1 ROTTERDAM'S HERBOUW IS BEGONNEN iSchiedam qUw wqqmtd<§ aan J, SCHREUDER a. j WOHINGSBREAU „SUM-WISI" STOOMWASSOHERIJ „EDELWEISS" -JPtfSi En de plannen nemén steeds vastere vormen Ruime plaats voor het hotelwezen SCHILDER - DECORATEUR Tuinlaan 34 - Telefoon 67870 PRIMA materiaal voorradig BUITENLAND De Engelsche aftocht in Cyrenaica De Duitsche aanvallen op Bristol 1/fifiP Nieuwbouw-,} Verbouwingen- w vUi\ Beton- en .Grondwerken G. A. DE WINTER Westmolenstraat 16-18 - Telef. 68519 „DE LANDBOUW RADIO - ELECTRICITEIT v. «I MOST Matsoeoka weer Berlijn in ïden, Dill en Wavell te Ankara BINNENLAND lifts!! De strijd tegenv de 'Britsche koopvaardij taliaansche aanval op de haven van Korfoe Zuid-Slavische saldi in de V.S. komen vrij De Amerikaansche hulp Maximum-prijzen voor garnalen en mosselen Maximumprijzen voor zoetwatervisch in uitvoeringen J. O» v. BÜEUrjS Woninginrichting N.V., SINGEL 128, tel. 67844 'mmmm Rotterdam's herbouw in groot verband, d.w.z. niet een herbouw van tijdelijken aard, ook niet de herbouw van betrekkelijk; beschei den wooncomplexen of alleen maar van straten- beloop, maar de herbouw van groote instel lingen, is dezer dagen begonnen, toen de eerste fundeeringspaal voor een.nieuw gebouw vaii de Rotterdamsche Bankvèreeniging in den grond werd geslagen aan den Coolsingel op het ter- rein van het voormalige Ziekenhuis. Men heeft er goed aan gedaan dit feit niet onopgemerkt te laten. Te veel reeds, dat ten zeerste waard was geweest plecht statig te geschieden heeftzich ongemerkt voltrokken. Met name het in gebruik nemen van het nieuwe Beursgebouw heeft daaronder wel te. lijden gehad. Maar ditmaal kreeg de belangrijkheid van het feit nadruk door de aanwezigheid van tallooze personen, onder meer de algemeen gevolmachtigde voor den wederopbouw, ir. J. A. Ringers, de stads- architect van Rotterdam, ir. J. G. Witte veen, alsmede de voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. K. P. van der Mandele, die tevens oud-directeur en thans nog presi- dent-commissaris van de Rotterdamsche Bank vereeniging is. Mr. van.de Mandele, de man, wiens naam het afgeloopen jaar vele malen genoemd is, en die buitendien-nog zoo ontzaglijk vee! werk -verricht heeft, dat vooralsnog onopgemerkt is gebleven, heeft bij dit eerste positieve symp toom van Rotterdam's herbouw een korte, zeer behartenswaardige toespraak gehouden. Zijn woorden, waren weinig in getal, sober, maar volkomen doordacht, zooals zooveel, wat thans in de Maasstad eenvoudig maar door dacht is. En de eerste paal gleed snel en vaardig in den grond. Elfhonderd-negen-en-negentig zullen er volgen om de majestueuze nieuwe behuizing van de Rotterdamsche Bankvereeni- ging in een gebouw met een hoogte van 25 meter, een breedte van 37 meter en een lengte van 106 meter, te dragen. En weer heeft zich daarmede in de Maas stad iets voltrokken, dat met woorden heel gemakkelijk is te vertellen, maar waarachter een berg van moeilijkheden schuil gaat, moei lijkheden, die nog bij lange na niet zijn opr gelost. Het Adviesbureau Stadsplan Rotter dam is nog altijd naarstig bezig met het ver deden van de beschikbare gronden en deze werkzaamheden bevinden zich nog slechts zeer duidelijk in een beginstadium. kranten blijken zooveer verknocht aan het terrein, waar zij vroeger stonden, dat men deze plannen zeer vermoedelijk zal moeten laten varen. De Nieuwe Rotterdamsche Courant blijft natuurlijk gevestigd in de Witte de With- straat, waair haar gebouw onbeschadigd bleef en waar kort na den oorlog zelfs- niet minder dan elf dagbladen werden gedruktI Ook thans nog heeft het dagblad De Rotterdammer een gastvrij onderdak bij de N.R.C., maar dat dagblad hoopt toch eertijds terug te keeren naar den Goudschen Singel, zooals men in de .kringen van het Rotterdamsch Nieuwsblad een even duidelijke als begrijpelijke voorkeur aan den dag legt voor de oude plaats aan het Slagveld en zooals dè Arbeiderspers wel zal blijven