VE LDTOCHT OP DEN BALKAN GEËINDIGD NIEUWE DISTRIBUTIEBONNEN Vrijdag 2 Mei 1941 Tijd om te verduisteren BUREAU LANGE HAVEN <41 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LiJNENj EERSTE BLAD 94ste Jaargang No. 22771 POSTREKENING S311 Bezetting van den Peloponnesus voltooid Als aanvulling op het Duitsche w eermachtsboricht wordt aan het D. N. B. medegedeeld, dat de veldtocht op den Balkan is afgeloope». Op het uitgestrekte en zeer bergachtige schier eiland van den Peloponnesus zetten. Duitsche troepen hun zuiveringsactie stelselmatig voort. Groote gevechten zijn kier niet meer te verwachten. De Duitsche troepen hebben nog slechts tot taak, om verstrooide afdeelingen van Servische en Grieksche strijd krachten, alsmede de resten van het Britscho expeditieJeger, die laags den eea ©1 anderen weg nog de zee ho pen te bereiken, op te jagen en ge vangen te nemen. Het hoofdkwartier van de Bntsche strijd krachten in het nabije Oosten heeft naar Stefani meldt in een communi qué medegedeeld, dat de aftocht van de Britsche troepen uit Griekenland op wensch ran de Grieksche regeering is geschied. De inscheping had plaats op het open strand en onder voortdurende bestoking door den vijand. Dientengevolge zijn er groote verliezen ontstaan aan. vaartuigen, oorlogsmateriaal en menschen. Het Brit sche opperbevel besluit het communiqué met de opmerking, dat een geslaagde af tocht toch altijd nog een belangrijke on- dememies beteekeni. „United Press" meldt uit Londen, dat Engalsebe militaire deskundigen verklaard hebben, dat de uit Griekenland gevluchte Britsche troepen geruhnen tijd noodig heb ben om uit Je rusten _en opnieuw be wapend te worden Men moet derhalve verwachten, dat deze troepen voorloopig niet ia het veld kunnen worden gebracht op een ooriogstooneel Het DKB. meldde hedenmiddag nog: In Griekenland hebben afdeeltngen van hel Duitsche leger de bezetting van den Peloponnesus voltooid Op het vasteland van Griekenland bevindt zich geen vechtende Brit meer. Demobilisatie van het geheeie Grieksche leger Radio Athene heeft een. bevel omge roepen van den Grieks chen minister van oorlog, Rak os, in zake de demobi lisatie van het geheeie Grieksche leger. De „Daily Mail" levert cfitiek op de officieel© Engelsche communique's, naar de Londensehe correspondent viam „Goete- r borg s Handels- och Sjoefarhrtstidning" meldt. De Daily Mail werpt de vraag op, waarom de officieel© Engelsch* communi que's de Duitsche successen bagatelliseert, zoodat de z.g. gezaghebbende uit offici eel» Engefeche bron komende berichten 'hans minder gezag hebben voor de hree- de massa van bet Engelsche vol'k. Een Britsch officier, die aan de evacu atie van de Engelsche troepen uit Grieken land heeft deelgenomen, heeft voor de Londensehe radio oa verklaard, dat de Britsche soldaten ditmaal de Engelsche „schepen met nog grooter© vreugde begroet liebben dan destijds in Duinkerken. De Engelsche verliezen in Griekenland üit de beschikbare gegevens kan men zich reeds eenigszins een voorstelling ma ken van den reusachtigen omvang van de Britsche nederlaag in Griekenland, naar het D.N.B. verneemt. Op den Olympus, blij Thermopylae en op den Peloponnesos is een ontzaglijk aantal Britten, meest Austra liërs en 'Nieuw-Zeelanders, gevangen geno men. Het aantal dood en is nog niet te VANDAAG i 21.06 UUR MORGEN t 21.08 UUR overzien. De aanvallen van het Duitsche luchtwapm hebben, de vijandelijke trans port vloot gedecimeerd, zoodat al het zwa re oorlogsmateriaal moest achterblijven. Dn Duitsche militaire klingen verwacht men, dat tweederde van het Britsche expieditie- leger verloren geacht kou worden. Blij de zuivering van het midden en zui den van den Peloponnesus van Britsche troepen hebben de Buitschers zich van tal rijke gevangenen en een aanzienlijke hoe veelheid oorlogstuig meester gemaakt. Honderden Britsche pantserwagens, oen groot aantal vrachtauto's en stukken ge schut ztjia buitgemaakt. Op een enkel vlieg veld zïp. veertig vliegtuigen door het Duit sche lucht wapen vernield. De reusachtige verliezen, die de Engel- schen bij hun onderneming op den Balkan hebben geleden, houden het public' der mate bezig, dat zelfs de Londensehe ra dio niet kon verzwijgen, dat zooveel ton nage is vernietigd. In een der