m DE WERELD VAN LICHT EN DONKER 1Mai tui? Het werk in de cabine van een bioscoop „Het dolende hart" „De kuische geliefde" „De eenzame weg" Zaterdag 10 Mei 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 Door DENIS MACKAIL Moe-Loom-Lusteloos T Z) Z) Z) iTlijjiiiarAihs Fiimnieisws Arena 69502 68886 Boter, Margarine, Vet 68535 Servio, Westmolenstraat, 4. Engros en 68260 Daméstasschen Drukwerken Luxor Palast In de film „Dé kuische geliefde" wordt 'u liefdesgeschiedenis verteld, zooals er voor de film zoo véle zijn geschreven, al is het thema telkens iets verschillend. Pierre Dugrand (Willy -^Friscli)is uit de koloniën teruggekeerd om voor de ex ploitatie van zijn kopermijnen 50 millioen te leenen. Hij ontmoet een oudé kennis, "Simon, een -inatf van -niet ai te best allooi, en met hen gaat hij een weddenschap aan, dat hij het hartje van Aimée (Ca milla Hom), een danseresje, dat ook als model voor een jong schilder dient, zal veroveren. Hij dbet dat inderdaad, maar verliest ook zijn eigen hart aan Aimée, zoodat zij samen aanstalten, maken om naar de koloniën terug te keeren. Er komen tai van „afschuwelijke mis verstanden" in deze film die ge schikt is bevonden voor aile leeftijden voer, o.a. tusschen het echtpaar Le mon nier, waarvan Simon de schuld is. Maar alles komt op zijn pootjes terecht; alleen de jonge schilder heeft zich even te vroeg blij gemaakt, doch is tenslotte ook tevreden met een kameraadschaps-ver- houding met Aimée. „De kuische geliefde" is een amuse mentsfilm,-waar men met genoegen ander half uur naar kijkt. 68735 68295 G. VAN MEURS, LANGE HAVEN J. Kantoorboekhandel Pavoordt Radio Huis Pompen Rijwielen 68421 68826 Stucadoor 68860 Prinses Het is een heel goede film, die deze week in het Prinses Theater gedraaid wordt. „De eenzame weg" is verflimdnaar motieven van de roman van Günther Ho- cheisen en behandelt het tragische con flict tusschen een man en een vrouw- om het bezit van' een kind. De vrouw van den concertpianist Hans Wiegel (Albrccht Schoenhals) is vroeger Tgehuwd geweest met den ingenieur-uitvin der Gregor Delbanco (Peter Petersen). Deze is echter jaren geleden op een van zijn reizen spoorloos verdwenen, zoodat zijn vrouw Eva (Lil Dagover), hertrouwde en haar zoontje uit haar huwelijk met Del banco door liet gaan voor het kind van Wiegel. Het ventje is zeer gehecht aan zijn stiefvader en het huwelijk is dan ook zeer gelukkig, totdat plotseling Delbanco weer opduikt. Dit verschijnen vindt plaats op een concert van Wiegel en prachtig is de wijze waarop de camera ons lang zamerhand de beteekenis van Delbanco in liet leven van het gelukkige echtpaar duidelijk maakt. Op wreede wijze wordt het onbewogen geluk van Wiegel en zijn vrouw thans, ver stoord. Delbanco eischt zijii kind en slaat daarbij jurisch volkomen in zijn iccht. Menschelijke motieven schijnen hem niet te kunnen beïnvloeden en het ziet er naar uit, dat hij de overwinning zal behalen. Wanhopig zijn Eva eu Hans, als Delbancot op den verjaardag van .Wiegel verschijnt om den kleinen jongen medo te nemen. Dan geeft het onschuldige optreden vair dit kind (een uitstekende rol van den kleinen Poter Dtann) de doorslag. De gelteclitheid aan zijn beide ouders overtuigd Delbanco er Tenslotte van, dal hij den jongen on recht zou doen hem voor zich, alleen op te eischen. Zwaar kost hem deze beslis sing, hij die buiten zijn arbeid aan ma chines en uilvindingen, hunkerde naar medeleven, maar