I I ZWEDEN EEN GELUKKIGE UITZONDERING ü7, I Laatste Nieuws I"' De rollen omgedraaid. Rantsoeneering als voorzorgsmaatregel. Goede vooruitzichten 19411942 Gemengd Nieuws Rechtszaken Aanval op Britsch konvooi Operaties bij Tobroek De geheele Grieksche Westkust bezet m !pf f t EERSTE BLAD DER- SCHIEDAMSCHE COURANT Dinsdag 13 Mei 1941 GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN Hinderwet BUITENLAND Overzicht Amsterdamsche Effectenbeurs Vaste locale markt BEURS VAN AMSTERDAM 8°% 88%, Hess in Engeland Poging tot bemiddeling? Heldhaftige tegenstand in Oost-Afrika Duizenden bouwvakarbeiders naar Londen Het uitstel der redevoering van Roosevelt BINNENLAND F. f K"1 (Van onzen correspondent). HELSINKI. Het isolement, -waarin de Noord-Euro- pecsche staten vcrkeeren tengevolge van de blokkade, is in het eene land' als een veel knellender druk onder vonden daai in het andere. Zweden is, wat zijn voedselvoorziening betreft, er verreweg het gunstigst aan toe. De verzorging van het Zweedsche volk met levensmiddelen geeft geen aanlei ding tot pessimisme. De verwachtin gen van de produclieperiode 1941 1942 zijn zeker niet ongunstig. Wat vleesch, boter en vetten aangaat, is men ook goed verzorgd in Denemar ken. Minder gunstig Iaat de toestand zich aanzien voor Finland en Noor wegen. Bepalen we ons echter tot den tegen woordige» toestand in Zweden, dan mag worden geconstateerd, dat het Zweedsche volk in een benijdenswaardige uitzonde ringspositie verkeert. Dat was niet het geval tijdens den voiigen wereldoorlog. Toen waren het Denemarken en Noorwe gen, die den Zweden de behulpzame hand moesten bieden bij hun verzorging met levensmiddelen. De rollen zijn thans om gedraaid. liet is nu de beurt aan Zweden, om de minder fortuinlijke landen in het hooge Noorden, in het bizonder Noorwe gen en Finland, bjj te springen. Finland kon in Zweden reeds eon partij margarine van 478.00% K.G. en vetvoorraden aan- koopen; ook is daar een bietwortelsuiker- inzameling ten behoeve van Finland ge houden Aan Noorwegen zijn eveneens aan biedingen gedaan. Zweden, het kernland van Scandinavië, is evenzeer van het overzeesche verkeer afgesloten als de andere Fermo-Sc&ndina- vische staten. Het kent in dezelfde mate het onbehagelijke euvel van gesloten mark ten, waarbij nog komt, dat het ijs in de Oostzee zich den laatslen tijd aanzienlijk heeft opgehoopt en het scheepvaartverkeer Lier nagenoeg is stilgelegd. Slechts in be scheiden mate is de route Stockholm Finland, dank zij de hulp van ijsbrekers, nog bevaarbaar. Drie kilo suiker per maand. Tot rantsoeneering is men ook in Zwe den moeten overgaan, doch in het alge meen meer bij wijze van voorzorgsmaat regelen dan als een gebiedende noodzaak. Want in dit land met zijn krachtig ont wikkelde economie, zijn hoogen levens standaard en aanzienlijke voedselreserves geeft de leveesmiddelenvoorziening zelfs nu nog reden tot tevredenheid. In dat op zicht is Zweden wellicht de gelukkigste uit zondering in Europa! Dit jaar leverde de bietwortelsuikercam- pagne weer een gunstig resultaat op, Op dit gebied is Zweden geheel en al op zelf voorziening aangewezen en ingericht. Be halve dat op deze wijze de suikervoorra- den gewaarborgd zijn, is het bietenloof een belangrijk onderdeel voor veevoeder ge worden, daar het zoowel vitamine- als eiwitrijk is. De Zweden krijgen 3 K.G. sui ker per maand en daarenboven jaarlijks nog. 6 K.G. inmaaksuiker. Een nieuwe oorlogswinter. De mogelijkheden voor de productie