Vcm dsuM/GHHol tc4 wijt* LEDIKANTEN in." Y Schiedam MAALTIJDENKAARTEN IN ZWITSEHLAND mm. Van de Lange Haven naar de Gironde WGKIHOBUREAI) „SEHIEDAM-WEST" Firma Zoetmulder, Hoogstraat 171, ïei. 67516 STGOMWASSCHERIJ „EDELWEISS" Onrechtvaardigheden verdwijnen. Kortere overhemden beteekenen meer zakdoeken Pag. 1 - No. 22744 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMS CHE COURANT Zaterdag 29 Maart 1941 Het eeuwen-oude geheim van het vat 1. D. v. Meurs Woninginrichting N.V. SINGEL 128 TELEFOON 67844 RADIO - ELECTRIGITE1T v. d. MOST Uao-ï Uuk Ka-§pl&-Thee.-'Txi(kik. naak. fa. V. L Bdrrani - Schiedam Schoorsteenveger, Rookverdrijver, Metselaar G. A. DE WINTER Westinolenstraat 16-18 - Teief. 68519 „DE LAN&B&UW" Vei'llMMIWeH, Gebr. Huyskes - Pr. Fr. Hendrikstr. 39 Telefoon 677I3 BINNENLAND Prof. dr. j. R. Siotemaker de Bruine ernstig ziek ZWERFTOCHTEN DOOR SCHIEDAM IV Ook den wijnhandel treffen de om standigheden van het oogenblik. Be halve liet feit, dat enkele bedrijven, ontworteld en opgenomen door den stormwind van het tijdsgeweld, in onze stad teiVchl gekomen zijn, is er ook nog de onvermijdelijkheid van de ver broken verbindingen en het gemis aan expeditie-mogelijkheden in de/.en oor logstijd. Voor den oorlog werden de fusten bijna uitsluitend per schip aan gevoerd. Thans is deze wijze van ver voer uitgesloten en moet het spoor trachten te helpen. En inderdaad, er zijn ue laatste maanden enkele par tijen aangekomen, zoowel uit Duitsch- land, als uit Frankrijk en zelfs uit Italië. Deze nieuwe voorraad bestaat evenwol voor liet grootste deel uit jongen wijn. Doze hoeft nog niet de gewenschte hoedanig heden, is nog niet geheel gerijpt. De Duitsche wijnen- maken hierop echter een uitzondering. Zij ondergaan een proces, waardoor de rijpingsperiode aanmerkelijk wordt bekort, zoodat reeds vrij spoedig na het eerste gissingsprooes ean goed drink bare wijn verkregen wordt. In de kolders van de wijnkoopers kwa men in normale tijden de wijnen onder de gunstigste omstandigheden tot volledigen wasdom. Deze omstandigheden lagen in de hand van dein wijnkooper en de wijze, waarop hij alle actieve factoren tezamen voegde, dateert reeds van eeuwen her. En daarmede zijn wij weer aangeland in de geschiedenis van het vak, daar ontkomt men nu eenmaal' niet aan. Het moet trouwens ook een bezig heid vol innerlijke genieting zijn voor den wijnkooper van ouden stempel, te verwijten in de historie van dit vak met 7.ijn vele tradities. Evenzoo was het voor erv- een genotvolte avond van stil luisteren naar de met veel esprit voorgedragen verhalen over de vele en velerlei typische eigenaardigheden, het historische wordingsproces en ten slotte d" vak-anecdotes. In de duoi zacht lamplicht met rustig- behaagtijke- -deer gevulde kamer met haar oude meute-ten, haar teers-, wat vervaagde tinten, vve-fden die verhalen een door zichtig goheite met fantastische bedden en gestalten Het leven van eeuwen her kwam tol nieuw leven, onbekende oor den doemden op en werden bonts pano rama's voor het geestesoog. De kracht der herinnering en het wonderlijk levenselixer van een sprankelend Ml geest brachten dit complex van als het ware filmisch zui vere voorstellingen binnen onzen fantasie- horizon. Bleef alleen nog de pen om het te beschrijven. Simple comme bonjour! Het waren de Ilollandsche en Vlaam- sche schipiers. die in de