hij is voorbestemd zijn eenzamen weg tot het einde te volgen. The Kilitna Hawaiians zrjn op het tooneel en zingen hun Hawaiians-licdjes, die bizon- der veel succes hebben. Vooral „Hawaiian» paradise" en het Zuid-Afrikaansche lied pit „Ik wil jou hé en 'k zal jou krijg", zijn heel goed. (TT'ordf veri-pljj(f )- "et geluidsapparaat of, zooals dit instrument in do bioscoopwereld wordt genoemd, de ..soundbox" is eigenlijk voor de geluidsinstal latie, wat bet hart is voor een nienscli. In dit instrument wordt nd. het op de filmband langs fotografiscben weg vastgelegde geluid af getast. Tot goed begrip dieue het volgende: De film, welke zooals hierboven gezegd, met een snelheid van 21 beelden per seconde schoksgewijze uit het beeldveustcr komt, moet met een zelfde snelheid, doch nu volkomen gelijkmatig, het z.g. toonvenster passeeren. Tegenover dit beeldvenster bevindt zich' een optisch systeem met een zeer sterke lamp, de z.g. toonlamp, hetwelk een zeer lichtsterke straal van 0.017 mil. dikte op de pl m. 2 mil. brecde geluidshand werpt. (Deze snelheden en maten zijn internationaal vastgelegd en gei den dus over de gebeele wereld).' Dat er in een omgeving, waar met maten van duizend- sten miiimeters gewerkt wordt, hooee eischen wat betreft accuratesse en oplettendheid, aan den man, die daarmede om moet gaan, ge steld worden, behoeft geen betoog. De rofo-elertrisrhe rel. De hierboven genoemde lichtstraal nu is het, die als het ware de passcerende geluids band aftast. Tot goed begrip diene, dat de 2 mil. breede geiuidsstrook van de film er als een grillig gevormde kern uitziet, waar van de opeenvolging dorr tanden de toonhoog te en de lengte der tanden de geluidssterkte aangeeft. Wanneer deze strook nu de licht straal passeert, valt er 'dus een steeds wisse lende hoeveelheid licht door het z.g. beeldven ster op een foto-elcctrische cel. De cel bezit ile eigenschap om lichttrillingen in electrische trillingen om te zetten. De op deze wijze op gewekte electrische trillingen, welke een ont zettend kleine electrische waarde hebben, n.l. eenige micro-ampère (I micro 1 1000000 amp.}, worden via een zeer speciale kabel, de z.g. folocelkabel, aan de versterkerinstalla tie toegevoerd. In deze versterkerinstallatie worden de fotocelstroompjes van 100.000 tot 1.000.000 maal versterkt, waarna ze naar het lnidsprekersysteem achter het projec'iedoek ge voerd worden. Dit zet de aldus versterkte elec trische stroomen op zijn beurt weer om in hoorbare - geluidstrillingen, zooals men ze in liet theater gewend is te hooren. Dat bij een dergelijke mate. van versterking de installatie op bizondere wijze tegen invloeden van bui len beschermd moet zij en hierbij ook weer de oplettendheid en liet voortdurende onder houd een groote rol speelt, is begrijpelijk. liet werk in de filmcabine. Na deze korte wandeling door het gebied van het geluid keeren wij weer tot het werk van den ooerateur terug. Wanneer nu het pu bliek plaats genomen heeft en de voorstelling kan beginnen, dan komt er eigenlijk pas goed hoogspanning in de filmcahine. In enkele se conden moeten dan de volgende handelingen worden verricht: 1. Koolspilsen ontsteken. 2. Projecliernolor inschakelen. 3. Zaallicht uitschakelen. 4. Gordijn oper.en. 5. Geluid inschakelen. 