periode 1941'42 zijn den laatsten tijd herhaaldelijk en nauwkeurig door- vorscht. Eenparig was de meening in de kringen der landbouworganisaties, dat Zweden zonder bepaaid1 groote moeilijkheden door een nieuwen oor logswinter heen kan komen, indien zich tenminste geen onvoorziene om standigheden voordoen en het land er in slaagt ook verder neutraal te blijven. Uit overwegingen van spaarzaamheid en als zorg voor de toekomst worden echter bepaalde beperkingen in het»verbrnik van levensmiddelen wenschelijk geacht. Im mers ook voor het Zweedsche volk blijft de onzekerheid', hoe de algemeene toe stand zich later kan ontwikkelen. Intus- schen zijn tal van plannen ontworpen, om de productie van levensmiddelen zooveel mogelijk op te voeren. Aan mogelijkheden daartoe mangelt het niet, zoodat ook hier geen reden voor pessimisme is. Do basis voor de komende productie- pen ode wordt betrekkelijk gunstig geacht, ondanks het feit, dat de totale oogstop^ brengst van het land dit jaar minder was dan in de vier afgeloopen jaren het ge val is geweest. Aan broodgraan rekent aan niettemin op een reserve van 100.000 ton, waarbij men in aanmerking moet nemen, dat Zweden een tamelijk schaarsch bevolkt land isC 5 milüoen inwoners op 450.000 vk. k.m. De erwtenoogst is ditmaal belang rijk beter geweest dan het vorige jaar, het verbouwen van peulvruchten is met 50 p&t. toegenomen. Een goed resultaat toont ook de aardappeloogst. Daarom zal naar het oordeel van de Zweedsche levensmid delen commissie de spirilusbereid'ing niet verminderd behoeven te worden. Op groote schaal heeft men zich aardappelsoorten ver zekerd, die èn voor menschelijk gebruik èn voor jeneverstokerijen geschikt zijn. (De Zweed is zeer gehecht aan zijn aquavit en bij zijn „smorgasbord" vloeit rijkelijk do alcohol!) Aardappelen zullen ook voor veevoeder kunnen gebruikt blijven en even tueel kan er sprake van zijn van méér aardappelmeel bij de broodbereiding. Minder gunstig staat weliswaar het vleeschverbruik er voor. De invoer van kraclitvocrmiddelen is uiteraard sterk ingekrompen, zoodat men tot afslachting van meer vee wil over gaan. De pluimveestapel zal waar schijnlijk voor de heift moeten wor den ingekrompen, de varkenstapel voor 2530 pCt. Van bepaald vieesch- schaarschte is nergens sprake in tegen stelling tot Finland, Voorloopig heeft de levensmiJdelencom- missie filet behoeven te denken aan een noodgedwongen rantsoeneering van alle botervoorraden. Die zouden in Zweden trouwens ook moeilijk in éun land ver- eenigd kunnen worden. Men hoopt de boterproductie op het tegenwoordige peil te kunnen handhaven. Boter en margarine zijn nu ook op kaarten, voornamelijk in de steden, veikrijgbaar. Het dagelijksch boter- rantsoen is 35 gram (in Denemarken 50 en Finland 25 gram). Men wil het vet- vxaagstuk eerst langs vrijwilliger! weg trachten te regelen; indien dat niet gaat, kan het noodzakelijk blijken beperkingen in te voeren. Overigens houdt men er in Zweden rekening mede, dat het verbruik van levensmiddelen in het algemeen reeds beperkt is geworden, n.l. tot 80 pGt. van de periode 1937'38. De broodgraan-, aardappel-, erwtenver- bouw moet over 1941 vermeerderd wor den en het verbouwen van suikerbieten minstens zoo groot worden als het vorige jaar, aldus d'e levensmiddelencommissie in mededeelingen over de nieuwe prod'uctie- plannen, die door prof. Ake Akerman zijn uitgewerkt. De beoogde plannen voor ver bouw van herfsttarwe en herfstrogge 1941 toonen voor de tarwe een