Dg-ov Udwifalawl AKKERTJES 9)& bomantie& man het SMoncU-tandfcAap ■:Pa9. 1 - No. 22749 Vrijdag 4 April 1941 I Tc~ Weer terug naar de Schiedamsche havens Rechtszaken Zware straffen voor Rotterdamsche puindieven N.V. VEUFPAKE-gim, BROERSVELD 24, TELEF. 67902 Inbrekers voor de Rotterdamsche rechtbank Graandiefstallen te Rotterdam Complot voor de Rotterdamsche rechtbank Onhandige afpersing Of was het maar een grap De sigaretten waren te duur I ZWERFTOCHTEN DOOR SCHIEDAM V Wij zijn wel een heel eind uit de buurt geraaid. Be zwerftocht door onze stad, langs onze grachten, ging geleidelijk over in een afdaling in de geschie denis van het wijnvak en naar de geheimenissen van het wijnvat. En als of dit uitstapje nog niet voldoende was, voeren wij met onze voorouders mee in hun kleine vrachtscheepjes naar de Loire en de Gircmde en nu zijn wij nog steeds in het Zuid-Fransche ■wijnland, met zijn heerlijke landschap pen, zijn zachiglooiende- heuvels be plant met den wijntak, zijn kleine stad jes met beroemde namen en zjjn ge weldige kasteelen van nog grooter faam. Nu in dezen oorlogstijd bet reizen in het buitenland tot de onmogelijkheden behoort, is het goed met den geest in den vreemde te toeven om straks weer terug te keeren naar de eigen baard, waar de warmte van flen vaderlandscben bodem ons toch weer koestert, ook na het genotene in den vreemde. Zoo is het ook met den smaak van den wijn, die ons de vreugde van de genieting geeft, een uitstapje uit het gé wone leven voor een korte wijl, om straks dit leven te hervinden. In de streken rond Bordeaux is liet dit gewone leven, dat ons de vele heerlijkhe den van dert wijn schenkt, waar het ge- lïeeie jam- door de zorgeii van den dag gewijd zijn aan den grond en de knoestige stammetjes van den wijn, aan de vaten in den kelder en aan de flesschen. "Een reeks van factoren, welke ieder op haar beurt aandacht en arbeid vereischen, oefent invloed uit op de hoedanigheden van het nobel nat en zoozeer verschillend zijn de invloeden van allerlei aard, dat de vvijo, va.n denzelfden berg, van denzelfden stok het cene jaar geheel anders is dan den volgenden oogst. Voor een groot deel ligt dit aan de weersomstandigheden. Maar toch tracht nten de'nadeelige factoren*zoo veel mogelijk uit te schakelen, al is er tegen teveel regen of teveel zon tenslotte niets te doen. Het zou inderdaad te vier voeren, na te gaanwat er zoo al te pas komt aan «en oogst, reeds lang voordat er nog een druif geplukt is. Laten wij daarom maar eenvoudigweg beginnen met de gerijpte druif, welke op oen schoonen herfstdag geplukt wordt door een meisje, mef zulk een slanken leest en teerbruinen tint, zooals alleen deFran- «jaise uit het Zuiden bezit. De korven en houten bakken storten de plukslers en plukkers leeg in groot© vaten, waarin de druiven gekneusd worden Het nat, dat deze bewerking oplevert, is de grondstof van den wijn. Door een eerste gistingsproces ten gevolge van de temperatuur, ontstaat de fnssche, eenvoudige land wijn en deze komt tenslotte in. de groote fusten in de kel ders om te njpen. Nu is deze gang van zaken natuurlijk niet overal dezelfde. Iedere streek en ieder land heeft zijn eigenaardigheden, zijn bizondere omstan digheden, en deze zijn allo van invloed op het product De wijn krijgt ook niet overal dezelfde behandeling Voor de gis ting is in Zuid Frankrijk warmte ncodig, maar in Algiers daarentegen dienen de vaten in koele kelders ondergebracht te worden. En zelfs wat betreft de vaten stellen de wijniein ook bizondere eisclien. De