middeleeuwen met hun schuitjes langs de kust naar het Zui den trokken, fel ad en met zuivelproducten, laken en linnen, om handel te drijven met de Franschen. Zij voeren de Loire op, verkochten hun waren en brachten de Anjouwijnen mee terug naar de welvaren de steden, waar de poorters gaarne een goed glas dronken. Als de nhuv.e wijn aankwam riepen de „crieurs de vin" deze heuglijke tijding om. Maar het bleek, dat de wijn, die op hel vat bloef, vrij spoedig sterk in kwaliteit ver minderde en de slimme Hollander zon op een. methode om zijn kostbaren buit te be waren, Hij vond er inderdaad een probaai miüdc-1 op en dit middel wordt lieden ten dage nog dankbaar toegepast. Het is het uïlzwavelen der vaten en het z.g. ver steken van den wijn. Deze behandeling toont ook, dat de intuïtie van den vak man de groote rol speelt Want de jonge wijn, die in de kelders van den wijnkooper op fust gebracht wordt, heeft weliswaar kwaliteiten, welke liem zijn meegegeven door de druif waaruit hij werd geperst, de landstreek waar hij groeide en den gro-nd die hem de levenssappen schonk, maar hij is nog niet drinkbaar. Roode wijn bij voorbeeld is reeds zichtbaar nog niet op kwaliteit. Hij heeft een schier ongezonde paarsige kleur. Dan komt de hand van den meester, die hem overbrengt op een schoon vat, dat tevoren zorgvuldig is uit- gezwaveld. Daartoe wordt een stuik bran dend zwavellint in het vat gelegd, dat alle kwade invloeden uit het fust verwijdert. Na een half jaartje heeft de wijnkooper dan den bondel uit het spongat, steekt de hevel in den wijn en proeft eens welke rij ping zich in den afgeloopen tijd heeft vol trokken. De wijn wordt weer overgestoken in een wederom uitgezwaveld, schoon vat en dat herhaalt zich enkele malen, totdat de wijnkooper tevreden is over de resul taten en den wijn op de flesch brengt*. Dan Is de wijn tot vollen wasdom geko men en geschikt voor den verkoop. Nu moet men niet vragen wat er gedu rende die vele maanden, die zich vaak aaneenrijen tot -een jaar of drie, vier, met den wtijln gebeurt. Want dan loopt mcin de kans, dat de wedervraag gestekl wordt wat er alzoo gebeurt met ceu knaap van zeventien, die opgroeit tot een man van dertig. Aan zoo'n jongen zitten nog wat scherpe kanten en soms weet je niet wat je aan hem hebt, maar een dertiger is er varener, standvastiger, hem hoeft het leven gekneed en gemaakt. Welnu, ook de wijn is gegloeid en zonder nu precies te kun ■non bepalen welke processen zich voltrek ken met de gisting, met de suiker, de al coholen en andere bestanddeelen van den wijn, zegt de vakman, dal de wijn zich heeft „gemaakt". Dat ...is be geheim, van het vat en het vat bewaart dat geheim goed. Dit proces is trouwens niet het eerste, d,at de wijn doormaakt. Voordat hij v;a" zijn landstreek wordt weggevoerd naar Tver.e oorden is hfj eerst van druif tot wijn ge worden en dat is eigenlijk het voornaamste. En ook daarbij speten weer vele en ver schillende factoren een be'angrijke rol. Ais wij hijvoorbeeld de Bordeaux wijnen nemen, welke hier toch wel het meest gebruikt worden ,dan komen wij al direct weer tot de noodzaak ai te dalen in e n reeks van onderverdeelingen en groepen.onderschei- dingen. De Bordeaux-wïjluen zijn hier pas Later bekend geworden. Toen de Hol- laudsclie schippers geplaagd werden door de hooge tollen op de Loire en bovendien de prachtige stroom