6. Lichtafsluiter van projector openen. Al deze handelingen geschieden in een on gelooflijk snel tempo en natuurlijk in de juiste volgorde. Den tijd," welken de nu loopeude filmhand noodig heeft om af te rollen, ge bruikt de operateur 'om den tweeden- projector bedrijfsklaar te maken en het afbranden der koolspitsen op de loopende machine te con- troleercn. Tevens zorgt hij, dat het geprojec teerde beeld scherp blijft en het geluid op de juiste sterkte blijft ingesteld. Dit laatste beoordeelt hjj door middel" van een contróle- luidspreker, welke in de cabine is opgesteld. Twee projectoren. Intnsschen is hel oogenblik aangebroken, waarop er overgeschakeld moet worden van den eersten op den tweeden projector. Door kei- gebruik van twee projectoren heeft men n.l. bereikt, dat men een filmprogramma van elke lengte, zonder voor het publiek merkbare onderbreking, kan vertoonen. Eenige meters voor het einde van elke filmband, bevindt zich in de rechterbovenhoek van eenige beeldjes een klein merkteekeu. Dit wordt door het publiek meestal niet opgemerkt, doch het is voor den operateur het sein om weer bliksemsnel te handelen. De stilstaande projector wordt op gang pebrackt en het booglicht ingeschakeld. Óp het moment, dat de laatste beelden van de eerste filmrol voorbij flitsen, opent hij den lichtaistaiter van den tweeden projector, sluit dien van den eersten projector en schakelt het geluid om. De Laatste beelden van den eerste worden dus overlapt door die van den twee de. Men noemt dit „Ueberblonden". t) EERSTE DEEL.' Donderdag. I. Toen de electrische klok in de vestibule van de Port Club na een van haar lialve-minuut sprongetjes, drie uur aanwees, kon men de niet ongewone gebeurtenis waarnemen van het verschijnen, uit- de richting van de rookkamer, van den heer James Pooley Grant. Dit ver schijnsel was voor hen, die het voorrecht ge noten op dit our en op deze plaats aanwezig te zijn, zoo gewoon, dat het wel haast onop gemerkt had kunnen blijven, ware het niet, dat er iets ongewoons was in het gedrag van den heer Grant, dat niet aan de waakzaamheid van den portier, in zijn door glas afgeschoten hok je bij de deur, verioren ging. Voor dezen inensehenkenner bij uitnemendheid was het duidelijk, dat er iets was voorgevallen, dat liet anders zoo rustige leven van den heer Grant een schok had gegeven. Want in de eerste plaats, hoewel hij als gewoonlijk de sigaret uit zijn gouden koker nam, die, ais hij zich in Londen bevond, on veranderlijk op dgze plaats en op dit uur aan gestoken werd, stak hij haar vandaag, na haar met een boos gezicht te hebben bekeken, weer los ~vn vestzak terug, en ten twee- De operateur. Het zijn niet alleen de regisseur, de spelers of do cameraman, waar het er bij een film op aankomt. Er is n.l. altijd iemand, wiens naam nooit voorkomt op de min of meer lange lijst van prominenten, welke men aan bet be gin van iedere lillni voor het oog van den bioscoopbezoeker laat afrollen. Evenmin zal men zijn naam aantreffen op de groote re clame-affiches. Wij hebben hier het oog op een belangrijk man - uit het film- en bioscoop bedrijf, n.l. de operateur. Hij toch is het, die er voor moet zorgen, dat het publiek, hetwelk zijn .entree aan de cassa heeft betaald, de film op do beste manier te genieten krijgt. Hij zorgt er voor, dat de kwaliteit van het beeldCn het geluid aan de hoogste eischen, welke daaraan in verband met de technische outillage van het theater te stellen zijn, vol doet. Nauwkeurige voorbereiding. Reeds geruimen lijd voor den aanvang der voorstelling is deze onzichtbare man achter de