sherry komt op een eiken vat en zoo hebben ook andere houtsoorten in vloed op den smaak van den wijn. Men komt zoo eigenlijk nooit uit d© bizonderhoden. Aan i©der onderdeel van dit bedrijf is telkens weer een wetenswaar digheid vastgeknoopt, .velke charme geeft aan het vak. Want juist al die uitzon deringen en afzonderlijke factoren, invloe den en omstandigheden, sluiten iedere mogelijkheid van industrialisatie uit. De wijn groeit, zooals Moeder Aarde hem laat gedijen, onder voor- of tegenspoed De wijn, als druif en als drank, is een heerlijk natuurproduct, dat geen bereke ning of formule gedoogt en ook met van noode heeft. Hij behoeft slechts de zachte, zorgzame hand en het wakend oog van den meester, om te worden een schoone gave uit dien hoorn des overvloeds van de natuur. Hij groeit ook overal. In de streken van de Bordeaux zijn het niet alleen de groote heeren en beroemde firma's, die wijn ver houwen, zieker niet. In de kleinewijn stadjes heeft ook monsieur le maire een lapje grond en daar groeit kwistig wijn op. Zoo'n lapje levert hem per jaar, laten wij zeggen, drie oxhoofden op. Eén behoudt hij zelf wijn drinken doet tenslotte iedere Franschman en dan mag de burgemeester toch zeker wei zijn eigen wijn hebben en de overige twee verkoopt hij aan den makelaar, die eens per jaar hij hem komt. Die kruidenier en de man van den lapjes winkel, de smid en apotheker, iedereen heeft een stukje van dezen kostelijken wijn bodem en al mag de wijn dan niet zoo goed zijn als die van het kasteel, daarom is hij nog wel te drinken. De makelaar weet er wel raad mee en zijn klanten - grootere firma's in de stad hebben nog weJ een methode achter de hand om den stuggen wijn wat handzamerIe maken, door hem te versnijden met Spaanschen of Algierschen wijn bijvoorbeeld. Dót be hoeft heelemaal geen knoeierij te zijn, in geen en deele, want er gebeurt niets met den oorsp ran ke I ij ken wijn, die er eigenlijk alleen maai beter van kan worden." .Maar dikwijls het gevolg van kouvatten. Goed zweeten en "AKKERTJES" nemen, helpt - altijd snel, goed en zeker! Door hun bijzondere samen stelling bevorderen immers "AKKERTJES" niet alleen het transpireeren, maar verwij deren tevens de stoffen, die de aandoening veroorzaken. Zij werken direct pijnstillend. Op eik "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw; garantie I Let U daarop vooral en laat U toch gééni waardelooze na maak of imitaties aanpraten. tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. Deze wijn wordt thans voor een. deel in onze stad, in de pakhuizen aan de Schiedamsche havens,- opgeslagen. Schie dam moge dan een jenevers tad zijn, haar naam is weliswaar gekoppeld aan het oud- Hoilandsche product van hel graan, zij biedt toch ook haar voord eel en voor den wijn handel. \Vant de positie van een stad als drankcentrum is geenszins van onderge schikte betcekenis Bovendien is Schiedam niet groot. De afstanden van het bedrijf naar het spoor, het postkantoor, het kan toor van den accijns, enz, zijn betrekkelijk klein. In de derde plaats zijn de behuizingen, de oude branderijen en distilleerderijen, zeer geschikt voor wijnopslag en tenslotte liebbcn de liavens mot de mogelijkheid tot vervoer per schip groote voordooien. En dan is er ook nog het sleepersbcdrijf met zijn karakteristieke lage wagens, spe ciaal voor het vervoer van groote fusten Dit zijn do overwegingen, welke de wijn handel van elders ertoe gebracht hebben zich hier te vestigen. Hun vestiging kon niet onopgemerkt blijven en de reeks ar tikelen