten goede komt, In de eerste plaats geljit dit de ziektever zekering. Hierover is reeds eerder uitvoerig ge schreven, waarbij er op gewezen werd, dat zoo wel de in Duitschland tewerkgestelde arbeiders alsook hun in Nederland achtergebleven ge zinsleden de volle bescherming van de Duit sche wettelijke ziekteverzekering genieten. Tot deze gezinsleden in den zin van de Duitsche sociale verzekeringen beboeren in hel alge meen gosproken de echteenoote en de kinde ren. De rijksarheidsminister heeft echter nu een belangrijke uitbreiding van den kring dor- goncn,, die aanspraken kunnen lalen gelden ten bate van den Nederiandschen arbeider ver ordend. Dientengevolge is de gezinshulp ook op de ouders en grooloudcrs van de verzeker den toepasselijk, die met hem in gezinsverband leven en door hem geheel of grootondeels on derhouden worden. Hetzelfde geldt voor zusters van den verzekerde, die met hern in gezins verband leven en door hem geheel of grooteu- <1 eels onderhouden worden, in zoover zij in de plaats van een overleden of niet slechts tijdelijk afwezige echlgenoote de huishouding van tien verzekerde leiden. Door de werkzaam heid van den verzekerde in Duitschland wordt een te voren beslaand gezinsverhand princi pieel niet opgeheven. Met deze regeling heeft liet Duilsche rijk op ruimliarlige wijze de zorg voor de in Neder land achtergebleven gezinsleden beveiligd. Ook de ongehuwde arbeider, die van zijn inkomsten ouders of broers of zusters mede onderhouden moet, kan nu er op vertrouwen, dat in geval van ziekte ook voor deze familieleden gezorgd wordt. Bizonder gewichtige maatregelen worden voorts getroffen inzake de invaliditeitsverzeke ring voor in Duitschlnnd werkzame arbeiders. Ook hierin was het standpunt beslissend, dat voor den Nederiandschen arbeider uil zijn mo gelijk slechts voorbijgaande werkzaamheid in Duitschland geenerlci nadeel ten aanzien van zijn iuvaliditeits- en oudeidomsverzekering ont slaan moest. Daarom moest er voor gezorgd worden, dat de tijd dien hij in Duitschland werkt en daar premies voor do Duilsche so ciale verzekeringen belaall, vooc zijn invalidi teitsverzekering medoaerekend wordt. Deze noodzakelijkheid leidde tot een overeenkomst tusscben de Duitsche en Nederlandsche regce- ringsinstanties. Volgens deze regeling, die aan de in liet Verordeningenblad nr. 12 gepubliceerde veror dening van den secretaris-generaal van hel de partement van sociale zaken van 20 Februari 1941 beantwoordt, is bij liet samentreffen van Duitsche en Nederlandsche verzekeringsperio den voor de betaling van de uitkeeringen de Nederlandsche Rijksverzekeringsbank bevoegd. Bij het berekenen van de betaalde premies zal de bank de Duitsche verzekcringsperioden mede- optellen bij de voor deNedorlandsche sociale verzekeringen berekende perioden en op dezelf de wijze in aanmerking nemen. Daarmee wordt bereikt; dat de Nederlandsche arbeider door zijn wérk in Duitschland geen nadeel lijdt ten aanzien van zijn invalidüeits- en ouderdoms- verzekering. De rechten van de Nederlandsche arbeiders moeten alzoo, ook inzoover Duitsche verzekeringsperioden ter sprake komen, uitslui tend bij de Rijksverzekeringsbank worden gel dend gemaakt. Tusschen deze en de betrokken Duitsche verzekeringsinstanties vindt, overigens een verrekening plaats. Daar het gansche ver zekeringsproces zich zoodoende alleen bij het Nederlandsche verzekeringsinstituut afwikkelt, is de arbeider des te beter in staat, voor zijn rechten op te komen. Deze overeenkomst is slechts een voorloopige regeling. Bij het streven, een bespoedigde be veiliging van den Nederiandschen arbeider in het geval van invaliditeit tot stand te brengen, heeft men voorloopig van een scheiding zan Duitsche en Nederlandsche bevoegdheden inzake de verzekeringsuilkeeringen afgezien. liet kwam er eerst op aan, den