geheimzinnige venstertjes, weke men in iedere bioscoop aantreft, aan het werk, om een vlot verloop van do fïlmvertooning voor te bereiden. Als eerste werk is daar dan het controlee ren en bedrijfsklaar maken van het filmpro gramma. IIiertoe_ moot de operateur voor het begin van .elke voorstelling de gelieele film, welke bij een vertooningsduur van pLm. drie uur een lengte heeft van ongeveer 5000 M., op spoelen wikkelen, welke elk pl.m. G00 M. film kunnen bevatten. Hierbij laat hij de film tusschen wijsvinger en duim doorloopen,. om zoodoende do eventueele beschadigingen of minder goede plakplaatsen op te sporen. Is dit tijdioovende en nauwkeurige karwei -achter den rug, dan komt het meer technischo gedeelte van zijn laak aan de beurt. In de eerste plaats is daar de technische controle van de projectiemachines, tegenwoordig ware licktkanonnen. Deze moeten natuurlijk uiterst nauwkeurig schoon gehouden worden. Als men bedenkt, dat in een gemiddeld' theater een filmbeeldje van pl.rn. 15 X n»M. op een doek van b.v. 4,5 X 6 M. geprojecteerd wordt, be- téekent dit een vergrooting van 300 maal. Wanneer er dus in het beeldvenster een stofje of haartje aan het oog van den operateur ontsnapt, beteekent dit, dat er tijdens de pro jectie een groote vlek of een soort kabeltouw op het doek zichtbaar wordt. Hierna wordt onderzocht, of de olie, waarin het gelieele mechanisme van den projector loopt, nog aan de daaraan fe stallen eischen voldoet. Nemen wij aan, d.'it in dit opzicht alles in orde is, datr is de booglamp aan de beurt. De projccHcIamp. In de bioscopen, hoe vreemd dit misschien ook moge lijken, worden nog steeds over de gelieele wereld booglampen met koolspitsen ge bruikt, zoofils de meesten onder ons nog kennen van de allereerste electrische straat verlichting. Om deze booglampen tijdens de geheele voorstelling zonder storing te laten werken, zijn ook weer allerlei technische voorbereidingen noodig, zooals daar zijn het inschakelen, con troleeren en eventueel verzorgen van omvor mers of gclijkrichters, welke de beschikbare netspanning omvormen in gelijkstroom van pl.m. 50 volt, welke noodig is om de kool spitsen tijdens de voorstelling rustig te laten branden. Blijkt xiofc dit gedeelte in orde, dan is het geluidsgedeelte aan de beurt, waartoe dan eerst de noodige versterkers en geiijkrichters wor den ingeschakeld en gecontroleerd wordt, of alle versterker-' en gelijkrichtlampen nog hun juiste waarde hebben. Wanneer dit in orde is, wordt de eerste projector in een modern bioscooptheater zijn nd. altijd minstens 2 projectoren aanwe zig voor het bedrijf in orde gemaakt. De eerste spoel met 600 M. film wordt in de bovenste brandtrommel geplaatst. Het uitein de van de film wordt via een transportinrich ting door het z.e. filmvenster gevoerd,hier na via het z.g. Maithezer kruis, door de z.g. soundbox' 't apparaat/ dat 't op de film gefoto grafeerde geluid aftast, waarna de film op een in de onderste brandtrommel aanwezige leege iilmspocl wordt .vastgeklemd. Het Maithezer bruis. Het hierboven genoemde Maithezer kruis is een zeer vernuftig en met de grootste precisie uitgevoerd mechanisme, dat ervoor zorgt, dat de filmbeelden, welke met een snelheid van 24 beelden per seconde door het projectie- apparaat getrokken worden, telkens tijdens de vertooning een moment stilstaan. Door deze snelle opeenvolging van stilstaande beeldjes krijgt, de toeschouwer den indruk van bewe