over den wijn, welke wij hiermede besluiten, j« er het gevolg van. Wij eindigen echter niet zonder onzen dank uit te spreken voor de medewerking, De vcrceniging „Het Hoilandsch Landschap" heeft verleden jaar ,,'t Wildrijk aangekocht. Half April wordt dit stuitje natuurschoon, dat gelegen is in den polder „De Zijp©", ia den k op van Noord-Holland, voor het publiek, dat zich heeft voorzien van een wandclkaart, geopend. Daarvóór moet het bosch opge knapt worden. De wortels van de hoornen zijn door de slechte afwatering gaan rotten, men heeft nu den grond omge spit, een goede afw alering gem aakt en de doode takken weggehakt. I (Polygoon). welke wij bij dc voorbereiding van deze ook 4it versnijden is weer een kunst apartp| artikelen mochten ondervinden van den alleen de beste vakman, die zijn wijnen f lieer J. Lecunez en de" heeren Iloogewerff senior en jnnicn, die ons uit hun ruime kennis en ervaring vele waardevolle en interessante gceevens verstrekten. door en door kent, kan in staat zijn be hoorlijk te „mouilleeren" en soms lukt het dan nog niet eens. Want hier kan men nu eenmaal niet te werk gaan volgons be paalde voorschriften of formules en be paalde reacties zijn nooit tevoren te be rekenen. Dat er ook inderdaad gren pM op te trekken is en dat men vro°ger heel sim pel maar naar zijn overtuiging te werk ging, tonnen wel de in vakkringen welbe kende „wijntochten" welkt- bijvoorbeeld met de sherry gemaakt werden Wijn werd gulden oud ijzer uit het pum hadden gestolen steeds per schip vervoerd en nu dacht Dp kader van deze bende, de 55-jarige los- De Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan 111 de zaak tegen een bende puindieven, die in korten tijd voor bijna 5000 schip men. dat de schommelende beweging van het schip van gunstigen invloed was op de werking van den wijn. Welnu, men rustte schiepen uit, die een tocht naar de vVesi heen en weer maakten en dan was men stellig' van meenmg, dat er met dien wijn iets bizontlers gebeurd was, waardoor hij hooger in kwaliteit was ge worden. Maar de monsch is vindingrijk en hij ging een vervangingsmiddel toepas sen In de kelders werden de vaten op gehangen en er werd een jongen aangezet om ze den gansehen dag aan het slin geren te houden I Zonder dat is er echter ook wel goede wijn gekomen en al gaal het dan in dezen- tijd niet meer per schip, cr komt toch hier ook oog wel wat wijn aan. Glas en Verlhandei Glazenmakerij Kunstschilder-artikelen Vakkundige voorlichting •zfvvAk- vn it Duitedie pantser wagens in Libye. (Borcliert, Hoffmann, Zander). werkman A. P D, tegen wien een "jaar en drie maanden gevangenisstraf was geeischt, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met afirek. De 33 jarige schilder J. Dtegen wien de zelfde straf was gcëischt, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van liegen maanden met aftrek. De 33 jarige los-werkman W. v. .d. Z werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, de 47 jarige controleur H V. tot drie maanden gevangenisstraf. Tegen beiden was negen maan den geeisckt. De 32 jarige klinker T. K, de 34-jarige ios- werkman H de G en de 30 jarige timmerman J. A. v. d. M tegen wie zes maanden was ge- eiscbl, werden veroordeeld tot gevangenistraffen van resp. vier, twee en vier maanden. De 42-jarige havenarbeider A V., tegen wien een jaai was geeischt, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden. De 29-jarige opkoojier A VV. B. werd vrij gesproken. Tegen hem bad het 0 M acht maan den gcëischt. £i Voor de Rotterdamsche rechtbank