bij de Gedempte Slaak, waar de krant ook nu nog gedrukt wordt. Groote hotelplannen. IZN. Aanpakken. Zoo is die eerste paal ten behoeve van liet nieuwe gebouw van de Rotterdamsche Bankvereeniging in den grond geslagen op een stpk grond, waarvan genoemde bank instelling zich nog niet eens de eigenaresse mag noemen! Met zeer veel zorg worden do gronden verdeeld, waarbij met de tallooze, meer dan eens scherp tegenover elkaar staande belangen ter dege rekening wordt gehouden. Het spreekt vanzelf, dat deze methode van werken tijd vergt, veel tijd zelfs. Daarom is het zoo goed en getuigt het van zulk een deugdelijk begrip van wat het zwaarste weegt, dat men in sommige opzichten snel weet te handelen. Het is een bankvereeniging geweest, die een begin -heeft gemaakt met Rotterdam's her bouw en dat is een goed ding. Een bank immers is bij uitstek een handelsinrichting en uit het feit, dat de herbouw met een bank is begonnen, blijkt "nog eens ten overvloede hoezeer Rotter dam ook in de toekomst de stad van den handel zal zijn en blijven. Het ligt in de bedoeling de bankinstellingen zooveel mogelijk te verzamelen. De Oldenbarneveltstraat wordt wellicht in hët nieuwe Rotterdam de straat van de bank instellingen, indien de desbetreffende plannen tenminste, voor verwezenlijking vatbaar zijn. Dat dit lang niet altijd het geval is, en dat de mogelijkheden voor ir. Witteveen heel wat- minder onbeperkt zijn, dan men vaak heeft doen voorkomen, is intusschen reeds eenige malen gobleken. Zoo lag het oorspronkelijk in de bedoeling een krantenstraat in het leven te roepen, zooals vele wereldsteden die kennen zooals ook Amsterdam er in den N.Z. Voorburgwal één rijk is. Maar Rotterdam's Bij den herbouw van Rotterdam wordt er geheel en al naar gestreefd eik bedrijf zooveel mogelijk tot zijn recht te doen komen, waarbij, men veelal een streven naar samenbundeling ontwaart. Hierboven noemden wij - reeds een paar bedrijven, waarin zich die samenbunde ling doet gevoelen. Bij sommige takken van bedrijf komt daar. in dé praktijk weinig van terécht,^ zooals b.v. bij de kranten en ook bij de andere grafische bedrijven, maar andere takken bieden juist door die samenbundeling breede perspëctieven. Vooral het hotelwezen schijnt in dezen een bizondere plaats te zullen gaan innemen. Voor heen was Rotterdam toeristisch bezien, be houdens dé havenwerken, weinig belangrijk. Het staat wél' vast, dat dit in het nieuwe Rotterdam geheel anders zal worden. Er wordt ruimschoóts rekening gehouden met natuur- en architectonisch stadsschoon en waar de stad zich mede zoozeer in de richting van handel en scheepvaart zal blijven ontwikkelen, ligt het voor de hand, dat de plaatsing en ver deel ing van Restaurants en hotels van het grootste belang zijn. Het ligt in de bedoeling in de omgeving van het station D.P., dat na het wegvallen van het Maasstation, geheel en al het karakter van een Centraal Station zai krijgen, een groot hotel te doen verrijzen, temidden van het vele groen, dat hier ontworpen wordt. Naar dit nieuwe Centraal Station zal een weg voeren dwars over het oude Diergaarde-terrein, welke een rechtstreeksche verbinding vormt met den West-Zeedijk en daardoor mede met-dé Maas tunnel. Aan dezen breeden toegangsweg, die een onderdeel zal vormen van het geheel van boulevards, waaruit Rotterdam's nieuwe cen trum zal worden opgebouwd, zullen verschei dene groote hotels verrijzen, alsmede een aantal restaurants, waardoor het voor de hand ligt, dat deze weg, welhaast tot het hart van de stad zal worden. Natuurlijk blijft ook de Coolsingel in volle glorie gehandhaafd, maar toch zal die nieuwe boulevard er duidelijk toe bijdragen, om de zich reeds verscheidene jaren voltrek kende verschuiving van het stadscentrum naar het Westen voortgang te doen vinden. Aldus nemen de plannen inzake Rotter dam's herbouw geleidelijk vaste vormen aan. Nog altijd is het niet mogelijk het plan in zijn geheel te