arbeider nu reeds in staat te stellen, zijn verzekeringsrechten te kunnen doen gelden. Bij de uitdrukkelijk voor behouden eindregeling zullen de rcchlen van den Nederiandschen arbeider tegenover do Duit sche sociale verzekeringsinstituten nauwkeurig bepaald worden, waardoor dan ook de Nedor landsche arbeider voor de aan de Duitsche in validiteitsverzekering belaalde premies uitkee ringen tot dezelfde hoogte zal ontvangen als de Duilsche arbeider. Tor bevordering van de samenwerking en juisle taakverdeeling inzake hulpver leening aan invalide en gewonde nvlitai- ren, alsmede aan de nagelalen betrekkin gen van de gesneuvelden, is dezer dagen een bespreking gehouden onder leiding van het hoofd van hel afwikkelingsbureau van het departement van defensie. Hier is nogmaals de nadruk gelig.i op het feit, dat alles wat de invalide en gewonde militairen, alsmede do weduwen en weezen van de gesneuvelden noodig hebben, van rijkswege wordt verstrekt. De* zorg voor de invalide en gewonde militairen is gecentraliseerd bij de Ge af- deeling van het departement van defen sie, Wassenaarscheiveg 43 te V( innen- hage (telefoon 776596). De pensioenen In den nacht van Zondag op Maandag is de bmvmkweekrrs- lcnrclit A. vaii E., ic Beskoop, met vijf kinderen door gasver- s -ik king om liet leven gekomen. Het perceel, waar het ongeluk plaats vond. (Polygoon). Te Pnrniercnd werd de wekelijkschc nuchtere kalverenmarkt ge houden. Een der kalveren wordt gewogen., i- (Polygoon). voor de nagelaten beirekkingen van de ge sneuvelden werden verzorgd door de. '3e afdeeling b, van dat departement, gebouw. Pelrbiea, Benoordenhoutscheweg. te 's-Gra venhage (telefoon 115790). Het arbeidsbureau voor "de oorlogsinva liden (A.V.O.), gevestigd te Amsterdam, (Nicolaas Maesstraat -52) ..verleent zijn hulp voor wat betreft bemiddeling, om scholing en herplaatsing- in het bedrijfs leren. Eventueeie plaalsing in een overheids- betrekkine geschiedt uitsluitend' door de a {deeding personeelsvoorziening van het departement van binnmlandsehe zaken (Raamweg 3 te 's-Gravenhage). De aanvullende zorg voor deze perso nen (bijv. voor aanschaffing van burger kleed ing, voor ontspanning, voor hulp bij ziekte in liet gezin, enz.), zal als volgt worden verdeeld. a. De aanvullen le hulp voor invalide militairen na hun p/ensionneering, al tnede voor de nag -'a'en betrekking n van de gesneuvelden, is geconcentreerd in het fonds voor -hulp' aan oud-militairen (18151, gêvcst'gd te Amsterdam. I). De zorg voor de. aanschaffing van burgerkleed ing. voor ontspanning van den zieken en gewonden, soldaat iu de hospi talen enz, is geconcentreerd in het co mité voor den zieken ea gewonden sol daat, gevestigd te 's-Gravenhage, .lava- straal 66 (lei. 112816). e. De Nal. vereen1 ging tot steun aan miliciens (Flamïl), waarvan het hoofdbe stuur is gevestigd te Amsterdam, Wete ringschans 96 (telefoon 45903),- zal zich voortaan bepa'en lol de lehartiging van de be'angen van onlslagen dienstplichtigen en leden van den ophouw-dienst, voor zoover zij niet tot de gewonden of invaliden be lmoren. Teneinde verwarring en versnippering bij de hulpverleening te vermijden, is het raadzaam, dat bestaande comité's en par ticulieren, die zich op dit terrein bewe gen, zich van zelfstandige actie onthou den en zich tot één van de bovenge noemde instanties wenden. Verordeningenblad no. 12 bevat een be sluit van de secretarissen-generaal van de departementen van waterstaat, van finan ciën, van justitie en van handel, nijver heid en scheepvaart, betreffende het her stel van do Rijn- en binnenvaartvloot. Daar in wordt o.a. bepaald: De koopsommen voor de door de Duit sche militaire autoriteiten aangekochte, in Nederland thuisbehoorende Rijn- en bin nenvaartuigen, alsmede de vergoedingen voor de door die autoriteiten in gebruik