vermeerdering van 8,8 pQt. en voor de rogge van 22,8 pC't. Speciaal worden d!e boeren opgewekt bruine boon-en en de eiwitrijke sojabooneu te verbouwen. Veel propaganda is gemaakt voor een intensiever landbouwproductie, omdat in dezen tijd1 van zelfvoorziening de levensmiddelenvoorziening van het gan- sche volk op het spei staaf. Bij alle toe komstige plannen voor den landbouw spe len de boerenbonden een alles overheer- schende rol. Levensmiddelen gestolen. Een gevangenisstraf van een jaar met aftrek eischte de officier van justitie bij de Rollerdamsche rechtbank tegen den 30-jarigen fabrieksarbeider H. V. en den 22-jarigen metselaar H. S., beiden te Krim pen a. d. IJssel, wegens inbraak in be gin. April j.l. In een schuur van een kolenhandelaar te Krimpen a. d. IJssel. De mannen hadden een partij rijst, maizena en havermout gestolen en gedeeltelijk ver kocht aan den 19-jarigen C. B., eveneens te krimpen Tegen den laatste eischte de officier acht maanden met aftrek. Uitspraak 27 Mei a.s. Door vrachtauto overreden cn gedood. Hedenochtend oin tien our is de vierjarige C. Barendse, gewoond hebbende aan den Hilie- dijk te Rotterdam, in, de onigcwng iau de ouderlijke woning, door een vrachtauto, welke beladen was mot zand, overreden en gedood. Stoffccrdcrij ci» opslagplaats te Bleritk uitgebrand. T* Vanochtend om elf uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de stoffeerden] en opslagplaats der Gebr.'s Peeters te Blerick. Door de zeer brandbare stoffen, welke aldaar «aren opgeslagen, stond het pand spoedig in lichterlaaie. Het brandde dan ook geheel uit. De brandweer slaagde er gemakkelijk in om het vuur tot dit perceel te beperken. Pand, inboedel en -oorraden naren legen brandschade verzekerd, echter niet tegen be drijfsschade. Ingekomen is een verzoek van de FIRMA BINGHAM EN CO., tot uitbreiding van de inrichting tot hel vervaardigen, repareeren en drogen van dekkieeden, marquises e.d., annex zeilmakerij en tuigorif, in de pan den Nieuwe Haven 6367, door bijtrek king van liet pand Nieuwe Haven 61, ka daster Sectie M. No. 5914, waarin is on dergebracht de marquisenfabriek, met 1 electromotor van 1 P.K., dienende voor het drijven van een cirkelzaag, een lint zaag, een boormachine, twee naaimachines, een draaibank en een slijpsteen. Dit verzoek is met de bijlagen de Secrelarie der gemeente ter visie gelegd. Op Dunsdag 27 Mei, des voormiddags lli/. uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen hel toeslaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Schiedam, 13 Mei 1911. 2144 35 Duitsch weermachtsbericht Hoewel het zakenverkeer op de Amsterdam sche effectenbcuis heden van kalmen aard bleef, ging er toch wat meer ora dan de laat ste dagen gebruikebjk was. Op de locale markt heerschte, behoudens voor ienkele specialiteiten, een vaste stemming. Op verscheidene afdcelingen was eenige vraag, met het gevolg, dat de koersen na prijslïou dende opening een opwaarlsche richting volg den. Olie's weiden aanhoudend in een open hoek verhandeld en stegen tot 244. Voor Indische cultuurfondsen kon eveneens een aangenamen toon worden waargenomen. Amsterdam rubbers konden zich goed verbete ren. De tanaksmarkt was zeer stil Van de suikerwaarden stegen HVA's van *127 lot 432, waarna een kleine terugslag volg de, maar per saldo kon toch een koerswinst van een tiental punten worden aangetoond. De affaiie in scheepvaart-aandeelen bleef van be perkten omvang Op de industriemarkfc vormden AKU's een uitzondering. Zij