NIEUWE C SSTRIBUTIEB NNEN Vrijdag 28 Maart 1941 Tijd om te verduisteren Bon 9 van de vleeschkaart wordt overgeslagen Wijziging samenstelling van brood Nieuwe regeering in Zuid Slavie Hitier ontvangt Matsoeoka Het ontvreemden van tegels te Rotterdam Moordaanslag op ouden man Mooie praatjes - geen geld 93ste jaargang BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) No. 22743 VANDAAG: 20.06 UUR MORGEN: 20.08 UUR ZONSOPGANG HORGEN 7.23 UUR Behalve tarwe en rogge ook gerst De commissie-Posthuma Britsche luchtaanvallen Peter II neemt de koninklijke machtsbevoegdheden in handen Berlijn onthoudt zich van een standpunt Motortorpedobooten vallen konvooi aan De stakingen in de Ver. Staten Geen pariteit tusschen gulden en rijksmark Langdurig onderhoud Verscheidene arrestatie^ Onder vaisch voorwendsel uit zijn huisje gelokt Oplichter gearresteerd Distributie-fraude D<?*> cwjMnt ▼«w*»fjiit AtimfffV*, met «fiseaieiKg ▼an Zon- en FwMilu^en Prijs per kwartaal f 2.—;*lrauco per post 2.50 Prijs per week 15 ctb. Afzonderlijke nummers 5 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentïèu voor het eerstvolgend nummer moeten vóór elf uur aan het Boreao bezorgd zijn, '«Zater dags vóór 9 uur. Een bepaalde plaats van adverteuhën wordt niet gewaarborgd SCHIED4MSCHE COURANT EERSTE BLAD Prijs der advertentiïni van 1—5 regels f I.5S# iedere regel meer f 0.30; in het Zaterdagnummer 15 regeb f 1.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames f 0,75 per regel. Incassokosten 5 ets.; postkwi tan ties 15 ets. Tarieven van advert entiën bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Aii ver ten tien opgenomen it f 0.50 t/m 15 woorden, fü.75 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. Woeudags: Kleine Advcrtcntiön tot 25 woorden f 0.25, mits vóór Dinsdagavond uur oan bet Bureau hezorgd. 's ZaterdagsKleine Advertenti&n f 1.00, indien niet vóór Vrijdagavond G uur bezorgd. POSTREKENING 5311 Brood en gebak Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en. met Zondag 6 April a.s., geeft elk der met „10" genummerde bon nen van de broodkaart recht op liet kno pen van ongeveer 1Ü0 gram brood. Voorts geeft elk der mot „10" genummer de broodbonnen recht op liet koopen v.an een rantsoen gebak1. Dit omvat voor de hierna genoemde bafckerïjprodncten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen Beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 granij speculaas 140 gram, andere boekjes 200 gram, koek 1G0 gram, cake 300 gram, gevuld klein kerstgebak (b.v. amatwielhrood- jes) 400 gcam, gevuld groot korstgebak (b.v. 'boterletter) 500 grtarn, taart en gebakjes GOO gram. Vioor geheel of tem deela uit meel of bloem gebakken producten, welk© hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 6 April nog niet gebruikte bonnen blijven voor is nog geldig gedurende de week van 7 April tot en met 13 April as., met dien verstande, dat zij gedurende laatst genoemde week niet mogen worden ge bruikt in hotels, restaurants e.d. Boter, margarine of vet Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en met Zondag 6 April a.s., geeft de met „10" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram boter. De met „10" genummerde bon van de vetkaart geeft gedurende bovenge noemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram boter of margarine naar keuze. De met ,10" genummerde, bonnen, die op 6 April nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 13 April a.s. Eieren Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en met Zondag 6 April a.s., geeft de met ,.S3" genummerd© bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koo pen vari één ei. De bonnen, welke op 6 April nog niet gebruikt rijn, blijven ge'.dig tot en met Zondag 13 April a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 7 April tot en met 13 April niet gebruikt mogen worden in hotels restaurants e.d. Peulvruchten Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en