gende beelden. werken stimuleerend en opwekkend. Lon vrouwenhart is ondoorgrondelijk. Het geelt zich onvoorwaardelijk* over en houdt zich daarbij niet bezig met vragen van verstandefijken aard. De-jonge muziek studente Veren a Wieland (Anrteliese Ulriig) zelf een meisje met ltoogsl serieuze levens opvattingen, is haar hart kwijt geraakt aan de lichtzinnige en 'oppervlakkige helft van het stiefbroederpaar Alexander en Clemens Diersberg en dat 'is Alexander (Gustav Diesel). Het ontgaat baar daarbij volkomen, dat de energieke Clemens, die onvermoeid werkt aan de ontdekking van het hartlior- mon en de leiding heeft van de groote chemische Diersberg fabrieken, haar een groote sympathie toedraagt. Alexander, die in zijn onbezonnenheid al zijn geld met speculaties verliest en daarbij nog groote schulden achterlaat, vertrekt, daarbij ge holpen door Clemens naar Zuid-Amerika. Voor dat hij echter afreist, brengen lfij en Verena nog een onbezorgde en vol maakt gelukkige week in de bergen door. Het afscheid valt Verena onnoemelijk zwaar maar Alexander is (haar al spoedig vergeten als hij op de boot kennis maakt met zijn vroegere vriendin, de millionnairsdochter Dina Horster (Camilla Horn). Clemens die niets vermoedde van de verhonding tusschen Verena'en zijn broer, staat'een groote teleurstelling te wachten. Wanneer hij haar ten huwelijk vraagt, wijst Verena hem af en openbaart haar gevoelens voor Alexander. Deze jongeman,, die in Zuid-Amerika zijn groote slag meende te slaan door Dina Horster eu haar millioenen te trou wen, komt op hel laatste oogenblik tot Lekeering. Hij pakt voor het eerst van zijn leven eerlijken arbeid aan en werkt ener giek mee aan de exploitatie van een arm zalig luchtlijntje. Wanneer hij hoort dat Verena een 'kind gekregen heeft en door Clemens, die haar uit de narigheden, waarin zij vervallen was, heeft opgeheven, wordt voort geholpen.; ver trekt hij naar Duitschland.1 Daar moet hij dan echter constateeren dat Verena, die diep in hem teleurgesteld si, een andere liefde, die voor Clemens gevonden heeft. Accountancy en Belastingzaken 68417 P' J- Dotterman, Tutnliian itib. Accoun- tam en belastingconsulent. Lid Ned. Inst, v. Bel. Cons. Administraties, belasting- adviezen. Algemeen Installatiebureau 67777 !':1- Wed. M. van Meurs. Broersveld 53. vi i i i Erkend Gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bfj verhuizingen. Na 6 uur tel. 67379. Auto-reparatie Houtmeet en Zaagsel 68976 Rookzaagscl^ Grepen zaagsel. Zaagmeel. (2 lijnen) A. C. II. DE JONG, N'oordvest 10. Hebt U autoschade? Noordergarage - Vijgensteeg 4 repareert alles. Aanbevelend, B. Staat Bankiers RQ I fïQ Amsterdainsche Bank N.V. UOIUO Bijkantoor Westvest 36. (2 lijopn) Alle Bankzaken Assuranties, Bedrijfskleeding F. Röttgering, Hoogstraat 17. Grootst Speciaalhuis. Carrosserie, wagenbouw en alle reparatlên, ARY JORDAANS. Hoofdstraat 34. Boodschappendienst 69446 MEIJER'» Zakentelefoon. Vlotte verzen- ding. Alle boodschappen. Experts in tele foonreclame.-UOOIKADE 2. Broodbakkerij RQRCI Laat vanal moigen KROMMENHOEK uoüdl u brood bezorgen Singel 10) Carrosserlefabriek Ccpieer-werk 67796 Copieerinrlchting „Mercator", Aile copteer-' vi« vj werk voor handel en vereeniglngen. Vraagt prijsopgaaf. Hoogstraat 26, Lv;d. WAAL Corsetten-Dameskousen 67666 -7-V. EMADA, Rotterdamschedijk i99a. vi vvv Ruime sorteering en steeds het nieuwste. 