Paaschstemming PASCHEN IN TWENTE Wat Ootmarsum en Denekamp te zien geven Vlöggelen en den Paasch-staak halen Het ziekenfondswezen in 1940 Aantal verzekerden vermeer derde tot een kwart millioen Zwendélgeruchten Verdere beperking aflevering van ijzer en staal V Commissie yoor advies voor den woningbouw mm niet-in staat om te werken, neerslachtig- en vermoeid. Wellicht 'wat hoofdpijn en misschien wat. kou., gevat: 't zijn circulatie-stoornissen I Neem direct 'n "AKKERTJE". Door 'n "AKKERTJE" te ne men wordt de gestoorde cir culatie weer hersteld en in korten tijd voelt U zich weer prettig, opgeruimd en „fit". "AKKERTJES" bevatten géén verdoovende bestanddeelen; ze ziin hischadelijk voor Uw hart, maag of nieren. tegen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou, winter zien, .die. verdwijnt en plaats moet maken vooi'; den. zomer. Dien zomer stelt Karlot vCfOT. Het teeken.van zijir triomf is, dat: Judas na zijn tusschenkömst toch nog afstand doel van zijn bewind, door het verkoop en van; de ton. ::Maar:lwaarom die menschep nu juist Ju das en Jüariof moeten heeten, terwijl Judas de verrader Judas Iskariot heette, dat weet geen mcns'clï. Brandende vuren. En. ais dan in andere voorjaarsgetijden, de teerton, aangestoken'-is, dau brandt het vuur bij Dienekamp. Het brandt ook bij Ootmarsum,, het: brandt overal op bet ïwentsche land. Alle horizonten zijn rood gekleurd van do flakkerende vlammen en in don verterenden gloed slarcnd kan men zich' afvragen wat dit alles te beduiden heeft, dit vlöggelen, dit halen va.i den Paasch-staak- en dit Paaschvuurstoken zélf. Dat de oud-heidensche traditie, waarover hierboven gerept werd, in al deze gebrui ken een belangrijke rol speelt, ligt voor de liand. De Germanen droegen hun go den over de velden, -zoöals later de- R.K. Kerk- de heiligen beelden iö de' processie, liet doel was gelijk.- Da zegen van hoven afsmeeken voor bel gewa?. Ook het op doffen van de kinderen na liet vlöggelen moet daarmede ic. verband slaan. En wat den Paasch slaak l e'reft: het deelhebben aan de vrü<yiÜgwuii/>i:T uyuiraan de 'bó'Qim cnitsprooi, wiéns. "Jakken boven dien reeds jonge loten dragen, wordt er in gesymboliseerd. Het Paasch vuur vervangt de zon, die de akkers vruchtbaarheid moet geven. Zocals men ziet: Iieidensöhe motieven zijn hier verweven met christelijke ge dachten en het is moeilijk hier en daar te onderscheiden. Maar er is toch één element, dat deze handelingen een geiieel eigen- beteekoénis geeft. Dol is het zingen van de oud-Chris- ielijke Paaschliederen. En dat gezaihenlijk zingen door menschen van allerlei rang, stand en belijdenis beteekènt meer dan alle overige symboliek te zanten. Daarin herkent men den ouden verrnkkingskréet van het Paaschevangelie: „de Heer is waar lijk opgestaan", een kreet, die'door de oudé en de huidige Christelijke kerk dui zendvoudig herhaald is en wordt. (Schröder, Zander) En nu mogen er Paaschvuren branden of niet branden, op deze feesten is het goed niet terug te zien naar wat eens was, een oude cultus, maar om vooruit te kij ken naai een licht grooter dan dc zon en een vruchtbaarheid oneindig rijker e:i over- vloed iger dan de aarde ooit schenken kan, raar den Morgen, waarvan een ander Paasei-,Ji-ed zingt: Woest gegroet, gij, eersteling der dagen, pro-gen dor verrijzenis, bij wiens licht de macht de