publiceeren en het laat 'zich aanzien, dat het nog wel even zal duren eer het zoover is. Aanvankelijk vond de wat achterdochtige Rotterdammer deze geheimzinnigheid onpret tig, maar naarmate men heeft leeren inzien dat er van geheimzinnigheid geen 'sprake is. maar dat dit niet-kunnen-publiceeren slechts een gevolg is van het feit, dat het geheele we zen van hét nieuwe Rotterdam een product zal zijn van alle Rotterdammers, die zelf, in onderling overleg, kunnen .bepalen; waar zij in de nieuwe stad zullen terugkeeren; en die daardoor, onder toezicht van ir. Witteveen, eigenlijk- hun eigen stadsplan samenstellen naar normen, welke de stadsarchitect en zijn helpers hebben aangegeven, week dit onpret tige gevoel en groeide hét begrip voor de voort durende wisseling in he^plan, dat intusschen onverminderd het denken van Rotterdam en de Rotterdammers blijft beheerschen. Het D.N.B. meldt: Er kan geen sprake van zijn, dat de Engelsche leiding bij dén overhaasten af tocht via Benghazi de vrijheid van be sluit bezeten heeft zich „haar eigen slag veld te kiezen", betoogt men met nadruk in Berlijnsche militaire kringen. In legen stelling tot de bewering van hel Engelsche opperbevel, dat de betëekénis van de Brit sche nederlaag wilverzwakken, werd het slagveld door de DuItsch-IlaJiaansche lei ding bepaald. Zij heeft 'den* vijand den strijd daar opgedrongen, waar zij hem wilde uit vechten. De wet van handelen werd, zoo wordt nadrukkelijk vastgesteld^ door de leiding der verbonden mogendheden aan de Engelschen voorgescljreven. Het D.N.B. verneemt over de oorlogs handelingen in Cyrenaica nog de volgen de bizonderhedenDè'-- aftocht der Engel schen via Aggdabia: voorbij Benghazi ge- scbiedde zoo. snel, dat'?de vijand geen tijd vond, zich'" te weer^'te' .steljen, In tegen stelling tot liet bizonder" geringe aantal slachtoffers onder. <Jé-bondgenooten, waren de Engelsche verliezen' afin" gesneuvelden, gew-on.don, gevangenen- én- materiaal bij de 'felle achtervolging aanzienlijk. De medé- deèlmg van het opperbevel van'het Brit sche Nijl-leger,-dat de'Engelsche troepen bij hun aftocht den troepen van de as- mogenabeden groote verhezen aan man schappen en strijdwagens hebben toege bracht," is 'pure fantasie.^; Do Engelsche berichtendienst meldde gister avond-over de Duitsche lucbtaam-allen in gis ternacht, dat Bristol het', voornaamste doelwit van deze aanvallen Sis geweëst.Iri deze .stad is „eenige schade ontstaan"; Öpk ontstonden ér, branden. Andere aanvaHcnybvaren gericht op Odst-Engeland, alsmede togqri de rondom En geland liggende graafschappen èh Zuid-Enge- land. J. SCHOTEL, STADHOUDERSLAAN XT TELEFOON 88732 NIEUWE HAVEN 83 - SCHIEDAM - TEL. 68752 Huur en Verhuur Koop en Verkoop van Onroerende Goederen N.V. MELKHANDEL A REN VEREENIGING Vellevest 16-18 SCHIEDAM Telefoon 68239 Vraagt Uw leverancier onze GESTERILISEERDE MELK en HAVERMOUTPAP ROTTERDAMSCHEDIJK 250 - TELEFOON 67776 .Van welingelichte zijde meldt het DNB uit Berlijn:- Naar in polilieke kringen aldaar wordt vernomen, zou de gistermiddag weer in Berlijn aangekomen Japansche minister van huitcnlandsche zaken, Matsoeoka, on geveer 1 -1/2 dag in de rijkshoofdslad blijven. Hedenavond zal hij via Moskou naar Tokio terugkeeren. De Japansche mi- nisier van buitenlandsche zaken voert tij dens zijn verbliji te Berlijn ditmaal even eens weer besprekingen. Matsoeoka, is in den- loop van gister middag door den Führer- ontvangen voor een bespreking. De bespreking werd bijge wo on d door den rijksminister van buiten landsche zaken, Von Ribbentrop. Naar de Daily Telegraph uit Is tanboe) meldt, worden de minister van 'buitenland sche zaken, Eden en de chef van den generalen staf, Dill, na den ^afloop van hun besprekingen, op den Balkan, opnieuw in Ankara verwacht. Associated- Press meldt, volgens den Brit- schen 'Nieuwsdienst, dat generaal Wavell in Ankara is aangekomen voor het voeren van generale stafbesprekingen met Turk- sche officieren. De Britsrhe vloot. Het Britsche vliegtuigmoederschip „Ar gus" en een Britsche torpedojager, zijn zwaar beschadigd de haven van Gibrallar, hinnengeloopen, naai- Goeteborgs Morgen- posten uit La Linea verneemt. ROTTERDAMMER. ^rirk heoff opvouwbare ski's in dén handel gebracht, die gemak- nomen kunnen worden. (Kaysér, Atlantic, Zander). De Ouilsclif oiitlei-^ecers c.