met Woensdag 9 April a.s., geeft elk der vier met „10 vleesch" gemerk te bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbe grepen, of een rantsoen vleesohwaren de met „10 worst, vleesch'waren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleaschwaren. De bonnen, welke op 9 April a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 13 April a.s. t Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens., rund-, kalfs-, paarden, en schapenvle^sch en voor ge rookte worstsoorten, 100 gram voor ge kooide worstsoorten, rolpens en knakworst 125 gram voor lever.artikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Omtrent de distribute van peulvruchten zullen ZO'O spoedig moge ijk bij een afzon derlijk persbericht nadere bizonderheden worden hekend gemaald. Toilet- en huishuodzeep Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en met Zondag 27 April a.s. geeft de met „20" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koo pen van 150 gram toiletzeep (nieuwe sa menstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep ("- ide samenstelling van vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeep- piasta of 250 gram zeeppoeder of 000 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, De maan komt morgenochtend op te 8.07 uur •n goat morgenavond onder te 21.59 uur dat waschptoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch. uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van was scherijen. Voorts bljjft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwer kende waséhmiddelen ©n vloeibare zeep, welke zeepsoorten th,ans niet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uitverkocht met dien verstande, dat elke bon recht geeft op het koopen van 125 gram zeep vlokken of 250 gram zelfwerkend© wasch. middelen of 200 gram vloeibare Zeep. Zeep voor wasscherijen De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. D© wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elkte twintig kilogram droge vuile wiasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorge schreven is dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten ia ontvangst te nemen en pas daarna ©on hoeveelheid van 20 K.G. waschgoed, hetzij ineens, het zij Mj gedeelten in behandeling te nemen. De wasch van 'kantoren, hotels, café's enz., voo zoover het handdoeken, poets- en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. be treft, kan ter behandeling worden gegeven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad schrijft ons: Die samenstelling van het brood zal een wijziging ondergaan in dezen zin, dat het 10 pet. gerst zal bevatten. Het is niet van belang ontbloot eens na te gaan welke boteekenis dit heeft oor de voedingswaarde van ons brood. De samenstelling van het nieuwe brood zal worden 65 pet. tarwe, 23 pet. rogge en 10 pet. gerst. In Nederland kent men het gerstebrood niet meer. In de oudheid werd gerstebrood o.a. hij de Grieken, Phoeniciers en. Bata vieren algemeen gegeten. In Noordelijke streken maakt het gerstebrood ook thans nog deel uit van het volksvoedsel. Meestal bestaat ook daar het brood niet uitslui tend uit gerstemeel, doch is dit gemengd met andere meelsoorten, zooals in Noor wegen het geval is. Voor het fijner Zweed- sche gebak wordt gerstemeel gebruikt, ter wijl aan het brood vaak gerstemeel wordt toegevoegd, om de smakelijkheid te ver- lioctgen. In het zoogenaamde „knaecke- brot" wordt vaak gerstemeel gebakken. Gerst in den vorm van gort wordt door vele Nederlanders met smaak genuttigd. Zooals gebruikelijk is dit brood van te voren getoetst op zijn voedingswaarde en verteerbaarheid. Ir. het Centraal Instituut voor Volksvoeding in Amsterdam zijn proe ven genomen naar de samenstelling en ver teerbaarheid. Uit deze proeven blijkt, dat de voedingswaarde gelijk is gebleven, en dat het door den mensch uitstekend ver dragen wordt. Ook maagpatiënten verdra gen het zeer goed, terwijl de smakelijkheid van