vei zandde, zochten zij hun heil zuidelijker en voeren de breed e Gironde op. Daarmede kwamen Zij in het hart van don Franschen w ijngaaxd. Maar daar zijn vele streken, en. ai die streken hebben hun aparten wijn en vaak zijn er nog verschillende wijnen in die streken. Op en tusscben de wijngaardheu vels liggen immers die oude, geweldige kas teel en, die hun haam gaven aan don wijnberg en den wijn. Er zijn inderdaad vele Bordeaux wijnen: roode, zooals St. Emilion, St. Julien, Margaux, Módoc, Pome, rol, Pauillac en St. Estèphe; witte, zooals Graves, Barsac, Sautemes, om nu nog maar alleen de voornaamste van de hoogslge- met hofiten voetbord 90x190 plaatsten te noemen, en dan hebben wn zo nog niet eens allemaal. Zoo'n wijn ontleent zijn kwaliteiten aan de druif, de streek en den grond, maar ook aan de eerste behandeling en aan de plaats op de helling, waar hij groeit. Demi- co te is de lekkerste, halverwege den heu vel op het Zuiden, en de beste wijn komt zeker niet van de kleinere tuintjes in de wijnstadjes, waarvan de namen hierboven vermeld slaan. Tja, er zit heel* Wat aan dien wijn vast en zoo ongemeJ&t zijn wij van de Lange Haven via derf wijnkelder en de middeleeuwen in Zuid-Frankrijk terechtge komen. liet is een goed land en het is er zeker goed drinken, maar wij moeten toch eens naar Schiedam Serng. Het retourtje nemen wij in een volgend artikel. Omdat het zoo laat geworden is 1 NIEUWE HAVEN 83 - SCHIEDAM - TEL. 68752 Huur en Verhuur Koop en Verkoop van Onroerende Goederen ROTTERDAMSCHEDIJK 2S0 - TELEFOON 67776 Speciaal in Het verbeteren van sohoorsteentrek ALLÉÉN Lange Achterweg 33, Tel.68421 N.V. MELKMAN DELAREN VEREENIGSNC Vetlevest 16-18 SCHIEDAM Telefoon 68239 Vraagt Uw leverancier onze GESTERILISEERDE MELK en HAVERMOUTPAP onderhoud van huizen enz. TIMMERLIEDEN - METSELAARS v'-r i yr 21 Dniisehe gemoteefeieecde troepen op weg uur 't front vis de Syrië in Noord-Afrik*, (Atlantic, Zander). (Van onzen eigen correspondent). Zurich, Maart 1941. Nog steeds bestaat in Zwitserland de be paling,, dat men in een restaurant zijn maaitijden kan gebruiken, zonder daar voor een gedeelte van zijn levcnsmidde- iencoupons te moeten afgeven. Op deze wijze, kunnen zij, die over de nooiige mdideleri beschikken, geregeld in een restaurant eten en desondanks hun volle levensmiddelenkaart betrekken. Op deze wijze konden enkele categorieën Zwitsers zich tot dusverre naar eigen goeddunken onttrekken aan de beperkingen, die het volks als geheel op zich moot nemen. De mir.der lerniddeide kringen daarentegen moesten noodgedwongen geno.gen nemen met de steeds kleiner wordende*rantsoenen. Natuurlijk heeft deZwi'sersche Bonds- regcering hel onjuiste, en onrechtvaardige van "dèM" ïc'irelhfg "TA^ezien. En daarom worden van 1 April a.s. af zoogenaamde „Waallrjdeiikn.-irien" ingevoeld, waarmede het principe van de moeste Eurooeeseh-e landen in oorlog-Mijd wordt gevolgd. Amh-r system, loeh i-; het nieuwe systeem in Zwit serland ec.dgs'/ius verschillend van andere landen, li: Zwibsc-ila" d heeft men in het belang van consumenten, zoowc-i als van de restaurateurs naar een nuttere oplossing gezocht, die to-cli in staat zou steden, onn het gewenschte doel te her-ikon: een zoo spaarzaam mogelijk gebruik der voorradige levensmiddelen, een gelijke behandeling an alle verbruikers, autonia isehe vast stelling van de