hadden zich gisteren vier mannen te verantwoorden wegens een serie van zes inbraken, gepleegd in het Oostelijk stadsgedeelte van Rotterdam in het begin van dit jaar. De mannen, de 24-jarige iosse werkman F II. S., de 28 jarige chauf feur J. J. V, de 2S-jarige metaalbewerker B M en de 31-jarige betonwerker B. M., allen te Rotterdam, die goede bekenden van de politie zijn, bekenden vlot liet ten laste gelegde. De officier van justitie, mr. Hoefelman, was van meening, dat een krachtige correctie noo- dig is en eischte togen S en V. anderhalf jaar met aftrek, tegen M. en M. een jaar met af trek. Uitspraak 17 April as. De steekpartij op de Veemarkt te Groningen De rechtbank te Groningen veroordeelde gis teren den fabrieksarbeider R. Z. ran der \V., die m Januari j.L tijdens een twist in een café aan de Veemarkt een ander met een mes in den schouder heeft gestoken, tot een ge vangenisstraf van 10 maanden, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. De eiseh luidde 8 maanden. Poging tot doodslag op een vrouw. Wegens pogmg tot doodslag op zijn meisje, gepleegd in het plantsoen te Groningen in Februari j.I. werd gisteren door de rechtbank aldaar de 20-jarige G. B. L. overeenkomstig den eisch tot een gevangenisstraf van 10 maanden veroordeeld met aftrek van den tijd, in voor- iooniee hechtenis doorsebracht. Voor de Rotterdamsche rechtbank liecft gisteren een hemic graatid reven terecht ge staan, die ettehjllv© tornen giaan van onbe waakte schepen in de Maas had gestekin en verkocht. Aan den 40-jangen tremmer C. van 0., den 5G-jarigun havenarbeidei P. G., den 4S-jaiigen matroos F. S en den 36jaxigen controleur IL de G. was diefstal van partijen maïs, gerst tin tarwe uit Rijn- schepeA ten laste gelegd, aan den 33-jarigen graaneontroleur W. S. heiung. De zaak was -op toevallige wij/e aan liet licht ge komen Een suivci'leeimle agent van po litie had bemerkt, dat er Zondagsnachts hij een Roiterdamschen bakker werd ge werkt en toen men een inval Üij den bak ker deed, trof men een groote hoeveelheid graan aan, wanrvain de bakker de herkomst niet kon verklaren üïa een uitgebreid on derzoek kvvaln de politie een Wide op het spoor, die graan bleek te stelen en ie verknopen maar tevens kwam aan het licht, dat dit met de heinde was, de'dcm hakker graan had geleverd. Door prachtig politiewerk- getukte net de po'itio binncffi korten tijd ook dc tweede bende op te sporen. Deze zai over eonige weken terecht staan. De officier van juslite, mr. M. Meischke eischte tegen ieder der, eerste vier ver dachten een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek der voorloopige hech tenis, tegen dein oj/kooper een gevangenis straf van een jaar cin drie maanden. Tegen een fietsjongem, die het graan had vervoerd, eischte spr. een hechtenisstraf, gelijk aan de voorloopige hechtenis. Deze werd onmid dellijk op vrije voeten gesteld. De officier eischte voorts tegen den 39-jarigen hakker li. B., die 1700 K.G iarwe had gekocht een gevangenisstraf van zes maanden we gens heling em tegen twee andere personen, die eveneens graain hadden gekocht geld boeten van 100 resp 25 guldein Uitspraken 17 April a.s. Gisteren blond voor de Amsterdamscbe recht bank een 27 jarige betonwerker uit Hilversum, terecht wegens poging tot oplichting Do Hilversummer had een masseur in Bus- sum opgebeld en hem verteld te welen, dat do ambtenaren van den distributicdienst huis zoeking zouden komen doen omdat zij gehoord hadden, dat de masseur groote voorraden ge- gehamslerd had. De man beweerde echter