gevorderde tot bedoelde categorie behoo- rende vaartuigen, welke zijn verloren ge gaan, worden niet aan de' rechthebben den uitbetaald, doch in 's rijks schatkist gestort, ïeïï einde te waarborgen, dat zij worden besteed voor het herstel van de Rijn- en binnenvaarlviool. Die slaat der Nederlanden is' jegens de rechthebbenden aansprakelijk voor de uit keering der koopsommen en vergoedingen o vereen kom s lig tie bepalingen van dit be sluit cn vrijwaart deswege de Duitsche militaire autoritei (en. Vanwege de secretarisgeneraal van het departement van waterstaat wordt, in over leg met den secretaris-generaal van het departement van financiën, een bouwplan opgesteld lot herstel van de Rijn- cn bin nenvaurtvloot. De uitkeering zal, behoudens in bizon dere gevallen, geschieden door toewijzing van een ander vaartuig aan den eigenaar van het door de Duitsclie autoriteiten ge roeide of gevorderde schip. De toewijzing geschiedt door of van wege den secretaris-generaal van liet de- parlemen' van waterstaat. Hij is bevoegd ook legen den wil van den vroegeren eige naar een vaartuig van hoogere waarde toe E e n i g e I fabriek te Schiedam HEIJERMANS VAN OUWERKERK I PASSAGE 8 —TELEFOON 6860 te wijzen dan het bedrag van de aan dea eigenaar toekomende koopsom of vergoe ding, in welk geval hij tevens bepaalt op welke wijze de hoogere waarde van het toegewezen vaartuig zal worden betaald of verrekend. Dfe secretaris-generaal van het departe ment van waterstaat regelt de aanspraken van hypotheekhouders en andere zakelijk rechthebbenden. Hij kan ter zake daarvan nieuwe zakelijke rechten op het toege wezen vaartuig vestigen. De aanspraken kunnen noch vervreemd, noch verpand worden, behoudens met toe stemming van den secretarisgeneraal van het departement van waterstaat. Vrouwen helpen bij den bouw van een Me 109. (Hoffmann, Zander). Zuid-Sla.visrlie boerrn in hun kleurrijke kleedrrilracht. (Hoffmann, Zander). Naar aanleiding van liet misverstand, dat in sommige kringen ten aanzien van de bij beschikking van 12 dezer, afd. vissclierijen. gebrachte wijziging in dan ge sloten tijd voor vischsoorten en visch tuigen is ontstaan, brengt de secretaris-ge neraal van landbouw en visscherij het na volgende Ier kennis van belanghebbenden. Voor 1941 zal de gesloten tijd voor bar beel, bhnkvoorn, brasem, karper, kolblei, meun, ruischvoorn, serpeling, sneep en winde, ingaan 21 April, zoowel voor de rivieren als voor de binnenwateren. Voor baars en snoek is de gesloten tijd dus niet gewijzigd en derhalve 16 dezer ingegaan. De gesloten tijd voor snoek baars gaaf 1 April in. Voor zeelt is dit jaar geen gesloten tijd vastgesteld. flet gebruik van vischtuigen op de ri vieren is toegestaan lot en met 21 April, met uitzondering o.m. van den zetangep. of fleur, den sleephengel, den hengel ge aasd mei visch en de sleeplijn. Hieruit blijkt dus, dat hol visschen met den gewonen hengel aldaar ook tot en met 21 April is toegestaan. Voer de binnenwateren is do visscherij eveneens verlengd, doch niet langer dan lot en mei 31 Maart, cn ook daar zijn le reeds hiervoor genoemde sno.'kvisch- fuigen uitgezonderd. \Ve! mag dus me! den gewonen hengel worden gevischt tot en mei 31 Maart. Deze regeling gekit echler uilslu'L n 1 voor zoover in de ruimere cn diepere w ateren, weike niol binnen een polder zijil «etegon, wordl gevischt. Het visschen in polderwateren, waar onder in liet algemeen alle binnen do boezems of ringvaarten van den polder gelegen wateren moeten worden verslaan, is alir-en toegestaan op vergunning van. den inspecteur der vissclierijen in liet -le, 6e en 7e district te 's Gravenhago. Voor de drie noordelijke prov'nci' n Gro ningen, Friesland cn Drente is de geslo ten visehtijd dit jaar 16 Maart ingegaan. IK KOM ,1 MAATJE.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5