leveustnid lelenbehccften der z.g. collectieve huishoudingen (hotels, restaurants, ziekenhuizen, carbines, pen sions, asvls, enz.). Op grond hiervan zul len nu de .MaaUijdenkaarten worden in gevoerd. Men redeneerle hierbij a'dus: Wie regelmatig buitenshuis eet, zal zijn levensmiddelenkaart moeten omruilen le gen een rriaallijdenkaarl. Deze heslaa' uit lOJ halve coupons. Voor het ontbijt heeft men één halve coupo-n rioodig, voor den middag- en avondmaaltijd twee. Per dag maakt flit vijf en per maand 150 coupons uit. Da overige 10 coupons kunnen dan nog worden gebruikt voor kleine versnaperin gen trfsschcn de maaltijden in. Zij, die slechts weinig in een restaurant eten, krij gen een halve maaltijden- en een halve levensmiddelenkaart. Wie met vacantia gaat, behoeft zelf geen moeite voor het verkrijgen van een maaltijdenkaart te doen hei is voldoende, indien hij zijn le vensmiddelenkaart aan den hotelier geeft, die dan voor den omruil zorgt. Hetzelfde geldt b.v. voor ziekenhuis-verblijf. Het om ruilen van een levensmiddelen- in een maaltijdenkaart en omgekeerd zal te al len tijde mogelijk zijn. Ons inziens is deze Zwilscrsche oplossing lang niet slecht ge vonden! Clandestien verkochte benzine. Nog een andere onrechtvaardige bepa ling wordt met ingang van 1 April opgehe ven. Evenals iu vrijwel alle andere landen van ons werelddeel is ook hier to lande de benzine-streng gedistribueerd. Slechts enkele categorieën van auto- en vrachtauto- bezitters krijgen nog een klein benzine rantsoen toegewezen, namelijk zij, die hun wagen voor de. uitoefening van hun beroep of bedrijf volstrekt noodig hebben. Nu viel het echter op, dat men nog steeds luxe auto's zag rondtoeren, wier eigenaars beslist géén to-edeeling van ben zine hadden gekregen. Een nader onder zoek bracht aan het licht, dat bemiddelde automobilist-en er niet togen opzagen, op clandestiene wijze benzine' te koopen, te gen een prijs van" 2 k 8 francs per litert Iedereen mag weliswaar met zijn geld doen, waf.' hij wil, maar het' is toch duidelijk, dat dit een wel zéér ongewensclite toe stand was, die van de zijde der meer bemiddelden bovendien blijk gal van héél weinig sociaal gevoel. Het is dan cok algemeen begroet, dat met ingang van de volgende maand auto mobilisten, die géén benzine krijgen toe bedeeld, ook nietmeer met hun wagens mogen rijden. Alle clandestien gekochte benzine helpt dus geen sikkepit meer, want er zal een strenge controle worden uitge oefend. Overtreders zullen op zware straf fen kunnen rekenen. Ltiiling van staatswege. StocdSjiluiclelijkcr wordt ook in Zwitser land, 'de^rinmenaing van den staat in het economisch leven, wat in den tegenwoor dige» tijd niet te verwonderen is. Indien de staat gpen toezicht uitoefende en geen leiding aan hel economisch leven gaf, zou het al 'spoedig een Janboel worden. Zoo zijn hier te lande sedert korten tijd de voorschriften betreffende de pro ductie-leiding van staatswege in de textiel industrie -in werking getreden. Doze maat regel i'ohmt het pendant op de reeds eer der ingegane distrihuaering aan de zijde der gebruikers. Beide maatregelen tezamen hebben ten doel zooveel mogelijk te spa ren op het gebied van textielgoederen, in het bizonder wol on katoen. Zij zijn nood zakelijk, daar de Zwitsersche textiel in dustrie voor bet betrekken van de noodige grondstoffen in sterke mate van het