nogal invloed te bobben op de .imntenareii en wel te kunnen zorgen, dat zij zouden wegblijven Hij vroeg daarvoor een kleine vergoeding van vijftig gul den. Den volgi nden dag ratelde in liet huis van den Bussumer opnieuw de telefoon en weer bood do Hilversummer zijn diensten aan. Nu was hij echter duurder geworden en voor honderd gulden zou hg bereid gevonden wor den de onheilen at te wenden, we'ke den mas- seui bedreigden In een cate te Bussum zou dc afrekening plaats vinden. De masseur ging naar het c.de, mair iiij vond er met den betonwerker Dit vriendelijk heerschap kwam echter spoedig daarna zich weer per telefoon molden. Er werd toen een nieuwe afspraak gemaakt en de Hilversummer beloofde, naar de Gussumsehe woning te zullen komen om liet geld te halen Inderdaad kwam hij, zich aandienende onder het pseudoniem Willemsen, naar de woning van den masseur. Deze had reeds het geld in een gesloten cou vert klaar gelegd. Er waren na de kennisma king weinig woorden noodig om elkaar te be- gujpen Do man zag de enveloppe en hrj strek te begecrig zijn„ hand„ uit, toen hem het geld weid aangeboden Nog voor hij ochler dit couvert kon aanpakken, kwam een rechercheur, die zich schuil had gehouden, te voorschijn en ai resteerde den Hilversummer Voor de rechtbank zeide de man, dat alles slechts een ginpje was geweest. Hij had van het dienstmeisje der familie gehoord, dat de masseur voel had gehamsterd en daarom wou lnj hem eens harig maken Maar erg geloofwaardig klonk dat mot uit den mond van dezen man, die reeds tweemaal wegens diefstal veroordeeid was Dc officier van jusliüe eischte een gevange nisstraf voor den tijd van een jaar en zes maanden. De verdediging vond het ten laste gelegde heelemaal met bewezen Zij»hield het ook op een grap en concludeerde tot vrijspraak. Op Dondeidag 17 April zal dc rechtbank uit spraak doen Huisraad gastolen. Do officier van jusliiie bij de Rotterdamsche rechtbank pischie tegen de drie broeders T. V., 29 jaar, opperman, A V, 33 jaar, opperman en P. II V39 jaar, los-werkman, wegens in braak een gevangenisstraf van anderhalf jaar ieder. De mannen hadden in Februari in een woning van een gezin, dat 's nachts afwezig was, eemg huisraad gestolen. Zij- legden een volledige bekentenis af. Tegen den 37-jarigen koopman A v d W die de gestolen goederen had opgekocht, eisch te de officier een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden Uitspraak 17 April a s. De Rolterdamsche rechtbank heeft gisteren den 20 jarigen handelsreiziger P. E te Rotter dam wegens overtreding van de Tabakswet ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf, maanden en een geldboete van f 150 subs. 30' dagen. De man bad honderden pakjes sigaretten, merk „Murko", tegen een te hoogen prijs ver kocht, door het bedrag van 71/2 cent op de banderolle Ie v crandereri m 171/2 cent Er was wegens de strafrechtelijke overtreding een jaar en zes maanden, vveg-ns de hseale over treding f200 boete subs. 40 dagen hechtenis togen hem geeischt De 3G-jarige koopman A. J. van K. tc Rot terdam, die, wetende, dat de handerollepnjs was vcivalsclit, 1000 pakjes sigaretten van E. had gekocht en ten dooie weer verkocht, werd veroordeeld tot een geldboete van 100 gulden subs 20 dagen en voor het tweede feit tot een geldboete van f GO. Tegen hem had het O M dne maanden plus f 100 subs. 20 dagen geëischt. f jgjgyjdütptHgi Een stormvloed heeft groote vervv oeslingen aangericht iit Oalifornië. (Associated Press, Zander). 1

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5