het brood verhoogd is. Nog steeds is het fabeltje, dat gemalen bloembollen in het brood gebruikt worden de wereld niet nit, evenmin a.ls de mee ning, dat men van het huidige brood schurft zou krijgen, hetgeen geheel onjuist is. Naai wij vernemen is de commissie- Posthuma, welke de opdracht heeft ge kregen de samenwerking van den Neder landsehen. landbouw in het belang van een zoo groot mogelijke voedselproductie te organiseeren, Woensdag haar arbeid be gonnen. In don afgeloopen nacht vlogen op ver schillende plaatsen Engelsche vliegtuigen het bezette gebied binnen. Een. aantal spring- en brandbommen werd afgeworpen. Tengevolge van den sterken afweer ge lukte hel echter nergens beduidende 3chade aan te richten. De bommen vielen meest op het vrije veld en van de bevolking werd niemand gedood of gewond. Het Zuid-Slavische persbureau Avala meldt: Gisterochtend Is een proclamatie van Z.M. koning Peter II gepubliceerd, ge richt tot alle Serven, Kroaten en Slo- venen. De proclamatie heeft den vol genden tekst: „Serven, Kroaten en Slowenen. Op dit ernstige oogenblik voor ons volk, heb ik besloten de koninklijke machtsbe voegdheden in handen te nemen. Do regeerende persoonlijkheden hebben mijn motieven als zeer welgefundeerd begrepen en zijn uit vrijen .wil terstond afgetreden. Mijn trouwe leger en ma rine hebben zich terstond te mijner beschikking gesteld en voeren mijn be velen reeds uit. Ik roep alle Serven, Kroaten en Slo- venen op zich om den troon te scha ren. Onder de ernstige omstandigheden van liet huidige oogenblik beslaat het zekerste middel om de ©rde in het bin nenland en den vrede naar buiten te handhaven in deze maatregel. Ik heb generaal Doesjan Simowitsj opdracht gegeven een nieuwe regeering te vor men. Ik verzoek alle burgers en alle autoriteiten des lands bun plicht je gens den koning en het vaderland te doen". Naar het agentschap Avala-mededeelt, is door leger-generaal Simowitsj, na beraad slaging met de politieke persoonlijkheden, een nieuwe .regeering gevormd. Deze om vat, zoo wordt gezegd, de leiders en ver- teg-en woordigers-vafi alle politieke partijen. Ook zijn alle dcelen der Zuid-Slavische bevolking in deze regeermg vertegenwoor digd. Naar Stefani mededeelt, is de regeermgs- wijziging een kwestie van zuiver hitinen- iandsclien en met van buüenlandschen aard. Het volk vroeg om de vorming van een kabinet der nationale eenheid en de wijziging in de leiding der staatszaken wordt thans door het geheel» land goed gekeurd, Van welingelichte zijde vernam het ANP gisteren t° Berlijn: Bij de bevoegde instanties der rijks hoofdstad waren in de middaguren nog geen authentieke inlichtingen ontvangen over de gebeurtenissen te Belgrado, men onthield zich daarom hier in officieele en in officieuze kringen van eenig standpunt. Diuitsche motortorpedobooten hebben aan de Engelsche kust een Britsch konvooi aangevallen. Na een succesvol gevecht met den vijand, keerden de Duitsche oorlogs schepen voltallig en onbeschadigd in hun havens terug. Engelsche berichten, als zou den verscheidene Duitsclie motortorpedo booten bij deze operaties zwaar beschadigd zijn, zijn niet in c vereenstemmin» met de feiten. Nu allo pogingen van het Amerikaan- sche ministerie van arbeid, om vier groote •stakingen hij te leggen, zonder succes ge bleven zijn, heeft de minister van ar beid, mr. Perkins, aan het onlangs opge richte bureau van arbitrage voor het eerst formeel opdiacht gegeven, naar een bij legging der slakingen te streven. Het be treft de werkstakingen bij de International Harvester Cy. te Chicago, de Universal Cy clops Steel Cy. en de Vanadium Cy. of America. O'ok bij de Bethlehem Steel is het person< in slaking gegaan. Het in beurskringen Ioopende gerucht, als zou pariteit tussclien guldeu en rijks- mark te wachten zijn, werd van bevoegde zijde ongegrond genoemd. Van een voor nemen in deze richling is geen sprake. Tan welingelichte zijde wordt gemeld: De Fuhrer heeft