bui tenland afhankelijk is. Als gevolg van de nieuwe bepalingen mogen voor de vervaardiging van een vrij groot aantal artikelen geen wol en katoen meer werden gebruikt. Hieronder vallen o.m.: verduisteringsstol, dassen, vlaggen, wandbekteeding, verpakkingsmateriaal,enz. De meeste dezer artikelen kunnen precies zoo goed, en in sommige gevallen zelfs nog beter, van zijde, kunstzijde of kunst vezels worden vervaardigd. Van belang is ook de verordening, dat in de toekomst heeren-overhemden lOc.M. koiter nopten worden; het merkwaardige resultaat daaivan zal zijn, dat men per jaar niet minder dan 10.000 k.g. linnen oftewel een miilioen zakdoeken spaart! Tweeerlei records. Ondanks oorlog en mohi'isatie, ondanks ■de stagnatie in het zakenleven en on dank <5 alle andere verschijnselen, die nu eenmaal onverbiekelijk met het huidig tijd perk verbonden zijn, heeft hel Zwitsersch toerisme in de maand December een zeer opvallend record geboekt. Uit de zooevcn gepubliceerde cijfers van het bezoek aan de verschillende toeristencentra blijkt na melijk, dal het aantal Zwitsexoche gasten in de maand December 1940 grooter was dan ooit tevoren sedert het bestaan der statistieken! Voorts werd nog een record gehoekt, zrj het ook, dat dit minder reden tot vreugde gaf; het aantal buitenland- sche gasten was namelijk nog nimmer zóó gering als in de Kerstmaand van het af geloopen jaar. Dat het bezoek der eigen landgenootea aan de Zwitsersche wintersporioorden zoo groot was, vormt evenwel een lichtpunt in de duisternis, waarin het Zwitsersch toerisme door den oorlog en zijn begelei dende verschijnselen is gehuld... FRED K. A. R0MBACH. Naar wij vernemen is de toas'-and van. den oud-minister, prof. dr. J. R. Siotema ker de Bruine, in den laatsten tij 1 zeer achteruit gegaan. Gisteren werd de toe stand van den patiënt als zeer ernstig beoordeeld. Noord-li ullandscbe burgemeesters bezoeken Dnilsehlaud. Donderdag is een gezelschap, bestaan de uit functionarissen vau Winterhulp Ne derland en eenigc burgemeesters van' Noord Ilollandsche gemeenten naar Witten, in West/alen, vertrokken, om kennis to maken met liet Duitsche Winterliilfswerk en het Frauenhilfswerk, Verruiming vaat export van bloemen naar Duitschland, Van bevoegde zijde deelt men mede, dat per 1 April a.s. oen belangrijk kwantum Neder- landsche bloemen naar Duitschland zal mogen worden uitgevoerd. Groote kwanta rozen en seringen uit Neder land zulten het a.s. kwartaal vrijgegeven wor den voor den export naar Duitsehland, terwijl tevens freesia's zullen mogen worden uitge voerd. Fabrieksturf. Verschenen is een besluit van den secretaris-» generaal van bet departement van landbouw en visscherij, waarin den verveners een ver plichting tot inlevering van labrioksturf opge legd wordt. Deze leveringsplicht is beperkt tot dat gedeelte van de productie, dal in vroegere jaren door eiken vervener vrijwillig aan het Ver. Koopkantoor is afgeleverd. Een derde der bevolking trok uit Den Helder weg. Uit een vanwege het gemeentebestuur van Den Helder verstrekte opgave, blijkt, dat go- durende 1940 niet minder dan 12 323 inwo ners de stad hebben verlaten. Het bevolkingscijfer per 1 Januari 1941 bedroeg nog slechts 27.9 i9. Japansrhe panlsertransportcolonnes vertrekken lang» de spoorlijnen naar het front. (Hoffmann; Zander).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5