bewogen zich in een beneden waartsche richting Unilevers zakten na vaste opening een kleinigheid in. De Philïps-aandee len waren kalm, maar lagen stevig ir le markt De beleggmgsmarkt was kalm. De Nederland sche staatspapieren waren weinig veranderd, maar eerder toch aan den lusteloozen kant, Prolongatie 2 3/4 procent. KOERSEN OP 13 MEi 1941 Medegedeeh door de Amsterdamsche Bank N.V Bijkantoor Schiedam Incasseerder verduisterde zes mille. Wegens verduistering vau een bedrag van f 6000 had zich heden voor de Rot- terdamsche rechtbank te verantwoordende 27-jarige metselaar J. J. B. te Schiebroek. De man was incasseerder bij een afbeta lingsmagazijn te Rotterdam en door het aehterhoudei van betalingen wist hij in de jaren 1938—1940 in totaal f6000 te verduisteren. Het geld had hij met zijn verloofde opgemaakt. De officier, mr. Loke, eischte een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek. Mri H. de Bie Jr. wees er op, dat de verduistering alleen had kunnen plaats hebben door de uiterst slechte controle, die door de firma werd uitgeoefend en drong aan op clementie. Uitspraak 27 Mei a.s. OBLIGATIES Staatsleeningen Nederland 4% Ned, '41 4% t» '401 4% s, '40II 4% "40 fl mbf. 8% '8G 8% a '87 3-3i% V.K. 98% 99'/, 9?u/„ 84% '38 89% Ned. Oost-lndlë 8% Ned.-lndië 1937 90% 8% Ned.-lndië '37 A 88% AANDEELEN fndustr. Onder». (Binnenland) AJg. Kunstzijde Unie 180% Van Berkel 65 Philips Gloeit. G. B. 215 Lever Bros&Unilever 117% Petroleum Kon. Petr. Mij282% Rubber Amsterdam Rubber 267'/8 Deli Batavia Rubber 202 Suiker ilandelsver. A'dam 420% Javasehe Cultuur Ned.-ind. Suiker Unie Ver, Vorst. Cultuur 117% Tabak Deli Batavia 198% Deli Mij.250% Senembah Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn.. 115% K.N.S.M. Nat. Bez. 165% Kon. Pake tv.-Mij..289 Ned. Scheepv Unie 175 Rotterd. Lloyd Stoomv.-Mij. Ned... 140 HEDEN 98 99% 97% 99'/, 93% 84'/,, 89%,- %e 126'/,- 8% 63 *217%22 lit 20'/, 237%44 270 8 2087, 88 427 260 260 123 3 977.-200 25772- 64 215 1167,- 158 242% 376 140 1417, Officieelc valutakoersen dor. Ned. Bank. 13 Mei. 'Valuta's (schriftelijke en lel.-lransacües), New ïork 1.883/16—1.889/16, Brussel 30.11 —30.17, Stockholm 44.81—44.90, Zurich 43.63 -43.71. J Bankpapier: Dollars 1.861/21.901/4, Belg. francs 30.08—30.20, Zweedsche kronen 44.76 —44.94, Zwitscrsche francs 43.59—43.75. Beiliju, 13 Mei (D.X.B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Buikboolen hebben in een taaien aanval van verscheidene dagen op een door tor pedojagers krachtig beschermd konvooi negen vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 56.248 b.r.t. tot zinken gebracht. Daarmede zijn door aanvallen van het duik- bootwaperi op dit konvooi, met inbegrip van de reeds vermelde resultaten, dertien vijandelijke koopi aardijschepen met te/amen 76.248 b.r.t. tot zinken gebracht. liet luclitwapen bombardeerde in den af geloopen nacht met goede uitwerking ha vensteden in Zuid- en Zuidoost Engeland. Gevechtsvliegtuigen brachten overdag voor de Schotsche kust een koopvaardij schip van SOOO b.r.t. tot zinken en in den afgeloopen nacht een klein oorlogs schip Lij LandsenU. Door bommen en be schieüng met boordwapens werden hoven dien twee groote koopvaardijschepen en een patrouillevaartuig zwaar beschaligd. In Noord Afrika hebben pantserauto's van het Duitsche Afrikaleger bij Tobroek een Britsche batterij in elkaar gescholen. Plaatselijke aanvallen van Britsche pant- set wagens werden afgeslagen. Bij Soiloem wederzijdsrhe