gistermiddag vier uur in zijn werkkamer in de nieuwe rijkskanse larij den keizerlijk Japanscken minister van Luitcniandsche zaken, Matsoeoka, in te genwoordigheid van den rijksminister van buiteniandsche zaken, Van Ribbentrop, voor eon besprekiug ontvangen. Bij liet on derhoud waren verder aanwezig de Ja- pansclie ambassadeur te Berlijn, generaal Osjirna, do Duitsche ambassadeur te Tokio, generaal Ott, alsmede de chef van de pra- sidialkanzlei, dc- minister van staat, dr. Meissner, Minister Matsoeoka w-erd door den chef van het protocol, gezant Freiherr von Doernberg, per auto van hotel Bellevuo naar de nieuwe rijkskanselarij vergezeld. De Bcrlijnsche bevolking, die bij duizen den op den WilhelmpLatz en in de Wil- helmstrasse bijeen was, bracht den hoogen Japanschen gast, wiens nadering door fan fares van de Hitlerjeugd werd aangekon digd, geestdriftig huldebetoon. Op het binnenplein van de nieuwe rijks kanselarij bewees een eereformalie van de lijfwacht den Japanschen minister het mi litaire ec-rbetoon, aan het portaal van de nieuwe rijkskanselarij wachtte de minister van staat, dr. Meissner, den Japanschen minister op. Van vveiingelichte zijde wordt voorts ge meld: Naar verluidt, duurde de bespreking tus schen den Fsihrer en den Japanschen mi nister van buiteniandsche zaken, Matsoeo ka, 2 1/2 uur. Naar men verder verneemt, is de bespreking gevoerd in den geest der hartelijke vriendschap welke de beide landen vereenigt daarbij zouden alle ac tueele politieke vraagstukken ter sprake gekomen zijn. Volgens een bericht in het „Giornale dltalia" zal de Japansche minister van buiteniandsche zaken, Matsoeoka, 31 Maart des O'-htends aan den Brenner aankomen, waar hij door een Italiaanse!» delegatie ontvangen zal worden. Den zelfden dag. om IS" uur, zal Mat soeoka te Rome op liet station Osüense aankomen en door den minister van bui ten andsche zaken, graaf Ciano, en door andere persoon'ijkhrd'>n b groet worden. Het opintboud van Matsoeoka zal tot 3 April duren. Op 1 April zal Matacseoka zich eerst naar het Quirinaal begeven, om zich in het boek der gasten te laten in schrijven. Het D.N.R. meldt nog: De minister van buiteniandsche zaken, Von Rihbenlrop, heeft vanochtend den .Ta panschen minister van buiteniandsche za ken, Matsoeoka, voor een nieuw onder houd ontvangen. Zooals gemeld heeft de Rotterdamse!» politie een onderzoek ingesteld naar het ontvreemden van oude tegels, opgegraven in de binnenstad te Rotterdam. Hieraan zouden verscheidene opkoopers van arbei ders van de Diwaro schuldig zijn. Die ploegleider van de tegelploeg, C. A. G., werd op het hoofdbureau in be waring gesteld en na verhoor in het Huis van Bewaring opgesloten. Het onderzoek, dat stelselmatig Werd voortgezet, wees uit, dat de verduistering van oude tegels op groofe schaal had plaats gehad. Hel gevolg was, dat een drietal arbei ders van do tegelploeg op het hoofdbu reau van poliiie verschenen, n.l. de 37- jarigo J. P., de 43-jarige G. L. en de 36- jarige P. M., die reeds hebben bekend te gels aart opkoopers te hebben verkocht, in plaats van ingeleverd. Voorts werden enkele Diwero arbeiders gehoord, die eveneens bekenden tegels aan opkoopers te hebben verkocht. Zij zijn, evenals de drie anderen, na het opmaken van proces-verbaal heengezonden. Woensdag j.l. werd de tweede ploeglei der van de tegelploeg, de 44-jarige P. B. gearresteerd. Het onderzoek tegen hem is in vollen gang. De 53-jarige opkooper L. van D., dien mem in verband met deze affaire even eens zoekt,, is voortvluchtig. Voorts is ver denking gerezen tegen den 39 jarigen op kooper A. C., die eveneens is gearresteerd. Bij P. B. zijn circa honderd tegels in be slag genomen en hij C. eenige honderden. Hij heeft toegegeven, dat hij deze ten deele heeft opgekocht van den voortvluchtigen Van D. Het onderzoek wordt met kracht voort gezet. Gisternacht heel't *n onbekende man een moord a an stag gepleegd op den 73-j.uigi»a B. Huis in 'tVehl, die