uitzendingen werd becijferd, dat in de Aegeïsche Zee meer dan 305.000 b.r.t. verloren is ge gaan en voegde daaraan toe, dat bij Duin kerken slechts 260.000 b.r.t. is vernietigd. De slotzin luidde: de verliezen zijn dus voor Engeland gevoeliger dan die in het Kanaal. De verliezen, die de Australische en Nieuw-Zeelandsche troepen op hun terug tocht naar do landingshaven der Egeische zee door de Duitsche slagen hebben ge leden, zijn zoo geweldig, dat zelfs de .Britsche berichtendienst deze verslagen eenheden „zelfmoordenaar safdeel ngen" neemt Daar zij den terugtocht van de vluchtende overblijfselen van de troepen- doelen, die overwegend uit Engelschen ba- stonden, ntoesten dekken, zijn de Nieuwr- Volgens de laatste berichten is het aan tal Bntsche gevangenen alleen op den Peloponnesus tot 8200 gestegen. Onder de gevangenen bevinden zich voor het groot ste deel Australiërs en Nieuw Zee'anders. De Duitsche aanvallen op Engeland Formaties van het Duitsche iuchtwapen hebben iin deu afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, voor den oorlog belang rijke doelen i'n Zuid- en Midden Engeland aangevallen. Bij overwegend goed zicht op den grond en goed aan vals weer konden in de meeste gevallen de opgegeven doelen ondubbelzinnig herkend worden. Men kan verwachten, dat de aanvalsactie goed ef fect heeft gehad. In den afgeloopen nacht zijln, naar Reu ter meldt, door het Duitsche luchntwapen acties ondernomen hoven het Merseygebied Een groot aantal vjegtuigen, die üchtfak- kels, brand- en brisantbommen neerwier- pon, heeft hiaraah deelgenomen. Er zijn verscheidene branden ontstaan. Ook een stad in het Westen van Engeland heeft bezoek van vliegers gehad. Aanduidingen van maat of gewicht El, kan, pond, ons, e.d. zijn contrabande De inspecteur van het ijlkwezen vestigt de aandacht van neringdoenden op het feit, dat in iedere bekendmaking, ter aandui-i ding van maat of gewicht, -gebruik, moet worden gemaakt van wettelijk geldende aanduidingen. V oor prijsaanduidingen van goederen, die bij de maat <xE het gewiüht worden ver kocht moet dus gebruik worden gemaakt van namen als meter, liter, kilogram. Het gebnnfc van de namen el, kan, pond, ons e.d. is met geoorloofd. Nieuw spoorboekje met - - 5 Mei a.s. Die persdienst der Nederlandsche Spoor dienst deelt mede, dat op 5 Mei a.s. een nieuw spoorboekje zal gaan gelden. Het is niet, zooals met de uitgave van den laaisten winterdienst ec-nigo malen het geval was, een bijgewerkt spoorboekje, maar het betreft een geheel nieuwe dienst. Deze uitgave, waardoor men van de vele aanvullingsbladen voor laten wij hopen niet al te korten tijd verlost wordt, zal in reizigorskrmgem zeker met vreugde wor den begroet. Het uitgezaagde kwartje verboden BekendmakingVan den hoogeren S.S. en Pplizeiführer Het rijkscommissariaat maakt het volgende bekend: Op grond van piar. 5 van het besluit van den Fuhrer over de uitoefening van de regeeriingsbevosgdhedeo in Ne derland vian 18 Mei 1940 (Reichsgesetz blatt'I bladzijde 778) en ïn aanmer king nemend par. 1 van Verordening 20 van 7 Februari 1941, vaardigt de hoogere S.S. en Polizeifülirer de vol gende bekendmaking "uit 1. Het openbare dragen en toonen van afbeeldingen van levende [eden van bet Huis vau Oranjj? Naesau, op welke wijze en in welken, vorm dan ook, alsook het demonstratieve diagen en toonen van de kleuren van het Oranjehuis, wordt hierbij verboden. Ditzelfde geldt vian het al of niet te gen betaling verder verspreiden van dergelijke voorwerpen. 2. Handelingen in - strijd hiermee worden voor zoover met strengere straffen bepaald rijn ingevolge par, 1 der verordening no. 20 1941 van 7 Februari 1941 bestraft. De volgende officiecle commentaar werd tij deze bekendmaking gegeven Verschillende incidenten van den laat- sten tijd brachten het bewijs, da» afbeel dingen van levende ledttt van het hms van Oranje-Nassau, alsook de kleuren van dit huis, tot een demonstratie tegen de bezet tings macht nnsbruikt werden, en wél zeer opmerkelijk het meest door kleine gioe pen uit het sociaal-democratische en roomsch katholieke kamp, d>e voorheen slechts m zeer bizondere geval en bereid waren, prn de zaak van bet huis \an ici ao a i'lila re Daarbij werd geenszins aan een erkenning van de \-c-rdicnsfen