hel verslagen en de dood vornieligd is. In dc tweede aflevering van het maand schrift vaii het Centraal bureau voor de statistiek is een overzicht opgenomen van den slaud van- liet ziekenfondswezen op l Januari 1911. Op dezen datum waren 4.273.030 personen bij ziekenfondsen aan gesloten, d.i 47,h pet. dar Nederlandscha bevolking. Gedurende 1940 nam het aan tal verzekerden met rond 246.000 toe. Dat is de grootste stijging, die sinds het sar menstellen van de statistiek in 1936 is geconstateerd. Speciaal de maafschappij- fondsen, de direcliefondsen en de onder ling beheerde fondsen vertoonden een be langrijken groei. Onderstaand staatje geeft een beeld va» dep stand per provincie op 1 Januari 1941t' totaal per 1000 inwonersi Groningen 126.311 296 Friesland 67.281 157 Drente 74,222 296 Overijssel 328.429 562 Gelderland 360.519 '384 Utrecht 244.092 498 i\T-Hol land 1*.071.903 630 Z.-HoJIand 1.2S3.556 591 -• Zeeland 30.268 315 N.-Brabant 401.701 382 Limburg. 235.151 379 Van bevoegde zjjde wordt er opmerk- zaajyi op gemaakt, dat het dwaas is om op zwendelgeruchten in te gaan. Zoo loopen er bijvoorbeeld in Zeeland opkoopers rond, die den Zeeuwschen boerinnen wijs maken, dat haar gouden sieraden door de overheid opgevorderd zullen worden, met als gevolg, dat deze sieraden voor een appel en een ei van de hand worden gedaan. Deze geruch ten missen eiken grond. Naar de her komst. wordt een politie-onderzoek in gesteld. -* - j Tot nu toe bestond voor aflevering van waiserijproductien in de gewone han- delskwaliteit de regel, dat een handelaar zonder vergunning van het rijksbureau voot ijzer en staal aan den verbruiker per maand 4 pet. van de hoeveelheid mocht afleveren, welke hij in 1939 uit den voor raad aan dien verbruiker had afgeleverd tot een maximum' van 500 k.g. Tri ygrband met de 'voorraadpositie van dit materiaal is genoemd percentage van 1' April 194L af verlaagd tot 2 pet. en kW maximum tot 100- k.g. - i: .De secretarissen-generaal van dé departemen ten van binnc-nlandsche zaken en van financiën' en dé algemeen gemachtigde - voor de wederop bouw eri de bouwnijverheid 'hebben: een' com.- missie van advies voor den woningbouw ineo steld. Aan deze commissie is opgedragen genoemden secretarissen-generaal en den - algemeen gé- 'machtigde desgevraagd,dan'wél eigener bewe ging, van advies té. dienen omtrent .vraagéluk- ken van aigemeenen aard, betreffende de wö- ningvoorziening; voorts' van 'advies' te 'dienen op alle aanvragen zoowel - van publiekrechte-; lijken lichamen;; als van .particulieren, lot'ver-, krijgihg van gétdéhjkéh steunhii éëhigérlei vorni,' ten dienste van de wohingvóprziening, jmet uit zondering van' de gevallen vani hgrbouw in de door oorlogsgeweld geteisterde gebieden. Van deze commissie I- benoemd, tot voorzit ter, mr. P. M. van der Drift,-administrateur, hoofd der afdeeiing volkshuisvesting van het departement van binnenlandsclie zaken. Op het oogcnhlik komen uit- diverse streken van ons land ie Alkmaar veel scheepsladingen liont aan. Te Alkmaar wor den deze schepen gelust en van de stammen, vlotten samen gesteld om naar de houtzagerijen te .worden versleept. Ecusleep vlotten onderweg in de Ringvaart van - Heerhugo- waard. Op den .achtergrond de bekende molens ya.n '„Be...Zes AVielcn". G' (Poh-goon).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5