67Q76 F- REISS, BROERS VEST 2t. Speciaal- zaak.in: damestasschen, koffers en alie soorten lederwaren. Reparatie-inrichting. Drogisterij 67717 Verf" en Glashandet. Wasch- en pocts- «i i i artikelen. Inzetten van ruiten, Rubena- ptein 23 en Westfrankelandschestraat 40. H. N. Haas. RRdftG Drukwerk van „ELBA". ÜOfOv primal Hoogstraat 156. Goedkoop en Alle expeditie en zware transporten. N.V. Van Kalwijk's Glashandei, Lange Kerkstraat 38. AlJes op dit gebied. de, hoewel hij zich, zooals hij iederen dag deed, naar de met een groen laken bedekte tafel keerde, waarop de tape-machine de resultaten van de laatste paardenrennen aangaf, begaf hij zich, inpiaals van hiervoor te blijven staan, naar een donkere alkoof onder de trap, waar sedert onheugelijke tijden een groote platte grond van Londen hing. Zoo lang reeds had deze kaart daar ge hangen, dat gij beter kon dienen ais gjdr voor het LondenVuht de dagen 'van Dickens, dan om inlichtingen te verschaffen aan hen,- di in deze dagen, zich van de Londensche topo: grafie op de hoogte wilden stellen. Gedurende het vei loop der jaren was de kleur van de drukinkt Verbleekt en de vernislaag donkerder geworden, en slechts een nauwelijks merkbare lijn was overgebleven van den blauwen cirkel, die aangaf, wat onze voorvaderen, de vier-mijls zóne noemden. Ouderdom en gebrek waren bo vendien niét de eenige nadoelen waaronder deze kaart, als boom der kennis gebukt giiig, want na verloop van tijd was zij langzamerhand ge deeltelijk verdwenen onder een aantal voor werpen, die aan haken, hoven haar waren opgehangen een kleerborstel, een rijzweep en een onhesehrfiijke oude zijden sjaal' die- vroeger mt was geweest, bedekten thans haar oppervlak. Het is nu eenmaal een traditie in de Port Club, dat wat een der leden aan een haak heelt opgehangen, wat liet ook zij, daar moet blijven hangen, totdat hij of zijn erfge namen het weer wezhalenen ofschoon hel moeilijk is, een verklaring te vinden voor de aanwezigheid van die rijzweep, het is mis schien gemakkelijker dan rekenschap .te moe ten geven van den tropenhelm, die aan een der, hoogste haken in de eigenlijke garderobe, daar reeds langer hangt, dan het oudste clbblid zich kan herinneren,of. van den assegaai, die" sedert tientallen jaren een bedreiging vormt voor leden, 'die van den paraplustandaard ge bruik maken, die bij de telefooncellen staat. De heer Grant bleef voor dezen plattegrond staan en bekeek haar aandachtig met eenigs- zins vragehden blik en half geopenden mond. Een lichte frons verscheen op zijn vriendelijk gelaat en met een voorzichtig gebaar schoof hij de zijden sjaal op zij; doch hij scheen het doel van zijn onderzoek niét te treffen. -Zoo lang bleef hij in deze houding van wetenschap pelijke overpeinzing staan en zoo ongewoon was het voor een lid, van de Club om deze kaart te raadplegen, dat Parish, in zijn gla zen hokje hij. de deur, wiens belangstelling slechts in geringe mate door het sigaret-inci dent was gewekt, zelfs van zijn stoei opstond en over de benedendeur leunde, om een beter gezicht te hebben op. hetgeen de heer Grant uitvoerde. Op ditzelfde oogenblik klapte deze onverwacht zijn mond dicht en keerde zich plotseling en vastberaden, naar de deur van de vestibule, zoo plotseling, dat Parish, die zich een heel eind voorover had gebogen, groot gevaar liep in een hem onwaardige houding betiapt te worden; een afschuwelijke gewaar wording, die hem niet meer was overgekomen na dat ongelukkige incident van Lord Pargëter en de Abcssijn3che kaas in 1898 (het incident wordt terloops aangehaald in de biographic van dezen grooten geleerde) waaruit hij zich nu alleen kon' redden door met groote tegen woordigheid van geest en op monteren en aanmoedigenden toon te zeggen„Taxi, mijn heer?".. /W.,/," /r'vX" Jim Grant bleef- bij 'deze vraag besluiteloos staan. ,Ja ik* bedoel néén -f of, wacht eens even" zei* hij "en vervolgde in een plotselinge opwelling van vertrouwelijkheid, .