van \ro gare leden van het hm« van Oranje-Nassau gedacht, een erkenning voor welke deze bek end ma lang geenszins te kort doen wil. Het ge val ligt bij het_ publiek toonen van af beeldingen van levende 'eden van het huis an Oianje Nas-au echter geheel anders, reeds op grond van het feit, dat deze leden van genoemd huis, nadat zij haar tand en vuik verlieten, zonder uitzonde nng geheel naar de zijde der Engelschen zijn overgegaan, moet dit als demonstra ties worden opgevat Dit demonstratieve toonen beeft dan ook tot verstoringen der orde geleid, die tot het boven weargege- gen verbod leiden moesten De bekendma king der pohtie heeft in het bizonder ook heirekking op het dragen van uitgezaagde geldstukken (van 10 en 25 cents) en het neerzetten van afbeeldingen m etalages Niet door de bekendmakmg getroffen wor den de ook als „prinsenvlag" bekende oranje blanje-bteu vlaggen, daar deze heden als een uitdrukking van den volkschen wil kunnen worden beschouwd STADSNIEUWS De twintig met „17" genummerde boa- nen van de broodkaart geven tezamen recht op het koopen van 1 1/2 k.g. aard appelen. De verbruiksperiode van deze bon nen loopt vanaf Maandag 5 Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. en het koopen op deze bonnen is geoorloofd vanaf Zaterdag 3 Mei tot qn met Woensdag 14 Mei a.s. Melk De met „15" genummerde bon van de melkkaart geeft recht op het koopen van I 3/4 liter melk. De verbruiksperiode van dezen hein loopt vanaf Maandag 5 Mei tot en met Zondag II Mei. a.s Het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. Ito met „95" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" geeft recht op het koopen van een ei. Die verbruiksperiode van den bon loopt vanaf Maandag 5 Mei lot en met Zondag 11 Mei as. liet koopen op dezen bon is geoorloofd van Zater dag 3 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. Gedurende den kooptijd mag de ban ook gebruikt worden in hotels, restaurant e.d. De met „65" en „75" genummerde bon nen van de bonkaart algemeen geven eik recht op het koo]>en van 103 gram kaas. De verbruiksperiode dezer bonnen loopt vanaf Maandag 5 Mei tot en met Zondag 18 Niet as. liet koopen op deze botanon is gcooiloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 1 Juni a.s. Brood en gebak De met „16" genummerde bonnen koopen van brood en gebak. De ror— bruiksperiode van deze bonnen loopt van Zondag 4 Mei tot en met Vrij dag 9 Mei a.s Het koopen op deze bonnen is geoorloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. De hoeveelheid brood, die op eea bon verkrijgbaar is, bedraagt 100 gram en de hoeveelheid gebak omvat voor de hierna genoemde bakkenjproducten telkens ten minste bet daarachter geplaatste aantal grammen Beschuit 75 gram. Biscuits en wafels 90 gram. Specuhas 140 gram Andtre koekjes 200 gram. Koek 160 gram Cake 300 gram Gevuld klein kerstgebak (v.v. amandel- broodjes) 400 gram Gevuld groot korstgebak (v.v. botedet- tert 500 gram Taart en gebakjes 600 graia. Voor geheel of ten deele uit rasal ©f bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat ean rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt De bonnen mogen gedurende den geliee- len kooptijd ook in hotels, restaurants e.d. worden gebruikt. Vaste brandstoffen De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 1 Mei 1941 tot en met 31 Mei 1941 de met het woord „brandstoffen" en „Gl K.F." gemerkte bon van de bon kaarten M. en N., welke aan verbrui kers zijn uitgereikt, die voor kookdoel- einden op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zijn aangewezen, recht geeft op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen De met de woorden „generator-anthra- ciet, vierde periode", gemerkte bonnen geven gedurende het tijdvak van 1 Mei tot en met 31 Mei 1941 recht op het koopen van 1 H.L. anthraeïet-nootjes V (max 75 k.g De met de woorden „generatorturf, vier de periode", gemerkte bonnen geven ge durende bovengenoemd tijdvak recht ua het koopen van 50 stuks baggerturf. 