activiteit van verkenners. Duitschc gevechtsvliegtuigen en duik!; om menwerpetu bombardeerden tezamen met formaties van het Staliaansclio luchtu apen ravitaiJleoringsinrichlmgen van den vijand hij Tobroek. fn de haven werd, een schip in brand gebombardeerd. In de baai van Soeda en ten Zuiden van het eiland Kreta beighadigden Duitsche gevechtsvliegtuigen verscheidene koopvaardijschepen op ern stige tvijze. Op het eiland Malta viel het Dnitoch" lurhtwapen belangrijke militaire inrichtingen, o.a. het vliegveld Lucca en de haven La Valetta met goede uitwer king aan. De vijand wierp vannacht met zwakke strijdkrachten bommen in West- en Zuid west Duitscbland. In eenige steden, o a. Mannheim en Keulen, ontstonden bran den in woonwijken en fabrieken. De ma terieele schade en de verliezen aan doo den en gewonden zijn gering. Een formatie duikbommenwerpers onder beve! van den eersten luitenant Rieger, heeft zich bij den succesvolien aanval op een Britsche vlootformatie voor Benghasi in den nacht van 10 op 11 Mei bizonder onderscheiden. Itaiiaansch weermachtsbericht Berlijn, 13 Mei. (D.N.B.). De Nuiion.tko- zialistische Parteikorre-pond enz deelt mede: V-oor zooter het totdusver iuge-telde on derzoek der door Rudolf Hess achtergela ten papieren aantoont, schijnt Hess in den waan geleefd te hebben, door een fier-tion- lijken slap bij hem tan roegcr bekende Engelschen toch nog een vergelijk ttt.->»i beu Duilschland en Engeland lot st-mJ te kun nen brengen. Inderdaad is hij ook zoo ds inmiddels door een mededeeling uit Lon den betestigd werd, in Schotland in de buurt van de plaats, die hij wilde beke ken, uit bet vliegtuig gesprongen, v-aarna hij blijkbaar in gewonden toe-Und ge vonden is. Rudolf Hess, die sinds jaren, zonula in de partij bekend was, lichamelijk zwaar leed, nain den laatsten lijd in toenememlo male zijn toevlucht tot de meest uiloen- looperide hulpmiddelen, als rnagnolisctus, astrologen en/. In hoeveire ook dezen per sonen schuld treft, voor het ontstaan tan een geestelijke geschoktheid, welke hem tot dezen slap heeft gebracht, zal men eveneens probeeien op te helderen. Het zou echter ook denkbaar zijn, dat Hess tan Engetsche zijde bewust in een val getokt is. De geboete wijze van zijn optreden be*, vestigt in ieder geval liet reeds in de eerste mededeeling veistrekle feit, dal hij aan waandenkbeelden geleden heeft. 1 Lij kende de la!rake met de eerlijkste bedoe lingen ontstane vredesvoorstellen van den Fuhror beter dan iemand anders. Blijk baar stolde hij zich nu voor door een jjgÉsoonliik offei een ontwikkeling te kun nen voorkomen, welke in zijn oogon slechts met de tolkomen vernietiging van het Brit sche riik zou eindigen. Iless, wiens werkkring, zooals bekend, uitsluitend in de partij lag, heeft daarom ook, voor zoover uit ziju aanleekeningeti blijkt, geen heldere voorstelling gehad over de uilvoering of over de gevolgen van zijn sfap. De nationaal socialistische partij be treurt liet, dat deze idealist het slachtoffer werd van zulk een noodlottig waandenk beeld. Hierdoor wordt niets veranderd in het voornemen om den oorlog togen En geland, die aan liet Duitsche volk is op gedrongen, voort to zetten. Die oorlog zal zoolang gevoerd worden, totdat, zooals de Führer ook in zijn jongste rede verklaar de, de Britsche bewindslieden ten val ge bracht, resp. tot vrede bereid zijn. Rome, 13 Mei (Stefani). Het Italiaan- sche weermachtsbericht nummer 342 luidt als volgt: Onze troepen hebben bij de voltooiing van