„boor eens, Expeditie 68107 v' d' 5I0ST' LANGE NIEUWSTItAAT 23. Glas Glas- en Kristalslijperij RGCMK Moderniseeren van spiegels. Glazen legpla-- UOJtU ten voor alle doeleinden. Fa. v. LOOPIK f; OLIVIER. Boterstraat 39. Haarden en Kinderwagens cocon FIRMA A. GOOS, Speciaalhuis In haarden uouuo en kinderwagens. G. Verhoonstraat 21, tegenover I IA V-Bank. Heerenmode-artikelen 67679 JACK. HANSEN, ROTTERDAMSCHE- UfUlc. DIJK 227. Heeremnodes, Kamerjassen en Pyama's. Hoeden, Petten (ook in laken) 6Q8Q9 PIET HENIGER, Passage 1. Heerenmode- artikelen. Vraagt tel. zichuending. Hotel-Café-Restaurant RQicq „DE KROON", Koemarkt i. Lunches, uo l do Diners, Kegelbaan. Kuis- en Decoratie-Schilder 68197 p- F- va" den Ende, Drukkerij. "Rotter- uuioi damschedljk 234. Schiedam's Goedkoopsta Kantoorboekhandel. 68989 T- Duinhoven, B. K. Laan 22. Vert.| Alben Heyerinan'sStenipelfabrieh-Graveer- inrichtbur. Kunst en antiquiteiten 69791 Kunst- en antiekhandel v.h. „De Delftscha Poort".Restauratie. In- en verkoop, taxa tie. Lange Haven 8. J. Wouters. Lederwaren 6881 I Maltha's Lederhandel, Broersveld 145 en uuui i 152. Leder-fournituren, Koffers, Act»- tasschen, Reparatlên. Machinefabriek 69400 A' FohHjne, Boterstraat 28—32, Modern Ingericht reparatiebedrijf. (2 lijnen) Meelfabrieken - 68484 K-V- A.TIcman,-Hoofdstraat 39. Tarwo- 68251 b!oem' Tarwemeel, Tanve-afyaJIen. Papiervernietiging 67556 ?aF' v' d'. Waa,< Westmolenstraat 25—17.' ui.uou mkoop alle soorten oud papier eu metalen. 68(14/1 Erkende Philips Servies vUUTT Hoogstraat 92 - Tel. 68044 Pedicure-Schoenen 6RA09 Dijkstal'» Schoenmagazija, Brocrivest 135. - -■ (Medisch gediplomeerd) OQ*7QC WILLEM FONTIJNE, Pompen «O DO 3D motorenhandel. Electrische pompen' NOORDVEST 85 RADIO-rfoB, Singel 156 RS8A6 Speciale, van de nieuwste Instrumenten UOOtU voorziene. Radiokliniek. R7752 Reparatie-Inrichting P. C. POPPEZIJN, U/ dd Hoogstraat 41 (gevestigd sedert 1909). Schoorsteenvegen Verbetering van Scboorsleentrek. Fa. V. L. Borrani, alléén Lange Achterweg 33. Speciaalhuis voor alle Sportartikelen. Sporthuis Olympia, Passage 10. Sport Stof f en-Manuf actur e n 68142 ,,Kofa"-Bertels, Dam 926. Stoomen-Verven POGO Stoomververij en Chemische Wasscherij Oö 03d „CENTRAAL". Hoofdkantoor: Langs Nieuwstraat 71. CQQI R 'Vraagt voor atle stucadoorswerkzaamheden tJOOl U en witwerken prijsopgaaf hij P. J. ENDE Westfrankenlandschestraat 106 Venduhuis 69661 ï!a- Knjyne en Jonker. Broersvest 53—55 udvwi Veilingmeesters eu beêedigde taxateurs. Wasscherij - RfiR7f» Voor Zuid-Holland ten Westen GOOI J GEBRS. GORIS Moderne Wasschcrijett Lange Haven 91 Ijzerwaren 'etc. 67689 Huishoudelijke artikelen, ijzerwaren ea UIUU& gereedschappen. Post Co., Korte Dam 8—10. Zagerij en Timmerbedrijf 67945 A' H" FRANSEN, SCHIE 2. Zaag- en Tim merwerken voor handel en industrie. Woningbureau 88752 Woningbureau „Schlcdam-West", Nieuwe Haven 83. Adin. van Onroerende goederen. Zakken C. V. Schledamsche Zakkenhandel