3 Te "Windham in den Amerikaanseh en staal Ohio, heeft een hevige nliotsing plaats gehad tnssehen een goederen- en eer personentrein, wagons lagen nis lucifershoutjes door elkaar geworpen. (Associated Press, Zander). trein 5e w Het persoonsbewijs Het linkeroor heelemaal op de foto Men meldt ons van bevoegde zijde- De fotografen, die de foto's leveren waar mede straks de persoonsbewijzen voorzien moeten worden, zullen misschien voor het eerst in hun fotografische loopbaan, oen foto moeten maken volgens regeermgsvoor- schrift. Het moet een foto worden volgens lid zus van artikel zoo van het besluit no. 1 en daarmee uit. Geen artistieke -ovm-w^ingimT'gcen-prooresiira-r—t belichtiug. Nog minder de vieiïngen, do smeekpigen of de protesten der slachtof fers mogen den fotograaf bewegen hem of haar anders op het plaatje te zetten dan is voorgeschreven bij lid zus van ar tikel zoo. En dit voorschrift, in casu artikel 15, le lid onder 5 van het uitvoeringsbesluit persoonsbeu i//en j zegt het kort en krach tig: de foto moet den afgebeelden persoon zoodanig toonen, „dat het linkeroor duir dclijk en geheel zichtbaar is". Ein hoe mijn linkeroor nu ook aan mijn hoofd zit, hoog of Laag, schots of scheef, plat of bot: er helpt geen lieve moederen aan: het moet niet alleen duidepk m*ar het moet heelemaal op de foto. Maar de dames, die op het plaatje komen rtrln schrander en vindingrijk en als de fotograaf onverbiddelijk wijst op artikel 15 sub 5 dan toont de slagvaardige vrouw hem terstond hetzelfde artikel sub 7 en daar staat het- De foto moet den af geboei den persoon duidelijk kenbaar weergeven. „En", zoo redeneert de vrouwen-logica, „als ik gévvoon ben mijn kapsel in een sierlijke golf over mijn linkeroor te dragen, ben ik kenbaar aan. .mlrjln golf en met aan mijn oor. Dus wel de golf maar niet het oor". Het Ifkt wel mooi, maar het is n'et zoo. Het meergenoemde uitvoeringsbesluit heeft nu eenmaal een bizondere voorliefde voor ons linkeroor en heeft over de afbeel ding daarvan een duidelijk voorschrift ge geven, waaraan men zich heeft te houden: het oor moet op de foto duidelijk en ge heel zichtbaar zijn. De redeneering, dat men gewoon is het oor bedekt te dragen en dientengevolge een onbedekt oor den afgebeeld en persoon niet duidelijk kenbaar zou weergeven, is geen logica maar schijn logica en berust op een tweeledige opvat ting van het begrip „duidelijk kenbaar". Een zwaargesluierde dame, welke lede ren dag het huis van haar buren passeert, kan voor de buurtgenoten duidelijk ken baar zijn als de weduwe Jansen, in den zin van het uitvoeringsbesluit is rij echter allerminst duidelijk kon Daar. De haardracht 'en de variabele mode, welke die dracht beïnvloedt, is weinig constant en is, dikwijls binnen zeer korten tijd, aan wijzigingen onderhevig Die wij zigingen zijln oorzaak, dat voor de foto op de persoonsbewijzen, welke onze identiteit moet helpen bewijzen. Dnzake dp haardracht geen voorschriften zajln gegeven. Om zeer gewichtige redenen, die Lier niet nader behoeven te worden aangegeven, is betref fende de afbeelding van ons linkeroor wel een bepaalde en scherp geformuleerdeeisdi gesteld. En deze eisch vergt, dal het lin keroor geheel zichthaar moet zijn. Men houde zich daaraan. (Vervolg rubriek Sladsnïews pag. 2). De*e courant verschijnt dagelijks, met uitsondering 'van 2on. en Feestdagen. Prijs per kwartaal f2.10; franco pec post f 2 60 Prijs per *eek 16 eta. Afzonderlijke nummers 5 eta. Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten v<J6r elf nur aan hot Bureau bezorgd aujo, Zater dag# vófir 0 uur. Een bcpanldo plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSOHE COURANT Prijs der advertenUëu van 15 regels f 1.60 iedere regel meer f 0.31, in het Zatudagnummer 15 regels f 1.85, iedere regel meer f 0.36 Reclames f 0.77 per regel. Incassokosten 5 ets.; postkwitanües 15 cta. Tarieven van advertentiën bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klcme Advertentiui opgenomen f 0.52 t/m 15 woorden f 0 77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden Woensdags Klune Advertentiën tot 25 woorden 10.26. mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd Zaterdags Kleine Advertentiën f 1.03, indien met tóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. ZONSOPGANG MORGEN 6.07 UUR De maon ga<jt morgenochtend onder te 2.09 uur en komt morgenochtend op te 11.30 uur -Zcclauiicr3"-<Al iiustraiiera- xir Or* ure:ge hakt Aardappelen Eieren Kaas

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1