de bezetting der veroverde gebieden ten Oosten van Albanië, Pec, Prizren, Te tovo, Gostivar en Kicevo bereikt. In Grie kenland werd de bezetting van den Epirus en van de landstreken Akarnanie en Eto- lie voltooid en Missolungi en Lepanto in de golf van Patras bereikt. fn den nacht van 11 op 12 Mei heb ben formaties gevechtsvliegtuigen van het Duitsche vliegerkorps belangrijke doelen van de steunpunten op het eiland Malta met zichtbaar succes aangevallen. In Cyrenaica levendige activiteit van ilaliaansclie en Duitsche vooruitgeschoven eenheden hij Sotloem en Tobroek. Ita- liaansche en Duitsche formaties vliegtui gen hebben herhaalde malen de steunpun ten van Tobroek gebombardeerd. Een tor pedojager werd getroffen, munitie- en ben zine opslagplaatsen werden in brand gewor pen. In Oost-Afrika blijven onze troepen on danks de grootste moeilijkheden heldhaf- tigeu tegenstand bieden, bezield en aan gespoord door den daad en het voorbeeld van den hertog van Aosta. Stockholm, 13 Mei (D.N.B.). De jongste groote aanval van het Duitsche luchtwapen op de Britsche hoofdstad, heeft do regce- ring genoodzaakt, zoo meldt „Bagens Ny- heter" uit Londen, duizenden bouwvakar beiders uit de graafschappen rondom Lon den naar Londen to laten komen ter ver sterking van liet corps bouwvakarbeiders en b omvdeskundigen. Washington, 13 Mei (D.N.B.). Het be sluit van Roosevelt, rijn reeds aangekon digde rede voor de op uiinoodiging dor re geering in de Vereenigde Staten vertoeven de ministers van oorlog der Latijnsdi-Amc- rikaansche landen uit te stellen, wordt in Washington op verschillende wijzen uit gelegd. Terwijl het besluit van Roosevelt deels wordt toegeschreven aan zijn ziekte welke hem zeer verzwakt heeft, wordt anderzijds de meening verkondigd, dat de vele nega tieve brieven aan de senatoren in de kon vooikwestie den president aarzelende ge maakt hebben en hem hebben doen beslui ten ,de verdere ontwikkeling af te wach ten. Kan den kant der Voorstanders va* deelneming aan den oorlog wordt ver klaard, dat Roosevelt een zeer #»rlogs- zuchtige rede wil houden. Daarvoor zijn echter de vertegenwoordigers van de Ptui- Amerikaanselie Unie voor hem niet het meest geschikte forum. Tenslotte hoort men nog de opvatting verkondigen, dat de ei sok' van senator Pepper, volgens welke de Ver eenigde Staten de Azoren en de Kaap Verdische Eilanden zouden moeten bezet ten, in Latijnsch-Amerifca zoo groote veront waardiging gewekt heeft, dat deze „faux pas" eerst geregeld moet worden. De jirae-Iiislorischc vondst te GorsseL Gorssei, 13 Mei. Blijkens een mededeeling van den directeur van bet rijksmuseum van oudheden te Leiden daieert de hier in do buurtschap Kring van Borth gevonden speer- milt uit het bronzen tijdperk (1899 tot 808 jaar voor Chr.) De thecbunnenregeii. Amsterdam, 13 Mei. Het vermoeden, dat da bonnen voor kotfiesurrogaal o£ thee, welke een jongen enkele dagen geleden met kwistige hand rondstrooide in de Nic. Beetsstraat, van diefstal afkomstig waren, vindt versterking in bet feit, dat naar thans gebleke* is dien- zelfden dag uit een filiaal/aak in de Kinker- straat (dus in de onmiddellijke omgeringj 120# van deze bonnen zijn ontvreemd. Zij bevonden zich in een zak op de toonbank. Het is voor den zwaar gedupeerde* winke lier te hopen, dat alle rindsters en vinders van deze bonnen hun eerlijkheid bove* een kopje thee stellen en het gevondene bij de politic zullen deponeeren. 4

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3