N. Leyendekkers In- en Verkoop van alle soorten Jute zakken. Speciale reparatie-inrichting Parish, eh ben je wel eens in de binnen stad geweest?" Parish, die in zijn jonge jaren keliner was geweest in Figginson's Old English Chop House and Oyster Bar in Pig Alley, een zijstraatje van Lordamercy Lane, en zich nu voor zijn verleden schaamde, voelde even het vreescüjk vermoeden in zich oprijzen, dat hij voor den gek werd gehouden, hetgeen hem er too bracht, prompt en met groote overtuiging te liegen. „Neen, mijnheer", zei hij en daarop: „Nooit, mijnheer." Deze mcdedeeling deed de uitdrukking van besluiteloosheid op het gezicht van zijn toe hoorder overgaan in een van teleurstelling. „Wat ik eigenlijk wildé weten; Parish, kan men daar met een taxi komen, naar je weet, of is het... Zijn stem verliep in zwijgen. Om de waarheid te vertellen, was Jim Grant's kennis van de ligging cn den aard van da binnenstad gedeeltelijk verkregen van Harrison Ainsworth, naar bekend een armzalige gids voor moderne toeristen, vermeerderd met een vaag begrip, dat het een plaatswas, waar sommige menschen zich pér trein uit de buiten wijken been begaven. Verder dan dat reikte zijn kennis niet. Hij wilde niet beginnen met eerst naarde buitenwijken te gaan, als dat vermeden kon worden, maar aan den andere kant kon hij het beeld van de Londensche stra ten, zooals" Harrison Ainsworth die 'beschreef in zijn gedachten niet in overeenstemming bren gen met dat van hemzelf in een, taxi. Hij had dit probleem niet van zich af kunnen zetten, sedert hij zijn sigaar, die bij na dé-lunch had opgestoken, had, opgerookt, met andere /woor den, hij had er al twintig .minuten lang het hoofd over gebroken, en dit had hem dan ook in - zijn 'wanhoop gcdrévcii fot hetraadplegen van den; plattegrond onder dé trap en van; deze onvolledige bron naar het orakei van den al- wetenden Parish. „Naar welk deel van de' binnenstad wenscht u zich te begeven, mijnheer?" vroeg het orakei. Jim was niet eerder in slaat antwoord op deze vraag te geven, alvorens verscheidene zak ken to hebben nagevoeld, waarbij hij tot zijn niet geringe verbazing de sigaret vond, die hij zoo juist had weggestopt, en bracht ten slotte een brief te voorschijn met een gedrukt hoofd, helweik. hij voorlas. „Canterbury House, Great Bilberry SLrect." „Met een taxi bent u daar in twintig minu ten, mijnheer", zei Parish on vervolgde met stentorstem „Jongen!" In antwoord op dezen uitroep, die Jim had doen schrikken, stond een jongen, gekleed in een uniform met een groot aantal knoopen, op van een bank, waar hij met, naar het scheen, een drietal tweeling broeders had ge- orvel inealmnx „Een taxi voor mijnheer Grant" beval Pa rish. „Jawel mijnheer"- zei het ventje, die een vlaggetje, waarop de naam van het gowenschle voertuig in groote letters vermeld stond, ach ter de deur vandaan haalde en daarmede de straat op rende. Terwijl hij op straat is, zou het wel de moeit© loonen, den brief met hetopschrift „Canterbury House, Great Bilberry Street" dien Jim nog in de hand houdt, to lezen. Ais wij dat doen, volgen wij slechts' het voorbeeld van den grooten Parish, wiens bekwaamheid in het ondersteboven lezen" verkregen was na jarenlang oefening in het ontcijferen van brief jes, chèques- en schuldbekentenissen, die leden, gewoon waren op de plank van zijn loge, hij het in- en uitgaan van de Club te schrijven.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6