-r' jjet .iiyjitn-apen hebben—r naörhel D.N.B. vun deskundige zijde verneemt de-" laatste dagen buitenge woon grootesuccesse» geboekt in den oorlog tegen de Engelsche koopvaardij. Zoo is de eer ste drie dagen van de maand, April (volgens, de betrokken weerrnachtherichtén) door duik- booten 123.91G br.t. tot. zinken gebracht en door het luchtwapen 72.000 br.t. Beschadigd zijn in dezelfde periode door duikbooten 12.000 br.t.., door het luchtwapen 87.000 br.t. Do ver liezen van dé vijandelijke koopvaardij bereiken derhalve in de eerste drie dagen van deze maand. 195.916 br.t, terwijl 99.000 br.t. scheepsruimte 'door de uitwerking van- ontplof fingen en brandschade voor verscheiden maan-' den onttrokken zijn aan het Britsche vervoer. Een speciale verslaggever van Stefanï seint, dat gisterochtend verkenningsvliegtuigen in de haven van Korfoe twee schepen van groote tonnage, die daar voor anker, lagen, hebben verrast. Onmiddellijk startten escadrilles Pic- chiatelli en deden een aanval op deze doelen, Het luchtafweergeschut trad onmiddellijk in wer king, maar do snelle vastberadenheid van den aanval lieten geen manoeuvres toe. Een schip kreeg een voltreffer en zonk. De haven liep ontzaglijke schade op. De Picchiatelli keerden allen onverlet op hun bases terug. De schade, die do vijandelijke basis opgeioopen heeft moot bizonder ernstig ge acht worden. Drie Spitfires- omlaag- gehaald. Gisterochtend zijn naar het D.N.B. ver neemt verscheidene Spitfires in de nabijheid van do Kanaalkust door Duitsche Messer- schmitts in een hevig luchtgevecht gewikkeld, waarin een Spitfire werd neergeschoten, bij een ander luchtgevechttusscben Duitsche en En gelsche jagers aan de Engelsche Zuid-Oostkust worden twee andere Spitfires neergeschoten. Hierbij schoot majoor Galland zijn 58sten tegenstander neer. Geen eigen verliezen. Pather Divinegearresteerd. Het New-Yorksche gerecht - heeft- bevel gegeven tot' arrestatie van Father Divine. Zona,Is men zich herinneren zal, is Fa ther Dm na een neger, die zich laat door gaan voor een incarnalie van God. Hij is het hoofd van eénsecte, die vele aan hangers heeft ónder de negers. Volgens des New-York Times beeft de minister van financiën, Morgenthau, in zijn persconferentie verklaard, .dat' hij hoopt ipoedig ruim 50 miliioen dollar aan he vroren Zuid-Slavische saldi te kunnen vrij laten-, Het staatsdepariement moet echter goedkeuring hechten aan liet vrijlaten. De Zuid-Slavische regeering verzet zich wél: is waar tegen de spil,- maar formeel is de toetreding' van Zuid-SJa.vië tot de spil nog niet" herroepen, - Dte Zuid-Slavische gezant,- Fotisj, verklaarde, dat hij bij zijn onder houd nifet Röose vélt den president dankt heeft gezegd - voors zijn p.ersoonljjkë 'bood schap aan koning Peter'. resident Roosevelt heeft gisteren op de persconferentie medegedeeld, dat hij van het hem toegestane fonds van zeven mil liard dollar voor nieuwe, uitsluitend voor vreemde mogendheden bestemde opdrach ten deze week vijfhonderd miliioen dollar beschikbaar heeft'gesteld. Van dit. geld moé ten tweehonderd twaali- biéuive koopvaardij schepen én vijftig a zestig nieuwe héllin gen gebouwd, benevens de kosten voor het herstel van beschadigde buitonlandséhe vrachtbpoten bestreden worden. Het her stel,, van beschadigde buitenlandsche koop vaarders moét de Engelschen in slaat stel len hun schepen in Amerika te laten re- paiecren en met brandstof vullen, daar de docks in Engeland zelf, naar Roosevelt zei, gedeeltelijk beschadigd en gedeeltelijk- overbelast zijn. Roosevelt -verklaarde