met zijn GSjirgem broer samen in een huisje woont te Liles- dijke in de gemeente Weststellingwerf. B. II. werd vannacht om hall drie wak ker, doordat ieinaud op het raam klopte. Op zijn vraag wie het was, werd geant woord: Vader is ziek, wilt u eren komen, B. II. kleedde zich aan en spoedde zich naar builen, doch zag niemand. Mcenende dat de hulp voor zijn buurman, die ziek is, was ingeroepen, begaf hij zich in do richting v.an diens woning. Nauwelijks had hij eenige stappen gedaan of hij kreeg met een hard voorwerp eenige klappen op het hoofd. Op rijn hulpgeroep koos de aanvaller het hazenpad. Inmiddels waren omwonenden door het lawaai wakker ge worden en toen ziji op onderzoek uitgingen vonden zij den ouden man badende ia zijn bloed. Hij liad verscheidene ernstige hoofdv ouden opgeloopen. De verslagen© kon slechts een vaag signalement van den aanvaller opgeven. Omtrent de aanleiding van den overval kan men niets met zekerheid zeggen. Ver moedelijk is roof het motief, daar in de omgeving de meening had postgevat, dat de broeders ia goeden doen verkeerden. Dit is evenwel in het geheel niet het geval, want heiden zij'a steuntrekkers. Een 24.jarige vertegenwoordiger te 's-Gra- verihage, iemand van behoorlijke familie, met een behoorlijke sclioolop'eiding, die zich goed kan voordoen, bevond zich ia geldverlegenheid. Hij dacht sluw te zijn: zocht in telefoon gids en adresboek adressen van in aanzien zijnde families; speciaal oud.off eieren van het voormalige Nederlandse!» leger en van. bet Nederlandseh Indische leger haddein zijn aandacht. Hij bezocht ban, deed zich op z'rj'n gunstigst voor en trachtte hij hen m de gratie te vallen. Dit gefuk.'e hem wonderwel. Gewoonlijk vertelde hij, een rijksbetrekking te kunnen krijgen, maar geen. geld to hebben om goede kleeren te koopen. Ook paste hi, den ouden truc too om het visitekaartje van den een als introductie bij den ander te gebruiken. Hij beweerde voorts een vrouw te hebben met een goed klinkenden naam, en drie kinderen. In waarheid leefde hij van den steun van maatschappelijk hulpbetoon. De mooiprater heeft weten los te klop pen: tweemaal f25, een gift van f 40, een van f50, zelfs een van £62.50. Inderdaad wist bi, zich in een rijksbe trekking te dringen, doch na een paar we ken verdween h| daar weer, na een voor schot van f 100 ie hebblen bemachtigd. Geleidelijk kwamen klachten hij de po litie binnen. De gelukzoeker werd opge pakt en wegens oplichting in verzekerde bewaring gezet. Kort geleden heeft in een volkskoffie huis in de Bezemstraat te 's.Gravenhage, een 18.jarigo kelner van een onbekende voor f 45.486 op vellen geplakte bonnen voor zeep gekocht en een toewijzing van honderd rantsoenen zeep. De kelner ging aan 't handelen, en vear- kocht het zaakje voor f60 aan een 38 jarige rijwielhersteller. Deze deed het weer van de hand aan een 21.jarige jongeman voor f 70. Deze ging verder aan het leuren en dacht er f 120 voor te maken. Doch do politie kwam er achter cn nam den man in arrest en de zeepbonnen ca. in beslag. Het is nog onbekend van waar de bon nen afkomstig rijn. De politie hoeft allen verhoord en doet verder onderzoek. Groote brand bij Oslo. Een der grootste houten gebouwen in het centrum van 3e stad Lillestroem, bij Oslo, is door brand geheel vernield. Het gebouw diende hoofdzakelijk tot club en gezelligbeidslokaal en was op het oogen blik onbewoond. Ds malerieele schade wordt geschat op ruim 103.000 kronen. De oorzaak van den brand wordt gewe ten aan onvoorzichtigheid van spelende kinderen. Brand op Canadecsch patrouillevaartuig. Reuter meldt uit Halifax, dat op het pa trouillevaartuig van de Canadeesche marine „Otter" gisteren er hoogte van Halifax brand is uitgebroken. Negentien leden der bemanning zijn hierbij gedood. De overige *22 man, die nog in de reddingsbooten konden gaan, zijn gered. De oorzaak van den brand is" nog niet bekend.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1