voorts, dat de eerste der bestelde schepen/ naar hij aan nam, aan liet eind van dit jaar gereed zou den zijn. Op een vraag, of gemeenschappelijke be spreking-en met Engeland over konvooi- bescherming gaande waren, antwoordde Roosevelt ontkennend en voegde daaraan toe, dat de Vereenigde- Staten waarnemers in de Engelsche havens hebben. Omtrent zijn conferentie met den Zuid- SJa-vischen gezant, zei Roosevelt, dat deze hem den wensch van de Zuid-Slavische regeering om zeker oorlosgmaleriaal' te verkrijgen, had overgebracht. Men is thans bezig te onderzoeken, of men dezen wensch kaninwilligen. Nieuwe Hongaarschc kabinet bijeen. Het kabinet-Bardossy is gistermiddag, na dat het den eeed had afgelegd in handen van den rijksbestuurder, voor'een eerste ministerraadszïtting bijeengekomen. Dc secretaris-generaal van het departement van landbouw on visscherij doelt mede: Met ingang van .Maandag 7 April 1941 zijn maximumprijzen vastgesteld voor garnalen, mos selen 'en mosselzaad, waardoor zoowel produ centen, pellerijen, groot- als kleinhandelaren aan bepaalde prijsboogten zijn gebonden. Wat garnalen betreft, mag den consument' voor gepelde garnalen ten hoogste f 0,26 en voor ongepelde garnalen niet méér dan f0,08 per ons in rekening worden gebracht. De prijzen van mosselen mogen voor den- consument niet hooger zijn dan f 0,10 per K.G. voor ongeknipte en f0,15 per K.G. voor ge knipte mosselen. Voor de overige prijzen wordt verwezen naar de in de dagbladen opgenoinea afzonderlijke publicatie. Aangezien hel van groot belang is, dat de consument te allen tijde bekend is mej de hoog te van do prijzen, zijn de handelaren, die di rect aan het publiek verkoopen en afleveren, verplicht op voor dc koopers duidelijk zicht bare plaatsen prijslijsten te bevestigen. Deze prijslijsten zullen van flinke afmetingen'' zijn en bij winkeliers zijn aangebracht in den den winkel en de étalages; bij de venters, die bij bet verhandelen van voertuigen gebruik maken, zullen de prijslijsten-op in het oog val lende wijze daarop moeten worden bevestigd. Dc sev.retaris-g'eaieraal van het departe ment van landbouw en visscherij deelt mede: .Met ingang van Maandag 7 April 1941 zijn maximumprijzen' vastgesteld voor zoetwatervisch, waardoor zoowél produ centen, groothandelaren, rookers als klein handelaren aan bepaalde prijzen zijn go- bonden, welke in oen afzonderlijke publi- catie in de dagbladen worden bekend ge maakt. Voor het geval een consument de visch' rechtstreeks van don visscher koopt, zal de prijs, waarvoor hij do visch ontvangt, niet hooger mogen zijn dan do prijs, waar voor de groothandelaar aan den kleinhan delaar aflevert. Voor zoover zcetwatervisch wordtver kocht iri partijen, waarin verschillend® soorten of sorleeringon voorkomen en een van deze soorten of sorieeringen bedraagt meer dan 20 pet. van de geheele partij, geldt-als maximum verkoopprijs de maxi mumprijs van de goedkoopste in die partij aanwezige vischsoort of sorteering. Aangezien het van groot belang is, dat dc consument te allen tijde bekend is met de hoogte van de maximumprijzen', zijn de handelaren, die direct aan het publiek ver koopen en afleveren, verplicht, op voor de koopers duidelijk zichtbar® plaatsen, prijslijsten le bevestigen. Deze prijslijsten zullen van flinke afmetingen moeten zijn en hij winkeliers zijn aangebracht in den. winkel en de etalages; bij de venters, die hij iiet verhandelen van voertuigen ge bruik maken, zullen dc prijslijsten op in het oog vallende wijze daarop moeten wor den bevestigd. HUISKAMER-AMEUBLEMENTEN SALON-AMEUBLEMENTEN EETKAMER-AMEUBLEMENTEN" SLAAPKAMER- AMEUBLEMENTEN Bezoekt door onze bemiddeling de Showrooms van de grootste meubelfabrieken in ons land !-< -f f Jflidden in dé Afnkaansche Avoest^a bakt een Duitsch soldaat voor zich «n zijn kameraden zijn Hevelingsgegerecht: aardappélkoeben. - (Scliirnor, Znir!e-r)J

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5